LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL KVALIFIKACINIŲ MOKSLININKŲ STAŽUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMŲ, SKYRIMO Į ŠIAS PAREIGAS IR MOKSLININKŲ STAŽUOČIŲ FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2006 m. lapkričio 21 d. Nr. 1153

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758; 2005, Nr. 85-3136) 33 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2002, Nr. 3-75; 2005, Nr. 85-3136) 27 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimus, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui parengti ir patvirtinti:

2.1. kandidato į mokslininkų stažuočių vadovus prašymo formą;

2.2. pretendento į mokslininko stažuotojo pareigybę prašymo formą;

2.3. Mokslininkų stažuočių vadovų viešo konkurso nuostatus.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                   GEDIMINAS KIRKILAS

 

 

 

KULTŪROS MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS ŠVIETIMO

IR MOKSLO MINISTRĄ                                                                                           JONAS JUČAS


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 21 d.

nutarimu Nr. 1153

 

KVALIFIKACINIAI MOKSLININKŲ STAŽUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMAI, SKYRIMO Į ŠIAS PAREIGAS IR MOKSLININKŲ STAŽUOČIŲ FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kvalifikaciniai mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimai, skyrimo į šias pareigas ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų ir mokslininkų stažuočių vadovų pareigybių reikalavimus, mokslininkų stažuočių vadovų viešą konkursą, mokslininkų stažuotojų atrankos, skyrimo į mokslininko stažuotojo pareigas, mokslininkų stažuočių pratęsimo ir mokslininkų stažuočių finansavimo tvarką, apimančią lėšų mokslo ir studijų institucijoms, kuriose dirba mokslininkai stažuotojai, apskaičiavimą, skyrimą ir mokėjimą.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Mokslininkas stažuotojas – asmuo, apgynęs daktaro disertaciją ir viešo konkurso būdu priimtas į kitos, nei parengė daktaro disertaciją, mokslo ir studijų institucijos mokslininko stažuotojo pareigas.

Mokslininko stažuotė – mokslinis darbas po doktorantūros baigimo; galimybės jį dirbti ir reikalavimai išdėstyti šiame Apraše.

Mokslininko stažuotės finansavimas – visos išlaidos mokslininko stažuotojo darbo užmokesčiui, socialiniam draudimui ir kitos mokslo ir studijų institucijos išlaidos, atsirandančios dėl pareigybės išlaikymo.

Mokslininko stažuotės vadovas – tyrėjas, viešo konkurso būdu paskirtas vadovauti mokslininko stažuotei nustatytą laikotarpį.

Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme (Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758) ir Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 27-715).

3. Atsižvelgiant į mokslininkų stažuotėms skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų dydį, kasmet pradedama ne daugiau kaip 20 mokslininkų stažuočių, iš kurių ne mažiau kaip 1/3 turi atitikti prioritetines mokslo kryptis.

4. Mokslininko stažuotojo darbo apmokėjimui netaikomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. lapkričio 23 d. nutarimas Nr. 483 „Dėl mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų darbo apmokėjimo“ (Žin., 1992, Nr. 5-87; 2003, Nr. 61-2808).

5. Bendrą mokslininkų stažuotėms skirtų lėšų sumą Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas (toliau vadinama – Mokslo ir studijų fondas) paskirsto dviem mokslo sričių grupėms: fizinių, biomedicinos ir technologijos mokslų; humanitarinių ir socialinių mokslų. Konkursai šiose mokslo sričių grupėse organizuojami atskirai (fizinių, biomedicinos ir technologijos mokslų; humanitarinių ir socialinių mokslų). Lėšos mokslo sričių grupėms paskirstomos proporcingai per pastaruosius 3 metus Lietuvoje apgintų fizinių, biomedicinos ir technologijos mokslų, humanitarinių ir socialinių mokslų disertacijų skaičiui.

6. Šio Aprašo nuostatos netaikomos, kai mokslo ir studijų institucijos jų nustatyta tvarka priima asmenis į mokslininkų stažuotojų pareigybes, finansuojamas iš mokslo ir studijų institucijos ar mokslininko stažuotės vadovo vykdomų projektų lėšų.

