LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SPROGMENŲ PAĖMIMO, TINKAMUMO NAUDOTI NUSTATYMO, JŲ VERTĖS APSKAIČIAVIMO IR TOLESNIO PANAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. spalio 3 d. Nr. V-526

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 26 d. nutarimo Nr. 1084 „Dėl Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2003, Nr. 83-3800) 2.6 punktu:

1. Tvirtinu Sprogmenų paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo, jų vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo taisykles (pridedama).

2. Pavedu Lietuvos policijos greitojo reagavimo rinktinei „Aras“ vykdyti policijai perduotų sprogmenų nukenksminimą ir sunaikinimą.

3. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2004 m. sausio 1 d.

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                               VYTAUTAS GRIGARAVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio

komisaro

2003 m. spalio 3 d. įsakymu

Nr. V-526

 

SPROGMENŲ PAĖMIMO, TINKAMUMO NAUDOTI NUSTATYMO, JŲ VERTĖS APSKAIČIAVIMO

IR TOLESNIO PANAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Sprogmenų paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo, jų vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja sprogstamųjų medžiagų, sprogdinimo priemonių ir sprogmenų (toliau – sprogmenys) paėmimą valstybės institucijų žinion siekiant užtikrinti jų apyvartos kontrolę, perduodamų realizuoti įmonėms, turinčioms teisę jais prekiauti (toliau – įmonės), sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymą, vertės apskaičiavimą, realizavimą, pinigų už įmonėse realizuotus sprogmenis išmokėjimą sprogmenų savininkams, institucijų veiksmus nustatant sprogmenų tinkamumą naudoti ir apskaičiuojant jų vertę.

2. Šios Taisyklės netaikomos sprogmenų apyvartai, kurią vykdo Krašto apsaugos ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Valstybės saugumo departamentas, jų valdymo sričiai priskirtos valstybės institucijos, taip pat kai šią apyvartą, įgyvendindami tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių uždavinius, vykdo įstatymų nustatytais pagrindais ir tvarka į Lietuvos Respublikos teritoriją atvykę užsienio valstybių kariniai vienetai. Karo ar nepaprastosios padėties atvejais sprogmenys paimami kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

3. Konfiskuotų, valstybės paveldėtų, į valstybės pajamas paimtų arba perduotų sprogmenų, sprogmenų – daiktinių įrodymų perdavimo, apskaitos, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir sunaikinimo tvarką nustato kiti teisės aktai.

4. Nukenksminimas – sprogstamosios medžiagos, inicijuojančios medžiagos bei sprogdinimo mechanizmo atskyrimas vienas nuo kito.

5. Šiose Taisyklėse vartojamos kitos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatyme (Žin., 2003, Nr. 17-701).

 

II. SPROGMENŲ PAĖMIMAS

 

6. Kai sprogmenys gabenami, eksportuojami, importuojami, gaminami, laikomi, jais prekiaujama panaikinus licencijos gaminti sprogmenis, prekiauti sprogmenimis ar naudoti sprogmenis galiojimą, sprogmenis paima institucija ar įstaiga, išdavusi licenciją (toliau – licenciją išduodanti institucija) vykdyti atitinkamą su sprogmenų apyvarta susijusią veiklą, kartu su teritorine policijos įstaiga. Jei sprendimas dėl licencijos panaikinimo įstatymų nustatyta tvarka apskundžiamas, sprogmenys laikinai paimami saugoti iki galutinio sprendimo priėmimo.

7. Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje nustatytais atvejais sprogmenis paima valstybinė rinkos priežiūros institucija kartu su teritorine policijos įstaiga.

8. Pažeidus Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymo reikalavimus, kai pažeidimas kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, aplinkai, turtui, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai, rastus kaip radinius ir bešeimininkius, kitais įstatymų nustatytais atvejais, taip pat įgaliotos institucijos prašymu sprogmenis paima teritorinė policijos įstaiga.

9. Licencijas išduodanti institucija, panaikinusi licencijos galiojimą, arba pasibaigus licencijos galiojimui, ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo sprendimo panaikinti licencijos galiojimą priėmimo dienos sudaro komisiją (toliau – sprogmenų paėmimo komisija) iš licencijas išduodančios institucijos, teritorinės policijos įstaigos ir įmonės atstovų įmonės turimiems sprogmenims inventorizuoti ir ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo sprendimo panaikinti licencijos galiojimą priėmimo dienos pradeda inventorizuoti sprogmenis.

