LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LYGIAVAMZDŽIŲ ŠAUTUVŲ SAVIGYNAI BEI JŲ ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMO, LAIKYMO IR NAUDOJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
1994 m. rugsėjo 7 d. Nr. 831
Vilnius
1. Patvirtinti Lygiavamzdžių šautuvų savigynai bei jų šaudmenų įsigijimo, laikymo ir naudojimo tvarką (pridedama).
2. Padaryti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gruodžio 24 d. nutarime Nr. 587 „Dėl leidimo įsigyti šaunamuosius ginklus savigynai“ (Žin., 1992, Nr. 7-187) šiuos pakeitimus:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. rugsėjo 7 d. nutarimu Nr. 831
Lygiavamzdžių šautuvų savigynai bei jų šaudmenų įsigijimo, laikymo ir naudojimo tvarka
Bendroji dalis
1. Lietuvos Respublikos piliečiai ar nuolatiniai jos gyventojai, kuriems suėję 18 metų, turi teisę savigynai įsigyti ir laikyti vieną lygiavamzdį šautuvą ir ne daugiau kaip 50 jo šaudmenų, užtaisytų ne didesnio kaip 5 milimetrų skersmens šratais.
Leidimų savigynai įsigyti ir laikyti lygiavamzdį šautuvą bei jo šaudmenis išdavimas
3. Leidimai savigynai įsigyti ir laikyti lygiavamzdį šautuvą bei jo šaudmenis neišduodami asmenims:
3.1. teistiems už tyčinius nusikaltimus arba nusikaltimus, padarytus neatsargiai naudojant šaunamąjį ar dujinį šaunamąjį ginklą, šaudmenis ar sprogstamąsias medžiagas, nuteistiems lygtinai, taip pat atliekantiems bausmes, nesusijusias su laisvės atėmimu;
3.2. baustiems administracinėmis nuobaudomis už teisės pažeidimus, susijusius su neteisėtu narkotinių priemonių įsigijimu ir laikymu, medžioklės ar žvejybos taisyklių, šaunamųjų ginklų ir šaudmenų įsigijimo, laikymo, nešiojimosi ir naudojimo tvarkos pažeidimu, kėsinimusi į viešąją tvarką, taip pat kitus tyčinius administracinius teisės pažeidimus, kurių pobūdis rodo, jog šaunamasis ginklas ar šaudmenys gali būti administracinio teisės pažeidimo įrankiu arba tiesioginiu objektu;
3.3. neveiksniems, taip pat piktnaudžiaujantiems alkoholiniais gėrimais, vartojantiems narkotines ar toksines medžiagas, sergantiems psichikos ligomis, pasikėsinusiems į savo gyvybę ar turintiems fizinių trūkumų, trukdančių saugiai laikyti ir teisėtai naudoti šaunamąjį ginklą;
3.5. neišklausiusiems šaunamųjų ginklų laikymo bei naudojimosi jais kursų ir neišlaikiusiems atitinkamo egzamino (įskaitos);
4. Karo, nepaprastosios padėties metu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais nurodytieji leidimai laikinai neišduodami.
5. Asmuo, norintis įsigyti savigynai lygiavamzdį šautuvą, teritoriniam policijos komisariatui pateikia prašymą ir psichiatro bei narkologo pažymėjimus.
Pasienio ruožo gyventojai, be šių dokumentų, privalo pateikti ir užkardos vado sutikimą.
6. Teritoriniai policijos komisariatai per 30 dienų atlieka asmens privalomąjį patikrinimą ir apie priimtą sprendimą informuoja asmenį, pateikusį prašymą.
7. Gavęs teigiamą atsakymą, asmuo, norintis įsigyti lygiavamzdį šautuvą savigynai, Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka privalo išklausyti šaunamojo ginklo laikymo, pervežimo (pernešimo) į kitą vietą bei naudojimo kursus ir išlaikyti egzaminą. Ši nuostata netaikoma pareigūnams, kurių darbas susijęs su tarnybinio ginklo turėjimu.
