LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR UKRAINOS VYRIAUSYBĖS
SUSITARIMAS
DĖL BENDRADARBIAVIMO GELEŽINKELIŲ TRANSPORTO SRITYJE
Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Ukrainos Vyriausybė, toliau vadinamos „Susitariančiomis Šalimis“,
remdamosi lygiateisės partnerystės ir abipusės pagarbos principais,
įvertindamos abiejų valstybių geležinkelių transporto koordinavimo ir bendros veiklos reikšmę,
pripažindamos ypatingą keleivinio ir krovininio susisiekimo plėtojimo tarp abiejų valstybių ir tranzito per jų teritorijas į trečiąsias šalis reikšmę,
susitarė:
1 straipsnis
1. Susitariančios Šalys bendradarbiaudamos teikia viena kitai būtiną pagalbą, siekdamos tarp abiejų šalių plėtoti tolesnį geležinkelių susisiekimą, priima būtinas priemones keleivių ir krovinių tarptautiniams vežiojimams tobulinti.
2 straipsnis
1. „Susitariančių Šalių kompetentingos žinybos“:
Lietuvos Respublikoje – Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija;
Ukrainoje – Ukrainos transporto ministerija.
2. „Susitariančių Šalių geležinkeliai“:
iš Lietuvos pusės – Specialios paskirties akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“;
iš Ukrainos pusės – Ukrainos geležinkelio transporto valstybinė administracija „Ukrzaliznycia“.
3 straipsnis
1. Susitariančios Šalys pagal nacionalinius įstatymus ir galiojančias tarptautines taisykles sudarys būtinas sąlygas, kad Susitariančių Šalių keleiviai, jų bagažas, kroviniai, paštas ir riedmenys būtų netrukdomai vežami tarp abiejų valstybių esančiais geležinkeliais, taip pat ir tranzitu per jų teritorijas į trečiąsias šalis.
4 straipsnis
1. Susitariančios Šalys laiko būtinybe koordinuoti tarifų politiką tarptautiniame geležinkelių susisiekime.
5 straipsnis
6 straipsnis
7 straipsnis
1. Susitariančių Šalių kompetentingos žinybos ir geležinkeliai pagal abipusį susitarimą į Susitariančių Šalių valstybių teritorijas gali siųsti savo tarnybinį personalą kylančioms iš šio Susitarimo užduotims vykdyti.
2. Susitariančių Šalių tarnybinis personalas:
a) atlieka savo pareigas kitos Susitariančios Šalies valstybės teritorijoje, laikydamasis tarptautinių normų ir taisyklių, nacionalinių Susitariančių Šalių įstatymų ir abipusiai suderintų tarnybinių instrukcijų;
b) įvažiuojant, išvažiuojant ir būnant kitos Susitariančios Šalies valstybės teritorijoje turi laikytis ten galiojančių įstatymų ir taisyklių;
3. Vienos iš Susitariančių Šalių kompetentingos žinybos ir geležinkeliai atsako už savo tarnybinio personalo darbą, jam būnant kitos Susitariančios Šalies valstybės teritorijoje, ir kontroliuoja jo veiklą.
8 straipsnis
9 straipsnis
1. Jei vežant dėl nelaimingų atsitikimų ar avarijų padaroma žala piliečių ir krovinių savininkų sveikatai bei turtui, Susitariančios Šalys, nustatydamos materialinę atsakomybę, vadovaujasi šiais principais:
a) žalą, padarytą vienos Susitariančios Šalies tarnybiniam personalui ar turtui, dėl nelaimingo atsitikimo ar avarijos, atliekant tarnybines pareigas kitos Susitariančios Šalies valstybės teritorijoje, pagal savo valstybės įstatymus atlygina tas geležinkelis, kurio darbuotojas yra nukentėjusysis;
b) už žalą, padarytą vienos Susitariančios Šalies tarnybiniam personalui ar turtui dėl nelaimingo atsitikimo ar avarijos, įvykusių kitos Susitariančios Šalies valstybės teritorijoje ne darbo metu, pagal savo šalies įstatymus atlygina tos Susitariančios Šalies geležinkelis, kurio valstybės teritorijoje įvyko nelaimingas atsitikimas ar avarija;
c) už žalą, padarytą tretiems asmenims ar jų turtui dėl nelaimingų atsitikimų ar avarijų vežant, pagal savo Šalies įstatymus atlygina tos Susitariančios Šalies geležinkelis, kurio valstybės teritorijoje įvyko nelaimingas atsitikimas ar avarija, jei nenustatyta, kad žala padaryta tyčia arba yra nenugalimos jėgos pasekmė.