 


II. Kvalifikaciniai mokslininko stažuotojo IR MOKSLININKO STAŽUOTĖS VADOVO pareigybių reikalavimai

 

7. Į mokslininko stažuotojo pareigybę mokslo ir studijų institucijoje gali pretenduoti asmuo, turintis daktaro mokslo laipsnį, suteiktą kitos Lietuvos Respublikos arba užsienio mokslo ir studijų institucijos, jeigu nuo mokslo laipsnio suteikimo yra praėję ne daugiau kaip 3 metai. Užsienio mokslo ir studijų institucijų suteiktas mokslo laipsnis turi būti nostrifikuotas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

8. Į mokslininko stažuotojo pareigybę pretenduojantis asmuo turi būti paskelbęs tiek ir tokio lygio mokslo darbų, kiek ir kokio lygio mokslo darbų turi būti paskelbęs asmuo, pretenduojantis toje mokslo ir studijų institucijoje į mokslo darbuotojo pareigybę. Vertinant pretendentus, turi būti įskaitomi visi jų mokslo darbai, paskelbti prieš ir po daktaro laipsnio suteikimo.

9. Mokslininko stažuotės vadovas turi būti mokslininkas, atitinkantis Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų, dirbančių fizinių, biomedicinos, technologijos mokslų srityse, pareigybių reikalavimų aprašą ar Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų, dirbančių humanitarinių ir socialinių mokslų srityse, pareigybių reikalavimų aprašą, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. 899 (Žin., 2001, Nr. 63-2283; 2005, Nr. 102-3786).

 

III. mokslininkŲ StažuoČIŲ VaDOVŲ viešo konkurso organizavimas

 

10. Mokslininkų stažuočių vadovų viešo konkurso nuostatus tvirtina Mokslo ir studijų fondas.

11. Mokslo ir studijų fondas kasmet, atsižvelgdamas į Mokslininkų stažuotojų programai skirtas lėšas, nustato, kiek tais metais pradedama mokslininkų stažuočių, ir vadovaudamasis Mokslininkų stažuočių vadovų viešo konkurso nuostatais, skelbia mokslininkų stažuočių vadovų viešą konkursą.

12. Informacija apie mokslininkų stažuočių vadovų viešą konkursą skelbiama Mokslo ir studijų fondo, Lietuvos mokslo tarybos ir Lietuvos mokslininkų mobilumo centro tinklalapiuose lietuvių ir anglų kalbomis. Visą su konkursu susijusią informaciją Lietuvos mokslo tarybai ir Lietuvos mokslininkų mobilumo centrui pateikia Mokslo ir studijų fondas.

13. Kandidatai į mokslininkų stažuočių vadovus (toliau vadinama – kandidatai į vadovus) skelbime apie mokslininkų stažuočių vadovų viešą konkursą nurodytais terminais teikia Mokslo ir studijų fondui jo nustatytos formos prašymus dalyvauti mokslininkų stažuočių vadovų viešame konkurse (toliau vadinama – prašymas).

14. Prie prašymo turi būti pridėtas mokslo ir studijų institucijos, kurioje dirba kandidatas į vadovus, sutikimas priimti mokslininką stažuotoją.

15. Kandidatas į vadovus per metus gali pateikti tik vieną prašymą.

16. Kandidatų į vadovus prašymus vertina Mokslo ir studijų fondo pasitelkti ekspertai ir teikia Mokslo ir studijų fondo valdybai atrinktų kandidatų į vadovus sąrašo projektą.

17. Mokslo ir studijų fondo valdyba, gavusi ekspertų komitetų išvadas ir rekomendacijas, savo nutarimu tvirtina viešą konkursą laimėjusių mokslininkų stažuočių vadovų sąrašą.

18. Informacija apie viešą konkursą laimėjusius mokslininkų stažuočių vadovus per 5 darbo dienas nuo Mokslo ir studijų fondo valdybos priimto nutarimo skelbiama Mokslo ir studijų fondo tinklalapyje, be to, išsiunčiama mokslo ir studijų institucijoms, kuriose jie dirba.

