LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

P O T V A R K I S

 

1992 m. balandžio 27 d. Nr. 414p

Vilnius

 

Atsižvelgdama į tai, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. balandžio 21 d. nutarimu panaikino Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 7 d. potvarkį Nr. 363p ir 1992 m. balandžio 15 d. potvarkį Nr. 378p, taip pat į tai, kad kai kurie ministerijų, valstybinių tarnybų, inspekcijų ir miestų (rajonų) valdybų darbuotojai piktnaudžiauja tarnybine padėtimi, abejingi savo pareigoms ir gyventojų interesams, nepatenkinamai vykdo Lietuvos Respublikos įstatymus ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus, neleistinai dalyvauja komercinėje- ūkinėje veikloje ir kaip pareigūnai sudaro sąlygas iš valstybės lėšų neleistinai pelnytis, tuo skatina korupciją, dirbtinį kainų didėjimą ir kitus žalingus reiškinius, Lietuvos Respublikos Vyriausybė laikosi nuostatos, jog būtina nuosekliai vykdyti valdymo aparato reformą. Valdymo aparato kadrų kaita, t. y. vienų darbuotojų atleidimas iš darbo už nerūpestingai atliekamas pareigas ar kitaip pažeidžiamą darbo drausmę, reikiamos kvalifikacijos neturėjimą bei kitais įstatymo nustatytais pagrindais yra natūralus procesas, ypač reformų metu. Konkrečiu atveju darbuotojai priimami ar atleidžiami ne pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimus, bet įstatymų nustatytais pagrindais, terminais ir tvarka.

Pagal Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimus dalies darbuotojų atleidimas vyks kartu su etatų (darbuotojų skaičiaus) mažinimu, ir šie procesai turi būti koreguojami taip, kad nebūtų atleidžiama iš darbo politiniais motyvais, o siekiant vieno tikslo – skatinti dirbti vykdomosios valdžios aparate kvalifikuotus darbuotojus, sąžiningai įgyvendinančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimus. Ryšium su tuo:

1. Įpareigoti ministerijas, valstybines tarnybas ir inspekcijas atleisti iš darbo dėl darbuotojų skaičiaus mažinimo ir dėl neatitikimo užimamų pareigų (dėl nepakankamos kvalifikacijos) ne daugiau darbuotojų (specialistų) negu nurodyta priede.

Darbuotojo (specialisto) atitikimui užimamas pareigas (kvalifikaciją) objektyviai įvertinti turi būti sudaromos atestavimo komisijos.

2. Miestų (rajonų) valdybos atleidžia iš darbo pagal atestavimo rezultatus ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. vasario 26 d. nutarime Nr. 129 nustatytą darbuotojų etatų mažinimą ne daugiau kaip 30 procentų jų darbuotojų (specialistų).

Darbuotojų skaičius nemažinamas privatizavimo ir žemėtvarkos skyriuose bei tarnybose.

3. Nustatyti, kad:

3.1. šis potvarkis neliečia tų ministerijų, valstybinių tarnybų, inspekcijų, taip pat miestų (rajonų) valdybų pavaldžių įstaigų bei organizacijų, kurios buvo įsteigtos (sudarytos) po 1991 m. sausio 1 d. (išskyrus organizacijas, išvardytas šio potvarkio priede). Paprastai neatestuojami darbuotojai (specialistai), priimti po 1991 m. sausio 1 dienos;

3.2. ministerijoms, valstybinėms tarnyboms ir inspekcijoms atleidžiant darbuotojus (specialistus) pagal šį potvarkį, įskaitomas etatų mažinimas, nustatytas vadovaujantis Lietuvos Respublikos 1992 m. vasario 27 d. įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos 1992 metų valstybės biudžeto ir atskaitymų į savivaldybių biudžetus normatyvų bei dotacijų“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 3 d. potvarkiu Nr. 347p.

4. Įpareigoti ministerijas, valstybines tarnybas, inspekcijas ir miestų (rajonų) valdybas, vykdant šio potvarkio 1 ir 2 punktus, nuo 1992 m. gegužės 1 d. pradėti darbuotojų (specialistų) atestavimą ir baigti jį per mėnesį.

5. Ministerijų, valstybinių tarnybų, inspekcijų, miestų (rajonų) valdybų vadovai turi sudaryti atestavimo komisijas (iš 5 asmenų) darbuotojų tinkamumui einamosioms pareigoms įvertinti.

