LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS PROKURORAS
Į S A K Y M A S
DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOS ĮTARIAMA YRA PAGROBTOS, PAĖMIMO, SAUGOJIMO, TIKRINIMO IR GRĄŽINIMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO
2004 m. liepos 14 d. Nr. 1V-227/I-101
Vilnius
Siekdami gerinti transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo tvarką:
1. Tvirtiname Transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukciją (pridedama).
2. Pavedame:
2.1. Įstaigų prie Vidaus reikalų ministerijos ir jų struktūrinių padalinių, valstybės įmonės „Regitra“, prokuratūros struktūrinių padalinių bei apygardų ir apylinkių prokuratūrų vadovams pagal savo kompetenciją užtikrinti šiuo įsakymu patvirtintos Transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukcijos (toliau – instrukcija) vykdymą;
3. Pripažįstame netekusiais galios:
3.1. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2001 m. birželio 15 d. įsakymą Nr. 331/107 „Dėl Transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2065);
3.2. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2002 m. rugsėjo 5 d. įsakymą Nr. 420/114 „Dėl 2001 m. birželio 15 d. įsakymo Nr. 331/107 „Dėl Transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukcijos patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 89-3823).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro
2004 m. liepos 14 d.
įsakymu Nr. 1V-227/I-101
TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOS ĮTARIAMA YRA PAGROBTOS, PAĖMIMO, SAUGOJIMO,
TIKRINIMO IR GRĄŽINIMO INSTRUKCIJA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo instrukcija nustato transporto priemonių, kurios įtariama yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo tvarką.
2. Ši instrukcija parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341) (toliau – BPK) ir kitais teisės aktais.
3. Pagrindinės šioje instrukcijoje vartojamos sąvokos:
Dokumentų legalizavimas – tai konsulinės tarnybos pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, kuris reikalingas tam, kad vienos valstybės dokumentus ir aktus galėtų svarstyti kitos valstybės institucijos ir šie dokumentai galėtų sukelti teisinių pasekmių kitoje valstybėje, jeigu tarptautinės sutartys ir susitarimai nenumato kitaip.
Interpolo generalinio sekretoriato duomenų bazė (toliau – ASF duomenų bazė) – Interpolo generaliniame sekretoriate funkcionuojanti automatizuota duomenų bazė (Automated Search Facility), kurioje kaupiami Tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos (Interpol) valstybių narių duomenys apie ieškomus objektus – transporto priemones, asmenis bei negaliojančius dokumentus, kurių paieška paskelbta Interpolo kanalais.
Kiti identifikavimo numeriai – transporto priemonės valstybinio numerio ženklai, kėbulo, važiuoklės, rėmo, kabinos, variklio, pavarų dėžės, produkcijos numeriai, kurie padeda papildomai identifikuoti konkrečią transporto priemonę.
Pirminis transporto priemonės patikrinimas – pareigūnų pagal kompetenciją atliekamas neatidėliotinas transporto priemonės identifikavimo duomenų patikrinimas, palyginimas su duomenimis, esančiais dokumentuose, prireikus – patikrinimas Vidaus reikalų ministerijos informacinės sistemos posistemyje „Vogtas autotransportas“ ar ASF duomenų bazėje, siekiant nustatyti, ar transporto priemonė nėra pagrobta, ar nėra kitokių nusikalstamos veikos požymių, dėl kurių būtina pradėti ikiteisminį tyrimą ir atlikti transporto priemonės poėmį.
Transporto priemonė – įrenginys, skirtas žmonėms ir (arba) kroviniams vežti. Ši sąvoka apima taip pat traktorius ir savaeiges mašinas.
Transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) – struktūrizuotas ženklų derinys, kurį transporto priemonei suteikia gamintojas, kad ji būtų vienareikšmiškai identifikuojama.
Transporto priemonė, kuri įtariama yra pagrobta – transporto priemonė, kurios įtariama yra suklastoti ar neteisėtai pakeisti valstybinio numerio ženklai, registracijos dokumentai ar įrašai juose, pakeisti ar sunaikinti kėbulo, važiuoklės ar variklio numeriai, faktiniai kėbulo ar važiuoklės numeriai arba spalva nesutampa su įrašais dokumentuose. Įtariama pagrobta laikoma ir tokia transporto priemonė, kurios užraktuose, užvedimo spynelėje ar kitose vietose matyti įsilaužimo pėdsakai ir šią transporto priemonę vairuoja ne jos valdytojas.
