LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJA

PAMINKLOTVARKOS DEPARTAMENTAS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

Į S A K Y M A S

 

1991 m. kovo 28 d. Nr. 36/14

Vilnius

 

DĖL STATYBOS IR PAMINKLOTVARKOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Atsižvelgiant į statybos ir paminklotvarkos pertvarkymus ryšium su perėjimu į rinkos ekonomiką,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti statybos ir paminklotvarkos techninės priežiūros taisykles (pridedamos).

2. Nustatyti, kad šios taisyklės yra privalomos visiems statytojams (užsakovams), rangos ir projektavimo įmonėms ir statybą, rekonstrukciją, kapitalinį remontą bei paminklų restauravimą kontroliuojantiems organams.

3. Atsižvelgti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1991 m. kovo mėn. 21 d. nutarimu Nr. 95 pripažino netekusiu galios Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1987 m. spalio 2 d. nutarimą Nr. 432 „Dėl priemonių statybos, projektavimo darbų, statybinių medžiagų ir dirbinių kokybei toliau gerinti“, kuriuo buvo patvirtinti Statybos techninės priežiūros nuostatai.

 

 

STATYBOS IR URBANISTIKOS                             PAMINKLOTVARKOS DEPARTAMENTO

MINISTRAS                                                                GENERALINIS DIREKTORIUS

A. NASVYTIS                                                             V. ZUBOVAS

 

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos

ministerijos ir Paminklotvarkos departamento

prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. kovo 28 d. įsakymu Nr. 36/14

 

STATYBOS IR PAMINKLOTVARKOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

1. BENDROS TAISYKLĖS:

 

1.1. Įmonių, gamybinių, ūkinių, socialinių, buitinių pastatų, paminklų ir kitų statinių statybos, plėtimo, rekonstrukcijos, techninio atnaujinimo, kapitalinio remonto, restauravimo (toliau tekste – statybų) techninę priežiūrą vykdo statytojai (užsakovai) nuo statybos (remonto, restauravimo) darbų pradžios iki baigtų statybų atidavimo naudoti, nepriklausomai nuo nuosavybės formos ir darbų vykdymo būdo. Be techninės priežiūros statybos draudžiamos.

1.2. Techninei priežiūrai vykdyti statytojų įsakymais (potvarkiais, sutartimis) skiriami savivaldybių bei Paminklotvarkos departamento sudarytų komisijų atestuoti specialistai – statybų profilį atitinkančių specialybių inžinieriai arba technikai, o stambioms bei sudėtingoms statyboms – specialistų grupės.

Statytojai gali sutartimis pavesti techninę priežiūrą specializuotai techninės priežiūros arba inžinerinių paslaugų įmonei, atestuotai ir gavusiai šiam darbui leidimą Statybos ir urbanistikos ministerijos (paminklų priežiūrai – Paminklotvarkos departamento) nustatyta tvarka.

Privačių statybų techninę priežiūrą rekomenduojama pavesti miesto, rajono valdybos vyriausiojo architekto, valstybinio projektinio biuro, Respublikinio valstybinio projektavimo, inventorizavimo ir paslaugų biuro specialistams. Miestuose bei miesteliuose ją organizuoja valstybinės statybos priežiūros inspektoriai, kaime – rajonų valdybų kapitalinės statybos skyriai.

1.3. Vienam techninės priežiūros inžinieriui rekomenduojama vienu metu prižiūrėti ne daugiau 8 statybų, kuriose per metus numatoma atlikti statybos ir montavimo darbų už 3-5 mln. rublių arba paminklų restauravimo bei remonto darbų – už 0,5 – 1,0 mln. rb. Privačių statybų skaičius neribojamas.

1.4. Techninės priežiūros inžinieriai paprastai išlaikomi iš lėšų, tam tikslui numatytų statybos (remonto, restauravimo) sąmatose arba iš statytojo ūkinės-komercinės veiklos lėšų.

Už privačių statybų techninę priežiūrą statytojai pagal sutartis sumoka patvirtintais įkainiais nustatytą sumą arba sutartinę kainą.

1.5. Techninės priežiūros inžinieriams draudžiama turėti tarnybines pareigas įmonėse, vykdančiose darbus jų prižiūrimose statybose, išskyrus šių įmonių nuosavą statybą. Vykdant darbus ūkio būdu, techninės priežiūros inžinieriumi negali būti pareigūnas, vadovaujantis šio statinio statybos, remonto ar restauravimo darbams.

1.6. Techninės priežiūros inžinieriams privalomi Statybos ir urbanistikos ministerijos valstybinės statybos inspekcijos, Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos, valstybinės statybos priežiūros ir kultūros paveldo kontrolės miestų, rajonų valdybų inspektorių bei projekto autorių nurodymai, duodami jų kompetencijos ribose.

