LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PASIENIO ŽENKLO, KURIUO VIETOVĖSE ŽYMIMA LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENA, PATVIRTINIMO

 

1993 m. kovo 4 d. Nr. 136

Vilnius

 

Siekdama sudaryti sąlygas pradėti valstybės sienos žymėjimo vietovėse darbus ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės sienos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pasienio ženklą, kuriuo vietovėse žymima Lietuvos Respublikos valstybės siena, pagal aprašymą (pridedama).

2. Pavesti Krašto apsaugos ministerijos Valstybės sienos apsaugos tarnybai vykdyti 1 punkte nurodytų pasienio ženklų gamybos ir Lietuvos Respublikos valstybės sienos žymėjimo vietovėse darbų užsakovo funkcijas.

3. Pavesti Finansų ministerijai kartu su Krašto apsaugos ministerija pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl lėšų skyrimo 1 punkte nurodytiems pasienio ženklams gaminti ir Lietuvos Respublikos valstybės sienos žymėjimo vietovėse darbams finansuoti.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                   BRONISLOVAS LUBYS

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                                    AUDRIUS BUTKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. kovo 4 d nutarimu Nr. 136

 

PASIENIO ŽENKLAS, KURIUO VIETOVĖSE ŽYMIMA LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENA

 

1. Pasienio ženklo, kuriuo vietovėse žymima Lietuvos Respublikos valstybės siena (toliau vadinama – pasienio ženklas), forma ir dydis bei jo elementai atitinka Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, 1918–1940 metų Lietuvos Respublikos ir šiuo metu egzistuojančių gretimų valstybių sienų žymėjimo tradicijas: jis yra patvarus, turi numerį, valstybės herbo ženklą, nudažytas valstybinės vėliavos spalvomis. Jo matmenys yra panašūs į pasienio ženklų, esančių prie Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos valstybės sienos. Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybės siena gali būti žymima bendrais dvipusiais pasienio ženklais.

2. Pasienio ženklas yra gelžbetoninis stačiakampis stulpas, kurio skerspjūvis – 220x180 milimetrų. Jo aukštis virš žemės paviršiaus – 2000 milimetrų, o visas ilgis – 3000 milimetrų. Ženklo viršūnė yra keturbriaunės piramidės formos, jos aukštis – 100 milimetrų.

Priekinė pasienio ženklo sienelė, kurios plotis – 220 milimetrų, yra nukreipta į gretimos valstybės pusę. Priekinės sienelės viršuje, 240 milimetrų atstumu nuo pasienio ženklo viršūnės, pritvirtintas baltu emaliu dengtas plieninis herbo skydelis (325x218 milimetrų). Skydelyje – etalono spalvų 185 milimetrų aukščio ir 160 milimetrų pločio Lietuvos valstybės herbas. Virš herbo ir po juo baltame skydelyje juodomis raidėmis užrašyta: „LIETUVOS RESPUBLIKA“ (virš herbo – tiesiai žodis „LIETUVOS“, po herbu – išlenktai žodis „RESPUBLIKA“).

Priekinės pasienio ženklo sienelės apačioje, 620 milimetrų atstumu nuo herbo skydelio apatinio krašto, pritvirtinta balta plieninė emaliuota numerio lentelė (218x115 milimetrų). Lentelėje yra keturženklis juodos spalvos 75 milimetrų aukščio numeris.

Užpakalinė pasienio ženklo sienelė nukreipta į Lietuvos Respublikos teritorijos pusę. Užpakalinės sienelės viršuje, 240 milimetrų atstumu nuo pasienio ženklo viršūnės, pritvirtinta numerio lentelė, kurios matmenys, išvaizda ir numeris yra tokie kaip numerio lentelės, esančios pasienio ženklo priekinėje sienelėje.

Pasienio ženklas nudažytas atmosferos poveikiui atspariais dažais. Tarp herbo skydelio ir numerio lentelės (arčiau numerio lentelės) įstrižai ženklo (35° kampu) – Lietuvos valstybinės vėliavos etalono spalvų juostos (juostos plotis – 80 milimetrų).

Pasienio ženklo viršus (160 milimetrų atstumu nuo viršūnės) nudažytas Lietuvos valstybinės vėliavos etalono raudona spalva, kad ženklas būtų matomas iš tolo.

3. Ant bendro dvipusio pasienio ženklo, žyminčio Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybinės sienos liniją, platesniųjų sienelių pritvirtinti abiejų valstybių herbų skydeliai bei numerio lentelės (su vienodais numeriais). Lietuvos Respublikos simboliai išdėstyti šio aprašymo 2 punkte nurodyta tvarka, Latvijos Respublikos simboliai – šios valstybės nustatyta tvarka. Pasienio ženklo sienelė su Lietuvos Respublikos valstybės simboliais nukreipta į Latvijos Respublikos pusę, o sienelė su Latvijos Respublikos valstybės simboliais – į Lietuvos Respublikos pusę.

Po bendru dvipusiu pasienio ženklu, žyminčiu Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybės sienos liniją, gali būti pakastas gelžbetoninis geodezinis centras (300x300x50 milimetrų).

Bendro dvipusio pasienio ženklo, žyminčio Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybės sienos liniją, abi siauresniosios sienelės (po 180 milimetrų) gali būti baltos, o viršus nudažytas raudona ir bordo spalvomis.

4. Aplink pasienio ženklus, esančius prie Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių sienų, pylimėlio nėra, tik 800 milimetrų skersmens gelžbetoninė priegrinda. Aplink bendrą dvipusį pasienio ženklą, žymintį Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybės sienos liniją, supiltas 500 milimetrų aukščio pylimėlis (viršūnės skersmuo – 800 milimetrų), padengtas gelžbetonine priegrinda.

5. Gaminti pasienio ženklus rekomenduojama iš 200 markės betono vibracinio formavimo būdu, armatuojant jį plieniniais išilginiais AIII markės strypais ir AI markės skersinėmis apkabomis.

6. Pasienio ženklo herbas ir numeriai gali būti atlikti emaliu su spalvine puošyba arba metalo dažais karštojo džiovinimo būdu, taip pat kitais būdais, užtikrinančiais skydelių ir lentelių patvarumą.

7. Pasienio ženklas įkasamas į žemę ir užbetonuojamas. Herbo skydelis ir numerio lentelės prisukami nerūdijančio metalo varžtais. Varžtai sukami į specialius polietileninius lizdus arba antiseptikuotas medines kaladėles. Prireikus jau pastatytas pasienio ženklas gali būti padažomas ar kitaip patvarkomas.

8. Technines pasienio ženklo bei jo elementų gamybos, taip pat jo statymo prie valstybės sienos sąlygas tvirtina Krašto apsaugos ministerijos Valstybės sienos apsaugos tarnybos viršininkas.

______________