LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL GAIRIŲ PAREIŠKĖJAMS, TEIKSIANTIEMS PARAIŠKAS PARAMAI GAUTI PAGAL LIETUVOS 2004-2006 M. BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO PRIEMONĖS „APLINKOS KOKYBĖS GERINIMAS IR ŽALOS APLINKAI PREVENCIJA“ VEIKLOS SRITĮ „SAUGOMŲ IR NESAUGOMŲ TERITORIJŲ ĮSTEIGIMAS IR TVARKYMAS“, PATVIRTINIMO

 

2006 m. liepos 4 d. Nr. D1-328

Vilnius

 

Vadovaudamasis Institucijų, atsakingų už Europos struktūrinių fondų lėšų, skirtų Lietuvos 2004–2006 m. bendrajam programavimo dokumentui įgyvendinti, administravimą, atsakomybės ir funkcijų paskirstymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 649 (Žin., 2001, Nr. 84-1676; 2005, Nr. 51-1700), 9.8 punktu ir atsižvelgdamas į Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumento priemonių ir projektų, finansuojamų įgyvendinant šias priemones, administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2004 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 1K-033 (Žin., 2004, Nr. 19-599; 2005, Nr. 21-667),

1. Tvirtinu Gaires pareiškėjams, teiksiantiems paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumento 1.3 priemonės „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ veiklos sritį „Saugomų ir nesaugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai per 1 mėnesį nuo galutinės paraiškų priėmimo dienos įvertinti kvietimo Nr. 6 paraiškas ir pateikti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai paraiškų vertinimo ataskaitą;

2.2. Aplinkos ministerijos valstybės sekretoriui Arvydui Dragūnui šio įsakymo vykdymo kontrolę.

 

 

L. E. APLINKOS MINISTRO PAREIGAS                                              ARŪNAS KUNDROTAS

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

2006-06-29 raštu Nr. (4.73.3-04)-5K-0612103-6K-0606831

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2006 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. D1-328

 

 

GAIRĖS PAREIŠKĖJAMS, TEIKSIANTIEMS PARAIŠKAS PARAMAI GAUTI PAGAL LIETUVOS 2004–2006 M. BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO 1.3 PRIEMONĖS „APLINKOS KOKYBĖS GERINIMAS IR ŽALOS APLINKAI PREVENCIJA“ VEIKLOS SRITĮ „SAUGOMŲ IR NESAUGOMŲ TERITORIJŲ ĮSTEIGIMAS IR TVARKYMAS“

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuva, įstojusi į Europos Sąjungą (toliau – ES), prisijungė prie ES struktūrinės politikos įgyvendinimo. Jos tikslas – finansinėmis priemonėmis mažinti ES valstybių narių ekonominius ir socialinius skirtumus bei pagerinti atsilikusių Europos regionų konkurencingumą. Pagrindinis šios politikos įgyvendinimo instrumentas yra ES struktūrinių fondų lėšos, kurios skirstomos vadovaujantis programų finansavimo nuostatomis.

2. ES struktūrinių fondų lėšų efektyviam naudojimui buvo parengtas Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumentas (toliau – BPD), kuris oficialiai patvirtintas Europos Komisijos 2004 m. birželio 18 d. sprendimu C(2004)2120, patvirtinančiu Bendrijos struktūrinės paramos, skiriamos pagal 1 tikslą Lietuvoje, Bendrąjį programavimo dokumentą, ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 2 d. nutarimu Nr. 935 „Dėl Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 123-4486). BPD – Lietuvos Respublikos parengtas ir Europos Komisijos patvirtintas strateginis dokumentas, kuriame išdėstyta ES struktūrinių fondų ir valstybės narės veiksmų tikslai, plėtros strategija, nurodyti ES struktūrinių fondų ir kitų finansavimo šaltinių įnašai. BPD pateikta strategija suskirstyta į prioritetus ir įgyvendinama pagal vieną ar kelias priemones. BPD priedas – BPD patvirtintų Lietuvos plėtros strategijos ir prioritetų įgyvendinimo dokumentas; jame pateikta išsami informacija apie BPD priemones ir gali būti keičiamas pritarus Priežiūros komitetui Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento įgyvendinimo priežiūrai atlikti.

3. Už 1999 m. birželio 21 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1260/1999, nustatančio bendrąsias nuostatas dėl struktūrinių fondų (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 1260/1999), priskirtų vadovaujančiosios institucijos funkcijų atlikimą ir už BPD rengimą bei įgyvendinimo priežiūrą bei ES struktūrinių fondų mokėjimo institucijos funkcijų atlikimą atsakinga Lietuvos Respublikos finansų ministerija (toliau – Finansų ministerija).

4. Už BPD 1.3 priemonės „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ įgyvendinimą, priežiūrą ir paramos projektams planavimą atsakinga Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija (toliau – Aplinkos ministerija).

5. Už BPD 1.3 priemonės „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ projektų administravimą ir įgyvendinimo priežiūrą atsakinga Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – Agentūra).

6. Gairės pareiškėjams (toliau – Gairės) skirtos pareiškėjams, 2006 m. teiksiantiems paraiškas paramai gauti pagal BPD 1 prioriteto „Socialinės ir ekonominės infrastruktūros plėtra“ 1.3 priemonės „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ veiklos sričių grupės „Saugomų ir nesaugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklos sritį „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas -apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“.

7. Gairės parengtos vadovaujantis Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumento priemonių ir projektų, finansuojamų įgyvendinant šias priemones, administravimo ir finansavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2004 sausio 28 d. įsakymu Nr. 1K-033 (Žin., 2004, Nr. 19-599; 2005, Nr. 21-667) (toliau – BPD administravimo ir finansavimo taisyklės).

8. Šiose Gairėse vartojamos sąvokos:

BPD projektas (toliau – Projektas) – ekonomiškai nedalomų ir tikslią funkciją atliekančių veiklos rūšių visuma, turinti apibrėžtą biudžetą, įgyvendinimo laikotarpį ir aiškiai numatytus tikslus, pagal kuriuos galima spręsti, ar sukurtų rezultatų ekonominė ir socialinė nauda yra proporcinga panaudotiems ištekliams.

Parama projektui – pagal paramos sutartį projektui skiriamos ES struktūrinių fondų ir bendrojo finansavimo lėšos, skiriamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Parama projektui skiriama nustačius paramos projektui skyrimo sąlygas, kurios kartu su ES ir nacionaliniais teisės aktais apibrėžia tinkamas finansuoti projekto išlaidas. Parama projektui nustatoma kaip visos tinkamos finansuoti projekto išlaidos arba jų dalis. Kai parama projektui neapima visų numatomų deklaruoti tinkamų finansuoti išlaidų, likusios tinkamų finansuoti išlaidų dalies finansavimą turi užtikrinti projekto vykdytojas.

Paramos sutartis – paramos projektams, įgyvendinantiems priemones, skyrimo sutartis. Šia sutartimi nustatoma skiriamos paramos suma, paramos suteikimo sąlygos, mokėjimo tvarka, šalių teisės ir pareigos.

Pareiškėjas – juridinis asmuo, atitinkantis šiose Gairėse numatytus reikalavimus pareiškėjams, teikiantis projekto paraišką skirti paramą.

Projekto paraiška – Finansų ir Aplinkos ministerijų nustatytos formos juridinio asmens, siekiančio gauti paramą projektui, užpildytas dokumentas.

Projektas – ekonomiškai nedalomų ir tikslią funkciją atliekančių veiklos rūšių visuma, turinti apibrėžtą biudžetą, įgyvendinimo laikotarpį ir aiškiai nustatytus tikslus, iš kurių galima spręsti, ar sukurtų rezultatų ekonominė ir socialinė nauda yra proporcinga panaudotiems ištekliams.

Projekto partneris (toliau – partneris) – viešasis juridinis asmuo, dalyvaujantis įgyvendinant ir finansuojant projektą, pasidalijantis su pareiškėju projekto rezultatus pagal prieš projekto įgyvendinimą pareiškėjo ir jo partnerių pasirašytą partnerystės sutartį ir kurio projekto metu padarytos išlaidos yra pripažįstamos tinkamomis.

Projekto vykdytojas – juridinis asmuo, pateikęs projekto paraišką, gaunantis ar yra gavęs ES struktūrinių fondų ir bendrojo finansavimo lėšų paramą projektui įgyvendinti.

Tinkamos finansuoti išlaidos – visos projekto išlaidos, kurios padarytos neprieštaraujant ES ir nacionalinių teisės aktų nuostatoms ir gali būti deklaruojamos Europos Komisijai.

9. Kitos šiose Gairėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymas (Žin., 1992, Nr. 5-75) ir kiti šios srities teisės aktai, Institucijų, atsakingų už Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, skirtų Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumentui įgyvendinti, administravimą, atsakomybės ir funkcijų paskirstymo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 649 (Žin., 2001, Nr. 48-1676; 2005, Nr. 51-1700), ir BPD administravimo ir finansavimo taisyklės.

 

II. BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO STRATEGIJA IR TIKSLAI

 

10. ES struktūrinių fondų pagalba Lietuvai teikiamą vadovaujantis BPD nuostatomis. Pagrindinis BPD tikslas yra: sustiprinti nacionalinio ūkio ilgalaikio konkurencingumo plėtotės prielaidas, paspartinti perėjimą prie žinių ekonomikos, kuriai būdingas didėjantis bendras vidaus produktas ir aukštas gyventojų užimtumo rodiklis, stiprinti žinių ekonomikos plėtrą, kuri didina visų Lietuvos gyventojų gerovę. Bendri visoms BPD priemonėms keliami tikslai yra šie:

10.1. plėtoti ir modernizuoti šalies infrastruktūrą, skatinant ekonomikos augimą, bei sudaryti geresnes sąlygas laisvam asmenų, prekių, paslaugų bei kapitalo judėjimui;

10.2. užtikrinti visuotinius darnios plėtros principus;

10.3. gerinti darbo jėgos gebėjimus prisitaikyti prie rinkos pokyčių. Suteikti žinių ir kvalifikaciją, kuri atitiktų rinkos poreikius, ypač orientuojantis į bedarbius ir jaunimą;

10.4. didinti ekonomikos dalyvių konkurencingumą, sukuriant būtinas verslo plėtros sąlygas bei tinkamą aplinką, skatinti investicinio klimato gerėjimą tiek veikiančiam, tiek besikuriančiam verslui;

10.5. užtikrinti pradėto ekonominio persitvarkymo tęstinumą.

 

III. EUROPOS REGIONINĖS PLĖTROS FONDO TIKSLAI IR FINANSAVIMO SRITYS

 

11. Europos regioninės plėtros fondas (toliau – ERPF) yra vienas iš Europos Sąjungos struktūrinės politikos finansinių instrumentų, kurio paskirtis – prisidėti prie regioninio išsivystymo skirtumų ES mažinimo, skatinti stabilią ir tolygią plėtrą. ERPF teikia ES regionams finansinę paramą remdamas įvairius BPD priemones atitinkančius projektus. Kaip numatyta 1999 m. liepos 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1783/1999 dėl Europos regioninės plėtros fondo, ERPF prisideda inter alia prie:

11.1. investicijų į gamybą, nuolatinių darbo vietų kūrimo ir išlaikymo;

11.2. investicijų į infrastruktūrą;

11.3. vidaus potencialo plėtros naudojant priemones, skatinančias ir paremiančias vietos plėtros ir užimtumo iniciatyvą bei smulkių ir vidutinių įmonių veiklą;

11.4. techninės pagalbos priemonių, nurodytų Reglamento (EB) Nr. 1260/1999 2 straipsnio 4 dalies antrojoje pastraipoje, finansavimo.

12. Remiantis aukščiau išdėstytais argumentais, ERPF parama suteikiama remti:

12.1. gamybinę aplinką – visų pirma įmonių, ypač smulkių ir vidutinio dydžio įmonių, konkurencingumui ir ilgalaikėms investicijoms didinti, ir daryti regionus patrauklesnius visų pirma gerinant jų infrastruktūros lygį;

12.2. mokslinius tyrimus ir technologijos plėtrą, siekiant skatinti naujų technologijų įdiegimą ir inovacijas, mokslinių tyrimų bei technologinės plėtros pajėgumų, skatinančių regionų plėtrą, stiprinimą;

12.3. žinių visuomenės kūrimą;

12.4. turizmo ir investicijų į kultūrą plėtojimą, įskaitant kultūrinio ir gamtos paveldo apsaugą, jei taip yra sukuriamos ilgalaikės darbo vietos;

12.5. aplinkos apsaugą ir gerinimą, visų pirma atsižvelgiant į prevencinį principą ir prevencines priemones (prioritetinis padarytos žalos aplinkai atstatymas taršos šaltinyje, „teršėjas moka“ principo įdiegimas), skatinant švarų ir racionalų energijos panaudojimą ir atsinaujinančių energetikos šaltinių plėtojimą;

12.6. moterų ir vyrų lygias galimybes užimtumo srityje, visų pirma kuriant įmones ir infrastruktūrą ar paslaugas, sudarančias galimybę suderinti šeimos gyvenimą su darbu;

12.7. tarpvalstybinį, nacionalinį ir regioninį bendradarbiavimą siekiant darnios regionų ir vietos plėtros.

 

IV. PRIEMONĖS TIKSLAI IR VEIKLOS SRIČIŲ UŽDAVINIAI

 

13. Pagrindinis BPD 1.3 priemonės „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ tikslas yra mažinti vandens ir dirvožemio užterštumą ir jo potencialią grėsmę, užtikrinti visuomenės teisę į saugią ir švarią aplinką, siekti išvengti ūkinės ir kitos veiklos neigiamo poveikio aplinkai (ar jį sumažinti), išlaikant gamtinių išteklių darnų naudojimą ir formuojant atsakingą visuomenės požiūrį į gamtą.

14. Uždaviniai, kurių siekiama pagal priemonės veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“:

14.1. atkurti ir išsaugoti vertingiausias kraštovaizdžio sudedamąsias dalis;

14.2. atkurti bei apsaugoti nuo degradavimo procesų pajūrio juostą.

 

V. REMIAMOS VEIKLOS SRITYS

 

15. Pagal veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“ finansuojamos šios krantotvarkos priemonės:

15.1. priekrantės rekultivacija atvežtiniu smėliu;

15.2. paplūdimio sąnašų papildymas atvežtiniu smėliu;

15.3. apsauginio paplūdimio kopagūbrio tvirtinimas ir apsauga (tvirtinimas žabtvorėmis ir šakų klojimais, takų tiesimas ir kt.);

15.4. techninės dokumentacijos parengimas hidrotechninei įrangai įsigyti, kuri reikalinga krantotvarkos priemonėms įgyvendinti (žemsiurbė, ir kt.), bei tokios įrangos įsigijimas (kai pateikiami skaičiavimai, įrodantys, kad įrangos įsigijimas yra pigiausia alternatyva projektui įgyvendinti);

15.5. techninės įrangos įsigijimas ir hidrotechninių įrenginių statyba.

 

VI. LĖŠOS VEIKLOS SRITIMS ĮGYVENDINTI BEI PARAMOS DYDIS

 

16. Lėšos BPD 1.3 priemonei „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“ skiriamos iš ERPF ir bendrojo finansavimo lėšų, numatytų valstybės biudžete. Iš viso BPD 1.3 priemonei skirta 113 mln. 317 tūkst. Lt (vienas šimtas trylika milijonų trys šimtai septyniolika tūkstančių litų), t. y. 84 mln. 988 tūkst. Lt iš ERPF ir 28 mln. 329 tūkst. Lt Lietuvos Respublikos biudžeto (bendrojo finansavimo) lėšų.

17. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. rugpjūčio 22 d. įsakymu Nr. D1-410, šiam kvietimui teikti paraiškas skiriama 4 500 tūkst. Lt (iš jų 3 375 tūkst. Lt – ERPF lėšos, 1 125 tūkst. Lt – Lietuvos bendrojo finansavimo lėšos) projektų tinkamų išlaidų finansavimui. Šios lėšos bus skiriamos projektams, taikant ribotos trukmės paramos skyrimo procedūrą.

18. Visą tinkamų projekto išlaidų finansavimo sumą sudaro ERPF lėšos (75 proc.) ir Lietuvos bendrojo finansavimo lėšos (25 proc.). Šios bendrojo finansavimo lėšos gali susidaryti iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų kaip parama projektui, ir/arba projekto vykdytojo įnešamų Lietuvos Respublikos valstybės, savivaldybių biudžetų lėšų, taip pat kitų piniginių išteklių, kuriais disponuoja valstybė ir/arba savivaldybės (išskyrus kitus ES finansinės paramos šaltinius). Bendrojo finansavimo lėšomis taip pat gali būti pripažįstamos projekto vykdytojo įnešamos fizinių ir/arba juridinių asmenų lėšos, skirtos viešiesiems tikslams.

19. Parama projektui nustatoma kaip visos tinkamos finansuoti projekto išlaidos arba jų dalis. Jei parama projektui neapima visų numatomų tinkamų finansuoti išlaidų, likusios tinkamų finansuoti išlaidų dalies finansavimą turi užtikrinti projekto vykdytojas (kas suteikia galimybę gauti papildomus prioritetinius balus). Netinkamas finansuoti projekto išlaidas pareiškėjas privalo finansuoti iš nuosavų lėšų. Pareiškėjas projektą gali bendrai finansuoti iš valstybės arba savivaldybės biudžeto lėšų ir kitų šaltinių arba iš partnerių turimų lėšų ir skolintų lėšų. Tokios tinkamos finansuoti lėšos sudaro bendrojo finansavimo lėšas, nustatant paramos dalies, skiriamos iš ERPF, lyginamąją dalį. ERPF ir bendrojo finansavimo lėšomis gali būti finansuojama iki 100 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

20. Maksimali galima paramos projektui suma yra 4,5 mln. Lt

 

VII. TINKAMI PAREIŠKĖJAI IR JŲ PARTNERIAI

 

21. Pagal veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“ pareiškėjais ir jų partneriais gali būti:

21.1. savivaldybių administracijos;

21.2. apskričių viršininkų administracijos;

21.3. kitos valstybės institucijos.

