LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO IR ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1995 m. balandžio 11 d. Nr. I-847

Vilnius

 

I. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą (Žin., 1961, Nr. 18-148; 1992, Nr. 3-31; 1994, Nr. 60-1182):

1. 843 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžio „piliečių“ įrašyti žodžius „fizinių asmenų“.

2. 2062 straipsnyje:

1) antrosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Reviziją daro kontrolės ar revizijos įstaiga arba asmuo, kuriuos skiria kvotos organo pareigūnas ar tardytojas.“;

2) papildyti straipsnį šeštąja ir septintąja dalimis:

„Jeigu revizorius, darydamas reviziją, nustato turinčias bylai reikšmės aplinkybes, dėl kurių jam nebuvo pateikta klausimų, jis turi teisę nurodyti jas savo revizijos akte.

Kontrolės ir revizijos įstaigos revizijas daro laikydamosi šiose įstaigose patvirtintų revizijų darymo nuostatų.“

3. Papildyti Kodeksą 2063 straipsniu:

2063 straipsnis. Revizoriaus nušalinimas darant parengtinį tardymą ar kvotą

Darant parengtinį tardymą ar kvotą, nušalinimą revizoriui gali pareikšti įtariamasis, kaltinamasis, įstatyminis jo atstovas, gynėjas, taip pat nukentėjusysis ir jo atstovas, civilinis ieškovas, civilinis atsakovas arba jų atstovai.

Nušalinimas turi būti motyvuojamas.

Revizoriaus nušalinimą darant parengtinį tardymą ar kvotą išsprendžia tardytojas, kvotos organo pareigūnas ar prokuroras, vadovaudamasis taisyklėmis, išdėstytomis šio kodekso 29 ir 31 straipsniuose, su tuo apribojimu, kad pirmesnis asmens dalyvavimas byloje kaip revizoriaus, eksperto ar specialisto negali būti pagrindas jam nušalinti.“

II. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą (Žin., 1985, Nr. 1-1, Nr. 16-178; 1990, Nr. 1-8; 1991, Nr. 2-37, Nr. 17-453, Nr. 23-600; 1992, Nr. 21-610; 1994, Nr. 14-228, Nr. 58-1132, Nr. 59-1164, Nr. 73-1372, Nr. 88-1668, 1670, Nr. 91-1766):

1. Iš 7 straipsnio ketvirtosios dalies išbraukti žodžius „prokurorine priežiūra“.

2. 1632 straipsnį išdėstyti taip:

1632 straipsnis. Prekyba prekėmis be banderolių ar kitų specialių ženklų, taip pat prekyba su seno pavyzdžio banderolėmis

Prekyba nežymėtomis prekėmis, kuriomis draudžiama prekiauti be banderolių ar kitų specialių ženklų, prekyba su seno pavyzdžio banderolėmis, tokių prekių laikymas prekybos bei viešojo maitinimo įmonių sandėliuose ir prekybos vietose, taip pat tokių prekių gabenimas pažeidžiant nustatytąją tvarką – užtraukia baudą nuo penkių tūkstančių iki dešimties tūkstančių litų su šių prekių konfiskavimu.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, – užtraukia baudą nuo dešimties tūkstančių iki dvidešimties tūkstančių litų su šių prekių konfiskavimu.“

3. 1871 straipsnį išdėstyti taip:

1871 straipsnis. Teisėtų prokuratūros pareigūno reikalavimų nevykdymas

Tyčinis prokuratūros pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymas, taip pat kitoks trukdymas prokuratūros pareigūnui įgyvendinti įstatymo jam suteiktas teises – užtraukia baudą nuo vieno šimto iki trijų šimtų litų.

Tokios pat veikos, padarytos asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, – užtraukia baudą piliečiams nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų ir pareigūnams – nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų.“

4. Papildyti Kodeksą 1888 straipsniu:

1888 straipsnis. Kliudymas Revizijų departamento pareigūnams atlikti pareigas

Neįleidimas Revizijų departamento prie Finansų ministerijos pareigūnų atlikti įmonių, įstaigų ir organizacijų bei fizinių asmenų ūkinės-finansinės veiklos revizijų, nepateikimas jiems dokumentų arba jų nuslėpimas, klaidingų žinių suteikimas, taip pat Revizijų departamento pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymas – užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, – užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų.“

5. 224 straipsnyje vietoj skaičiaus ir žodžio „1894 straipsnyje“ įrašyti skaičius ir žodį „1888, 1894 straipsniuose“.

