LIETUVOS TARYBŲ SOCIALISTINĖS RESPUBLIKOS
ĮSTATYMAS
DĖL LIETUVOS TARYBŲ SOCIALISTINĖS RESPUBLIKOS PATAISOS DARBŲ KODEKSO PATVIRTINIMO
1 straipsnis. Patvirtinti Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Pataisos darbų kodeksą ir nustatyti, kad jis įsigalioja nuo 1971 metų spalio 1 dienos.
2 straipsnis. Pavesti Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui nustatyti Lietuvos TSR Pataisos darbų kodekso įsigaliojimo tvarką ir suderinti Lietuvos TSR įstatymus su Pataisos darbų kodeksu.
PIRMASIS SKYRIUS
PATAISOS DARBŲ ĮSTATYMAI
Pirmasis skirsnis
Pataisos darbų įstatymai
1 straipsnis. Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymų uždaviniai
Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymų uždavinys yra užtikrinti tokį kriminalinės bausmės įvykdymą, kad tai būtų ne tik nubaudimas už padarytą nusikaltimą, bet ir pataisytų bei perauklėtų nuteistuosius, kad jie sąžiningai dirbtų, tiksliai vykdytų įstatymus ir gerbtų socialistinio bendro gyvenimo taisykles, jog tai užkirstų kelią naujiems tiek nuteistųjų, tiek ir kitų asmenų nusikaltimams, taip pat padėtų panaikinti nusikalstamumą.
2 straipsnis. TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR pataisos darbų Įstatymai
TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymus sudaro TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindai, nustatantys teismo skiriamos kriminalinės bausmės vykdymo bei atlikimo principus ir bendruosius nuostatus, kiti TSR Sąjungos įstatymai, taip pat šis Kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai.
Tvarką ir sąlygas, kuriomis atliekama bausmė ir taikomos pataisos darbų poveikio priemonės asmenims, nuteistiems laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, taip pat įstaigų ir organų, vykdančių Lietuvos TSR teritorijoje nuosprendžius, kuriais nuteista šių rūšių bausme, veiklos tvarką ir visuomenės dalyvavimo pataisant bei perauklėjant nuteistuosius tvarką nustato TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindai, kiti TSR Sąjungos įstatymai, taip pat šis Kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai.
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 2 straipsniu tvarką ir sąlygas, kuriomis atlieka bausme asmenys, nuteisti pasiuntimu į drausmės batalioną, nustato TSR Sąjungos įstatymai.
3 straipsnis. Pataisos darbų įstatymų taikymas
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos. darbų įstatymų pagrindų 3 straipsniu asmenims, nuteistiems laisvės-atėmimu, nutrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, atliekantiems bausmę Lietuvos TSR teritorijoje, taikomi TSR Sąjungos. ir Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymai, o nuteistiems kitų rūšių bausmėmis – TSR Sąjungos pataisos darbų įstatymai, taip pat Lietuvos TSR ar kitos sąjunginės respublikos, kurioje tie asmenys nuteisti, pataisos darbų įstatymai.
ANTRASIS SKYRIUS
BENDRIEJI LAISVĖS ATĖMIMO, NUTRĖMIMO, IŠTRĖMIMO IR PATAISOS DARBŲ BE LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMIŲ VYKDYMO NUOSTATAI
Antrasis skirsnis
Bendrieji laisvės atėmimo, nutrėmimo, ištrėmimo ir pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmių vykdymo nuostatai
5 straipsnis. Įstaigos ir organai, vykdantys teismų nuosprendžius, kuriais nuteista laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 5 straipsniu teismų nuosprendžius, kuriais nuteista laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, Lietuvos TSR. teritorijoje vykdo TSRS Vidaus. reikalų ministerijos ir Lietuvos TSR Vidaus reikalų ministerijos pataisos darbų įstaigos bei organai.
6 straipsnis. Bausmės atlikimo vietos
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 6 straipsniu asmenys, pirmą kartą nuteisti laisvės atėmimu, prieš suėmimą gyvenę arba nuteisti Lietuvos TSR teritorijoje, bausmę atlieka paprastai Lietuvos TSR teritorijoje. Išimtiniais atvejais, siekiant, kad nuteistieji būtų sėkmingiau pataisyti ir perauklėti, jie gali būti išsiunčiami bausmei atlikti į atitinkamas kitos sąjunginės respublikos pataisos darbų įstaigas.
Asmenys, kurie pirmiau yra atlikę laisvės atėmimo bausmę, nuteistieji, kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu, nuteistieji už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus, ,taip pat nuteistieji užsieniečiai ir asmenys be pilietybės siunčiami bausmei atlikti į pataisos darbų įstaigas, skirtas laikyti šių kategorijų nuteistiesiems, nepriklausomai nuo to, kurioje sąjunginėje respublikoje jie gyveno prieš suėmimą arba buvo nuteisti.
Nuteistos laisvės atėmimu moterys, asmenys, reikalingi specialaus gydymo, ir nepilnamečiai, nesant atitinkamos pataisos darbų įstaigos Lietuvos TSR teritorijoje, kur jie gyveno prieš suėmimą arba buvo nuteisti, gali būti nusiunčiami bausmei atlikti į kitos sąjunginės respublikos pataisos darbų įstaigą.
Sąrašą vietovių, kuriose atlieka bausmę asmenys, nuteisti nutrėmimu, taip pat sąrašą vietovių, kuriose draudžiama gyventi asmenims, nuteistiems ištrėmimu, nustato TSRS Ministrų Taryba ir Lietuvos TSR Ministrų Taryba.
7 straipsnis. Pagrindinės nuteistųjų pataisymo ir. Perauklėjimo priemonės
Pagrindinės nuteistųjų pataisymo ir perauklėjimo priemonės yra šios:, bausmės atlikimo režimas, visuomenei naudingas darbas, politinis auklėjamasis darbas, bendrojo lavinimo ir profesinis techninis mokymas.
8 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo, nutrėmimo, ištrėmimo ir pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmę, teisinė padėtis
Asmenys, atliekantys laisvės atėmimo, nutrėmimo, ištrėmimo m pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmę, turi pareigas ir teises, Įstatymų nustatytas TSR Sąjungos piliečiams, su apribojimais, Įstatymų numatytais nuteistiesiems, taip pat kylančiais iš teismo nuosprendžio ir režimo, kurį TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindai ir šis Kodeksas nustato tos rūšies bausmei atlikti.
Užsieniečių ir asmenų be pilietybės, kurie atlieka laisvės atėmimo, nutrėmimo, ištrėmimo ir pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmę, teisinę padėtį apibrėžia TSR Sąjungos įstatymai, nustatantys šių asmenų teises ir pareigas, jiems esant TSRS teritorijoje, su. apribojimais, Įstatymų numatytais nuteistiesiems, taip pat kylančiais iš teismo nuosprendžio ir režimo, kurį TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų Įstatymų pagrindai ir šis Kodeksas. nustato tos rūšies bausmei atlikti.
9 straipsnis. Visuomenės dalyvavimas, pataisant ir per auklėj ant nuteistuosius
Pataisant ir perauklėjant nuteistuosius, taip pat Įgyvendinant įstaigų ir organų, vykdančių teismų nuosprendžius, kuriais nuteista laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, veiklos visuomeninę kontrolę, dalyvauja visuomenė.
10 straipsnis. Įstatymų laikymasis, vykdant bausmę
Visa pataisos darbų įstaigų ir organų, vykdančių teismų nuosprendžius, kuriais nuteista nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, veikla grindžiama griežtu įstatymų laikymusi. Šių įstaigų ir organų pareigūnai yra atsakingi už tai, kad jų veikloje būtų užtikrintas teisėtumas.
11 straipsnis. Prokurorinė bausmės vykdymo priežiūra
Ar tiksliai laikomasi Įstatymų, vykdant nuosprendžius, kuriais nuteista laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, prižiūri TSRS Generalinis prokuroras, Lietuvos TSR Prokuroras ir jiems pavaldūs prokurorai sutinkamai su prokurorinės priežiūros TSR Sąjungoje nuostatais. Vykdydamas valstybės vardu aukščiausią teisėtumo laikymosi priežiūrą, prokuroras privalo laiku imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias bet kokiems įstatymų pažeidimams ir kad jie būtų pašalinti, nepaisant, kas tuos pažeidimus padarytų, ir traukti kaltininkus atsakomybėn.
Pataisos darbų įstaigų administracija ir organai, vykdantys teismų nuosprendžius, kuriais nuteista nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, privalo vykdyti prokuroro nutarimus ir pasiūlymus dėl laikymosi bausmės atlikimo taisyklių, kulias nustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymai.
TREČIASIS SKYRIUS
LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS VYKDYMO TVARKA IR SĄLYGOS
Trečiasis skirsnis
Pataisos darbu įstaigų rūšys, nuteistųjų siuntimo į. Jas ir laikymo jose tvarka
12 straipsnis. Pataisos darbų Įstaigų rūšys
Pataisos darbų įstaigos, vykdančios laisvės atėmimo bausmę, yra šios: pataisos darbų kolonijos, kalėjimai ir auklėjimo darbų kolonijos.
Nuteisti laisvės atėmimu pilnamečiai asmenys bausmę atlieka pataisos darbų kolonijoje arba kalėjime, o nepilnamečiai iki aštuoniolikos metų amžiaus – auklėjimo darbų kolonijoje.
13 straipsnis. Pataisos darbų Įstaigos rūšies nustatymas nuteistajam
14 straipsnis. Nuteistųjų laisvės atėmimu siuntimas bausmei atlikti
Asmenys, nuteisti laisvės atėmimu, siunčiami bausmei atlikti ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo tos dienos, kurią Įsiteisėjo nuosprendis, arba nuo tos dienos, kurią jis nukreiptas vykdyti.
Kardomojo kalinimo vietos administracija, siųsdama nuteistąjį Į pataisos darbų Įstaigą, kartu praneša nuteistojo šeimai arba kuriam nors iš artimųjų giminaičių apie vietą, kur jis siunčiamas bausmei atlikti.
15 straipsnis. Nuteistųjų priėmimo į pataisos darbų įstaigas tvarka
Į pataisos darbų įstaigas nuteistuosius priima tų įstaigų administracija Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių nustatyta tvarka.
16 straipsnis. Laikinas nuteistųjų palikimas tardymo izoliatoriuje arba kalėjime
Prireikus atlikti tardymo veiksmus kito asmens padaryto nusikaltimo byloje, nuteistasis laisvės atėmimu, turintis atlikti bausmę pataisos darbų arba auklėjimo darbų kolonijoje, gali būti paliekamas tardymo izoliatoriuje arba kalėjime, gavus TSRS Ginkluotųjų Pajėgų karinės apygardos, laivyno, kariuomenės grupės ir rūšies karinio prokuroro sankciją, iki dviejų mėnesių, gavus Lietuvos TSR Prokuroro ir Vyriausiojo karinio prokuroro sankciją, – iki keturių mėnesių, o gavus TSRS Generalinio prokuroro sankciją, – iki šešių mėnesių.
17 straipsnis. Nuteistųjų palikimas ūkio darbams
Išimtiniais atvejais asmenys, pirmą kartą nuteisti laisvės atėmimu už nesunkius nusikaltimus, kuriems atlikti bausmę paskirta bendrojo režimo pataisos darbų kolonijose, gali būti, esant rašytiniam jų sutikimui, paliekami kalėjime arba tardymo izoliatoriuje ūkio darbams.
18 straipsnis. Atskiras nuteistųjų laikymas pataisos darbų įstaigose
Pirmą kartą nuteisti laisvės atėmimu vyrai laikomi atskirai nuo anksčiau atlikusių laisvės atėmimo bausmę, pirmą kartą nuteisti už nesunkius nusikaltimus – nuo pirmą kartą nuteistų už sunkius nusikaltimus; laisvės atėmimu nuteistos moterys ir nepilnamečiai laikomi atskirai sutinkamai su šio Kodekso 23, 25, 37 ir 33 straipsniuose numatytomis taisyklėmis.
Izoliuotai nuo kitų nuteistųjų, taip pat atskirai laikomi: nuteistieji už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus; itin pavojingi recidyvistai; nuteistieji, kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu. Nuteistieji užsieniečiai ir asmenys be pilietybės paprastai laikomi atskirai nuo nuteistųjų TSRS piliečių.
Taip pat atskirai laikomi: moterys, pirmą kartą nuteistos laisvės atėmimu, nuo anksčiau atlikusių laisvės atėmimo bausmę, išskyrus moteris, laikomas pataisos darbų kolonijose, prie kurių yra sutinkamai su šio Kodekso 78 straipsniu organizuojami kūdikių namai; nepilnamečiai, nuteisti už tyčinius nusikaltimus, padarytus laisvės atėmimo bausmės atlikimo laikotarpiu, taip pat sistemingai arba piktybiškai pažeidinėjantys bausmės atlikimo režimą, – nuo kitų nuteistųjų, laikomų sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijose,
Šiame straipsnyje nustatyti atskiro nuteistųjų laikymo reikalavimai netaikomi laisvės atėmimo vietų gydymo įstaigoms. Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 13 straipsniu nuteistųjų laikymo tose gydymo įstaigose tvarką nustato TSRS Vidaus reikalų ministerija, suderinusi tai su TSRS Prokuratūra.
