LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL GYVENTOJŲ PASTATŲ PRIVALOMOJO DRAUDIMO
1992 m. liepos 14 d. Nr. 535
Vilnius
1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos gyventojų pastatų privalomojo draudimo laikinąsias taisykles (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. 1 procentas gyventojų pastatų privalomojo draudimo įmokų skiriamas Lietuvos Respublikos draudimo įstatyme numatytoms prevencijos priemonėms finansuoti;
2.2. pasikeitus gyventojų pastatų įkainojimo normoms, Valstybinė draudimo įstaiga iki naujo pastatų įkainojimo gali taikyti laikinus įkainojimo normų pataisos koeficientus;
2.3. įmonės, įstaigos ir organizacijos turi vykdyti savo darbuotojų pavedimus pervesti privalomojo draudimo įmokas iš jiems priklausančio darbo užmokesčio į Valstybinės draudimo įstaigos sąskaitą, atskaitydamos iš pervedamų sumų 2 procentus tų įmonių, įstaigų ir organizacijų buhalterijų darbuotojams atlyginti už pavedimų vykdymą;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. liepos 14 d. nutarimu Nr. 535
Lietuvos Respublikos gyventojų pastatų privalomojo
draudimo laikinosios taisyklės
Draudėjai ir draudikas
1. Draudėjai yra Lietuvos Respublikos piliečiai, kitų valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, turintys Lietuvos Respublikoje nuosavybės teise gyvenamuosius namus (jų dalis), taip pat ūkinius pastatus (jų dalis).
Draudimo objektai
3. Privalomojo draudimo objektai yra gyvenamieji namai (jų dalys), ūkiniai pastatai (jų dalys), kai jie pastatyti nuolatinėje buvimo vietoje ir uždengtas stogas, išskyrus nurodytus šių taisyklių 4 punkte.
4. Privalomai nedraudžiami:
4.5. pastatai, kurie pagal sausio 1 dienos būklę jų savininkų savanoriškai apdrausti Lietuvos Respublikoje įregistruotų draudimo organizacijų ne mažesnėmis sumomis, negu Valstybinės draudimo įstaigos apskaičiuotosios privalomojo draudimo sumos. Savininkams nesudarius savanoriškojo draudimo sutarčių kitam draudimo laikotarpiui, šie pastatai privalomai apdraudžiami nuo kitų metų sausio 1 dienos.
Draudimo suma
5. Pastatai privalomai draudžiami 50 procentų teritorinių valstybinių inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biurų įkainojimo sumos, atskaičius nusidėvėjimą.
6. Valstybinės draudimo įstaigos filialai draudimo sumas nustato vadovaudamiesi teritorinių valstybinių inventorizavimo, projektavimo ir paslaugų biurų įkainojimu. Neįkainotus pastatus laikinai įkainoja Valstybinės draudimo įstaigos filialai.
Draudiminiai įvykiai
8. Pastatai yra apdrausti nuo sunaikinimo ar sugadinimo dėl gaisro, stichinės nelaimės, šildymo, vandentiekio ar kanalizacijos avarijos, kitų asmenų veiksmų, vagystės, sugriuvimo (deformacijos) dėl nepakankamai ištirto grunto, netikėto pagrindinių konstrukcijų suirimo ar kritimo, taip pat žemos temperatūros poveikio ir kitų nelaimių.
Draudimo įmokos
9. Už pastatų draudimą gyventojai kasmet moka nustatyto dydžio įmokas – 0,3 procento draudimo sumos.
11. Įmokos gali būti sumokėtos Valstybinės draudimo įstaigos filialui, kurio aptarnaujamoje teritorijoje yra pastatai, taip pat per banką arba negrynaisiais per įstaigos, įmonės, organizacijos, kurioje dirba draudėjas, buhalteriją.
12. Laiku nesumokėjus įmokų, už kiekvieną pavėluotą dieną imami delspinigiai – 0,5 procento pavėluotai mokamos įmokų sumos.
Draudimo įmokų lengvatos
14. Draudėjus, laikinai patekusius į sunkią materialinę būklę, Valstybinės draudimo įstaigos filialai savarankiškai ar savivaldybių teikimu gali atleisti nuo visų arba dalies draudimo įmokų mokėjimo.
