STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KETINAMŲ VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMŲ APRAŠO RENGIMO IR JO ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PATVIRTINTIEMS BENDRIESIEMS IR SPECIALIESIEMS REIKALAVIMAMS STUDIJŲ PROGRAMOMS NUSTATYMO METODINIŲ NURODYMŲ PATVIRTINIMO

 

2010 m. kovo 3 d. Nr. 1-01-18

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. gruodžio 17 d. įsakymo Nr. ISAK-2741 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymo Nr. ISAK-1652 „Dėl Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 152-6860) 3 punktu,

tvirtinu Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodinius nurodymus (pridedama).

 

 

 

Laikinai einanti direktoriaus pareigas                  Nora Skaburskienė


 

PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2010 m. kovo 3 d.

įsakymu Nr. 1-01-18

 

KETINAMŲ VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMŲ APRAŠO RENGIMO IR JO ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PATVIRTINTIEMS BENDRIESIEMS IR SPECIALIESIEMS REIKALAVIMAMS STUDIJŲ PROGRAMOMS NUSTATYMO METODINIAI NURODYMAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodiniai nurodymai (toliau vadinama – Metodiniai nurodymai) įtvirtina reikalavimus, kaip parengti ketinamos vykdyti studijų programos aprašą (toliau vadinama – aprašas) bei Studijų kokybės vertinimo centrui (toliau vadinama – Centras) nustatyti ketinamos vykdyti studijų programos (toliau vadinama – programa) atitiktį Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems (studijų krypties, krypčių grupės arba studijų srities aprašams; jei nėra patvirtintų studijų krypties, krypčių grupės, srities aprašų, studijų programos turi atitikti studijų krypčių reglamentuose nustatytus specialiuosius reikalavimus) reikalavimams studijų programoms.

2. Metodiniai nurodymai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu (Žin., 2009, Nr. 54-2140) ir Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo nuostatomis ir gairėmis (2005) bei vadovaujantis Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašu, patvirtintu 2009 m. liepos 24 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. ISAK-1652 „Dėl Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 96-4083, Nr. 152-6860) (toliau vadinama – Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašas) ir kitais studijų programų vykdymą ir vertinimą reglamentuojančiais teisės aktais.

3. Programos atitikties nustatymo bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams paskirtis – sudaryti prielaidas sprendimui dėl programos registravimo ir akreditavimo priimti.

 

II SKYRIUS

APRAŠO RENGIMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI APRAŠUI

 

4. Aukštoji mokykla Centrui pateikia lydraštį ir ketinamos vykdyti studijų programos aprašą (2 spausdintus egzempliorius ir elektroninį variantą kompiuterinėje laikmenoje arba elektroniniu paštu) lietuvių kalba. Aprašo apimtis neturėtų viršyti 30 puslapių (puslapyje ne daugiau kaip 1800 ženklų su tarpais) neįskaitant priedų.

5. Aprašą turėtų sudaryti: antraštiniai puslapiai, aukštosios mokyklos senato arba akademinės tarybos nutarimo dėl studijų programos teikimo (patvirtinimo) kopija arba išrašas iš senato (akademinės tarybos) posėdžio protokolo dėl programos teikimo (patvirtinimo), programos aprašymas, aprašo priedai.

6. Pirmajame antraštiniame puslapyje nurodomas aukštosios mokyklos pavadinimas, ženklas, aukštosios mokyklos senato (akademinės tarybos) nutarimo dėl ketinamos vykdyti studijų programos teikimo registruoti data ir numeris, programos pavadinimas bei viso dokumento pavadinimas. Pirmojo antraštinio puslapio apačioje rašomas aukštosios mokyklos vadovo bei programos rengimo grupės vadovo parašo rekvizitas: pareigos, pedagoginis vardas ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė ir parašas. Puslapio apačioje nurodomi aprašo parengimo metai ir mėnuo.

7. Antrojo antraštinio puslapio viršuje pateikiama lentelė, kurioje įrašomi studijų programos duomenys: programos pavadinimas, studijų sritis, studijų kryptis, šaka (jei yra), studijų rūšis (koleginės, universitetinės), studijų pakopa (pirmoji, antroji) arba tipas (jei teikiama vientisųjų studijų programa), studijų forma (nuolatinė, ištęstinė), programos apimtis kreditais, numatomas suteikti laipsnis ir kvalifikacija (jei teikiama). Taip pat nurodoma, kokį minimalų išsilavinimą privalo turėti asmuo, pretenduojantis studijuoti pagal šią programą. Jei teikiama jungtinė programa, antrojo antraštinio puslapio apačioje taip pat pateikiama lentelė, kurioje nurodoma papildoma informacija apie studijų programą studijų programos vykdymo kalba, programą vykdysiančios aukštosios mokyklos (šalys).