19 straipsnis. Nuteistųjų atbuvimas viso bausmės laiko vienoje pataisos darbų įstaigoje
Nuteistasis laisvės atėmimu turi atbūti visą bausmės laiką paprastai vienoje pataisos darbų kolonijoje, viename kalėjime ar vienoje auklėjimo darbų kolonijoje.
Perkelti nuteistąjį bausmei toliau atlikti iš vienos kolonijos Į kitą tos pačios režimo rūšies koloniją arba iš vieno kalėjimo į kitą leidžiama, jam sergant arba iš esmės pasikeitus nuteistųjų dirbamo darbo apimčiai ar pobūdžiui, taip pat esant kitų išimtinių aplinkybių, kliudančių toliau laikyti nuteistąjį toje kolonijoje arba kalėjime. Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 17 straipsniu nuteistųjų perkėlimo tvarką nustato TSRS Vidaus reikalų ministerija, suderinusi tai su TSRS Prokuratūra.
20 straipsnis. Nuteistojo perkėlimas iš pataisos darbų įstaigos į tardymo izoliatorių arba kalėjimą
ryšium su tardymo veiksmų atlikimu kito asmens padaryto nusikaltimo byloje – gavus TSRS Ginkluotųjų Pajėgų karinės apygardos, laivyno, kariuomenės grupės ir rūšies karinio prokuroro sankciją, – iki dviejų mėnesių, gavus Lietuvos TSR Prokuroro ir Vyriausiojo karinio prokuroro sankciją, – iki keturių mėnesių, o gavus TSRS Generalinio prokuroro sankciją, – iki šešių mėnesių.
21 straipsnis. Asmenų, nuteistų laisvės atėmimu, laikymo sąlygų pakeitimas bausmės atlikimo metu
Priklausomai nuo elgesio ir pažiūros į darbą nuteistųjų laikymo sąlygos gali būti keičiamos tiek toje pačioje pataisos darbų įstaigoje, tiek ir perkeliant į kitas pataisos darbų įstaigas.
Toje pačioje pataisos darbų įstaigoje nuteistųjų laikymo sąlygos pakeičiamos pataisos darbų įstaigos viršininko nutarimu.
Pakeitus nuteistųjų laikymo sąlygas toje pačioje pataisos darbų įstaigoje, kartu suteikiamos pagerintos laikymo sąlygos, numatytos šio Kodekso 23–26, 33, 37 ir 38 straipsniuose, arba kartu panaikinamos visos pagerintos laikymo sąlygos šio Kodekso 69 straipsnyje numatytais atvejais.
Nuteistųjų laikymo sąlygas, perkeliant juos iš vienos pataisos darbų kolonijos į kitą kitokios režimo rūšies koloniją, iš kolonijos į kalėjimą arba iš kalėjimo į koloniją, iš bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijos į sustiprintojo režimo auklėjimo darbų koloniją. pakeičia teismas šio Kodekso 67 ir 69 straipsniuose nustatytais pagrindais.
Ketvirtasis skirsnis
Pataisos darbų kolonijos
22 straipsnis. Pataisos darbų kolonijų rūšys
23 straipsnis. Bendrojo režimo pataisos darbų kolonijos
Bendrojo režimo pataisos darbų kolonijose atlieka bausmę vyrai, pirmą kartą nuteisti laisvės atėmimu už nesunkius nusikaltimus, taip pat laisvės atėmimu nuteistos moterys, išskyrus moteris, nuteistas už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus arba pripažintas itin pavojingomis recidyvistėmis, ir moteris, kurioms mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu.
Sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 25 straipsniu bendrojo režimo kolonijoje gali atlikti bausmę taip pat ir kiti nuteistieji laisvės atėmimu, išskyrus nuteistuosius, pripažintus itin pavojingais recidyvistais, ir nuteistuosius, kuriems mirties bausmė malonės ar amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu.
Bendrojo režimo pataisos darbų kolonijose nuteistieji apgyvendinami bendrabučiuose, gali vaikščioti kolonijos teritorijoje sutinkamai su Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis.
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įsigyti iki septynių rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti per vienerius metus ne daugiau kaip dvi banderoles ir siųsti laiškus, neribojant jų kiekio.
Atbuvus pusę bausmės laiko, nuteistiesiems leidžiama per vienerius metus gauti tris siuntinius arba perdavimus.
Nuteistiesiems, kurie gerai elgiasi ir sąžiningai dirba, atbuvus ne mažiau kaip pusę bausmės laiko, gali būti papildomai leidžiama:
24 straipsnis. Sustiprintojo režimo pataisos darbų kolonijos
Sustiprintojo režimo pataisos darbų kolonijose atlieka bausmę vyrai, pirmą kartą nuteisti laisvės atėmimu už sunkius nusikaltimus.
Sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 25 straipsniu sustiprintojo režimo kolonijose gali atlikti bausmę taip pat ir kiti nuteistieji laisvės atėmimu, išskyrus nuteistuosius, kurie pripažinti itin pavojingais recidyvistais, ir nuteistuosius, kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisves atėmimu.
Sustiprintojo režimo pataisos darbų kolonijose nuteistieji apgyvendinami bendrabučiuose, gali vaikščioti kolonijos teritorijoje sutinkamai su Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis.
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įsigyti iki šešių rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti ne daugiau kaip dvi banderoles per vienerius metus iv siųsti ne daugiau kaip tris laiškus per mėnesi.
Atbuvus pusę bausmės laiko, nuteistiesiems leidžiama per vienerius metus gauti du siuntinius arba perdavimus.
Nuteistiesiems, kurie gerai elgiasi ir sąžiningai dirba, atbuvus ne mažiau kaip pusę bausmės laiko, gali būti papildomai leidžiama:
25 straipsnis. Griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos
Griežtojo režimo pataisos darbų kolonijose atlieka bausmę vyrai, nuteisti laisvės atėmimu už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus arba pirmiau atlikę laisvės atėmimo bausmę, taip pat moterys, nuteistos laisvės atėmimu už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus arba pripažintos itin pavojingomis recidyvistėmis, ir moterys, kurioms mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu.
Sutinkamai – su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 25 straipsniu griežtojo režimo kolonijoje gali atlikti bausmę taip pat ir kiti nuteistieji laisvės atėmimu. Šiose kolonijose negali būtį laikomi nuteistieji vyrai, kurie pripažinti itin pavojingais recidyvistais arba kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu„ išskyrus nuteistuosius, perkeltus iš ypatingojo režimo kolonijos šio Kodekso 67 straipsnyje nustatyta tvarka.
Griežtojo režimo pataisos darbų kolonijose nuteistieji apgyvendinami, bendrabučiuose, gali vaikščioti kolonijos teritorijoje sutinkamai su pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis.
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įsigyti iki penkių rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti ne daugiau kaip dvi banderoles per vienerius metus ir siųsti ne daugiau kaip du laiškus per mėnesi.
Atbuvus pusę bausmės laiko, nuteistiesiems leidžiama per vienerius metus gauti vieną siuntinį arba perdavimą.
Nuteistiesiems, kurie gerai elgiasi ir sąžiningai dirba, atbuvus ne mažiau kaip pusę bausmės laiko, gali būti papildomai leidžiama:
26 straipsnis. Ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijos
Ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijose atlieka bausmę.nuteisti laisvės atėmimu vyrai, kurie pripažinti itin pavojingais, recidyvistais, ir nuteistieji, kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu.
Ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijose nuteistieji laikomi griežto izoliavimo sąlygomis ir apgyvendinami kamerų tipo patalpose.
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įsigyti iki keturių rublių pinigų per mėnesį;
Atbuvus pusę bausmės laiko, nuteistiesiems leidžiama per vienerius metus gauti vieną siuntinį arba perdavimą.
Nuteistiesiems, kurie gerai elgiasi ir sąžiningai dirba, .atbuvus ne mažiau kaip pusę bausmės laiko, gali būti papildomai leidžiama:
27 straipsnis. Pataisos darbų kolonijos-gyvenvietės
Pataisos darbų kolonijose-gyvenvietėse atlieka bausmę aiškiai ėmę taisytis asmenys, perkelti į tas kolonijas šio Kodekso 67 straipsnyje numatyta tvarka iš bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo kolonijų.
nuo nustatyto kėlimosi iki gulimo laiko turi teisę laisvai vaikščioti visoje kolonijos teritorijoje;
kolonijos administracijai leidus, gali be priežiūros išvykti už kolonijos teritorijos ribų, bet tik Lietuvos TSR teritorijoje, jeigu tai reikalinga dėl jų dirbamo darbo pobūdžio arba ryšium su mokymusi;
gali dėvėti civilinius drabužius, turėti su savimi pinigų ir vertingų daiktų, be apribojimo naudotis pinigais;
kolonijos administracijai leidus, jeigu yra butų sąlygos, gali gyventi kolonijoje su savo šeimomis, sutinkamai su galiojančiais įstatymais įsigyti kolonijos teritorijoje gyvenamąjį namą ir turėti asmeninį ūkį.
Penktasis skirsnis
Kalėjimai
28 straipsnis. Nuteistieji, atliekantys bausmę kalėjimuose
Kalėjimuose atlieka bausmę asmenys, nuteisti už sunkius nusikaltimus, ir itin pavojingi recidyvistai, kuriems laisvės atėmimas. paskirtas atlikti kalėjime, taip pat asmenys, perkelti iš pataisos darbų kolonijų šio Kodekso 69 straipsnyje numatytais pagrindais.
Kalėjimuose taip pat atlieka bausmę nuteistieji, šio Kodekso 17 straipsnyje nustatyta tvarka palikti kalėjime ūkio darbams.
Leidžiama laikinai laikyti kalėjime asmenis, kurie nuteisti laisvės atėmimu pataisos darbų arba auklėjimo darbų kolonijoje, bet palikti kalėjime arba perkelti į jį sutinkamai su šio Kodekso 16 ir 20 straipsniais.
29 straipsnis. Kalėjimų režimo ypatumai
Nuteistieji kalėjimuose laikomi bendrose kamerose. Būtinais atvejais motyvuotu kalėjimo viršininko nutarimu, gavus prokuroro sutikimą, nuteistieji gali būti laikomi kamerose vienutėse.
Kalėjimuose laikomi nuteistieji, kurie teismo pripažinti itin pavojingais recidyvistais, ir asmenys, kuriems mirties bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu, dėvi specialius drabužius.
30 straipsnis. Kalėjimų režimo rūšys
Bendrojo režimo sąlygomis laikomi asmenys, pirmą kartą nuteisti kalėti, ir asmenys, perkelti iš griežtojo režimo.
Griežtojo režimo sąlygomis laikomi: pirmiau kalėję asmenys; asmenys, nuteisti kalėti už nusikaltimus, padarytus laisvės atėmimo vietose; asmenys, perkelti iš kolonijų bausmei atlikti į kalėjimą; asmenys, nustatyta tvarka perkelti į griežtąjį režimą kaip nuobaudos priemonė.
31 straipsnis. Nuteistųjų laikymo kalėjime griežtojo režimo sąlygomis termino nustatymo tvarka
Nuteistųjų laikymo kalėjime griežtojo režimo sąlygomis terminas nustatomas, taip pat pakeičiamas kalėjimo viršininko nutarimu.
32 straipsnis. Nuteistųjų laikymas kalėjimuose bendrojo režimo sąlygomis
Nuteistieji, laikomi kalėjimuose bendrojo režimo sąlygomis: gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims Įsigyti iki trijų rublių pinigų per mėnesi;
gauna kasdien pasivaikščioti vieną valandą, o ligonis pagal gydytojų išvadą ir moterys, turinčios su savimi vaikų arba nėščios, – dvi valandas.
33 straipsnis. Nuteistųjų laikymas kalėjimuose griežtojo režimo sąlygomis
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įgyti iki dviejų rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti ne daugiau kaip dvi banderoles per vienerius metus ir siųsti vieną laišką per du mėnesius;
34 straipsnis. Nuteistųjų, paliktų kalėjime ūkio darbams, laikymo režimas
Nuteistieji, palikti kalėjime ūkio darbams, gyvena atskiroje kalėjimo patalpoje, izoliuoti nuo kitų nuteistųjų, taip pat užtikrinant vyrų izoliavimą nuo moterų; jie laikomi paprastai nerakinamose kamerose.
Nuteistieji, palikti kalėjime ūkio darbams, naudoja pinigus, gauna trumpus pasimatymus, siuntinius, perdavimus ir banderoles tomis normomis, kurios nustatytos nuteistiesiems, laikomiems bendrojo režimo pataisos darbų kolonijose, siunčia laiškus, neribojant jų kiekio. Jeigu šie asmenys dirba uždarose patalpose, jie gauna kasdien dvi valandas pasivaikščioti.
35 straipsnis. Nuteistųjų, laikinai paliktų kalėjime arba perkeltų į jį, laikymo režimas
Nuteistieji laisvės atėmimu, turintys atlikti bausmę pataisos darbų arba auklėjimo darbų kolonijose, bet laikinai palikti kalėjime arba perkelti į jį sutinkamai su šio Kodekso 16 ir 20 straipsniais, naudoja pinigus, gauna trumpus pasimatymus, siuntinius, perdavimus ir banderoles, siunčia laiškus tomis normomis, kurios nustatytos nuteistiesiems, laikomiems atitinkamos režimo rūšies pataisos darbų kolonijose. Jie gauna kasdien dvi valandas pasivaikščioti.
