Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2012 m. lapkričio 7 d. Nr. 1335

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2725; 2006, Nr. 35-1249, Nr. 118-4478; 2007, Nr. 80-3260; 2008, Nr. 55-20812009, Nr. 62-2479, Nr. 158-7170; 2010, Nr. 19-886, Nr. 137-7042; 2011, Nr. 46-2181, Nr. 118-5555; 2012, Nr. 29-1327):

1.1. Išdėstyti 20.11 punktą taip:

20.11. Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka individualios įmonės moka socialinio draudimo įmokas už šių įmonių savininkus, mažosios bendrijos – už jų narius, tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės ūkinės bendrijos – už jų tikruosius narius, šeimynos – už šeimynos dalyvius nuo individualios įmonės, mažosios bendrijos ar ūkinės bendrijos arba šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre dienos. Kiti savarankiškai dirbantys asmenys jiems priklausančias mokėti socialinio draudimo įmokas moka į Fondo biudžeto sąskaitą nuo veiklos vykdymo pradžios iki veiklos vykdymo pabaigos. Verslo liudijimus turintys asmenys socialinio draudimo įmokas sumoka už verslo liudijimo galiojimo laiką.“

1.2. Išdėstyti 20.13.1 punktą taip:

20.13.1. Savarankiškai dirbantys asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje, išskyrus ūkininkus ir jų partnerius bei šeimynos dalyvius, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas, ne mažesnes kaip 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos per mėnesį. Ūkininkai ir jų partneriai bei šeimynos dalyviai, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas nuo sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga per mėnesį.“

1.3. Išdėstyti 20.13.2 punktą taip:

20.13.2. Kai asmuo, kuris verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, nuo praėjusiais metais gautos pajamų metinės sumos, individuali įmonė už individualios įmonės savininką, mažoji bendrija už mažosios bendrijos narį, ūkinė bendrija už ūkinės bendrijos tikrąjį narį – nuo išsiimamos asmeniniams poreikiams sumos, moka socialinio draudimo įmokas, ne mažesnes kaip 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos per mėnesį, o ūkininkas ar jo partneris, šeimyna už šeimynos dalyvį nuo sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga per mėnesį, jo, kaip verslo liudijimą turėjusio asmens, už tą patį laikotarpį sumokėtos socialinio draudimo įmokos įskaitomos kaip savarankiškai dirbančio asmens, nurodyto Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje, socialinio draudimo įmokos arba jo prašymu grąžinamos.“

1.4. Išdėstyti 27 punktą taip:

27. Individualių įmonių savininkų, mažųjų bendrijų narių, ūkinių bendrijų tikrųjų narių, taip pat ūkininkų ir jų partnerių, šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Individualių įmonių savininkų, mažųjų bendrijų narių, ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinio draudimo įmokos ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos mokamos nuo jų išsiimamos individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams sumos, kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Individualios įmonės už individualių įmonių savininkus, mažosios bendrijos už mažųjų bendrijų narius, ūkinės bendrijos už ūkinių bendrijų tikruosius narius, kurie nepriklauso asmenims, išvardytiems Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, 17 straipsnio 1, 5 ir 7 dalyse ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose, kiekvieną mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, turi mokėti 9 procentų dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas nuo išsiimtos iš individualios įmonės, mažosios bendrijos ar ūkinės bendrijos individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams lėšų sumos, tačiau ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, turi teisę avansu skaičiuoti ir mokėti socialinio draudimo įmokas kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, o privalomojo sveikatos draudimo įmokas – Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme nustatytais terminais, nuo jų pačių pasirinktos sumos, bet ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Socialinio draudimo įmokos, kai jų bazė priklauso nuo asmens pajamų, gautų praėjusiais metais, metinės sumos (sumokėtos ir mokėtinos socialinio draudimo įmokų sumos skirtumas), turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos. Jeigu individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario už einamuosius metus sumokėtos socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos yra mažesnės negu socialinio draudimo įmokų ir sveikatos draudimo įmokų suma, mokėtina nuo Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotos individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams išsiimtos sumos, iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos turi būti sumokėtas mokėtinos sumos ir faktiškai sumokėtų sumų skirtumas.“

1.5. Išdėstyti 28 punktą taip:

28. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis), ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, individualių įmonių savininkų, mažųjų bendrijų narių, ūkinių bendrijų tikrųjų narių, šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokos mokamos nuo praėjusiais metais gautų pajamų metinės sumos. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų deklaraciją. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų valstybinio socialinio draudimo įmokų) sumos. Ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų kiekvieno asmens žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų socialinio draudimo įmokų) suma, tačiau ne mažesnė kaip 12 minimaliųjų mėnesinių algų ir ne didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 12 dydžių suma per metus. Šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokų bazę sudaro šeimynos dalyvio išlaikymo pajamos, numatytos Lietuvos Respublikos šeimynų įstatyme.

Individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario, taip pat ūkinės bendrijos tikrojo nario socialinio draudimo įmokų bazę sudaro kalendoriniais metais išsiimama individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams skirta iš individualios įmonės, mažosios bendrijos ar ūkinės bendrijos veiklos gauta pajamų suma, kuri priskirtina individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario su darbo santykiais susijusioms pajamoms, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 34 punkte, ir kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti didesnė kaip šio punkto trečiojoje pastraipoje nurodyta pajamų suma per mėnesį.

