VALSTYBINĖ LOŠIMŲ PRIEŽIŪROS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL AZARTINIUS LOŠIMUS ORGANIZUOJANČIOMS BENDROVĖMS SKIRTŲ NURODYMŲ, KURIAIS SIEKIAMA UŽKIRSTI KELIĄ PINIGŲ PLOVIMUI, PATVIRTINIMO

 

2005 m. rugsėjo 30 d. Nr. N-196

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 2003, Nr. 117-5318) 4 straipsnio 4 dalimi, Valstybinė lošimų priežiūros komisija n u t a r i a:

Patvirtinti Azartinius lošimus organizuojančioms bendrovėms skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui (pridedama).

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                              ČESLOVAS KAZIMIERAS BLAŽYS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės lošimų priežiūros komisijos

2005 m. rugsėjo 30 d. nutarimu Nr. N-196

 

AZARTINIUS Lošimus organizuojančioMs bendrovėMs skirti nurodymai, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Lošimus organizuojančioms bendrovėms skirti nurodymai, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui (toliau – nurodymai) nustato pinigų plovimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo tvarką.

2. Šie nurodymai taikomi lošimus organizuojančioms bendrovėms.

3. Šiuose nurodymuose vartojama sąvoka „užsienio valstybė“ – valstybė ne Europos Sąjungos narė ar ne Europos ekonominės erdvės valstybė.

4. Šių nurodymų nuostatos netaikomos tais atvejais, kai operacijos su pinigais atliekamos ir (ar) sandoriai sudaromi su valstybės ir savivaldybių institucijomis, kitomis biudžetinėmis įstaigomis, Lietuvos banku, valstybės ir savivaldybių fondais, kitų Europos Sąjungos valstybių narių bei užsienio valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis.

5. Šiuose nurodymuose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, nustatytas Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatyme (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 2003, Nr. 117-5318) ir Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatyme (Žin., 2001, Nr. 43-1495).

 

II. TEISĖS AKTAI, REGLAMENTUOJANTYS PINIGŲ PLOVIMO PREVENCIJOS PRIEMONES IR ATSAKOMYBĖS UŽ TEISĖS AKTŲ PAŽEIDIMUS KLAUSIMUS

 

6. Pinigų plovimo prevencijos klausimus Lietuvos Respublikoje reglamentuoja:

6.1. Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymas.

6.2. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (Žin., 1985, Nr. 1-1).

6.3. Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas (Žin., 2000, Nr. 89-2741).

6.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 3 d. nutarimas Nr. 1331 „Dėl kliento tapatybės bei kelių tarpusavyje susijusių operacijų su pinigais nustatymo, taip pat informacijos apie operacijas su pinigais ar sandorius pateikimo ir į Lietuvos Respubliką įvežamų bei iš Lietuvos Respublikos išvežamų grynųjų pinigų sumų kontrolės tvarkos“ (Žin., 1997, Nr. 112-2840; 2002, Nr. 89-3801; 2004, Nr. 115-4303; 2004, Nr. 171-6337).

6.5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 6 d. nutarimas Nr. 1409 „Dėl kliento atliekamų operacijų su pinigais ir sandorių registrų tvarkymo taisyklių“ (Žin., 2002, Nr. 89-3800; 2004, Nr. 115-4304).

6.6. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 6 d. nutarimas Nr. 1411 „Dėl kriterijų, kuriais vadovaujantis operacija su pinigais ar sandoris laikomi įtartinais, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 89-3802; 2004, Nr. 115-4302).

6.7. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. lapkričio 15 d. nutarimas Nr. 1441 „Dėl įtartinų operacijų su pinigais sustabdymo ir informacijos pateikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 167-6127).

 

III. Kliento tapatybės nustatymas

 

7. Lošimus organizuojančių bendrovių darbuotojams svarbu žinoti savo kliento (fizinio ar juridinio asmens) tapatybę.

8. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai privalo nustatyti kliento arba jo atstovo tapatybę:

8.1. jeigu jo atliekamos vienkartinės operacijos su grynaisiais pinigais suma viršija 50 000 litų arba ją atitinkančią sumą užsienio valiuta;

8.2. jeigu jis keičia grynuosius pinigus į žetonus arba įmoka ar laimi sumą, viršijančią 3500 litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta.