Šeštasis skirsnis
Auklėjimo darbų kolonijos
36 straipsnis. Auklėjimo darbų kolonijų rūšys
37 straipsnis. Bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijos
Bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijose atlieka bausmę vyriškosios lyties nepilnamečiai, pirmą kartą .nuteisti už nesunkius nusikaltimus, ir visos nuteistosios nepilnametės.
Sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 25 straipsniu bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijose gali atlikti bausmę ir kiti nepilnamečiai.
Bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijose nuteistieji apgyvendinami bendrabučiuose, gali vaikščioti kolonijos teritorijoje sutinkamai su Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis.
gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims Įsigyti iki septynių rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti ne daugiau kaip dvi banderoles per vienerius metus ir siųsti laiškus, neribojant jų kiekio.
Nuteistiesiems, kurie gerai elgiasi ir sąžiningai dirba bei mokosi, atbuvus ne mažiau kaip ketvirtadalį bausmės laiko, gali būti papildomai leidžiama naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims įsigyti iki trijų rublių pinigų per mėnesį ir gauti šešis trumpus pasimatymus per vienerius metus,
38 straipsnis. Sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijos
Sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijose atlieka bausmę vyriškosios lyties nepilnamečiai, pirmiau atlikę laisvės atėmimo bausmę, taip pat nuteisti už sunkius nusikaltimus, kuriems sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 25 straipsniu laisvės atėmimo bausmę paskirta,atlikti sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijoje. Tose pačiose kolonijose atlieka bausmę ir asmenys, perkelti iš bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijų, remiantis šio Kodekso 69 straipsniu.
Sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijose nuteistieji apgyvendinami bendrabučiuose, gali vaikščioti kolonijos teritorijoje sutinkamai su Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis.
Sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijose nuteistieji: gali naudoti maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims Įsigyti iki penkių rublių pinigų per mėnesį;
gali gauti ne daugiau kaip dvi banderoles per vienerius metus ir siųsti laiškus, neribojant jų kiekio.
39 straipsnis. Nuteistųjų perkėlimas iš auklėjimo darbų kolonijų į pataisos darbų kolonijas
Nuteistieji, kuriems suėjo aštuoniolika metų amžiaus, perkeliami bausmei toliau atlikti iš auklėjimo darbų kolonijos į pataisos darbų koloniją: laikomi bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijoje – į bendrojo režimo pataisos darbų koloniją; laikomi sustiprintojo režimo auklėjimo darbų kolonijoje – į bendrojo arba sustiprintojo režimo pataisos darbų koloniją, priklausomai nuo nuteistojo padaryto nusikaltimo pavojingumo visuomenei laipsnio, nuteistojo asmenybės ir elgesio.
40 straipsnis. Nuteistųjų, kuriems suėjo aštuoniolika metų amžiaus, palikimas auklėjimo darbų kolonijoje
Jeigu nuteistieji, kuriems suėjo aštuoniolika metų amžiaus, yra aiškiai ėmę taisytis, tai, siekiant įtvirtinti jų pataisymo ir perauklėjimo rezultatus, sudaryti sąlygas jiems baigti bendrojo lavinimo arba profesinį techninį mokymą, jie gali būti paliekami auklėjimo darbų kolonijoje iki bausmės laiko pabaigos, bet ne ilgiau kaip iki to laiko, kada jiems sueis dvidešimt metų amžiaus.
Nuteistieji, kuriems suėjo aštuoniolika metų amžiaus, paliekami auklėjimo darbų kolonijoje motyvuotu kolonijos viršininko nutarimu, suderintu su nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisija ir prokuroro sankcionuotu.
Septintasis skirsnis
Režimas laisves atėmimo vietose
41 straipsnis. Pagrindiniai režimo laisvės atėmimo vietose reikalavimai
Pagrindiniai režimo laisvės atėmimo vietose reikalavimai yra šie: būtinas nuteistųjų izoliavimas ir nuolatinė jų priežiūra, siekiant, kad būtų pašalinama galimybė jiems padaryti naujų nusikaltimų ar įvykdyti kitų antivisuomeniškų poelgių; tikslus ir nenukrypstamas nuteistųjų vykdymas savo pareigų; skirtingos laikymo sąlygos priklausomai nuo nuteistojo padaryto nusikaltimo pobūdžio ir pavojingumo visuomenei laipsnio, nuteistojo asmenybės ir elgesio.
Nuteistieji dėvi vienodus drabužius, jiems daroma krata. Nuteistųjų asmens kratą daro tos pačios lyties asmenys, kaip ir kratomieji. Nuteistųjų korespondencija turi būti cenzūruojama, o siuntiniai, perdavimai, banderolės – tikrinami.
Nuteistieji, atliekantys bausmę ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijose, laikomi kamerų tipo patalpose ir dėvi specialius drabužius.
Nuteistiesiems neleidžiama turėti su savimi pinigų ir vertingų daiktų, taip pat reikmenų, kuriais naudotis pataisos darbų įstaigose uždrausta. Rastieji pas nuteistuosius daiktai ir vertingi daiktai paimami ir paprastai perduodami į valstybės pajamas motyvuotu pataisos darbų Įstaigos viršininko nutarimu, prokuroro sankcionuotu. Reikmenys, kuriais naudotis pataisos darbų įstaigose uždrausta, paimami ir, priklausomai nuo jų pobūdžio ir įsigijimo aplinkybių, sutinkamai su Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis perduodami saugoti, iki nuteistasis bus paleistas iš pataisos darbų įstaigos, arba sunaikinami.
TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų ir šio Kodekso nustatoma tvarka nuteistiesiems leidžiama ne grynais pinigais įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų. gauti pasimatymus, siuntinius ir perdavimus, siųsti ir gauti pinigines perlaidas, susirašinėti.
42 straipsnis. Atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų dienotvarkė
Nuteistųjų dienotvarkė turi numatyti griežtai reglamentuotą jų elgesį per visą parą ir apimti darbo, poilsio, mokymosi ir politinių auklėjamųjų renginių laiką.
43 straipsnis. Nuteistųjų teisė įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų
Nuteistiesiems leidžiama įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų už pinigus, uždirbtus laisvės atėmimo vietose, o nuteistiems nedarbingiems asmenims, nėščioms moterims, žindančioms motinoms ir nepilnamečiams taip pat ir už pinigus, gautus perlaidomis. Leidžiamą naudoti pinigų sumą nustato šis Kodeksas, atsižvelgiant į pataisos darbų Įstaigos rūšį, į joje nustatytą režimą, atbūtą bausmės laiką, nuteistojo elgesį, pažiūrą į darbą, jo dirbamo darbo pobūdį.
Nuteistiesiems, kurie viršija išdirbio normas arba pavyzdingai įvykdo nustatytas užduotis, gali būti papildomai leidžiama naudoti du rublius per mėnesį, o viršijantiems išdirbio normas ar pavyzdingai įvykdantiems nustatytas užduotis sunkiuose darbuose arba kenksmingomis darbo sąlygomis – keturis rublius per mėnesį.
44 straipsnis. Nuteistųjų įsigijimas literatūros, rašomųjų reikmenų ir kitokių daiktų
Nuteistiesiems, nepriklausomai nuo jiems paskirtos režimo rūšies, virš sumų, nustatytų šio Kodekso 23–26, 32, 37 ir 38 straipsniuose, leidžiama iš lėšų, esančių asmeninėse jų sąskaitose, neribotai įsigyti literatūros per knygų prekybos tinklą, rašomųjų, reikmenų, taip pat per „Sąjunginės spaudos“ skyrius prenumeruoti TSR Sąjungoje leidžiamus laikraščius ir žurnalus.
45 straipsnis. Nuteistųjų laisvės atėmimu pasimatymai su giminaičiais ir kitais asmenimis
Nuteistiesiems duodami pasimatymai: trumpi, iki keturių valandų trukmės, ir ilgi, iki trijų parų trukmės. Trumpi pasimatymai duodami su giminaičiais ar kitais asmenimis pataisos darbų įstaigos atstovo akivaizdoje. Ilgi pasimatymai duodami, suteikiant teisę kartu. gyventi ir tiktai su artimaisiais giminaičiais, nurodytais Lietuvos TSR Baudžiamojo proceso kodekso 25 straipsnyje.
Pasimatymų skaičius ir rūšys nustatomi šio Kodekso 23–26, 2,2, 3? ir 38 straipsniuose, atsižvelgiant į pataisos darbų įstaigos rūšį, joje nustatytą režimą, nuteistojo atbūtą bausmės laiką, jo elgesį, pažiūrą į darbą ir mokymąsi.
Nuteistajam sergant sunkia liga, gresiančia jo gyvybei, pataisos darbų įstaigos viršininkas turi teisę leisti nuteistojo giminaičiams jį aplankyti. Tokie aplankymai neturi būti įskaitomi, duodant nuteistajam pasimatymus sutinkamai su šio straipsnio pirmąja ir antrąja dalimis.
46 straipsnis. Advokatų lankymasis pas atliekančius laisvės atėmimo bausmę asmenis
Teisinei pagalbai nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę, suteikti rašytiniu pačių nuteistųjų ar jų artimųjų giminaičių arba visuomenės atstovų pareiškimu suteikiamas advokatams galimumas aplankyti nuteistuosius.
47 straipsnis. Nuteistųjų laisvės atėmimu teisė gauti siuntinius ir perdavimus
Siuntinių ir perdavimų skaičių nuteistiesiems, laikomiems pataisos darbų ir auklėjimo darbų kolonijose, nustato šis Kodeksas priklausomai nuo kolonijų režimo rūšies.
Nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę kalėjimuose, gauti siuntinių ir perdavimų neleidžiama.
Nuteistieji, gydomi stacionarinėse laisvės atėmimo vietų gydymo įstaigose, gauna siuntinius ir perdavimus pagal teismo paskirtos jiems režimo rūšies normas.
48 straipsnis. Nuteistųjų laisvės atėmimu teisė gauti ir siųsti pinigines perlaidas
49 straipsnis. Nuteistųjų laisvės atėmimu asmenų susirašinėjimas
Laiškų, kuriuos nuteistieji gali pasiųsti, skaičių nustato šio Kodekso 23–26, 32 ir 33 straipsniai, atsižvelgiant į pataisos darbų Įstaigos rūšį ir joje nustatytą režimą.
Susirašinėjimas tarp laisvės atėmimo vietose laikomų nuteistųjų, kurie tarpusavyje nėra giminaičiai, draudžiamas.
50 straipsnis. Atliekančių laisvės atėmimo bausmę nuteistųjų skundai ir pareiškimai
Nuteistieji turi teisę kreiptis skundais, pareiškimais ir laiškais į valstybės organus, visuomenines organizacijas ir pareigūnus. Nuteistųjų skundai, pareiškimai ir laiškai pasiunčiami priklausytinai ir sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
Prokurorui adresuoti skundai, pareiškimai ir laiškai neturi būti peržiūrimi ir ne vėliau kaip per vieną parą jie pasiunčiami priklausytinai.
Aštuntasis skirsnis
Atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų darbas
51 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, įtraukimas į visuomenei naudingą darbą
Kiekvienas nuteistasis privalo dirbti. Pataisos darbų įstaigų administracija privalo užtikrinti, kad nuteistieji būtų įtraukiami į visuomenei naudingą darbą, atsižvelgiant į jų darbingumą ir, kiek galima, į specialybę.
Atliekantieji bausmę ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijose naudojami paprastai sunkiems darbams.
Nuteistųjų, įtraukiamų į darbą Įeitų ministerijų ir žinybų gamybos objektuose, darbas organizuojamas specialiai įrengtose gamybos zonose, laikantis izoliavimo ir apsaugos reikalavimų.
Nuteistųjų darbas organizuojamas, laikantis šio Kodekso 18 straipsnyje numatyto atskiro nuteistųjų laikymo reikalavimų.
Darbų ir pareigų, kuriuose draudžiama naudoti nuteistųjų darbą, sąrašą nustato Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.
52 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, darbo sąlygos
Asmenims, atliekantiems bausmę pataisos darbu kolonijose ir kalėjimuose, nustatoma aštuonių valandų darbo diena; jiems suteikiama kas savaitę viena poilsio diena, taip pat jie atleidžiami nuo darbo švenčių dienomis.
Prireikus įtraukti nuteistuosius į darbą poilsio ir švenčių dienomis, jiems suteikiamas poilsis kitomis dienomis per vieną mėnesį.
Nuteistųjų, atliekančių bausmę pataisos darbų kolonijose-gyvenvietėse ir auklėjimo darbų kolonijose, darbo dienos trukmė, taip pat kassavaitinių poilsio dienų jiems suteikimas nustatomi bendraisiais pagrindais sutinkamai su darbo įstatymais.
Asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmę, teisės į atostogas bausmės atlikimo laikotarpiu neturi. Nuteistųjų darbo laikas, dirbtas atliekant laisvės atėmimo bausmę, į darbo stažą neįskaitomas.