19. Mokslo ir studijų fondas informuoja visus mokslininkų stažuočių vadovų viešo konkurso dalyvius apie konkurso rezultatus asmeniškai arba paštu per 5 darbo dienas nuo Mokslo ir studijų fondo valdybos nutarimo priėmimo.

20. Iš mokslininkų stažuočių vadovų viešame konkurse dalyvavusių, bet nelaimėjusių kandidatų Mokslo ir studijų fondo valdyba sudaro rezervinį mokslininkų stažuočių vadovų sąrašą. Šiems kandidatams eilės tvarka pagal mokslo sričių grupę siūloma vadovauti mokslininkų stažuotėms tais atvejais, kai šiame Apraše nustatyta tvarka vykdant mokslininkų stažuotojų atranką nebuvo gauta pretendentų prašymų arba nebuvo atrinkta tinkamų kandidatų.

 

IV. MOKSLININKŲ STAŽUOTOJŲ ATRANKa, SKYRIMas į MOKSLININKO STAŽUOTOJO PAREIGAS IR MOKSLININKŲ STAŽUOČIŲ PRATĘSIMas

 

21. Mokslininkų stažuotojų atranką viešo konkurso būdu vykdo mokslo ir studijų institucijos, kurių darbuotojai laimėjo mokslininkų stažuočių vadovų viešą konkursą. Mokslininkų stažuotojų atranką mokslo ir studijų institucija skelbia ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie konkursą laimėjusius mokslininkų stažuočių vadovus gavimo dienos.

22. Kvietimas dalyvauti mokslininko stažuotojo konkurse skelbiamas viešai mokslo ir studijų institucijos, Mokslo ir studijų fondo, Lietuvos mokslo tarybos ir Lietuvos mokslininkų mobilumo centro tinklalapiuose lietuvių ir anglų kalbomis. Skelbime nurodomas mokslininko stažuotės vadovas, pateikiamas trumpas numatomų mokslinių tyrimų aprašymas, nurodoma pageidaujama pretendento į mokslininko stažuotojo pareigybę kompetencija, taip pat privalomi ir/arba pageidaujami darbo įgūdžiai. Visą su konkursu susijusią informaciją Mokslo ir studijų fondui, Lietuvos mokslo tarybai ir Lietuvos mokslininkų mobilumo centrui pateikia mokslo ir studijų institucija, organizuojanti konkursą.

23. Pretendentų į mokslininko stažuotojo pareigybę dokumentai priimami vieną mėnesį nuo konkurso paskelbimo dienos. Visi mokslo ir studijų institucijos gauti pretendentų dokumentai registruojami.

24. Asmuo, pretenduojantis į mokslininko stažuotojo pareigybę, pateikia:

24.1. pretendento į mokslininko stažuotojo pareigybę prašymą pagal Mokslo ir studijų fondo nustatytą formą;

24.2. mokslinės veiklos aprašymą;

24.3. du rekomendacinius laiškus, pasirašytus jį profesinėje veikloje pažįstančių tos pačios mokslo krypties mokslininkų;

24.4. daktaro diplomą (jeigu mokslo laipsnis įgytas užsienyje – dokumentą, patvirtinantį mokslo laipsnio nostrifikavimą).

25. Mokslininkų stažuotojų atranką vykdo 5 narių komisija, sudaryta mokslo ir studijų institucijos vadovo įsakymu. Komisijos pirmininku skiriamas mokslininko stažuotės vadovas, o nariais – tos mokslo ir studijų institucijos mokslininkai, dirbantys mokslo kryptyse, susijusiose su numatoma mokslininko stažuotojo darbo tema. Komisija, vadovaudamasi mokslo ir studijų institucijos patvirtintais mokslininkų stažuotojų atrankos kriterijais, atrenka mokslininkus stažuotojus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymų priėmimo pabaigos. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 4 komisijos nariai. Komisijos sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių komisijos narių. Jeigu narių balsai pasiskirsto po lygiai, priimtu laikomas komisijos sprendimas, už kurį balsavo komisijos pirmininkas. Komisijos sprendimas įforminamas visų dalyvavusiųjų posėdyje komisijos narių pasirašytu protokolu. Protokole nurodomas mokslininko stažuotės vadovas, pretendentai į mokslininko stažuotojo pareigybę, atrinktasis mokslininkas stažuotojas, patikslinta mokslininko stažuotės darbo tema, pageidaujama mokslininko stažuotės pradžios data, kuri negali būti vėlesnė negu 2 mėnesiai nuo protokolo pasirašymo dienos. Prie protokolo pridedama numatomų mokslininko stažuotės išlaidų sąmata. Protokolas per 5 darbo dienas išsiunčiamas Mokslo ir studijų fondui.