6. 255 straipsnį išdėstyti taip:

255 straipsnis. Prokuroro teisės administracinių teisės pažeidimų bylų teisenoje

Prokuroras turi teisę pareiškimu ar nutarimu kreiptis į rajono (miesto) apylinkės teismą iškelti administracinio teisės pažeidimo bylą dėl veikų, numatytų šio kodekso 1871 straipsnyje, taip pat dėl pažeidimų, dėl kurių buvo atsisakyta iškelti baudžiamąją bylą ar baudžiamoji byla buvo nutraukta, dalyvauti teisme nagrinėjant tokias administracinių teisės pažeidimų bylas, pareikšti prašymus ir apskųsti šiose bylose priimtus nutarimus.“

7. 2591 straipsnio pirmosios dalies 1 punkto:

1) aštuntojoje pastraipoje vietoj skaičiaus „116“ įrašyti skaičių „1161“;

2) penkioliktąją pastraipą išdėstyti taip:

„Spaudos kontrolės valdybos prie Teisingumo ministerijos pareigūnai (214 straipsnio antroji dalis, 2146 straipsnis)“;

3) įrašyti trisdešimt septintąją pastraipą:

„Revizijų departamento prie Finansų ministerijos pareigūnai (1888 straipsnis)“.

8. Iš 262 straipsnio šeštosios dalies išbraukti žodį „prokuroras“.

9. Iš dvidešimt trečiojo skirsnio pavadinimo išbraukti žodžius „ir užprotestavimas“.

10. 291 straipsnio antrąją dalį pripažinti netekusia galios.

11. 292 straipsnyje:

1) pirmojoje dalyje po žodžio „apskųstas“ įrašyti žodžius „skundą padavusio asmens gyvenamosios vietos“ ir išbraukti žodžius „kurio sprendimas yra galutinis“;

2) po antrosios dalies įrašyti tokią dalį:

„Rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimas administracinės teisės pažeidimo byloje gali būti apskųstas apygardos teismui, kurio sprendimas yra galutinis. Priėmęs nutarimą rajono (miesto) apylinkės teismas per tris paras skundą kartu su byla nusiunčia apygardos teismui.“;

3) trečiąją dalį laikyti ketvirtąja dalimi;

4) ketvirtojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinė rinkliava neimama“ įrašyti žodžius „žyminis mokestis neimamas“.

12. 293 straipsnyje po žodžio „nutarimas“ įrašyti žodžius „taip pat nukentėjusiojo“.

13. 294 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

14. 295 straipsnio:

1) pavadinime išbraukti žodžius „ar prokuroro pareiškimo“;

2) antrąją dalį pripažinti netekusia galios.

15. 296 straipsnį išdėstyti taip:

296 straipsnis.   Skundo dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje išnagrinėjimo terminas

Skundą dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje išnagrinėja atitinkamai rajono (miesto) apylinkės teismas arba apygardos teismas per dešimt dienų nuo jo gavimo dienos, jeigu kitaip nenustato Lietuvos Respublikos įstatymai.“

16. 297 straipsnyje:

1) iš pavadinimo išbraukti žodžius „ir prokuroro pareiškimo“;

2) iš pirmosios ir antrosios dalių išbraukti žodžius „ar prokuroro pareiškimą“;

3) įrašyti trečiąją dalį:

„Apygardos teismas, nagrinėjantis skundą, turi patikrinti rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą.“

17. 298 straipsnyje:

1) pavadinimą išdėstyti taip:

298 straipsnis. Teismo, nagrinėjančio skundą, sprendimas“;

2) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „Rajono (miesto) apylinkės teismas“ įrašyti žodį „Teismas“, o žodžius „ar prokuroro pareiškimą“ išbraukti;

3) įrašyti trečiąją dalį:

„Jeigu nustatoma, kad rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimas yra neteisėtas ar nepagrįstas, apygardos teismas panaikina rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) nutarimą. Jeigu rajono (miesto) apylinkės teismas (apylinkės teismo teisėjas) išnagrinėjo jam nežinybingą administracinio teisės pažeidimo bylą, apygardos teismas ją perduoda nagrinėti kompetentingam organui (pareigūnui). Nustačius kitokius rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) padarytus pažeidimus, apygardos teismas administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėja iš esmės ir priima nutarimą šioje byloje.“

18. 299 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

19. 300 straipsnį išdėstyti taip:

300 straipsnis.   Teismo sprendimo (nutarimo) dėl apskųsto nutarimo nuorašo išsiuntimas

Teismo sprendimo (nutarimo) dėl apskųsto nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje nuorašas per tris dienas išsiunčiamas asmeniui, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, nukentėjusiajam pagal jo prašymą, taip pat byloje nutarimą priėmusiam organui (pareigūnui) arba rajono (miesto) apylinkės teismui.“

20. 304 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Apskundus nutarimą skirti administracinę nuobaudą, šis nutarimas turi būti vykdomas po to, kai skundas lieka nepatenkintas, išskyrus nutarimus skirti įspėjimą ir administracinį areštą, taip pat tais atvejais, kai administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje skiriama ir imama bauda.“

21. Iš 308 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar protesto“.

22. Iš 313 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar užprotestavus“ ir „ar protesto“.

23. Iš 341 straipsnio išbraukti žodžius „ir užprotestuojamas“ bei „ar protestas“.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________