Transporto priemonės valdytojas – asmuo, nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdantis ir naudojantis transporto priemonę. Transporto priemonės valdytoju nelaikomas fizinis asmuo, kuris vairuoja valdytojo transporto priemonę.
Vidaus reikalų ministerijos informacinės sistemos posistemyje „Vogtas autotransportas“ (toliau – ISP „Vogtas autotransportas“) – ieškomų transporto priemonių duomenų tvarkymo ir paieškos sistema, sudaryta iš centrinės duomenų bazės „Vogtas autotransportas“ ir taikomosios programinės įrangos. Centrinėje duomenų bazėje tvarkomi duomenys apie ieškomas transporto priemones, ieškomus valstybinio numerio ženklus, šių transporto priemonių savininkus, nusikalstamos veikos vietą, laiką ir pobūdį.
Žyma „Papildoma informacija ikiteisminio tyrimo įstaigoje“ – informacija apie tai, kad ikiteisminio tyrimo įstaigoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl transporto priemonės, kuri įtariama yra pagrobta.
Žyma „Tyrimą atliko ikiteisminio tyrimo įstaiga“ – informacija apie tai, kad ikiteisminio tyrimo įstaigoje atliktas ikiteisminis tyrimas dėl transporto priemonės, kuri įtariama yra pagrobta.
II. TRANSPORTO PRIEMONĖS PAĖMIMAS
4. Transporto priemonės paėmimo pagrindai:
4.1. transporto priemonė įtariama pagrobta Lietuvos Respublikoje ar užsienio valstybėje, ir dėl to yra pradėtas ar pradedamas ikiteisminis tyrimas;
4.2. transporto priemonės duomenys yra įrašyti ISP „Vogtas autotransportas“ ir (arba) ASF duomenų bazėje, ir dėl transporto priemonės pagrobimo ar kitokios su jos įgijimu susijusios nusikalstamos veikos yra pradėtas ar pradedamas ikiteisminis tyrimas;
5. Pareigūnas, vykdydamas jam suteiktus įgaliojimus, atlikęs pirminį transporto priemonės patikrinimą ir nustatęs, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl šios transporto priemonės pagrobimo ar kitokios su jos įgijimu susijusios nusikalstamos veikos atliekamas ikiteisminis tyrimas (ar paskelbta paieška), privalo nedelsdamas informuoti ikiteisminį tyrimą atliekančią (ar paiešką paskelbusią) ikiteisminio tyrimo įstaigą. Pastaroji privalo nedelsdama raštu ar ryšio priemonėmis patvirtinti transporto priemonės sulaikymo būtinumą, informuoti apie neatidėliotiną šios ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnų atvykimą arba atsiųsti atskirą pavedimą atlikti transporto priemonės poėmį. Jei ikiteisminio tyrimo įstaigos, kurioje dėl šios transporto priemonės pagrobimo ar kitos su jos įsigijimu susijusios nusikalstamos veikos atliekamas ikiteisminis tyrimas (ar paskelbta paieška), ikiteisminio tyrimo pareigūnai per penkias valandas nuo transporto priemonės sustabdymo ir paėmimo negali atvykti ir atlikti transporto priemonės poėmio, pareigūnas, atlikęs pirminį transporto priemonės patikrinimą, surašo tarnybinį pranešimą, pagal kurį turi būti pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamos veikos, nurodytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (Žin., 2000, Nr. 89-2741) (toliau – BK) 189 straipsnyje, BPK nustatyta tvarka atliktas transporto priemonės poėmis, surašytas transporto priemonės aprašas (aprašo forma pridedama) ir raštu informuota šios transporto priemonės paiešką paskelbusi ikiteisminio tyrimo įstaiga. Transporto priemonė iš vienos ikiteisminio tyrimo įstaigos kitai perduodama BPK nustatyta tvarka kartu su perdavimo ir priėmimo aktu bei surinkta medžiaga.
