LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮSTATYMO „DĖL PILIEČIŲ NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ ATSTATYMO TVARKOS IR SĄLYGŲ“ 8, 19, 20, 21 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO IR PAPILDYMO 211 STRAIPSNIU

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. balandžio 2 d. Nr. I-1272

Vilnius

 

(Žin., 1991, Nr. 21-545; 1992, Nr. 3-40, Nr. 7-155, Nr. 11-278, Nr. 15-405; 1993, Nr. 5-83, Nr. 32-725; 1994, Nr. 7-100, Nr., Nr. 43-778; 1995, Nr. 39-965, Nr. 50-1226, Nr. 59-1465, Nr., Nr. 103-2299):

 

1 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 8 straipsnio ketvirtosios dalies pirmąjį sakinį ir visą dalį išdėstyti taip:

„Visais kitais atvejais, nenurodytais šio straipsnio antrojoje dalyje, gyvenamieji namai (jų dalys, butai) negrąžinami natūra, o nuosavybės teisė atstatoma valstybei išperkant juos iš šio įstatymo 2 straipsnyje nurodytų asmenų šių pasirinkimu tokiais būdais:

1) perduodant nuosavybėn jų nuomojamus valstybinio (savivaldybių) ar visuomeninio butų fondo butus;

2) suteikiant butus nuosavybėn Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Šiuo atveju pirmenybė suteikiama asmenims, kurie turi teisę į valstybės paramą pagal Gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymą;

3) suteikiant nuosavybėn žemės sklypus individualiam gyvenamajam namui statyti;

4) perduodant nuosavybėn kitus tuščius nenuomojamus ir neeksploatuojamus pastatus, kitus statinius arba jų dalis. Šių pastatų, statinių arba jų dalių perdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė;

5) panaikinant piliečio pinigines prievoles valstybei, atsiradusias po nekilnojamojo turto atėmimo iki sprendimo dėl nuosavybės teisių atstatymo priėmimo dienos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka;

6) suteikiant miško plotą ar kitą turtą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka;

7) išperkant (išmokant kompensaciją) pinigais ir (ar) vertybiniais popieriais.“

2. Papildyti 8 straipsnį – po ketvirtosios dalies įrašyti naują penktąją dalį, po jos einančioje šeštojoje dalyje po žodžių „Vyriausybės nustatyta tvarka“ įrašyti žodžius „atlyginant už nuosavybę rinkos kaina“ ir abi šias dalis

išdėstyti taip:

„Miesto (rajono) savivaldybės meras (valdyba) ar valstybės institucija priima sprendimą atstatyti nuosavybės teisę į gyvenamąjį namą (jo dalį, butą) vienu iš šiame straipsnyje nurodytų būdų pagal piliečio, kuriam atstatoma nuosavybės teisė, rašytinį prašymą. Jeigu pilietis pageidauja atstatyti nuosavybės teisę į gyvenamąjį namą (jo dalį, butą) natūra, o pagal šio straipsnio antrąją dalį šis gyvenamasis namas (jo dalis, butas) negali būti grąžintas natūra, meras (valdyba) ar valstybės institucija apie tai raštu informuoja pilietį ir pasiūlo pasirinkti šio straipsnio ketvirtojoje dalyje nurodytą išpirkimo būdą. Jeigu pilietis per tris mėnesius nuo pasiūlymo gavimo dienos nepasirenka gyvenamojo namo (jo dalies, buto) išpirkimo būdo, meras (valdyba) ar valstybės institucija priima sprendimą išpirkti gyvenamąjį namą, jo dalį (butą) už pinigus ir vertybinius popierius.

Pinigai sumokami, o vertybiniai popieriai išduodami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, atlyginant už nuosavybę rinkos kaina, bet ne vėliau kaip per 10 metų.“

3. 8 straipsnio aštuntojoje dalyje po pirmojo sakinio įrašyti naują sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

„Tais atvejais, kai gyvenamasis namas, jo dalis ar butas natūra negrąžinami, miesto meras (valdyba) ar kita institucija, priimdama sprendimą dėl jų išpirkimo, taip pat

priima sprendimą dėl šio namo, buto teisinės registracijos valstybės, savivaldybės, kooperatinės ar visuomeninės organizacijos vardu. Šis sprendimas per dvi savaites nuo jo priėmimo dienos įregistruojamas turto registro įstaigoje.