Draudimo įmokų apskaičiavimas
16. Įmokas už pastatų privalomąjį draudimą Valstybinės draudimo įstaigos filialai apskaičiuoja kartą per metus – pagal draudėjų sausio 1 dieną turimų pastatų būklę. Apskaičiavus draudimo įmokas, draudėjams iki balandžio 1 dienos įteikiami pranešimai.
Jeigu draudėjas pateikia Valstybinės draudimo įstaigos darbuotojui savanoriškojo draudimo sutarties, numatytos šių taisyklių 4.5 punkte, polisą arba kitaip informuoja apie sudarytą savanoriškojo draudimo sutartį, reikalavimas mokėti privalomojo draudimo įmokas panaikinamas.
Draudėjo pareigos po draudiminio įvykio
ir akto surašymas
19. Apie draudiminį įvykį draudėjas, o jam nesant – pilnametis šeimos narys privalo per dvi paras (nuo momento, kai apie įvykį sužinojo ar turėjo sužinoti) raštu pranešti Valstybinės draudimo įstaigos filialui. Be to, draudėjas privalo nedelsdamas pranešti apie vagystę, pastatų sunaikinimą ar sugadinimą dėl kitų asmenų veiksmų – policijai, apie gaisrą – priešgaisrinės priežiūros įstaigai, apie sprogimą ar avariją – atitinkamai tarnybai.
20. Iki atvyks Valstybinės draudimo įstaigos filialo atstovas, draudėjas privalo išsaugoti sunaikintų ar sugadintų pastatų liekanas.
Nuostolių apskaičiavimas
22. Nuostoliai apskaičiuojami pagal statybinių medžiagų kainas, darbų įkainius bei transporto išlaidų tarifus, kuriais vadovaujantis pastatai buvo įkainoti ir apdrausti.
23. Kai pastatai sunaikinti, nuostoliais laikoma pastatų vertė atsižvelgiant į nusidėvėjimą ir atskaičius statybai tinkamų liekanų vertę.
Draudimo atlyginimo apskaičiavimas
ir išmokėjimas
26. Kai pastatai sunaikinti ar sugadinti, draudimo atlyginimas yra lygus 50 procentų nuostolio sumos, bet jis neturi viršyti draudimo sumos.
27. Draudimo atlyginimą moka Valstybinės draudimo įstaigos filialas, kurio aptarnaujamoje vietovėje yra draudėjo pastatai.
30. Valstybinės draudimo įstaigos filialas, surašęs įvykio aktą, turi per 7 dienas apsvarstyti draudimo atlyginimo mokėjimo klausimą ir apie sprendimą pranešti draudėjui. Kai šiam sprendimui priimti reikia tardymo išvados arba teismo sprendimo, Valstybinės draudimo įstaigos filialas draudimo atlyginimo mokėjimo klausimą turi apsvarstyti ir apie sprendimą pranešti draudėjui per 7 dienas nuo šių dokumentų gavimo.
Draudimo atlyginimo nemokėjimas
32. Draudimo atlyginimas nemokamas, jeigu:
32.1. pastatai sunaikinti, sugadinti dėl draudėjo ar pilnamečio jo šeimos nario veiksmų, kuriuose tardymas arba teismas nustatė nusikaltimo požymius;
32.2. pagrindinės pastatų konstrukcijos suiro ar krito dėl statybos broko arba tai atsitiko vykdant papildomus statybos, rekonstrukcijos ar apdailos darbus;
32.4. apie vagystę, pastatų sunaikinimą ar sugadinimą dėl kitų asmenų veiksmų nepranešta policijai, apie gaisrą – priešgaisrinės priežiūros įstaigai, apie sprogimą ar avariją – atitinkamai tarnybai, taip pat jeigu nurodytos tarnybos nepatvirtina įvykio;
32.5. apie draudiminį įvykį nebuvo pranešta Valstybinės draudimo įstaigos filialui 19 punkte nustatytu laiku ir dėl to nebegalima nustatyti pastatų sunaikinimo ar sugadinimo priežasties bei padarytų nuostolių;
Pretenzijų nagrinėjimas
33. Iš gyventojų pastatų privalomojo draudimo kylančioms pretenzijoms pareikšti yra taikomi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyti ieškininės senaties terminai.