Į ministerijų, valstybinių tarnybų ir inspekcijų atestavimo komisijas įtraukiami Valstybės kontrolės departamento atstovas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės patarėjas atitinkamais klausimais, o į miestų (rajonų) valdybų atestavimo komisijas – konsultantas prie Centrinės privatizavimo komisijos.

Ministerijų, valstybinių tarnybų ir inspekcijų atestavimo komisijų pirmininkus tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Miestų (rajonų) valdybų atestavimo komisijų pirmininkais skiriami konsultantai prie Centrinės privatizavimo komisijos arba, suderinus su Lietuvos Respublikos Vyriausybe, kiti asmenys.

Miestų (rajonų) savivaldybėse, kurių tarybų sudėtį Lietuvos Respublikos Vyriausybė pasiūlė Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai pakeisti, atestavimo komisijos sudaromos suderinus su Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovais- konsultantais.

Komisijų sudėtis skelbiama vietos spaudoje (dėl miestų ir rajonų valdybų darbuotojų) ir „Lietuvos aide“ (dėl ministerijų, valstybinių tarnybų bei inspekcijų darbuotojų) per 10 dienų nuo šio potvarkio priėmimo dienos.

Konkretų atestacijos laiką tvirtina organizacijų vadovai.

Atestuojami organizacijų padalinių vadovai, jų pavaduotojai ir kiti darbuotojai (savivaldybėse – miestų merų pavaduotojai, rajonų valdytojų pavaduotojai, valdybų padalinių vadovai, jų pavaduotojai ir kiti specialistai), išskyrus nėščiąsias ir motinas, turinčias vaikų iki trejų metų.

Atestuojama dalyvaujant struktūrinio padalinio, kuriame dirba atestuojamasis darbuotojas, vadovui arba organizacijos vadovui ar jo pavaduotojui. Atestavimo komisija išklauso atestuojamojo darbuotojo pasisakymą apie jo darbą ir nagrinėja pateiktą medžiagą. Atestuojamojo darbuotojo darbas (kvalifikacija) turi būti svarstomas reikliai, principingai ir geranoriškai, užkertant kelią subjektyvumui.

Darbuotojui neatvykus be pateisinamų priežasčių į atestavimo komisijos posėdį, komisija gali jį atestuoti jam nedalyvaujant.

Atestavimo komisija, visapusiškai ir objektyviai apsvarsčiusi darbuotojo kompetenciją, atsižvelgdama į jo darbštumą, sąžiningumą ir į tai, ar jis operatyviai vykdo normatyvinius aktus, duoda vieną iš šių jo veiklos įvertinimų:

tinka einamosioms pareigoms;

netinka einamosioms pareigoms.

Atestavimo komisijos sprendimas priimamas atviru balsavimu, dalyvaujant atestuojamajam darbuotojui. Atestuojama ir balsuojama, jeigu yra ne mažiau kaip 2/3 atestavimo komisijos narių. Balsavimo rezultatai nustatomi paprasta balsų dauguma. Esant lygiam balsų skaičiui, pripažįstama, jog atestuojamasis darbuotojas tinka einamosioms pareigoms. Atestavimo rezultatai pranešami darbuotojui iš karto po balsavimo.

Atestavimo rezultatai įrašomi atestaciniame lape (forma pridedama).

Atestacinį lapą pasirašo atestavimo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Atestacinis lapas laikomas darbuotojo (specialisto) asmens byloje.

Komisija atestavimo rezultatus praneša organizacijų vadovams per 2 dienas po atestacijos.

Remdamasis atestavimo komisijos įvertinimu, organizacijos vadovas priima sprendimą dėl darbuotojų, atestavimo komisijos pripažintų netinkamais einamosioms pareigoms.

Atestavimo komisijai pripažinus, kad darbuotojas netinkamai atlieka pareigas dėl nepakankamos kvalifikacijos (kompetencijos), jeigu nėra galimybės jam pačiam sutinkant perkelti jį į kitą darbą, jis atleidžiamas iš darbo laikantis Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo nuostatų, taikomų nutraukiant darbo sutartį pagal šio įstatymo 29 straipsnio 3 punktą, o jeigu pareigos netinkamai atliekamos dėl darbuotojo kaltės, – kitu šio įstatymo 29 straipsnyje nurodytu pagrindu.

Atleidžiamam darbuotojui taikomi įstatymo nustatyti įspėjimo terminai ir išmokama nustatyto dydžio išeitinė pašalpa.

Darbo ginčai, susiję su darbuotojų, pripažintų netinkamais einamosioms pareigoms, atleidimu, nagrinėjami laikantis įstatymų nustatytos tvarkos.

