LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

N U T A R I M A S

DĖL PROBLEMŲ, SUSIJUSIŲ SU NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į ŽEMĘ, MIŠKĄ IR VANDENS TELKINIUS ATKŪRIMU, SPRENDIMO

 

2003 m. liepos 4 d. Nr. IX-1701

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad yra požymių, jog kai kurie valstybės tarnautojai, tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavę nuosavybės teisių į žemę, mišką, vandens telkinius atkūrimo procese, pažeidė nesavanaudiškumo ir kitus valstybės tarnautojų veiklos etikos principus, įtvirtintus Valstybės tarnybos bei Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymuose, nutaria:

 

1 straipsnis.

Pasiūlyti Vyriausybei:

1) pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos, Generalinės prokuratūros bei Valstybės kontrolės pateiktus duomenis organizuoti visų valstybės tarnautojų, kurie, nepaisydami viešųjų interesų, savanaudiškai pasinaudojo nuosavybės teisių į žemę, mišką ar vandens telkinius atkūrimo teise, tarnybinės veiklos įvertinimą ir spręsti, ar šie asmenys atitinka einamas pareigas;

2) įvertinti už žemės reformos įgyvendinimą atsakingų apskričių viršininkų veiklą, susijusią su nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimu, ir spręsti jų atsakomybės klausimą;

3) įvertinti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos tarnautojų veiklą, susijusią su nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimu, ir spręsti jų atsakomybės klausimą;

4) pavesti apskričių viršininkams patikrinti, ar nėra priimta sprendimų dėl nuosavybės teisių į žemę atkūrimo pažeidžiant įstatymų nustatytą tvarką ir, tai nustačius, inicijuoti priimtų sprendimų panaikinimą teismo tvarka;

5) skubiai išnagrinėti ir patikslinti žemės vertės nustatymo metodiką ir užtikrinti, kad pagal ją būtų apskaičiuota reali žemės sklypų kaina, ypač komerciniu ir rekreaciniu požiūriu vertingose teritorijose.

 

2 straipsnis.

Pasiūlyti Generalinei prokuratūrai ir Specialiųjų tyrimų tarnybai nustatyti visus faktus, kai nuosavybės teisių į žemę, mišką ar vandens telkinius atkūrimo teise, naudodamiesi tarnybine padėtimi, savanaudiškai pasinaudojo valstybės tarnautojai, kurių tarnyba susijusi su nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimu, ir nedelsiant spręsti klausimą dėl šių asmenų patraukimo atsakomybėn. Siūlyti Generalinei prokuratūrai, ginant viešuosius interesus, imtis priemonių, kad priimti sprendimai dėl nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimo bei jų pagrindu sudaryti sandoriai įstatymų nustatyta tvarka būtų panaikinti.

 

3 straipsnis.

Pasiūlyti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai nustatyti, ar valstybės tarnautojai, kurių tarnyba susijusi su nuosavybės teisių į žemę, mišką ar vandens telkinius atkūrimu, atkurdami nuosavybės teises į žemę, mišką ar vandens telkinius nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo, ir imtis atitinkamų priemonių pažeidimams pašalinti bei Įstatymą pažeidusių tarnautojų veiklai įvertinti.

 

4 straipsnis.

Pasiūlyti Valstybės kontrolei atlikti žemės reformai skirtų lėšų panaudojimo auditą, audito rezultatus pateikti Seimui ir imtis atitinkamų priemonių nustatytiems pažeidimams pašalinti.

 

5 straipsnis.

Pasiūlyti Specialiųjų tyrimų tarnybai atlikti žemės reformą ir nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį įvertinimą ir pateikti pasiūlymus pakeisti atitinkamus teisės aktus.

 

6 straipsnis.

Pavesti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui parengti Seimo priimtų teisės aktų, sudariusių sąlygas valstybės tarnautojams savanaudiškai pasinaudoti tarnybine padėtimi, atkuriant nuosavybės teises į žemę, mišką ir vandens telkinius, pakeitimo projektus.

 

7 straipsnis.

Siūlyti Specialiųjų tyrimų tarnybai patikrinti, ar teisėtai atkurtos nuosavybės teisės į žemę, mišką ir vandens telkinius valstybės politikams (1996–2000 m. ir 2000–2004 m. kadencijų Seimo nariams, šių kadencijų metu dirbusių Vyriausybių nariams, 1997–2000 m. ir 2000–2003 m. savivaldybių tarybų nariams).

 

8 straipsnis.

Vyriausybė, Generalinė prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės kontrolė, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija iki 2003 m. rugsėjo 1 d. pateikia Seimui informaciją apie šio Nutarimo vykdymą.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO PIRMININKAS                                                                         ARTŪRAS PAULAUSKAS

______________