9. Tai gali būti įvairios operacijos su grynaisiais pinigais, pvz.: žetonų įsigijimas, laimėjimo atsiėmimas, įstatinio kapitalo didinimo piniginiai įnašai, bendrovės nuostolio dengimas akcininkų piniginiais įnašais, akcininko paskolos bendrovei suteikimas ir kitoks pinigų mokėjimas ar gavimas civilinių sandorių ar kitokiu pagrindu.

10. Jeigu operacijos su pinigais galutinė suma nėra žinoma, lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai turi pareikalauti kliento tapatybę patvirtinančių dokumentų iš karto, kai tik nustatoma, kad galutinė suma viršys 8.1 arba 8.2 punkte nurodytas pinigų sumas.

11. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai šių nurodymų nustatytais atvejais privalo pareikalauti iš kliento jo tapatybę patvirtinančių galiojančių dokumentų, kuriuose būtų duomenys apie:

11.1. fizinius asmenis:

11.1.1. vardas, pavardė;

11.1.2. asmens kodas (taikoma Lietuvos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams, turintiems leidimus nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje);

11.1.3. gimimo data, leidimo laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje numeris ir jo galiojimo laikas (taikoma asmenims, turintiems leidimus laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje);

11.1.4. gimimo data, paso arba jį atitinkančio kelionės dokumento numeris ir jo išdavimo vieta ir data (taikoma užsienio valstybių piliečiams);

11.1.5. gimimo data, leidimo nuolat gyventi užsienio valstybėje numeris ir galiojimo laikas, jo išdavimo vieta ir data (taikoma užsieniečiams, nuolat gyvenantiems užsienio valstybėse);

11.2. juridinius asmenis – pavadinimas, buveinė, kodas, registracijos pažymėjimo numeris ir išdavimo data;

11.3. atstovus (jeigu sandoris sudaromas per atstovą) – šių nurodymų 11.1 ar 11.2 punktuose nurodyti duomenys bei įgaliojimo rekvizitai (numeris, sudarymo data).

12. Lošimus organizuojančios bendrovės nustato, kokie dokumentai privalo būti pateikti, kad būtų galima gauti kliento tapatybę patvirtinančius duomenis. Lošimus organizuojančios bendrovės savo vidaus dokumentuose nustato, kad turi būti pateikiami tik oficialūs dokumentai, kuriuose yra asmens nuotrauka ir/ar atitinkamas registracijos numeris bei kurie negali būti lengvai kopijuojami ar padirbami (pasas, asmens tapatybės kortelė, vairuotojo pažymėjimas, leidimas gyventi Lietuvos Respublikoje, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar užsienio valstybėje, notaro patvirtintos dokumentų kopijos ir pan.).

13. Lošimus organizuojančios bendrovės turi ypatingą dėmesį atkreipti į:

13.1. asmenų be pilietybės ir užsieniečių pateikiamus tapatybę patvirtinančius dokumentus;

13.2. klientus iš valstybių, esančių FATF (Financial Action Task Force) sudarytame nebendradarbiaujančių valstybių ir teritorijų sąraše, bei jų ar jų naudai atliekamas operacijas su pinigais;

13.3. tai, ar lošimus organizuojančios bendrovės klientas nėra įtrauktas į Jungtinių Tautų Saugumo tarybos sudarytą sąrašą asmenų, susijusių su terorizmu.

14. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai privalo kliento tapatybę nustatyti prieš sudarant sutartis su klientu ar pradedant operaciją su pinigais, t. y. tik sužinoję operacijos pinigų sumą ir nustatę, kad ji viršija įstatyme nustatytą pinigų sumą, lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai pareikalauja, kad klientas pateiktų jo tapatybę patvirtinančius dokumentus. Minėtų dokumentų pareikalaujama ir tuomet, kai lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojams kyla įtarimas dėl kliento tapatybės, kliento operacijos su pinigais teisėtumo ir kitais įtartinais atvejais.

15. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojams draudžiama atlikti operaciją su pinigais, jeigu klientas įstatyme nustatytais atvejais nepateikia duomenų, patvirtinančių jo tapatybę, pateikia ne visus reikalaujamus duomenis arba pateikia juos neteisingus. Iškilus abejonių dėl dokumentų arba duomenų tikrumo, lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai susisiekia su savo įstaigos padaliniu ar darbuotoju, atsakingu už pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, ir aptaria tolesnius galimus veiksmus.

 

IV. REGISTRŲ TVARKYMAS

 

16. Lošimus organizuojančios bendrovės vadovo paskirtas darbuotojas, atsakingas už registrų tvarkymą ir informacijos pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, privalo tvarkyti tokį registrą:

16.1. kliento vienkartinių atsiskaitymų grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų ar mokamų grynųjų pinigų suma viršija 50 000 litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta;

16.2. asmenų, kurie arba keičia grynuosius pinigus į žetonus, arba įmoka, arba laimi sumą, viršijančią 3 500 litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta;

16.3. įtartinų operacijų, nustatytų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 6 d. nutarimo Nr. 1411 reikalavimus.

17. Duomenys į registrą, kurį veda darbuotojas, atsakingas už registrų tvarkymą ir informacijos pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, įtraukiami nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo operacijos su pinigais atlikimo dienos, o įtartinos operacijos atveju – tą pačią dieną nuo jos pripažinimo įtartina dienos. Duomenys į registrą įtraukiami chronologine tvarka. Į registrą įrašyti duomenys turi atitikti duomenis, esančius dokumentuose, kurie patvirtina to kliento operaciją su pinigais, arba kituose juridinę galią turinčiuose dokumentuose, susijusiuose su operacijos su pinigais atlikimu.

18. Registre kaupiami duomenys apie:

18.1. klientą (fizinį ar juridinį asmenį) ar atstovą, kai operacija pinigais atliekama per atstovą (šių nurodymų 11 punkte nurodyti duomenys, patvirtinantys klientų ar atstovų tapatybę);

18.2. operacijas su pinigais:

18.2.1. atlikimo datą;

18.2.2. pinigų sumą;

18.2.3. valiutą, kuria atlikta operacija pinigais;

18.3. kriterijų, kuriuo vadovaujantis kliento operacija pinigais laikoma įtartina.

19. Lošimus organizuojančios bendrovės registruose saugomi duomenys negali būti skelbiami viešai. Asmuo, atsakingas už lošimus organizuojančios bendrovės registro tvarkymą, turi teisę pateikti registro duomenis tik lošimus organizuojančios bendrovės, kurioje jis dirba, vadovui arba jo įgaliotam asmeniui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, Valstybinei lošimų priežiūros komisijai ar kitoms Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytoms institucijoms. Lošimus organizuojančios bendrovės vadovas užtikrina, kad registro duomenys bus apsaugoti nuo neteisėto sunaikinimo, pakeitimo ar naudojimo.

 

V. Įtartinų operacijų SU pinigais nustatymas, jų sustabdymas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos informavimas

 

20. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo informuoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą:

20.1. apie kliento atliekamas įtartinas operacijas su pinigais, kurios gali būti susijusios su pinigų plovimu;

20.2. apie kliento vienkartinius atsiskaitymus grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų ar mokamų grynųjų pinigų suma viršija 50 000 litų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta.

21. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo nustatyti, ar kliento atliekama operacija su pinigais atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime nustatytus kriterijus, kuriais vadovaujantis operacija su pinigais laikoma įtartina, ir (ar) lošimus organizuojančios bendrovės nustatytus kriterijų, kuriais vadovaujantis operacija su pinigais laikoma įtartina, sąlyginius požymius.

22. Lošimus organizuojančios bendrovės, suderinusios su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, nustato kriterijų, kuriais vadovaujantis operacija su pinigais laikoma įtartina, sąlyginius požymius, t. y., kas yra įprastas kliento bendradarbiavimas, kiek kartų atliekama operacija su pinigais laikoma dažna, kokie veiksmai rodo neįprastą kliento elgesį ir pan.