10. Jeigu atliekant inventorizaciją randama kitiems savininkams ir valdytojams priklausančių sprogmenų, šie sprogmenys grąžinami žinomiems teisėtiems savininkams ir valdytojams, kuriuos nustato teritorinė policijos įstaiga.

11. Paimti sprogmenys saugomi juos paėmusios institucijos ar įstaigos užplombuotuose įmonės, iš kurios sprogmenys buvo paimti, sandėliuose, o jei tokios galimybės nėra, – jų laikymui pritaikytuose teritorinės policijos įstaigos ar Lietuvos kariuomenės sandėliuose. Kartu su sprogmenimis paimtus sprogmenų apskaitos dokumentus saugo sprogmenis paėmusi institucija ar įstaiga.

12. Sprogmenų paėmimo komisija, inventorizavusi sprogmenis, privalo surašyti sprogmenų paėmimo aktą, nurodydama paimtų sprogmenų kiekį, rūšį, kitus jų identifikavimo požymius. Aktą pasirašo visi komisijos nariai. Vienas šio akto egzempliorius lieka licenciją išduodančioje institucijoje, antrasis išduodamas įmonei, iš kurios sprogmenys buvo paimti, o trečiasis perduodamas teritorinei policijos įstaigai.

13. Jeigu sprendimas dėl licencijos verstis komercine-ūkine veikla, susijusia su sprogmenų apyvarta, panaikinimo teisės aktų nustatyta tvarka apskundžiamas, sprogmenys saugomi, iki bus išnagrinėtas skundas ir priimtas galutinis sprendimas dėl licencijos galiojimo pratęsimo ar galiojimo panaikinimo.

14. Jeigu licencijos galiojimas teisės aktų nustatyta tvarka pratęsiamas (atnaujinamas), paimti sprogmenys ir jų apskaitos dokumentai grąžinami įmonei, iš kurios jie paimti.

15. Pasibaigus sprendimo dėl licencijos galiojimo panaikinimo apskundimo terminui ir licencijos nepratęsus (neatnaujinus), tinkami naudoti sprogmenys realizuojami šių Taisyklių IV skyriuje nustatyta tvarka. Sprogmenų apskaitos dokumentai saugomi licenciją išdavusioje institucijoje.

16. Sprogmenims, kurie yra ne Lietuvos prekės, paimti turi būti įforminti atitinkami muitinės sankcionuoti veiksmai.

17. Rasti ir bešeimininkiai sprogmenys paimami vadovaujantis Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos 1999 m. gegužės 3 d. įsakymo Nr. 145 „Dėl Sprogimų, pranešimų apie rastą sprogmenį, grasinimų susprogdinti tyrimo bei plano „Skydas“ paruošimo instrukcijos patvirtinimo“ reikalavimais.

 

III. SPROGMENŲ TINKAMUMO NAUDOTI NUSTATYMAS

 

18. Institucija ar įstaiga, šių Taisyklių 6 – 8 punktuose nustatytais atvejais paėmusi sprogmenis ir priėmusi sprendimą juos realizuoti, privalo nustatyti sprogmenų kokybę.

19. Sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymą organizuoja institucija ar įstaiga, paėmusi sprogmenis. Ji turi sudaryti sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisiją, į kurią gali būti įtraukti ir kitų institucijų atstovai, kriminalistinių tyrimų specialistai.

20. Sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisija sprendimą dėl sprogmenų tolesnio tinkamumo naudoti priima ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo sprogmenų inventorizacijos akto surašymo dienos. Sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimu sprogmenų būklei įvertinti gali būti pasitelkti Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro specialistai.