8. Asmeniui, išlaikiusiam 7 punkte nurodytą egzaminą, teritorinis policijos komisariatas išduoda leidimą savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą. Prieš tai asmuo turi pateikti banko įstaigos kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas mokestis už leidimo išdavimą.
Šaudmenys įsigyjami turint leidimą savigynai laikyti lygiavamzdį šautuvą.
9. Asmuo, turintis lygiavamzdį šautuvą medžioklei ir norintis perregistruoti jį savigynai (ne dėl priežasčių, nurodytų 3, 4 ir 19 punktuose), teritoriniam policijos komisariatui pateikia prašymą bei psichiatro ir narkologo pažymėjimus. Šio asmens privalomasis patikrinimas neatliekamas.
10. Leidimas savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą galioja 6 mėnesius, po to gali būti pratęstas dar 6 mėnesiams. Praėjus šiam terminui, visi dokumentai, susiję su lygiavamzdžio šautuvo įsigijimu savigynai, išskyrus pažymas apie kursų išklausymą ir egzamino išlaikymą, kurios galioja 3 metus, anuliuojami.
Įsigytas savigynai lygiavamzdis šautuvas per 5 dienas privalo būti įregistruotas policijos komisariate, išdavusiame leidimą jį įsigyti.
11. Lygiavamzdžio šautuvo savininkas, norintis gauti leidimą laikyti jį savigynai, teritoriniam policijos komisariatui pateikia:
Lygiavamzdžio šautuvo savigynai bei jo šaudmenų įsigijimas ir laikymas
13. Lygiavamzdžiai šautuvai savigynai bei jų šaudmenys įsigyjami parduotuvėse, turinčiose Vidaus reikalų ministerijos leidimą prekiauti lygiavamzdžiais šautuvais ir medžiokliniais šaudmenimis.
14. Parduodamus šaunamuosius ginklus ir šaudmenis parduotuvės, turinčios Vidaus reikalų ministerijos leidimą prekiauti lygiavamzdžiais šautuvais ir medžiokliniais šaudmenimis, registruoja Vidaus reikalų ministerijos nustatytos formos žurnale.
15. Leidimas savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą suteikia teisę įsigyti lygiavamzdį šautuvą ir laikyti jį bei pervežti (pernešti) į kitą vietą, iki jis bus įregistruotas. Leidimas laikyti savigynai lygiavamzdį šautuvą suteikia teisę laikyti lygiavamzdį šautuvą bei jo šaudmenis ir juos pervežti (pernešti) į kitą vietą.
Šaunamojo ginklo ir šaudmenų pervežimas (pernešimas) – išardyto, neužtaisyto ir įdėto į dėklą šaunamojo ginklo bei šaudmenų pervežimas (pernešimas) į kitą vietą.
16. Parduoti (dovanoti) lygiavamzdį šautuvą asmenims, neturintiems leidimo jį įsigyti, o šaudmenis – asmenims, neturintiems leidimo laikyti šaunamąjį ginklą, draudžiama.
Leidimo savigynai laikyti lygiavamzdį šautuvą galiojimo laiko pratęsimas arba anuliavimas
18. Pasibaigus lygiavamzdžio šautuvo laikymo laikui, vadovaudamasis psichiatro ir narkologo pažymėjimais bei pažyma apie perlaikytą 7 punkte nurodytą egzaminą, policijos komisariatas apsvarsto klausimą ir pratęsia leidimą savigynai laikyti lygiavamzdį šautuvą arba jo nepratęsia.
19. Policijos komisariatas gali nepratęsti leidimo savigynai laikyti lygiavamzdį šautuvą arba jį anuliuoti, jeigu:
19.1. asmuo pažeidė lygiavamzdžio šautuvo ar jo šaudmenų įsigijimo, registravimo, laikymo ar naudojimo taisykles;
19.3. asmuo vežėsi (nešėsi) šaunamąjį ginklą būdamas neblaivus arba vartojo narkotines ar kitas toksines medžiagas;
20. Jeigu leidimas savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą arba jį laikyti dingsta arba pametamas, ginklo savininkas privalo kreiptis į policijos komisariatą su pareiškimu, kuriame nurodomos leidimo praradimo aplinkybės.