26. Mokslo ir studijų fondas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo komisijos protokolo gavimo parengia sutartį, kurioje įrašomi mokslininko stažuotės vadovas, mokslininkas stažuotojas, mokslininko stažuotės darbo tema ir stažuotės pradžios data, taip pat nurodomos lėšos stažuotei ir atsiskaitymo už lėšų panaudojimą tvarka. Sutarties sudedamoji dalis yra išlaidų sąmata, kurią, atsižvelgdama į šio Aprašo 33 punkto reikalavimus, rengia mokslo ir studijų institucija kartu su mokslininko stažuotės vadovu, o tvirtina Mokslo ir studijų fondas.

27. Pasirašiusi sutartį su Mokslo ir studijų fondu, mokslo ir studijų institucija įsteigia mokslininko stažuotės laikotarpiui mokslininko stažuotojo pareigybę ir šiam laikotarpiui sudaro su mokslininku stažuotoju terminuotą darbo sutartį.

28. Tais atvejais, kai mokslininkų stažuotojų atrankai nebuvo gauta pretendentų prašymų arba kai mokslo ir studijų institucijos sudarytos komisijos sprendimu nebuvo atrinkta tinkamo kandidato, institucija per 3 darbo dienas apie tai praneša Mokslo ir studijų fondui, kuris per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos eilės tvarka siūlo mokslininkų stažuočių vadovams iš rezervinio sąrašo vadovauti mokslininkų stažuotei ir praneša apie tai mokslo ir studijų institucijoms, kuriose jie dirba. Pastarosios mokslo ir studijų institucijos šio Aprašo 21–25 punktuose nustatyta tvarka skelbia ir vykdo mokslininko stažuotojo konkursą.

29. Mokslininko stažuotės trukmė – 2 metai. Šis laikotarpis išimtiniais atvejais gali būti pratęstas dar vieneriems metams.

30. Norėdami pratęsti mokslininko stažuotę tretiems metams, stažuotojas, stažuotės vadovas bei mokslo ir studijų institucija ne vėliau kaip 3 mėnesius iki stažuotės pabaigos pateikia Mokslo ir studijų fondui motyvuotus prašymus pratęsti mokslininko stažuotę. Nutarimą dėl mokslininko stažuotės pratęsimo priima Mokslo ir studijų fondo valdyba, gavusi ekspertų komitetų išvadas ir rekomendacijas. Svarstant prašymus, atsižvelgiama į rezultatus, pasiektus stažuotės metu, į stažuotojo mokslinį aktyvumą, vykdomo mokslinio projekto ar tyrimo novatoriškumą ir būtinumą jį tęsti.

Mokslo ir studijų fondo valdybai priėmus sprendimą dėl mokslininko stažuotės pratęsimo tretiems metams, visi prašymų pratęsti stažuotę teikėjai per 5 darbo dienas asmeniškai arba paštu informuojami apie šį sprendimą ir per 15 darbo dienų sudaroma mokslininko stažuotės sutarties pakeitimo sutartis tretiems metams.

31. Mokslininkas stažuotojas kasmet pateikia Mokslo ir studijų fondui mokslo ir studijų institucijos, kurioje dirba, ir stažuotės vadovo patvirtintą mokslinės veiklos ataskaitą. Mokslo ir studijų institucija pateikia Mokslo ir studijų fondui finansinę skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą.

 

V. MOKSLININKų STAŽUOčių FinansavimAS

 

32. Mokslininkų stažuotės finansuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų Mokslo ir studijų fondo Mokslininkų stažuotojų programai.

