LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS IR BULGARIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS

 

SUSITARIMAS

DĖL PREKYBINIO-EKONOMINIO IR MOKSLINIO-TECHNINIO

BENDRADARBIAVIMO*

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Bulgarijos Respublikos Vyriausybė, toliau vadinamos „Susitariančiosiomis Šalimis“,

suprasdamos svarbią prekybinio-ekonominio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo tarp dviejų valstybių plėtojimo reikšmę,

atsižvelgdamos į esminius pakitimus, vykstančius abiejų valstybių visuomeniniame – ekonominiame gyvenime,

vadovaudamosi suverenios lygybės, abipusės naudos bei kitais visuotinai pripažintais tarptautinės teisės, Bendrojo susitarimo dėl tarifų ir prekybos /GATT/ ir Pasaulinės prekybos organizacijos principais ir normomis,

susitarė:

 

1 straipsnis

 

1. Šalys suteikia viena kitai didžiausio palankumo statusą visais klausimais, susijusiais su:

- muito mokesčiais ir bet kuriomis rinkliavomis, taikomomis ar susijusiomis su importu ar eksportu, įskaitant tokių mokesčių ir rinkliavų mokėjimo metodus;

- importu ir eksportu susijusiomis taisyklėmis ir formalumais, įskaitant tuos, kurie taikomi muitiniam įforminimui, pervežimui, sandėliavimui ir perkrovimui;

- netiesioginiais mokesčiais ir kitomis vidinėmis rinkliavomis, taikomomis importuojamoms prekėms;

- mokėjimų už importą ir eksportą būdais bei tokių mokėjimų tarptautiniam pervedimui;

- prekių pardavimo, pirkimo, pervežimo, paskirstymo, saugojimo ir naudojimo vidaus rinkoje taisyklėmis;

- licencijų, susijusių su importu ir eksportu, išdavimu.

2. 1 dalies nuostatos netaikomos:

- privilegijoms, kurias kiekviena iš Susitariančiųjų Šalių suteikė ar gali suteikti kaimyninėms valstybėms dėl pasienio prekybos ir pervežimų palengvinimo;

- privilegijoms, atsirandančioms dėl kiekvienos iš Susitariančiųjų Šalių dalyvavimo jau egzistuojančiose ar būsimose muitų sąjungose, laisvos prekybos zonose ar kitose regioninio bendradarbiavimo formose;

- privilegijoms, teikiamoms trečiosioms ir besivystančioms šalims pagal Bendrąjį susitarimą dėl tarifų ir prekybos ir kitus tarptautinius susitarimus.

 

2 straipsnis

 

Prekės bus tiekiamos ir paslaugos bus teikiamos juridinių ir/ar fizinių asmenų, turinčių teisę vykdyti užsienio ekonominę veiklą, toliau vadinamų „ūkiniais subjektais“, kontraktų pagrindu pagal kiekvienos iš šalių įstatymus ir šio Susitarimo nuostatas.

 

3 straipsnis

 

Visi atsiskaitymai ir mokėjimai už patiektas prekes ir suteiktas paslaugas bus vykdomi laisvai konvertuojama valiuta tarptautinės rinkos kainomis ir tarptautinei prekybai, finansinei ir bankinei praktikai priimtomis sąlygomis.

 

4 straipsnis

 

Atskirais Susitariančiųjų Šalių susitarimais gali būti nustatyta kitokia atsiskaitymo ir mokėjimų už abipusius prekių tiekimus ir paslaugų teikimą tvarka pagal galiojančius kiekvienoje valstybėje įstatymus. Esant būtinybei, gali būti sudaryti tarpbankiniai susitarimai.

 

5 straipsnis

 

Įgalioti kompetentingi Lietuvos Respublikos ir Bulgarijos Respublikos organai pagal savo nacionalinius įstatymus laiku išduos ūkiniams subjektams būtinas licencijas prekėms pagal jų sudarytus kontraktus tiekti ir paslaugoms teikti.

 

6 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys rems viena kitą keisdamosi informacija, įskaitant informaciją apie įstatymus ir kitus norminius aktus, susijusius su prekybiniais-ekonominiais ir valiutiniais-finansiniais santykiais, taip pat organizuodamos muges, parodas ir kitus renginius, skatinančius prekybinių-ekonominių ryšių tarp abiejų šalių plėtojimą.

 

7 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys pagal savo nacionalinius įstatymus spręs klausimus dėl atleidimo nuo muito mokesčių įvežant ir išvežant šių kategorijų prekes:

- prekių pavyzdžius ir informacines medžiagas, skirtas užsakymų apiforminimui ir reklamai;

- daiktus, tiekiamus pakeitimui, tuo atveju, kai pakeičiami daiktai grąžinami atgal;

- atsargines dalis be komercinės vertės, vykdant kontraktą garantiniu laikotarpiu;

- prekes, skirtas nuolatinėms ar laikinoms parodoms ir mugėms, vėliau jų nerealizuojant;

- instrumentus ir komplektuojančias dalis, skirtas darbams vienos iš šalių teritorijoje atlikti, su sąlyga, kad jie bus grąžinti;

- tarptautinėje prekyboje naudojamus specialius konteinerius, kurie turi būti grąžinami.

 

8 straipsnis

 

Kiekviena Susitariančioji Šalis pagal savo įstatymus rems kitos Susitariančiosios Šalies ūkinių subjektų atstovybių įkūrimą ir veiklą savo teritorijoje, taip pat keitimąsi abiejų šalių prekybinėmis delegacijomis.