Savarankiškai dirbančių asmenų, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, ūkininkus ir jų partnerius, šeimynos dalyvius, socialinio draudimo įmokų bazė kalendoriniais metais negali būti didesnė už 48 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumą, o per mėnesį negali būti didesnė už 4 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumą.“

1.6. Išdėstyti 281 punktą taip:

281. Apskaičiuojant likviduojamų individualių įmonių savininkų (mažųjų bendrijų narių, ūkinių bendrijų tikrųjų narių) išsiimamų individualios įmonės savininko, mažosios bendrijos nario ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams pajamų sumą, taip pat apskaičiuojant likviduojamų šeimynų dalyvių valstybinio socialinio draudimo įmokų prievolę, mokestinis laikotarpis skaičiuojamas iki šių subjektų (individualių įmonių, mažųjų bendrijų, ūkinių bendrijų, šeimynų) veiklos pabaigos, kurios data deklaruojama pateikiamoje Valstybinei mokesčių inspekcijai paskutinio mokestinio laikotarpio pelno mokesčio deklaracijoje.“

1.7. Išdėstyti 30 punktą taip:

30. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų mokesčio deklaraciją. Kai savarankiškai dirbantis asmuo, išskyrus verslo liudijimą turintį asmenį, per mokestinius metus yra individualios įmonės savininkas ir (arba) mažosios bendrijos narys, ir (arba) tikrosios ar komanditinės ūkinės bendrijos tikrasis narys, ir (arba) šeimynos dalyvis, ir (arba) užsiima individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, ir (arba) yra ūkininkas ar jo partneris, kiekvienos veiklos pajamų metinė suma apskaičiuojama pagal deklaruotas pajamas iš kiekvienos veiklos.“

1.8. Išdėstyti 482 punktą taip:

482. Jeigu individuali įmonė, mažoji bendrija ar ūkinė bendrija laikinai nevykdo veiklos ir apie tai yra pranešusi Valstybinei mokesčių inspekcijai jos nustatyta tvarka arba turi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statusą, individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai kas mėnesį už save moka 9 procentų minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios mėnesio, už kurį mokama įmoka, paskutinę dieną, dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas, jeigu jie nepriklauso asmenims, išvardytiems Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje ar 17 straipsnio 1?8 dalyse. Individuali įmonė ar ūkinė bendrija taip pat laikoma nevykdančia veiklos, jeigu iki 2008 m. gruodžio 31 d. jai buvo suteiktas likviduojamos įmonės statusas, o visi jos darbuotojai atleisti iš darbo.“

1.9. Išdėstyti 60 punktą taip:

60. Už laiku nesumokėtų socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimo atidėjimo laikotarpį mokamos palūkanos, kurios atitinka Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme nurodytų palūkanų už suteiktą mokestinę paskolą dydį. Palūkanos skaičiuojamos už visą atidėtą laikotarpį, pradedant diena, kurią sudaryta skolos sumokėjimo atidėjimo sutartis. Palūkanos apskaičiuojamos Fondo valdybos nustatyta tvarka ir mokamos pagal sutartyje nustatytą grafiką. Palūkanos mokamos iki skolos sumokėjimo atidėjimo sutarties galiojimo pabaigos. Laiku nesumokėjus skolos pagal draudėjo ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus suderintą įsiskolinimo grąžinimo grafiką, skaičiuojamos padidintos palūkanos, kol laiku nesumokėta skola sumokama. Padidintų palūkanų dydis lygus delspinigių už laiku nesumokėtas socialinio draudimo įmokas dydžiui. Palūkanos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.“

1.10. Išdėstyti 112 punktą taip:

112. Sumokėtos (išieškotos) sumos įskaitomos tokia eilės tvarka: 1 – socialinio draudimo įmokos; 2 – palūkanos; 3 – baudos; 4 – delspinigiai. Jeigu yra ankstesnės eilės skola, vėlesnės eilės skola pradedama įskaityti, tik sumokėjus (išieškojus) ankstesnės eilės skolą. Vienos eilės skolos ribose pradedama įskaityti skola už seniausią laikotarpį. Priverstine tvarka išieškomas Fondui priklausančias sumas Lietuvos Respublikos kredito įstaigos nurašo pagal Fondo administravimo įstaigų pateiktus mokėjimo nurodymus, kuriuose nurodomas teisinis pagrindas – sprendimas dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka (data ir numeris) iš visų draudėjų sąskaitų kredito įstaigose, esančiose Lietuvos Respublikoje. Mokėjimo nurodymai, remiantis sprendimais dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka, Lietuvos Respublikos kredito įstaigoms pateikiami, kai draudėjai neperveda socialinio draudimo lėšų nustatytuoju laiku. Mokėjimo nurodymai gali būti pateikti visai skolos sumai į kiekvieną draudėjo sąskaitą kredito įstaigose. Draudėjui nustatytu laiku nepateikus socialinio draudimo pranešimo apie apdraustiesiems asmenims apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir socialinio draudimo įmokas, sumos, priklausančios draudėjui mokėti kas mėnesį, nustatomos pagal paskutinio draudėjo pateikto socialinio draudimo pranešimo duomenis. Nustačius, kad nurašytos sumos viršija draudėjo įsiskolinimus, skirtumas įskaitomas į būsimąsias socialinio draudimo įmokas arba ne vėliau kaip per tris darbo dienas grąžinamas draudėjui Fondo valdybos nustatyta tvarka.“

1.11. Pripažinti netekusiu galios 124 punktą.

1.12. 1 priede:

1.12.1. Papildyti II skyrių 1.1.1.1.9 punktu:

1.1.1.1.9. Pensijų, ligos ir motinystės socialiniam draudimui, sveikatos draudimui valstybės lėšomis“.

1.12.2. Papildyti III skyrių 1.1.9 punktu:

1.1.9. Pensijų, ligos ir motinystės socialiniam draudimui, sveikatos draudimui valstybės lėšomis“.

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. lapkričio 17 d. nutarimo Nr. 1650 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimo Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 137-7042) 1.15 punktą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS