LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS TERITORIJOJE VEIKUSIŲ SSRS SPECIALIŲJŲ TARNYBŲ DOKUMENTŲ, KURIUOSE YRA AGENTŪRINĖS INFORMACIJOS, SUDARYTŲ BAUDŽIAMŲJŲ IR TRĖMIMO BYLŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 4 d. Nr. 364

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982) 20 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, sudarytų baudžiamųjų ir trėmimo bylų naudojimo taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 14 d. nutarimą Nr. 526 „Dėl Ypatingos reikšmės archyvinių dokumentų perdavimo ir priėmimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 30-699);

2.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. balandžio 12 d. nutarimą Nr. 452 „Dėl Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo reglamento patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 35-881);

2.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimą Nr. 1069 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. balandžio 12 d. nutarimo Nr. 452 „Dėl Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo reglamento patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1997, Nr. 90-2264).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                                 GINTAUTAS BUŽINSKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2005 m. balandžio 4 d. nutarimu

Nr. 364

 

LIETUVOS TERITORIJOJE VEIKUSIŲ SSRS SPECIALIŲJŲ TARNYBŲ

DOKUMENTŲ, KURIUOSE YRA AGENTŪRINĖS INFORMACIJOS, SUDARYTŲ

BAUDŽIAMŲJŲ IR TRĖMIMO BYLŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, sudarytų baudžiamųjų ir trėmimo bylų naudojimo taisyklės (toliau vadinama? šios Taisyklės) reglamentuoja priėjimą prie Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, sudarytų baudžiamųjų, trėmimo bylų ir jų naudojimą.

2. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymu (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982), kitais įstatymais ir teisės aktais.

3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Lietuvos teritorijoje veikusios SSRS specialiosios tarnybos – buvusio SSRS okupacinio režimo represinės struktūros, nurodytos Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 104-2976) 3 straipsnyje ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. sausio 26 d. nutarimo Nr. 88 „Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) pareigybių ir padalinių (struktūrų), kuriuose dirbę ar ėję nurodytas pareigas asmenys laikomi SSRS valstybės saugumo komiteto kadriniais darbuotojais, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 12-285) 2 punkte.

Agentūrinė informacija – duomenys apie asmenis, slapta bendradarbiavusius su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis (toliau vadinama – slapta bendradarbiavę asmenys), šių asmenų verbavimą ir naudojimą, taip pat slapta bendradarbiavusių asmenų surinkti duomenys.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme ir Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. PRIĖJIMAS PRIE DOKUMENTŲ IR JŲ NAUDOJIMAS

 

4. Priėjimas prie Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, sudarytų baudžiamųjų ir trėmimo bylų ribojamas 70 metų nuo jų sudarymo (toliau vadinama? ribojami dokumentai).

5. Ribojami dokumentai gali būti naudojami faktų įrodymo, tyrimų tikslais ir kitais įstatymų nustatytais atvejais.

6. Prie visų ribojamų dokumentų gali prieiti ir jais naudotis:

6.1. teismai, prokuratūros, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, kitos ikiteisminio tyrimo įstaigos, operatyvinės veiklos subjektai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pagal šioms institucijoms ir įstaigoms teisės aktų nustatytą kompetenciją;

6.2. Lietuvos ypatingasis archyvas, saugantis ribojamus dokumentus, pagal jam teisės aktų nustatytas funkcijas.

7. Prie Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų sudarytų baudžiamųjų ir trėmimo bylų, dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, neatskleidžiančios slapta bendradarbiavusio asmens, gali prieiti ir jais naudotis Lietuvos Respublikoje veikiančios mokslo ir studijų institucijos, atliekančios mokslinius tyrimus pagal teisės aktų nustatytą kompetenciją.

8. Fiziniai ir juridiniai asmenys, išskyrus šių Taisyklių 6 punkte nurodytas institucijas ir įstaigas, prie agentų asmens, darbo bylų ir kitų dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, atskleidžiančios slapta bendradarbiavusį asmenį, gali prieiti ir jais naudotis gavę Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento sutikimą.

9. Su Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų sudarytomis baudžiamosiomis ir trėmimo bylomis gali susipažinti asmenys, kuriems tos bylos buvo sudarytos, ir jų sutikimu? kiti asmenys.

Asmeniui, kuriam byla buvo sudaryta, mirus, su šia byla gali susipažinti jo sutuoktinis, tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai, seserys, seneliai, vaikaičiai ir kiti asmenys, gavę asmens, kuriam byla buvo sudaryta, sutuoktinio, tėvų (įtėvių), vaikų (įvaikių) ar vaikaičių, o jų nesant arba jiems mirus – asmens, kuriam byla buvo sudaryta, brolių, seserų, jų vaikų arba vaikaičių sutikimą.

10. Lietuvos teritorijoje veikusių SSRS specialiųjų tarnybų surinktą agentūrinę informaciją apie konkretų asmenį gali gauti šis asmuo, o jam mirus – jo sutuoktinis, tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai) ar vaikaičiai, o jų nesant arba jiems mirus – broliai, seserys, jų vaikai arba vaikaičiai. Agentūrinę informaciją apie slapta bendradarbiavusį asmenį šiame punkte nurodyti jo artimieji (giminaičiai) gali gauti šių Taisyklių 8 punkte nustatyta tvarka.

Informacija, parengta dokumentų, kuriuose yra agentūrinės informacijos, pagrindu, asmeniui pateikiama raštu (toliau vadinama – prašoma agentūrinė informacija).

11. Norintys susipažinti su ribojamais dokumentais ar gauti prašomą agentūrinę informaciją šių Taisyklių 5 punkte nurodytais tikslais, Lietuvos ypatingajam archyvui pateikia:

11.1. šių Taisyklių 6.1 punkte nurodytų institucijų ir įstaigų darbuotojai – raštą, patvirtinantį, kad darbuotojas atlieka jam pavestas užduotis (tyrimą) ir gali susipažinti su rašte nurodyto pobūdžio dokumentais;

11.2. tyrimus atliekantys asmenys, norintys susipažinti su šių Taisyklių 7 punkte nurodytais dokumentais, – Lietuvos Respublikoje veikiančios mokslo ir (ar) studijų institucijos, pagal kurios kompetenciją asmuo atlieka tyrimą, raštą, kuriame turi būti nurodytas to asmens vardas ir pavardė, atliekamo tyrimo tikslas, tema ir chronologinės ribos;

11.3. asmenys, norintys susipažinti su šių Taisyklių 8 punkte nurodytais dokumentais, – Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento raštą, patvirtinantį, kad asmuo gali susipažinti su rašte nurodytais dokumentais;

11.4. asmenys, norintys susipažinti su šių Taisyklių 9 punkte nurodytais dokumentais, atitinkamai:

11.4.1. prašymą susipažinti su nurodyta byla (-omis);

11.4.2. asmens, kuriam byla buvo sudaryta, o jam mirus – sutuoktinio, tėvų (įtėvių), vaikų (įvaikių) ar vaikaičių, o jų nesant arba jiems mirus – asmens, kuriam byla buvo sudaryta, brolių, seserų, jų vaikų ar vaikaičių rašytinį notariškai patvirtintą arba šio asmens Lietuvos ypatingajame archyve asmeniškai parašytą sutikimą, – jeigu su ribojamais dokumentais nori susipažinti kiti asmenys;

11.4.3. giminystės ryšį ir mirties faktą liudijančius dokumentus (kurie asmeniui grąžinami) ir jų kopijas,? jeigu su ribojamais dokumentais nori susipažinti asmens, kuriam byla buvo sudaryta, sutuoktinis ar artimieji giminaičiai, išvardyti šių Taisyklių 9 punkte;

11.5. asmenys, norintys gauti prašomą agentūrinę informaciją pagal šių Taisyklių 10 punktą, – prašymą gauti jame nurodytą informaciją, o asmeniui mirus? giminystės ryšį ir mirties faktą liudijančius dokumentus (kurie asmeniui grąžinami) ir jų kopijas.

