LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS UGNIAGESIŲ RENGIMO CENTRO ĮSTEIGIMO IR NUOSTATŲ BEI ETATŲ PATVIRTINIMO

 

1998 m. gegužės 25 d. Nr. 217

Vilnius

 

 

Siekdamas gerinti Lietuvos Respublikos priešgaisrinės apsaugos darbuotojų parengimą ir propaguoti priešgaisrines žinias šalyje,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių rengimo centro nuostatus (1 priedas).

2. Patvirtinti Ugniagesybos ir gelbėjimo darbų bei Įmonių ir organizacijų darbuotojų mokymo programas (2, 3 priedai).

3. Įsteigti Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių rengimo centrą reorganizuojant Priešgaisrinės apsaugos departamento Mokymo punktą.

4. Patvirtinti Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių rengimo centro ir Mokymo punkto etatų pakeitimus (4 priedas).

 

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                                 VIDMANTAS ŽIEMELIS


 

PATVIRTINTA

Vidaus reikalų ministerijos

1998 05 25 įsakymu Nr. 217

 

1 priedas

 

Ugniagesių rengimo centro Nuostatai

 

BENDROJI DALIS

 

1. Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių rengimo centras (toliau – Centras) yra Priešgaisrinės apsaugos departamento specializuota mokymo įstaiga. Centro steigėjas yra Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

2. Centras savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Seimo nutarimais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų bei Švietimo ir mokslo ministerijų, kitų žinybų teisės aktais, Lietuvos Respublikos sudarytomis tarptautinėmis sutartimis bei šiais nuostatais.

3. Centras finansuojamas iš Lietuvos valstybės biudžeto, skiriamo Priešgaisrinės apsaugos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Centras turi nebiudžetinių lėšų. Nebiudžetinės lėšos naudojamos Vyriausybės nustatyta nebiudžetinių lėšų sudarymo ir naudojimo tvarka.

4. Centro finansinę veiklą kontroliuoja Vidaus reikalų ministerija, Priešgaisrinės apsaugos departamentas bei kitos finansinės kontrolės teisę turinčios valstybės institucijos.

5. Centras yra juridinis asmuo, turintis savo vėliavą, sąskaitą banke, antspaudą su Lietuvos Respublikos herbu bei savo pavadinimu: „Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių rengimo centras“.

6. Centro adresas: R. Jankausko g. 2/28, 2050 Vilnius, Lietuvos Respublika.

 

STEIGĖJO TEISĖS IR PAREIGOS

 

7. Centro steigėjas yra Vidaus reikalų ministerija, turinti šią teisę Laikinojo vidaus tarnybos įstatymo, kitų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka. Vidaus reikalų ministerija turi teisę tvirtinti, keisti ir papildyti Centro nuostatus ir mokymo programas, Priešgaisrinės apsaugos departamento tiekimu steigti Centro struktūrinius padalinius ir Centro filialus, juos reorganizuoti ir likviduoti, taip pat skirti į pareigas, atleisti iš jų Centro viršininką. Kitus Centro pareigūnus Centro viršininko teikimu į pareigas skiria ir iš jų atleidžia, nustato pareiginį atlyginimą bei jo priedus Priešgaisrinės apsaugos departamento direktorius.

8. Kitus steigėjo kompetencijos reikalus tvarko Priešgaisrinės apsaugos departamentas.

 

CENTRO UŽDAVINIAI

9. Centro uždaviniai yra:

9.1. rengti įvairių kategorijų priešgaisrinės apsaugos specialistus Priešgaisrinės apsaugos departamentui ir jam pavaldiems padaliniams, sutarčių pagrindu – kitų žinybų ir organizacijų, neatsižvelgiant į jų nuosavybės formą, darbuotojus;

9.2. kelti priešgaisrinės apsaugos pareigūnų ir sutarčių pagrindu – kitų žinybų bei organizacijų, neatsižvelgiant į jų nuosavybės formą, darbuotojų, atsakingų už priešgaisrinę saugą, kvalifikaciją;

9.3. auklėti klausytojus doros, patriotizmo, Lietuvos Respublikos įstatymų gerbimo, žmogaus teisių gynimo dvasia, sugebančius greitai adaptuotis konkrečioje darbo vietoje;

9.4. rengti ugniagesių gelbėtojų parengimo bei jų kvalifikacijos kėlimo ir testavimo metodikas, mokymo priemones ir kitus leidinius;

9.5. skleisti priešgaisrinės saugos žinias;

9.6. rengti konferencijas, seminarus ir kitus teorinius bei praktinius renginius.

10. Rengiamų priešgaisrinės apsaugos pareigūnų specializaciją ir mokymo programų turinį nustato Priešgaisrinės apsaugos departamentas, kitų žinybų ir organizacijų mokymo programų turinys nustatomas susitarimų ir sutarčių pagrindu.

11. Centras, atsižvelgdamas į besikeičiančius šalies priešgaisrinės apsaugos uždavinius ir funkcijas, koreguoja specialistų rengimo, perkvalifikavimo ir kvalifikacijos kėlimo programas, kurios turi atitikti konkrečias socialinio ir ekonominio Lietuvos gyvenimo sąlygas ir visuomenės poreikius.

12. Specialistai rengiami, perkvalifikuojami ir jų kvalifikacija keliama valstybine kalba.

 

KLAUSYTOJAI IR DĖSTYTOJAI

 

13. Centro klausytojai yra: asmenys, iki mokymosi Centre nedirbę VRM sistemoje, bet pasiųsti mokytis į Centrą, priešgaisrinės apsaugos pareigūnai, kitų žinybų ir organizacijų, neatsižvelgiant į jų nuosavybės formą, darbuotojai, pasiųsti mokytis sutarčių pagrindu.

14. Centro klausytojų teises ir pareigas nustato Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai, sutartys bei Centro vidaus tvarkos taisyklės, o priešgaisrinės apsaugos pareigūnų – ir Vidaus reikalų ministerijos statutai.

15. Asmenims, nedirbantiems vidaus reikalų sistemoje, siuntimus mokytis į Centrą išduoda Priešgaisrinės apsaugos departamentas, jam pavaldūs padaliniai ir tarnybos. Jiems keliami tokie pat reikalavimai, kaip ir asmenims, priimamiems dirbti vidaus reikalų sistemoje.

16. Kitų žinybų ir organizacijų darbuotojai sutarčių pagrindu priimami mokytis į Centrą pagal programas, aprobuotas užsakovų.

17. Priešgaisrinės apsaugos pareigūnai, prieš skiriant juos į kitas ar aukštesnes pareigas, perkvalifikuoti ir jų kvalifikacijai kelti siunčiami Priešgaisrinės apsaugos departamento ar jam pavaldžių padalinių ir tarnybų.

18. Mokymosi metu pareigūnai klausytojai nemokamai aprūpinami bendrabučiu, dėvi nustatyto pavyzdžio uniformą. Klausytojai, besimokantys bazinio profesinio parengimo grupėje, jeigu jie iki mokymosi Centre nedirbo VRM sistemoje, bet, baigę mokslą, tęs darbą Priešgaisrinės apsaugos departamento padaliniuose, gauna stipendiją, aprūpinami specialia apranga. Kitiems pareigūnams klausytojams mokama alga pagal pareigas, į kurias jie buvo paskirti iki atvykimo į Centrą. Nemokamas maitinimas neskiriamas.

19. Pareigūnams klausytojams perkvalifikavimo ir kvalifikacijos kėlimo kursų laikotarpiu mokamas visas darbo užmokestis ir jo priedai. Mokymosi metu klausytojai aprūpinami bendrabučiu.

20. Kitų žinybų ir organizacijų darbuotojų mokymosi ir buities sąlygos sudaromos tokios, kaip tai numatyta sutartyse.

21. Centro darbuotojai gali būti tik Lietuvos Respublikos piliečiai, mokantys valstybinę kalbą.

22. Dėstytojai gali būti asmenys, turintys aukštąjį išsimokslinimą, tinkamą kvalifikaciją bei praktinio darbo patirtį. Dėstytojų etatai užimami konkurso tvarka.

23. Iki 30 proc. dėstytojų etatų leidžiama užimti antraeilininkams arba priešgaisrinės apsaugos bei kitų mokslo įstaigų darbuotojams valandininkams.

24. Centro administracijos darbuotojai turi teisę dėstyti. Už tai jiems mokama pagal dėstytojo darbo apmokėjimo normatyvus. Centro administracija, suderinusi su Priešgaisrinės apsaugos departamentu, turi teisę kviesti skaityti paskaitas specialistus iš užsienio. Jų darbo ir apmokėjimo sąlygos nustatomos sutartyse.

25. Kiekvienas Centro pedagogas privalo atlikti metodinį ir auklėjamą darbą, kas penkerius metus trijų mėnesių kursuose kelti savo kvalifikaciją Priešgaisrinės apsaugos departamente ir jo padaliniuose, tobulintis aukštesnio lygio šalies mokslo įstaigose, užsienyje.

26. Centro darbuotojai turi teisę dalyvauti mokslinėje – techninėje ir kūrybinėje veikloje.

27. Pedagogų veiklos turinį bei formas nustato Švietimo įstatymas, Vyriausybės nutarimai ir potvarkiai, Vidaus reikalų bei Švietimo ir mokslo ministerijų teisės aktai.

 

MOKYMO TVARKA

 

28. Centras dirba vadovaudamasis šiais nuostatais, mokymo planais ir programomis, suderintomis su Švietimo ir mokslo ministerija.

29. Mokymo programos ir planai Centre rengiami Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka, atsižvelgiant į Priešgaisrinės apsaugos departamento rekomendacijas.

30. Mokymosi trukmė priklauso nuo profilio bei formų ir yra tokia:

30.1. pradinis parengimas – nuo 12 iki 24 savaičių;

30.2. pareigūnų perkvalifikavimas ir kvalifikacijos kėlimas – nuo 3 iki 12 savaičių;

30.3. kitų žinybų ir organizacijų darbuotojų mokymas – sutarčių pagrindu.

31. Suderinęs su Priešgaisrinės apsaugos departamentu, Centras gali nustatyti ir kitokią mokymo trukmę.

32. Centras dirba šešias darbo dienas per savaitę. Paskaitos, praktiniai ir laboratoriniai darbai, konsultacijos numatomos tvarkaraščiuose, kuriuos tvirtina Centro viršininkas.

33. Pagrindinės Centro mokymo formos: paskaitos, seminarai, praktiniai ir laboratoriniai darbai, stažuotės, savarankiškos klausytojų studijos, pažinties ekskursijos ir kt.

34. Paskaitos trukmė – dvi akademinės valandos. Praktinių darbų trukmė nustatoma mokymo programose. Pertraukų trukmę nustato Centro viršininkas.

35. Minimalus klausytojų skaičius grupėje priėmimo metu 16.

36. Klausytojai, sėkmingai baigę pradinio parengimo, taip pat kvalifikacijos kėlimo bei perkvalifikavimo kursus, išlaikę įskaitas ir egzaminus, gauna nustatyto pavyzdžio pažymėjimus. Mokymo baigimo pažymėjimas yra pagrindas padalinių vadovams priimti į darbą ir skirti į pareigas asmenis, sėkmingai baigusius kursus. Padalinių vadovai asmeniškai atsakingi už jų priėmimą į darbą.

37. Asmuo, sėkmingai baigęs mokslą Centre ir atsisakęs dirbti jį siuntusiame padalinyje, kompensuoja Centrui visas mokymosi išlaidas (išmokėtas stipendijas, bendrabučio ir mokymo išlaidas).

 

CENTRO VALDYMAS

 

38. Centrui vadovauja viršininkas.

39. Centro viršininkas:

39.1. atstovauja Centrui visose instancijose ir atsako už jo darbo rezultatus;

39.2. atsako už Centrui keliamų uždavinių įgyvendinimą;

39.3. atsako už valstybės lėšų panaudojimo tikslingumą, Centro materialinės bazės kūrimą ir tausojimą, užtikrina darbų saugą;

39.4. pagal savo kompetenciją leidžia įsakymus, duoda nurodymus, įpareigojimus ir tikrina, kaip jie vykdomi;

39.5. pagal savo kompetenciją skiria pareigoms ir iš jų atleidžia Centro pareigūnus ir tarnautojus, suteikia jiems atostogas, siunčia į komandiruotes, tarpininkauja, kad būtų suteikti jiems laipsniai;

39.6. tvirtina Centro darbuotojų pareigines instrukcijas;

39.7. skatina ir skiria drausmines nuobaudas Centro darbuotojams ir klausytojams, sprendžia klausimus dėl klausytojo, pažeidusio nustatytą Centro vidaus tvarką ar drausmę, tolesnio mokymosi;

39.8. atsako už tai, kad būtų vykdomi Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų ministerijų, Priešgaisrinės apsaugos departamento įsakymai, laikomasi Centro nuostatų;

39.9. vizituoja paskaitas, dalyvauja renginiuose, kontroliuoja visų Centro struktūrinių padalinių veiklą;

39.10. kviečia Centro pedagogų susirinkimus, kuriuose aptariami Centro veiklos klausimai, pirmininkauja juose. Kasmet už Centro veiklą atsiskaito Priešgaisrinės apsaugos departamento direktoriui;

39.11. nustato dėstytojų pedagoginį krūvį.

 

CENTRO RYŠIAI

 

40. Centras bendradarbiauja su Priešgaisrinės apsaugos departamento padaliniais, užmezga ryšius su ministerijomis, savivaldybėmis, įmonėmis, įstaigomis, privačiais asmenimis, darbo birža, tiria, kiek ir kokios kvalifikacijos specialistų reikia parengti.

41. Centras gali įstoti į asociacijas, tarp jų ir į tarptautines, bendrauti su Lietuvos Respublikos ir kitų šalių mokslo ir studijų institucijomis.

42. Sudaro sutartis su užsakovais ir jų pagrindu derina mokymo programas.

43. Centras turi teisę tiesiogiai bendradarbiauti su užsienio šalių giminingomis mokymo įstaigomis.

44. Tarptautinį bendradarbiavimą centras grindžia galiojančiais įstatymais.

 

TURTAS IR LĖŠOS

 

45. Centro turtą sudaro iš valstybės biudžeto skirtų asignavimų bei iš nebiudžetinių lėšų įsigytas ilgalaikis ir trumpalaikis turtas bei atsargos.

46. Nebiudžetines lėšas sudaro:

46.1. pajamos, gautos už sutarčių pagrindu atliktus darbus;

46.2. įmonių, įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų dotacijos, aukos, lėšos, sujungtos kooperacijos pagrindais.

Nebiudžetinės lėšos negali būti pagrindas mažinti Centro biudžetinį finansavimą.

47. Centro turtas negali būti parduotas, perleistas, įkeistas. Juo negalima laiduoti ar garantuoti kitų subjektų prievolės vykdymą. Centro turto dalis gali būti išnuomota Vyriausybės nustatyta tvarka.

48. Centro ilgalaikis turtas gali būti perduotas kitiems priešgaisrinės apsaugos padaliniams Priešgaisrinės apsaugos departamento direktoriaus įsakymu, o trumpalaikis turtas ir atsargos – Centro viršininko įsakymu.

49. Susidėvėjusios ir kitos materialinės vertybės nurašomos ar realizuojamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

50. Centro lėšų šaltiniai yra šie:

50.1. valstybės biudžeto lėšos, skirtos pagal Lietuvos Respublikos įstatymą;

50.2. parama;

50.3. labdara;

50.4. nebiudžetinės lėšos;

50.5. kitos teisėtai įsigytos lėšos.

51. Centro biudžetinės ir nebiudžetinės lėšos gali būti naudojamos tik šiuose nuostatuose nustatytai veiklai.

52. Centro buhalterinė apskaita ir atsiskaitomybė tvarkoma teisės aktų nustatyta tvarka.

 

 

PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS                          K. ZULONAS

______________


PATVIRTINTA

Vidaus reikalų ministerijos

1998 05 25 įsakymu Nr. 217

 

2 priedas

 

UGNIAGESYBOS IR GELBĖJIMO DARBŲ MOKYMO PROGRAMA

 

PROGRAMOS KODAS:

Suteikiama profesinė kvalifikacija: ugniagesys gelbėtojas

Mokymosi trukmė: 12 savaičių

Bazinis išsilavinimas: vidurinis

 

Priešgaisrinės apsaugos departamento

DIREKTORIUS PULKININKAS                                                                                    K. ZULONAS

______________

 

1998 04 21

 

Darbo rinkos profesinio mokymo ekspertų komisijos išvados:

Programa atitinka darbo rinkos profesinio mokymo programų reikalavimus ir gali būti naudojama rengti kvalifikuotus ugniagesius gelbėtojus.

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                               V. BARANAUSKAS

                                                                          (parašas)                                   (vardo raidė, pavardė)

 

1998 04 24

_____________

 

PROGRAMOS ANOTACIJA

 

Ši mokymo programa yra skirta pirminiam ugniagesių rengimui Priešgaisrinės apsaugos departamento Ugniagesių rengimo centre. Tai antro lygio programa, kurią baigęs asmuo gauna minėto lygio kvalifikacijos pažymėjimą.

Programa parengta atsižvelgiant į šiandieninius kvalifikacinius poreikius profesiniam ugniagesių pasirengimui.

Programoje daugiau kaip 70% mokymui skirto laiko yra numatyta praktiniams užsiėmimams. Teorinių užsiėmimų metu klausytojai supažindinami su gaisrų gesinimo pagrindais, priešgaisrinės apsaugos organizavimo principais, ugniagesyboje naudojamomis medžiagomis, gaisrine ir gelbėjimo technika bei įranga, gaisrų gesinimo organizavimu įvairiomis sąlygomis, statybinėmis konstrukcijomis ir jų medžiagomis, jų elgsena gaisro metu, darbų saugos reikalavimais, gelbėjimo darbų atlikimo tvarka.

Praktinis mokymas vyksta dviem etapais: pirmas – klasėse ir priešgaisrinėse dalyse, antras – lauke.

Mokymas baigiamas kvalifikaciniu egzaminu, susidedančiu iš praktinių įgūdžių ir teorinių žinių patikrinimo.

Asmenys, sėkmingai baigę mokymo kursą, gauna jų profesinį pasirengimą patvirtinantį valstybės pripažintą antro lygio kvalifikacijos pažymėjimą, suteikiantį teisę įsidarbinti visuose šalies priešgaisrinės apsaugos padaliniuose.

_____________

 

Priešgaisrinės apsaugos departamentas

prie Lietuvos Respublikos

vidaus reikalų ministerijos

TVIRTINU

Priešgaisrinės apsaugos departamento direktorius

K. Zulonas

1998 04 21

 

KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI

 

Kvalifikacija: ugniagesys gelbėtojas

Turi žinoti:

- dokumentų, reglamentuojančių jo darbą, reikalavimus;

- rikiuotės pagrindus;

- savo funkcines pareigas;

- darbų saugos taisyklių reikalavimus;

- radijo ryšio palaikymo tvarką;

- eksploatuojamos gaisrinės ir gelbėjimo technikos bei įrangos taktinius ir techninius duomenis;

- ugniagesyboje naudojamų medžiagų savybes ir jų panaudojimo galimybes;

- DKAT nuostatus;

- gaisrų gesinimo ir kitų incidentų likvidavimo tvarką.