Nuosavybės teisė į juos atsiranda nuo sprendimo įregistravimo turto registro įstaigoje.“

 

2 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 19 straipsnio pirmąją ir antrąją dalis ir jas išdėstyti taip:

„Šio įstatymo 18 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse nurodytos institucijos turi išnagrinėti piliečių prašymus ir priimti sprendimus dėl nuosavybės teisės atstatymo (išskyrus dėl nuosavybės teisės atstatymo į žemę ir mišką) per 3 mėnesius nuo dokumentų, įrodančių nuosavybės teisę, pateikimo dienos. Sprendimai dėl nuosavybės teisės atstatymo į kaimo vietovėje esančią žemę ir mišką priimami ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo žemės reformos žemėtvarkos projektų, parengtų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, apsvarstymo apskrities valdytojo administracijos padalinyje ir šio padalinio išvados dėl nuosavybės teisės į žemę ar mišką atstatymo priėmimo. Sprendimai dėl nuosavybės teisės atstatymo į miestuose esančią žemę ir mišką priimami ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo suteikiamo neatlygintinai žemės sklypo vietos arba žemės (miško) išpirkimo būdo suderinimo su piliečiu, pageidaujančiu atstatyti nuosavybės teisę į žemę ar mišką.

Sprendimas nepriimamas, jeigu tarp piliečių kilo ginčas dėl nuosavybės teisės atstatymo būdo, išskyrus sprendimus dėl teisės atstatymo į gyvenamuosius namus (jų dalis, butus), kurie priimami šio įstatymo 8 straipsnyje nustatyta tvarka.“

 

3 straipsnis. 20 straipsnio papildymas

Papildyti 20 straipsnį – po pirmosios dalies įrašyti šią naują dalį:

„Sprendimai dėl nuosavybės teisių atstatymo į gyvenamuosius namus (jų dalis, butus) gali būti apskųsti teismui ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sprendimo įteikimo pretendentui dienos.“

 

4 straipsnis. 21 straipsnio papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti ir pakeisti 21 straipsnio penktąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Gyvenamąją patalpą asmeniui, kuris gyvena grąžinamame savininkui gyvenamajame name (jo dalyje ar bute), suteikia atitinkamo miesto, rajono savivaldybė pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės parengtą ir įgyvendinamą programą.

Kiekvienų metų valstybės biudžete numatomos lėšos tokioms programoms įgyvendinti.“

2. 21 straipsnio devintąją dalį pripažinti netekusia galios.

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 211 straipsniu

Papildyti Įstatymą 211 straipsniu:

211 straipsnis.    Garantijos nuomininkams, perkeltiems iš savininkams sugrąžintų ar grąžintinų gyvenamųjų patalpų ir likusiems gyventi valstybės išpirktose gyvenamosiose patalpose

Nuomininkai, perkelti iš savininkams sugrąžintų ar grąžintinų gyvenamųjų patalpų į kitas gyvenamąsias patalpas, turi teisę išsipirkti jas panaudodami deponuotas valstybės vienkartines išmokas (investicinius čekius) pagal Butų privatizavimo įstatymą. Nuomininkai, likę gyventi valstybės išperkamose iš savininkų gyvenamosiose patalpose, įgyja teisę išsipirkti šias patalpas pagal Butų privatizavimo įstatymą nuo sprendimo dėl gyvenamojo namo (jo dalies, buto) teisinės registracijos savivaldybės, valstybės, kooperatinės ar visuomeninės organizacijos vardu įregistravimo turto registro įstaigoje.“

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 71 straipsnio antrąja dalimi, skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO PIRMININKAS                            ČESLOVAS JURŠĖNAS

______________