6. Valstybės įmonėje „Regitra“ (toliau – VĮ „Regitra“) nustačius transporto priemonę, kuri įtariama yra pagrobta, arba jei bandoma įregistruoti transporto priemonę pateikus užsienio valstybės registracijos dokumentus, kurie nebuvo išduoti registruojant toje užsienio valstybėje atitinkamą transporto priemonę, apie tai nedelsiant raštu ar telefonu informuojama ikiteisminio tyrimo įstaiga, kurios ikiteisminio tyrimo pareigūnai atlieka pirminį transporto priemonės patikrinimą, o nustatę nusikalstamos veikos požymių bei šios instrukcijos 4 punkte nurodytus transporto priemonės paėmimo pagrindus, nustatyta tvarka pradeda ikiteisminį tyrimą ir atlieka transporto priemonės poėmį.
7. Jei kontroliuojant eismo saugumą keliuose ir gatvėse, saugant viešąją tvarką, įforminant Kelių eismo taisyklių pažeidimus ar kitais teisės aktų nustatytais atvejais sustabdžius transporto priemonę ir atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą nustatomi šios instrukcijos 4 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, transporto priemonė kartu su vairuotoju ir keleiviais pristatoma į teritorinę ikiteisminio tyrimo įstaigą, kurioje bus pradedamas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnas, pristatęs transporto priemonę į ikiteisminio tyrimo įstaigą, surašo tarnybinį pranešimą apie transporto priemonės sustabdymo ir paėmimo aplinkybes.
8. Pasienio kontrolės punktuose ar pasienio ruože transporto priemonių pasienio kontrolės metu atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą ir nustačius, kad yra nusikalstamos veikos požymių ar šios instrukcijos 4 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, nustatyta tvarka pradedamas ikiteisminis tyrimas ir atliekamas transporto priemonės poėmis. Nustačius, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl tokios transporto priemonės pagrobimo ar kitokio įgijimo nusikalstamu būdu fakto jau atliekamas ikiteisminis tyrimas, transporto priemonės perdavimas atliekamas BPK bei šios instrukcijos 5 punkte nustatyta tvarka.
9. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, įgaliotas pradėti ikiteisminį tyrimą, gavęs tarnybinį pranešimą ar pats nustatęs, kad yra nusikalstamos veikos požymių bei šios instrukcijos 4 punkte nurodyti transporto priemonės paėmimo pagrindai, vadovaudamasis BK ir BPK normomis bei Ikiteisminio tyrimo pradžios registravimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. I-58 (Žin., 2003, Nr. 39-1807), pradeda ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo:
9.1. nustatyti sulaikytos transporto priemonės vairuotojo ir jos keleivių asmens tapatybę, padaryti jų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijas ir juos apklausti;
9.2. BPK 207 straipsnyje nustatyta tvarka atlikti transporto priemonės apžiūrą, kurioje, jei yra galimybė, užtikrinti specialisto dalyvavimą;
9.3. atlikti transporto priemonės, transporto priemonės registracijos liudijimo, kitų reikalingų dokumentų, transporto priemonės raktų ir kitų daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, poėmį BPK 147, 149 straipsniuose nustatyta tvarka;
9.4. surašyti poėmio protokolą ir transporto priemonės aprašą, nurodyti juose transporto priemonės įrangos ypatumus, akivaizdžiai matomus defektus. Transporto priemonėje esantys daiktai, jeigu jie neįeina į transporto priemonės įrangos sudėtį ir neturi reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, grąžinami jų savininkui arba asmeniui, iš kurio paimama transporto priemonė. Apie tokių daiktų grąžinimą surašomas aktas, kuriame pasirašo asmuo, kuriam daiktai grąžinami.
III. TRANSPORTO PRIEMONĖS SAUGOJIMO, TIKRINIMO IR GRĄŽINIMO TVARKA
10. Visų šios instrukcijos 4 punkte nurodytais transporto priemonės paėmimo pagrindais paimtų transporto priemonių saugojimą organizuoja ikiteisminio tyrimo įstaiga, paėmusi transporto priemonę. Ikiteisminio tyrimo įstaiga, kuriai pavesta atlikti ikiteisminį tyrimą ir kuriai BPK nustatyta tvarka transporto priemonė kartu su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir kitais turinčiais reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti daiktais buvo perduota, užtikrina tolesnį transporto priemonės saugojimą.