Turi mokėti:

- dirbti su ryšio priemonėmis, gaisrinių ir gelbėjimo automobilių įranga;

- atlikti priešgaisrinės ir gelbėjimo įrangos išbandymą ir žymėjimą;

- įvykdyti profesinio ir fizinio parengimo normatyvus;

- dirbti su kvėpavimo aparatais;

- suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

_____________

 

Mokymo planas

 

Kvalifikacija: ugniagesys gelbėtojas

Programos kodas:

Mokymo trukmė: 12 savaičių

 

Nr.

Dalyko pavadinimas

Skirta valandų

 

Iš viso

Iš to skaičiaus

praktikai

1.

Supažindinimas su profesija

35

20

1.1.

Ugniagesybos istorija

2

-

1.2.

Priešgaisrinės apsaugos veiklos kryptys

2

-

1.3.

Valstybinė priešgaisrinė profilaktika

2

-

1.4.

Gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų tarnyba

2

-

1.5.

Priešgaisrinės apsaugos struktūra, veiklos organizavimo principai

2

-

1.6.

Rikiuotės pagrindai

15

10

1.7.

Fizinis ir specialusis parengimas

10

10

 

 

 

 

2.

Žinios apie degimą

20

17

2.1.

Degimo samprata, būtinos degimo sąlygos

2

1

2.2.

Pavojingi degimo veiksniai

2

2

2.3.

Degimo rūšys

2

-

2.4.

Medžiagų klasifikacija pagal degumą

2

2

2.5.

Statybinės konstrukcijos, jų elgsena esant aukštai temperatūrai

2

2

2.6.

Darbas laboratorijose

10

10

 

 

 

 

3.

Gaisrų gesinimas

155

123

3.1.

Gaisrų gesinimo pagrindai

10

-

3.2.

PA padalinių veiksmai gaisro vietoje

15

10

3.3.

Gesinimas esant nepalankioms sąlygoms

20

15

3.4.

Gesinimas įvairios paskirties pastatuose

20

15

3.5.

Gesinimas atvirose teritorijose

5

3

3.6.

Darbų sauga

5

-

3.7.

Taktinės pratybos

50

50

3.8.

Fizinis ir specialusis parengimas

30

30

 

 

 

 

4.

Gelbėjimo darbai

133

100

4.1.

Gelbėjimo darbų klasifikacija

3

-

4.2.

Cheminės avarijos

15

10

4.3.

Darbas su radioaktyviosiomis medžiagomis

5

2

4.4.

Gelbėjimo darbai autoavarijose

15

10

4.5.

Gelbėjimo darbai vandenyje

5

3

4.6.

Įvairių avarijų padarinių likvidavimas

10

15

4.7.

Darbų sauga

2

-

4.8.

Pirmoji medicinos pagalba nukentėjusiajam

18

10

4.9.

Pratybos

40

40

4.10.

Fizinis ir specialusis parengimas

20

20

 

 

 

 

5.

Gaisrinė ir gelbėjimo technika bei įranga

72

55

5.1.

Priešgaisrinėje apsaugoje naudojama technika

10

5

5.2.

Rankinė įranga

10

5

5.3.

Mechaninė įranga

10

7

5.4.

Darbų sauga dirbant su įranga

2

-

5.5.

Taktinės bei techninės galimybės

5

3

5.6.

Darbas klasėse ir laboratorijose

5

5

5.7.

Praktinis darbas

30

30

 

 

 

 

6.

DKAT organizavimas

65

45

6.1.

DKAT organizavimo pagrindai

5

-

6.2.

DKAT darbą reglamentuojantys dokumentai

10

5

6.3.

Kvėpavimo aparatai, naudojami PA

10

-

6.4.

Kvėpavimo aparatų sudėtis

10

10

6.5.

Praktinis darbas

30

30

 

 

 

 

Iš viso

 

480

360

 

Kvalifikaciniam egzaminui skiriama iki 45 min. vienam egzaminuojamam asmeniui.

_____________

 

SUSIPAŽINIMAS SU PROFESIJA

 

Tai įžanginė tema. Būsimieji ugniagesiai supažindinami su profesijos tradicijomis, darbo ypatumais, priešgaisrinės apsaugos struktūra šalyje. Taip pat įgyjami rikiuotės įgūdžiai.

Dalykui skiriama: 35 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

1.

Supažindinimas su profesija

35

1.1.

Ugniagesybos istorija

2

1.2.

Priešgaisrinės apsaugos veiklos kryptys

2

1.3.

Valstybinė priešgaisrinė profilaktika

2

1.4.

Gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų tarnyba

2

1.5.

Priešgaisrinės apsaugos struktūra, veiklos organizavimo principai

2

1.6.

Rikiuotės pagrindai

15

1.7.

Fizinis ir specialusis parengimas

10

 

 

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamas bendras supratimas apie dėstytas temas. Rikiuotės įgūdžių įgijimas.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga.

_____________

 

ŽINIOS APIE DEGIMĄ

 

Paskaitų ir praktinių užsiėmimų metu klausytojai supažindinami su degimo procesu, degiomis medžiagomis, jų elgsena gaisro metu, paaiškinami pagrindiniai degimo pavojai. Atliekami bandymai laboratorijose ir poligone.

