LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL BENDRŲJŲ ŽMONĖMS SKIRIAMŲ VAISTŲ KLASIFIKAVIMO PAGAL IŠDAVIMO SĄLYGAS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1998 m. gruodžio 31 d. Nr. 796

Vilnius

 

TVIRTINU:

1. „Bendrąsias žmonėms skiriamų vaistų klasifikavimo pagal išdavimo sąlygas taisykles“ (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos klasifikuoti vaistus, tikslinti ir skelbti klasifikuotų vaistų sąrašus.

3. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie SAM viršininkui V. Budnikui.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS Ministras                                    Mindaugas Stankevičius

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 1998 12 31

įsakymu Nr. 796

 

Bendrosios žmonėms skiriamų vaistų klasifikavimo pagal išdavimo sąlygas taisyklės

 

I. Bendroji dalis

 

1. Šios taisyklės nustato žmonėms skiriamų vaistų klasifikavimą pagal išdavimo sąlygas į receptinius ir nereceptinius vaistus.

2. Taisyklės nereguliuoja vaistų kainodaros, vaistų apmokėjimo, socialinio draudimo nuostatų išlaidoms už vaistus kompensuoti.

3. Sąvokos:

3.1. Vaisto sąvoka vartojama kaip ir Lietuvos Respublikos vaistų įstatyme.

3.2. Gydytojo receptas – Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos dokumentas, išrašytas profesionalaus asmens, turinčio teisę ir kvalifikaciją skirti vaistus.

3.3. Receptinis vaistas – vaistas, kuris išduodamas pagal gydytojo receptą.

3.4. Nereceptinis vaistas – vaistas, kuris išduodamas be gydytojo recepto.

 

II. Vaistų klasifikavimo grupės

 

1. Skiriamos šios vaistų grupės:

1.1. Nereceptiniai vaistai.

1.2. Receptiniai vaistai.

2. Receptiniai vaistai skirstomi į šiuos pogrupius:

2.1. Vaistai, kurie išduodami pagal nespecialius gydytojų receptus. Pagal juos vaistai gali būti išduodami tik vieną kartą arba pakartotinai, jei tai nurodyta recepte.

2.2. Vaistai, kurie išduodami pagal specialų gydytojo receptą.

2.3. Stacionaro vaistai, kurių receptų išrašymas ribojamas. Šie vaistai skiriami vartoti tik stacionaro sąlygomis, atskirais atvejais – ir ambulatoriškai, griežtai prižiūrint medicinos specialistui.

 

III. Vaistų priskyrimo receptiniams vaistams kriterijai

 

1. Receptiniams vaistams priskiriami:

1.1. Vaistai, kurie gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai pavojingi sveikatai, nors jie vartojami tinkamai, bet be gydytojo priežiūros.

1.2. Vaistai, kurie gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai pavojingi sveikatai, nes daugelis žmonių juos vartoja netinkamai.

1.3. Vaistai, turintys medžiagų ar sudedamųjų dalių, kurių veikimas ir (ar) nepageidaujamas poveikis reikalauja tolesnio tyrimo.

1.4. Parenterinės vaisto formos.

2. Receptiniams vaistams, kurie išduodami pagal specialų gydytojo receptą, priskiriami:

2.1. Vaistai, kurių sudėtyje yra narkotinės ar psichotropinės medžiagos ir jos kiekis yra didesnis už didžiausią vienkartinę dozę.

2.2. Vaistai, kuriuos netinkamai vartojant, gali skatinti piktnaudžiavimą, liguistą potraukį ar vartojimą nelegaliems tikslams.

2.3. Vaistai, kurių sudėtyje yra medžiagos, dėl savo naujumo ar savybių reikalaujančios imtis išankstinio atsargumo priemonių.

Pastaba. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka specialus (2 formos) receptas išrašomas tik narkotiniams vaistams ir vaistinėms medžiagoms. Kitais atvejais naudojamas 1 formos recepto blankas taikant specialias žymas.

3. Stacionaro vaistams priskiriami:

3.1. Vaistai, kurie dėl savo farmacinių savybių, naujumo ar visuomenės sveikatos interesų yra vartojami specializuotam gydymui tik stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose.

3.2. Vaistai, skiriami gydyti ligonius, kurių liga diagnozuojama tik sveikatos priežiūros įstaigose, nors vėliau juos galima vartoti ir kitomis sąlygomis.

3.3. Vaistai, kurie skiriami ambulatoriniams ligoniams gydyti, bet juos vartojant gali pasireikšti svarbūs nepageidaujami reiškiniai ir dėl to reikalinga griežta medicinos specialisto priežiūra.

4. Išimties tvarka receptinių vaistų kriterijus atitinkantys vaistai gali būti priskiriami nereceptiniams vaistams, atsižvelgiant į:

4.1. Didžiausią vienkartinę dozę, didžiausią dienos dozę, koncentraciją, farmacinę formą, pakuotę.

4.2. Kitas vartojimo sąlygas.

 

IV. Vaistų priskyrimo nereceptiniams vaistams kriterijai

 

1. Nereceptiniams vaistams priskiriami tie vaistai, kurie neatitinka receptinių vaistų kriterijų, tačiau yra kokybiški, veiksmingi, pakankamai saugūs vartojant juos be gydytojo priežiūros ir skiriami lengvai atpažįstamiems, greit praeinantiems negalavimams gydyti.

2. Išimties tvarka nereceptiniams vaistams gali būti priskiriami vaistai kai kuriems ūmiems susirgimams gydyti (pvz., nitroglicerinas ir kt.).

 

V. Vaistų klasifikavimo tvarka

 

1. Vaistus klasifikuoja Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie SAM, juos įrašydama į Valstybinį vaistų registrą ir perregistruodama.

2. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie SAM sudaro receptinių vaistų sąrašą, nurodydama receptinio vaisto pogrupį pagal šias taisykles. Sąrašas turi būti tikslinamas kartą per metus.

3. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, perregistruodama vaistą arba gavusi naujų duomenų, nagrinėja ir tikslina vaistų klasifikavimą, vadovaudamasi šiomis taisyklėmis.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS Ministras                                    Mindaugas Stankevičius

______________