LIETUVOS POLICIJOS

GENERALINIO KOMISARO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO 2011 M. KOVO 3 D. ĮSAKYMO NR. 5-V-180 „DĖL REIKALAVIMŲ, KELIAMŲ PATALPOMS, KURIOSE VYKDOMA GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, JŲ DALIŲ APYVARTA, PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. spalio 12 d. Nr. 5-V-895

Vilnius

 

Siekdamas tinkamai reglamentuoti ginklų apyvartos tvarką:

1. Pakeičiu Reikalavimus, keliamus patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, patvirtintus Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. 5-V-180 „Dėl Reikalavimų, keliamų patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 30-1427):

1.1. Išdėstau 3.1 punktą taip:

3.1. Europos fiziniams ar Europos juridiniams asmenims (toliau – ūkio subjektai), pageidaujantiems verstis ginklų ir šaudmenų gamyba, taisymu, perdirbimu, importu, eksportu, prekyba, nuoma, tirų, šaudyklų eksploatavimu, tarpininko veikla arba ginklus ir šaudmenis įsigyti (naudoti) profesinei veiklai, sportui, medžioklei, medžioklės ūkių veiklai, mokymui, moksliniams tyrimams ir kitai įstatymų nustatytai veiklai, kuriai reikalingi ginklai;“.

1.2. Papildau 6 punktą naujomis sąvokomis:

Apsaugos sistema visuma tarpusavyje sujungtų prietaisų, kitų signalizacijos priemonių, kurios automatiškai nustato ir fiksuoja įsilaužimą bei turi garso signalizatorius. Apsaugos sistema privalo turėti atsarginį elektros maitinimo šaltinį, kuris, nutrūkus elektros srovės tiekimui, užtikrintų jos nenutrūkstamą veikimą ne trumpiau kaip 24 valandas.

Kodinė spyna – spyna, atrakinama surinkus atitinkamą simbolių seką.“

1.3. Išdėstau 15.1 punktą taip:

15.1. ant langų įrengtos apsauginės grotos arba apsauginės žaliuzės (šis reikalavimas netaikomas, jei ginklai laikomi gyvenamosiose patalpose, kuriose nuolat gyvenama ir kurios yra ne pirmame ir ne viršutiniame namo aukšte);“.

1.4. Išdėstau 15.2 punktą taip:

15.2. įrengtos III saugumo klasės durys;“.

1.5. Išdėstau VIII skyrių taip:

 

VIII. LIETUVOS RESPUBLIKOS NUOLATINIŲ GYVENTOJŲ GINKLŲ, ŠAUDMENŲ LAIKYMO SĄLYGOS IR REIKALAVIMAI

 

35. Lietuvos Respublikos nuolatinių gyventojų B, C ir D kategorijos ginklo (-ų) ir jų šaudmenų laikymo vieta turi atitikti šiuos reikalavimus:

35.1. ne daugiau kaip 5 (penki) B kategorijos ir Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodyti C kategorijos ginklai ir jų šaudmenys turi būti laikomi:

35.1.1. gyvenamojoje patalpoje;

35.1.2. prie grindų arba sienų pritvirtintoje metalinėje spintoje (seife), kuri atitinka Europos Sąjungoje seifams ir saugyklų durims galiojantį standartą EN 1143-1 ar minėto standarto S1 ar S2 klasėms keliamus reikalavimus, arba prie grindų ar sienų pritvirtintoje metalinėje spintoje (seife), kurios sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų ir kuri užrakinta patikima vidine plokšteline arba kodine spyna, įtvirtinta metalinės spintos (seifo) viduje taip, kad būtų apsaugota nuo mechaninio poveikio iš išorės (išorinėje metalinės spintos (seifo) durelių pusėje yra tik anga raktui į spyną įkišti). Šis reikalavimas taikomas įsirengiant ginklų laikymo vietą nuo 2012 m. sausio 1 dienos. Metalinėse spintose (seifuose), kuriose laikomi ginklai, įrengtose iki 2012 m. sausio 1 d., turi būti įrengta vidinė spyna;

35.2. daugiau kaip 5 (penki) B kategorijos ir Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodyti C kategorijos ginklai ir jų šaudmenys turi būti laikomi:

35.2.1. gyvenamojoje patalpoje, kurioje įrengta apsaugos sistema. Rekomenduojama, kad apsaugos sistema būtų įrengta ir kitose patalpose, per kurias galima patekti į gyvenamąją patalpą, kurioje laikomi ginklai ir šaudmenys, ir informuotų ginklo savininką apie užfiksuotą įsilaužimą SMS žinute arba kitu būdu;

35.2.2. prie grindų arba sienų pritvirtintoje metalinėje spintoje (seife), kuri atitinka Europos Sąjungoje seifams ir saugyklų durims galiojantį standartą EN 1143-1 ar minėto standarto S1 ar S2 klasėms keliamus reikalavimus, arba prie grindų ar sienų pritvirtintoje metalinėje spintoje (seife), kurios sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų ir kuri užrakinama patikima vidine plokšteline arba kodine spyna, įtvirtinta metalinės spintos (seifo) viduje taip, kad būtų apsaugota nuo mechaninio poveikio iš išorės (išorinėje metalinės spintos (seifo) durelių pusėje yra tik anga raktui į spyną įkišti);

35.3. daugiau kaip 5 vnt. B kategorijos ginklų arba daugiau kaip 12 vnt. B kategorijos ir Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodytų C kategorijos ginklų ir jų šaudmenų turi būti laikomi:

35.3.1. gyvenamojoje patalpoje, kurioje įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta bent iš vieno apsaugos ruožo. Rekomenduojama, kad apsauginė įsilaužimo signalizacija būtų įrengta ir kitose patalpose, per kurias galima patekti į patalpą, kurioje yra metalinė spinta (seifas);