11. Ikiteisminio tyrimo įstaiga, neturėdama galimybių saugoti paimtą transporto priemonę, perduoda ją saugoti Lietuvos policijos aptarnavimo paslaugų centrui arba kitiems juridiniams asmenims pagal pasaugos sutartį. Transporto priemonė perduodama pagal transporto priemonės perdavimo ir priėmimo aktą ir transporto priemonės aprašą.
12. Transporto priemonės bei kitų daiktų, turinčių reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, procesinis įforminimas, laikymas ir perdavimas atliekamas BPK 92 ir 93 straipsniuose nustatyta tvarka.
13. Prireikus paimta transporto priemonė pristatoma į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą, saugojimo vietą ar ikiteisminio tyrimo įstaigą laikantis Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų.
14. Padarius transporto priemonės poėmį, per dvi darbo dienas nuo ikiteisminio tyrimo teisėjo nutarties, ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarimo dėl poėmio priėmimo, turi būti atliktas transporto priemonės identifikavimo numerio (VIN), o prireikus ir kitų identifikavimo numerių ar dokumentų, kurie įtariama yra suklastoti, atitinkamas tyrimas. Jei ikiteisminio tyrimo įstaigų specialistai negali pateikti išvados, per penkias darbo dienas nuo ikiteisminio tyrimo teisėjo nutarties, ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarimo dėl poėmio priėmimo transporto priemonė turi būti pristatyta į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą, kad būtų atliktas tyrimas. Kartu su transporto priemone pateikiami ir jos pirmajai registracijai Lietuvos Respublikoje pateikti dokumentai. Specialisto išvada po tyrimo atlikimo nedelsiant turi būti pateikta ikiteisminio tyrimo įstaigai.
15. Gavus specialisto išvadą, jog transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) suklastotas ir nustatytas tikrasis transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) ar suklastoti kiti identifikavimo numeriai arba nustatyti transporto priemonės registracijos dokumento klastojimo požymiai, jie yra tikrinami ISP „Vogtas autotransportas“ bei siunčiamas rašytinis paklausimas Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybai siekiant nustatyti transporto priemonės pagrobimo faktą.
16. Jeigu paimtos transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) ar kiti identifikavimo numeriai neturi klastojimo arba pakeitimo požymių, esant būtinumui, į Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą siunčiamas rašytinis paklausimas dėl galimo šios transporto priemonės pagrobimo užsienio valstybėje fakto nustatymo.
17. Rašytiniuose paklausimuose Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybai pateikiamas prašymas pateikti duomenis apie galimą šios transporto priemonės pagrobimą užsienio valstybėje arba transporto priemonės registravimo atitinkamoje užsienio valstybėje registracijos duomenis. Rašytiniame paklausime taip pat nurodoma:
17.1. ikiteisminio tyrimo įstaigos, atliekančios ikiteisminį tyrimą, pavadinimas, baudžiamosios bylos numeris, nusikalstamos veikos, dėl kurių atliekamas ikiteisminis tyrimas;
17.3. transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN), kiti identifikavimo numeriai, transporto priemonės modelis, markė, spalva;
17.4. transporto priemonės poėmio metu paimtų dokumentų sąrašas (pavadinimas, numeris, išdavimo data, išdavusi institucija ir valstybė);
18. Jei paimta transporto priemonė nustatyta tvarka įregistruota Lietuvos Respublikoje, iš VĮ „Regitra“ arba teritorinės ikiteisminio tyrimo įstaigos archyvo, vadovaujantis BPK 97 straipsniu, išreikalaujami jai registruoti pateikti dokumentai, kurie BPK nustatyta tvarka pridedami prie ikiteisminio tyrimo medžiagos. Atlikus dokumentų tyrimą ir priėmus procesinį sprendimą dėl transporto priemonės ir jos registracijos dokumentų, paimti registracijos dokumentų originalai grąžinami VĮ „Regitra“ arba teritorinei ikiteisminio tyrimo įstaigai, o prie ikiteisminio tyrimo medžiagos pridedamos patvirtintos jų kopijos.
19. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos rašytiniame atsakyme turi būti nurodyta:
19.2. transporto priemonės pagrobimo aplinkybės (nusikalstamos veikos padarymo data, laikas, vieta, ikiteisminio tyrimo medžiagos registracijos numeris, kas tiria šią nusikalstamą veiką);
19.3. transporto priemonės savininko ar jo įgalioto asmens duomenys (vardas, pavardė, asmens kodas, pilietybė, juridinio asmens pavadinimas, draudimo įmonės pavadinimas, adresas);
20. Jeigu Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba neturi šios instrukcijos 19.2–19.4 punktuose nurodytos informacijos, ji privalo kreiptis į atitinkamos valstybės teisėsaugos institucijas dėl šios informacijos gavimo. Apie tokį kreipimąsi raštu pranešama ikiteisminio tyrimo įstaigai – rašytinio paklausimo iniciatorei.
21. Jeigu per vieną mėnesį nuo šios instrukcijos 20 punkte nurodyto kreipimosi į atitinkamos valstybės teisėsaugos institucijas Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba negauna atsakymo, apie tai ji raštu informuoja ikiteisminio tyrimo įstaigą, kuri atsiuntė rašytinį paklausimą. Transporto priemonės grąžinimo jos savininkui ar jo įgaliotam atstovui klausimas sprendžiamas BPK nustatyta tvarka.
22. Jei Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba atsakymą apie paimtos transporto priemonės priklausymą konkrečiam fiziniam ar juridiniam asmeniui bei jos paiešką gauna nutraukus ikiteisminį tyrimą, ikiteisminio tyrimo medžiaga kartu su gautu atsakymu pateikiama prokurorui, kuris sprendžia klausimą dėl ikiteisminio tyrimo atnaujinimo.
23. Gavus Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos rašytinį atsakymą, jog paimta transporto priemonė užsienio valstybėje neieškoma, ikiteisminis tyrimas baigiamas, o ikiteisminio tyrimo medžiaga perduodama prokurorui spręsti klausimą dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Transporto priemonės grąžinimo jos savininkui ar jo įgaliotam atstovui klausimas sprendžiamas BPK nustatyta tvarka.
24. Savininkas ar jo įgaliotas asmuo, atsiimdamas transporto priemonę, daro įrašą transporto priemonės apraše. Jeigu grąžinamos transporto priemonės įranga ar jos būklė neatitinka transporto priemonės aprašo, turi būti atliktas tarnybinis patikrinimas.
25. Jei pagrobta transporto priemonė jau įregistruota VĮ „Regitra“ arba teritorinės ikiteisminio tyrimo įstaigos transporto priemonių registravimo padalinyje ir atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą bei ikiteisminį tyrimą nenustatyta, kad transporto priemonės valdytojas klastojo dokumentus, transporto priemonės identifikavimo numerį (VIN) ar padarė kitą su šios transporto priemonės įsigijimu susijusią nusikalstamą veiką, ji gali būti grąžinama savininkui ar jo įgaliotam asmeniui BPK nustatyta tvarka. Duomenys apie tokią transporto priemonę, nurodant originalų transporto priemonės identifikavimo numerį (VIN), nuo procesinio sprendimo grąžinti transporto priemonę savininkui ar jo įgaliotam asmeniui priėmimo dienos trejiems metams įrašomi į ISP „Vogtas autotransportas“, apie priimtą procesinį sprendimą raštu informuojama VĮ „Regitra“. VĮ „Regitra“ išduodant naują transporto priemonės registracijos liudijimą dedama žyma „Papildoma informacija ikiteisminio tyrimo įstaigoje“ bei žyma apie realiai matomą transporto priemonės identifikavimo numerį (VIN). Informacija apie konkrečią ikiteisminio tyrimo įstaigą, atliekančią ikiteisminį tyrimą, saugoma VĮ „Regitra“ archyve. Apie priimtą procesinį sprendimą pranešama ankstesniam transporto priemonės savininkui ar jo įgaliotam asmeniui ir išaiškinama teisė kreiptis į atitinkamą Lietuvos Respublikos teismą Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340) (toliau – CPK) nustatyta tvarka. Jeigu paieškos iniciatorius ar transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas asmuo, iš kurio ji buvo pagrobta, yra užsienio valstybėje, jam pranešimas siunčiamas per Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą.
Keičiantis transporto priemonės savininkui, naujasis savininkas turi teisę kreiptis į šią transporto priemonę įregistravusią VĮ „Regitra“ ir gauti išsamų atsakymą apie teisines pasekmes, kurios gali atsirasti trečiajam asmeniui ginant savo nuosavybės teisę į šią transporto priemonę teisme civilinio proceso tvarka.
