LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL AUKŠTOJO MOKSLO STUDIJŲ PROGRAMŲ AKREDITAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. gruodžio 2 d. Nr. ISAK-1911

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 23-593; 2003, Nr. 63-2853; 2004, Nr. 103-3755) 56 straipsnio 7 dalimi:

1. Tvirtinu Aukštojo mokslo studijų programų akreditavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad aukštojo mokslo studijų programos, kurios iki šio įsakymo įsigaliojimo buvo:

2.1. akredituotos, yra prilyginamos akredituotoms be sąlygų aukštojo mokslo studijų programoms;

2.2. laikinai akredituotos, yra prilyginamos lygtinai akredituotoms aukštojo mokslo studijų programoms;

2.3. ribotai akredituotos, yra prilyginamos ribojamai akredituotoms aukštojo mokslo studijų programoms.

3. Pripažįstu netekusiais galios:

3.1. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2001 m. rugpjūčio 13 d. įsakymą Nr. 1194 „Dėl Sprendimų dėl įvertintų aukštojo mokslo studijų programų priėmimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 72-2550);

3.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2002 m. kovo 18 d. įsakymą Nr. 398 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2001 m. rugpjūčio 13 d. įsakymo Nr. 1194 „Dėl Sprendimų dėl įvertintų aukštojo mokslo studijų programų priėmimo tvarkos patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 31-1169);

3.3. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2002 m. rugsėjo 3 d. įsakymo Nr. 1561 „Dėl kai kurių švietimo ir mokslo ministro įsakymų pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 90-3879) 9 punktą.

 

 

L. E. ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PAREIGAS                ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2004 m. gruodžio 2 d. įsakymu

Nr. ISAK -1911

 

STUDIJŲ PROGRAMŲ AKREDITAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Aukštojo mokslo studijų programų (toliau vadinama – programa, programos) akreditavimo tvarkos aprašas nustato, kaip pripažįstama, kiek įvertintoji programa atitinka studijų kokybės reikalavimus.

2. Studijų kokybės vertinimo centras (toliau vadinama – Centras) nustato, kiek programos turinys, jos sandara ir vykdymas atitinka Švietimo ir mokslo ministerijos (toliau vadinama – Ministerija) patvirtintų atitinkamos studijų krypties reglamento, Nuosekliųjų studijų programų nuostatų, Magistrantūros studijų programų bendrųjų reikalavimų, Pagrindinių, specialiųjų profesinių ir vientisųjų studijų programų nuostatų bei kitų aukštąjį mokslą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, įvertina programą pagal programos akreditavimo kriterijus ir teikia siūlymą Ministerijai dėl jos akreditavimo.

3. Programos akreditavimo kriterijai yra šie:

3.1. programos tikslų pagrįstumas ir jų įgyvendinimo lygis;

3.2. programos turinio dermė su mokslo ir technologijų pažanga;

3.3. intelektinių ir materialiųjų sąlygų teikti reikiamą išsilavinimą pakankamumas.

4. Įvertintą programą Centro siūlymu akredituoja švietimo ir mokslo ministras savo įsakymu.

 

II. AKREDITAVIMO GALIMYBĖS IR GALIOJIMO TRUKMĖ

 

5. Programa gali būti akredituojama:

5.1. be sąlygų,

5.2. lygtinai,

5.3. ribojamai.

6. Programa akredituojama be sąlygų, jei jos turinys, sandara ir vykdymas iš esmės atitinka teisės aktų nustatytus reikalavimus ir neturi trūkumų pagal programos akreditavimo kriterijus. Akreditavimas be sąlygų galioja iki kito planinio tos studijų krypties programų išorinio vertinimo pabaigos, jeigu kiti teisės aktai nenustato kitaip.

7. Programa akredituojama lygtinai, jei jos turinys, sandara ir vykdymas iš dalies atitinka teisės aktų nustatytus reikalavimus arba yra taisytina pagal kurį nors programos akreditavimo kriterijų, bet ekspertai nustatė, kad aukštoji mokykla pajėgi nedelsiant ištaisyti programos trūkumus. Programa gali būti lygtinai akredituota ne ilgesniam kaip tos programos studijų trukmės laikotarpiui (išskyrus dvejų metų ar trumpesnės trukmės programas, kurių akreditavimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip dveji su puse metų). Šį laikotarpį išimtiniais atvejais pagrįstu Centro siūlymu švietimo ir mokslo ministras gali pratęsti, bet ne ilgiau kaip dvejais metais.

8. Programa akredituojama ribojamai, jei jos turinys, sandara ir vykdymas iš esmės neatitinka teisės aktų nustatytų reikalavimų arba yra nepatenkinama pagal kurį nors programos akreditavimo kriterijų. Programa gali būti ribojamai akredituota ne ilgesniam kaip tos programos studijų trukmės laikotarpiui.

 

III. AKREDITAVIMO SĄLYGOS IR PASEKMĖS

 

9. Jei programa akredituota lygtinai, aukštoji mokykla turi pataisyti programą pagal Centro išvadas ir, likus ne daugiau kaip 10 mėnesių ir ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki akreditavimo laikotarpio pabaigos, pateikti Centrui pataisytos programos savianalizę pakartotinai vertinti. Programa, kuri buvo akredituota lygtinai, po pakartotinio vertinimo negali būti akredituojama vėl lygtinai.

10. Jei programa akredituota ribojamai, aukštoji mokykla turi:

10.1. nebepriimti į tą programą naujų studentų;

10.2. per vieną mėnesį pateikti Centrui skubių priemonių planą, pagal kurį aukštoji mokykla užtikrins iki programos akreditavimo ribojamai priimtų studentų pakankamą studijų kokybę, t. y. kad jiems iki programos baigimo suteiktos žinios ir jų įgyti gebėjimai bent iš dalies atitiks teisės aktų nustatytus reikalavimus.

11. Centras įvertina aukštosios mokyklos parengtą skubių priemonių planą dėl ribojamai akredituotos programos ir, pripažinęs jį tinkamu, siūlo aukštajai mokyklai jį vykdyti, nurodydamas galimas jo pataisas.

12. Jeigu skubių priemonių planas pripažįstamas netinkamu arba jis laiku nebuvo pateiktas, Centras siūlo Ministerijai nutraukti programos akreditavimą.

13. Pasibaigus programos ribojamo akreditavimo laikotarpiui arba nutraukus jos akreditavimą, programa išregistruojama iš valstybinio Studijų ir mokymo programų registro.

14. Jeigu yra išregistruojamos programos nebaigusių studentų, švietimo ir mokslo ministro įsakymu nustatomos tolesnės jų studijų galimybės.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Švietimo ir mokslo ministro įsakymas dėl programų akreditavimo skelbiamas „Valstybės žiniose“, o įsakymo kopijos išsiunčiamos Centrui ir toms aukštosioms mokykloms, kurių programos įsakyme paminėtos.

16. Vadovaujantis įsakymu dėl programų akreditavimo, valstybiniame Studijų ir mokymo programų registre įrašoma, kad atitinkama programa „akredituota be sąlygų“, „akredituota lygtinai iki (įrašomas įsakyme nurodytas terminas)“, „akredituota ribojamai iki (įrašomas įsakyme nurodytas terminas)“ arba „akreditavimas nutrauktas nuo (įrašomas įsakyme nurodytas terminas)“, įsakymo data ir numeris.

______________