 

2. TECHNINĖS PRIEŽIŪROS INŽINIERIŲ UŽDAVINIAI IR PAREIGOS

 

2.1. Techninės priežiūros inžinierių pagrindiniai uždaviniai yra kontroliuoti projektinių sprendimų, normų, standartų, rangos sutartyse numatytų terminų, paminklosaugos reikalavimų laikymąsi, patikrinti ir priimti baigtus darbų etapus, priimti apmokėjimui tiktai kokybiškai padarytus darbus.

Vykdydami šiuos uždavinius, techninės priežiūros inžinieriai privalo:

2.2. Prieš statybos pradžią pateikti ją įregistruoti valstybinės statybos priežiūros miesto, rajono inspektoriui (prieš paminklotvarkos darbų pradžią juos taip pat turi įregistruoti dar ir miesto, rajono kultūros paveldo inspektorius).

2.3. Kontroliuoti, kad rangovams sutartyse numatytu laiku būtų patiekiama statybos projektinė ir sąmatinė dokumentacija. Jei statybos metu joje išryškėja klaidų, pasirūpinti operatyviu ištaisymu.

2.4. Pasirūpinti geodezinių koordinačių, reperių ir raudonųjų linijų nužymėjimu ir įtvirtinimu statybos aikštelėje, kartu su statytojo (arba jo samdyta) geodezine tarnyba patikrinti, priimti ir įforminti aktais bei schemomis pastatų, įrenginių bei inžinerinių tinklų nužymėjimą vietovėje.

2.5. Perduoti rangovui statybos aikštelėje esančių pastatų, įrenginių ir požeminių bei antžeminių komunikacijų planą.

2.6. Rūpintis, kad laiku būtų įforminta juridinė, techninė bei paminklosauginė statybos aikštelėje esančių statinių nugriovimo, komunikacijų perkėlimo, želdinių bei kultūrinės aplinkos išsaugojimo dokumentacija ir statybos aikštelė aktu perduota rangovui.

2.7. Kartu su rangovu derinti laikinų ir nuolatinių statybos aikštelės inžinerinių tinklų prijungimą prie veikiančių komunikacijų ir gauti atitinkamus leidimus.

2.8. Kontroliuoti statybos, montavimo, remonto, restauravimo darbų atitikimą projektams, normoms, taisyklėms bei kitiems norminiams dokumentams ir jų vykdymo technologijos laikymąsi, reikalauti pašalinti pasitaikiusius pažeidimus, kiekvienu atveju padarant konkretų įrašą atitinkamų darbų žurnaluose. Kontroliuoti savo, valstybinės statybos priežiūros, autorinės priežiūros ir kitų kontrolės tarnybų reikalavimų vykdymą ir padaryti atžymą apie kiekvieno reikalavimo įvykdymą.

2.9. Neleisti naudoti statybines medžiagas, dirbinius bei konstrukcijas, gautas be pasų (sertifikatų), kol jos nebus išbandytos pagal normas, o kai pasuose (sertifikatuose) arba išbandymų išvadose nurodyti rodikliai blogesni už projektinius – kol nebus gautas projektuotojų sutikimas. Reikalauti monolitinėms konstrukcijoms naudojamų betonų ir skiedinių kontrolinių pavyzdžių išbandymo pagal standartus.

2.10. Imtis profilaktinių priemonių (aptarti su darbų vykdytojais projektų ir normų reikalavimus pradedamiems darbams, patikrinti gautų medžiagų, dirbinių bei konstrukcijų kokybę bei atitikimą projektui ir t. t.), kad būtų išvengta projektų ir normų pažeidimų.

2.11. Patikrinti ir kartu su autorine priežiūra (kai ji vykdoma) priimti iš rangovo atsakingas konstrukcijas ir baigtus darbų etapus, įforminant atitinkamus aktus (rekomenduojamas pastatų statybos etapų sąrašas – šių taisyklių 1 priedas).

2.12. Vizuoti apmokėjimui tik tuos darbus, kurie atitinka projektus, normas ir rangos sutartyse numatytus reikalavimus; atsisakyti vizavimo, kai dėl atitinkamų darbų priėmimo prieštarauja autorinės arba valstybinės priežiūros pareigūnai.

Jeigu statytojas apmoka nekokybiškai padarytus darbus nepaisydamas techninės priežiūros inžinieriaus atsisakymo vizuoti jų priėmimą, visa atsakomybė už pasekmes tenka apmokėjimo dokumentus pasirašiusiam asmeniui.