Dalykui skiriama: 20 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

2.

Žinios apie degimą

20

2.1.

Degimo samprata, būtinos degimo sąlygos

2

2.2.

Pavojingi degimo veiksniai

2

2.3.

Degimo rūšys

2

2.4.

Medžiagų klasifikacija pagal degumą

2

2.5.

Statybinės konstrukcijos, jų elgsena esant aukštai temperatūrai

2

2.6.

Darbas laboratorijose

10

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamas bendras supratimas apie dėstytas temas.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinės priemonės, laboratorija, poligonas.

_____________

 

GAISRŲ GESINIMAS

 

Tai viena svarbiausių temų. Dėstant šią temą, būsimi darbuotojai supažindinami su tiesioginiu savo darbu bei mokomi jį atlikti. Taip pat darbuotojas turi įgyti ir pakankamai praktinių įgūdžių, leidžiančių savarankiškai dirbti.

Dalykui skiriama:155 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

 

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

3.

Gaisrų gesinimas

155

3.1.

Gaisrų gesinimo pagrindai

10

3.2.

PA padalinių veiksmai gaisro vietoje

15

3.3.

Gesinimas esant nepalankioms sąlygoms

20

3.4.

Gesinimas įvairios paskirties pastatuose

20

3.5.

Gesinimas atvirose teritorijose

5

3.6.

Darbų sauga

5

3.7.

Taktinės pratybos

50

3.8.

Fizinis ir specialusis parengimas

30

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamos teorinės žinios, įgyti praktiniai įgūdžiai. Svarbiausias vertinimo kriterijus – išdėstytos medžiagos sugebėjimas pritaikyti praktikoje.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinės priemonės, laboratorija, poligonas.

_____________

 

GELBĖJIMO DARBAI

 

Tai viena svarbiausių ir plačiausių temų. Dėstant šią temą supažindinama su įvairiais ekstremaliais įvykiais, kurių padarinius likviduojant dalyvauja ugniagesiai gelbėtojai. Baigus užsiėmimus, darbuotojas turi įgyti pakankamai žinių ir praktinių įgūdžių, leidžiančių savarankiškai atlikti darbus incidento vietoje.

Dalykui skiriama:133 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

 

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

4.

Gelbėjimo darbai

133

4.1.

Gelbėjimo darbų klasifikacija

3

4.2.

Cheminės avarijos

15

4.3.

Darbas su radioaktyviosiomis medžiagomis

5

4.4.

Gelbėjimo darbai autoavarijose

15

4.5.

Gelbėjimo darbai vandenyje

5

4.6.

Įvairių avarijų padarinių likvidavimas

10

4.7.

Darbų sauga

2

4.8.

Pirmoji medicinos pagalba nukentėjusiajam

18

4.9.

Pratybos

40

4.10.

Fizinis ir specialusis parengimas

20

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamos teorinės žinios ir įgyti praktiniai įgūdžiai.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinės priemonės, poligonas.

_____________

 

GAISRINĖ IR GELBĖJIMO TECHNIKA BEI ĮRANGA

 

Išnagrinėjus šią temą, susipažįstama su priešgaisrinėje apsaugoje turima gaisrine ir gelbėjimo technika bei įranga ir išmokstama ja naudotis.

Dalykui skiriama:72 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

 

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

5.

Gaisrinė ir gelbėjimo technika bei įranga

72

5.1.

Priešgaisrinėje apsaugoje naudojama technika

10

5.2.

Rankinė įranga

10

5.3.

Mechaninė įranga

10

5.4.

Darbų sauga dirbant su įranga

2

5.5.

Taktinės bei techninės galimybės

5

5.6.

Darbas klasėse ir laboratorijose

5

5.7.

Praktinis darbas

30

Dalyko mokėjimo įvertinimas: tikrinama, kaip praktiškai darbuotojas moka naudotis esama technika ir įranga, ar žino jos taktines bei technines galimybes.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinės priemonės, poligonas.

_____________

 

DKAT ORGANIZAVIMAS

 

Itin svarbi tema siekiant apsaugoti darbuotoją nuo žalingos aplinkos poveikio, išmokyti jį dirbti tokioje aplinkoje.

Dalykui skiriamas valandų skaičius: 65 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: vidurinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

Eil Nr.

Tema

Valandų skaičius

.

 

 

 

 

 

6.

DKAT organizavimas

65

6.1.

DKAT organizavimo pagrindai

5

6.2.

DKAT darbą reglamentuojantys dokumentai

10

6.3.

Kvėpavimo aparatai, naudojami PA

10

6.4.

Kvėpavimo aparatų sudėtis

10

6.5.

Praktinis darbas

30

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: tikrinamos teorinės ir praktinės žinios.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinė įranga, poligonas.

