VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS LIETUVOS RESPUBLIKOS APSKAITOS INSTITUTO DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL 6-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „AIŠKINAMASIS RAŠTAS“ PAKEITIMO

 

2006 m. gruodžio 20 d. Nr. VAS-17

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515) 3 straipsnio 4 dalimi ir įgyvendindama Verslo apskaitos standartų tarybos 2006 m. gruodžio 20 d. nutarimą Nr. 3-30.1,

pakeičiu 6-ąjį verslo apskaitos standartą „Aiškinamasis raštas“ (Žin., 2004, Nr. 20-616) ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

DIREKTORĖ                                                                                       LAIMUTĖ KAZLAUSKIENĖ


PATVIRTINTA

Viešosios įstaigos Lietuvos

Respublikos apskaitos instituto

standartų tarybos

2003 m. gruodžio 18 d.

nutarimu Nr. 1

(Viešosios įstaigos Lietuvos

Respublikos apskaitos instituto direktoriaus

2006 m. gruodžio 20 d. įsakymo

Nr. VAS-17 redakcija)

 

6-ASIS VERSLO APSKAITOS STANDARTAS „AIŠKINAMASIS RAŠTAS“

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šio standarto tikslas – nustatyti, kokia informacija turi būti pateikiama aiškinamajame rašte, kad būtų geriau paaiškinta kitose finansinėse ataskaitose pateikta informacija ir atskleidžiama jose nepateikta papildoma reikšminga informacija.

2. Standartas nustato bendrus aiškinamojo rašto turinio ir minimalius trumpo aiškinamojo rašto pastabų reikalavimus.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

Aiškinamasis raštas – finansinė ataskaita, kurioje paaiškinamos kitose finansinėse ataskaitose nurodytos sumos, taip pat atskleidžiama jose nepateikta papildoma reikšminga informacija.

Apskaitos politika – apskaitos principai, apskaitos metodai ir taisyklės, skirti įmonės apskaitai tvarkyti ir finansinei atskaitomybei sudaryti.

Apskaitos politikos pakeitimas – apskaitos principų, apskaitos metodų ir taisyklių, skirtų įmonės apskaitai tvarkyti ir finansinei atskaitomybei sudaryti, keitimas.

Aiškinamojo rašto pastabos – reikšmingus finansinių ataskaitų straipsnius paaiškinančios lentelės (pažymos) ir (arba) tekstas.

Įmonės vadovai – įmonės administracijos vadovas, valdybos ir stebėtojų tarybos nariai, kiti asmenys, kurie turi teisę, planuoti, kontroliuoti įmonės veiklą, jai vadovauja ir (arba) atsako už galutinius sprendimus.

Patronuojanti įmonė – įmonė, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuoja vieną ar kelias įmones.

Vadovaujančioji patronuojanti įmonė – patronuojanti įmonių grupės įmonė, kuri nėra kitos patronuojančios įmonės dukterinė įmonė.

 

III. AIŠKINAMOJO RAŠTO TURINYS

 

3. Įmonės, sudarančios pilną finansinę atskaitomybę, rengia pilną aiškinamąjį raštą. Įmonės, turinčios teisę, sudaryti trumpą finansinę atskaitomybę, rengia trumpą arba pilną aiškinamąjį raštą. Kai šio standarto nuostatos taikomos ir trumpam, ir pilnam aiškinamajam raštui, vartojama sąvoka „aiškinamasis raštas“.

4. Trumpame aiškinamajame rašte pateikiama 1-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinė atskaitomybė“, šio standarto reikalaujama informacija ir tokia reikšminga informacija, kuri atskleidžia įmonės veiklos pobūdį, rezultatus ir finansinę būklę, tačiau nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose.

5. Pilname aiškinamajame rašte pateikiama šio ir kitų Verslo apskaitos standartų reikalaujama informacija ir tokia reikšminga informacija, kuri atskleidžia įmonės veiklos pobūdį, rezultatus, finansinę būklę ir pinigų srautus, tačiau nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose.

6. Aiškinamąjį raštą sudaro šios dalys:

6.1. bendroji dalis;

6.2. apskaitos politika;

6.3. pastabos.

 

IV. AIŠKINAMOJO RAŠTO BENDROJI DALIS

 

7. Aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje turi būti pateikiami bendrieji duomenys apie įmonę:

7.1. Įmonės įregistravimo data.

7.2. Jei įmonė priklauso įmonių grupei, patronuojančios ir vadovaujančiosios patronuojančios įmonės pavadinimai, kodai ir buveinės.

7.3. Jei įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens dalyvis, to juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė, teisinė forma.

7.4. Įmonės filialų ir atstovybių skaičius, dukterinių, asocijuotų ir pagal jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį kontroliuojamų įmonių pavadinimai, kodai ir buveinės.

7.5. Trumpas įmonės veiklos apibūdinimas.

7.6. Vidutinis įmonės darbuotojų skaičius per ataskaitinius ir praėjusius ataskaitinius metus arba darbuotojų skaičius ataskaitinių ir praėjusių ataskaitinių metų pabaigoje.