23. Jeigu kliento atliekama operacija su pinigais atitinka bent vieną iš minėtame nutarime nustatytų kriterijų ir (ar) lošimus organizuojančios bendrovės nustatytų kriterijų sąlyginį požymį, lošimus organizuojančios bendrovės:

23.1. nustačius, kad klientas atlieka įtartiną operaciją su pinigais, tą operaciją turi sustabdyti;

23.2. duomenis apie kliento tapatybę ir informaciją apie operaciją su pinigais pranešti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai nedelsdamos, bet ne vėliau kaip per 3 darbo valandas nuo jos sustabdymo, raštu arba techninėmis teksto perdavimo priemonėmis. Neatidėliotinais atvejais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai lošimus organizuojančios bendrovės gali perduoti žodinį pranešimą (telefonu), kurį nedelsdamos privalo patvirtinti raštu. Pranešimo apie įtartiną operaciją su pinigais formą nustato lošimus organizuojančios bendrovės, suderinusios su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

24. Jeigu lošimus organizuojančios bendrovės per 48 valandas nuo pranešimo pateikimo negauna iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos jokių nurodymų, operacija su pinigais atnaujinama. Jeigu operacijos su pinigais sustabdymas gali trukdyti tyrimui dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, taip pat kitų nusikalstamų veikų, susijusių su pinigų plovimu, tyrimui, lošimus organizuojančios bendrovės, gavusios iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos raštišką nurodymą nestabdyti kliento atliekamų įtartinų operacijų su pinigais, privalo nuo jame nurodyto momento nestabdyti šių operacijų. Lošimus organizuojančios bendrovės ar jos darbuotojai nėra atsakingi klientui už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą ir žalą, jei taip atsitinka dėl operacijos su pinigais sustabdymo.

25. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo nustatyti vidaus tvarką, kuri reglamentuotų įtartinų finansinių operacijų sustabdymą.

26. Lošimus organizuojančios bendrovės gali informuoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą apie operacijas su pinigais, kurios neatitinka nė vieno nutarime numatyto kriterijaus, tačiau kilus įtarimui dėl operacijos su pinigais. Įtarimą gali sukelti įvairios objektyvios ir subjektyvios aplinkybės, pvz.: klientas atlieka jo veiklai nebūdingas operacijas su pinigais, klientas dažnai lošia azartinius lošimus ir per dieną pralošia arba išlošia daugiau nei 5 000 litų, pateikia neteisingus duomenis apie save, išskaido operaciją su pinigais į kelias operacijas, kad nė vienos iš jų suma nesiektų sumos, kurią būtina įtraukti į operacijų su pinigais ir sandorių registrą, ir t. t.

27. Nustačius, kad operacija su pinigais viršija šių nurodymų 20.2 punkte numatytas pinigų sumas, nustatoma kliento tapatybė, o darbuotojas, atsakingas už registrų tvarkymą ir informacijos pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, duomenis apie kliento tapatybę ir informaciją apie atliktą operaciją su pinigais praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

28. Šią informaciją atsakingas lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojas, užpildęs atitinkamą pranešimo formą, perduoda Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai kompiuterinėse laikmenose. Pranešimų formą lošimus organizuojančios bendrovės suderina su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

29. Tokia informacija Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateikiama ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo operacijos su pinigais atlikimo dienos.

30. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojams draudžiama pranešti klientui ar kitiems asmenims apie tai, kad informacija apie atliekamas operacijas su pinigais pateikta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai. Taip pat lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai negali imtis veiksmų, kurie leistų klientui suprasti, kad apie jį ir jo operacijas su pinigais informuota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

31. Pinigų plovimo prevencijos įstatyme nurodytos informacijos pateikimas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai nėra pramoninės, komercinės ar banko paslapties atskleidimas. Lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojai, pranešę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai įstatymo nurodytą informaciją, negali būti traukiami atsakomybėn už pramoninės, komercinės paslapties atskleidimą, net jeigu patikrinus minėtą informaciją nustatoma, kad klientas nesiverčia nusikalstama veikla.