 

TARNYBOS SKYRIUS

_____________


 

PATVIRTINTA

Vidaus reikalų ministerijos

1998 05 25 įsakymu Nr. 217

 

3 priedas

 

ĮMONIŲ IR ORGANIZACIJŲ DARBUOTOJŲ MOKYMO PROGRAMA

 

PROGRAMOS KODAS:

Darbuotojui suteikiama teisė būti atsakingam už priešgaisrinę saugą įmonėje

Mokymosi trukmė: 40 valandų

Bazinis išsilavinimas: pagrindinis

 

Priešgaisrinės apsaugos departamento

DIREKTORIUS PULKININKAS                                                                                    K. ZULONAS

 

1998 04 21

 

Darbo rinkos profesinio mokymo programų ekspertų komisijos išvados:

Programa gali būti naudojama įmonių ir organizacijų asmenų, atsakingų už priešgaisrinę saugą, mokymui.

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                               V. BARANAUSKAS

                                                                           (parašas)                                   (vardo raidė, pavardė)

 

1998 04 24

_____________

 

PROGRAMOS ANOTACIJA

 

Ši mokymo programa yra skirta įmonių ir organizacijų vadovų arba atsakingų asmenų už priešgaisrinę saugą įmonėse rengimui Priešgaisrinės apsaugos departamento Ugniagesių rengimo centre. Tai pirmo lygio programa, kurią baigęs asmuo gauna minėto lygio kvalifikacijos pažymėjimą.

Programa parengta atsižvelgiant į šiandieninius įmonėms ir organizacijoms keliamus priešgaisrinius reikalavimus bei pateiktas valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnų rekomendacijas.

Programoje pusė mokymui skirto laiko yra numatyta praktiniams užsiėmimams. Teorinių užsiėmimų metu klausytojai supažindinami su gaisrų gesinimo pagrindais, priešgaisrinės apsaugos organizavimo įmonėje ar organizacijoje principais, gaisrine įranga, gaisrų gesinimo organizavimo ypatumais, darbų saugos reikalavimais, valstybinės priešgaisrinės priežiūros taisyklių reikalavimais.

Praktinis mokymas vyksta klasėse ir priešgaisrinėse dalyse.

Mokymas baigiamas kvalifikaciniu egzaminu, susidedančiu iš teorinių žinių ir praktinių įgūdžių patikrinimo.

Asmenys, sėkmingai baigę mokymo kursą, gauna jų profesinį pasirengimą patvirtinantį valstybės pripažintą pirmo lygio kvalifikacijos pažymėjimą, suteikiantį teisę įmonėje ar organizacijoje būti atsakingam už priešgaisrinę saugą.

_____________

 

Priešgaisrinės apsaugos departamentas

prie Lietuvos Respublikos

vidaus reikalų ministerijos

TVIRTINU

Priešgaisrinės apsaugos departamento direktorius

K. Zulonas

1998 04 21

 

KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI

 

Kvalifikacija: atsakingas už priešgaisrinę saugą įmonėje

Turi žinoti:

- dokumentų, reglamentuojančių priešgaisrinę saugą įmonėje, reikalavimus;

- darbų saugos taisyklių reikalavimus;

- eksploatuojamos įmonėje gaisrinės technikos bei įrangos taktinius ir techninius duomenis, jų eksploatavimo tvarką;

- gaisrų gesinimo ir kitų incidentų likvidavimo tvarką.

Turi mokėti:

- dirbti su gaisrų gesinimo priemonėmis (pirminėmis);

- atlikti priešgaisrinės būklės kontrolę įmonėje, įstaigoje;

- organizuoti incidentų likvidavimą įmonėje.

                                                                                                                          Tarnybos skyrius

SUDERINTA

______________________________

  (įmonės vadovo pareigų pavadinimas)

______________________________

______ ________________________

(parašas)      (vardo raidė, pavardė)

199___ ___________________  ____

_____________

 

Mokymo planas

 

Kvalifikacija: atsakingas už priešgaisrinę saugą įmonėje

Programos kodas

Mokymo trukmė: 40 valandų

 

Nr.

Dalyko pavadinimas

Skirta valandų

 

 

 

Iš viso

Iš to

skaičiaus

 

 

 

praktikai

 

 

 

 

1.

Priešgaisrinė profilaktika Lietuvoje

20

3

1.1.

Priešgaisrinės apsaugos veiklos kryptys

1

-

1.2.

Valstybinė priešgaisrinė profilaktika

1

-

1.3.

Pagrindinės gaisrų priežastys

2

-

1.4.

Priešgaisrinę saugą reglamentuojantys norminiai aktai

8

-

1.5.

Priešgaisrinio profilaktinio darbo organizavimas įmonėje (objekte)

3

2

1.6.

Gaisrinės automatikos įrengimai, gaisro gesinimo priemonės.

3

1

 

Jų priežiūrai ir eksploatacijai keliami reikalavimai

 

 

1.7.

Atsakomybė už priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus

2

-

 

 

 

 

2.

Žinios apie degimą

4

2

2.1.

Degimo samprata, būtinos degimo sąlygos

1

-

2.2.

Pavojingi degimo veiksniai

1

1

2.3.

Degimo rūšys

1

1

2.4.