2.13. Laiku patikrinti ir priimti dengiamų darbų kokybę, kartu su rangovo atstovu įforminti jų priėmimo aktus ir leisti vykdyti tolesnius darbus. Priimant dengiamus darbus, išvardytus prie autorinės priežiūros sutarties pridėtame sąraše, turi dalyvauti ir autorinės priežiūros atstovas.

2.14. Dalyvauti išbandant inžinerinius tinklus, sistemas, įrengimus bei technologines linijas ir įforminant jų priėmimo aktus.

2.15. Dalyvauti valstybinės statybos priežiūros, autorinės priežiūros, kultūros paveldo inspekcijos ir kitų kontrolės organų atliekamuose prižiūrimų statybų patikrinimuose.

2.16. Dalyvauti įvertinant prižiūrimų statybų techninę būklę bei paminklų saugotinus elementus užkonservuojant statybą ir atnaujinant darbus po konservacijos bei įforminant atitinkamus dokumentus.

2.17. Pranešti valstybinės statybos priežiūros organui, kultūros paveldo inspekcijai apie avarinę prižiūrimos statybos būklę arba įvykusią avariją.

2.18. Kontroliuoti, kad laiku, nustatyta apimtimi ir kokybiškai būtų forminama gamybinė kontrolės dokumentacija (statybos ir specialių darbų žurnalai, geodezinės išpildymo schemos išbandymo bei dengtų darbų aktai ir t. t.).

2.19. Vesti priimtų darbų kiekių apskaitą ir kontroliuoti, kad rangovams nebūtų apmokėta daugiau darbų negu numatyta statybos techninėje dokumentacijoje.

2.20. Atsiradus būtinybei projekte padaryti pakeitimų, organizuoti jų suderinimą su projektą parengusia įmone, užsakovu ir rangovu. Nedelsiant sustabdyti darbus, vykdomus pagal nesuderintus projekto pakeitimus.

2.21. Kartu su rangovu kompetentingose organizacijose bei tarnybose derinti technologinių kėlimo kranų, vidaus slėgimo principu veikiančių katilų, įrengimų, aparatų bei vamzdynų, kabelių, transformatorių, liftų ir kitos inžinerinės įrangos išbandymo ir registravimo klausimus.

2.22. Kontroliuoti, kaip statybos (remonto, restauracijos) procese dalyvaujančios įmonės laikosi sutarčių. Prireikus, statytojui pateikti siūlymus dėl sutartyse numatytų sankcijų taikymo už įsipareigojimų nevykdymą.

2.23. Užsakyti lauko inžinerinių tinklų kontrolines geodezines nuotraukas ir sklypo suplanavimo išpildymo brėžinius. Neleisti užpilti požeminių tinklų bei įrengimų, kol neatlikti jų faktiškos padėties matavimai.

2.24. Kartu su rangovu paruošti ir pateikti priėmimo naudoti komisijai statybos normomis ir taisyklėmis bei baigtų statybų priėmimo naudoti taisyklėmis numatytą projektinę, sąmatinę ir kontrolinę dokumentaciją, teikti šiai komisijai reikalingą informaciją, dalyvauti jos darbe, po priėmimo perduoti minėtą dokumentaciją saugoti baigtos statybos naudotojui. Parengti priimtų naudoti statinių perdavimo į naudotojo balansą dokumentus.

2.25. Neleisti naudoti nustatyta tvarka nepriimtą naudoti statybą arba jos dalį. Raštu pareikalauti iš savavaliautojų nutraukti jos eksploataciją ir, prireikus, informuoti valstybinės statybos priežiūros organą, Kultūros paveldo inspekciją, prokuratūrą arba kitus kompetentingus organus.

2.26. Prižiūrint paminklotvarkos darbus, organizuoti ir kontroliuoti unikalių, išliekamąją vertę turinčių elementų (saugotinų elementų) išsaugojimą vietoje bei laikinai išmontuojamų vertingų pastato elementų saugojimą sandėliuose (saugyklose).

2.27. Statant baigos būdu, rangos sutartyje pažymima, kurias techninės priežiūros funkcijas perima rangovas (paprastai perima šių nuostatų 2.2 – 2.5; 2.7, 2.10, 2.19 – 2,21, 2.23, 2.25 punktuose išvardytas funkcijas).

Privačių statybų, vykdomų gyventojų jėgomis, techninės priežiūros inžinieriai privalo:

2.28. Supažindinti statytoją pasirašytinai su pagrindinėmis projekte numatytų statybos ir montavimo darbų saugos taisyklėmis, ir, lankantis statyboje, kontroliuoti jų laikymąsi.

2.29. Tikrinti statybos darbų etapų atitikimą projektui, normoms ir taisyklėms, reikalauti iš statytojo pašalinti neleistinus jų pažeidimus. Rezultatus fiksuoti statybos techninės priežiūros kortelėje (rekomenduojama jos forma – šių taisyklių 2 priedas).