53 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, darbo apmokėjimas
Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, darbas apmokamas sutinkamai su jo kiekiu ir kokybe, pagal liaudies ūkyje galiojančias normas ir įkainius. Nuteistiesiems uždarbis priskaitomas atsižvelgiant į tai, kad jie iš dalies atlygintų pataisos darbų įstaigų išlaikymo išlaidas.
Pataisos darbų kolonijose ir kalėjimuose į nuteistųjų, nepažeidžiančių režimo ir Įvykdančių išdirbio normas ar nustatytąsias užduotis, asmeninę sąskaitą turi būti įrašoma, nepriklausomai nuo visų išskaitų, ne mažiau kaip dešimt procentų, o į nepažeidžiančių režimo, pirmosios ir antrosios grupių invalidų asmeninę sąskaitą – ne mažiau kaip dvidešimt penki procentai jiems priskaityto mėnesinio uždarbio. Auklėjimo darbų kolonijose į nepažeidžiančių režimo nuteistųjų asmeninę sąskaitą turi būti Įrašoma, nepriklausomai nuo visų išskaitų, ne mažiau kaip keturiasdešimt penki procentai jiems priskaityto mėnesinio uždarbio.
Asmenims, atliekantiems bausmę pataisos darbų kolonijose-gyvenvietėse, nepriklausomai nuo visų išskaitų, turi būti išmokama ne mažiau kaip penkiasdešimt procentų bendros uždarbio sumos.
54 straipsnis. Išskaitos iš atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų uždarbio
pagal vykdomuosius raštus ir kitus vykdomuosius dokumentus Lietuvos TSR Civilinio proceso kodekso numatyta tvarka;
Nuteistiesiems, atleistiems nuo darbo dėl ligos, nėščioms moterims ir žindančioms motinoms tuo laikotarpiu, kai jos atleidžiamos nuo darbo, maistas teikiamas nemokamai. Nepilnamečiams, taip pat pirmosios ir antrosios grupių invalidams maistas ir drabužiai teikiami nemokamai.
Kai nuteistieji piktybiškai vengia darbo, maisto ir drabužių kaina išieškoma iš lėšų, esančių asmeninėse jų sąskaitose, pataisos darbų kolonijos arba kalėjimo viršininko nutarimu.
55 straipsnis. Nuteistųjų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, įtraukimas į neapmokamus darbus
Nuteistieji gali būti, neapmokant už darbą, įtraukiami tiktai į laisvės atėmimo vietų ir gretimų teritorijų tvarkymo, taip pat į nuleistųjų kultūrinių buitinių sąlygų gerinimo darbus.
Devintasis skirsnis
Politinis auklėjamasis darbas su asmenimis, atliekančiais laisvės atėmimo bausmę
57 straipsnis. Politinio auklėjamojo darbo organizavimas
Su asmenimis, atliekančiais laisvės atėmimo bausmę, dirbamas politinis auklėjamasis darbas, kuriuo siekiama auklėti juos, kad jie sąžiningai dirbtų, tiksliai vykdytų įstatymus ir gerbtų socialistinio bendro gyvenimo taisykles, tausotų socialistinę“ nuosavybę, keltu nuteistųjų sąmoningumą ir kultūros lygį, ugdyti naudinga jų iniciatyvą.
Politinį auklėjamąjį darbą su atliekančiais laisvės atėmimo bausmę asmenimis organizuoja pataisos darbų įstaigų administracija.
Dirbant su atliekančiais laisvės atėmimo bausmę asmenimis politinį auklėjamąjį darbą, dalyvauja visuomeninių ir ūkiniu organizacijų atstovai.
58 straipsnis. Pagrindinės politinio auklėjamojo darbo formos
Pagrindinės politinio auklėjamojo darbo, dirbamo su atliekančiais laisvės atėmimo bausmę asmenimis, formos yra šios:
individualus darbas, dirbamas, remiantis kiekvieno nuteistojo asmenybės išstudijavimu, atsižvelgiant į nuteistojo padarytą nusikaltimą, amžių, išsilavinimą, profesiją ir kitas jo ypatybes;
59 straipsnis. Savaveiksmiškos organizacijos laisvės atėmimo vietose
Siekiant ugdyti nuteistųjų, atliekančių bausmę laisvės atėmimo vietose, kolektyvizmo įgūdžius ir skatinti naudingą jų iniciatyvą,. taip pat panaudoti kolektyvo įtaką nuteistiesiems pataisyti ir perauklėti, pataisos darbų įstaigose sudaromos nuteistųjų savaveiksmiškos organizacijos, kurios dirba, tų įstaigų administracijos vadovaujamos.,
60 straipsnis. Nuteistųjų savaveiksmiškos organizacijų rūšys ir jų darbo tvarka
Bendrojo, sustiprintojo, griežtojo režimų pataisos darbų kolonijose, kolonijose-gyvenvietėse ir auklėjimo darbų kolonijose, tarp nuteistųjų, sutinkamai su šio Kodekso 17 straipsniu paliktų tardymo izoliatoriuose ir kalėjimuose ūkio darbams, taip pat tarp nuteistųjų, perkeltų iš ypatingojo režimo kolonijų kamerų tipo patalpų į paprastas gyvenamąsias patalpas, sudaromos nuteistųjų kolektyvų tarybos iš asmenų, pasižyminčių pavyzdingu elgesiu ir sąžiningu darbu.
Kolektyvų tarybos renkamos visuotiniuose nuteistųjų susirinkimuose arba jų atstovų susirinkimuose. Kolektyvų tarybų sudėtį tvirtina pataisos darbų įstaigos viršininkas.
Kolektyvų tarybos reguliariai nuteistųjų susirinkimuose pateikia savo darbo ataskaitas. Kolektyvų tarybų priimamus nutarimus tvirtina pataisos darbų įstaigos administracija.
Kalėjimuose ir tarp nuteistųjų, laikomų ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, .sudaromos brigadininkų tarybos, kurias skiria administracija.
Dešimtasis skirsnis
Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, bendrojo lavinimo ir profesinis techninis mokymas
61 straipsnis. Nuteistųjų bendrojo lavinimo mokymas
62 straipsnis. Nuteistųjų, turinčių aštuonių klasių išsilavinimą, bendrojo lavinimo mokymas
Nuteistieji, kurie turi aštuonių klasių išsilavinimą, esant pataisos darbų įstaigoje vidurinei mokyklai, gali toliau mokytis.
63 straipsnis. Nuteistųjų profesinis techninis mokymas
Neturintiems specialybės nuteistiesiems pataisos darbu įstaigose organizuojamas privalomas profesinis techninis mokymas.
Pirmosios ir antrosios grupių invalidai į profesinį techninį mokymą įtraukiami jų pačių pageidavimu.
64 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, gamybinės kvalifikacijos kėlimas ir naujų specialybių mokymas
Pataisos darbų įstaigose gali būti organizuojamas asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, gamybinės kvalifikacijos kėlimas, taip pat mokymas naujų specialybių, reikalingų tos pataisos darbų įstaigos gamybai.
65 straipsnis. Nuteistųjų atleidimas nuo darbo auklėjimo darbų kolonijose ryšium su ruošimusi egzaminams ir jų laikymu
66 straipsnis. Bendrojo lavinimo ir profesinio techninio mokymo organizavimas
Vienuoliktasis skirsnis
Paskatinimo priemonės ir nuobaudos, skiriamos atliekantiems laisvės atėmimo bausmę asmenims
67 straipsnis. Paskatinimo priemonės, skinamos atliekantiems laisvės atėmimo bausmę asmenims
Už gerą elgesį ir sąžiningą darbą bei mokymąsi nuteistiesiems gali būti skiriamos šios paskatinimo priemonės:
leidimas papildomai naudoti iki dviejų rublių pinigų maisto produktams ir būtiniausiems reikmenims pirkti švenčių dienomis, o auklėjimo darbų kolonijose – iki dviejų rublių per mėnesį;
ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijoje nuteistųjų, atbuvusių ne mažiau kaip trečdalį bausmės laiko, perkėlimas iš kamerų tipo patalpų į paprastas tos pačios kolonijos gyvenamąsias patalpas;
nuteistiesiems, laikomiems kalėjime bendrojo režimo sąlygomis, pasivaikščiojimo laiko pailginimas iki dviejų valandų, o laikomiems griežtojo režimo sąlygomis – iki vienos valandos.
Nuteistieji, aiškiai ėmę taisytis, gali būti TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka teikiami perkelti bausmei toliau atlikti:
iš kalėjimo į pataisos darbų koloniją – atbuvę ne mažiau pusę teismo nuosprendžiu paskirto kalinimo laiko;
iš ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijos į griežtojo režimo koloniją – atbuvę ne mažiau kaip pusę bausmės laiko ypatingojo režimo kolonijoje;
iš bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijų į koloniją-gyvenvietę – atbuvę ne mažiau kaip pusę bausmės laiko, jeigu jiems pagal įstatymą gali būti taikomas lygtinis atleidimas nuo bausmės prieš terminą, ir atbuvę ne mažiau kaip du trečdalius bausmės laiko, jeigu jiems lygtinis atleidimas prieš terminą pagal įstatymą negali būti taikomas.
68 straipsnis. Paskatinimo priemonių skyrimo nuteistiesiems tvarka
Šio Kodekso 67 straipsnio pirmojoje dalyje numatytų paskatinimo priemonių skyrimas įforminamas tam įgalinto pareigūno nutarimu arba įsakymu.
Paskatinimas, kuriuo leidžiama papildomai gauti siuntinį, perdavimą ir pasimatymą, gali būti skiriamas tik tiems nuteistiesiems, kurie sutinkamai su šiuo Kodeksu turi teisę gauti siuntinius, perdavimus ir pasimatymus.
Nuteistiesiems, kurie laikomi kalėjime bendroje režimo sąlygomis, kaip paskatinimas gali būti suteikiamas tiktai trumpas pasimatymas.
Kalėjime laikomiems nuteistiesiems pasivaikščiojimo laikas paskatinimo būdu pailginamas ne daugiau kaip vienam mėnesiui.
Paskatinimo būdu nuteistajam gali būti prieš terminą panaikinama vienu metu paprastai viena pirmiau paskirta nuobauda.
Nuteistieji ypatingojo režimo pataisos darbų kolonijose iš kamerų tipo patalpų perkeliami į paprastas tos pačios kolonijos gyvenamąsias patalpas kolonijos viršininko nutarimu, suderintu su stebėjimo komisija prie vietinės Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto.
Paskatinimas, kuriuo pareiškiama padėka, paskelbiamas žodžiu ar raštu pataisos darbų įstaigos viršininko įsakymu. Paskatinimas, kuriuo leidžiama gauti papildomai vieną siuntinį arba perdavimą per vienerius metus, suteikiamas papildomai vienas trumpas ar ilgas pasimatymas per vienerius metus, prieš terminą panaikinama pirmiau paskirta nuobauda, pailginamas pasivaikščiojimo laikas, yra skiriamas pataisos darbi], įstaigos viršininko nutarimu. Kiti paskatinimai skiriami pataisos darbų įstaigos viršininko įsakymu.
69 straipsnis. Nuobaudos, skiriamos atliekantiems laisvės atėmimo bausmę asmenims
atėmimas iš nuteistųjų, kurie laikomi auklėjimo darbų kolonijose, teisės vieną kartą nueiti į kiną, koncertą, dalyvauti sporto žaidimuose;
atėmimas teisės gauti eilinį siuntinį arba perdavimą ir uždraudimas iki vieno mėnesio pirkti maisto produktų;
nuteistųjų, laikomų pataisos darbų kolonijose, uždarymas į baudos izoliatorių su vedimu ar be vedimo į darbą arba mokymąsi iki penkiolikos parų, o laikomų auklėjimo darbų kolonijose – į drausmės izoliatorių iki dešimt parų;
nuteistųjų, laikomų kalėjimuose, uždarymas į karcerį be vedimo į darbą ar mokymąsi iki penkiolikos parų;
nuteistųjų, laikomų bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijose, perkėlimas į kamerų tipo patalpas iki šešių mėnesių, ypatingojo režimo kolonijose – į kameras vienutes iki vienerių metų, o kalėjimuose – į griežtojo režimo sąlygas nuo dviejų iki šešių mėnesių; nuteistųjų, laikomų paprastose ypatingojo iežimo kolonijos gyvenamosiose patalpose, perkėlimas į tos pačios kolonijos kamerų tipo patalpas.
Bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, taip pat ypatingojo režimo kolonijų kamerose vienutėse nustatomas režimas, numatytas nuteistiesiems laikyti kalėjime griežtojo režimo sąlygomis.
Moterys, turinčios su savimi žindomų kūdikių, ir moterys, atleistos nuo darbo dėl nėštumo, į baudos izoliatorių, į kamerų tipo patalpas, o kalėjime – Į karcerį ir griežtojo režimo sąlygomis neuždaromos.
TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų nustatoma tvarka nuteistieji, piktybiškai pažeidžiantys režimo reikalavimus, gali būti teikiami perkelti bausmei atlikti iš kolonijos-gyvenvietės į tos pačios režimo rūšies, kuri jiems pirmiau buvo teismo nustatyta; pataisos darbų koloniją; nuteistieji, perkelti iš ypatingojo režimo kolonijos į griežtojo režimo koloniją, – į ypatingojo režimo koloniją; iš pataisos darbų kolonijos – į kalėjimą ne ilgiau kaip trejiems metams, likusį bausmės laiką atbūnant kolonijoje; iš bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijos – į sustiprintojo režimo auklėjimo darbų koloniją.