 

9 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys pagal savo įstatymus rems ekonominio ir mokslinio – techninio bendradarbiavimo plėtrą ir gilinimą, taip pat gamybos kooperavimo plėtojimą, bendrų įmonių kūrimą, kitų bendradarbiavimo formų vystymą ir įdiegimą.

 

10 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys stiprins valstybinių ir privačių organizacijų ir firmų, mokslo institutų ir grandžių vykdomo tiesioginio bendradarbiavimo formas ir iniciatyvas, kurių tikslas:

- skatinti tiesiogines investicijas abiejose valstybėse;

- vykdyti bendrus marketingo tyrimus;

- keistis patirtimi;

- keistis moksline informacija ir kadrais.

 

11 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys rems suinteresuotas organizacijas, vykdančias bendrus fundamentalaus ir taikomojo pobūdžio mokslinius tyrimus įvairiose ekonomikos srityse. Tokių tyrimų rezultatai negali būti perduodami trečiosioms šalims be abipusio Susitariančiųjų Šalių sutikimo.

 

12 straipsnis

 

Prekių ir keleivių pervežimo bei tranzito per abiejų šalių teritorijas tvarka bus nustatoma atskirais Susitarimais ir Susitariančiųjų Šalių įstatymais.

 

13 straipsnis

 

Susitariančiosios Šalys susitarė, kad šio Susitarimo pagrindu sudaroma bendra Tarpvyriausybinė Lietuvos–Bulgarijos prekybinio-ekonominio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo komisija, kuri posėdžiaus paeiliui Vilniuje ir Sofijoje.

Pagrindiniai komisijos uždaviniai yra šie:

- nagrinėti klausimus dėl šio Susitarimo aiškinimo ir įgyvendinimo;

- remti prekybos ir kitų ekonominio bendradarbiavimo rūšių plėtrą;

- išsiaiškinti naujas bendradarbiavimo galimybes bei rengti pasiūlymus ir rekomendacijas ekonominio, pramoninio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo tarp abiejų Susitariančiųjų Šalių ūkinių subjektų sąlygoms gerinti;

- imtis konkrečių priemonių, vystant prekybinį-ekonominį ir mokslinį-techninį bendradarbiavimą bei šalinant kliūtis.

 

14 straipsnis

 

Abiejų Susitariančiųjų Šalių ūkinių subjektų ginčai bus sprendžiami pagal kontraktuose esančius susitarimus arba atskirus kontrakto šalių rašytinius susitarimus.

Arbitražo sprendimai dėl iškilusių ginčų turi būti privalomi vykdyti abiejų Susitariančiųjų Šalių ūkiniams subjektams.

Kiekviena Susitariančioji Šalis pagal jos įstatymus užtikrins savo teritorijoje efektyvias arbitražo sprendimų vykdymo priemones.

 

15 straipsnis

 

Susitariančiosioms Šalims susitarus, šis Susitarimas gali būti pakeistas arba papildytas.

Tokie pakeitimai ar papildymai įsigalioja po to, kai Susitariančiosios Šalys praneš viena kitai apie tai, kad yra įvykdytos visos teisinės procedūros, būtinos jiems įsigalioti.

 

16 straipsnis

 

Šis Susitarimas įsigalioja nuo tos dienos, kai diplomatiniais kanalais bus gautas paskutinis vienos iš Susitariančiųjų Šalių pranešimas apie vidaus procedūrų, būtinų jam įsigalioti, įvykdymą, ir galios 5 metus.

Nuo šio Susitarimo įsigaliojimo momento laikyti netekusiu galios Susitarimą tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Bulgarijos Respublikos Vyriausybės dėl prekybinio-ekonominio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo, pasirašytą Sofijoje 1991 metų lapkričio 7 dieną.

Šis Susitarimas bus automatiškai pratęsiamas tolesniam 5 metų laikotarpiui, jei nė viena iš Susitariančiųjų Šalių prieš 6 mėnesius iki jo galiojimo pabaigos raštu nepraneš apie savo ketinimą nutraukti Susitarimo galiojimą.

Jei šis Susitarimas nustos galiojęs, jo nuostatos bus taikomos visiems kontraktams, sudarytiems šio Susitarimo galiojimo laikotarpiu, kol įsipareigojimai, kylantys dėl šių kontraktų, bus visiškai įvykdyti.

 

Sudaryta Sofijoje 1996 m. balandžio 10 d. dviem originaliais egzemplioriais, kiekvienas jų lietuvių, bulgarų ir rusų kalbomis, visi tekstai yra vienodos teisinės galios.

Esant nesutarimams dėl Susitarimo teksto aiškinimo, remiamasi tekstu rusų kalba.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VARDU

BULGARIJOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSYBĖS VARDU

______________


LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJOS

PRANEŠIMAS

 

Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Bulgarijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl prekybinio- ekonominio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo 16 straipsnį, nuo šio Susitarimo įsigaliojimo dienos, tai yra nuo 1996 metų liepos 17 dienos, netenka galios Susitarimas tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Bulgarijos Respublikos Vyriausybės dėl prekybinio-ekonominio ir mokslinio-techninio bendradarbiavimo, pasirašytas Sofijoje 1991 metų lapkričio 7 dieną (Žin., 1995, Nr. 37-915).

 

 

TEISĖS IR TARPTAUTINIŲ SUTARČIŲ

DEPARTAMENTO DIREKTORIUS                                                                D. URGELEVIČIUS

______________



* Įsigaliojo 1996 m. liepos 17 d.