LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS DEPARTAMENTAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS MOKYKLOS LAIKINŲJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1992 m. kovo 26 d. Nr. 59

Vilnius

 

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos muitinės mokyklos laikinuosius nuostatus (pridedami).

2. Laikyti netekusiu galios Muitinės departamento 1992 02 10 įsakymą Nr. 29 „Dėl Lietuvos Respublikos specializuotos muitinės mokyklos laikinųjų nuostatų patvirtinimo“.

 

 

VYRIAUSIASIS MUITININKAS                                                                             K. PĖDNYČIA

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos muitinės departamento

1992 m. kovo mėn. 26 d. įsakymu Nr. 59

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS MOKYKLOS LAIKINIEJI

NUOSTATAI

1. Bendroji dalis

1.1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos Respublikos muitinės mokyklos struktūrą, darbuotojų (instruktorių, pedagogų) ir klausytojų teises, pareigas ir atsakomybę.

1.2. Lietuvos Respublikos muitinės mokykla (toliau – Muitinės mokykla) yra Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų mokymo, jų kvalifikacijos kėlimo ir parengties tobulinimo įstaiga, tiesiogiai pavaldi bei atskaitinga Lietuvos Respublikos muitinės departamentui.

1.3. Muitinės mokyklos tikslas – rengti muitinei profesionalius, kvalifikuotus, dorus ir kultūringus muitinės pareigūnus, sugebančius vykdyti Lietuvos Respublikos muitų politiką, tinkamai atlikti muitinės funkcijas ir pareigas, suteikti Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnams specialias žinias, išlavinti jų praktinius sugebėjimus.

1.4. Muitinės mokykla yra juridiškai ir finansiškai savarankiška.

1.5. Muitinės mokykla savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Laikinuoju Pagrindiniu Įstatymu, Švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos muitinės laikinuoju įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, Lietuvos Respublikos muitinės departamento įsakymais, nurodymais, taip pat šiais nuostatais.

1.6. Muitinės mokyklą steigia, reorganizuoja arba likviduoja, nustato jos struktūrą Lietuvos Respublikos muitinės departamentas, suderinęs tai su Lietuvos Respublikos Vyriausybe.

1.7. Į Muitinės mokyklą siunčiami mokytis muitinės pareigūnai Lietuvos Respublikos muitinės departamento nukreipimu.

2. Muitinės mokyklos mokymo organizavimo struktūra

2.1. Muitinės pareigūnai mokykloje mokomi srautais.

2.2. Stažuotojų srautą sudaro muitinės pareigūnai, kuriems nepasibaigus Muitinės departamento nustatyta stažuotės trukmė. Šie stažuotojai mokosi 1 mėnesį ir įsisavina minimalią muitinės pareigūnams sudarytą programą.

2.3. Kvalifikacinį srautą sudaro muitinės pareigūnai, kurie per nustatytą laikotarpį dorai ir sąžiningai atliko savo pareigas. Šie pareigūnai mokosi kiekvienai muitinės kvalifikacinei kategorijai nustatytą trukmę (2-6 mėnesius) ir įsisavina šiai kategorijai sudarytą programą.

2.4. Muitinės specialistų srautą sudaro muitinės pareigūnai, kurie apmokomi dirbti su specialia muitinės kontrolės, paieškos ir kt. technika, šunimis (mokymosi trukmė nustatoma pagal normatyvus).

3. Muitinės mokyklos klausytojų teisės, pareigos ir atsakomybė

3.1. Klausytojai turi teisę:

3.1.1. besimokydami Muitinės mokykloje gauti atlyginimą muitinėje, iš kurios išvyko mokytis, Lietuvos Respublikos norminiais aktais nustatyta tvarka;

3.1.2. nuomoti gyvenamąjį plotą bendrabutyje, vadovaujantis bendrabučio nuomos taisyklėmis.

3.2. Klausytojų pareigos:

3.2.1. sistemingai ir sąžiningai mokytis, lavinti savo sugebėjimus, kelti kultūrinį lygį.

3.3. Muitinės mokyklos klausytojai atsako:

3.3.1. už vidaus tvarkos taisyklių laikymąsi;

3.3.2. už padarytus mokyklai materialinius nuostolius.

4. Instruktorių teisės, pareigos ir atsakomybė

4.1. Instruktorių teisės:

4.1.1. instruktoriai turi muitinės pareigūnams nustatytas teises;

4.1.2. kelti kvalifikaciją ir būti atestuojami nustatyta tvarka;

4.1.3. susipažinti su Muitinės mokyklos veiklą reglamentuojančiais dokumentais.