70 straipsnis. Nuobaudų skyrimo asmenims, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę, tvarka
Skiriant nuobaudas, atsižvelgiama į aplinkybes, kuriomis padarytas pažeidimas, į pirmiau paskirtų nuobaudų kiekį ir pobūdi, taip pat į nuteistojo pasiaiškinimą dėl nusižengimo esmės. Skiriamosios nuobaudos turi atitikti nuteistojo nusižengimo sunkumą ir pobūdį.
Nuobauda gali būti skiriama tik nusižengimą padariusiam asmeniui. Už kelis vienu metu padarytus nusižengimus skiriama viena nuobauda.
Nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per dešimt parų nuo nusižengimo išaiškinimo dienos, o jeigu ryšium su nusižengimu buvo daromas patikrinimas, – nuo jo pabaigimo dienos.
Paskirtoji nuobauda vykdoma tuojau pat arba kiekvienu atveju ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo jos paskyrimo. Jeigu nuobauda nebuvo nukreipta vykdyti per vieną mėnesį nuo jos paskyrimo dienos, tai ji nebevykdoma.
Pakartotinai perkelti į pagerintas laikymo sąlygas galima ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo to laiko, kada buvo panaikintos pagerintos laikymo sąlygos, arba pirmiau negu sueis vieneri metai, jeigu nuobaudą, kuria panaikintos pagerintos laikymo sąlygos, pataisos darbų įstaigos administracija panaikino prieš sueinant vieneriems metams.
Nuobaudos uždaryti bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo kolonijose į kamerų tipo patalpas, taip pat ypatingojo režimo kolonijose – į kamerą vienutę skiriamos tuo atveju, kai kitų poveikio priemonių pavartojimas buvo nesėkmingas.
Nuobauda pareikšti įspėjimą arba papeikimą, skirti be eilės budėti laisvės atėmimo vietos patalpoms ir teritorijai tvarkyti, atimti iš nuteistųjų, laikomų auklėjimo darbų kolonijose, teisės vieną kartą nueiti į kiną, koncertą, dalyvauti sporto žaidimuose skiriama žodžiu arba raštu pataisos darbų įstaigos viršininko įsakymu. Kitos nuobaudos, numatytos šio Kodekso 69 straipsnio pirmojoje dalyje, išskyrus nuteistųjų, laikomų paprastose ypatingojo režimo kolonijos gyvenamosiose patalpose, perkėlimą į tos pačios kolonijos kamerų tipo patalpas, skiriamos pataisos darbų įstaigos viršininko nutarimu.
Nuobauda atimti teisę gauti eilinį siuntinį arba perdavimą ir kartu uždrausti iki vieno mėnesio pirkti maisto produktų skiriama asmenims, turintiems teisę gauti siuntinius arba perdavimus; nuobauda uždrausti iki vieno mėnesio pirkti maisto produktų – asmenims, neturintiems teisės gauti siuntinius arba perdavimus.
Nuteistieji, laikomi paprastose ypatingojo režimo kolonijos gyvenamosiose patalpose, į tos pačios kolonijos kamerų tipo patalpas perkeliami motyvuotu kolonijos viršininko nutarimu, suderintu su stebėjimo komisija prie vietinės Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto. Pakartotinai perkelti tokius asmenis į paprastas gyvenamąsias patalpas galima ne aukščiau kaip po vienerių metų nuo tos dienos, kurią jie grąžinti į kamerų tipo patalpas.
Nuteistasis turi teisę apskųsti jam paskirtą nuobaudą. Skundo padavimas nesustabdo nuobaudos vykdymo. Esant pagrindui, nuobaudą paskyrusis pareigūnas gali ją panaikinti arba pakeisti. Aukštesnis pareigūnas gali nuobaudą sušvelninti, taip pat ją panaikinti, jeigu paskyrusis nuobaudą pareigūnas šiuo atveju viršijo savo Įgalinimus arba jeigu nuobauda buvo paskirta, nuteistajam nepadarius nusižengimo.
71 straipsnis. Pareigūnai, skiriantys paskatinimo priemones ir nuobaudas
72 straipsnis. Režimas pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose ir kamerose vienutėse
Bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, taip pat ypatingojo režimo kolonijų kamerose vienutėse nustatomas režimas, numatytas nuteistiesiems laikyti griežtojo režimo sąlygomis kalėjime sutinkamai su šio Kodekso 33 straipsniu.
Nuteistieji, laikomi bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijų kamerų tipo patalpose, ir ypatingojo režimo. kolonijų kamerose vienutėse, dirba atskirai nuo kitų nuteistųjų.
73 straipsnis. Režimas baudos arba drausmės izoliatoriuose ir karceriuose
Nuteistieji, laikomi baudos arba drausmės izoliatoriuose ir karceriuose, neturi teisės gauti pasimatymus, taip pat gauti siuntinius, perdavimus ir banderoles, įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų, siųsti laiškus. Jiems neleidžiama naudotis stalo žaidimais ir rūkyti.
Nuteistiesiems, laikomiems baudos izoliatoriuose ir karceriuose, be to, neleidžiama naudotis knygomis, žurnalais, laikraščiais ir kita literatūra, jiems neduodama patalynės ir pasivaikščiojimų.
Nuteistieji, kurie laikomi baudos izoliatoriuose su vedimu į darbą, dirba atskirai nuo kitų nuteistųjų.
Dvyliktasis skirsnis
Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, materialinė atsakomybė
74 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, materialinės atsakomybės pagrindai ir dydis
Asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmę, atsako materialiai už materialinę žalą valstybei, padarytą bausmės atlikimo metu: už žalą, padarytą, vykdant darbines pareigas.. – darbo įstatymų numatytu dydžiu;
75 straipsnis. Materialinės žalos išieškojimo iš asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, tvarka
Materialinė žala valstybei, padaryta asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, išieškoma motyvuotu pataisos darbų įstaigos viršininko nutarimu. Apie tai nuteistajam paskelbiama pasirašytinai.
Pataisos darbų įstaigos viršininko nutarimas gali būti apskundžiamas aukštesniam pareigūnui. Skundo padavimas nesustabdo nutarimo išieškoti žalą vykdymo.
Aukštesnis pareigūnas turi teisę pakeisti išieškotinų sumų dydi arba panaikinti nutarimą išieškoti žalą ryšium su tuo, kad nėra nuteistojo kaltės.
Neteisingai išskaitytos už padarytą materialinę žalą sumos turi būti nuteistajam grąžinamos ir įrašomos Į asmeninę jo sąskaitą.
Tryliktasis skirsnis
Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, materialinis buitinis aprūpinimas ir medicininis aptarnavimas
77 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, materialinis buitinis aprūpinimas
Asmenims, kurie atlieka bausmę laisvės atėmimo vietose, užtikrinamos reikiamos gyvenamųjų patalpų ir buities sąlygos, atitinkančios sanitarijos ir higienos taisykles. Gyvenamojo ploto norma vienam nuteistajam pataisos darbų kolonijose negali būti mažesnė kaip 2 kvadratiniai metrai, o auklėjimo darbų kolonijose ir kalėjimuose – kaip 2,5 kvadratinio metro.
Nuteistiesiems suteikiama individuali miegamoji vieta ir patalynė. Jie aprūpinami drabužiais, baltiniais ir avalyne pagal sezoną.
Nuteistieji gauna maistą, kuris užtikrina normalią gyvybinę organizmo veiklą. Maisto normos diferencijuojamos priklausomai nuo nuteistųjų dirbamo darbo pobūdžio ir jų pažiūros į darbą. Asmenys, uždaryti į baudos arba drausmės izoliatorių, karcerį, kamerų tipo patalpas, taip pat į ypatingojo režimo kolonijos kamerą vienutę, maistą gauna sumažintomis normomis.
Nėščioms moterims, žindančioms motinoms, nepilnamečiams, taip pat ligoniams sudaromos pagerintos gyvenamųjų patalpų ir buities sąlygos ir nustatomos padidintos maisto normos.
Nuteistiesiems, atleistiems nuo darbo dėl ligos, nėščioms moterims ir žindančioms motinoms tuo laikotarpiu, kai jos atleidžiamos nuo darbo, maistas duodamas nemokamai. Nepilnamečiams, taip pat pirmosios ir antrosios grupių invalidams maistas ir drabužiai duodami nemokamai.
78 straipsnis. Asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, medicininis aptarnavimas
Gydymo-profilaktikos ir priešepideminis darbas laisvės atėmimo vietose organizuojamas ir vykdomas sutinkamai su sveikatos apsaugos įstatymais.
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 37 straipsniu medicinos pagalbos teikimo asmenims, atliekantiems laisvės atėmimo bausmę, sveikatos apsaugos organų gydymo įstaigų panaudojimo ir jų medicininio personalo šiam tikslui pasitelkimo tvarką nustato TSRS Vidaus reikalų ministerija ir TSRS Sveikatos apsaugos ministerija.
Prie pataisos darbų kolonijų prireikus organizuojami kūdikių namai. Nuteistieji gali atiduoti į kūdikių namus savo vaikus iki dvejų metų amžiaus.
79 straipsnis. Alkoholikų ir narkomanų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę, priverstinis gydymas
Nuteistieji laisvės atėmimu, kuriems teismas sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 60 straipsniu yra paskyręs priverstini gydymą nuo alkoholizmo arba narkomanijos, šitaip gydomi laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu.
Jeigu laisvės atėmimo“ bausmės atlikimo metu nustatoma, kad nuteistasis, kuriam teismo nuosprendžiu nėra paskirtas priverstinis gydymas, yra chroniškas alkoholikas arba narkomanas, laisvės atėmimo vietos administracija kreipiasi į pataisos darbų įstaigos buveinės teismą su teikimu paskirti nuteistajam priverstinį gydymą.
Keturioliktasis skirsnis
Atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų vykimas be sargybos
80 straipsnis. Atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų vykimas be sargybos ar be palydovo
Išimtiniais atvejais pataisos darbų kolonijose nuteistiesiems, kurie aiškiai ėmė taisytis, atbuvus ne mažiau kaip trečdalį bausmės laiko, o nuteistiesiems, kuriems pagal įstatymus netaikomas lygtinis atleidimas prieš terminą, atbuvus ne mažiau kaip du trečdalius bausmės laiko, gali būti leidžiama išvykti be sargybos už kolonijos ribų, jeigu tai reikalinga dėl nuteistųjų dirbamo darbo pobūdžio.
Nuteistiesiems, kurie laikomi auklėjimo darbų kolonijose, aiškiai ėmusiems taisytis ir atbuvusiems ne mažiau kaip šešis laisvės atėmimo mėnesius, gali būti leidžiama išvykti už kolonijos ribų be .palydovo, jeigu tai reikalinga dėl jų dirbamo darbo pobūdžio.
Neleidžiama išvykti už kolonijos ribų be sargybos arba be palydovo itin pavojingiems recidyvistams, nuteistiesiems už itin pavojingus valstybinius nusikaltimus, nuteistiesiems, kuriems mirties. bausmė malonės arba amnestijos tvarka pakeista laisvės atėmimu, asmenims, nuteistiems už banditizmą, netikrų pinigų ar vertybinių popierių pagaminimą arba realizavimą sunkinančiomis aplinkybėmis, valiutos operacijų taisyklių pažeidimą sunkinančiomis aplinkybėmis, tyčinį nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis, išžaginimą sunkinančiomis aplinkybėmis, kėsinimąsi Į milicijos darbuotojo ar liaudies draugovininko gyvybę, šaunamojo ginklo, šaudmenų ar sprogstamųjų medžiagų grobimą plėšimo būdu, nuteistiems už tyčinius nusikaltimus, padarytus atliekant bausmę laisvės atėmimo vietose, nuteistiesiems, kurie turėjo teisę vykti be sargybos arba be palydovo, bet ši teisė buvo iš jų atimta ryšium su padarytomis pažaidomis, nuteistiesiems, neturintiems nuolatinės gyvenamosios vielos, taip pat nuteistiems užsieniečiams ir asmenims be pilietybės.
Neleidžiama nuteistiesiems vykti be sargybos arba be palydovo Vilniaus mieste, pasienio ir kurortinėse vietovėse, taip pat kitose-gyvenamosiose vietovėse, kurias sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų Įstatymų pagrindu 38 straipsniu nustato TSRS Vidaus reikalų ministerija.
81 straipsnis. Tvarka, kurią nuteistiesiems suteikiama teisė vykti be sargybos arba be palydovo
Teisė vykti be sargybos arba nelydimam už kolonijos ribų nuteistajam suteikiama motyvuotu kolonijos viršininko nutarimu.
Nuteistieji, turintys teisę vykti be sargybos arba be palydovo, apgyvendinami paprastai atskirose kolonijos gyvenamosiose patalpose. Gyventi ne kolonijos teritorijoje jiems neleidžiama.
Jeigu nuteistasis pažeidžia režimą arba elgesio taisykles, taip pat jeigu pasikeičia darbo sąlygos, kolonijos viršininko nutarimu iš nuteistųjų atimama teisė vykti be sargybos arba be palydovo.