21. Sprogmuo gali būti pripažintas tinkamu naudoti, kai sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisija šia seka nustato, kad sprogmuo atitinka šiuos reikalavimus:

21.1. sprogmenį galima identifikuoti;

21.2. kartu su importuotu ar įvežtu sprogmeniu pateikiami įstatymo nustatyti jo kokybę patvirtinantys dokumentai;

21.3. nepažeista gamintojo pakuotė;

21.4. nepakitusi sprogmens išvaizda (sprogmens išvaizda ir būklė atitinka normatyviniuose dokumentuose nurodytąsias arba nesiskiria nuo kitų tokios pat rūšies ar tokio pat tipo sprogmenų išvaizdos ir būklės, sprogmuo nedeformuotas, be korozijos žymių, nėra bendrų ar vietinių spalvos, konsistencijos pokyčių);

21.5. sprogmens konstrukcija nepažeista;

21.6. žinoma sprogmens pagaminimo data;

21.7. nepasibaigęs laikas, per kurį sprogmuo gali būti saugiai naudojamas (jeigu gamintojas nurodo tokį laiką arba toks laikas yra nustatytas teisės aktuose arba kituose normatyviniuose dokumentuose).

22. Jei nustatoma, kad sprogmuo neatitinka bent vieno iš nurodytų reikalavimų, sprogmens pripažinimo tinkamu naudoti procedūra nutraukiama ir sprogmuo pripažįstamas netinkamu naudoti.

23. Jei sprogmuo atitinka visus nurodytus reikalavimus, tačiau vis tiek kyla abejonių dėl jo tinkamumo naudoti, motyvuotu komisijos sprendimu toks sprogmuo pripažįstamas netinkamu naudoti.

24. Pripažindama sprogmenį netinkamu naudoti, komisija privalo nuspręsti, ar galima panaudoti jame esančias sprogstamąsias medžiagas.

25. Sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisija, įvertinusi sprogmenų būklę, surašo sprendimą dėl jų tinkamumo naudoti. Vienas šio sprendimo egzempliorius lieka komisiją sudarančioje institucijoje, antrasis kartu su pranešimu apie komisijos sprendimą siunčiamas įmonei, iš kurios sprogmenys paimti.

26. Kokybės reikalavimų neatitinkantys sprogmenys sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimu pasibaigus sprendimo dėl sprogmenų pripažinimo netinkamais naudoti apskundimo terminui:

26.1. ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų perduodami sunaikinti neatlygintinai;

26.2. jei sprendimas buvo apskųstas, tačiau liko nepakeistas, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo skundo išnagrinėjimo dienos perduodami sunaikinti neatlygintinai.

27. Sprogmenys, pripažinti netinkamais naudoti, tačiau turintys istorinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, licenciją išduodančios institucijos sprendimu gali būti perduoti muziejams ar įstaigoms, atliekančioms kriminalistinius tyrimus, mokslinio tyrimo darbus, turinčioms teisę Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka kolekcionuoti sprogmenis istoriniais, kriminalistiniais ir moksliniais tikslais. Sprendime nurodomi numatomų perduoti sprogmenų identifikavimo požymiai, tolesnė panaudojimo paskirtis ir institucijos, kuriai numatoma perduoti sprogmenis, pavadinimas. Vienas šio sprendimo egzempliorius lieka licenciją išduodančioje institucijoje, antrasis atiduodamas įmonei, iš kurios sprogmenys paimti, o trečiasis kartu su perduodamais sprogmenimis siunčiamas institucijai, kuriai perduodami sprogmenys.

28. Sprogmenys, pripažinti netinkamais naudoti, tačiau turintys istorinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimu Taisyklių 27 punkte nurodytoms institucijoms ir įstaigoms perduodami perdavimo-priėmimo aktu, kurį pasirašo perduodančios institucijos ir priimančios institucijos įgalioti asmenys. Perduodami sprogmenys turi būti nukenksminti, kad neįvyktų sprogimas.

 

iV. SPROGMENŲ PERDAVIMAS REALIZUOTI, jų įvertinimas

 

29. Sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai nustačius, kad sprogmenys tinkami saugiai naudoti, jie realizuojami per įmones, turinčias teisę jais prekiauti.

30. Perduodant sprogmenis realizuoti įmonėms, pateikiama:

30.1. sprendimo realizuoti sprogmenis kopija, patvirtinta sprendimą priėmusios licenciją išduodančios institucijos įgalioto asmens parašu ir antspaudu;

30.2. perduodamų sprogmenų sąrašas, kuriame nurodomas jų kiekis, rūšys ar kiti jų identifikavimo požymiai;

30.3. sprogmenų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimo dėl sprogmenų tinkamumo naudoti kopija;

30.4. įmonės, iš kurios paimti sprogmenys, teisinė forma, pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono ir fakso numeriai.