26. Jeigu užsienio valstybėje pagrobta ir į Lietuvos Respubliką įvežta transporto priemonė dar neįregistruota VĮ „Regitra“ ir atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą bei ikiteisminį tyrimą nenustatyta, kad paskutinis transporto priemonės valdytojas klastojo dokumentus, transporto priemonės identifikavimo numerį ar padarė kitą su šios transporto priemonės įsigijimu susijusią nusikalstamą veiką, ji gali būti grąžinama savininkui ar jo įgaliotam asmeniui laikantis šios instrukcijos 27 punkte nurodytų sąlygų. Apie tokį priimtą procesinį sprendimą pranešama transporto priemonės savininkui ar jo įgaliotam asmeniui, iš kurio transporto priemonė buvo pagrobta, ir išaiškinama jų teisė kreiptis į atitinkamą Lietuvos Respublikos teismą CPK nustatyta tvarka. Jeigu transporto priemonės paieškos iniciatorius ar transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas asmuo, iš kurio ji buvo pagrobta, yra užsienio valstybėje, jam pranešimas siunčiamas per Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą.
Originalus transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN) bei kiti jos duomenys įrašomi į ISP „Vogtas autotransportas“ ir apie tai raštu informuojama VĮ „Regitra“.
27. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas gali grąžinti transporto priemonę BPK 108 straipsnyje nustatyta tvarka, kai dar nebaigtas ikiteisminis tyrimas, laikydamasis šių sąlygų:
27.1. turi būti transporto priemonės savininko ar jo įgalioto asmens prašymas grąžinti paimtą transporto priemonę;
27.2. turi būti atlikti visi su transporto priemone susiję tyrimo veiksmai, ir jei jos grąžinimas nesukliudys tolesnei ikiteisminio tyrimo eigai;
28. Jei ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, transporto priemonės grąžinimo klausimas sprendžiamas BPK 94 straipsnyje nustatyta tvarka. Nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, kurio objektas buvo įtariamai pagrobta transporto priemonė, prokuroras turi išspręsti transporto priemonės grąžinimo klausimą ir šį nutarimą pateikti ikiteisminio tyrimo teisėjui patvirtinti (kai ikiteisminis tyrimas nutraukiamas BPK 212 straipsnio 1 ir 2 punktuose nurodytais atvejais) ar suderinti (kai ikiteisminis tyrimas nutraukiamas BPK 212 straipsnio 3–9 punktuose nurodytais atvejais).
29. Jeigu šios instrukcijos 4 punkte nurodytais transporto priemonės paėmimo pagrindais paimtos transporto priemonės atlikus pirminį transporto priemonės patikrinimą bei tyrimą neįmanoma identifikuoti ir negalima nustatyti jos savininko ar jo įgalioto asmens, o jos saugojimo išlaidos būtų per didelės, pagal BPK 93 straipsnio 3 dalį tokia transporto priemonė gali būti parduodama (perduodama) CPK nustatyta areštuotam turtui realizuoti tvarka.
30. Ikiteisminio tyrimo įstaiga transporto priemonę jos savininkui ar jo įgaliotam asmeniui užsienio valstybėje grąžina tik tada, jeigu yra teismo sprendimas dėl nustatytos nuosavybės teisės transporto priemonę valdyti, ja naudotis ir disponuoti arba ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarimas dėl transporto priemonės grąžinimo ir gauti legalizuoti užsienio valstybėse išduoti dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teisę į transporto priemonę.
31. Visi dokumentai, išduoti valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika yra pasirašiusi teisinės pagalbos sutartis, galioja Lietuvoje be legalizavimo dokumentų. Šiems dokumentams keliamas pagrindinis reikalavimas – jie turi būti antspauduoti dokumentą išdavusios valstybės kompetentingos institucijos antspaudu ir pasirašyti įgalioto asmens.
Jei dokumentai išduoti valstybėse, kurios yra pasirašiusios arba prisijungusios prie 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijos „Dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo“ (Žin., 1997, Nr. 68-1699), dokumentai turi būti patvirtinti pažyma Apostille.