6. Nustatyti, kad 1992 metais ministerijose, valstybinėse tarnybose ir inspekcijose, miestų (rajonų) valdybose nauji darbuotojai (specialistai) priimami į darbą paprastai konkurso tvarka (neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto 1992 metų darbo apmokėjimo fondo).

Asmenys, pageidaujantys dirbti atitinkamose ministerijose, valstybinėse tarnybose, inspekcijose, miestų (rajonų) valdybose ir turintys reikiamą pasirengimą, pateikia pareiškimus šioms organizacijoms.

Pareiškimus nagrinėja 5 punkte nurodytos atestavimo komisijos.

Sprendimus dėl darbuotojų priėmimo į darbą priima organizacijų vadovai atestavimo komisijų teikimu.

7. Įpareigoti Socialinės apsaugos ministeriją per dvi savaites parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti darbuotojų (specialistų) rezervo sudarymo bei rengimo tvarką.

8. Ministerijos, valstybinės tarnybos, inspekcijos ir miestų (rajonų) valdybos turi iki 1992 m. rugpjūčio 1 d. sudaryti specialistų rezervą, į kurį būtų įtraukiami kompetentingi darbuotojai, atsidavę Lietuvos valstybei, sąžiningi ir darbštūs, iniciatyvūs ir pareigingi, jaučiantys nauja ir turintys organizacinių gabumų.

______________


Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. balandžio 27 d. potvarkio Nr. 414p

priedas

 

Ministerijose, valstybinėse tarnybose ir inspekcijose numatomas darbuotojų (specialistų) atleidimas pagal atestavimo rezultatus ir darbuotojų skaičiaus mažinimas

 

1. Prekybos ir materialinių išteklių ministerijoje – ne daugiau kaip 50 procentų darbuotojų.

2. Ekonomikos ministerijos Pramonės departamente ir Kainų ir konkurencijos departamente – ne daugiau kaip 40 procentų darbuotojų.

3. Sveikatos apsaugos ministerijoje ir Socialinės apsaugos ministerijoje – dalies darbuotojų atleidimo (sumažinimo) klausimą spręsti sujungiant šias ministerijas.

4. Užsienio reikalų ministerijoje ir Žemės ūkio ministerijoje – dalies darbuotojų atleidimo (sumažinimo) klausimą spręsti atskirai.

5. Atsižvelgiant į tai, kad 1992 metais Vidaus reikalų ministerija buvo reorganizuota ir 40 procentų buvo sumažintas darbuotojų skaičius, šioje ministerijoje, taip pat Finansų ministerijoje ir Krašto apsaugos ministerijoje darbuotojų atleidimo (sumažinimo) nenustatyti.

6. Visose kitose ministerijose, valstybinėse tarnybose ir inspekcijose (išskyrus Statistikos departamentą) – ne daugiau kaip 30 procentų darbuotojų.

7. Lietuvos Respublikos Vyriausybės aparate – 15 procentų darbuotojų.

______________


Forma

 

Atestacinis lapas

 

1. Vardas ir pavardė....................................................................................................................

....................................................................................................................................................

2. Gimimo metai.........................................................................................................................

3. Išsimokslinimas.......................................................................................................................

....................................................................................................................................................

                                                      (ką ir kada baigė, specialybė ir kvalifikacija pagal

....................................................................................................................................................

                                                         išsimokslinimą, mokslo laipsnis, mokslo vardas)

4. Einamosios pareigos atestacijos metu ir paskyrimo į tas pareigas data...................................

....................................................................................................................................................

5. Bendras darbo stažas..............................................................................................................

6. Klausimai atestuojamajam darbuotojui ir atsakymai į juos.....................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

7. Atestavimo komisijos narių pastabos ir pasiūlymai.................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

8. Atestuojamojo darbuotojo pastabos ir pasiūlymai..................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

9. Darbuotojo veiklos įvertinimas pagal balsavimo rezultatus....................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Balsų skaičius už........ prieš.............

10. Atestavimo komisijos rekomendacijos..................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

11. Pastabos................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

 

Atestavimo komisijos

pirmininkas

                                                                            (parašai)                                        vardų raidės ir pavardės

Atestavimo komisijos

sekretorius

 

Atestavimo data..........................................................

Su atestaciniu lapu susipažinau...................................................................................................

                                                                                              (atestuojamojo darbuotojo parašas ir data)

 

12. Vadovo sprendimas (remiantis atestacijos rezultatais) ir jo priėmimo data..........................

______________