 

V. APSKAITOS POLITIKA

 

8. Aiškinamajame rašte turi būti nurodyta, kad finansinė atskaitomybė yra parengta vadovaujantis Verslo apskaitos standartais. Taip pat turi būti nurodyti ir kiti teisės aktai, kuriais buvo vadovautasi tvarkant apskaitą ir sudarant finansinę atskaitomybę.

9. Aiškinamajame rašte turi būti pateikta informacija apie įmonės apskaitos tvarkymui ir finansinės atskaitomybės sudarymui taikytą apskaitos politiką, kuri gali turėti įtakos finansinės atskaitomybės informacijos vartotojų priimamiems sprendimams.

10. Šioje aiškinamojo rašto dalyje turi būti išvardyti ir trumpai aprašyti pagrindiniai reikšmingų straipsnių apskaitos principai, metodai ir taisyklės, kuriomis vadovaujantis buvo tvarkoma įmonės apskaita ir sudaroma finansinė atskaitomybė.

11. Jei per ataskaitinius metus įmonės apskaitos politika buvo keičiama, šioje aiškinamojo rašto dalyje tas faktas turi būti konstatuotas, nurodytos apskaitos politikos pakeitimo priežastys, išvardyti ir apibūdinti pakeistieji pagrindiniai reikšmingų straipsnių apskaitos principai, metodai ir taisyklės. Jei buvo taikytas perspektyvinis apskaitos politikos keitimo būdas, turi būti nurodytos jo taikymo priežastys.

 

VI. AIŠKINAMOJO RAŠTO PASTABOS

 

12. Aiškinamojo rašto pastabos numeruojamos iš eilės. Aiškinamojo rašto pastabos numeris turi būti nurodomas prie finansinės ataskaitos straipsnio, kurį ji paaiškina.

13. Aiškinamojo rašto pastabose turi būti pateikiama ataskaitinio ir mažiausiai vieno praėjusio ataskaitinio laikotarpio (lyginamoji) informacija. Aiškinamojo rašto pastabose turi būti paaiškinamos tik reikšmingos finansinių ataskaitų sumos ir jų pasikeitimo priežastys.

14. Trumpo aiškinamojo rašto pastabose turi būti atskleidžiama šio standarto VII skyriuje reikalaujama ir kita reikšminga informacija. Gali būti atskleidžiama ir kitų Verslo apskaitos standartų reikalaujama informacija.

15. Rengiant pilną aiškinamąjį raštą, jo pastabos pateikiamos pagal kitų Verslo apskaitos standartų nustatytus reikalavimus.

 

VII. TRUMPO AIŠKINAMOJO RAŠTO PASTABOS

 

16. Jei kitose finansinėse ataskaitose nepateikta visa ar dalis lyginamosios informacijos, nurodomos jos nepateikimo priežastys.

17. Jei buvo reikšmingai pakeisti apskaitiniai įvertinimai ar pateikta lyginamoji informacija buvo koreguota, aiškinamajame rašte turi būti atskleista 7-ojo verslo apskaitos standarto „Apskaitos politikos, apskaitinių įvertinimų keitimas ir klaidų taisymas“ reikalaujama informacija.

18. Jei konkretus turtas yra susijęs daugiau kaip su vienu balanso turto dalies straipsniu, nurodoma visa to turto balansinė vertė ir sumos atskiruose balanso straipsniuose.

19. Jei konkretaus įsipareigojimo suma susijusi daugiau kaip su vienu balanso įsipareigojimų dalies straipsniu, nurodoma visa įsipareigojimo suma ir sumos atskiruose balanso straipsniuose.

20. Apie nematerialųjį turtą turi būti nurodoma ši informacija:

20.1. Jei nematerialusis turtas nuvertėjo ir pelno (nuostolių) ataskaitoje buvo pripažintos jo nuvertėjimo sąnaudos, tai turi būti nurodoma turto nuvertėjimo suma, jei pelno (nuostolių) ataskaitoje ji nėra parodyta atskira eilute.

20.2. Jei, pasikeitus aplinkybėms, ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais pripažintas turto nuvertėjimas buvo sumažintas, turi būti nurodoma turto nuvertėjimo sumažinimo suma, jei pelno (nuostolių) ataskaitoje ji nėra parodyta atskira eilute.

20.3. Jei nematerialiojo turto amortizacijos laikotarpis ilgesnis negu penkeri metai, tas laikotarpis turi būti nurodomas ir atskleidžiami motyvai, dėl kurių nustatytas toks laikotarpis.

21. Apie ilgalaikį materialųjį turtą turi būti nurodoma ši informacija:

21.1. Jei ilgalaikis materialusis turtas nuvertėjo ir pelno (nuostolių) ataskaitoje buvo pripažintos turto nuvertėjimo sąnaudos, turi būti nurodoma turto nuvertėjimo suma, jei pelno (nuostolių) ataskaitoje ji nėra parodyta atskira eilute.

21.2. Jei ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais pripažintas turto nuvertėjimas, pasikeitus aplinkybėms, buvo sumažintas, turi būti nurodoma turto nuvertėjimo sumažinimo suma, jei pelno (nuostolių) ataskaitoje ji nėra parodyta atskira eilute.