33. Vieno mokslininko stažuotojo pareigybei finansuoti kalendoriniams metams skiriama bendra suma – 348 bazinės mėnesinės algos (toliau vadinama – BMA). Iš jų darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui skiriama ne mažiau kaip 242 BMA, papildomam aprūpinimui (medžiagos, darbo priemonės, komandiruotės ir panašiai) ir institucijos išlaidoms, susijusioms su mokslininko stažuotojo pareigybės išlaikymu, padengti skiriama ne daugiau kaip 106 BMA. Lėšos, skirtos mokslininko stažuotojo darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms, gali būti naudojamos tik šiam tikslui. Konkretus mokslininko stažuotojo atlyginimas nustatomas su juo sudaromoje darbo sutartyje.

34. Lėšas mokslininko stažuotei finansuoti Mokslo ir studijų fondas perveda į mokslo ir studijų institucijos sąskaitą.

35. Mokslo ir studijų fondo su mokslo ir studijų institucija sudarytoje sutartyje, be kitų sutarties sąlygų, turi būti nurodyta, kad:

35.1. tais atvejais, kai mokslininkas stažuotojas dirba ne visus kalendorinius metus, tiems metams skiriama suma, sumažinta proporcingai faktinei mokslininko stažuotės trukmei tais kalendoriniais metais;

35.2. tais atvejais, kai mokslininko stažuotės vadovas nutraukia mokslinę veiklą šioje institucijoje ir mokslininkas stažuotojas nepageidauja tęsti stažuotės šioje institucijoje, sutartis nutraukiama ir institucija grąžina nepanaudotas lėšas Mokslo ir studijų fondui, kartu pateikdama finansinę skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą. Mokslininkas stažuotojas pateikia mokslo ir studijų institucijos bei stažuotės vadovo patvirtintą mokslinės veiklos iki sutarties nutraukimo ataskaitą;

35.3. tais atvejais, kai mokslininko stažuotės vadovas nutraukia mokslinę veiklą šioje institucijoje, o mokslininkas stažuotojas pageidauja tęsti stažuotę, institucija privalo per 5 darbo dienas apie tai informuoti Mokslo ir studijų fondą ir pateikti ne mažiau kaip dviejų mokslininkų, pretenduojančių tapti mokslininko stažuotės vadovu, užpildytus kandidato į mokslininkų stažuočių vadovus prašymus. Ekspertams juos įvertinus, Mokslo ir studijų fondo valdyba per vieną mėnesį priima sprendimą dėl naujo stažuotės vadovo skyrimo;

35.4. tais atvejais, kai terminuota mokslininko stažuotojo darbo sutartis nutraukiama paties mokslininko stažuotojo iniciatyva, sutartis laikoma nutraukta nuo mokslininko stažuotojo atleidimo iš darbo dienos. Nepanaudotų lėšų likutį, išskyrus tą dalį, kurią sutarties nutraukimo dieną sudaro mokslo ir studijų institucijos finansiniai įsipareigojimai, vykdant mokslininko stažuotę, tretiesiems asmenims, mokslo ir studijų institucija grąžina Mokslo ir studijų fondui. Tokiu atveju mokslo ir studijų institucija pateikia finansinę skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą, o mokslininkas stažuotojas – mokslo ir studijų institucijos bei vadovo patvirtintą mokslinės veiklos iki sutarties nutraukimo ataskaitą;

35.5. mokslo ir studijų institucija privalo nedelsdama pranešti Mokslo ir studijų fondui apie aplinkybes, galinčias turėti įtakos mokslininko stažuotės eigai ir šios stažuotės finansavimui.

36. Jeigu mokslo ir studijų institucija, į kurią pereina dirbti mokslininko stažuotės vadovas, sutinka priimti ir mokslininką stažuotoją, su šia institucija Mokslo ir studijų fondas likusiam stažuotės laikotarpiui sudaro sutartį pagal šio Aprašo 35 punktą. Sutartis sudaroma tik tai lėšų daliai, kuri liko nepanaudota mokslininko stažuotei. Sutarties sudedamoji dalis – sąmata – taip pat sudaroma tik tai lėšų daliai, kuri nepanaudota atliekant stažuotę ankstesnėje mokslo ir studijų institucijoje.

 

______________