32. Lošimus organizuojančios bendrovės pranešimuose Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai nenurodomas asmuo, kuris pranešė apie įtartinas operacijas su pinigais. Pateikiama tik įstatyme reikalaujama informacija ir nurodoma lošimus organizuojanti bendrovė bei jos vidaus padalinys ar darbuotojas, atsakingas už minėto įstatymo reikalavimų įgyvendinimą. Išsamesnę informaciją apie klientą ar operaciją su pinigais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba gauna iš lošimus organizuojančios bendrovės ar šios įmonės atsakingo darbuotojo, o ne iš darbuotojo, kuris pranešė apie įtartinas operacijas su pinigais.

33. Nustačius, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pateiktame pranešime apie kliento operacijas su pinigais ar sudarytus sandorius trūksta duomenų, duomenys yra netikslūs ar pranešimas neatitinka nustatytosios teikimo formos, lošimus organizuojančios bendrovės darbuotojas, atsakingas už registrų tvarkymą ir informacijos pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, privalo pašalinti trūkumus ir nedelsdamas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, pakartotinai pateikti informaciją Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

 

VI. INFORMACIJOS SAUGOJIMAS

 

34. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo saugoti operaciją su pinigais ar sandorius patvirtinančius dokumentus ar kitus juridinę galią turinčius dokumentus, susijusius su operacijų su pinigais atlikimu ar sandorių sudarymu, ne trumpiau kaip 10 metų nuo operacijos su pinigais atlikimo dienos.

35. Kliento tapatybę patvirtinančius duomenis lošimus organizuojančios bendrovės privalo saugoti ne trumpiau kaip 10 metų nuo ryšių su klientu pabaigos.

36. Registrų duomenys saugomi 10 metų nuo ryšių su klientu pabaigos.

37. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo nustatyti dokumentų, dokumentų kopijų bei duomenų saugojimo tvarką, kuri užtikrintų tinkamą šiuose nurodymuose nustatytų reikalavimų laikymąsi.

38. Lošimus organizuojančių bendrovių vadovai užtikrina, kad šių nurodymų nustatytais atvejais gauti duomenys, dokumentai, dokumentų kopijos bei registrų duomenys būtų apsaugoti nuo neteisėto sunaikinimo, pakeitimo arba naudojimo.

 

VII. Lošimus organizuojančios bendrovės vidaus tvarka įgyvendinant pinigų plovimo prevencijos priemones

 

39. Lošimus organizuojančios bendrovės savo veikloje privalo vadovautis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, šių nurodymų ir kitų teisės aktų nuostatomis ir vykdyti juose nustatytus reikalavimus.

40. Lošimus organizuojančios bendrovės privalo nustatyti atitinkamas vidaus kontrolės procedūras, kurios užkirstų kelią su pinigų plovimu susijusioms operacijoms su pinigais.

41. Lošimus organizuojančios bendrovės turi paskirti atsakingą darbuotoją, kuris būtų atsakingas už registrų tvarkymą, įtartinų operacijų su pinigais sustabdymą, organizuotų Pinigų plovimo prevencijos įstatyme numatytų pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą ir palaikytų ryšius su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Apie paskirtus darbuotojus lošimus organizuojančios bendrovės privalo raštu informuoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą.

42. Lošimus organizuojančių bendrovių vadovai privalo:

42.1. susipažinti ir supažindinti savo darbuotojus su teisės aktais, reglamentuojančiais pinigų plovimo prevencijos ir atsakomybės už pinigų plovimo prevencijos priemonių nevykdymą klausimus;

42.2. organizuoti lošimus organizuojančių bendrovių darbuotojų mokymą (kursai, seminarai, stažuotės ir pan.) pradedant nuo vadovų ir baigiant darbuotojais, kurie tiesiogiai bendrauja su klientais, siekiant užtikrinti pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą lošimus organizuojančiose bendrovėse;

42.3. nustatyti, suderinę su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, lošimus organizuojančios bendrovės registro pildymo ir administravimo tvarką.

______________