Teisė vykti be sargybos arba be palydovo suteikiama tiktai darbo atlikimo tam tikroje teritorijoje laikui arba tam tikru maršrutu.
82 straipsnis. Nuteistųjų moterų gyvenimas Be kolonijos teritorijoje
Nuteistoms moterims, kurios sąžiningai dirba ir laikosi režimo reikalavimų, pataisos darbų įstaigos administracija, suderinusi tai su stebėjimo komisija prie vietinės Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto, gali leisti gyventi ne kolonijos teritorijoje – tuo laiku, kai jos atleistos nuo darbo dėl nėštumo ir gimdymo, taip pat tol, kol vaikui sueis dveji metai amžiaus. Leidimas gyventi ne kolonijos teritorijoje įforminamas motyvuotu kolonijos viršininko nutarimu.
apgyvendinamos netoli kolonijos teritorijos šiai kolonijai priklausančiose gyvenamosiose patalpose ir yra kolonijos administracijos nuolatinėje priežiūroje, gali dėvėti civilinius drabužius, turėti su savimi pinigų ir neribotai juos naudoti;
turi teisę nuo nustatyto kėlimosi laiko iki gulimo laiko laisvai vaikščioti teritorijoje, kurios ribas nustato kolonijos viršininkas;
pasibaigus pogimdyminiam atleidimo nuo darbo laikotarpiui, dirba kolonijos administracijos nurodytą darbą ir gauna darbo užmokestį tais pačiais pagrindais, kaip ir kiti nuteistieji, atliekantys bausmę tos rūšies pataisos darbų įstaigoje.
Penkioliktasis skirsnis
Saugumo priemonės ir ginklo pavartojimo pagrindai
83 straipsnis. Saugumo priemonės atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų atžvilgiu
Jeigu atliekantieji laisvės atėmimo bausmę asmenys fiziškai priešinasi pataisos darbų įstaigų darbuotojams, siautėja arba padaro kiti į smurto veiksmų, tai, siekiant užkirsti jiems kelią padaryti žalos aplinkiniams žmonėms ir sau, leidžiama uždėti jiems antrankius arba tramdomuosius marškinius.
Tramdomieji marškiniai panaudojami pataisos darbų įstaigos viršininko arba jį pavaduojančio asmens nurodymu, stebint medicinos darbuotojui.
84 straipsnis. Ginklo pavartojimo atliekančių laisvės atėmimo bausmę asmenų atžvilgiu pagrindai
Jeigu atliekantis laisvės atėmimo bausmę asmuo užpuola arba padaro kitokį tyčinį veiksmą, kuris kelia tiesioginę grėsmę pataisos darbų įstaigų darbuotojų ar kitų asmenų gyvybei, taip pat jeigu jis bėga nuo sargybos, leidžiama kaip išimtinę priemonę pavartoti ginklą, jei kitomis priemonėmis negalima užkirsti kelio nurodytiesiems veiksmams. Jeigu bėga moterys ir nepilnamečiai, pavartoti ginklo neleidžiama.
KETVIRTASIS SKYRIUS
NUTRĖMIMO, IŠTRĖMIMO IR PATAISOS DARBŲ BE LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĖS VYKDYMO TVARKA IR SĄLYGOS
Šešioliktasis skirsnis
Nutrėmimo bausmės vykdymo tvarka ir sąlygos
85 straipsnis. Nutrėmimo bausmės atlikimo vieta
86 straipsnis. Siuntimas į nutrėmimą
Nuteistieji nutrėmimu ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos arba nuo tos dienos, kurią jis nukreiptas vykdyti, išsiunčiami valstybės lėšomis į bausmės atlikimo vietą be sargybos ar su sargyba.
Klausimą, ar nuteistieji siunčiami į nutrėmimą be sargybos ar su sargyba, sprendžia teismas, atsižvelgdamas Į nuteistojo padaryto nusikaltimo pobūdį, jo pavojingumo visuomenei laipsnį ir į nuteistojo asmenybę:
spręsdamas klausimą dėl lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą – tais atvejais, kai nutrėmimas buvo paskirtas kaip papildomoji bausmė;
Nuteistieji, kuriems nutrėmimas paskirtas kaip papildomoji bausmė, atlikę bausmę laisvės atėmimo vietose, išsiunčiami į nutrėmimo vietą su sargyba.
Laikas, išbūtas su sargyba, siunčiant į nutrėmimą, turi būti įskaitomas į bausmės atlikimo laiką, vieną buvimo su sargyba dieną laikant trimis nutrėmimo dienomis, o vykimo į nutrėmimo atlikimo vietą be sargybos laikas – vieną kelionėje išbūtą dieną laikant viena nutrėmimo diena.
Kai siunčiamas į nutrėmimą asmuo, paleistas iš pataisos darbų Įstaigos, ši pataisos darbų įstaiga privalo aprūpinti tą asmenį drabužiais ir avalyne pagal sezoną ir maistu kelionei.
Siunčiant nuteistąjį į nutrėmimo bausmės atlikimo vietą be sargybos, organas, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, įteikia nuteistajam rašytini nurodymą, kuriame nurodomas vykimo į bausmės atlikimo vietą maršrutas ir atvykimo į ją laikas, aprūpina jį kelpinigiais ir maistu kelionei. Nuteistasis įspėjamas dėl baudžiamosios atsakomybės už pabėgimą pakeliui į nutrėmimą, taip pat už pabėgimą iš nutrėmimo vietos. Apie tai iš nuteistojo paimamas rašytinis pasižadėjimas.
Jeigu nuteistasis vengia vykti į nutrėmimo vietą, tai organas, kuriam pavesta vykdyti šios rūšies bausmę, sulaiko nuteistąjį ir tuojau pasiunčia medžiagą rajono (miesto) liaudies teismui, kad šis Lietuvos TSR Baudžiamojo proceso kodekso 414 straipsnyje nustatyta tvarka per tris paras išnagrinėtų klausimą dėl nuteistojo išsiuntimo į nutrėmimo bausmės atlikimo vietą su sargyba.
87 straipsnis. Nutrėmimo bausmės atlikimo režimas
Bausmės atlikimo laikotarpiu nutremtasis gyvena be paso; vietoj paso jam išduodamas asmens liudijimas.
atvykę į rajoną, jiems paskirtą nutrėmimo bausmei atlikti, tuojau įsiregistruoti rajono (miesto) Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto vidaus reikalų skyriuje;
vieną kartą per mėnesį atvykti registruotis į organą, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, o to organo vadovo nustatomais atvejais – iki keturių kartų per mėnesį;
ne vėliau kaip per tris dienas pranešti tam organui apie gyvenamosios vietos ar darbavietės pakeitimą.
88 straipsnis. Laikinas nutremtojo išvykimas iš administracinio rajono, kuris paskirtas jam gyventi
Nuteistajam gali būti leidžiama laikinai išvykti iš administracinio rajono, kuris paskirtas jam gyventi, šiais atvejais:
mokymo įstaigai iškvietus į mokomąją sesiją, laikyti valstybinių egzaminų, ginti diplominio darbo, – iškvietime nurodytam, laikui;
prireikus specialaus gydymo, jeigu atitinkamos medicininės pagalbos negalima gauti vietoje, – gydymo laikui;
artimajam giminaičiui mirus ar sunkiai sergant arba esant kitokioms išimtinėms aplinkybėms, – iki dešimt parų, neįskaitant kelionės laiko;
Laikas, nutremtojo išbūtas ne tame administraciniame rajone, kuris paskirtas jam gyventi, šiais atvejais įskaitomas į bausmės atlikimo laiką.
89 straipsnis. Nutrėmimo bausmės atlikimo sąlygos
Atliekantys nutrėmimo bausmę asmenys taisomi ir perauklėjami, privalomai įtraukiant juos į visuomenei naudingą darbą pagal jų darbingumą ir dirbant su jais politinį auklėjamąjį darbą.
Vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomieji komitetai ne vėliau kaip per penkiolika dienų nuo nutremtųjų atvykimo į bausmės atlikimo vietą dienos aprūpina juos darbu, atsižvelgdami į jų darbingumą ir, Įdek galima, į jų specialybę, taip pat aprūpina juos gyvenamąja patalpa ir prireikus teikia jiems materialinę pagalbą, kol jie gauna darbą.
Vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nurodymai įdarbinti nutremtuosius yra privalomi įmonių, įstaigų u organizacijų vadovams.
90 straipsnis. Politinis auklėjamasis darbas su nutremtaisiais
Politinį auklėjamąjį darbą su nutremtaisiais dirba jų darbavietės dirbančiųjų kolektyvai n visuomeninės organizacijos, nutremtųjų gyvenamosios vietos visuomenė ir organas, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas.
Politiniu auklėjamuoju darbu, dirbamu su nutremtaisiais, turi būti siekiama juos auklėti, kad jie sąžiningai dirbtų, tiksliai vykdytų įstatymus ir gerbtų socialistinio bendro gyvenimo taisykles, tausotų socialistinę nuosavybę, kelti nuteistųjų sąmoningumą ir kultūrinį lygį,
91 straipsnis. Atliekančių nutrėmimo bausmę asmenų darbo vietos įmonių, įstaigų ir organizacijų administracijos pareigos
auklėti nuteistuosius darbe, kad jie sąžiningai dirbtų, laikytųsi darbo drausmės, keltų gamybinę kvalifikaciją;
92 straipsnis. Paskatinimo priemonės, skiriamos atliekantiems nutrėmimo bausmę asmenims
Už gerą elgesį ir sąžiningą darbą organas, kurio žinioje yra šios lūšies bausmės vykdymas, gali skirti nutremtiesiems šias paskatinimo priemones:
93 straipsnis. Nuobaudos, skiriamos atliekantiems nutrėmimo bausmę asmenims
Už nutrėmimo režimo pažeidimą organas, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, gali skirti šias nuobaudas:
nutremtojo gyvenamosios vietos apribojimą tam tikra gyvenamąja vietove administracinio rajono ribose iki šešių mėnesių.
Septynioliktasis skirsnis
Ištrėmimo bausmės vykdymo tvarka ir sąlygos
94 straipsnis. Ištremtųjų pašalinimo iš jų gyvenamosios vietos tvarka
Nuteistieji ištrėmimu ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos arba nuo tos. dienos, kurią jis nukreiptas vykdyti, pašalinami iš jų gyvenamosios vietos.
Nuteistasis iššaukiamas į organą, kurio žinioje yra ištrėmimo bausmės, vykdymas, ir iš jo paimamas rašytinis pasižadėjimas per nustatytą laiką išvykti iš tos vietovės, kur jam uždrausta gyventi. Nuteistasis įspėjamas dėl baudžiamosios atsakomybės už savavališką grįžimą į tas vietoves, kur jam uždrausta gyventi.
Jeigu nuteistas ištrėmimu neatvyksta į organą, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, jis gali būti atvesdintas.
Nuteistieji ištrėmimu išvyksta iš tos vietovės, kur jiems uždrausta gyventi, savo lėšomis. Išimtiniais atvejais organai, kurių žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, gali suteikti ištremtajam materialinę pagalbą išvykti iš tos vietovės, kur jam uždrausta gyventi.
95 straipsnis. Ištrėmimo bausmės atlikimo sąlygos
Ištremtieji pasirenka darbo vietą ir rūšį, taip pat gyvenamąją vietą savo nuožiūra, išskyrus tas vietoves, kur teismo nuosprendžiu jiems uždrausta gyventi.
Atvykęs į pasirinktą gyvenamąją vietą, ištremtasis privalo ne vėliau kaip per tris paras pranešti apie savo atvykimą, o paskiau – apie stojimą dirbti, taip pat apie darbavietės ir gyvenamosios vietos pakeitimą rajono (miesto) Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto vidaus reikalų skyriui, kad šis praneštų ištremtojo nuteisimo vietos vidaus reikalų skyriui.
Vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomieji komitetai padeda ištremtiesiems įsidarbinti ir gauti gyvenamąją patalpą.
96 straipsnis. Laikinas ištremtojo nuvykimas į tas vietoves, kur jam uždrausta gyventi
Atliekančiam ištrėmimo bausmę asmeniui gali būti leidžiama laikinai nuvykti į tas vietoves, kur jam uždrausta gyventi, šiais atvejais:
mokymo įstaigai iškvietus į mokomąją sesiją, laikyti valstybinių egzaminų, ginti diplominio darbo – iškvietime nurodytam laikui;
artimajam giminaičiui mirus ar sunkiai sergant arba esant kitokioms išimtinėms aplinkybėms – iki dešimt parų, neįskaitant kelionės laiko.
Laikas, išbūtas tose vietovėse, kur uždrausta gyventi, šiais atvejais įskaitomas į bausmės atlikimo laiką.
Leidimas ištremtajam laikinai nuvykti į tas vietoves, kur jam uždrausta gyventi, duodamas motyvuotu nuteistojo buvimo vietos rajono (miesto) Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto vidaus reikalų skyriaus viršininko nutarimu; kartu apie tai pranešama tos vietos, kur leista laikinai nuvykti, vidaus reikalų skyriui, taip pat nuteisimo vietos organui, kurio žinioje yra ištrėmimo bausmės vykdymas.
97 straipsnis. Paskatinimo priemonės ir nuobaudos, skiriamos atliekantiems ištrėmimo bausmę asmenims
Organas, kurio žinioje yra ištrėmimo bausmės vykdymas, skirią ištremtiesiems paskatinimo priemones ir nuobaudas.