2. Už žalą, padarytą nustatyta tvarka priimtam kroviniui, iki jo išdavimo gavėjui momento, įvykus vagystei ar jį sugadinus, išskyrus atvejus, numatytus kitais susitarimais, materialiai atsako tos Susitariančios Šalies geležinkelis, kurio valstybės teritorijoje įvyko vagystė arba jis sugadinamas.
3. Susitariančių Šalių geležinkelių abipusė materialinė atsakomybė nustatoma šiais principais:
a) vienos Susitariančios Šalies geležinkelis atsako prieš kitos Susitariančios Šalies geležinkelį už žalą, padarytą dėl savo tarnybinio personalo kaltės, jei laikomi sugadinti arba neteisingai naudojami geležinkelių statiniai, įrengimai ir kitos techninės priemonės, pažeidžiant nustatytus reglamentus arba vežimo proceso taisykles;
b) Susitariančių Šalių geležinkeliai už padarytą žalą atlygina proporcingai savo kaltės dydžiui. Tais atvejais, kai negalima nustatyti kaltininko, abiejų Susitariančių Šalių geležinkeliai atlygina lygiomis dalimis;
d) vienos iš Susitariančių Šalių geležinkelis, turintis tiesiogiai atlyginti žalą, turi teisę iškelti regresinį ieškinį kitos Susitariančios Šalies geležinkeliui, kurio tarnybinis personalas savo veiksmais arba neveikimu prisidėjo prie įvykio ir pripažintas kaltu. Tokios žalos atlyginimo tvarka nustatoma tarp Susitariančių Šalių geležinkelių atskiru susitarimu.
10 straipsnis
1. Ginčytiniems klausimams, kilusiems aiškinant ir taikant šį Susitarimą, spręsti Susitariančios Šalys sudarys Bendrą komisiją.
11 straipsnis
12 straipsnis
Šis Susitarimas įsigalioja po trisdešimt (30) dienų, kai buvo gautas paskutinis pranešimas apie visų procedūrų, būtinų jo įsigaliojimui pagal Susitariančių Šalių nacionalinius įstatymus, įvykdymą.
Susitariančios Šalys bet kuriuo metu gali nutraukti šį Susitarimą. Jei nė viena iš Susitariančių Šalių ne vėliau kaip prieš šešis (6) mėnesius iki minėto penkerių metų termino pabaigos neperspės kitos Susitariančios Šalies, kad ketina nutraukti šį Susitarimą, jis laikomas pratęstu neribotam laikui ir galios iki tol, kol viena iš Susitariančių Šalių jį nutrauks, prieš šešis (6) mėnesius apie tai perspėdama kitą Susitariančią Šalį.
Nutraukus šį Susitarimą, jo nuostatos bus taikomos visiems pagal šį Susitarimą neįvykdytiems įsipareigojimams ir kontraktams iki jų galutinio įvykdymo.
Sudaryta Kijeve 1996 m. balandžio 4 d. dviem egzemplioriais, kiekvienas lietuvių, ukrainiečių ir rusų kalbomis, be to, visi tekstai vienodai autentiški. Kilus nesutarimams traktuojant šio Susitarimo tekstą, remiamasi tekstu rusų kalba.
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS VARDU |
UKRAINOS VYRIAUSYBĖS VARDU |