22. Apie finansinį turtą ir finansinius įsipareigojimus, kurie apskaitomi tikrosiomis vertėmis, turi būti nurodoma:

22.1. kaip nustatoma finansinio turto ir finansinių įsipareigojimų tikroji vertė ir jos nustatymo prielaidos;

22.2. kiekvienos finansinio turto ar finansinių įsipareigojimų grupės tikrosios vertės pokyčiai per ataskaitinį laikotarpį, jei pelno (nuostolių) ataskaitoje jie neparodyti atskira eilute.

23. Jei įmonė turi išvestinių finansinių priemonių, apie kiekvieną išvestinių finansinių priemonių grupę turi būti nurodoma:

23.1. trumpas apibūdinimas;

23.2. tikrosios vertės pokyčiai, jei pelno (nuostolių) ar nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitose jie neparodyti atskira eilute;

23.3. svarbios sąlygos, kurios gali paveikti būsimųjų grynųjų pinigų srautų dydį, periodiškumą ir stabilumą.

24. Jei įmonė turi dukterinių ir (ar) asocijuotų įmonių, turi būti nurodoma:

24.1. dukterinės ir (ar) asocijuotos įmonės veiklos pobūdis;

24.2. valdoma dukterinės ir (ar) asocijuotos įmonės dalis;

24.3. dukterinės ir (ar) asocijuotos įmonės nuosavo kapitalo dydis;

24.4. dukterinės ir (ar) asocijuotos įmonės ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultatas, pelnas (nuostoliai).

25. Apie kiekvieną atsargų grupę turi būti nurodoma ši informacija, jei kitose finansinėse ataskaitose ji nepateikta:

25.1. Balansinė vertė ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje.

25.2. Atsargų nukainojimo iki grynosios galimo realizavimo vertės suma.

25.3. Atsargų nukainojimo sumažinimo suma.

26. Apie įmonės įstatinį kapitalą nurodoma:

26.1. kiekvienos akcijų klasės akcijų skaičius ir nominalioji vertė;

26.2. per ataskaitinius metus išleistų akcijų skaičius ir jų nominalioji vertė, jei per ataskaitinį laikotarpį įmonė didino savo įstatinį kapitalą.

27. Jei įmonė yra gavusi paskolų, kurių grąžinimo terminas yra ilgesnis nei penkeri metai arba už kurias yra įkeistas turtas, turi būti nurodoma:

27.1. paskolos suma ir jos grąžinimo terminas;

27.2. įkeisto turto pavadinimas ir balansinė vertė;

27.3. kita svarbi su turto įkeitimu susijusi informacija;

27.4. atskirai kitų asmenų įsipareigojimams užtikrinti įkeistas turtas.

28. Apie kiekvieną atidėjinių straipsnį turi būti nurodoma:

28.1. trumpas kiekvieno atidėjinio apibūdinimas;

28.2. balansinė vertė ataskaitinių metų pradžioje ir pabaigoje;

28.3. per metus sudarytų atidėjinių sumos;

28.4. numatomas panaudojimo laikotarpis;

28.5. per metus panaudotos ar kitaip nurašytos sumos;

28.6. kita svarbi informacija.

29. Jei įmonė kito asmens įsipareigojimams užtikrinti yra suteikusi garantiją ar laidavimą, turi būti nurodoma:

29.1. garantijos ar laidavimo pobūdis;

29.2. garantijos ar laidavimo suma;

29.3. atskirai garantijos ir laidavimai, suteikti dukterinių, asocijuotų ar pagal jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį kontroliuojamų įmonių įsipareigojimams užtikrinti.

30. Aiškinant pelno (nuostolių) ataskaitą, nurodoma kiekvienam reikšmingam straipsniui tenkanti suma ir jos detalizavimas.

31. Aiškinamajame rašte turi būti pateikiamas siūlomas pelno (nuostolių) paskirstymo projektas.

32. Aiškinant įmonės santykius su vadovais, nurodoma:

32.1. įmonės vadovų skaičius;

32.2. per ataskaitinį ir praėjusį ataskaitinį laikotarpius jiems priskaičiuota bendra suma, detalizuojamos su darbo santykiais susijusios išmokos, išskiriant pagrindinį darbo užmokestį, išeitines kompensacijas, premijas ir neišmokėtą likutį ataskaitinių metų pabaigoje;

32.3. apmokėjimas akcijomis, neatlygintinai perduotas turtas arba suteiktos paslaugos;

32.4. sandoriai su vadovais, atskleidžiant sandorių sumas, skolų sumas ataskaitinio laikotarpio pabaigoje, palūkanų normą, atsiskaitymo ir kitas sandorių sąlygas, pripažintą abejotinų skolų sumą, suteiktas garantijas;

32.5. kita reikšminga informacija.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Nauja standarto redakcija turi būti taikoma sudarant 2006 m. sausio 1 d. ir vėliau prasidedančių ataskaitinių laikotarpių finansinę atskaitomybę.

______________