32. Nuosavybės teisę patvirtinantys ir kiti pateikiami dokumentai gali būti:
32.1. užsienio valstybės, kurioje nusikalstama veika užregistruota, pranešimo teisėsaugos institucijai apie transporto priemonės pagrobimą kopija, patvirtinta tos užsienio valstybės teisėsaugos institucijos antspaudu;
32.2. transporto priemonės registracijos dokumento originalas arba originalo kopija, patvirtinta užsienio valstybės institucijos, registruojančios transporto priemones, arba notaro;
32.3. draudimo sutartis arba patvirtinta draudimo sutarties kopija (jei transporto priemonė buvo apdrausta);
32.4. draudimo įmonės įgaliojimas asmeniui atsiimti transporto priemonę (jei draudimo suma jau sumokėta draudėjui ir transporto priemonės savininkas yra draudimo įmonė);
33. Tais atvejais, kai pateikiami ne dokumentų originalai, o kopijos, užsienio valstybėje patvirtintos notarų, yra pagrįsta reikalauti, jog užsienio valstybės notaro parašo tikrumas būtų patvirtintas pažyma Apostille.
Pageidautina, kad atsiimantis paimtą transporto priemonę asmuo turėtų originalius transporto priemonės raktus.
34. Jeigu transporto priemonė grąžinama dalyvaujant teismo sprendime ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro nutarime nurodytam transporto priemonės savininkui ar jo įgaliotam asmeniui, jos būklė ir įranga patikrinama pagal transporto priemonės aprašą. Transporto priemonė grąžinama laikantis šios instrukcijos 24 punkte nurodytų reikalavimų. Jeigu transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas atstovas per trejus metus nuo procesinio sprendimo grąžinti transporto priemonę jos neatsiima ar nepateikia atsiėmimui būtinų dokumentų, klausimas dėl tolesnio tokios transporto priemonės saugojimo ar realizavimo sprendžiamas civilinio proceso tvarka.
35. Jeigu transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas asmuo iš užsienio valstybės per trejus metus nuo procesinio sprendimo grąžinti pagrobtą užsienio valstybėje transporto priemonę jos savininkui Lietuvos Respublikoje priėmimo nesikreipia į teismą, o praėjus šiam terminui transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas asmuo Lietuvos Respublikoje kreipiasi į VĮ „Regitra“ dėl registracijos liudijimo pakeitimo, jam išduodamas naujas transporto priemonės registracijos liudijimas su žyma „Tyrimą atliko ikiteisminio tyrimo įstaiga“. Informacija apie konkrečią ikiteisminio tyrimo įstaigą, atlikusią ikiteisminį tyrimą, saugoma VĮ „Regitra“ archyve. Ši žyma lieka transporto priemonės registracijos liudijime, kol transporto priemonė eksploatuojama Lietuvos Respublikoje. VĮ „Regitra“ raštu informuoja paimtos transporto priemonės ikiteisminį tyrimą atlikusią teritorinę ikiteisminio tyrimo įstaigą apie tokio registracijos liudijimo su žyma išdavimą. Ikiteisminio tyrimo įstaiga kreipiasi į Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą prašydama paieškos iniciatoriaus užsienio valstybėje nutraukti transporto priemonės paiešką.
36. Jei ikiteisminio tyrimo metu yra priimtas sprendimas grąžinti užsienio valstybėje pagrobtą transporto priemonę savininkui ar jo įgaliotam asmeniui – Lietuvos Respublikos fiziniam ar juridiniam asmeniui, ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo apie tai raštu informuoti Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą ir pranešti, kokia transporto priemonė, kam ir kokiais teisės aktais vadovaujantis grąžinama.
37. Jei ikiteisminio tyrimo metu yra priimtas sprendimas grąžinti pagrobtą transporto priemonę savininkui ar jo įgaliotam asmeniui – užsienio valstybės fiziniam ar juridiniam asmeniui, ikiteisminio tyrimo pareigūnas per Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybą informuoja juos apie transporto priemonės atsiėmimo tvarką ir procedūras.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
38. Ikiteisminio tyrimo proceso metu iškilus įvairiems neaiškumams dėl transporto priemonės priklausymo ar kitų ginčytinų aplinkybių, kurių nustatyti neįmanoma, suinteresuotiems asmenims išaiškinama teisė kreiptis į atitinkamą Lietuvos Respublikos teismą civilinio proceso tvarka ginčytiniems klausimams išspręsti.