LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINIŲ IR KONSULINIŲ KURJERIŲ TARNYBOS BEI DIPLOMATINIO IR KONSULINIO PAŠTO GABENIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1992 m. liepos 14 d. Nr. 539
Vilnius
Patvirtinti Lietuvos Respublikos diplomatinių ir konsulinių kurjerių tarnybos bei diplomatinio ir konsulinio pašto gabenimo nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. liepos 14 d. nutarimu Nr. 539
LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINIŲ IR KONSULINIŲ KURJERIŲ TARNYBOS
BEI DIPLOMATINIO IR KONSULINIO
PAŠTO GABENIMO NUOSTATAI
1. Lietuvos Respublikos diplomatinių ir konsulinių kurjerių tarnybos diplomatiniai ir konsuliniai kurjeriai – tai Užsienio reikalų ministerijos tarnautojai, kurie turi užtikrinti Lietuvos Respublikos diplomatinių ar konsulinių atstovybių ryšį su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, taip pat šių atstovybių tarpusavio ryšį ir prireikus – ryšį su kitų šalių diplomatinėmis ir konsulinėmis atstovybėmis.
Diplomatinių ir konsulinių kurjerių statusą reglamentuoja 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, 1963 m. Vienos konvencija dėl konsulinių santykių, kitos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir šie nuostatai.
Diplomatiniai ir konsuliniai kurjeriai skiriami užsienio reikalų ministro įsakymu Nacionalinio saugumo tarnybos generalinio direktoriaus teikimu ir yra etatiniai Užsienio reikalų ministerijos darbuotojai.
Gali būti skiriami laikinieji diplomatiniai ir konsuliniai kurjeriai, tik tam tikram diplomatiniam ar konsuliniam paštui pervežti (kurjeriai ad hoc).
Laikinieji kurjeriai skiriami užsienio reikalų ministro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės ar konsulinės atstovybės vadovo įsakymu.
Laikinieji kurjeriai negauna atlyginimo. Išlaidos, susijusios su jiems pavesto diplomatinio ar konsulinio pašto gabenimu, kompensuojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
2. Lietuvos Respublikos diplomatiniu ar konsuliniu kurjeriu gali būti paskirtas ir ne Lietuvos Respublikos pilietis, gavus valstybės, į kurią jis paskirtas, sutikimą.
3. Diplomatinis kurjeris, turintis diplomatinio kurjerio lakštą, bei konsulinis kurjeris, turintis konsulinio kurjerio lakštą, vykdydami savo pareigas, naudojasi asmens neliečiamybe ir negali būti areštuojami arba kokiu nors kitu būdu sulaikomi.
Laikinieji kurjeriai, pristatę diplomatinį ar konsulinį paštą, nuo pristatymo momento netenka visų diplomatinio ar konsulinio kurjerio imunitetų.
4. Diplomatinio ar konsulinio kurjerio lakštas – tai oficialus dokumentas, liudijantis diplomatinio ar konsulinio kurjerio statusą, diplomatinio ar konsulinio pašto vienetų skaičių ir suteikiantis teisę gabenti nurodytą jame diplomatinį ar konsulinį paštą.
Diplomatinio ir konsulinio kurjerio lakštus diplomatiniam ir konsuliniam paštui gabenti iš Lietuvos Respublikos pasirašo užsienio reikalų ministro įgaliotas asmuo.
Diplomatinio ir konsulinio kurjerio lakštus diplomatiniam ir konsuliniam paštui gabenti į Lietuvos Respubliką pasirašo Lietuvos Respublikos diplomatinės ar konsulinės atstovybės vadovas arba jį pavaduojantis asmuo.
Ant diplomatinio ir konsulinio kurjerio lakštų dedamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos arba Lietuvos Respublikos diplomatinės ar konsulinės atstovybės antspaudas.
5. Diplomatiniu paštu yra gabenami dokumentai ir daiktai, skirti diplomatiniam naudojimui.
Diplomatinis paštas negali būti nei atplėšiamas, nei sulaikomas.
Konsuliniu paštu yra gabenami dokumentai ir daiktai, skirti konsuliniam naudojimui.
Konsulinis paštas negali būti nei atplėšiamas, nei sulaikomas.
Buvimo valstybės kompetentingi valstybiniai organai, turėdami rimtą pagrindą manyti, kad konsuliniu paštu gabenami kiti daiktai, nei nurodyta šio punkto trečiojoje pastraipoje, gali pareikalauti, kad jų akivaizdoje Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro įgaliotas asmuo atplėštų konsulinę valizą. Atsisakius vykdyti šį reikalavimą, konsulinė valiza gali būti grąžinta siuntėjui.
Dokumentai ir daiktai, skirti diplomatiniam ar konsuliniam naudojimui, sudedami į diplomatinę ar konsulinę valizą – uždarą ir užantspauduotą smalkiniu antspaudu arba užplombuotą nustatytąja tvarka talpą (maišą, paketą, voką ar kitą talpą), turinčią matomus išorinius ženklus, nurodančius jos oficialų pobūdį. Viena valiza yra vienas diplomatinio ar konsulinio pašto vienetas.
Esant atitinkamai Lietuvos Respublikos tarptautinei sutarčiai, diplomatinis ir konsulinis paštas gali būti gabenamas įprastinėmis ryšio priemonėmis.
6. Diplomatinis ir konsulinis paštas gali būti patikėtas civilinio lėktuvo (laivo) vadui, vykstančiam į aerouostą (uostą), į kurį yra leidžiama atvykti.
Civilinio lėktuvo (laivo) vadas privalo turėti oficialų dokumentą, kuriame nurodomas vienetų, sudarančių diplomatinį ar konsulinį paštą, skaičius.
Civilinio lėktuvo (laivo) vadas nelaikomas diplomatiniu ar konsuliniu kurjeriu.
Diplomatinė ar konsulinė atstovybė gali pasiųsti savo darbuotoją paimti diplomatinį ir konsulinį paštą iš civilinio lėktuvo (laivo) vado.
______________