31. Perduodamų sprogmenų vertė yra sutartinė. Ją šalių susitarimu atsižvelgusi į sprogmenų rinkos vertę nustato sprogmenimis prekiaujanti įmonė ir įmonė, kuriai priklauso sprogmenys, ar jos teisių perėmėjas.

 

V. SPROGMENŲ REALIZAVIMAS BEI TOLESNIS PANAUDOJIMAS

 

32. Perduotus realizuoti tinkamus naudoti sprogmenis įmonės, turinčios teisę jais prekiauti, realizuoja profesionaliems naudotojams, įmonėms, turinčioms teisę verstis šia veikla, Krašto apsaugos ministerijai, Vidaus reikalų ministerijai, Valstybės saugumo departamentui, jų valdymo sričiai priskirtoms valstybės institucijoms.

33. Per 10 kalendorinių dienų nuo sprogmenų realizavimo jų savininkui pranešama apie realizuotus sprogmenis ir jam atvykus išmokama atitinkama pinigų suma, iš kurios atskaitomos sprogmenų realizavimo išlaidos.

34. Asmuo, kuris negali pats atvykti atsiimti pinigų, gali pateikti rašytinį prašymą pinigus pervesti į jo nurodytą sąskaitą banke arba įstatymų nustatyta tvarka įgalioti kitą asmenį paimti pinigus.

 

VI. SPROGMENŲ NUKENKSMINIMAS IR SUNAIKINIMAS

 

35. Kokybės reikalavimų neatitinkančius sprogmenis naikina profesionalūs naudotojai, Lietuvos kariuomenės, Valstybės saugumo departamento ir policijos specializuoti padaliniai. Padaliniai yra parenkami atsižvelgiant į sprogmenų savybes.

36. Rasti ir bešeimininkiai sprogmenys, jeigu jų saugiai transportuoti ir (ar) saugoti negalima, nukenksminami vietoje. Tokius sprogmenis nukenksmina Lietuvos kariuomenės ar policijos specializuoti padaliniai. Lietuvos kariuomenės ar policijos specializuoti padaliniai iškviečiami nukenksminti sprogmenis vadovaujantis Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos 1999 m. gegužės 3 d. įsakymo Nr. 145 „Dėl Sprogimų, pranešimų apie rastą sprogmenį, grasinimų susprogdinti tyrimo bei plano „Skydas“ paruošimo instrukcijos patvirtinimo“ reikalavimais.

37. Sprogmenų gamintojai turi teisę naikinti savo pagamintus sprogmenis bei jų gamyboje naudojamas medžiagas ir žaliavas.

38. Sprogmenys naikinami dalyvaujant institucijos, priėmusios sprendimą juos sunaikinti, vadovo sudarytai komisijai, į kurią įtraukiami minėtos institucijos, teritorinės policijos įstaigos ir sprogmenis naikinsiančios institucijos atstovai. Apie sprogmenų sunaikinimą surašomas sprogmenų sunaikinimo aktas.

39. Sprogmenims, kurie yra ne Lietuvos prekės, naikinti turi būti įforminti atitinkami muitinės sankcionuoti veiksmai.

40. Sprogmenys turi būti sunaikinti tokiu būdu, kuris garantuotų, kad jie tapo visiškai netinkami naudoti. Sprogmenys turi būti naikinami taip, kad nekiltų pavojus žmonių gyvybei ir sveikatai, aplinkai, turtui.

41. Sprogmenys naikinami specialiai tam skirtose vietose, išskyrus tuos atvejus, kai sprogmenis dėl keliamo pavojaus būtina sunaikinti jų radimo vietoje.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Asmenys, nesutinkantys su valstybės institucijų pareigūnų sprendimais, priimtais vadovaujantis šiomis Taisyklėmis, turi teisę juos apskųsti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

43. Asmenys, pažeidę šias Taisykles, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

Lietuvos Respublikos

krašto apsaugos ministras

finansų ministrė

Linas Antanas Linkevičius

Dalia Grybauskaitė

2003 10 01

2003 10 03

 

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

valstybės saugumo departamento

Mečys Laurinkus

Muitinės departamento prie Lietuvos

direktorius Respublikos finansų ministerijos direktorius

2003 10 02

Rimutis Klevečka

 

2003 10 01

 

 

SUDERINTA

 

l. e. Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus pareigas

Vladas Drupas

2003 09 30

 

 

 

 

______________