Nuteisti ištrėmimu asmenys, pavyzdingu elgesiu ir sąžiningu darbu įrodę, kad jie pasitaisė, gali būti Įstatymu nustatyta tvarka teikiami lygtinai atleisti prieš terminą arba pakeisti neatliktąją bausmės dalį švelnesne bausme.
Aštuonioliktasis skirsnis
Pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės vykdymo tvarka ir sąlygos
98 straipsnis. Pataisos darbų be laisvės atėmimo rūšys ir jų atlikimo tvarka
Pataisos darbai be laisvės atėmimo atliekami sutinkamai su teismo nuosprendžiu nuteistojo darbavietėje arba kitose vietose, kurias nustato vykdantys šios rūšies bausmę organai, bet nuteistojo gyvenamosios vietos rajone, atsižvelgiant į jo darbingumą ir, kiek galima, į jo specialybę. Kai nuteistasis yra nepilnametis, be to, atsižvelgiama į būtinumą užtikrinti reikiamą jo elgesio ir gamybinės kvalifikacijos įsigijimo priežiūrą.
Nuosprendžiai., kuriais nuteista pataisos darbais be laisvės atėmimo, vykdomi ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo tos dienos, kurią nuosprendis įsiteisėjo arba buvo nukreiptas vykdyti.
Pataisos darbai, be laisvės atėmimo atliekami valstybinėse ir visuomeninėse įmonėse, įstaigose, organizacijose.
Asmenys, nuteisti pataisos darbais be laisvės atėmimo darbavietėje, lieka dirbti toje pat įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kurioje jie dirbo iki nuteisimo, tose pat pareigose ar tame pat darbe. Nuteistieji pataisos darbais darbavietėje perkeliami į kitas pareigas arba kitą darbą bendraisiais darbo įstatymų numatytais pagrindais.
99 straipsnis. Pataisos darbų be laisvės atėmimo atlikimo laikas
Pataisos darbų be laisvės atėmimo atlikimo laikas skaičiuojamas mėnesiais ir dienomis, kurias nuteistasis dirbo ir iš jo uždarbio buvo daromos išskaitos. Nuteistojo dirbtų dienų skaičius turi būti ne mažesnis už darbo dienų, tenkančių teismo nustatytam kalendoriniam bausmės laikui, skaičių. Jeigu nuteistasis neišdirbo šio darbo dienų skaičiaus ir nėra šio Kodekso nustatyto pagrindo neišdirbtoms dienoms įskaityti į bausmės laiką, pataisos darbų be laisvės atėmimo atlikimas pratęsiamas, kol nuteistas išdirbs visą reikiamą darbo dienų skaičių.
Į bausmės atlikimo laiką įskaitomas tas laikas, kuriuo nuteistasis nedirbo dėl svarbių priežasčių ir jam pagal įstatymus buvo mokamas darbo užmokestis. Į tą laiką įskaitomas taip pat ligos, laikas, taip pat laikas, suteiktas ligoniui slaugyti, ir nėštumo bei gimdymo atostogose išbūtas laikas. Ligos, kilusios dėl pasigėrimo, taip pat dėl kitų priežasčių, ryšium su kuriomis laikino nedarbingumo pašalpa nemokama, laikas į bausmės atlikimo laiką neįskaitomas.
Nuteistiesiems kolūkiečiams į bausmės atlikimo laiką įskaitomas taip pat tas laikas, kada dėl objektyvių sąlygų jiems nebuvo duota darbo, jeigu bendras jų išdirbtų dienų skaičius buvo ne mažesnis už kolūkyje nustatytą kolūkiečiams metinį minimumą arba atskirų laikotarpių minimumą.
Jeigu pataisos darbų atlikimo laikotarpiu nuteistajam už naują teisės pažeidimą buvo paskirta administracinė nuobauda – areštas arba nuteistasis buvo suimtas kardomosios priemonės tvarka, tai arešto arba kardomojo kalinimo laikas į bausmės atlikimo laiką neįskaitomas, išskyrus tuos atvejus, kai nuteistasis paskiau buvo teismo išteisintas arba administracinė nuobauda buvo pripažinta nepagrįsta.
100 straipsnis. Pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės vykdymo organizavimas
Asmenys, atliekantys pataisos darbus be laisvės atėmimo, taisomi ir perauklėjami, remiantis jų dalyvavimu visuomenei naudingame darbe. Nuteistųjų elgesį kontroliuoja ir politinį auklėjamąjį darbą su jais dirba bausmės atlikimo vietos įmonių, įstaigų ir organizacijų kolektyvai.
Organai, kurių žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, veda. personalinę visų asmenų, nuteistų pataisos darbais be laisvės atėmimo, apskaitą, siunčia Į darbą asmenis, nuteistus pataisos darbais kitose vietose, ir prireikus padeda įsidarbinti asmenims, nuteistiems pataisos darbais darbavietėje; kontroliuoja, ar teisingai daromos išskaitos iš nuteistųjų uždarbio, ar įmonių, įstaigų ir organizaciją administracija laikosi bausmės atlikimo sąlygų, kurias yra nustatę TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR pataisos darbų įstatymai; dalyvauja, dirbant su nuteistaisiais politinį auklėjamąjį darbą; skiria jiems paskatinimo priemones ir nuobaudas; organizuoja nuteistųjų, kurių buvimo vieta nežinoma, paiešką.
Tais atvejais, kai nuteistieji po nuosprendžio priėmimo pripažįstami nedarbingais, organai, kurių žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, prašo teismą pakeisti pataisos darbus be laisvės atėmimo kita, švelnesne bausmės rūšimi.'
Jeigu nuteistieji pataisos darbais be laisvės atėmimo darbavietėje atleidžiami iš darbo, jie privalo ne vėliau kaip per penkiolika dienų įsidarbinti ir pranešti apie tai organui, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas.
101 straipsnis. Pataisos darbų be laisvės atėmimo atlikimo sąlygos
Iš nuteistųjų pataisos darbais be laisvės atėmimo uždarbio per bausmės atlikimo laiką daromos šio Kodekso 102 straipsnyje nustatyta tvarka išskaitos į valstybės pajamas, kurių dydis nustatomas teismo nuosprendžiu.
Pataisos darbų be laisvės atėmimo atlikimo metu draudžiama atleisti nuteistuosius iš darbo, jiems patiems prašant, be organų, kurių žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, leidimo. Atsisakymas duoti leidimą atleisti iš darbo gali būti apskundžiamas aukštesniam viršininkui.
Laikas, per kurį buvo atliekami pataisos darbai be laisvės atėmimo, neįskaitomas į nuteistojo bendrąjį ir nepertraukiamą darbo stažą. Apie tai įrašoma jo darbo knygelėje.
Jeigu nuteistasis, atlikdamas pataisos darbus be laisvės atėmimo, sąžiningai dirbo ir pavyzdingai elgėsi, tas laikas gali būti įskaitytas į atlikusio bausmę asmens bendrąjį darbo stažą, remiantis teismo sprendimu, Lietuvos TSR Baudžiamojo proceso kodekso 414 straipsnyje nustatyta tvarka.
Nuteistiesiems pataisos darbais be laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu eilinių atostogų neduodama.
Bausmės atlikimo laikas neįskaitomas į stažą, suteikiantį teisę gauti atostogas, taip pat gauti lengvatas ir priedus prie darbo užmokesčio.
102 straipsnis. Tvarka, kuria daromos išskaitos iš nuteistųjų pataisos darbais be laisvės atėmimo uždarbio
Išskaitos daromos iš visos uždarbio sumos, neatmetus iš tų sumų mokesčių ir kitų mokėjimų, taip pat nepriklausomai nuo to, ar yra į nuteistąjį pretenzijų pagal vykdomuosius dokumentus.
Išskaitos daromos už kiekvieną išdirbtą mėnesį, išmokant uždarbį už antrąją mėnesio pusę, o atleidžiant iš darbo – už išdubtąją mėnesio dalį. Iš asmenų, dirbančių keliose darbavietėse, išskaitos iš uždarbio daromos kiekvienoje darbavietėje.
Nedaroma išskaitų iš pensijų ir pašalpų, gaunamų socialinio aprūpinimo ir socialinio draudimo tvarka, iš vienkartinio pobūdžio išmokų, nenumatytų darbo užmokesčio sistemoje.
Darant išskaitas iš nuteistų kolūkiečių uždarbio, į tą uždarbį Įskaitoma tiek piniginė, tiek ir natūrinė jų pajamų dalis. Išskaityta
Išskaitytos pinigų sumos pervedamos į valstybės pajamas kas mėnesį garantinio uždarbio išmokėjimo dieną. Išskaitos iš natūrinės pajamų dalies daromos tuo metu, kai ji gaunama ir galutinai apskaičiuojama pagal žemės ūkio metų rezultatus.
103 straipsnis. Įmonių, įstaigų ir organizacijų, kuriose atliekami pataisos darbai be laisvės atėmimo, administracijos pareigos
Įmonių, įstaigų ir organizacijų, kuriose nuteistieji atlieka pataisos darbus be laisvės atėmimo, administracija privalo:
kontroliuoti nuteistųjų elgesį gamyboje ir buityje ir dalyvauti, dirbant su jais politinį auklėjamąjį darbą;
darbo drausmės ir valstybinės drausmės; pranešti organui, vykdančiam šios rūšies bausmę apie teismo nuosprendžio dėl nuteistojo
gavimą, apie paskatinimo priemonių ir nuobaudų jam skyrimą, apie jo perkėlimą į kitą darbą arba apie atleidimą iš darbo administracijos iniciatyva, taip pat apie nuteistojo vengimą atlikti bausmę;
teisingai ir laiku daryti išskaitas iš nuteistųjų uždarbio į valstybės pajamas ir laiku pervesti išskaitytas sumas nustatytąja tvarka;
104 straipsnis. Paskatinimo priemonės ir nuobaudos, skiriamos asmenims, atliekantiems pataisos darbus be laisvės atėmimo
Asmenims, atliekantiems pataisos darbus be laisvės atėmimo, įmonių, įstaigų ir organizacijų, kuriose jie atlieka bausmę, administracija skiria paskatinimo priemones ir nuobaudas sutinkamai su darbo įstatymais.
Už gerą elgesį ir sąžiningą darbą organai, kurių žinioje yra pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės vykdymas, gali skirti nuteistiesiems šias paskatinimo priemones:
Nuteistieji, pavyzdingu elgesiu ir sąžiningu darbu bei mokymusi įrodę, kad jie pasitaisė, gali būti įstatymų nustatyta tvarka teikiami lygtinai atleisti prieš terminą arba neatliktai bausmės daliai pakeisti švelnesne bausme.
Už nustatytos bausmei atlikti tvarkos pažeidimą organai, kurių žinioje yra pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės vykdymas, gali skirti nuteistiesiems šias nuobaudas:
Jeigu asmenys, nuteisti pataisos darbais be laisvės atėmimo, vengia atlikti bausmę, organas, vykdantis šios rūšies bausmę, gali juos Įspėti. Jeigu nuteistieji piktybiškai vengia atlikti bausmę, organas, vykdantis šios rūšies bausmę, gali kreiptis į teismą, teikdamas neatliktąjį pataisos darbų be laisvės atėmimo laiką pakeisti laisvės atėmimo bausme tam pačiam laikui.
PENKTASIS SKYRIUS
ATLEIDIMO NUO BAUSMĖS ATLIKIMO PAGRINDAI; PAGALBA PALEISTIESIEMS IŠ LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ASMENIMS; JŲ STEBĖJIMAS IR PRIEŽIŪRA
Devynioliktasis skirsnis
Atleidimas nuo bausmės atlikimo
105 straipsnis. Atleidimo nuo bausmės atlikimo pagrindai
Nuteistieji paleidžiami iš laisvės atėmimo vietų šiais pagrindais: atbuvę teismo nuosprendžiu paskirtą bausmes laiką; amnestijos aktu;
pakeitus nuosprendį, pakeičiant bausmę lygtiniu nuteisimu arba sumažinant bausmę iki atlikto bausmės laiko;
teismo nutartimi atleisti nuo tolesnio bausmės atlikimo dėl nuteistojo susirgimo chroniška psichine ar kitokia sunkia liga, kuri kliudo toliau atlikti bausmę;
106 straipsnis. Teikimas lygtinai atleisti nuo bausmės prieš terminą arba pakeisti bausmę švelnesne
Nuteistiesiems, kuriems sutinkamai su Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 54 ir 55 straipsniais gali būti taikomas lygtinis atleidimas nuo bausmės prieš terminą arba neatliktos bausmės dalies pakeitimas švelnesne bausme, atbuvus įstatymo nustatytą bausmės laiko dalį, organas, kurio žinioje yra bausmės vykdymas, apsvarsto klausimą, ar galima kartu su stebėjimo komisija arba nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisija prie vietinės Darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto kreiptis į teismą su teikimu lygtinai atleisti jį nuo bausmės prieš terminą arba pakeisti neatliktą bausmės dalį švelnesne bausme.
107 straipsnis. Atleidimas nuo bausmės atlikimo dėl ligos
Nuteistieji, susirgę chroniška psichine ar kitokia sunkia liga, kuri kliudo toliau atlikti bausmę, gali būti teismo atleisti nuo tolesnio bausmės atlikimo. Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų 46 straipsniu tokių asmenų atleidimo nuo tolesnio bausmės atlikimo tvarką nustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai.
108 straipsnis. Paleidimo iš laisvės atėmimo vietų tvarka
Atlikusieji bausmę nuteistieji paleidžiami iš laisvės atėmimo vietų pirmojoje bausmės laiko paskutinės dienos pusėje, o paleidžiant kitais pagrindais – tą dieną, kurią pataisos darbų įstaigoje gaunami atitinkami dokumentai. Jeigu dokumentai gaunami, pasibaigus darbo dienai, paleidžiama ateinančios dienos rytą.
Skaičiuojant bausmės laiką mėnesiais, bausmės laikas pasibaigia atitinkamą paskutinio mėnesio dieną, o jeigu tas mėnuo atitinkamos dienos neturi – paskutinę to mėnesio dieną.
Jeigu laisvės atėmimo bausmės laikas pasibaigia poilsio arba šventės dieną, nuteistasis paleidžiamas tą dieną, kuri eina prieš poilsio arba šventės dieną.
Paleidžiamiesiems paleidimo dieną išduodami asmens dokumentai ir daiktai, asmeninėje sąskaitoje laikomi pinigai, taip pat atitinkami dokumentai apie bausmės atlikimą.
Per tris mėnesius prieš bausmės laiko pabaigą pataisos darbų įstaigos administracija reikiamais atvejais išsiaiškina nuteistojo Įdarbinimo galimumą ir iš anksto imasi priemonių jam įdarbinti.
Pataisos darbų įstaigos viršininkas arba jo pavaduotojas privalo patys išaiškinti paleidžiamajam jo teises ir pareigas.
Paleidžiamieji nepilnamečiai siunčiami pas tėvus ar juos atstojančius asmenis. Jeigu taip pasiųsti negalima, paleidžiamojo gyvenamosios vietos nepilnamečių reikalų ir jaunimo Įdarbinimo komisija kolonijos administracijos teikimu imasi priemonių jam įdarbinti arba padėti stoti į mokyklą, taip pat sudaryti jam buto ir buities sąlygas.
Išimtiniais atvejais, kada siųsti nepilnametį į pirmesnę jo gyvenamąją vietą netikslinga auklėjimo sumetimais, kolonijos administracijos teikimu juo pasirūpina kolonijos buveinės nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisija.
109 straipsnis. Atleidimo nuo nutrėmimo, ištrėmimo ir pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės atlikimo tvarka
Asmuo, nuteistas nutrėmimu, ištrėmimu arba pataisos darbais be laisvės atėmimo, atleidžiamas nuo susijusių su nuteisimu teisių apribojimų tą dieną, kurią pasibaigia bausmės laikas, o atleidus nuo bausmės kitais pagrindais – tą dieną, kai gaunami atitinkami dokumentai organe, kurio žinioje yra šios rūšies bausmės vykdymas, šis organas privalo apie tai paskelbti nuteistajam.
Organas, kurio žinioje yra pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmės vykdymas, privalo tą dieną, kurią pasibaigia bausmės laikas, o atleidus nuo bausmės kitais pagrindais, – ne vėliau kaip rytojaus dieną po to, kai gauti atitinkami dokumentai, pasiūlyti įmonės, įstaigos arba organizacijos, kur nuteistasis atliko bausmę, administracijai ateityje nebedaryti išskaitų iš jo uždarbio.
Dvidešimtasis skirsnis
Pagalba atleistiesiems nuo bausmės atlikimo asmenims
110 straipsnis. Materialinės pagalbos suteikimas asmenims, paleidžiamiems iš laisvės atėmimo vietų
Asmenys, paleidžiami iš laisvės atėmimo vietų, nemokamai nuvežami į jų gyvenamąją ar darbo vietą, taip pat aprūpinami maisto produktais arba pinigais kelionei pagal nustatytas normas.
Jeigu paleidžiamieji neturi pagal sezoną reikiamų drabužių, avalynės ir lėšų jiems Įsigyti, jie aprūpinami drabužiais ir avalyne nemokamai. Jiems gali būti duodama iš specialaus fondo vienkartinė piniginė pašalpa.
Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų pataisos darbų įstatymų pagrindų 47 straipsniu iš laisvės atėmimo vietų paleidžiamų asmenų kelionės išlaidas apmoka, aprūpina juos maistu, drabužiais ir avalyne, taip pat duoda vienkartinę piniginę pašalpą pataisos darbų įstaigos TSRS Ministrų Tarybos nustatoma tvarka.
111 straipsnis. Atleistų nuo bausmės atlikimo asmenų įdarbinimas ir buitinis aprūpinimas
turi aprūpinti atleistus nuo bausmės asmenis darbu, kiek galima atsižvelgiant į jų turimą specialybę, ne vėliau kaip per penkiolika
Vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų j, nurodymai įdarbinti atleistus nuo bausmės asmenis yra įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovams privalomi.
Dvidešimt pirmasis skirsnis
Asmenų, lygtinai atleistų nuo bausmes atlikimo prieš terminą, stebėjimas
112 straipsnis. Asmenų, lygtinai atleistų nuo bausmės atlikimo prieš terminą, stebėjimo tikslai ir terminai
Asmenis, kurie lygtinai atleisti nuo bausmės atlikimo prieš terminą, per neatliktosios bausmės dalies laiką stebi visuomeninės organizacijos ir darbo žmonių kolektyvai. Su šiais asmenimis dirbamas auklėjamasis darbas.
113 straipsnis. Asmenų, lygtinai atleistų nuo bausmės atlikimo prieš terminą, stebėjimo tvarka
Lygtinai atleistų nuo bausmės atlikimo prieš terminą asmenų stebėjimą organizuoja vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomieji komitetai ir betarpiškai vykdo tų asmenų darbavietės ar mokymosi vietos, taip pat gyvenamosios vietos visuomeninės organizacijos ir darbo žmonių kolektyvai, stebėjimo komisijų ir nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisijų kontroliuojami.
Visuomeninės organizacijos ir darbo žmonių kolektyvai savo susirinkimuose arba savo vadovaujančiųjų organų posėdžiuose periodiškai išklauso lygtinai atleistųjų prieš terminą ataskaitas apie jų darbą, mokymąsi, dalyvavimą visuomeniniame gyvenime ir elgesį buityje.
Jeigu asmenims, kurie pirmiau yra atlikę laisvės atėmimo bausmę už sunkius nusikaltimus arba turi daugiau kaip du teistumus laisvės atėmimu už bet kurį tyčinį nusikaltimą ir lygtinai atleisti prieš terminą, visuomeninio poveikio priemonės yra nesėkmingos, visuomeninė organizacija ir darbo žmonių kolektyvas gali prašyti vidaus reikalų organus imtis jų atžvilgiu priemonių, kurias numato administracinės priežiūros įstatymai.
Dvidešimt antrasis skirsnis
Asmenų, paleistų iš laisvės atėmimo vietų, administracinė priežiūra
114 straipsnis. Asmenims, paleistiems iš laisvės atėmimo vietų, administracinės priežiūros nustatymas
Paleistiems iš laisvės atėmimo vietų itin pavojingiems recidyvistams ir asmenims, atlikusiems bausmę už sunkius nusikaltimus arba turintiems daugiau kaip du teistumus laisvės atėmimu už bet kuriuos tyčinius nusikaltimus, jeigu jų elgesys bausmės atlikimo laikotarpiu rodo, jog jie atkakliai nenori taisytis ir įsijungti į dorą darbinį gyvenimą, nustatoma administracinė milicijos organų priežiūra.
115 straipsnis. Administracinės priežiūros nustatymo pagrindai
Administracinės priežiūros nustatymo pagrindai yra šie: itin pavojingiems recidyvistams – įsiteisėjęs teismo nuosprendis arba nutartis, kuriais tas asmuo pripažintas itin pavojingu recidyvistu;
116 straipsnis. Laisvės atėmimo vietų administracijos veiksmai ryšium su administracinės priežiūros nustatymu
Pataisos darbų kolonijos arba kalėjimo administracija per mėnesį iki to laiko, kada nuteistieji už sunkius nusikaltimus asmenys baigs atbūti bausmės laiką, kartu su stebėjimo komisija apsvarsto klausimą, ar reikia nustatyti administracinę milicijos organų priežiūrą po to, kai šie asmenys bus paleisti, ir priima atitinkamą išvadą.
Išvada apie tai, kad reikia nustatyti administracinę priežiūrą, turi būti motyvuota; joje turi būti konkretūs duomenys, rodantys, jog atlikusis bausmę asmuo atkakliai nenori taisytis ir įsijungti į dorą darbinį gyvenimą.
Dėl itin pavojingų recidyvistų per tuos pačius terminus surašoma smulki charakteristika, kurioje turi būti duomenys, apibūdinantys nuteistojo elgesį, jo pažiūrą į darbą ir mokymąsi per visą bausmės atlikimo laiką. Prie charakteristikos pridedamas nuosprendžio, kuriuo nuteistasis buvo pripažintas itin pavojingu recidyvistu, nuorašas.
117 straipsnis. Asmenų, paleistų iš laisvės atėmimo vietų, administracinės priežiūros vykdymo tvarka
ŠEŠTASIS SKYRIUS
Dvidešimt trečiasis skirsnis
Visuomenės dalyvavimas, nuteistuosius pataisant ir perauklėjant
118 straipsnis. Visuomenės dalyvavimo, nuteistuosius pataisant ir perauklėjant, formos
Pataisant ir perauklėjant nuteistuosius laisvės atėmimu, nutrėmimų, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, dalyvauja stebėjimo komisijos prie vietinių Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų, nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisijos prie rajonų (miestų) Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų, visuomeniniai nepilnamečių auklėtojai, visuomenės tarybos ir šefuojančiosios organizacijos.
119 straipsnis. Stebėjimo komisijos
Pataisant ir perauklėjant nuteistuosius, taip pa.t Įgyvendinant Įstaigų ir organų, vykdančių teismų nuosprendžius, kuriais nuteista laisvės atėmimu, nutrėmimu, ištrėmimu ir pataisos darbais be laisvės atėmimo, veiklos visuomeninę kontrolę, dalyvauja stebėjimo komisijos, sudaromos prie rajonų (miestų) Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų ir prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos iš tarybinių, profsąjunginių, komjaunimo ir kitų visuomeninių organizacijų bei darbo žmonių kolektyvų atstovų.
120 straipsnis. Nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisijos
Pataisant ir perauklėjant nuteistuosius, atliekančius laisvės atėmimo bausmę auklėjimo darbų kolonijose, ir nepilnamečius, atliekančius pataisos darbų be laisvės atėmimo bausmę, taip pat įgyvendinant įstaigų ir organų, vykdančių teismų nuosprendžius, kuriais nuteista šių rūšių bausmėmis, veiklos visuomeninę priežiūrą, dalyvauja nepilnamečių reikalų ir jaunimo įdarbinimo komisijos,. sudaromos prie rajonų (miestų) Darbo žmonių deputatų tarybų vykdomųjų komitetų ir prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos.
Į komisijų sudėtį įtraukiami Darbo žmonių deputatų tarybų deputatai, profsąjungų, komjaunimo ir kitų visuomeniniu organizacijų atstovai, taip pat liaudies švietimo, profesinio techninio mokymo, sveikatos apsaugos, socialinio aprūpinimo, vidaus reikalų organų, kultūros-švietimo ir kitų įstaigų darbuotojai.
121 straipsnis. Visuomeniniai nepilnamečių auklėtojai
Siekiant įtvirtinti nepilnamečių, atlikusių bausmę arba lygtinai atleistų nuo „bausmės prieš terminą pasitaisymo rezultatus ir užkirsti kelią jų pakartotiniems teisės pažeidimams, jiems gali būti skiriami visuomeniniai auklėtojai.
122 straipsnis. Visuomenės tarybos auklėjimo darbų kolonijose
Šefavimo darbui organizuoti kiekvienoje auklėjimo darbų kolonijoje sudaroma visuomenės taryba iš tarybinių, komjaunimo, profsąjungų, kitų visuomeninių organizacijų, įmonių, įstaigų ir organizacijų kolektyvų, taip pat pataisos darbų kolonijos administracijos atstovų.
123 straipsnis. Darbo žmonių kolektyvų ir visuomeninių organizacijų vykdomas pataisos darbų įstaigų šefavimas
Pataisos darbų Įstaigas šefuoja pramonės įmonių, tarybinių ūkių, kolūkių, kultūros-švietimo įstaigų, mokyklų, taip pat kitų valstybinių ir visuomeninių organizacijų kolektyvai.
Pagrindiniai šefavimo uždaviniai yra padėti pataisos darbų įstaigų administracijai pataisyti ir perauklėti nuteistuosius, taip pat padėti įdarbinti ir buitiškai aprūpinti asmenis, paleidžiamus iš laisvės atėmimo vietų. Darbo žmonių kolektyvai ir visuomeninės organizacijos padeda vystyti pataisos darbų įstaigų gamybą, dirbti politinį auklėjamąjį darbą, organizuoti profesinį techninį ir bendrojo lavinimo mokymą.