12. Užsienio valstybių teisėsaugos ar kitos institucijos, tarptautinės institucijos ar organizacijos arba jų atstovai, norintys susipažinti su ribojamais dokumentais, Lietuvos ypatingajam archyvui atitinkamai pagal kompetenciją pateikia Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros arba Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento tarpininkavimo raštą.

Mokslinius tyrimus atliekantys užsienio valstybių asmenys, norintys susipažinti su šių Taisyklių 7 punkte nurodytais dokumentais, Lietuvos ypatingajam archyvui pateikia tos užsienio valstybės institucijos ar įstaigos, pagal kurios kompetenciją asmuo atlieka tyrimą, raštą, kuriame turi būti nurodytas to asmens vardas ir pavardė, atliekamo tyrimo tikslas, tema ir chronologinės ribos, ir atitinkamos šių Taisyklių 7 punkte nurodytos institucijos tarpininkavimo raštą.

13. Visais šių Taisyklių 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais turi būti pateikiamas asmens tapatybę liudijantis dokumentas, kuris asmeniui grąžinamas.

14. Šių Taisyklių 11 ir 12 punktuose nurodytus dokumentus nagrinėja ir sutikimą išduoti ribojamus dokumentus susipažinti ar pateikti prašomą agentūrinę informaciją duoda Lietuvos ypatingojo archyvo direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas (toliau vadinama? vadovas), per vieną darbo dieną nuo visų reikiamų dokumentų pateikimo.

15. Vadovas gali atsisakyti išduoti susipažinti ribojamus dokumentus ar pateikti prašomą agentūrinę informaciją, jeigu:

15.1. asmens pateikti dokumentai neatitinka šių Taisyklių reikalavimų;

15.2. asmuo pateikia ne visus reikiamus dokumentus.

16. Vadovas, atsisakęs išduoti ribojamus dokumentus susipažinti ar pateikti prašomą agentūrinę informaciją, turi raštu asmeniui per 3 darbo dienas nuo visų reikiamų dokumentų pateikimo pranešti atsisakymo priežastis. Atsisakymas išduoti prašomus dokumentus susipažinti ar pateikti prašomą agentūrinę informaciją gali būti apskųstas įstatymų nustatyta tvarka.

Pašalinus priežastis, dėl kurių atsisakyta išduoti dokumentus, asmuo gali kreiptis pakartotinai.

17. Su išduotais ribojamais dokumentais asmenys gali susipažinti Lietuvos ypatingajame archyve specialiai tam įrengtose patalpose – skaityklose. Dokumentai į archyvo skaityklą išduodami asmens prašyme išduoti dokumentus nurodytą dieną asmenų aptarnavimo eilės tvarka. Kai asmens nurodytą dieną išduoti dokumentus nėra galimybės, Lietuvos ypatingasis archyvas informuoja asmenį nurodydamas kitą dokumentų išdavimo datą.

18. Ribojamų dokumentų kopijos ir išrašai gali būti daromi ir teikiami šiose Taisyklėse nurodytoms institucijoms teisės aktų nustatyta tvarka.

19. Asmuo, susipažinęs su ribojamais dokumentais, negali atskleisti ir naudoti informacijos, kuri sudaro valstybės ir tarnybos paslaptį, asmens duomenų, kurie leistų nustatyti duomenų subjekto tapatybę, taip pat informacijos apie asmens privatų gyvenimą, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus.

20. Asmuo, sugadinęs ar sunaikinęs jam pateiktus susipažinti dokumentus, taip pat panaudojęs juose esančią informaciją ne` teisėtai, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

21. Ribojami dokumentai įstatymų nustatyta tvarka gali būti laikinai perduoti naudoti:

21.1. teismams, prokuratūroms, ikiteisminio tyrimo įstaigoms, operatyvinės veiklos subjektams, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui;

21.2. parodų organizatoriams – baudžiamosios ir trėmimo bylos, gavus asmens, kuriam byla buvo sudaryta, o jam mirus? jo sutuoktinio, tėvų (įtėvių), vaikų (įvaikių) ar vaikaičių, o jų nesant arba jiems mirus – asmens, kuriam byla buvo sudaryta, brolių, seserų, jų vaikų arba vaikaičių rašytinį notariškai patvirtintą sutikimą.

______________