22. Pareiškėjas ir jo partneris yra netinkami gauti paramą, jeigu:

22.1. jam yra iškelta byla dėl bankroto arba jis yra likviduojamas;

22.2. yra neįvykdęs su mokesčių ir socialinio draudimo įnašų mokėjimu susijusių įsipareigojimų pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus (ši nuostata netaikoma įstaigoms, kurių veikla finansuojama iš valstybės arba savivaldybių biudžeto, ir juridiniams asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka yra atidėti mokesčių arba socialinio draudimo įmokų mokėjimo terminai);

22.3. paraiškoje arba jos prieduose pateikė klaidinančią informaciją;

22.4. yra įsiteisėjęs teismo sprendimas dėl pareiškėjo kitos sutarties dėl paramos skyrimo iš Europos Bendrijos arba Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų pažeidimo;

22.5. jis bandė gauti konfidencialią informaciją arba daryti įtaką vertinimą atliekančiai institucijai ar sprendimą dėl paramos skyrimo priimančiai institucijai dabartinio ar ankstesnio paraiškų vertinimo ar atrankos proceso metu;

22.6. neturi pakankamų administracinių gebėjimų ir pajėgumų projektui įgyvendinti.

23. Partnerio įtraukimas į projektą ir jo būtinumas turi būti pagrįstas paraiškoje ir prie paraiškos pridedama jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties kopija.

24. Partneriams keliami tie patys reikalavimai kaip ir pareiškėjui. Atsakomybė už projekto įgyvendinimą atitenka pareiškėjui.

 

VIII. REIKALAVIMAI JUNGTINĖS VEIKLOS (PARTNERYSTĖS) SUTARČIAI

 

25. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje įsipareigojama laikytis pagrindinių geros partnerystės praktikos taisyklių:

25.1. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis privalo atitikti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) jungtinei veiklai ir jungtinės veiklos sutarčiai keliamus reikalavimus. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartimi pareiškėjas ir projekto partneris, kooperuodami savo turtą (piniginį indėlį į projektą), darbą ar žinias, įsipareigoja veikti bendrai tam tikram, neprieštaraujančiam įstatymui, tikslui arba tam tikrai veiklai (šiuo atveju projektui įgyvendinti). Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartimi siekiama nustatyti jungtinės veiklos dalyvių bendrąsias teises, pareigas ir interesus, pareigų atlikimą, projekto valdymo bei priežiūros principus, veiklų įgyvendinimo pasiskirstymą, projekto rezultatų nuosavybę, atsakomybės ribas, dokumentų saugojimą ir kitas teises ir pareigas. Ši sutartis turi būti rašytinė ir atitikti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.73 ir 1.74 straipsnių reikalavimus;

25.2. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje turi būti nurodyta:

25.2.1. sutarties pavadinimas ir numeris;

25.2.2. data ir pasirašymo vieta (miestas ar vietovė);

25.2.3. sutarties šalys (pareiškėjas ir projekto partneris – įstaigos ar institucijos ir jų rekvizitai) ir joms atstovausiantys ar jų įgalioti asmenys;

25.2.4. sutarties tikslas;

25.2.5. sutarties pabaigoje jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties dalyvių rekvizitai ir parašai.

25.3. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje turi būti detaliai reglamentuota:

25.3.1. koks jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties dalyvių indėlis į projektą ir kam priklausys galutiniai projekto rezultatai, nupirkto ir sukurto turto ir atliktų darbų nuosavybės teisės;

25.3.2. kaip bus vykdomos atskiros projekto veiklos sritys ir kas jas vykdys;

25.3.3. jungtinės veiklos dalyvių pareigų atlikimo ir projekto valdymo bei priežiūros principai ir asmenys, kurie organizuos bei atsakys už atskiras projekto veiklų sritis; apibrėžtos jų kompetencijos ribos, kurios turėtų apsiriboti veiksmais, susijusiais su projekto valdymu ir priežiūra;

25.3.4. jungtinės veiklos dalyvių nustatyta mokėjimų, tarpusavio atsiskaitymo, išlaidų, nuostolių padengimo tvarka – kaip paramos lėšos pasieks visus sutarties dalyvius nuo lėšų patekimo į pareiškėjo sąskaitą ir kaip už jų panaudojimą bus atsiskaitoma;

25.3.5. asmenų, kurie atsakingi už informacijos apie jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties pakeitimus pateikimą Agentūrai, nustatymas. Informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sutarties pakeitimo įsigaliojimo datos;

25.3.6. kokia tvarka bus saugomi ir kaupiami visi su projekto įgyvendinimu susiję dokumentai ir kokia su tuo susijusių partnerių atsakomybė. Partneriai turėtų laikytis tų pačių dokumentų saugojimo reikalavimų kaip ir pareiškėjas;

25.4. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje rekomenduojama nustatyti:

25.4.1. sutarties terminą, kuris neturi būti trumpesnis kaip iki galutinės projekto ataskaitos patvirtinimo;

25.4.2. ginčų nagrinėjimo tvarką – kaip bus sprendžiami jungtinės veiklos sutarties dalyvių tarpusavio ginčai (bendroji nuostata ta, kad nesutarimai sprendžiami derybomis, o jeigu derybomis nesutarimų pašalinti nepavyksta, jie sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka);

25.4.3. sutarties dalyvių keitimosi informacija tvarka – kokia informacija ir kaip bus keičiamasi tarp jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties dalyvių, kaip pareiškėjas ketina projekto partnerius informuoti apie Agentūros ir Aplinkos ministerijos rekomendacijas, sprendimus, paklausimus dėl projekto įgyvendinimo, kokia tvarka projekto partneriai bus supažindinti su pareiškėjo siunčiamomis ataskaitomis, kaip bus svarstomos iniciatyvos pakeisti paramos sutartį, kaip ir kokiu periodiškumu projekto partneriai informuos pareiškėją apie projekto pažangą ir kt.;

25.4.4. informacijos apie projektą konfidencialumo užtikrinimas – viešos informacijos apie projektą sklaida ir informavimas privalo būti neribojami, tačiau galima susitarti, kad tam tikra konfidenciali informacija negali būti skelbiama viešai;

25.4.5. sprendimų, susijusių su bendrais reikalais, priėmimo tvarka;

25.4.6. bendrų išlaidų ir bendrų nuostolių atlyginimas;

25.5. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje taip pat nustatoma projekto valdymo grupės (mažiausiai iš trijų asmenų) sudėtis ir jo pagrindinė veikla projekto įgyvendinimo metu (partnerių veiklos priežiūra, lėšų panaudojimo tikslingumo tikrinimas ir pan.). Projekto valdymo grupės nariai gali būti projektu suinteresuotų grupių (valstybės institucijų, savivaldybių, socialinių-ekonominių partnerių, nevyriausybinių organizacijų, taip pat projekto partnerių ir tiesioginių tikslinių grupių) atstovai.

26. Bet koks projekto rezultatų paskirstymo pakeitimas turi būti įforminamas raštu kaip jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties pakeitimas, apie kurį informuojama Agentūra.

 

IX. TINKAMAS PROJEKTO ĮGYVENDINIMO LAIKOTARPIS

 

27. Tinkamomis finansuoti išlaidomis bus pripažįstamos išlaidos, padarytos įgyvendinant projektą nuo kvietimo paskelbimo dienos iki 2008 m. rugpjūčio 1 d. Visi su projekto įgyvendinimu susijusias išlaidas pateisinantys ir išlaidų apmokėjimą įrodantys dokumentai turi būti išrašyti ir mokėjimo prašymai Agentūrai pateikti šiuo laikotarpiu.

 

X. PROJEKTO TINKAMUMO KRITERIJAI

 

28. Tinkami finansuoti pagal BPD 1.3 priemonės veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – kopagūbrio ir pajūrio juostos sustiprinimas, pliažų sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas“ yra tie projektai, kurie atitinka bendruosius (BPD priedo) ir specifinius (BPD 1.3 priemonės ir atitinkamos veiklos srities) projektų atrankos kriterijus:

28.1. projektas prisideda prie BPD, BPD 1.3 ir atitinkamos veiklos srities tikslų įgyvendinimo;

28.2. projektas atitinka Pajūrio juostos tvarkymo programos tikslus (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugsėjo 1 d. įsakymas Nr. 442 (Žin., 2003, Nr. 88-4009);

28.3. projekto veiklos sritys (arba jų dalis) atitinka pagal BPD 1.3 priemonės remiamą veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“ ir jų įgyvendinimo vieta – Lietuvos Respublikos teritorija;

28.4. projektas nepažeidžia ES ir Lietuvos Respublikos pirkimų, konkurencijos reikalavimų;

28.5. projektas nepažeidžia ES ir Lietuvos Respublikos aplinkosaugos reikalavimų (pateikiama Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento deklaracija apie numatomo įgyvendinti projekto atitikimą aplinkosaugos standartus);

28.6. projektas parengtas atsižvelgiant į darnaus vystymosi, lygių galimybių ir informacinės visuomenės principus (jo poveikis šių principų požiūriu turi būti neutralus arba teigiamas);

28.7. yra pagrįsta, kaip bus užtikrintas projekto tęstinumas finansiniu ir instituciniu požiūriu;

28.8. yra pagrįsta, kad be paramos, naudojant banko paskolas arba kitas finansavimo priemones, projektas negalėtų būti įgyvendintas tokios pat apimties, per tokį patį laikotarpį ir tokios pat kokybės;

28.9. yra paaiškinta, kokį naują produktą ar paslaugą sukuria projektas institucijos, ūkio sektoriaus ir (arba) regiono mastu arba kaip jis kiekybiškai ir kokybiškai keičia (pavyzdžiui, gerina, didina, išplečia) esamus produktus arba paslaugas;

28.10. turtas, į kurį planuojama investuoti, priklauso pareiškėjui nuosavybės teise arba yra valdomas nuomos, subnuomos arba panaudos sutarties pagrindu. Sutartis turi būti rašytinė, galioti ne mažiau kaip 5 metus, skaičiuojant nuo projekto įgyvendinimo pabaigos, ir įregistruota viešajame registre;

28.11. projekte numatytos ir pagal BPD 1.3 priemonės veiklos srities „Saugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“ veiklą „Kraštovaizdžio komponentų atkūrimas, tvarkymo palaikomųjų darbų atlikimas. Pajūrio juostos tvarkymas – apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir pliažų atkūrimas bei sutvarkymas, informacinių draudžiamųjų ženklų įrengimas ir kt.“ finansuojamos investicijos tuo pat metu nefinansuojamos iš kitų nacionalinių ir ES programų;

28.12. projektas įgyvendinamas tinkamu finansuoti laikotarpiu, nurodytu Gairių 27 punkte.

29. BPD priede yra numatyti specifiniai projektų atrankos kriterijai, kurie naudojami projektų vertinime ir atrankoje. Jais remiantis prioritetas bus teikiamas projektams, kurie:

29.1. įgyvendina ES aplinkosaugos direktyvas;

29.2. atitinka Lietuvos aplinkosaugos strategijos ir veiksmų programos tikslus;

29.3. turi (palyginti) didelį teigiamą poveikį aplinkai;

29.4. išsaugo kraštovaizdžio komponentus ir biologinę įvairovę;

29.5. diegia taršą mažinančią aplinkosaugos infrastruktūrą ir modernias technologijas.

 

XI. TINKAMOS FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDOS

 

30. Pagrindinės išlaidų tinkamumo taisyklės yra išdėstytos 2004 m. kovo 10 d. Europos Komisijos reglamente Nr. 448/2004 „Dėl struktūrinių fondų bendrojo finansavimo tinkamumo taisyklių“ (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 448/2004) ir detaliau apibrėžtos BPD administravimo ir finansavimo taisyklėse ir šiose Gairėse.

31. Paramos lėšomis finansuojamos tik tinkamos finansuoti projekto išlaidos ir ne daugiau nei numatytas paramos dydis.

32. Išlaidų tinkamumo reikalavimai yra taikomi visoms projekto išlaidoms: paramos (ERPF ir bendrojo finansavimo lėšoms), pareiškėjo ir partnerio indėliui. Tinkamos išlaidos turi atitikti gero finansų valdymo principus išlaidų efektyvumo atžvilgiu ir turi būti:

32.1. būtinos projektui vykdyti ir numatytos paramos sutartyje. Projekto išlaidų būtinumas nustatomas pagal bendrą jų kontekstą projekte, jų pobūdį ir kiekį, chronologinį medžiagų, priemonių ar paslaugų naudojimą. Projekto išlaidos turi atitikti patvirtintą projekto veiklų planą. Projektų išlaidų dydis turi būti planuojamas atsižvelgiant į vidutinį kainų augimą ir valiutų riziką.

32.2. padarytos projekto įgyvendinimo laikotarpiu (įskaitant išlaidas auditui), kuris yra nustatytas paramos sutartyje ir nesitęsia ilgiau nei iki 2008 m. rugpjūčio 1 d.;

32.3. faktiškai padarytos, užregistruotos projekto vykdytojo ar jo partnerių apskaitoje bei pagrįstos išlaidas pateisinančių dokumentų ir išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų originalais arba (jei tai neįmanoma) oficialiai patvirtintomis kopijomis (pasirinktų rangovų, prekių tiekėjų ar paslaugų teikėjų (toliau – tiekėjai) sąskaitos, pateiktos projekto vykdytojui), kurių išrašymo data negali būti vėlesnė kaip 2008 m. rugpjūčio 1 d.

33. Tinkamomis laikomos tik projekto vykdytojo pateiktos tiekėjo išrašytos sąskaitos už jau suteiktas paslaugas, pateiktas prekes ar atliktus darbus ar jų atitinkamą dalį, kartu pateikiant pasirašytus suteiktų paslaugų, pateiktų prekių ar atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktus.

34. Tinkamų finansuoti išlaidų kategorijos:

34.1. projekto administravimo išlaidos:

34.1.1. biuro prekės. Šioms išlaidoms priskiriamos tiesiogiai su projekto administravimo reikmėmis susijusios prekės, kurios pagal organizacijos taikomą apskaitos tvarką nelaikoma ilgalaikiu turtu ir yra būtinos projekto įgyvendinimui;

34.1.2. biuro išlaikymas. Šias išlaidas gali sudaryti administracinių patalpų nuoma, komunalinės paslaugos, ryšių paslaugos;

34.1.3. darbo užmokesčio sąnaudos. Projekto vykdytojo ir/arba jo partnerių darbuotojams (projekto vadovui, projekto vykdytojo įstaigos vyr. buhalteriui, finansininkui, asmeniui, atsakingam už projekto stebėseną ir vykdymą), planuojamas priskaityti ir išmokėti darbo užmokestis už laiką dirbtą administruojant projektą pagal darbo sutartis. Nedideliuose projektuose šias tris funkcijas gali atlikti 1-2 asmenys. Kiekvienu atveju turi būti įvertinta, ar atskiros pareigybės įvedimas yra pagrįstas ir nedidina neproporcingai administravimo išlaidų. Papildomai samdomo personalo darbo užmokestis arba jau dirbančiojo personalo papildomas darbo laikas, skirtas išimtinai projekto administravimui, yra tinkamos išlaidos. Jei darbuotojas dalyvauja ne vien tik projekto veikloje, tuomet tinkamos projekto išlaidos gali būti tik užmokestis už tą laiką kuris buvo skirtas projekto administracinėms veikloms atlikti. Darbo užmokesčio sąnaudas sudaro: priskaitytas darbo užmokestis, darbdavio mokamos socialinio draudimo įmokos (31 proc.) bei įmokos į Garantinį fondą (0,2 proc.), atostogų rezervas. Apskaičiuojant atostogų rezervą turi būti atsižvelgta į konkretaus asmens planuojamą dirbti laiką projekte. Planuojami darbuotojų dienos darbo laiko įkainiai turėtų atitikti jų įprastus darbo įkainius toje įstaigoje ar organizacijoje (su visais minėtais mokesčiais). Valstybės tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio išlaidos, susijusios su jų darbu administruojant projektą negali būti kompensuotos iš paramos lėšų. Tokios išlaidos gali būti numatytos kaip pareiškėjo nuosavo indėlio dalis, jei pareiškėjas skiria nuosavų lėšų projekto bendram finansavimui. Administruojantis personalas privalo turėti reikiamą projektų administravimui patirtį, kvalifikaciją ir žinias, kurios yra įrodomos pateikiant šių darbuotojų gyvenimo aprašymą;

34.1.4. personalo kelionių išlaidos. Kelionės į komandiruotės vietą ir grįžimo į nuolatinio darbo vietą (visomis transporto priemonėmis, išskyrus taksi). Dienpinigių bei apgyvendinimo išlaidos apmokamos komandiruotam asmeniui pateikus patvirtinamus kelionės dokumentus. Komandiruočių išlaidos apskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas normas;

34.1.5. administravimo paslaugą pirkimas. Projekto administravimo paslaugos gali būti perkamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) (toliau – Viešųjų pirkimų įstatymas), o jei pareiškėjas nėra pagal šį įstatymą apibrėžiamas kaip perkančioji organizacija – Projekto vykdytojo ir (arba) partnerio, pretenduojančio gauti arba gaunančio paramą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų pagal Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumento 1 prioriteto „Socialinės ir ekonominės infrastruktūros plėtra“ 1.3 priemonę „Aplinkos kokybės gerinimas ir žalos aplinkai prevencija“, prekių, paslaugų ar darbų pirkimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. lapkričio 2 d. įsakymu Nr. D1-520 (Žin., 2005, Nr. 138-4987) (toliau – AM pirkimo taisyklės);

34.1.6. projekto administravimo išlaidos turi atitikti rinkos kainas ir būti pagrįstos realiais projekto poreikiais;

34.2. projekto vykdymo išlaidos:

34.2.1. darbo užmokesčio sąnaudos. Nuolatinių pareiškėjo ir/arba partnerių darbuotojų, vykdančių tiesiogines projekto veiklas, planuojamas priskaityti ir išmokėti darbo užmokestis už darbo dieną dirbtą vykdant projektą. Papildomai samdomo personalo darbo užmokestis arba jau dirbančiojo personalo papildomas darbo laikas, skirtas išimtinai projekto vykdymui, yra tinkamos išlaidos. Jei darbuotojas dalyvauja ne vien tik projekto veikloje, tuomet tinkamos projekto išlaidos yra tik tas faktinis laikas, kuris buvo skirtas projekto veiklos sritims atlikti. Darbo užmokesčio sąnaudas sudaro: priskaitytas darbo užmokestis, darbdavio mokamos socialinio draudimo įmokos (31 proc.) bei įmokos į Garantinį fondą (0,2 proc.), atostogų rezervas. Apskaičiuojant atostogų rezervą turi būti atsižvelgta į konkretaus asmens planuojamą dirbti laiką projekte. Planuojami darbuotojų dienos darbo laiko įkainiai turėtų atitikti jų įprastus darbo įkainius toje įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje (su visais minėtais mokesčiais). Valstybės tarnautojų darbo užmokesčio ir biudžetinių įstaigų darbuotojų išlaidos, susijusios su dalyvavimu projekto veiklos srityse, negali būti kompensuotos iš paramos lėšų. Tokios išlaidos gali būti numatytos kaip pareiškėjo nuosavo indėlio dalis, jei pareiškėjas skiria nuosavų lėšų projekto bendram finansavimui. Projektą vykdantis personalas turi turėti reikiamą šiam darbui patirtį, kvalifikaciją ir žinias, kas yra nurodoma paraiškos specialiojoje (B) dalyje.