35.3.2. metalinėje spintoje (seife):

35.3.2.1. kurios sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų ir kuri užrakinama patikima vidine plokšteline arba kodine spyna, įtvirtinta metalinės spintos (seifo) viduje taip, kad būtų apsaugota nuo mechaninio poveikio iš išorės (išorinėje metalinės spintos (seifo) durelių pusėje yra tik anga raktui į spyną įkišti). Šis reikalavimas netaikomas metalinei spintai (seifui), kuri atitinka Europos Sąjungoje seifams ir saugyklų durims galiojantį standartą EN 1143-1 ar minėto standarto S1 ar S2 klasėms keliamus reikalavimus;

35.3.2.2. kuri iš vidaus pritvirtinta metaliniais kaiščiais, kurių skersmuo ne mažesnis kaip 8 milimetrai, arba tokiais, kokius numatė gamintojas, į pastato konstrukcijas, pagamintas iš neporėtos medžiagos (gelžbetonis, pilnavidurė plyta), taip, kad metalinės spintos (seifo) demontavimas nebūtų įmanomas jos neatidarius. Jei metalinė spinta (seifas) tvirtinama prie pastato konstrukcijos, pagamintos iš porėtos medžiagos ar medžio, būtina naudoti ankerinę masę (ankerį) spintai (seifui) tvirtinti. Tarp sienos ir metalinės spintos (seifo) neturi būti jokio tarpo, per kurį galima būtų pasiekti ir pažeisti tvirtinimo varžtus bei užkišti metalines ar hidraulines priemones mechaniniam seifo pašalinimui nuo tvirtinimo pagrindo;

35.4. Įstatymo 5 straipsnio 5–8 punktuose nurodyti C kategorijos ginklai ir jų šaudmenys, D kategorijos ginklai ir jų šaudmenys turi būti laikomi taip, kad jais negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys.

36. Jeigu yra aplinkybių, dėl kurių B kategorijos ginklą (-us) ir Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodytą (-us) C kategorijos ginklą (-us) ir jų šaudmenis laikyti gyvenamojoje vietoje draudžiama, suderinus su teritorine policijos įstaiga, ginklą (-us) galima laikyti atskirame seife pas kitą asmenį, kuris laiko B kategorijos ginklą (-us) ir Įstatymo 5 straipsnio 1–4 punktuose nurodytą (-us) C kategorijos ginklą (-us), arba pas asmenis, teikiančius laikiną ginklų saugojimo paslaugą, arba kitose vietose, kuriose užtikrinamas ginklo (-ų) saugumas ir ginklu (-ais) negali pasinaudoti kiti asmenys.

37. Metalinės spintos (seifo) tvirtinti neprivaloma, jei dėl jos dydžio neįmanoma jos išnešti iš patalpos arba jei jos svoris didesnis nei 300 kg. Draudžiama metalinės spintos (seifo) ar durų nuo patalpos, kurioje saugomi ginklai, raktus laikyti matomose, lengvai prieinamose vietose ar perduoti juos kitiems asmenims, taip pat ir ginklų naudotojams, jei spintoje (seife) ar patalpoje yra saugomi ginklai, kurie nėra perleisti naudotojui. Už metalinės spintos (seifo) pritvirtinimą ir spynos patikimumą atsako ginklo savininkas. Metalinės spintos (seifo) įsirengti nereikia, jei ginklai, šaudmenys laikomi atskiroje patalpoje, kuri atitinka šiuos reikalavimus:

37.1. lubos, sienos ir grindys atitinka šių Reikalavimų 9.1 ir 9.2 punktų nuostatas;

37.2. įrengtos II saugumo klasės durys;

37.3. ant langų įrengtos apsauginės grotos ir patalpoje, per kurią patenkama į ginklų laikymo patalpą, ir ginklų laikymo patalpoje yra įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija.“

1.6. Išdėstau 40 punktą taip:

40. Teritorinės policijos įstaigos vadovo įsakymu sudaryta komisija, priimdama eksploatuoti ginklų saugyklas, kitas šiuose Reikalavimuose nurodytas patalpas, vertina jas dalyvaujant juridinio asmens, įrengusio signalizaciją, atstovams, o šių Reikalavimų 21 punkte nurodytus objektus – ir Ginklų fondo atstovams.“

1.7. Papildau nauju 43.4 punktu:

43.4. asmens, įrengusio signalizaciją, pažymą, patvirtinančią, kad įsilaužimo ir užpuolimo signalizacija įrengta pagal šių Reikalavimų 43.3 punkte nurodytą projektą ir atitinka šių Reikalavimų nuostatas.“

1.8. Išdėstau 44 punktą taip:

44. Komisija apžiūri ginklų saugyklas, kitas šiuose Reikalavimuose paminėtas patalpas, įvertina, ar patalpos atitinka nustatytus reikalavimus, išbando signalizacijos priemones ir surašo aktą. Akte nurodomi nustatyti trūkumai ir terminas jiems pašalinti.“

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2012 m. sausio 1 d.

3. Įpareigoju teritorinių policijos įstaigų viršininkus:

3.1. užtikrinti, kad, po 2012 m. sausio 1 d. pratęsiant leidimus laikyti ir leidimus nešiotis ginklus, būtų atliekami patikrinimai, siekiant nustatyti, ar ginklo laikymo sąlygos atitinka nustatytus reikalavimus;

3.2. nustačius, kad ginklo laikymo sąlygos neatitinka nustatytų reikalavimų, įpareigoti ginklo (-ų) savininką per 1 mėn. įsirengti ginklui (-ams) laikyti tinkamas sąlygas.

 

 

Policijos generalinis komisaras                                  Saulius Skvernelis