4.2. Instruktorių pareigos:

4.2.1. savarankiškai nuolat tobulinti dalykinį, psichologinį-pedagoginį ir metodinį pasirengimą, kelti savo kultūros lygį;

4.2.2. gerai žinoti muitines funkcijas ir inspektorių pareigas, vykdyti muitinės pareigūnui keliamus reikalavimus;

4.2.3. dalyvauti metodinėje veikloje.

4.3. Instruktoriai atsako už:

4.3.1. dalykinį, psichologinį-pedagoginį, metodinį kvalifikacijos kėlimo lygį, reikiamą klausytojų profesinio parengimo lygį, jų kultūrinį, ekologinį ir kt. švietimą;

4.3.2. saugaus darbo taisyklių laikymąsi;

4.3.3. jiems priskirtų materialinių vertybių saugojimą.

5. Muitinės mokyklos darbo organizavimo tvarka

5.1. Muitinės mokyklos darbas vykdomas vadovaujantis nuostatais, mokymo ir kvalifikacijos kėlimo planais, programomis ir kt. normatyviniais dokumentais. Muitinės pareigūnams reikalingos žinios sudaro 90 procentų mokymosi laiko, o bendrieji, kultūriniai ir užsienio kalbų dalykai – 10 procentų.

5.2. Muitinės mokykloje taikoma penkių darbo dienų savaitė. Darbo dienos režimas reglamentuojamas derinant privalomų užsiėmimų ir klausytojų savarankiško darbo krūvius.

5.3. Klausytojų teorinėms žinioms, egzaminams, kvalifikaciniams darbams vertinti taikoma 5 balų sistema. Laboratoriniai, praktiniai darbai vertinami „Įskaityta“, „Neįskaityta“, „Atlikta“, „Neatlikta“.

5.4. Atliktu arba įskaitytu darbas laikomas tada, kai realizuojami visi atitinkamai kvalifikacinei kategorijai nustatyti parametrai.

5.5. Klausytojai, įvykdę visas mokymo plane nustatytas užduotis, gina kvalifikacinį darbą dalyvaujant Muitinės departamento patvirtintai Atestacinei komisijai.

5.6. Atestacinė komisija patvirtina klausytojo kvalifikaciją ir suteikia teisę atlikti stažuotę atitinkamai inspektorių kategorijai įgyti.

5.7. Klausytojams, kurie išklausė nustatytą kursą, atliko mokomąją praktiką ar kitokią užduotį (parašė ataskaitą, referatą, išlaikė egzaminus), Muitinės mokykla įteikia atitinkamo kvalifikacijos kurso baigimo dokumentus (Pažymėjimo tekstas pridedamas).

5.8. Muitinės pareigūnas kvalifikacinio laipsnio patvirtinimą gauna Muitinės departamento nustatyta tvarka.

5.9. Pagrindinės mokymo formos yra paskaitos ir klausytojų savarankiškos studijos. Be to, taikomos ir kitos formos: seminarai, praktiniai ir laboratoriniai darbai, kolokviumai, pažintinės ekskursijos, savarankiški darbai muitinės poste ir kt.

5.1. Paskaitos trukmė – viena ar dvi akademinės valandos. Praktinių darbų trukmę reglamentuoja mokymo programos ir planai.

5.11. Paskaitų, praktinių darbų, konsultacijų tvarka nustatoma tvarkaraščiuose. Juos tvirtina direktorius.

5.12. Klausytojų skaičius grupėje – ne daugiau 25. Seminarų, praktinių ir laboratorinių užsiėmimų metu grupė skirstoma į pogrupius, jei joje yra 16 ir daugiau klausytojų. Kinologijos sektoriuje praktiniai darbai organizuojami atskirai kiekvienam inspektoriui-kinologui.

5.13. Srautų pradžia ir trukmė nustatoma pagal mokymo planą.

5.14. Bendrabučio ir kitų padalinių vidaus tvarkos taisykles parengia padalinių vadovai ir juos tvirtina Muitinės mokyklos direktorius.

6. Muitinės mokyklos valdymas

6.1. Muitinės mokyklai vadovauja direktorius, turintis aukštąjį išsilavinimą, darbo muitinėje stažą ir muitinės pareigūnų instruktavimo patirtį. Muitinės mokyklos direktorių skiria Vyriausiasis muitininkas.