34.2.2. personalo kelionių išlaidos. Su projekto įgyvendinimu susijusių kelionių į komandiruotės vietą ir grįžimo į nuolatinio darbo vietą (visomis transporto priemonėmis, išskyrus taksi). Dienpinigių ir apgyvendinimo išlaidos apmokamos komandiruotam asmeniui pateikus patvirtinamus kelionės dokumentus. Komandiruočių išlaidos apskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas normas;

34.2.3. prekių, paslaugų ir darbų pirkimas. Projektui įgyvendinti būtinų prekių, paslaugų (pvz., projektavimo, konsultavimo, dokumentacijos rengimo, studijos ar tyrimų atlikimo, mokymo, renginių organizavimo, informacinės dalomosios medžiagos leidyba ir platinimas, kompiuterinės technikos, programinės ir kitos įrangos nuomos išlaidos) ir darbų (pvz., tvarkymo, valymo, rekultivavimo ir pan.) pirkimo išlaidos, atitinkančios vidutinius rinkos įkainius. Prekių, paslaugų ir darbų pirkimas, kurį atlieka projekto vykdytojas ir/arba jo partneris(-iai), turi būti vykdomas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Jeigu pagal Viešųjų pirkimų įstatymą projekto vykdytojas arba jo partneris(-iai), atliekantys pirkimus, nėra perkančioji organizacija, būtina vadovautis AM pirkimų taisyklėmis;

34.2.4. išlaidos patalpoms, kurios naudojamos projekto veikloms. Su projekto veiklomis susijusių patalpų nuoma, komunalinės paslaugos. Projekto vykdytojo nuosavų patalpų ar patalpų panaudos išlaidos nėra tinkamos išlaidos.

34.2.5. ilgalaikio turto, kuris naudojamas projekto veiklai, nusidėvėjimo išlaidos. Projekto vykdymui reikalingos įrangos nusidėvėjimo išlaidos, kurios yra būtinos projekto įgyvendinimui, tiesiogiai susijusios su projekto veiklos įgyvendinimu ir priskiriamos projekto įgyvendinimo laikotarpiui. Jei pareiškėjas pats tam tikrų projekto veiklų nevykdo, o perka paslaugas ar darbus viešųjų pirkimų arba kitu būdu, tai paslaugų teikėjas ar darbų vykdytojas turi užtikrinti visą veiklos organizavimą įskaitant ilgalaikį turtą skirtą tos veiklos vykdymui. Tokiais atvejais ilgalaikio turto nusidėvėjimas traktuojamas kaip netinkamos išlaidos. Įrangos, tiesiogiai susijusios su projekto veikla, nusidėvėjimo išlaidos yra tinkamos, jei:

34.2.5.1. nacionalinės, Europos Bendrijos ar kitos paramos lėšos nebuvo naudojamos tokiam turtui ar įrenginiams įsigyti;

34.2.5.2. apskaičiuotos remiantis Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais ilgalaikio turto nusidėvėjimo normatyvais;

34.2.5.3. yra susijusios tik su projekto įgyvendinimo laikotarpiu;

 

34.2.6. transporto priemonių nuomos išlaidos yra tinkamos išlaidos;

34.3. kitos išlaidos, susijusios su paramos sutarties sąlygų įgyvendinimu:

34.3.1. auditas. Išlaidos projekto auditui;

34.3.2. informacijos sklaida ir reklama. Informacijos apie projektą sklaidos skelbimuose, stenduose, specialiuose leidiniuose išlaidos; informacijos pateikimo žiniasklaidos priemonėse ir projekto dokumentuose, projekto interneto svetainės sukūrimo ir kitos išlaidos, susijusios su informavimu apie ES struktūrinių fondų paramą kaip tai nurodyta šių Gairių XXIX skyriuje;

34.3.3. finansinės paslaugos. Projekto vykdymui išmokamo avanso laidavimo (garantijos) planuojamos išlaidos, jeigu avanso suma didesnė nei 10 000 Lt (ši nuostata netaikoma biudžetinėms įstaigoms), turto, kuriam įsigyti suteikiama parama, draudimo išlaidos (tik projekto įgyvendinimo laikotarpiu), banko mokesčiai už specialios sąskaitos paramos lėšoms atidarymą ir tvarkymą.

34.4. rezervas nenumatytoms išlaidoms. Projekto biudžete gali būti numatomas rezervas nenumatytoms išlaidoms, kuris negali būti didesnis nei 5 proc. projekto tinkamų išlaidų sumos. Rezervas naudojamas gavus Agentūros sutikimą/suderinimą. Iš šio rezervo gali būti dengiamos su nenumatytu prekių, paslaugų ar darbų (numatytų biudžete) kainų padidėjimu susijusios išlaidos.

 

XII. NETINKAMOS FINANSUOTI IŠLAIDOS

 

35. Netinkamos finansuoti projekto išlaidos nėra finansuojamos iš paramos lėšų ir negali būti įtrauktos į projekto biudžetą. Projekto išlaidos yra netinkamos, jeigu:

35.1. neatitinka pagrindinių Reglamente (EB) Nr. 448/2004 pateiktų taisyklių bei šiose Gairėse nustatytų išlaidų tinkamumo taisyklių;

35.2. dengiamos iš kitų nacionalinių, Europos Bendrijos ar kitų paramos lėšų;

35.3. nėra būtinos projektui vykdyti ir nenumatytos paramos sutartyje;

35.4. neužregistruotos projekto vykdytojo ir (ar) jo partnerių apskaitoje bei nėra pagrįstos išlaidas pateisinančiais ir/arba išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų originalais arba, jei tai neįmanoma, jų kopijomis;

35.5. padarytos ne projekto įgyvendinimo metu;

35.6. padarytos perkant prekes, darbus ar paslaugas projekto vykdytojui ir (ar) jo partneriui nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo, o jei jie nėra pagal šį įstatymą apibrėžiami kaip perkančioji organizacija – AM pirkimo taisyklių.

36. Netinkamos finansuoti išlaidos:

36.1. projekto paraiškos rengimo išlaidos, tarp jų išlaidos konsultantams už projekto paraiškos parengimą;

36.2. už paimtas paskolas mokamos palūkanos;

36.3. užsienio valiutos konvertavimo išlaidos;

36.4. baudos, finansinės nuobaudos ir bylų nagrinėjimo išlaidos;

36.5. pirkimo ir/arba importo PVM, kurį projekto vykdytojas ir partneris(-iai) gali įtraukti į PVM atskaitą (susigrąžinti);

36.6. lizingas;

36.7. žemės ir pastatų pirkimas;

36.8. pastatų ir patalpų remonto išlaidos;

36.9. išlaidos pagal sutartis, kurios padidina vykdomos veiklos išlaidas, proporcingai nepadidindamos jos vertės, bei išlaidos pagal sutartis su tarpininkais ir konsultantais, kuriose mokėjimas yra nurodytas procentais nuo bendros projekto vertės;

36.10. pareiškėjo indėlis natūra (pvz., žemė, nekilnojamasis turtas ar jo dalys, ilgalaikiai kapitaliniai įrengimai, žaliavos, nemokamas labdaringas privataus individo ar korporacinės institucijos darbas);

36.11. kitos išlaidos, neatitinkančios šiose Gairėse nustatytų išlaidų tinkamumo reikalavimų.

 

 

XIII. PARAIŠKOS PILDYMAS

 

37. Kvietimas teikti paraiškas skelbiamas „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“, Aplinkos ministerijos ir Agentūros interneto svetainėse ir viename iš nacionalinių dienraščių. Paskelbus kvietimą teikti paraiškas, visa kvietimo teikti paraiškas dokumentacija {kvietimo teikti paraiškas skelbimas, Gairės, paraiškos forma ir paraiškos pildymo instrukcija, mokėjimo prašymo forma ir mokėjimo prašymo pildymo instrukcija, projekto įgyvendinimo ataskaitos forma ir projekto įgyvendinimo ataskaitos pildymo instrukcija, pavyzdinė paramos sutartis, reikalavimai jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties nuostatoms, kiti priedai) skelbiama Aplinkos ministerijos interneto svetainėje adresu www.am.lt (skyriaus „ES finansinė parama“ rubrikoje „Struktūriniai fondai“) bei Agentūros svetainėje adresu www.apva.lt (skyriaus „Struktūriniai fondai“ rubrikoje „Paskelbti kvietimai“).

38. Vadovaudamasis šiomis Gairėmis, pareiškėjas pildo standartinę paraiškos formą. Paraiškos forma susideda iš dviejų dalių – bendrosios (A) ir specialiosios (B) dalies. Bendroji paraiškos dalis yra vienoda visoms priemonėms, specialiojoje paraiškos dalyje detaliau pagrindžiamas projektas bei pateikiama informacija, kuri yra svarbi pagal konkrečią priemonę teikiamiems projektams. Paraiškos forma turi būti užpildyta vadovaujantis paraiškos bendrosios (A) dalies pildymo instrukcija bei paraiškos specialiosios dalies pildymo instrukcija.

39. Projektui teikiama viena paraiška. Paraiška ir jos priedai turi būti užpildyti lietuvių kalba, laikantis paraiškos formos, puslapių tvarkos. Ranka užpildytos paraiškos nenagrinėjamos ir neregistruojamos. Prie paraiškos turi būti pateikta ir elektroninė paraiškos versija (įrašyta į kompiuterinę laikmeną).

40. Kartu su paraiška pareiškėjas ir partneriai turi pateikti iš anksto nustatytą ir paraiškos prieduose nurodytą informaciją bei dokumentus, įrodančius, kad projektas yra tinkamas finansavimui, ir kuriais remiantis vertinimą atranką atliekančios ir sprendimą dėl paramos skyrimo priimančios institucijos gali padaryti tinkamą sprendimą dėl paramos skyrimo. Prie užpildytos nustatytos paraiškos formos turi būti pridėti šie dokumentai (pateikiamas originalas arba įmonės/įstaigos vadovo patvirtintas nuorašas ir kopija):

40.1. įstaigos ar organizacijos registravimo pažymėjimo ir įstatų (nuostatų) kopijos;

40.2. įgaliojimo originalas, jeigu paraiška pasirašyta pareiškėjo įgalioto asmens;

40.3. kiekvieno partnerio registravimo pažymėjimo ir įstatų (nuostatų) kopijos, jei projekte yra partneris(-iai);

40.4. jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis, jei projekte yra partneris(-iai);

40.5. oficialūs dokumentai, įrodantys aukštesnio valdymo organo pritarimą arba suderinimą įgyvendinti projektą (Tarybos/valdybos sprendimas, direktoriaus įsakymas ir pan.);

40.6. jei pareiškėjas (ir/ar partneris) prisideda prie projekto įgyvendinimo nuosavomis lėšomis, turi būti pateikti nuosavą indėlį įrodantys dokumentai (jei pareiškėjas ir/arba partneris(-iai) yra biudžetinė įstaiga, paraiškoje nurodomo dydžio nuosavos lėšos turi būti numatytos kaip pareiškėjo ir/arba jo partnerio(-ių) atitinkamų metų asignavimai. Pareiškėjas kartu su paraiška turi pateikti įstaigos vadovo patvirtintą pažymą kurioje būtų nurodyta, iš kurios biudžeto programos numatoma skirti lėšų projektui finansuoti einamaisiais metais);

40.7. projektinė/techninė dokumentacija (pvz., techninis projektas, prekių/paslaugų/darbų specifikacija, techninė užduotis ar pan.), reikalinga paraiškoje nurodomiems tikslams pasiekti ir konkursinė dokumentacija rangovo parinkimui, kai numatomas investicinio projekto įgyvendinimas;

40.8. pareiškėjo ar partnerio darbuotojų, atsakingų už projekto koordinavimą ir įgyvendinimą (projekto vadovo, koordinatoriaus, finansinės apskaitos specialisto ir techninio/pirkimų specialisto), gyvenimo ir veiklos aprašymai (CV) su juose minimų diplomų kopijomis;

40.9. pareiškėjo ar partnerio darbuotojų, atsakingų už projekto įgyvendinimą, pareiškimai, kad jie sutinka ir gali skirti projekto įgyvendinimo grafike jiems numatytą laiką darbui projekte;

40.10. kitų pareiškėjo ir partnerio darbuotojų, jei numatoma, kad jie dalyvaus projekte, kvalifikacijos ir patirties charakteristikos;

40.11. pareiškėjo pažyma, kad PVM išlaidos negali būti susigrąžintos iš Lietuvos Respublikos biudžeto Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme (Žin., 2002, Nr. 35-1271) (toliau – PVM įstatymas) numatyta tvarka (jei taikoma);

40.12. pareiškėjo pažyma, kurioje pareiškėjas patvirtina, kad projekte numatytos ir pagal šią programą finansuojamos investicijos tuo pačiu metu nefinansuojamos iš kitų nacionalinių programų ir ES fondų;

40.13. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento deklaracija dėl poveikio aplinkai įvertinimo ir institucijos, atsakingos už Europos ekologinio tinklo Natura 2000 teritorijų monitoringo deklaracija (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. sausio 27 d. d. įsakyme Nr. D1-44 (Žin., 2004, Nr. 50-1677) numatytais atvejais);

40.14. pateikta pareiškėjo ar partnerio darbuotojų, atsakingų už projekto įgyvendinimą pareiškimai, kad jie sutinka ir gali skirti projekto įgyvendinimo grafike jiems numatytą laiką darbui projekte;

40.15. pareiškėjo ir/ar partnerio įsipareigojimas padengti nenumatytas ar netinkamas finansuoti išlaidas ir grąžinti paramą projekto nesėkmės atveju;

40.16. projekto išlaidų (kainų) dydį pagrindžiantys dokumentai (kainų apklausos pažymos, komerciniai pasiūlymai, darbų sąmatiniai skaičiavimai, darbo užmokesčio apskaičiavimo pagrindimas, perkamų paslaugų ar prekių specifikacijos ir pan.);

40.17. pareiškėjo įsipareigojimas padengti visas papildomas išlaidas, kurios gali atsirasti projekto įgyvendinimo metu (pvz., projektinės/techninės dokumentacijos rengimo metu paaiškės didesnių, nei buvo numatyta paraiškoje, išlaidų poreikis, konkurso metu priimtiniausias pasiūlymas bus brangesnis negu buvo planuota ar pan.);

40.18. kiti priedai, kurie pagrindžia pareiškėjo ir projekto tinkamumą gauti paramą projekto atitikimą specifiniams atrankos kriterijams ir pan. Pareiškėjas gali pateikti kitus papildomus dokumentus, kurie, jo manymu, gali būti svarbūs vertinant projektą.

 

XIV. PARAIŠKOS TEIKIMAS

 

41. Paraiškas paramai iš ES struktūrinių fondų gauti kartu su reikalaujamais priedais iš pareiškėjų priima ir registruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra šiuo adresu: A. Juozapavičiaus g. 9-610, LT-09311 Vilnius. Paraiškos turi būti atsiųstos registruotu laišku, įteiktos pašto kurjerio arba pareiškėjo įgalioto asmens užantspauduotame ir užklijuotame voke (ar kitoje talpoje/pakete). Kitais būdais (pvz., neregistruotu laišku, faksu arba elektroniniu paštu) arba kitais adresais pristatytos paraiškos nebus nagrinėjamos. Ant voko turi būti nurodytas pareiškėjo pavadinimas, pareiškėjo adresas, BPD priemonė, pagal kurią teikiama paraiška, ir kvietimo numeris – BPD2006- ERPF-1.3.0-06. Ant kitos voko pusės nurodomas pareiškėjo kontaktinio asmens vardas ir pavardė, telefono ir fakso numeriai.

42. Pareiškėjas privalo pateikti vieną originalų paraiškos egzempliorių (paraiškos bendrąją (A) ir specialiąją (B) dalis bei priedus), kurio pirmojo lapo dešiniame kampe aiškiai nurodoma „ORIGINALAS“, 2 kopijas – ant kurių pirmųjų lapų dešiniuose kampuose nurodoma „KOPIJA“ ir paraiškos versiją kompiuterinėje laikmenoje (ant elektroninės laikmenos turi būti aiškiai nurodytas projekto pavadinimas). Pateikiamos paraiškos bei jos priedų originalas ir kopijos turi būti įsegti į atskirus segtuvus.

43. Kiekvienas paraiškos ir jos priedų kopijos lapas turi būti patvirtintas paraišką teikiančios institucijos vadovo arba įgalioto atstovo parašu. Paraišką turi pasirašyti įstaigos vadovas arba jo raštišku sprendimu įgaliotas asmuo (tokiu atveju turi būti pridėtas įgaliojimo originalas). Tokiu būdu pareiškėjas prisiima atsakomybę, kad paraiškos kopijos duomenys atitiktų originalą. Paraiškos originalo ir jos kopijų turinys turi sutapti.

44. Paraiškos turi būti pateiktos iki 2006 m. rugsėjo 11 d. 17.30 val. Siunčiant paštu, išsiuntimo vietos pašto antspaudo data turi būti ne vėlesnė kaip 2006 m. birželio 15 d. Už paraiškos pristatymą laiku atsako pareiškėjas. Vėliau gautos paraiškos nenagrinėjamos.

45. Paraiškos registruojamos ES struktūrinių fondų informacinėje valdymo ir priežiūros sistemoje (toliau – SFMIS), nurodant gavimo datą, pareiškėjo/įgalioto asmens vardą pavardę, adresą ir/ar pareiškėjo pavadinimą buveinę, paraiškos pateikimo būdą. Užregistravusi paraišką Agentūra pradeda atskirą šio projekto bylą. Atsiuntusiam paraišką pareiškėjui išsiunčiamas paraiškos registravimą įrodantis raštas. Jei pareiškėjas pateikė paraišką asmeniškai, toks patvirtinimas išduodamas paraiškos pateikimo metu.

46. Informacija apie pagal kvietimą teikti paraiškas registruotas paraiškas skelbiama Agentūros interneto svetainėje, nurodant pareiškėjo pavadinimą projekto pavadinimą paraiškos kodą ir prašomą paramos sumą taip pat nurodomas bendras registruotų paraiškų skaičius ir bendra prašoma paramos suma.