8. Antrojo antraštinio puslapio apačioje nurodomas pagrindinis studijų programą rengęs asmuo ar programos rengimo grupės vadovas, į kurį rekomenduojama kreiptis, jei kiltų klausimų, susijusių su programos atitikties teisės aktams nustatymu, ir šie duomenys: pareigos ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė, telefonai (darbo, mobilusis) ir elektroninio pašto adresas.

9. Aprašo elektroninė versija pateikiama laikantis šių nurodymų: aprašo tekstas turi būti pateiktas „doc“ arba „pdf“ tipo dokumente. Kiekvienas aprašo priedas pateikiamas atskiru dokumentu. Aprašas ir priedai yra grupuojami į vieną segtuvą. Segtuvo pavadinimą siūloma sudaryti įrašant aukštosios mokyklos pavadinimo santrumpą ir programos pavadinimą (jei ilgesnis kaip trys žodžiai – siūloma sutrumpinti).

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PROGRAMOS APRAŠYMAS

 

10. Programos aprašymo sudėtinės dalys yra šios: programos tikslai ir siekiniai; studijų programos poreikio pagrindimas; programos sandara; personalas; materialieji ištekliai; numatoma studijų eiga; vidinio studijų kokybės užtikrinimo tvarka.

11. Aprašant programos tikslus ir siekinius pateikiama ši informacija:

11.1. numatomų priimti studentų skaičiaus pagrindimas;

11.2. programos tikslai, kurie turi būti pagrįsti rengiamų specialistų veiklai keliamais reikalavimais;

11.3. programos siekiniai, kuriuos formuluojant įvardijamos žinios ir supratimas, jų taikymo sritys ir sąlygos bei specialieji ir bendrieji gebėjimai;

11.4. studijų programos siekinių ir juos įgyvendinančių studijų dalykų sąsajos, apibendrintos Metodinių nurodymų 1 priede pateikta 1 lentelės forma: pirmojoje lentelės skiltyje pateikiami studijų programos siekiniai, antrojoje skiltyje išvardijami studijų dalykai, kuriuos studijuojant įgyvendinamas konkretus siekinys; kiekvienas studijų programos siekinys gali būti įgyvendinamas studijuojant kelis studijų dalykus. Ši lentelė turi derėti su Metodinių nurodymų 1 priedo 3 lentele, kuri užpildoma kiekvienam studijų dalykui.

12. Pagrįsdama studijų programos poreikį aukštoji mokykla gali pateikti programos rengėjų ar kitų institucijų atliktų tyrimų, apklausų rezultatus, kitą ketinamų rengti specialistų poreikį pagrindžiančią informaciją.

13. Aprašant programos sandarą pateikiamas pagal aukštosios mokyklos nusistatytą formą parengtas studijų planas, kuriame nurodoma informacija, būtina nustatant studijų programos sandaros atitiktį bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams.

14. Aprašant personalą pateikiami šie duomenys:

14.1. numatomų dėstytojų sąrašas Metodinių nurodymų 1 priede pateiktos 2 lentelės forma;

14.2. teikiant magistrantūros studijų programą, pateikiamas programos kryptyje aukštosios mokyklos dėstytojų per pastaruosius trejus metus parengtų ir mokslinėje ar profesinėje spaudoje paskelbtų straipsnių, atliktų bei sėkmingai įgyvendintų projektų sąrašas.

15. Aprašant programos vykdymui numatytus materialiuosius išteklius pateikiama informacija apie programai vykdyti turimus bibliotekos fondus, laboratorijas, kompiuterius ir specialiąją programinę įrangą, auditorijas ir pan., taip pat metodinę medžiagą. Jei teikiama jungtinė programa, apibūdinama kiekvienos iš aukštųjų mokyklų‑partnerių, kuriose ketinama vykdyti studijų programa, materialieji ištekliai, skirti programos vykdymui.

16. Aprašant numatomą studijų eigą pateikiama ši informacija:

16.1. reikalavimai stojantiesiems:

16.1.1. nurodomi priėmimui į pirmosios pakopos studijų programą būtini dalykai ir kiti kriterijai, pagal kuriuos formuojamas konkursinis balas;

16.1.2. jei teikiama antrosios pakopos studijų programa, nurodoma, kurių studijų krypčių pirmosios pakopos studijas baigę studentai gali būti priimami studijuoti pagal šią programą, kokie yra priėmimo į studijų vietą kriterijai. Jei priimant kitos krypties studijas baigusius asmenis jiems yra nustatyti papildomi reikalavimai (pavyzdžiui, papildomosios studijos), jie taip pat aprašomi ir pagrindžiami;

16.2. numatoma studentų konsultavimo studijų klausimais tvarka.

17. Aprašant vidinį studijų kokybės užtikrinimą, apibūdinamos vidinio studijų kokybės užtikrinimo priemonės, kurios numatomos taikyti įgyvendinant programą. Taip pat pateikiama informacija apie numatomus bendradarbiavimo su būsimais darbdaviais būdus.