6.2. Muitinės mokyklos direktorius:

6.2.1. atsako už kvalifikacijos kėlimo Muitinės mokykloje strategiją ir keliamų uždavinių įgyvendinimą;

6.2.2. atsako už įstatymų, Muitinės mokyklos nuostatų, vidaus tvarkos taisyklių laikymąsi;

6.2.3. atsako už finansinių lėšų panaudojimą, materialinės bazės kūrimą ir tausojimą;

6.2.4. kontroliuoja mokymo eigą bei mokyklos darbuotojų veiklą, sudaro palankias ir saugias sąlygas darbui ir mokymuisi;

6.2.5. paskirsto darbą direktoriaus pavaduotojui, ūkio dalies ir laboratorijos viršininkams ir nustato jų atsakomybę;

6.2.6. priima ir atleidžia iš darbo Muitinės mokyklos darbuotojus (vyriausiąjį buhalterį-suderinęs su departamento vadovybe);

6.2.7. tvirtina darbuotojų etatų sąrašus Muitinės departamentui pritarus;

6.2.8. materialiai ir moraliai skatina darbuotojus (išskyrus esančius departamento nomenklatūroje);

6.2.9. atstovauja Muitinės mokyklai kitose valstybinėse institucijose;

6.2.10. pateikia Muitinės departamentui Muitinės mokyklos pajamų ir išlaidų sąmatą ir ją kontroliuoja.

6.3. Direktorius rengia pasitarimus. Juose dalyvauja: direktoriaus pavaduotojas, laboratorijos ir ūkio dalies viršininkai. Į pasitarimus gali būti kviečiami ir kitų padalinių vadovai.

6.4. Muitinės mokyklos direktoriaus pavaduotoją, laboratorijos ir ūkio dalies viršininkus skiria pareigoms ir atleidžia iš jų Vyriausiasis muitininkas arba Vyriausiasis muitininkas Muitinės mokyklos direktoriaus teikimu (Pavaduotojas privalo turėti aukštąjį išsilavinimą ir pedagoginio darbo stažą).

6.5. Muitinės mokyklos pavaduotojas mokymui:

6.5.1. atsako už mokymo ir kvalifikacijos kėlimo darbo organizavimą, koordinavimą;

6.5.2. kontroliuoja mokymo programų vykdymą ir suderinamumą;

6.5.3. organizuoja pedagoginį-metodinį darbą;

6.5.4. rūpinasi mokymo priemonėmis, instruktorių darbo vietos paruošimu ir jų kvalifikacijos kėlimu. Kontroliuoja jam pavaldžių darbuotojų veiklą.

6.6. Muitinės mokyklos mokymo dalyje yra mokymo kabinetų vyriausieji instruktoriai. Vyriausieji instruktoriai turi turėti aukštąjį išsilavinimą, vienerių metų darbo stažą Lietuvos Respublikos muitinėje, gerai išmanyti muitinės ir postų darbą ir turėti sugebėjimų dirbti pedagoginį darbą.

Kabinetų vyriausieji instruktoriai:

6.6.1. atsako už muitinės pareigūnų profesinio rengimo kokybę, organizuoja nustatytos kvalifikacijos kėlimo teorinius ir praktinius užsiėmimus;

6.6.2. dalyvauja parenkant mokymo kabineto darbuotojus;

6.6.3. rūpinasi kabineto materialine baze ir įranga;

6.6.4. kontroliuoja jiems pavaldžių darbuotojų darbą ir, iškilus klausimui dėl jų kompetencijos, turi teisę reikalauti neeilinės atestacijos;

6.6.5. atsako už lėšų, reikalingų kabineto veiklai naudojimo efektyvumą;

6.6.6. dalyvauja kvalifikacijos kėlimo ir perkvalifikavimo darbe;

6.6.7. organizuoja kabineto darbuotojų metodinį darbą;

6.6.8. koordinuoja mokymo kabineto veiklą.

6.7. Mokymo dalies vyriausiasis instruktorius turi gerai žinoti muitinės ir jų postų darbą ir turėti aukštąjį pedagoginį išsilavinimą.

Mokymo dalies vyriausiasis instruktorius:

6.7.1. atsako už lėšų, skirtų mokymo dalies veiklai, panaudojimo efektyvumą;

6.7.2. kontroliuoja jam pavaldžių darbuotojų darbą ir, iškilus klausimui dėl jų kompetencijos, turi teisę reikalauti neeilinės atestacijos;

6.7.3. organizuoja mokymo dalies darbuotojų darbą;

6.7.4. koordinuoja mokymo kabinetų veiklą;

6.7.5. rūpinasi materialinės mokymo bazės plėtimu.