 

XV. INFORMACIJOS TEIKIMAS

 

47. Pareiškėjas gali pateikti klausimus dėl dalyvavimo programoje tvarkos ir sąlygų, dėl pagal šį kvietimą teikti paraiškas skiriamos paramos sąlygų, dėl paraiškos pildymo ir kitus, susijusius su paramos teikimu. Klausimai gali būti pateikiami raštu (siunčiami paprastu ar elektroniniu paštu bei faksu) ir žodžiu Agentūros Struktūrinių fondų skyriaus vedėjui Sauliui Vasiliauskui:

47.1. telefonu (8~5) 272 26 71;

47.2. elektroninio pašto adresu saulius@apva.lt;

47.3. faksu (8~5) 272 25 63.

48. Iš anksto susitarus, pareiškėjai šių Gairių 47 punkte nurodytą informaciją gali gauti susitikimo su Agentūros atsakingais darbuotojais metu.

49. Klausiant elektroniniu paštu ar faksu, turi būti pateikiama aiški nuoroda į šias Gaires (ar kvietimo teikti paraiškas numerį ir pavadinimą), klausiančiojo vardas ir pavardė arba organizacijos pavadinimas ir telefonas.

50. Atsakymai į klausimus, kurie gali būti aktualūs daugeliui potencialių pareiškėjų, skelbiami Agentūros interneto svetainės www. apva lt skiltyje „Dažnai užduodami klausimai“.

51. Jeigu pareiškėjo klausimas reikalauja gairių nuostatų išaiškinimo, Agentūra turi teisę duoti nuorodas į galiojančius teisės aktus. Pareiškėjas klausimą turi pateikti raštu. Agentūra oficialų išaiškinimą turi pateikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo klausimo raštu gavimo.

52. Konsultacijų/seminarų tvarkaraštis pareiškėjams dėl šio kvietimo teikti paraiškas sąlygų ir paraiškos pildymo tvarkos bus skelbiamas Agentūros svetainėje www. apva. lt.

 

XVI. PARAIŠKŲ VERTINIMO IR ATRANKOS TVARKA

 

53. Už pateiktų paraiškų vertinimą yra atsakinga Agentūra. Paraiškos vertinamos pagal paraiškų vertinimo ir vertinimo ataskaitų rengimo ir teikimo tarpinei institucijai vidaus tvarką patvirtintą Agentūros direktoriaus 2004 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. T1-18 (toliau – paraiškų vertinimo tvarka), kuri parengta pagal BPD administravimo ir finansavimo taisyklėse nustatytus reikalavimus ir suderinta su Aplinkos ministerija.

54. Agentūra pagal patvirtintą paraiškų vertinimo tvarką paskiria už kiekvienos gautos paraiškos vertinimą ir administravimą atsakingus darbuotojus, kuriems pavedamos paraiškos vertinimo, paraiškos vertinimo kontrolės, pareiškėjo informavimo, duomenų įtraukimo į SFMIS ir kitos funkcijos.

55. Atlikdama projekto tinkamumo skirti paramą arba projekto naudos ir kokybės vertinimą, Agentūra gali pasitelkti nepriklausomų ekspertų. Paraiškų vertinimo metu pildomos vertinimo lentelės ir kiti dokumentai.

56. Jei dėl paraiškoje pateiktos neišsamios ar netikslios informacijos Agentūra negali tinkamai įvertinti projekto, ji turi paprašyti pareiškėjo per nustatytą laiką pateikti papildomų duomenų, dokumentų, papildyti ar patikslinti paraiškoje pateiktą informaciją. Agentūros darbuotojai gali kreiptis į atitinkamas institucijas papildomos informacijos apie pareiškėją bei paraišką ir naudotis kitais išoriniais oficialiais informacijos šaltiniais vertindami pareiškėjo pateiktą informaciją bei duomenis.

57. Vertinimo metu Agentūra gali atlikti patikrą vietoje. Apie planuojamą išankstinę patikrą vietoje pareiškėjas gali būti informuojamas išsiunčiant jam informacinį raštą kuriame Agentūra nurodo, kokia informacija, duomenys, dokumentai turi būti prieinami Agentūros darbuotojams. Paraiškoje pateiktos informacijos patikra vietoje turi būti atlikta per kuo trumpesnį laiką. Konkretų laiką per kurį turi būti atlikta patikra, nustato Agentūra. Parengus patikros vietoje ataskaitą atsižvelgiant į joje pateikiamą informaciją paraiška vertinama toliau. Patikros vietoje metu nustačius, jog pareiškėjas paraiškoje pateikė klaidinančią informaciją Agentūra atmeta paraišką.

58. Paraiškų vertinimo procesas susideda iš trijų etapų:

58.1. administracinės atitikties vertinimas, kurio metu patikrinama, ar paraiška tinkamai užpildyta, visiškai sukomplektuota, tai yra, ar pateikti visi šiose Gairėse nurodyti dokumentai bei paraiškos priedai;

58.2. tinkamumo skirti paramą vertinimas, kurio metu nustatoma, ar pareiškėjas ir projektas yra tinkami gauti paramą pagal BPD 1.3 priemonę;

58.3. projektų naudos ir kokybės vertinimas, kurio metu įvertinama, kurie iš tinkamų finansuoti projektų labiausiai atitinka prioritetinius bendruosius BPD priedo ir specifinius projektų atrankos kriterijus, duoda daugiausia naudos, efektyviausiai panaudoja paramos lėšas bei kurių projektų įgyvendinimas yra geriausiai suplanuotas.

59. Administracinės atitikties vertinimas atliekamas pagal šią lentelę:

 

Paraiškos pristatymo data

Paraiškos unikalus kodas

Paraišką priėmė

Pareiškėjo pavadinimas

Eil. Nr.

Kriterijai

Taip

Ne

Netaikoma

1.

Užpildytos visos paraiškos dalys

 

 

 

2.

Paraiška yra pasirašyta pareiškėjo ar jo įgalioto asmens

 

 

 

3.

Paraiška ir jos priedai užpildyti lietuvių kalba ir surinkta kompiuteriu (išspausdinta)

 

 

 

4.

Pateiktas vienas projekto paraiškos originalas, dvi kopijos ir paraiškos versija elektroninėje laikmenoje

 

 

 

5.

Pateiktos paraiškos teikėjo įstaigos ar organizacijos registravimo pažymėjimų ir įstatų (nuostatų) kopijos

 

 

 

6.

Pateiktos paraiškos teikėjo kiekvieno partnerio registravimo pažymėjimų ir įstatų (nuostatų) kopijos (jei projekte yra partneris(-iai)

 

 

 

7.

Pateikta jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis, jei projekte yra partneris(-iai)

 

 

 

8.

Pateiktas įgaliojimo pasirašyti paraišką originalas, jeigu paraiška pasirašyta ne pareiškėjo įstaigos vadovo

 

 

 

9.

Pateikti oficialus dokumentai, įrodantys aukštesnio organo pritarimą arba suderinimą įgyvendinti projektą (Tarybos/valdybos sprendimas, direktoriaus įsakymas ir pan.)

 

 

 

10.

Pateikti pareiškėjo ar partnerio darbuotojų, atsakingų už projekto koordinavimą ir įgyvendinimą (projekto vadovo koordinatoriaus, finansinės apskaitos specialisto ir techninio pirkimų specialisto), gyvenimo aprašymai (CV) su juose minimų diplomų kopijomis

 

 

 

11.

Pateikta pareiškėjo ar partnerio darbuotojų, atsakingų už projekto įgyvendinimą, pareiškimai, kad jie sutinka ir gali skirti projekto įgyvendinimo grafike jiems numatytą laiką darbui projekte

 

 

 

12.

Pateikta pareiškėjo pažyma, kurioje pareiškėjas patvirtina, kad projekte numatytos ir pagal šią programą finansuojamos investicijos tuo pačiu metu nefinansuojamos iš kitų nacionalinių programų ir ES fondų

 

 

 

13.

Pateikta kitų pareiškėjo ir partnerio darbuotojų, jei numatoma, kad jie dalyvaus projekte, kvalifikacijos ir patirties charakteristika

 

 

 

14.

Pateikta projektinė/techninė dokumentacija {pvz., techninis projektas, prekių/paslaugų specifikacija, techninė užduotis ar pan.), reikalinga paraiškoje nurodomiems tikslams pasiekti ir konkursinė dokumentacija rangovo parinkimui (jei taikoma)

 

 

 

15.

Pateikta pareiškėjo pažyma, kad PVM išlaidos negali būti susigrąžintos iš Lietuvos Respublikos biudžeto PVM įstatymo nustatyta tvarka (jei taikoma)

 

 

 

16.

Pateikta Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų projektų poveikio aplinkai vertinimo deklaracija ir institucijos, atsakingos už Europos ekologinio tinklo Natura 2000 teritorijų monitoringą, deklaracija (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. sausio 27 d. d. įsakyme Nr. D1-44 (Žin., 2004, Nr. 50-1677) numatytais atvejais)

 

 

 

17.

Pateikti nekilnojamojo turto, susijusio su projekto įgyvendinimu, nuomos, nuosavybės ar panaudos patvirtinimo dokumentai, įrodantys, kad nekilnojamas turtas priklauso savivaldybei ar valstybei ir kad pareiškėjas turi teisę naudoti turtą projekto įgyvendinimo metu

 

 

 

18.

Pateikti projekto išlaidų (kainų) dydį pagrindžiantys dokumentai (kainų apklausos pažymos, komerciniai pasiūlymai, darbų sąmatiniai skaičiavimai, darbo užmokesčio apskaičiavimo pagrindimas, perkamų darbų, paslaugų ar prekių specifikacijos ir pan.)

 

 

 

19.

Pateikti dokumentai, patvirtinantys pareiškėjo galimybes apmokėti numatytą projekto išlaidų dalį (banko sąskaitos išrašas, paskolos sutartis, garantinis banko raštas ir kt.)

 

 

 

20.

Pateiktas pareiškėjo ir/ar partnerio įsipareigojimas padengti nenumatytas ar netinkamas finansuoti išlaidas ir grąžinti paramą projekto nesėkmės atveju

 

 

 

21.

Jei pareiškėjas (ir/ar partneris) prisideda prie projekto įgyvendinimo nuosavomis lėšomis, turi būti pateikti nuosavą indėlį įrodantys dokumentai (jei pareiškėjas ir/arba partneris(-iai) yra biudžetinė įstaiga, paraiškoje nurodomo dydžio nuosavos lėšos turi būti numatytos kaip pareiškėjo ir/arba jo partnerio(-ių) atitinkamų metų asignavimai. Pateikti įstaigos vadovo patvirtintą pažymą, kurioje būtų nurodyta, iš kurios biudžeto programos numatoma skirti lėšų projektui finansuoti einamaisiais metais);

 

 

 

 

60. Jeigu vertinant paraišką administracinės atitikties lentelėje nors vienas punktas yra įvertinamas „Ne“, pareiškėjui siunčiamas raštas, kuriame paprašoma pateikti trūkstamą informaciją arba dokumentus ir nustatomas terminas (nuo 2 iki 10 darbo dienų), per kurį pareiškėjas privalo pateikti trūkstamą informaciją arba dokumentus. Raštas laikomas įteiktu praėjus 2 darbo dienoms po jo išsiuntimo registruotu laišku. Jei pareiškėjas per nustatytą terminą prašomos informacijos ir dokumentų nepateikia arba pateikia ne visus prašomus dokumentus ir informaciją, Agentūra priima sprendimą atmesti paraišką.

61. Priėmusi sprendimą atmesti paraišką dėl administracinės atitikties reikalavimų neatitikimo, Agentūra per 5 darbo dienas parengia ir išsiunčia pareiškėjui informacinį raštą apie paraiškos atmetimą, nurodydama paraiškos atmetimo priežastis.

62. Agentūra įtraukia paraiškos administracinės atitikties vertinimo rezultatus į SFMIS.

63. Informacija apie administracinės atitikties vertinimo etapą praėjusias paraiškas skelbiama Agentūros interneto svetainėje www. apva. lt, nurodant pareiškėjo pavadinimą, projekto pavadinimą paraiškos kodą ir prašomą paramos sumą taip pat nurodomas bendras registruotų paraiškų ir paraiškų, praėjusių administracinės atitikties vertinimą, skaičius.

64. Administracinės atitikties reikalavimus atitinkančios paraiškos teikiamos kitam vertinimo etapui – tinkamumo skirti paramą vertinimui.

65. Tinkamumo skirti paramą vertinimą atlieka ne mažiau kaip du Agentūros paskirti vertintojai pagal šią lentelę:

Paraiškos unikalus kodas

Pareiškėjo pavadinimas

Prašoma paramos suma

Projekto pavadinimas

Projekto įgyvendinimo vieta

Projekto trukmė

Eil. Nr.

Kriterijai

Taip

Ne

Netaikoma

1.

Pareiškėjo ir partnerio(-ių) tinkamumas

 

 

 

1.1.

Pareiškėjas atitinka Gairių VII skyriuje nustatytus reikalavimus

 

 

 

1.2.

Pareiškėjo partneris atitinka šių Gairių VII skyriuje nustatytus reikalavimus

 

 

 

1.3.

Pareiškėjas ir/ar jo partneris turi pakankamų administracinių gebėjimų bei kompetencijos[1]

 

 

 

1.4.

Pagrįstas partnerio įtraukimas į projektą ir jo būtinumas įrodytas

 

 

 

2.

Projekto tinkamumas finansuoti

2.1.

Projektas atitinka BPD strategiją ir prisideda prie BPD ir BPD 1.3 priemonės tikslų įgyvendinimo

 

 

 

2.2.

Projekto veiklos sritys atitinka bent vieną iš šių Gairių V skyriuje nurodytų veiklos sričių

 

 

 

2.3.

Projekto poveikis ES horizontalioms politikoms: darniam vystymuisi, lygioms galimybėms ir informacinės visuomenės principams yra neutralus/teigiamas

 

 

 

2.4.

Projektas įgyvendina ES aplinkosaugos reikalavimus

 

 

 

2.5.

Projektas atitinka Lietuvos aplinkosaugos strategijos ir veiksmų programos tikslus

 

 

 

2.6.

Projektas atitinka Pajūrio juostos tvarkymo programos tikslus (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugsėjo 1 d. įsakymas Nr. 442 (Žin., 2003, Nr. 88-4009)

 

 

 

2.7.

Projektas turi (palyginti) didelį teigiamą poveikį aplinkai

 

 

 

2.8.

Projektas nepažeidžia ES ir Lietuvos Respublikos konkurencijos, viešųjų pirkimų ir aplinkosaugos reikalavimų

 

 

 

2.9.

Paraiškoje pagrįstas projekto finansinis ir institucinis tęstinumas (ar yra pagrįsta, kaip bus užtikrintas projekto tęstinumas finansiniu ir instituciniu požiūriais (pateikiama projekto aprašyme))

 

 

 

2.10.

Projektas įgyvendinamas tinkamu finansuoti laikotarpiu ir tinkamoje teritorijoje

 

 

 

2.11.

Paraiškoje yra aprašyta ir pagrįsta projekto pridėtinė vertė

 

 

 

2.12.

Projektas nebuvo gavęs ir šiuo metu negauna paramos pagal kitas BPD priemones, iš kitų nacionalinių programų ir ES fondų

 

 

 

2.13.

Projekto rezultatų poreikis aiškiai pagrįstas

 

 

 

2.14.

Projekte pagrįsta, kad be paramos, naudojant banko paskolas arba kitas finansavimo priemones, projektas negalėtų būti įgyvendintas tokios pat apimties, per tokį patį laikotarpį ir tokios pat kokybės

 

 

 

2.16.

Projektas diegia modernias technologijas (jei taikoma)

 

 

 

2.17.

Projektas išsaugo kraštovaizdžio komponentus

 

 

 

2.18.

Projektas išsaugo biologinę įvairovę

 

 

 

2.19.

Projektas diegia taršą mažinančią aplinkosaugos infrastruktūrą (jei taikoma)

 

 

 

2.20.

Turtas, į kurį planuojama investuoti, priklauso pareiškėjui nuosavybės teise arba yra valdomas nuomos, subnuomos arba panaudos sutarties pagrindu. Sutartis turi būti rašytinė, galioti ne mažiau kaip 5 metus, skaičiuojant nuo projekto įgyvendinimo pabaigos, įregistruota viešame registre

 

 

 

3.

Projekto išlaidų tinkamumas

 

 

 

3.1.

Pareiškėjo prašoma paramos suma neviršija didžiausios galimos pagal šį kvietimą paramos sumos

 

 

 

3.2.

Projekte pareiškėjo nuosavų lėšų finansavimo šaltiniai yra aiškiai apibrėžti, patikimi, tinkami (pavyzdžiui, įnašas natūra, pinigais), ar jų pakanka, ar jie yra realūs paraiškos pateikimo metu (jei taikoma)

 

 

 

3.3.

Projekto išlaidos yra aiškios, detalios, pagrįstos, realios, suplanuotos atsižvelgiant į vidutinį metinį kainų augimą ir valiutų riziką ir būtinos projektui įgyvendinti

 

 

 

3.4.

Projekto išlaidos (arba jų dalis) atitinka tinkamų finansuoti išlaidų kategorijas

 

 

 

3.5.

Išankstinės patikros vietoje išvada yra teigiama (jei patikra vietoje buvo atliekama)

 

 

 

66. Jeigu, atlikus tinkamumo skirti paramą vertinimą, tinkamumo skirti paramą vertinimo lentelėje pažymimas bent vienas atsakymas „Ne“ ir (arba) nustatoma, kad dėl projekto paraiškoje ar prie jos pridedamuose dokumentuose pateiktos neišsamios ar netikslios informacijos vertintojai negali įvertinti projekto tinkamumo finansuoti pagal BPD 1.3 priemonės veiklos sritį „Saugomų ir nesaugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“, pareiškėjui siunčiamas raštas, kuriame prašoma pateikti trūkstamą informaciją ir (arba) dokumentus, ir nustatomas terminas (nuo 2 iki 10 darbo dienų), per kurį pareiškėjas privalo pateikti trūkstamą informaciją ir (arba) dokumentus. Raštas laikomas įteiktu praėjus 2 darbo dienoms po jo išsiuntimo registruotu laišku. Per rašte nustatytą terminą nepristačius reikiamų dokumentų ir (arba) nepateikus trūkstamos informacijos, projekto paraiška atmetama.