2.30. Kilus deformacijų arba avarijos grėsmei, pareikalauti tuojau nutraukti statybos darbus ir pašalinti šios grėsmės priežastis.

2.31. Dalyvauti priėmimo naudoti komisijos darbe, kartu su statytoju pateikti jai reikalingus dokumentus.

 

3. TECHNINĖS PRIEŽIŪROS INŽINIERIŲ TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ

 

3.1. Įteikti rangovui, ūkio būdu statančiai įmonei arba piliečiui privalomą reikalavimą nutraukti statybos, montavimo, remonto, restauravimo ir specialiuosius darbus, kai kyla deformacijų bei avarijų grėsmė, uždengiamos nepatikrintos arba nepataisytos pagal kontroliuojančių tarnybų nurodymus konstrukcijos arba pažeidžiami paminklosaugos reikalavimai.

3.2. Nepriimti nekokybiškai padarytus bei neprojektinius darbus, kol nepašalinti projektų bei normų pažeidimai ir nevizuoti jų apmokėjimo dokumentų.

3.3. Reikalauti iš rangovų ir ūkio būdu darbus vykdančių statybininkų laikytis darbų saugos taisyklių, statybos organizavimo, darbų vykdymo ir statybos projektų, sutarčių, statybos normų ir taisyklių.

3.4. Techninės priežiūros inžinierius kartu su rangovu atsako pagal įstatymus už:

pasirašytų dengtų darbų patikrinimo, konstrukcijų, inžinerinių tinklų bei įrengimų išbandymo ir kitų dokumentų atitikimą tikrovei;

priimtų statybos, montavimo, specialiųjų, remonto bei restauravimo darbų atitikimą projektams, normoms, taisyklėms ir rangos sutartyje nurodytiems reikalavimams;

nekokybiškai atliktų statybos, montavimo, specialiųjų, remonto bei restauravimo darbų priėmimą;

garantiniu eksploatacijos laiku išryškėjusį broką, deformacijas ir įvykusias avarijas dėl projekto, statybos normų ir taisyklių pažeidimų;

kitų pareigų atlikimą sutinkamai su šiais nuostatais.

______________

 


Statybos ir paminklotvarkos techninės

priežiūros taisyklių

2 priedas

 

PRIVAČIOS STATYBOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS KORTELĖ Nr. __

 

Statytojo pavardė, v., adresas __________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Statybos pavadinimas_________________________________________________________

Statybos adresas ____________________________________________________________

Įregistruoja savivaldybėje 199 __ m. __________ mėn. ____ d.

Nr. Projektas _______________________________________________________________

Statybos darbus atlieka _______________________________________________________

Techninę priežiūrą vykdo _____________________________________________________

Statyba pradėta _____________________________________________________________

Baigta statyba priimta naudoti _________________________________________________

 

Statybos etapų patikrinimas ir priėmimas

Eil. Nr.

Darbų etapai

Patikrinimų datos

Techninės priežiūros inžinieriaus pastabos ir reikalavimai. Statytojo supažindinimo parašas

Etapo priėmimo data ir parašas

1.

Statybos geodezinio nužymėjimo priėmimas. Darbų saugos paaiškinimas statytojui.

 

 

 

2.

Iškasos ir pamatai iki jų užpylimo

 

 

 

3.

Atitvarinės ir laikančios konstrukcijos, stogas.

 

 

 

4.

Inžineriniai tinklai:

 

 

 

 

vandentiekis kanalizacija elektra skysto kuro (dujų) įrengimai.

 

 

 

5.

Stalių darbai, grindys, medinių konstrukcijų antiseptinimas, vidaus apdaila.

 

 

 

6.

Vidaus santechnikos, elektros instaliacijos ir kitos įrangos veikimo patikrinimas.

 

 

 

7.

Fasadų apdaila ir aplinkos sutvarkymas.

 

 

 

 

Lauko inžinerinių tinklų pajungimas.

 

 

 

8.

Dalyvavimas užbaigtos statybos priėmime naudoti.

 

 

 

 

Techninę priežiūrą užbaigiau:

Techninės priežiūros inžinierius                  _______________

                                                                                                     (parašas)

                                                                  ________________

                                                                                                        (data)

 

Techninė priežiūra atlikta pagal sutartį:

Statytojas                            ________________

                                                                        (parašas)

                                            ________________

                                                                           (data)

 

Įformintą kortelę priėmiau:

Valstybinės statybos priežiūros inspektorius                 ________________

                                                                                                                                (parašas)

                                                                                    __________________

                                                                                                                                   (data)

______________