6.8. Mokymo dalies vyresnysis instruktorius-metodininkas turi gerai žinoti muitinės ir jų postų darbą ir turėti aukštąjį pedagoginį išsilavinimą.

Mokymo dalies vyresnysis instruktorius-metodininkas:

6.8.1. organizuoja ir planuoja instruktorių metodinį ir kvalifikacijos kėlimo darbą;

6.8.2. derina mokymo planus bei programas ir pateikia juos tvirtinti Muitinės mokyklos direktoriui:

6.8.3. derina kabinetų darbą ir dėstomų dalykų programas;

6.8.4. rengia metodinę medžiagą, mokymo priemones ir kt. leidinius ir juos derina nustatyta tvarka.

6.9. Ūkio dalies viršininkas privalo turėti inžinerinį arba ekonominį aukštąjį išsilavinimą.

Ūkio dalies viršininkas atlieka šias funkcijas:

6.9.1. planuoja, sudaro dokumentaciją ir laiku organizuoja Muitinės mokyklai priklausančių patalpų einamąjį ir kapitalinį remontą, kontroliuoja remonto kokybę, rūpinasi mokyklos teritorijos tvarkymu;

6.9.2. rūpinasi patalpų eksploatavimu, jų apšildymu, kanalizacija, elektros energija, vandens tiekimu ir apskaita;

6.9.3. aprūpina Muitinės mokyklą baldais, ūkio inventoriumi, kanceliarinėmis ir kt. priemonėmis;

6.9.4. rūpinasi Muitinės mokyklos priešgaisriniu inventoriumi, jo eksploatavimu ir remontu;

6.9.5. organizuoja sutarčių sudarymą ūkio darbams vykdyti su įmonėmis, organizacijomis, pavieniais asmenimis;

6.9.6. dalyvauja parenkant sau pavaldžius darbuotojus.

6.10. Bendrabučio valdytojas privalo turėti aukštąjį išsilavinimą ir pedagoginį pasirengimą.

Bendrabučio valdytojo funkcijos:

6.10.1. rūpinasi normalių buitinių, darbo ir aktyvaus poilsio sąlygų darymu;

6.10.2. rūpinasi bendrabučio patalpų eksploatavimu, apšildymu, kanalizacija, elektros energija, vandens tiekimu ir apskaita bei teritorijos tvarkymu;

6.10.3. rūpinasi bendrabučio inventoriaus, patalynės ir kt. buities reikmenų priežiūra bei atnaujinimu;

6.10.4. rūpinasi bendrabučio priešgaisriniu inventoriumi, jo eksploatavimu;

6.10.5. planuoja einamąjį ir kapitalinį remontą ir pateikia paraiškas ūkio dalies viršininkui;

6.10.6. parenka bendrabučio darbuotojus, kuriuos skiria ir atleidžia Muitinės mokyklos direktorius;

6.10.7. rengia bendrabučio vidaus tvarkos taisykles, kuriose nurodomos bendrabučio darbuotojų ir gyventojų teisės ir atsakomybė, nuomos sutarčių sudarymo principai. Bendrabučio taisykles ir apgyvendinamų studentų sąrašus tvirtina Muitinės mokyklos direktorius.

6.11. Bendrabučio valdytojas atsako už:

6.11.1. jam priskirtų materialinių vertybių saugojimą, teisingą patalpų eksploatavimą;

6.11.2. jam pavaldžių darbuotojų darbo kontrolę;

6.11.3. bendrabučio gyventojams ir darbuotojams privalomų vidaus tvarkos taisyklių laikymąsi;

6.11.4. užtikrina, kad lėšos, gautos už bendrabučio patalpų nuomą, būtų skiriamos tik bendrabučio reikmių tenkinimui;

6.11.5. bendrabučio valdytojas pavaldus Muitinės mokyklos direktoriui.

6.12. Muitinės mokykloje yra inžinerinis, techninis, pagalbinis mokymo, administracijos, ūkio bei kitas personalas.

7. Kabinetų instruktoriai

7.1. Muitinės mokyklos mokymo dalies kabinetų instruktoriais konkurso tvarka priimami muitinės inspektoriai, turintys aukštojo mokslo diplomą ir išdirbę metus laiko muitinės sistemoje.