Ginklo savininkui gali būti išduodamas prarasto leidimo dublikatas.
21. Jeigu leidimas savigynai laikyti lygiavamzdį šautuvą nepratęsiamas arba anuliuojamas, ginklas, gavus policijos komisariato siuntimą, parduodamas komiso pagrindais parduotuvėse, turinčiose Vidaus reikalų ministerijos leidimus prekiauti lygiavamzdžiais šautuvais komiso pagrindais, arba notariškai įforminama ginklo pirkimo-pardavimo (dovanojimo) sutartis, jeigu asmuo, su kuriuo sudaroma sutartis, turi leidimą savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą.
Šaunamųjų ginklų ir šaudmenų pardavimas
22. Parduotuvės, turinčios Vidaus reikalų ministerijos leidimą prekiauti lygiavamzdžiais šautuvais, gali parduoti tik pramoninės gamybos ginklus, tinkamus naudoti pagal nustatytas technines sąlygas. Parduotuvė, prekiaujanti šaunamaisiais ginklais, iki kiekvieno mėnesio 5 dienos raštu informuoja teritorinį policijos komisariatą apie kiekvieno lygiavamzdžio šautuvo pardavimą praėjusį mėnesį.
23. Asmuo, norintis parduoti lygiavamzdį šautuvą kitam asmeniui, gauna teritorinio policijos komisariato siuntimą ir atiduoda šautuvą į parduotuvę, turinčią Vidaus reikalų ministerijos leidimą prekiauti lygiavamzdžiais ir graižtviniais medžiokliniais šautuvais komiso pagrindais, arba notariškai įformina ginklo pirkimo-pardavimo (dovanojimo) sutartį, jeigu asmuo, su kuriuo sudaroma sutartis, turi leidimą savigynai įsigyti lygiavamzdį šautuvą, apie tai pranešdamas policijos komisariatui, kuriame registruotas ginklas.
Parduotuvė privalo išduoti šautuvo savininkui nustatytosios formos dokumentą, patvirtinantį, kad ginklas priimtas, o pardavusi ginklą per 5 dienas informuoti apie tai buvusį savininką ir policijos komisariatą, išdavusį siuntimą.
Lygiavamzdžio šautuvo bei jo šaudmenų laikymas ir naudojimas
24. Skirtas savigynai lygiavamzdis šautuvas bei jo šaudmenys laikomi gyvenamosiose patalpose paslėpti geležinėje užrakinamoje dėžėje, pritvirtintoje prie sienos ar grindų taip, kad juo negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys.
25. Lygiavamzdis šautuvas bei jo šaudmenys gali būti panaudoti:
25.1. savigynai, taip pat ginant kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamumą, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi, jeigu tuo neperžengiamos būtinosios ginties ribos;
26. Prieš panaudojant lygiavamzdį šautuvą įspėjama žodžiu ar įspėjamuoju šūviu. Be įspėjimo šautuvas gali būti panaudotas, jeigu:
27. Apie kiekvieną lygiavamzdžio šautuvo panaudojimo atvejį reikia nedelsiant pranešti teritoriniam policijos komisariatui ir prokuratūrai, stengtis išsaugoti nepaliestą įvykio vietą. Jeigu yra nukentėjusiųjų, reikia suteikti jiems medicinos pagalbą.
28. Draudžiama naudoti lygiavamzdį šautuvą žmonių susibūrimo vietose, jeigu nuo to gali nukentėti pašaliniai asmenys, taip pat prieš piliečius, turinčius su savimi vaikų, prieš moteris ir nepilnamečius, invalidus su aiškiais invalidumo požymiais, išskyrus atvejus, kai jie patys užpuola arba priešinasi ginklu.
Baigiamosios nuostatos