67. Prieš priimdami sprendimą dėl paraiškos atmetimo, Agentūros darbuotojai atidžiai išnagrinėja nustatytus neatitikimus ir papildomos informacijos ar išaiškinimų nepateikimo aplinkybes ir tik galutinai įsitikinę, kad atmetimas yra visiškai teisėtas, o paraiškos vertinimą atlikę vertintojai nenusižengė nustatytai paraiškų vertinimo tvarkai, priima sprendimą dėl paraiškos atmetimo. Apie priimtą sprendimą atmesti paraišką Agentūra raštu informuoja pareiškėją per 5 darbo dienas išsiųsdama jam informacinį raštą, kuriame nurodo projekto paraiškos atmetimo priežastis.

68. Tinkamumo skirti paramą vertinimo etape taip pat nustatomas maksimalus paramos projektui dydis ir lyginamoji paramos dalis:

68.1. jeigu dalis projekto išlaidų yra nepagrįsta, nėra akivaizdaus šių išlaidų būtinumo projekto veiklos sritims įgyvendinti, Agentūra raštu prašo pareiškėjo pagrįsti tokias išlaidas ir (arba) pasiūlo sumažinti dalį projekto išlaidų. Jei per Agentūros nustatytą terminą pareiškėjas nepateikia prašomos informacijos arba jo pateikta informacija nepagrindžia išlaidų būtinumo projekto veiklai įgyvendinti, nepagrįstos išlaidos laikomos netinkamomis finansuoti. Jei projekto išlaidos yra suskaičiuotos nesinaudojant realiais įkainiais, Agentūros vertintojai turi teisę perskaičiuoti projekto biudžetą naudodami vidutinius rinkos įkainius bei atsižvelgdami į vidutinį metinį kainų augimą ir valiutų riziką ir atitinkamai sumažinti projekto tinkamas finansuoti išlaidas bei apie tai informuoti pareiškėją;

68.2. Agentūra pagal 2004 m. kovo 10 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 448/2004 priedo 2 taisyklę įvertina projekto pajamas, gaunamas arba numatomas gauti iš pardavimo, nuomos, paslaugų, mokesčių ir kitais būdais jo įgyvendinimo metu ir vienerius metus po projekto pabaigos;

68.3. paramos dydis nustatomas kaip mažiausia projektui įgyvendinti būtina lėšų suma, įvertinus visų kitų finansavimo šaltinių panaudojimo galimybes. Paramos lyginamoji dalis nustatoma kaip procentinė paramos išraiška, skaičiuojama nuo bendros tinkamų finansuoti išlaidų sumos;

68.4. jeigu Agentūros tinkamumo skirti paramą vertinimo etape nustatytas projekto tinkamų finansuoti išlaidų dydis ir galimas maksimalus paramos dydis skiriasi nuo projekto paraiškoje pateiktų projekto tinkamų finansuoti išlaidų ir prašomos paramos dydžių, Agentūra raštu apie tai informuoja pareiškėją ir suderina su pareiškėju, ar jis sutinka įgyvendinti projektą su Agentūros nustatytomis maksimalaus dydžio išlaidomis ir parama. Pareiškėjui sutikus, projekto paraiška perduodama į kitą vertinimo etapą. Jei pareiškėjas nesutinka, Agentūra atmeta projekto paraišką. Apie priimtą sprendimą atmesti paraišką Agentūra raštu informuoja pareiškėją per 5 darbo dienas išsiųsdama jam informacinį raštą, kuriame nurodo projekto paraiškos atmetimo priežastis.

 

69. Įvertinę tinkamumą skirti paramą, vertintojai parengia išvadą, ar projektas yra tinkamas gauti paramą ir kokio maksimalaus dydžio parama gali būti suteikta, taip pat ar pareiškėjas sutinka įgyvendinti projektą su Agentūros nustatytu paramos dydžiu.

70. Agentūra įtraukia tinkamumo skirti paramą vertinimo rezultatus į SFMIS ir į paraiškų vertinimo rezultatų suvestinę.

71. Informacija apie tinkamumo skirti paramą vertinimo etapą praėjusias paraiškas skelbiama Agentūros interneto svetainėje www. apva. lt, nurodant pareiškėjo pavadinimą, projekto pavadinimą, paraiškos kodą ir prašomą paramos sumą bei bendrą registruotų paraiškų ir paraiškų, praėjusių tinkamumo skirti paramą vertinimą, skaičių.

72. Po projekto tinkamumo skirti paramą įvertinimo, pripažinus jį tinkamu finansuoti, projektai patenka į trečiąjį – projektų naudos ir kokybės vertinimo etapą. Šis vertinimas atliekamas projektui suteikiant balus pagal nustatytus vertinimo kriterijus. Aukščiausias galimas įvertinimas yra 100 balų.

73. Projektų naudos ir kokybės vertinimą atlieka ne mažiau kaip du Agentūros paskirti vertintojai. Jeigu vertintojų suteikti balai pagal atskirą kriterijų skiriasi daugiau kaip 50 proc. nuo visos kriterijui skiriamos maksimalios balų sumos, Agentūra paskiria dar vieną vertintoją.

74. Atliekant projektų naudos ir kokybės vertinimą, pildoma ši vertinimo lentelė:

 

Paraiškos unikalus kodas

Pareiškėjo pavadinimas

Prašoma paramos suma

Projekto pavadinimas

Projekto įgyvendinimo vieta

Projekto trukmė

 

Eil. Nr.

Vertinimo kriterijai

Maksimalus balų skaičius

Įvertinimas

Pastabos

 

1.

Projekto svarba (aktualumas)

 

1.1.

Projektų rezultatų indėlis (svarba) į ES aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimą

10

 

 

 

1.2.

Projekto rezultatų poveikis erozijos procesų pristabdymui ir krantų būklės pagerinimui

20

 

 

 

1.3.

Projektas leis užtikrinti darnų kraštovaizdžio komponentų naudoj imą visuomenės poreikiams

17

 

 

 

1.4.

Projekto veiklos tęstinumas (iki 8 balų):

 

 

 

 

1.4.1.

Numatytos realios ir aiškiai pagrįstos priemonės, užtikrinančios veiklos tęstinumą projektui pasibaigus

8

 

 

 

1.4.2.

Veiklos tęstinumo priemonės numatytos, bet nepakankamai pagrįstos

4

 

 

 

1.4.3.

Veiklos tęstinumo priemonės nenumatytos

0

 

 

 

1.5.

Projektas turi teigiamą poveikį regionų išsivystymo skirtumams mažinti

1

 

 

 

2.

Projekto pagrindimo aiškumas (iki 10 balų):

 

 

 

 

2.1.

Projekto pagrindimas aiškus ir konkretus

10

 

 

 

3.

Numatytas pareiškėjo ir /ar partnerio(-ių) indėlis į projekto finansavimą (iki 10 balų):

 

 

 

 

3.1.

25% ir daugiau

10

 

 

 

3.2.

20,00 – 24,99%

9

 

 

 

3.3.

15,00 – 19,99%

7

 

 

 

3.4.

10,00 – 14,99%

5

 

 

 

3.5.

5,00 – 9,99%

3

 

 

 

3.6.

1,00 – 4,99%

1

 

 

 

3.7.

Mažiau kaip 1%

0

 

 

 

4.

Projekto veiklos sričių įgyvendinimo suplanavimas, jų organizavimas ir valdymas (iki 24 balų):

 

 

 

 

4.1.

Projekto veiklos sritys aiškiai apibrėžtos, išdėstytos taip, kad būtų užtikrintas greitas lėšų panaudojimas

6

 

 

 

4.2.

Pareiškėjas yra įgyvendinęs panašaus pobūdžio projektą anksčiau

6

 

 

 

4.3.

Atlikta rizikos analizė (veiklos plane apžvelgtos ir įvertintos prielaidos ir išankstinės sąlygos pradėti projektą)

6

 

 

 


4.4.

Aiški projekto valdymo schema – aiškus funkcijų ir atsakomybės pasiskirstymas įgyvendinant projektą

6

 

 

IŠ VISO:

100

 

 

75. Jeigu projektų naudos ir kokybės vertinimo metu vertintojams kyla neaiškumų ar trūksta informacijos, Agentūra raštu paprašo per jos nustatytą terminą pateikti paaiškinimus ar trūkstamą informaciją. Pareiškėjui nepateikus trūkstamos informacijos arba jei pareiškėjo pateikta trūkstama informacija yra nepakankama, vertinimo metu mažinamas atitinkamo vertinimo kriterijaus balų skaičius arba balai visai neskiriami.

76. Agentūra įtraukia vertinimo rezultatus į SFMIS.

77. Informacija apie naudos ir kokybės vertinimo etapą praėjusias paraiškas skelbiama Agentūros interneto svetainėje www. am. lt, nurodant pareiškėjo pavadinimą, projekto pavadinimą, paraiškos kodą ir prašomą paramos sumą bei bendrą registruotų paraiškų ir paraiškų, praėjusių naudos ir kokybės vertinimą, skaičių.

 

XVII. GALUTINIO SPRENDIMO DĖL PARAMOS SKYRIMO PRIĖMIMAS IR TVIRTINIMAS

 

78. Įvertinusi paraiškas, Agentūra parengia visų pagal kvietimą teikti paraiškas gautų paraiškų vertinimo ataskaitą, kurią sudaro paraiškų vertinimo rezultatų suvestinė ir atskirų paraiškų vertinimo ataskaitos, suteikia joms registracijos numerius ir teikia Aplinkos ministerijai, o ši – projektų atrankos komitetui, kuris, suderinus su Finansų ministerija, sudaromas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu (projektų atrankos komiteto posėdžiuose dalyvauja Finansų ministerijos ir kitų institucijų, kurių kompetencijos sričiai priskiriami svarstomi projektai, atstovai). Aplinkos ministerijai pareikalavus, kartu su paraiškų vertinimo ataskaita gali būti teikiamos paraiškų ir jų priedų kopijos, susirašinėjimo su pareiškėjais paraiškų vertinimo metu dokumentų kopijos, kita su paraiškų vertinimu susijusi informacija.

79. Projektų atrankos komitetas rekomendacijas dėl svarstomų projektų priima remdamasis Agentūros parengtomis projektų paraiškų vertinimo ataskaitomis, socialinių ekonominių partnerių, kitų institucijų atstovų bei ekspertų pateiktais argumentais ir informacija. Projektų atrankos komitetas rekomenduoja skirti paramą projektams, kurie geriausiai atitinka bendruosius ir specifinius priemonės atrankos kriterijus, yra geriausios kokybės, rodo akivaizdžią naudą ir prisideda prie Lietuvos Respublikos socialinės ir ekonominės ūkio plėtros.

80. Projektų atrankos komitetas gali teikti kitokį negu nurodyta paraiškų vertinimo ataskaitoje projektų prioritetiškumą, jeigu projektų atrankos komitetas nusprendžia, kad tam tikri projektai yra svarbesni šalies socialinei ir ekonominei plėtrai, ekonominės ir socialinės sanglaudos tarp skirtingų Lietuvos regionų didinimui.

81. Projektų atrankos komitetas gali atidėti rekomendaciją dėl paramos skyrimo iki kito projektų atrankos komiteto posėdžio. Projektų atrankos komitetas negali pakartotinai atidėti rekomendacijos dėl paramos skyrimo tam pačiam projektui.

82. Projektų atrankos komitetas gali rekomenduoti pakartotinai įvertinti konkrečią paraišką pateikdamas sprendimo motyvus. Tokiu atveju ši paraiška grąžinama Agentūrai nurodant laiką, per kurį turi būti pateikta nauja vertinimo ataskaita. Agentūra privalo iš naujo įvertinti šią paraišką atsižvelgdama į projektų atrankos komiteto pastabas ir per nurodytą laiką pateikti Aplinkos ministerijai naują vertinimo ataskaitą.

83. Jeigu sutarus dėl remtinų projektų sąrašo lieka lėšų, kurių galėtų užtekti vienam projektui paremti, tačiau jų yra mažiau nei prašoma toje paraiškoje, kuriai nesuteikta parama ir kurios įvertinimas aukščiausias palyginus su likusiomis paraiškomis (kurioms nesuteikta parama), projektų atrankos komitetas turi teisę:

83.1. įgalioti Agentūrą derėtis dėl šio projekto biudžeto sumažinimo su pareiškėju, kurio projektas gavo geriausią įvertinimą, tačiau dėl biudžeto trūkumo jam nesuteikta parama;

83.2. pateikti kitą rekomendaciją dėl likusių lėšų paskirstymo.

84. Jeigu projektų, kuriems rekomenduota skirti paramą, paraiškose bendra prašoma paramos suma yra mažesnė nei ta, kurią buvo numatyta skirti pagal konkretų kvietimą teikti paraiškas, projektų atrankos komitetas apie tai informuoja Aplinkos ministeriją, kuri, suderinusi su Finansų ministerija, priima sprendimą dėl likusių lėšų panaudojimo.

85. Projektų atrankos komiteto posėdžiai protokoluojami. Projektų atrankos komiteto protokolo nutariamoji dalis skelbiama Aplinkos ministerijos interneto svetainėje ne vėliau kaip po 2 darbo dienų nuo jos pasirašymo.

86. Galutinį sprendimą dėl paramos skyrimo priima Aplinkos ministerija, vadovaudamasi Agentūros pateiktomis paraiškų vertinimo ataskaitomis ir atsižvelgdama į projektų atrankos komiteto rekomendacijas ir per kuo trumpesnį laiką, bet ne anksčiau kaip per 3 darbo dienas po to, kai pasirašoma projektų atrankos komiteto protokolo nutariamoji dalis. Išimtiniais atvejais Aplinkos ministerija gali atsisakyti skirti paramą projektų atrankos komiteto rekomenduotam projektui, jei tam yra svarbių priežasčių ir šios priežastys nebuvo svarstytos iki projektų atrankos komiteto posėdžio ir jo metu. Tokį sprendimą, pagrįsdama jo priežastis, Aplinkos ministerija privalo suderinti su Finansų ministerija ir grąžinti projektą atrankos komitetui svarstyti pakartotinai. Galutinis sprendimas dėl paramos skyrimo tvirtinamas aplinkos ministro įsakymu.

87. Sprendimas skirti paramą pripažįstamas netekusiu galios, jeigu pareiškėjas atsisako pasirašyti paramos sutartį arba per Agentūros nustatytą terminą nepasirašo paramos sutarties.

88. Aplinkos ministerija sprendimą dėl paramos projektui skyrimo įtraukia į SFMIS. Apie priimtą sprendimą per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos Aplinkos ministerija informuoja Finansų ministeriją ir Agentūrą. Agentūra per 5 darbo dienas, kai ji gauna ir užregistruoja Aplinkos ministerijos sprendimą, raštu informuoja apie tai pareiškėjus.

89. Aplinkos ministerija ir Agentūra interneto svetainėse skelbia informaciją apie priimtus sprendimus skirti paramą, nurodant pareiškėjo pavadinimą, projekto pavadinimą, projekto paraiškos kodą ir skirtą paramos sumą.

 

XVIII. PARAMOS SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

90. Su pareiškėjais, kurių projektams nuspręsta skirti paramą, Aplinkos ministerija ir Agentūra sudaro trišales paramos sutartis. Su projekto partneriais paramos sutartis nesudaroma.

91. Gavusi ir užregistravusi Aplinkos ministerijos sprendimą skirti paramą, Agentūra pagal pavyzdinę paramos sutarties formą (BPD administravimo ir finansavimo taisyklių 7 priedas) parengia, suderina su pareiškėju bei Aplinkos ministerija ir registruotu laišku išsiunčia pareiškėjui suderintą paramos sutartį su pasiūlymu pasirašyti paramos sutartį ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Pareiškėjui Agentūra nurodo dokumentus, kuriuos reikia turėti pasirašant paramos sutartį.

92. Jei pareiškėjas per nustatytą terminą paramos sutarties nepasirašo, Agentūra apie tai informuoja Aplinkos ministeriją ir siūlo paskirti pagal kvietimą teikti paraiškas nepanaudotas lėšas eilės tvarka geriausiai įvertintiems projektams arba skirti likusias lėšas pagal kitą kvietimą teikti paraiškas teikiamiems projektams.

93. Pareiškėjas, prieš pasirašydamas paramos sutartį, paramos lėšoms privalo atsidaryti atskirą sąskaitą banke.

94. Paramos sutartyje nurodoma:

94.1. skiriama paramos suma ir lyginamoji paramos dalis. Skiriamos paramos suma paramos sutartyje nurodoma kaip galima didžiausia paramos suma, kuri gali būti išmokėta projekto vykdytojui, jeigu jis vykdys visus paramos sutartyje nustatytus įsipareigojimus ir tinkamai atsiskaitys už gautas paramos lėšas;

94.2. paramos lėšų išmokėjimo tvarka ir mokėjimo prašymų teikimo Agentūrai periodiškumas atsižvelgiant į projekto veiklos pobūdį ir jo įgyvendinimo planą;

94.3. visos paramos teikimo sąlygos:

94.3.1. planuojami kiekybiniai rezultatai;

94.3.2. nustatytų biudžeto išlaidų kategorijų laikymasis;

94.3.3. nustatytų projekto įgyvendinimo planų laikymasis;

94.3.4. informavimo apie gautą paramą viešinimo priemonių vykdymas;

94.3.5. reikalavimai dėl projekto įgyvendinimo dokumentų pateikimo Agentūrai ir Aplinkos ministerijai bei jų saugojimo;

94.3.6. paramos sutarties pakeitimo sąlygos ir tvarka, jei dėl objektyvių ir svarbių priežasčių tokie pakeitimai yra būtini, taip pat paramos išmokų sustabdymo ar paramos grąžinimo tvarka, jei projekto vykdytojas pažeidė paramos sutarties sąlygas;

 

94.4. ir kita.

 

95. Prie paramos sutarties turi būti pridedama:

95.1. nustatytų tinkamų finansuoti projekto išlaidų sąrašas, kuriame būtų nurodoma kiekvienos finansuojamos išlaidų kategorijos suma. Projekto išlaidų sąrašas turi būti pateikiamas mėnesio tikslumu;

95.2. mėnesio tikslumu detalizuotas projekto įgyvendinimo tvarkaraštis ir darbų, paslaugų bei prekių pirkimų tvarkaraštis;

95.3. paraiška, kuri yra neatsiejama paramos sutarties dalis.