18. Kartu su programos aprašu pateikiami šie priedai:

18.1. studijų dalykų aprašai pateikiami pagal aukštosios mokyklos nustatytą formą, nurodant šią būtiną informaciją: dalyko pavadinimas; studijų dalyko apimtis kreditais ir valandomis; tikslai ir numatomi studijų dalyko rezultatai (studento žinios, supratimas, įgūdžiai ir gebėjimai) bei jų vertinimo kriterijai; studijų metodai, studentų pasiekimų vertinimo metodai, studijų dalyko turinys (nagrinėjamos temos ir joms skirta kontaktinio ir savarankiško darbo apimtis valandomis); pagrindinė ir papildoma literatūra; dalyko aprašo rengėjai. Atitinkamuose studijų dalykų aprašuose būtina nurodyti praktikų organizavimo tvarką, reikalavimus praktikoms, baigiamiesiems darbams ar baigiamiesiems egzaminams bei pateikti jų vertinimo kriterijus ir metodus. Studijų dalykų aprašuose pateikiamos studijų programos siekinių, numatomų studijų dalyko rezultatų, studijų metodų ir studento pasiekimų vertinimo metodų sąsajos, apibendrintos Metodinių nurodymų 1 priede pateikta 3 lentelės forma;

18.2. numatomų dėstytojų gyvenimo aprašymai. Dėstytojo gyvenimo aprašyme turi būti ši informacija: dėstytojo vardas ir pavardė, įgytas išsilavinimas, darbovietės (nurodant pareigas ir darbo pobūdį), reikšmingiausi moksliniai, metodiniai darbai, parengti per paskutinius 5 metus (ne daugiau kaip 5 darbai), užsienio kalbų mokėjimo lygis. Dėstytojų gyvenimo aprašymai programos aprašo priede pateikiami abėcėlės tvarka (pagal pavardes). Jei teikiama jungtinė programa, pateikiami kiekvienos iš aukštųjų mokyklų‑partnerių dėstytojų, dėstysiančių programoje, gyvenimo aprašymai;

18.3. jei teikiama jungtinė programa, prie aprašo pridedama jungtinės studijų programos vykdymo sutarties kopija;

18.4. informacija apie studijų programą, kurios reikia studijų programai įregistruoti Studijų ir mokymo programų registre.

 

III SKYRIUS

ATITIKTIES NUSTATYMO EIGA

 

19. Aukštoji mokykla, ketinanti vykdyti naują studijų programą, parengia aprašą pagal šiuos Metodinius nurodymus ir jį įteikia Centrui.

20. Aprašai Centrui gali būti teikiami visus metus, išskyrus birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesius.

21. Centras, gavęs aprašą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išnagrinėja, ar jis parengtas pagal Metodiniuose nurodymuose nustatytus reikalavimus. Jei aprašas neatitinka Metodiniuose nurodymuose nustatytų reikalavimų, Centras nepradeda programos atitikties bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams nustatymo procedūros ir apie tai raštu informuoja aukštąją mokyklą. Jei aprašas atitinka Metodiniuose nurodymuose nustatytus reikalavimus, Centras atlieka programos atitikties bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams nustatymo procedūrą.

22. Informacija apie programos atitikties nustatymo Metodiniams nurodymams ir bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams eigą (ketinamos vykdyti studijų programos pavadinimas, atitikties nustatymo būklė, sprendimas dėl akreditavimo ir įregistravimo) skelbiama Centro internetinėje svetainėje.

23. Centras programos atitikties bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams nustatymui pasitelkia ekspertus. Centro direktorius priima sprendimą dėl programos akreditavimo Vertinimo ir akreditavimo tvarkos apraše nustatyta tvarka.

24. Centras per 5 darbo dienas nuo priimto sprendimo raštu informuoja aukštąją mokyklą apie priimtą sprendimą dėl programos akreditavimo.

 

_________________


 

Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2010 m. kovo 3 d.

įsakymo Nr. 1-01-18

1 priedas

 

APRAŠE PATEIKIAMŲ LENTELIŲ FORMŲ PAVYZDŽIAI

 

1 lentelė. Studijų programos siekinių ir studijų dalykų sąsajos

 

Studijų programos siekiniai

Studijų dalykai

1.

 

2.

 

3.

 

...

 

 

2 lentelė. Numatomų dėstytojų sąrašas

 

Vardas, pavardė

Kvalifikacinis ar mokslo laipsnis, pareigos

Numatomas dėstyti dalykas

Mokslinės veiklos kryptis

Pedagoginė patirtis metais

Praktinė patirtis metais*

1

2

3

4

5

6

Nuolatiniai dėstytojai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiti dėstytojai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*– dėstytojo darbo patirtis susijusi su dėstomu studijų dalyku (dalykais).

 

3 lentelė. Studijų programos siekinių sąsajos su numatomais dalyko rezultatais bei studijų ir studentų pasiekimų vertinimo metodais

 

Studijų programos siekiniai

Numatomi studijų dalyko rezultatai

Studijų metodai

Studento pasiekimų vertinimo metodai

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

_________________