7.2. Be etatinių instruktorių, gali būti priimami į darbą ir laisvai samdomi pedagogai (valandininkai).

7.3. Mokymo dalies kabineto instruktorius-tai Muitinės mokyklos pedagogas, rengiantis muitinės pareigūnus. Jais gali būti asmenys:

7.3.1. gerai išmanantys muitinės ir postų darbą ir parodę sugebėjimus dirbti pedagoginį darbą priimami vienerių metų bandomajam laikotarpiui (stažuotei). Sėkmingai išdirbus bandomąjį laikotarpį ir patvirtinus tinkamą kvalifikaciją atestacinei komisijai pratęsiama darbo sutartis ir gali būti suteikta vyresniojo instruktoriaus kvalifikacija;

7.3.2. visais kitais atvejais darbo sutartis sudaroma, nutraukiama arba tęsiama remiantis atestacijos rezultatais;

7.3.3. instruktoriai gali savarankiškai ruoštis atestavimui ir kelti kvalifikaciją atestacijos nuostatuose numatyta tvarka.

8. Laboratorija

8.1. Muitinės mokyklos laboratorija (toliau – laboratorija):

8.1.1. rengia specialiųjų disciplinų mokymo programas ir moko muitinės inspektorius pagreitintais metodais atpažinti įvairias prekes, vertybes, narkotikus, pavojingas medžiagas;

8.1.2. tiria sulaikytas prekes ir vertybes, rengia jų tyrimų metodikas, normatyvus, instrukcijas, rekomendacijas;

8.1.3. bendradarbiauja su atitinkamomis įstaigomis prekių ekspertinių tyrimų klausimais.

8.2. Laboratorijos kinologijos sektoriuje:

– auginami ir dresiruojami tarnybiniai šunys, sugebantys surasti paslėptas narkotines medžiagas, sprogmenis ir kt. uždraustas gabenti prekes;

– mokomi muitinės inspektoriai šunų pagalba atlikti paslėptų prekių paiešką;

– rengiami normatyvai ir metodinės instrukcijos.

9. Muitinės mokyklos finansinės veiklos planavimas ir finansai

9.1. Lietuvos Respublikos muitinės departamentas nustato kiek ir kokio lygio Muitinės inspektorių reikia paruošti, atsižvelgiant į mokyklos projektines galimybes, materialinę bazę ir kt.

9.2. Muitinės mokyklos finansinė veikla remiasi Muitinės departamentui skiriamais Respublikos biudžetiniais asignavimais.

9.3. Papildomų Muitinės mokyklos lėšų šaltinis gali būti specialiosios lėšos, kurios naudojamos pagal nustatyta tvarka patvirtintą sąmatą.

9.4. Muitinės mokyklos materialinę bazę sudaro visas turtas įtrauktas į jos balansą.

9.5. Muitinės mokyklos direktorius Muitinės departamentui pritarus gali finansuoti mokyklos reikmėms būtinus darbus, vykdomus sutarčių pagrindu. Sutartys gali būti sudaromos su organizacijomis ir su individualiais asmenimis.

9.6. Muitinės mokyklos finansinę veiklą kontroliuoja Muitinės departamentas, finansų revizijos tarnybos.

9.7. Muitinės mokykla tvarko raštvedybą, archyvą, buhalterinę ir statistinę dokumentaciją; atsiskaito už darbą Muitinės departamentui; pateikia statistines bei kitas žinias atitinkamoms organizacijoms.

9.8. Muitinės mokykla yra juridinis asmuo, kuris turi savo sąskaitas Valstybinio banko įstaigose bei apvalų antspaudą su sekančiu tekstu: „Lietuvos Respublikos muitinės departamentas“, „Muitinės mokykla“.

9.9. Aprangą Muitinės mokyklos pareigūnams, taip pat specialią techniką bei kitus mokymo procesui būtinus reikmenis skiria Lietuvos Respublikos muitinės departamentas.

10. Muitinės mokyklos ryšiai

10.1. Muitinės mokykla, siekdama rengti muitinės pareigūnus, sugebančius vykdyti tarptautines muitinės konvencijas ir tuo paspartinti muitinės procedūras, turi teisę tiesiogiai užmegzti ryšius su kitomis Lietuvos ir užsienio šalių analogiškomis įstaigomis. Ryšiai galimi, jeigu Muitinės mokykla yra atitinkamai pasirengusi, turi lėšų bei galimybes bendradarbiavimui savitarpio naudingomis sąlygomis.

10.2. Muitinės mokyklos adresas: Kalvarijų 265; atsiskaitomosios sąskaitos Nr. banke. 2021, Vilnius

______________