96. Projekto vykdytojas turi apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti vykdant projektą buvo naudota parama, maksimaliu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų ne trumpesniam kaip projekto įgyvendinimo laikotarpiui. Jei projektui įgyvendinti sudaroma sutartis su rangovu pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą, projekto vykdytojas turi įpareigoti rangovą savo lėšomis apdrausti turtą, kuriam sukurti buvo naudota parama, maksimaliu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų, nuo kurių draudžia rangovo pasirinkta draudimo bendrovė, ne trumpesniam kaip projekto įgyvendinimo laikotarpiui. Projekto vykdytojo ir rangovo sutartyje turi būti nustatyta, kad įvykus draudiminiam įvykiui, dėl kurio turtas, nurodytas šiame punkte, yra sunaikinamas ar sugadinamas, rangovas privalo atlikti visus sutartyje numatytus darbus.

97. Pareiškėjas, pasirašęs paramos sutartį, tampa projekto vykdytoju.

98. Paramos sutartis sudaroma 3 egzemplioriais, kurie turi vienodą juridinę galią. Vienas paramos sutarties egzempliorius saugomas Agentūroje, kitas – Aplinkos ministerijoje, o trečias – įteikiamas projekto vykdytojui.

99. Agentūra informaciją apie sudarytas paramos sutartis įtraukia į SFMIS.

100. Agentūra informaciją apie sudarytas paramos sutartis skelbia Agentūros interneto svetainėje, nurodydama projekto vykdytojo pavadinimą, projekto pavadinimą, projekto kodą, trumpą projekto aprašymą ir skirtą paramos sumą.

 

XIX. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

101. Pareiškėjas turi teisę apskųsti Agentūros, Aplinkos ministerijos ir Finansų ministerijos veiksmus ar neveikimą, susijusius su paraiškos vertinimu, atranka, sprendimo dėl paramos skyrimo priėmimu ir projekto įgyvendinimu.

102. Agentūros veiksmus arba neveikimą, susijusius su paraiškos vertinimu, pareiškėjas gali apskųsti Aplinkos ministerijai raštu per 10 darbo dienų nuo tos dienos, kai jis sužinojo ar turėjo sužinoti apie tokius veiksmus. Aplinkos ministerija, gavusi pareiškėjo skundą, per 20 darbo dienų nuo jo užregistravimo dienos išnagrinėja skunde pateiktus argumentus ir nustato, ar jie pagrįsti, atsižvelgdama į paraiškos registravimo ir vertinimo dokumentus:

102.1. Aplinkos ministerijai nusprendus, kad yra pagrindo manyti, kad Agentūros veiksmai buvo teisėti ir pagrįsti, apie tai pareiškėjas informuojamas per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos;

102.2. Aplinkos ministerijai nusprendus, kad yra pagrindo manyti, kad Agentūros veiksmai yra nepagrįsti, ji gali įpareigoti Agentūrą pakartoti vertinimo procedūrą arba atlikti kitus veiksmus. Tokiu atveju Aplinkos ministerija nustato terminą, per kurį vertinimo procedūra turi būti pakartota arba atlikti kiti veiksmai. Apie priimtą sprendimą Aplinkos ministerija informuoja pareiškėją per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos.

103. Aplinkos ministerijos veiksmus arba neveikimą, susijusius su paraiškos atranka ir sprendimo dėl paramos skyrimo priėmimu, pareiškėjas gali apskųsti Finansų ministerijai per 10 darbo dienų nuo tos dienos, kai jis sužinojo ar turėjo sužinoti apie tokius Aplinkos ministerijos veiksmus arba neveikimą. Finansų ministerija pareiškėjo skundą apsvarsto per 20 darbo dienų nuo jo užregistravimo dienos (šis terminas gali būti pratęstas, jei skundui nagrinėti reikia gauti papildomos informacijos):

103.1. nusprendus, kad skundas yra nepagrįstas, apie tai pareiškėjas informuojamas per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos, nurodant sprendimo motyvus;

103.2. nusprendus, kad skundas yra pagrįstas, nustatoma, kokius veiksmus Aplinkos ministerija turi atlikti, ir nustatomi jų atlikimo terminai. Finansų ministerija apie tai per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos informuoja pareiškėją.

104. Projekto vykdytojas turi teisę apskųsti Aplinkos ministerijai Agentūros veiksmus ar neveikimą susijusius su jo įgyvendinamu projektu, per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai jis sužinojo ar turėjo sužinoti apie tokius veiksmus ar neveikimą. Aplinkos ministerija, gavusi projekto vykdytojo skundą per 10 darbo dienų nuo skundo užregistravimo dienos privalo išnagrinėti skunde pateiktus argumentus ir nustatyti, ar jie pagrįsti (šis terminas gali būti pratęstas, jei skundui nagrinėti reikia gauti papildomos informacijos):

104.1. nusprendusi, kad skundas yra nepagrįstas, Aplinkos ministerija per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie šį sprendimą informuoja pareiškėją;

104.2. nusprendus, kad skundas yra pagrįstas, Agentūrai pavedama imtis Aplinkos ministerijos siūlomų veiksmų ir nustatomi veiksmų atlikimo terminai. Aplinkos ministerija apie tai informuoja projekto vykdytoją per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos.

105. Projekto vykdytojas turi teisę Finansų ministerijai apskųsti Aplinkos ministerijos veiksmus ar neveikimą susijusius su jo įgyvendinamu projektu per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai jis sužinojo ar turėjo sužinoti apie tokius Aplinkos ministerijos veiksmus ar neveikimą. Finansų ministerija, gavusi projekto vykdytojo skundą per 10 darbo dienų nuo skundo užregistravimo dienos privalo išnagrinėti skunde pateiktus argumentus ir nustatyti, ar jie pagrįsti (šis terminas gali būti pratęstas, jei skundui nagrinėti reikia gauti papildomos informacijos):

105.1. nusprendus, kad skundas nepagrįstas, Finansų ministerija per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie tai informuoja pareiškėją;

105.2. nusprendus, kad skundas yra pagrįstas, Aplinkos ministerijai pavedama imtis Finansų ministerijos siūlomų veiksmų ir nustatomi veiksmų atlikimo terminai. Finansų ministerija apie tai informuoja projekto vykdytoją per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl pareiškėjo skundo priėmimo dienos.

106. Pareiškėjas ar projekto vykdytojas, nesutikdamas su Agentūros, Aplinkos ministerijos ar Finansų ministerijos sprendimais ar veiksmais, gali kreiptis į teismą Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta tvarka.

 

XX. PIRKIMŲ PROCEDŪROS

 

107. Projekto vykdytojas, kuris pagal Viešųjų pirkimų įstatymą yra perkančioji organizacija, vykdydamas prekių, paslaugų ar darbų pirkimus privalo vadovautis minėto įstatymo nuostatomis.

108. Jeigu pareiškėjas numato organizuoti viešuosius pirkimus projekto įgyvendinimo metu, projekto paraiškoje jis turi tai nurodyti ir pateikti preliminarų viešųjų pirkimų organizavimo grafiką. Projekto vykdytojas, numatantis organizuoti viešuosius pirkimus (išskyrus pirkimus, vykdomus taikant įprastą komercinę praktiką), atsižvelgdamas į preliminarų viešųjų pirkimų organizavimo grafiką ir į Agentūrai numatytus tokios informacijos nagrinėjimo terminus, turi iš anksto pateikti Agentūrai ir suderinti su ja tokią informaciją:

108.1. pasirinktą viešojo pirkimo procedūrą ir motyvus dėl tokios procedūros pasirinkimo;

108.2. viešojo pirkimo skelbimo turinį ir pirkimo dokumentus.

109. Įvykdęs viešojo pirkimo procedūrą projekto vykdytojas privalo pateikti Agentūrai informaciją apie pirkimo procedūros rezultatus ir suderinti su ja viešojo pirkimo-pardavimo sutarties projektą.

110. Agentūra per 15 darbo dienų po to, kai buvo gauta Gairių 108 punkte nurodyta informacija, pritaria arba nepritaria projekto vykdytojo parengtiems dokumentams. Jeigu projekto vykdytojo parengti dokumentai atmetami, Agentūra raštu paaiškina atmetimo motyvus ir pateikia pasiūlymus, kaip pašalinti trūkumus.

111. Projekto vykdytojas, kuriam netaikomos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos, siekdamas, kad padarytos išlaidos būtų laikomos tinkamomis finansuoti, prekių, paslaugų ar darbų pirkimus privalo organizuoti vadovaudamasis AM pirkimo taisyklėmis.

 

XXI. PROJEKTO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO BŪDAI

 

112. Projektai, kuriems įgyvendinti suteikta parama, yra bendrai finansuojami iš Europos regioninės plėtros fondo (specialiosios valstybės biudžeto Europos regioninės plėtros fondo programos), bendrojo finansavimo lėšų (specialiosios valstybės biudžeto programos) bei pareiškėjo nuosavų lėšų. Lėšas projekto vykdytojui iš minėtų programų perveda Finansų ministerija vadovaudamasi teisės aktais, reglamentuojančiais Valstybės iždo sąskaitos valdymą.

113. Projekto išlaidų apmokėjimo būdus nustato Aplinkos ministerija atsižvelgdama į Agentūros siūlymus rengiant paramos sutartį, vadovaudamasi Gairių 116, 117 ir 118 punktuose nustatytais kriterijais.

114. BPD 1.3 priemonės projektų išlaidų apmokėjimui gali būti taikomi trys būdai: kompensavimo be avanso mokėjimo, kompensavimo su avansu mokėjimo ir sąskaitų apmokėjimo būdas.

115. Konkretaus projekto išlaidų apmokėjimui gali būti taikomi du būdai. Išlaidų apmokėjimo būdų taikymą konkrečiam projektui lemia: projekto vykdytojo juridinio asmens statusas, projekto dalies, kurią projekto vykdytojas įgyvendina pats, dydis ir tai, ar projekto įgyvendinimo eigoje paslaugų bei prekių pirkimo sutartys yra sudaromos pagal Viešųjų pirkimų įstatymą.

116. Kompensavimo be avanso mokėjimo būdas turi būti taikomas privačių juridinių asmenų įgyvendinamiems projektams finansuoti bei išlaidoms, padarytoms iki paramos sutarties pasirašymo dienos, kompensuoti, išskyrus Gairių 118 punkte numatytus atvejus. Kompensavimo be avanso mokėjimo būdas taip pat gali būti taikomas viešųjų juridinių asmenų įgyvendinamiems projektams ar projekto išlaidų daliai finansuoti:

116.1. projekto vykdytojas pradeda įgyvendinti projektą iš nuosavų lėšų ir paramos sutartyje nustatytu periodiškumu teikia Agentūrai mokėjimo prašymus, kuriuose deklaruoja padarytas ir apmokėtas išlaidas, pridėdamas išlaidas pateisinančius ir išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas;

116.2. Agentūra per 60 kalendorinių dienų nuo tinkamo mokėjimo prašymo gavimo dienos nustato mokėjimo prašyme deklaruojamų išlaidų tinkamumą finansuoti ir teikia Aplinkos ministerijai paraišką tarpinei institucijai dėl lėšų pervedimo projekto vykdytojui (toliau vadinama – paraiška tarpinei institucijai);

116.3. Aplinkos ministerija tikrina bei tvirtina paraišką tarpinei institucijai, pagal ją rengia ir teikia mokėjimo paraišką valstybės iždui apmokėti;

116.4. projekto įgyvendinimo išlaidos kompensuojamos pagal projekto vykdytojo teikiamus mokėjimo prašymus iki 95 procentų projektui įgyvendinti skirtos paramos lėšų sumos. Likusi suma kompensuojama tik tada, kai projekto vykdytojas pateikia galutinį mokėjimo prašymą galutinę projekto ataskaitą.

117. Kompensavimo su avansu mokėjimo būdas:

117.1. taikomas biudžetinių įstaigų ir viešųjų juridinių asmenų, kurių veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymas (Žin., 2004, Nr. 25-745), Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymas (Žin., 1996, Nr. 68-1633) arba Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos fondų įstatymas (Žin, 1996, Nr. 32-787), įgyvendinamiems projektams ar projektų daliai, kuriuos toks projekto vykdytojas įgyvendina nesudarydamas rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarčių pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą.

117.2. avanso dydis projekto vykdytojui nustatomas tokia tvarka:

117.2.1. jei projekto vykdytojas didžiąją projekto dalį, kuriai tenka 50 ar daugiau procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, įgyvendina nesudarydamas rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarčių pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą visam projektui finansuoti gali būti taikomas tik kompensavimo su avansu mokėjimo būdas;

117.2.2. jei projekto išlaidoms apmokėti taikomas tik kompensavimo su avansu mokėjimo būdas, avanso dydis projekto vykdytojui gali siekti iki 20 procentų paramos sumos;

117.2.3. jei tik daliai projekto išlaidų finansuoti taikomas kompensavimo su avansu mokėjimo būdas (kai projekto vykdytojas projekto dalį, kuriai tenka mažiau nei 50 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, įgyvendina nesudarydamas rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarčių pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą), avanso dydis gali sudaryti iki 40 procentų tos paramos sumos dalies, kuriai taikomas kompensavimo su avansu mokėjimo būdas;

117.2.4. kai kuriais atvejais, atsižvelgus į projekto vykdytojo finansavimo planą jo finansines galimybes ir suderinus su Finansų ministerija, projekto vykdytojui gali būti suteiktas didesnis avansas;

117.3. avansas mokamas laikantis paramos sutartyje nustatytomis nuostatomis dėl avanso mokėjimo. Kartu su avanso mokėjimo prašymu projekto vykdytojas turi pateikti paramos sutartyje nustatytus dokumentus ir banko garantiją arba laidavimo draudimo sutartį dėl avanso sumos, jeigu avanso suma didesnė nei 10 000 litų (ši nuostata netaikoma biudžetinėms įstaigoms);

117.4. gavęs avansą projekto vykdytojas pradeda įgyvendinti projektą ir pirmąjį tarpinio mokėjimo prašymą teikia Agentūrai ne vėliau kaip po 3 mėnesių nuo avanso gavimo dienos, taip pat deklaruoja visas padarytas ir apmokėtas išlaidas, pridėdamas išlaidas pateisinančių ir išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas, patvirtintas projekto vykdytojo. Jeigu per 3 mėnesius nuo avanso gavimo dienos projekto vykdytojas nepradeda įgyvendinti projekto ir nepatiria išlaidų, praėjus 3 mėnesiams per 5 darbo dienas jis privalo grąžinti avansą Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministerija per 3 darbo dienas privalo pervesti lėšas į Valstybės iždo sąskaitą;

117.5. kitų tarpinių mokėjimų periodiškumas ir galutinio mokėjimo prašymo pateikimo terminas nustatomas paramos sutartyje;

117.6. gavusi projekto vykdytojo tarpinio ir galutinio mokėjimo prašymą Agentūra per 60 kalendorinių dienų nuo tinkamo mokėjimo prašymo gavimo dienos nustato prašomų kompensuoti išlaidų tinkamumą finansuoti ir teikia paraišką tarpinei institucijai. Kai bendra pagal projekto vykdytojo pateiktus mokėjimo prašymus kompensuota ir avansu projekto vykdytojui išmokėta suma pasiekia projektui įgyvendinti skirtą paramos lėšų sumą projekto įgyvendinimo išlaidos nebekompensuojamos. Baigęs įgyvendinti projektą projekto vykdytojas deklaruoja Agentūrai visas per laikotarpį nuo paskutinio mokėjimo prašymo padarytas ir apmokėtas tinkamas finansuoti išlaidas ir pateikia projekto galutinę ataskaitą bei auditoriaus išvadą. Jei Agentūra, išanalizavusi šiuos dokumentus, nustato, kad projekto vykdytojui buvo išmokėta didesnė paramos suma nei būtina projektui įgyvendinti, ji, vadovaudamasi paramos sutarties nuostatomis, pareikalauja projekto vykdytojo grąžinti perviršinę sumą.

118. Nuolatinis rangovų, prekių tiekėjų ir paslaugų teikėjų pateiktų sąskaitų apmokėjimo būdas:

118.1. taikomas viešųjų ir privačių juridinių asmenų, kurie yra perkančiosios organizacijos pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą įgyvendinamiems projektams ar projektų daliai, sudarančiai daugiau kaip 50 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų“ kuriems įgyvendinti projekto vykdytojas sudaro darbų, paslaugų teikimo arba prekių tiekimo sutartis su rangovais, paslaugų teikėjais arba prekių tiekėjais, atrinktais vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu;

118.2. projekto vykdytojas turi patikrinti kiekvieną rangovo, paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo pateiktą sąskaitą jos atitiktį rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarties sąlygas, patikrinti ir priimti atliktus darbus, suteiktas paslaugas ar patiektas prekes (išskyrus išankstinio apmokėjimo sąskaitą) ir, pasirašęs sąskaitą kaip tinkamą apmokėti, kartu su kitais reikalaujamais dokumentais pateikti ją Agentūrai paramos sutartyje nustatytu periodiškumu, bet likus ne mažiau kaip 45 dienoms iki sąskaitoje nurodyto apmokėjimo termino;

118.3. rangovo, paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo pateikta sąskaita projekto vykdytojui dėl išankstinio apmokėjimo gali būti laikoma tinkamomis finansuoti išlaidomis, jei kartu yra pateikta banko garantija arba laidavimo draudimo sutartis dėl išrašytos sąskaitos sumos ir Agentūra yra įsitikinusi, kad:

118.3.1. rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutartys yra sudarytos vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis ir apie atliekamus pirkimus informuota Viešųjų pirkimų tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės;

118.3.2. rangovo, paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo pateikta sąskaita atitinka rangos, prekių tiekimo ar paslaugų teikimo sutarties sąlygas;

118.4. Agentūra per 30 kalendorinių dienų nuo tinkamo mokėjimo prašymo gavimo dienos patikrina mokėjimo prašyme nurodytų išlaidų tinkamumą finansuoti, ar pateiktos sąskaitos atitinka Gairių 118.3 punkte nustatytus reikalavimus, projekto finansavimo planą ir rengia bei teikia Aplinkos ministerijai paraišką tarpinei institucijai. Paraiškoje tarpinei institucijai nurodytą sumą Agentūra registruoja SFMIS kaip mokėtiną projekto vykdytojui sumą;

118.5. Aplinkos ministerija tikrina ir tvirtina paraišką tarpinei institucijai, pagal ją rengia ir teikia mokėjimo paraišką Valstybės iždui apmokėti. Patvirtintose paraiškose tarpinei institucijai tinkamų finansuoti išlaidų sumą Aplinkos ministerija registruoja SFMIS kaip mokėtiną projekto vykdytojui sumą;

118.6. Valstybės iždas perveda paramos sumą projekto vykdytojui;

118.7. projekto vykdytojas, gavęs paramos lėšas, privalo per 5 darbo dienas išmokėti šias lėšas rangovui, paslaugų teikėjui arba prekių tiekėjui ir išsiųsti Agentūrai pranešimą apie apmokėjimą pridėjęs išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas;

118.8. Agentūra, gavusi projekto vykdytojo pranešimą apie lėšų išmokėjimą rangovui, paslaugų teikėjui arba prekių tiekėjui, patikrina išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas;

118.9. pripažintas deklaruotinomis Europos Komisijai išlaidas Agentūra pagal išlaidų pripažinimo deklaruotinomis Europos Komisijai datą registruoja SFMIS kaip deklaruotinas Europos Komisijai ir įtraukia į atitinkamo laikotarpio išlaidų deklaracijas;

118.10. galutinį mokėjimo prašymą projekto vykdytojas turi pateikti Agentūrai ne vėliau kaip iki 2008 m. birželio 1 d. Projekto vykdytojas galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą turi pateikti Agentūrai per du mėnesius nuo paskutinio lėšų pervedimo rangovui, paslaugų teikėjui ar prekių tiekėjui.