Medžiagų klasifikacija pagal degumą

1

-

 

 

 

 

3.

Gaisrų gesinimo organizavimas įmonėje

16

6

3.1.

Gaisrų gesinimo pagrindai

3

1

3.2.

Gaisrų gesinimas konkrečios paskirties įmonėse, įstaigose

2

1

3.3.

Nepalankios sąlygos gesinant gaisrus

2

1

3.4.

Gesinimas įvairios paskirties pastatuose

2

1

3.5.

Gesinimas atvirose įmonės teritorijose

2

1

3.6.

Darbų sauga gesinant gaisrus

2

-

3.7.

Kitų incidentų likvidavimo tvarka įmonėse

3

1

 

Kvalifikaciniam egzaminui skiriama iki 30 min. vienam egzaminuojamam asmeniui.

_____________

 

PRIEŠGAISRINĖ PROFILAKTIKA LIETUVOJE

 

Susipažįstama su gaisrine situacija Lietuvoje, priešgaisrinę saugą reglamentuojančiais norminiais aktais, priešgaisrinio profilaktinio darbo organizavimo ypatumais, gaisrinės automatikos įrenginių, gaisro gesinimo priemonių priežiūrai ir eksploatacijai keliamais reikalavimais.

Dalykui skiriama: 20 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: pagrindinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

Eil. Nr.

Tema

Valandų skaičius

 

 

 

 

 

 

1.1.

Priešgaisrinės apsaugos veiklos kryptys

1

1.2.

Valstybinė priešgaisrinė profilaktika

1

1.3.

Pagrindinės gaisrų priežastys

2

1.4.

Priešgaisrinę saugą reglamentuojantys norminiai aktai

8

1.5.

Priešgaisrinio profilaktinio darbo organizavimas įmonėje (objekte)

3

1.6.

Gaisrinės automatikos įrengimai, gaisro gesinimo priemonės.

3

 

Jų priežiūrai ir eksploatacijai keliami reikalavimai

 

1.7.

Atsakomybė už priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus

2

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: tikrinama, ar asmuo yra susipažinęs su šalyje galiojančių norminių aktų reikalavimais, priešgaisrinio profilaktinio darbo organizavimo ypatybėmis, gaisrinės automatikos įrenginių, gaisro gesinimo priemonių priežiūrai ir eksploatacijai keliamais reikalavimais.

Reikalingos mokymo priemonės: priešgaisrinę saugą reglamentuojantys norminiai aktai, konspektai, vaizdinė medžiaga, gaisrinės automatikos įrengimų funkcinės schemos, gaisro gesinimo priemonių, gaisrinės saugos ženklų pavyzdžiai.

_____________

 

ŽINIOS APIE DEGIMĄ

 

Paskaitų ir praktinių užsiėmimų metu klausytojai supažindinami su degimo procesu, degiomis medžiagomis, jų elgsena gaisro metu, paaiškinami pagrindiniai degimo pavojai.

Dalykui skiriamas valandų skaičius: 4 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: pagrindinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

 

 

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

2.1.

Degimo samprata, būtinos degimo sąlygos

1

2.2.

Pavojingi degimo veiksniai

1

2.3.

Degimo rūšys

1

2.4.

Medžiagų klasifikacija pagal degumą

1

 

 

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamas bendras supratimas apie dėstytas temas.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, žaliavos, medžiagos, technologinės priemonės, laboratorija.

_____________

 

GAISRŲ GESINIMO ORGANIZAVIMAS ĮMONĖJE

 

Tai viena svarbiausių temų. Dėstant šią temą klausytojai supažindinami su gaisrų gesinimo ypatumais jų įmonėse, įstaigose, su gesinimo medžiagomis ir priemonėmis, taip pat įgyja pakankamai praktinių įgūdžių, leidžiančių savarankiškai organizuoti pirminį gaisro gesinimą.

Dalykui skiriama: 16 val.

Pradiniai mokinio žinių reikalavimai: pagrindinis išsilavinimas

Mokomojo dalyko turinys:

 

 

 

 

Eil.

Tema

Valandų skaičius

Nr.

 

 

 

 

 

3.1.

Gaisrų gesinimo pagrindai

3

3.2.

Gaisrų gesinimas konkrečios paskirties įmonėse, įstaigose

2

3.3.

Nepalankios sąlygos gesinant gaisrus

2

3.4.

Gesinimas įvairios paskirties pastatuose

2

3.5.

Gesinimas atvirose įmonės teritorijose

2

3.6.

Darbų sauga gesinant gaisrus

2

3.7.

Kitų incidentų likvidavimo tvarka įmonėse

3

 

Dalyko mokėjimo įvertinimas: vertinamos teorinės žinios. Svarbiausias vertinimo kriterijus – išdėstytos medžiagos sugebėjimas pritaikyti praktikoje.

Reikalingos mokymo priemonės: vadovėliai, konspektai, vaizdinė medžiaga, technologinės priemonės, poligonas.

 

TARNYBOS SKYRIUS

_____________