119. Jeigu projekto vykdytojas, kuriam turi būti taikomas sąskaitų apmokėjimo būdas, iki paramos sutarties pasirašymo patyrė ir iš nuosavo indėlio lėšų apmokėjo tinkamas finansuoti projekto išlaidas, iki paramos sutarties pasirašymo dienos padarytoms ir apmokėtoms tinkamoms finansuoti išlaidoms apmokėti iš paramos lėšų turi būti taikomas kompensavimo be avanso mokėjimo būdas kompensuojant išlaidas proporcingai paramos sutartyje nustatytam nuosavo indėlio ir paramos lėšų santykiui, o po paramos sutarties pasirašymo padarytos tinkamos finansuoti išlaidos turi būti apmokamos taikant sąskaitų apmokėjimo būdą.

 

XXII. MOKĖJIMO PRAŠYMŲ TEIKIMO IR TVIRTINIMO TVARKA

 

120. Projekto vykdytojas teikia Agentūrai mokėjimo prašymus (BPD administravimo ir finansavimo taisyklių 8 priedas) pagal paramos sutartyje nustatytą mokėjimo prašymų teikimo tvarkaraštį.

121. Mokėjimo prašymus gali įteikti projekto vykdytojo vadovas ar jo įgaliotas asmuo, taip pat mokėjimo prašymai gali būti atsiųsti registruotu laišku arba įteikti pašto kurjerio. Kitais būdais (pvz., neregistruotu laišku, faksu arba elektroniniu paštu) arba kitais adresais pristatyti mokėjimo prašymai nenagrinėjami.

122. Jei mokėjimo prašymai teikiami rečiau nei kas 3 mėnesiai, projekto vykdytojas kas 3 mėnesius privalo teikti Agentūrai informaciją apie projekto įgyvendinimo eigą (mokėjimo prašymo formos 4 ir 5 lentelės).

123. Kartu su tarpinio ir galutinio mokėjimo prašymais projekto vykdytojas pateikia ataskaitinio laikotarpio išlaidas pateisinančių bei išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas, patvirtintas projekto vykdytojo vadovo arba jo įgalioto asmens parašu ir spaudu.

124. Kiekvienas mokėjimo prašymo ir pridedamų dokumentų kopijos lapas turi būti patvirtintas projekto vykdytojo vadovo ar jo įgalioto asmens parašu ir spaudu nurodant, kad kopija tikra. Pasirašydamas kiekvieną dokumentų kopijos lapą projekto vykdytojas prisiima atsakomybę už kopijos duomenų atitikimą originalui.

125. Visos projekto išlaidos turi būti patvirtintos apskaitos dokumentais, turinčiais visus Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515) 13 straipsnyje nustatytus apskaitos dokumentų rekvizitus.

126. Jeigu projekto vykdytojas dėl objektyvių priežasčių nori pratęsti mokėjimo prašymo pateikimo terminą jis iki nustatyto termino pabaigos turi Agentūrai pateikti prašymą dėl termino pratęsimo. Sprendimą dėl termino pratęsimo priima Agentūra, atsižvelgdama į prašyme išdėstytus argumentus. Priėmus sprendimą atidėti mokėjimo prašymo pateikimo terminą paramos sutartis nekeičiama.

127. Mokėjimo prašymą pateikus pavėluotai, projekto vykdytojas turi raštu Agentūrai paaiškinti vėlavimo priežastis ir pateikti pateisinamus dokumentus. Agentūrai nusprendus, kad vėlavimo priežastys buvo objektyvios ir pateisinančios, mokėjimo prašymas užregistruojamas ir perduodamas mokėjimo prašymų tikrinimą atlikti įgaliotiems Agentūros darbuotojams. Kitu atveju mokėjimo prašymas atmetamas. Jeigu laiškas su mokėjimo prašymu įteiktas paštui iki paskutinės nustatyto termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių, terminas nelaikomas praleistu.

128. Tarpiniuose ir galutiniame mokėjimo prašymuose projekto vykdytojas privalo deklaruoti visas padarytas tinkamas finansuoti išlaidas nuo projekto įgyvendinimo pradžios ir per atsiskaitomąjį laikotarpį. Jeigu paramos sutartyje numatyta, kad projekto vykdytojas projekto dalį finansuoja iš nuosavų lėšų (įnašas pinigais), kiekviename mokėjimo prašyme deklaruota tinkamų finansuoti išlaidų suma apmokama taip, kad būtų išlaikytas paramos sutartyje nustatytas paramos ir nuosavų lėšų santykis.

129. Po galutinio mokėjimo prašymo pateikimo datos padarytos išlaidos negali būti pripažintos tinkamomis finansuoti.

130. Gavusi mokėjimo prašymą Agentūra jį užregistruoja SFMIS, patikrina ir patvirtina.

131. Jei Agentūra mokėjimo prašymą įvertina neigiamai dėl administracinės atitikties, ji paprašo projekto vykdytojo per 10 kalendorinių dienų ištaisyti mokėjimo prašymo trūkumus. Jei projekto vykdytojas per Agentūros nustatytą terminą nepateikia trūkstamos informacijos, Agentūra mokėjimo prašymą atmeta, nurodydama atmetimo priežastis. Pašalinęs nurodytus trūkumus, projekto vykdytojas mokėjimo prašymą gali pateikti pakartotinai.

132. Agentūra tikrina mokėjimo prašyme nurodomų padarytų išlaidų tinkamumą finansuoti ir pateikia paraišką tarpinei institucijai per 30 arba 60 kalendorinių dienų nuo tinkamo mokėjimo prašymo registravimo datos priklausomai nuo projektui taikomų mokėjimo būdų.

133. Jeigu Agentūra negali įvertinti išlaidų tinkamumo finansuoti dėl pateiktos ne visos informacijos, pavyzdžiui, pridėtos ne visos padarytas išlaidas pateisinančių ir/arba išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijos, ir/arba išlaidų tinkamumui finansuoti įvertinti būtina patikra projekto įgyvendinimo vietoje Agentūra paprašo projekto vykdytojo pateikti trūkstamą informaciją ir/arba atlieka patikrą vietoje arba patvirtina tinkamą finansuoti tik išlaidų sumą dėl kurios projektų vykdytojas pateikė išlaidas pateisinančių ir/arba išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas. Likusi išlaidų dalis nekompensuojama, ir apie tai Agentūra informuoja projekto vykdytoją. Jeigu nebuvo laiku pateikti būtini išlaidas pateisinantys ir/arba išlaidų apmokėjimą įrodantys dokumentai, išlaidos gali būti pripažintos tinkamomis finansuoti projekto vykdytojui pateikus kitus mokėjimo prašymus ir pridėjus reikiamų išlaidas pateisinančių ir išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijas.

134. Remdamasi patvirtintų mokėjimo prašymų tikrinimo ir tvirtinimo lapu ir SFMIS duomenimis, Agentūra rengia paraišką tarpinei institucijai.

135. Aplinkos ministerija, gavusi Agentūros parengtą išspausdintą paraišką tarpinei institucijai kaip pateisinamąjį dokumentą mokėjimui atlikti, patikrina ir patvirtina gautą tinkamai parengtą paraišką tarpinei institucijai ir parengia bei pateikia mokėjimo paraišką valstybės iždui.

136. Paramos lėšos turi būti išmokėtos iki 2008 m. gruodžio 31 d.

 

XXIII. PROJEKTŲ ĮGYVENDINIMO ATASKAITOS

 

137. Projekto vykdytojas privalo teikti Agentūrai tarpines ir galutines projekto įgyvendinimo ataskaitas (BPD administravimo ir finansavimo taisyklių 9 priedas) kartą per ketvirtį, ne vėliau kaip per 30 dienų pasibaigus šiam laikotarpiui.

138. Tarpinėse projekto įgyvendinimo ataskaitose projekto vykdytojas pateikia informaciją apie:

138.1. projekto įgyvendinimo eigą pagal veiklos sritis, siekiant projekto tikslų ir rezultatų;

138.2. kylančius sunkumus ir priemones jiems spręsti;

138.3. atsilikimą nuo projekto įgyvendinimo plano ar nepasiektus rezultatus (tai pagrindžiant);

138.4. atliktus viešuosius pirkimus ir viešinimo priemones;

138.5. išlaidas, padarytas per ataskaitinį laikotarpį. Padarytos išlaidos nurodomos ir pagrindžiamos.

139. Kartu su tarpinėmis projekto įgyvendinimo ataskaitomis projekto vykdytojas pateikia veiklą pagrindžiančius dokumentus (pavyzdžiui, publikacijas, seminarų dalyvių sąrašus, brėžinius, nuotraukas ir kita), viešųjų pirkimų dokumentus (pasirašytas sutartis), projekto viešinimo priemonių dokumentus.

140. Gavusi tarpinę projekto įgyvendinimo ataskaitą Agentūra per 20 darbo dienų ją išnagrinėja ir nustato, ar projektas vykdomas laikantis paramos sutarties sąlygų, ar projekto vykdytojas pateikė tarpinę ataskaitą laiku ir įvykdė kitus ataskaitos pateikimo reikalavimus (įskaitant priedus ir dokumentus), ar projektas įgyvendinamas pagal planą ar per ataskaitinį laikotarpį pasiekti rezultatai sutampa su projekto vykdytojo įsipareigojimais ir leidžia tikėtis, kad, įgyvendinus projektą bus pasiekti visi numatyti projekto tikslai, ar projektas įgyvendinamas laikantis viešųjų pirkimų, viešinimo priemonių ir kitų paramos sutartyje numatytų sąlygų.

141. Patikrinusi ir įvertinusi tarpinę projekto įgyvendinimo ataskaitą Agentūra gali ją patvirtinti, projekto vykdytoją paprašyti papildomos informacijos ir nustatyti terminą per kurį jis turi pateikti šią informaciją ir/arba nuspręsti atlikti projekto patikrą vietoje, arba atmesti, išdėstydama atmetimo motyvus ir nustatydama terminą per kurį projekto vykdytojas turi ištaisyti ataskaitos/projekto įgyvendinimo trūkumus ir pateikti naują tarpinę projekto įgyvendinimo ataskaitą.

142. Jeigu projekto vykdytojas tarpinės projekto įgyvendinimo ataskaitos laiku nepateikia, Agentūra raštu apie tai primena projekto vykdytojui ir nustato terminą per kurį tarpinė projekto įgyvendinimo ataskaita turi būti pateikta.

143. Jeigu projekto vykdytojas tarpinės projekto įgyvendinimo ataskaitos laiku nepateikia ir po priminimo arba Agentūra ją atmeta 3 kartus, Agentūra gali inicijuoti paramos projekto vykdytojui sustabdymą paramos sutarties nutraukimą ir/arba suteiktos paramos arba jos dalies grąžinimą.

144. Patvirtintos tarpinės ataskaitos duomenis Agentūra įtraukia į SFMIS.

145. Galutinė ataskaita turi būti pateikta Agentūrai kartu su galutiniu mokėjimo prašymu (ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo projekte numatytų veiklų baigimo). Galutinę projekto ataskaitą turi pasirašyti ataskaitą parengęs asmuo ir projekto vykdytojo įstaigos vadovas.

146. Galutinėje ataskaitoje pateikiama:

146.1. projekto įgyvendinimo santrauka, išdėstomos projekto metu įgyvendintos veiklos sritys ir pasiekti rezultatai (planuoti ir faktiškai pasiekti);

146.2. aprašomos projektų partnerio (-ių) pasirinkimo priežastys, atskirų partnerių atsakomybė ir bendradarbiavimas įgyvendinant projektą;

146.3. apibendrinami iškilę sunkumai ir priemonės, kurių buvo imtasi jiems spręsti, taip pat teikiamos rekomendacijos, kaip projektą buvo galima įgyvendinti geriau;

146.4. apibendrinami atlikti viešieji pirkimai ir aprašomos įgyvendintos viešinimo priemonės;

146.5. pateikiama finansinė ataskaita pagal atskirus finansavimo šaltinius, kurioje nurodomos planuotos bei faktiškai panaudotos kiekvieno šaltinio lėšos ir visos padarytos tinkamos finansuoti projekto išlaidos;

146.6. aprašomos veiklos tęstinumo galimybės: kaip planuojama naudoti projekto rezultatus, kas atsakingas už jų naudojimą, kaip gali būti užtikrinta projekto rezultatų sklaida.

147. Projekto vykdytojai, teikdami projekto įgyvendinimo ataskaitą, privalo pateikti informaciją apie projekto priežiūros (įgyvendinimo) rodiklius, kuriuos nurodė pildydami paraišką. Priežiūros rodikliai turi atitikti bendruosius BPD priemonės rodiklius bei kiekvieno projekto rezultatus. Atsižvelgdami į tai, paraiškose turi būti nurodyti šie projekto įgyvendinimo rodikliai:

147.1. veiklos sričiai „Saugomų ir nesaugomų teritorijų įsteigimas ir tvarkymas“:

147.1.1. kraštovaizdžio komponentų – pliažų ir apsauginio paplūdimio kopagūbrio atkūrimas ir išsaugojimas;

147.1.2. bendras sukurtų darbo vietų skaičius (vyrų/moterų).

148. Agentūra galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą tikrina ir vertina tokia pačia tvarka kaip ir tarpines ataskaitas.

 

XXIV. AUDITAS IR KONTROLĖ

 

149. Projekto vykdytojas kartu su galutine projekto įgyvendinimo ataskaita pateikia auditoriaus išvadą ir audito ataskaitą.

150. Audito mokesčio dydis turi būti pagrįstas ir neviršyti rinkos kainos, audito įmonė turi būti atrinkta konkurso būdu ir išlaidos auditui turi būti numatytos projekto biudžete.

151. ES Audito rūmų bei Europos Komisijos, Valstybės kontrolės, Finansų ir Aplinkos ministerijų bei Agentūros įgalioti asmenys turi teisę atlikti auditą ir kontroliuoti, kaip vykdomas projektas, taip pat turi teisę atlikti auditą ir kontroliuoti projekto vykdytojo finansinę ar ūkinę veiklą, kiek ji susijusi su projektu, visas kitas aplinkybes, susijusias su projektu bei paramos sutartimi, projekto vykdymo laikotarpiu ir 10 metų po projekto įgyvendinimo pabaigos.

 

XXV. PROJEKTŲ PATIKRA VIETOJE PROJEKTO ĮGYVENDINIMO METU

 

152. Agentūra atlieka projekto patikras jo įgyvendinimo vietoje (planines ir neplanuotas) bent kartą projekto įgyvendinimo laikotarpiu. Gali būti rengiamos planinės patikros, kurias Agentūra atlieka pagal metinį planą, kurį ji peržiūri ir atnaujina kas 3 mėnesius atsižvelgdama į kiekvieno projekto įgyvendinimo eigą ir nustatytus projekto įgyvendinimo sunkumus. Taip pat gali būti rengiamos neplanuotos patikros vietoje, kurias Agentūra privalo atlikti, jei kyla įtarimų, kad projekto vykdytojo teikiama informacija yra netiksli, neišsami arba klaidinanti. Apie patikrą vietoje Agentūra raštu (faksu arba registruotu laišku) informuoja projekto vykdytoją likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki patikros vietoje atlikimo. Patikros vietoje metu tikrinama, ar:

152.1. projekto vykdytojo Agentūrai pateiktoje paraiškoje, mokėjimo prašymuose ir projekto ataskaitose nurodyta informacija yra teisinga;

152.2. projekto vykdytojo kartu su mokėjimo prašymais teiktos išlaidas pateisinančių ir išlaidų apmokėjimą įrodančių dokumentų kopijos atitinka šių dokumentų originalus;

152.3. atlikti darbai, suteiktos paslaugos ir įsigytos prekės, už kurias projekto vykdytojas atsiskaitė Agentūrai;

152.4. nepasikeitė duomenys, turintys įtakos paramos poreikio nustatymui;

152.5. nėra padaryta ES ir nacionalinių teisės aktų pažeidimų projekto vykdytojui naudojant paramos lėšas;

152.6. projekto vykdytojas įgyvendina projekto viešinimo ir informavimo priemones;

152.7. projekto vykdytojas atskirai tvarko paramos lėšų apskaitą;

152.8. projekto vykdytojas laikosi paramos sutarties specialiųjų sąlygų (jei jos yra nustatytos) ir t. t.

153. Kitus patikros vietoje tikrinimo elementus Agentūra nustato rengdama patikros vietoje lapą ir atsižvelgdama į BPD 1.3 priemonės ir veiklos pagal šią priemonę pobūdį.

154. Agentūra gali tikrinti projekto vykdytojo ir jo partnerio(-ių) ūkinę veiklą tik tiek, kiek ji yra susijusi su tikrinamo projekto įgyvendinimu.

155. Jei išankstinis projekto vykdytojo informavimas apie planuojamą patikrą vietoje gali turėti neigiamos įtakos patikros vietoje rezultatams, Agentūra patikrą vietoje gali atlikti prieš tai iš anksto neinformavusi projekto vykdytojo.

156. Agentūros darbuotojas, atlikęs patikrą vietoje, parengia patikros vietoje ataskaitą, kurioje pateikia patikros vietoje rezultatus, išvadas ir rekomendacijas dėl tolesnio projekto įgyvendinimo, prireikus nustato privalomus projekto vykdytojui nurodymus ir rekomendacijas dėl tolimesnių veiksmų.

157. Patikros vietoje nustačiusi neesminių neatitikimų, kurie nepažeidžia paramos sutarties ir gali būti ištaisyti projekto vykdytojo, Agentūra suformuluoja reikalavimus projekto vykdytojui ir nustato terminą, per kurį šie reikalavimai turi būti įvykdyti. Apie tai Agentūra raštu informuoja projekto vykdytoją. Projekto vykdytojas apie reikalavimų įvykdymą turi pranešti Agentūrai pateikdamas projekto įgyvendinimo ataskaitą.

158. Nustačiusi paramos sutarties pažeidimų, įgyvendinančioji institucija šią informaciją registruoja SFMIS bei nustatytų ir įtariamų pažeidimų registracijos žurnale (toliau vadinama – nustatytų ir įtariamų pažeidimų registracijos žurnalas), kurio pavyzdinė forma nustatyta Europos Sąjungos finansinės paramos naudojimo pažeidimų nustatymo bei šalinimo ir apribojimų gauti Europos Sąjungos finansinę paramą nustatymo taisyklėse, patvirtintose finansų ministro 2005 m. spalio 17 d. įsakymu Nr. 1K-307 (Žin., 2005, Nr. 127-4588), sustabdo projekto vykdytojo mokėjimo prašymų nagrinėjimą, apie nustatytus paramos sutarties pažeidimus informuoja tarpinę instituciją ir prašo sustabdyti paramos lėšų išmokėjimą, kol projekto vykdytojas pašalins nustatytus pažeidimus. Paramos lėšų išmokėjimas gali būti atnaujintas tik projekto vykdytojui pašalinus visus nustatytus pažeidimus. Jei įgyvendinančioji institucija, atlikusi patikrą vietoje, įtaria, kad projekto vykdytojo pažeidimai yra nusikalstamo pobūdžio, ji nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas apie tai informuoja tarpinę instituciją, kuriai teikia vieną iš Taisyklių 213 punkte nurodytų siūlymų, Vadovaujančiąją ir mokėjimo institucijas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – FNTT).

159. Agentūra, atlikusi patikrą vietoje, privalo projekto vykdytoją supažindinti su patikros vietoje lapu ir paprašyti projekto vykdytojo pasirašyti ant patikros vietoje lapo. Patikros vietoje rezultatus ir privalomus projekto vykdytojui vykdyti reikalavimus ir terminus, per kuriuos nurodymai turi būti įvykdyti, Agentūra įtraukia į SFMIS.

 

XXVI. PARAMOS SUTARTIES PAKEITIMAI

 

160. Paramos sutarties pakeitimai gali būti fiksuojami trim būdais:

160.1. projekto vykdytojui raštu informuojant Agentūrą apie pakeitimus;

160.2. keičiant paramos sutartį, šalims pasirašant papildomą susitarimą;

160.3. Aplinkos ministerijai priėmus sprendimą sumažinti paramą.

161. Projekto vykdytojui pakanka raštu informuoti Agentūrą apie projekto pakeitimus, kurie neturi poveikio projekto apimčiai, tikslams ir uždaviniams (keičiantys projekto apimtį, projekto išlaidas, pratęsiantys projekto įgyvendinimo laikotarpį ar kitaip keičiantys projektą ar paramos sutartyje nustatytus projekto vykdytojo įsipareigojimus, nėra leidžiami, išskyrus nukrypimus nuo projekto biudžeto, keičiančius projekto tinkamas finansuoti išlaidas iki 10 (dešimt) proc. pagal atskiras projekto biudžeto išlaidų kategorijas (išskyrus tinkamų finansuoti išlaidų sumažėjimą, atsiradusį vykdant viešuosius pirkimus) arba pratęsiančius projekto įgyvendinimo laiką.

162. Sutarties pakeitimų tvarka yra nustatoma paramos sutartyje.

 

XXVII. NETINKAMAI ĮGYVENDINAMI PROJEKTAI

 

163. Agentūra turi teisę inicijuoti paramos teikimo sustabdymą arba paramos sutarties nutraukimą ir (arba) siūlyti Aplinkos ministerijai priimti sprendimą dėl projekto vykdytojui suteiktos paramos arba jos dalies grąžinimo, kai projekto vykdytojas:

163.1. nepateikia mokėjimo prašymų ir projekto įgyvendinimo ataskaitų paramos sutartyje numatyta tvarka;

163.2. teikdamas projekto paraišką, prašydamas išmokėti paramos lėšas arba vykdydamas paramos sutartį, pateikia neteisingą informaciją arba nuslepia informaciją, turinčią reikšmės sprendimo suteikti paramą priėmimui arba tinkamai paramos sutarties vykdymo kontrolei;

163.3. vykdydamas projektą pažeidė ES ar Lietuvos teisės aktų reikalavimus, kiek jie yra susiję su projekto įgyvendinimu;

163.4. nustojo vykdyti projektą, nukrypo nuo patvirtintų projekto biudžeto išlaidų kategorijų sumų daugiau kaip 10 procentų, negali pasiekti paramos sutartyje nustatytų projekto uždavinių, tikslų ir apie tai neinformavo Agentūros;

163.5. neinformuoja Agentūros apie projekto įgyvendinimo metu ir per 1 metus nuo projekto įgyvendinimo pabaigos projekto sukurtų rezultatų dėka gautas pajamas;

163.6. per penkerius metus nuo paramos sutarties pasirašymo dienos:

163.6.1. pakeičia pagal paramos sutartį remiamos veiklos pobūdį;

163.6.2. perleidžia iš paramos lėšų įsigytą turtą;

163.6.3. parduoda turtą, įsigytą iš paramos lėšų (tokiu atveju turi būti grąžinama paramos suma, lygi pirminės investicijos iš paramos lėšų likutinei vertei, atsižvelgiant į atitinkamos rūšies parduoto turto naudojimo laiką ir taikomas turto nusidėvėjimo normas);

163.7. nesuderinęs su Agentūra perleidžia tretiesiems asmenims savo įsipareigojimus arba teises pagal paramos sutartį;

163.8. nevykdo paramos sutarties sąlygų, susijusių su turto draudimu, pranešimu apie draudiminius įvykius bei gautinas draudimo išmokas;

163.9. nesudaro sąlygų ar neleidžia Gairių 151 punkte nurodytiems asmenims apžiūrėti vietoje ir (arba) patikrinti, kaip įgyvendinamas projektas ir (arba) kaip vykdoma veikla po paramos suteikimo;

163.10. nevykdo paramos sutarties sąlygų, nustatančių projekto vykdytojui pareigą tvarkyti apskaitą taip, kad apskaitos informacija būtų tinkama, objektyvi ir palyginama, pateikiama laiku, išsami ir naudinga vidaus ir išorės vartotojams;

163.11. pažeidžia norminiuose teisės aktuose ir paramos sutartyje nustatytą dokumentų saugojimo tvarką;

163.12. nuolat pažeidinėja aplinkos apsaugos, priešgaisrines, higienos, veterinarijos ir kitas taisykles, reglamentuojančias projekto vykdytojo veiklą;

163.13. nepradeda vykdyti projekto per paramos sutartyje nustatytą terminą arba nesilaiko nustatyto projekto įgyvendinimo grafiko;

163.14. tampa bankrutuojančiu arba likviduojamu projekto įgyvendinimo metu;

163.15. vykdydamas projektą pažeidžia Tarybos 1999 m. birželio 21 d. reglamente Nr. 1260/1999 nustatytus suderinamumo principus;

163.16. pažeidžia kitas paramos sutarties sąlygas.

164. Agentūra, nustačiusi ir/arba gavusi informacijos, jog esama Gairių 163 punkte išvardytų pažeidimų, per 10 darbo dienų nuo tokios informacijos gavimo atlieka papildomą projekto vykdytojo gautų dokumentų patikrinimą ir/arba patikrą vietoj e.

165. Agentūra, atlikusi papildomą projekto vykdytojo gautų dokumentų patikrinimą ir/arba patikrą vietoje ir nustačiusi tam tikrų pažeidimų, nustato projekto vykdytojui terminą (ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų), per kurį nustatyti pažeidimai turi būti ištaisyti, jei, jos nuomone, nustatytus pažeidimus galima ištaisyti, sustabdo projekto vykdytojo pateiktų mokėjimo prašymų nagrinėjimą ir prašo Aplinkos ministerijos sustabdyti paramos lėšų išmokėjimą, kol projekto vykdytojas pašalins nustatytus pažeidimus.

166. Jei nustatytų pažeidimų, Agentūros nuomone, ištaisyti neįmanoma, taip pat jeigu projekto vykdytojas per nustatytą terminą nepašalina aptiktų pažeidimų, Agentūra apie patikrinimo rezultatus bei aptiktus pažeidimus informuoja Aplinkos ministeriją ir siūlo jai nutraukti paramos sutartį ir pareikalauti grąžinti sumokėtas paramos lėšas, sumažinti paramą projekto vykdytojui ir/arba pareikalauti grąžinti sumokėtų paramos lėšų dalį ar kitus siūlymus.

167. Tuo atveju, jei yra nustatyta ar įtariama nusikalstama veika, Agentūra nedelsdama informuoja Aplinkos ir Finansų ministerijas bei FNTT. Agentūra tam naudoja pranešimo apie pažeidimą formą kartu pateikdama visus turimus su pažeidimu susijusius dokumentus ir informaciją.

168. Aplinkos ministerija, gavusi vieną Agentūros pasiūlymų, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų išnagrinėja šį pasiūlymą ir priima sprendimą:

168.1.1. sustabdyti paramos lėšų išmokėjimą, kol projekto vykdytojas pašalins nustatytus pažeidimus;

168.1.2. nutraukti paramos sutartį ir pareikalauti grąžinti sumokėtas paramos lėšas;

168.1.3. sumažinti paramą projekto vykdytojui ir/arba pareikalauti grąžinti sumokėtų paramos lėšų dalį;

168.1.4. Agentūros siūlymą atmesti kaip nepagrįstą;

168.1.5. kitą sprendimą.

169. Aplinkos ministerija, įtarusi arba nustačiusi pažeidimus ir/arba gavusi informaciją apie įtariamus arba nustatytus pažeidimus iš Finansų ministerijos, Valstybės kontrolės, Europos Komisijos, Europos audito rūmų ir trečiųjų šalių, gali nuspręsti:

169.1. sustabdyti paramos lėšų išmokėjimą, kol projekto vykdytojas pašalins nustatytus pažeidimus;

169.2 nutraukti paramos sutartį ir pareikalauti grąžinti sumokėtas paramos lėšas;

169.3. sumažinti paramą projekto vykdytojui ir/arba pareikalauti grąžinti sumokėtų paramos lėšų dalį;

169.4. priimti kitą sprendimą.

170. Aplinkos ministerija ir Agentūra, priimdamos sprendimą dėl netinkamai įgyvendinamų projektų, atsižvelgia į tai, ar projektas įgyvendinamas netinkamai dėl projekto vykdytojo kaltės bei aplaidumo, ar dėl objektyvių aplinkybių, kurių buvo neįmanoma numatyti teikiant projekto paraišką.

171. Aplinkos ministerija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie priimtą sprendimą informuoja Agentūrą. Agentūra ne vėliau kaip per 5 darbo dienas apie Aplinkos ministerijos priimtą sprendimą informuoja projekto vykdytoją.

172. Projekto vykdytojas, gavęs sprendimą dėl paramos teikimo sustabdymo arba paramos sutarties nutraukimo ir paramos lėšų grąžinimo, privalo per sprendime nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 10 darbo dienų, įvykdyti sprendime išvardytus reikalavimus ir apie jų įvykdymą raštu informuoti Agentūrą.

173. Projekto vykdytojas gali pateikti Agentūrai motyvuotus paaiškinimus, papildomą informaciją ir dokumentus. Informaciją, pagrindžiančią paaiškinimus dėl priimto sprendimo, Aplinkos ministerija išnagrinėja ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jos gavimo dienos ir priima sprendimą.

174. Paramos teikimą Aplinkos ministerija gali atnaujinti tik projekto vykdytojui pašalinus pažeidimus.

175. Paramos sutartis laikoma nutraukta po to, kai Aplinkos ministerija priima sprendimą atmesti projekto vykdytojo paaiškinimus kaip nepagrįstus, taip pat tuo atveju, jeigu tokie paaiškinimai negauti per nustatytą terminą nuo sprendimo pateikimo projekto vykdytojui dienos.

176. Aplinkos ministerijai priėmus sprendimą sumažinti paramą projekto vykdytojui, paramos sutartis laikoma pakeista po tokio sprendimo priėmimo. Toks vienašališkas paramos sutarties pakeitimas registruojamas SFMIS.

177. Gavus iš FNTT pranešimą, kad atliekamas įgyvendinamo projekto ikiteisminis tyrimas, Agentūra turi atlikti patikrą vietoje ir prireikus inicijuoti paramos teikimo sustabdymą.

178. Agentūra ir Aplinkos ministerija, nustačiusios ir/arba gavusios informaciją apie pažeidimus, taip pat informaciją apie visus šiame skyriuje nurodytus atliktus veiksmus, susijusius su pažeidimais, registruoja SFMIS bei nustatytų ir įtariamų pažeidimų registracijos žurnale.

179. Nustačiusi nuolat pasikartojančius pažeidimus administruojant ES struktūrinių fondų ir bendrojo finansavo lėšas, Finansų ministerija turi teisę sustabdyti ES paramos teikimą pagal BPD 1.3 priemonę. Finansų ministerija gali sustabdyti tiktai naujų subsidijų suteikimą, bet ne jau patvirtintus ir sėkmingai įgyvendinamus projektus.

 

XXVIII. DOKUMENTŲ SAUGOJIMAS IR PRIEINAMUMAS

 

180. Visi dokumentai, susiję su projekto įgyvendinimu, turi būti saugomi ne mažiau kaip 10 metų nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.

181. Visi dokumentai, susiję su projekto įgyvendinimu, turi būti saugomi vadovaujantis Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 15 d. įsakymu Nr. 38 (Žin., 1997, Nr. 78-2006).

182. Projekto vykdytojas privalo saugoti:

182.1. paraiškos ir jos priedų kopijas;

182.2. paraiškos keitimo dokumentų kopijas;

182.3. paramos sutarties ir visų sutarties pakeitimų originalus;

182.4. projekto eigos, tarpinių ir galutinių projekto įgyvendinimo ataskaitų ir jų priedų kopijas ir kitus susijusius dokumentus;

182.5. išlaidas pateisinančių ir jų apmokėjimą įrodančių dokumentų originalus;

182.6. susirašinėjimo su Agentūra ir Aplinkos ministerija dokumentų kopijas;

182.7. viešųjų pirkimų vykdymo dokumentų originalus arba kopijas;

182.8. įgyvendintas viešinimo priemones įrodančius dokumentus.

183. Projekto vykdytojas privalo užtikrinti dokumentų saugumą ir prieinamumą Finansų ministerijos, Aplinkos ministerijos, Agentūros, Valstybės kontrolės, Europos Komisijos ir ES Audito rūmų įgaliotiems atstovams.

 

XXIX. VIEŠINIMAS

 

184. Paramą iš ES struktūrinių fondų pagal BPD konkrečiam projektui gaunantis projekto vykdytojas privalo imtis informavimo ir viešumo priemonių, vadovaudamasis Informavimo apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą pagal Lietuvos 2004–2006 m. bendrąjį programavimo dokumentą ir suteiktos paramos viešinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2004 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. 1K-233 (Žin., 2004, Nr. 98-3650) bei Finansų ministerijos parengtomis Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos viešinimo gairėmis projektų vykdytojams, kurias galima rasti Finansų ministerijos interneto svetainėje www.finmin.lt.

185. Pagrindinės informavimo apie suteiktą paramą ir suteiktos paramos viešumo priemonės yra šios:

185.1. skelbimų lentos, kurios statomos pradėjus vykdyti projekte numatytus darbus, nuimamos ne vėliau kaip po šešių mėnesių juos pabaigus ir keičiamos atminimo lentomis;

185.2. atminimo lentos, kurios primena visuomenei apie jau įgyvendintą projektą ir suteiktą ERPF paramą;

185.3. plakatai (stendai patalpose);

185.4. informacinė medžiaga (lankstinukai, brošiūros, informaciniai lapeliai, biuleteniai ir kita), skirta informuoti tikslines grupes ir visuomenę apie bendrą Lietuvos Respublikos ir ERPF paramą bei jos rezultatus;

185.5. informaciniai renginiai;

185.6. pranešimai žiniasklaidai. Juos siūloma platinti projekto įgyvendinimo pradžioje ir pabaigoje, taip pat informuojant apie svarbius tarpinius veiksmus ar rezultatus;

185.7. kitos.

186. Prieš išleidžiant leidinį, pranešimą spaudoje ar prieš suorganizuojant seminarą, kiekvienas projekto vykdytojas projekto viešinimo medžiagą pateikia Agentūrai. Projekto vadovas, patikrinęs viešinimo medžiagos turinį, siunčia pritarimą viešinimo medžiagai arba pastabas, kaip ta medžiaga turi būti pataisyta ar papildyta. Viešinimo medžiaga derinama tik elektroniniu paštu.

187. Tikrinant bus kreipiamas dėmesys į tai:

187.1. ar suteiktos paramos viešumo priemonėje tinkamai naudojami ES ir BPD ženklai bei užrašai;

187.2. ar tinkamai įvardyti projekto ar (ir) BPD priemonės, pagal kurią remiamas projektas, tikslai;

187.3. ar neiškraipoma informacija apie ES paramos mastą projektui.

188. Projekto vykdytojas privalo prisiimti atsakomybę už informavimo ir viešumo priemonių turinį ir užtikrinti jų kokybę.

189. Išlaidos, projekto vykdytojo padarytos įgyvendinant informavimo ir viešumo priemones, gali būti priskiriamos prie tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

 

XXX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

190. Tai, kas nereglamentuojama šiomis Gairėmis, reglamentuojama BPD administravimo ir finansavimo taisyklėmis.

191. Šios Gairės, suderinus su Finansų ministerija, gali būti keičiamos aplinkos ministro įsakymu.

192. Pasikeitus šiose Gairėse nurodytiems teisės aktams, tiesiogiai taikomos naujos tų teisės aktų nuostatos.

______________

 



[1] Darbuotojai, atsakingi už projekto koordinavimą ir įgyvendinimą, turi atitikti tokius kvalifikacinius reikalavimus: projekto vadovas turi turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą patirtį projektų valdyme; finansinės apskaitos specialistas – aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 1 metų darbo buhalterinės apskaitos srityje patirtį; atsakingas už projekto stebėseną ir vykdymą specialistas – aukštąjį universitetinį išsilavinimą