LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVALOMŲJŲ PREKINIŲ PAŠARŲ SAUGOS REIKALAVIMŲ TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2001 m. birželio 21 d. Nr. 206

Vilnius

 

Vadovaudamasis Pašarų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 34-952) ir atsižvelgdamas į Europos Komisijos direktyvos 1999/29/EB, nustatančios nepageidaujamų medžiagų ir produktų leistinus maksimalius dydžius pašaruose, reikalavimus:

1. Tvirtinu Privalomųjų prekinių pašarų saugos reikalavimų techninį reglamentą (pridedama).

2. Nustatau, kad techninis reglamentas įsigalioja nuo 2001 m. liepos 1 d.

 

 

L. E. ŽEMĖS ŪKIO ministro pareigas                                                                   Kęstutis Kristinaitis

______________


PATVIRTINTA

žemės ūkio ministro

2001 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 206

 

PRIVALOMŲJŲ PREKINIŲ PAŠARŲ SAUGOS REIKALAVIMŲ TECHNINIS REGLAMENTAS

 

Reglamentas parengtas remiantis 1999 m. balandžio 22 d. Europos Komisijos direktyva 1999/29/EB, nustatančia nepageidaujamų medžiagų ir produktų leistinus kiekius pašaruose.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiuo reglamentu nustatomi prekinių pašarų (toliau – pašarų) privalomieji saugos reikalavimai, kuriuos sudaro maksimalūs leistini kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų, augalinių priemaišų, patogeninių grybų bei bakterijų, erkių kiekiai pašaruose bei su šiais pašarais susiję gamybos, prekybos apribojimai bei kontrolės tvarka.

2. Šio reglamento reikalavimų privalo laikytis visi pašarus gaminantys, laikantys, gabenantys, naudojantys ar jais prekiaujantys ūkio subjektai ir pašarų kokybės valstybinės kontrolės institucijos.

3. Šio reglamento nuostatos taikomos nepažeidžiant pašarų teikimo į rinką, pašarų priedų, iš jų ir mikroorganizmų naudojimo pašaruose, reikalavimų, pašarams, skirtiems konkretiems mitybos tikslams bei baltymingoms pašarinėms medžiagoms ir nebaltyminėms azotinėms žaliavoms keliamų reikalavimų ir netaikomos rastiems pesticidų likučiams, kurie neišvardyti šio reglamento 1 priede.

4. Pašarų privalomuosius saugos rodiklius kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

5. Ūkio subjektai, gaminantys, laikantys, gabenantys, naudojantys ar prekiaujantys pašarais, kuriuose yra kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų, privalo tvarkyti šių pašarų apskaitą, kad prireikus būtų galima atsekti kiekvieną pateiktą į rinką ar saviems reikalams suvartotą šio pašaro siuntą.

6. Pašarai, kuriuose neviršijami šiuo reglamentu patvirtinti maksimalių leistinų kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų, patogeninių grybų bei bakterijų, erkių kiekiai, teikiami į rinką be apribojimų. Tačiau nustačius, kad maksimalus leistinas kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų kiekis, nurodytas šio reglamento 1, 2 ir 3 prieduose, arba kita juose nenurodyta medžiaga ar produktas kelia grėsmę gyvūnų ir žmonių sveikatai bei aplinkai, Žemės ūkio ministerija Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teikimu gali laikinai sumažinti šį kiekį arba uždrausti naudoti pašarus, kuriuose šių medžiagų kiekis viršija nustatytąjį.

 

II. SĄVOKOS

 

7. Šiame reglamente vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip Pašarų įstatyme (Žin., 2000, Nr. 34-952) ir žemės ūkio ministro 2000 06 30 įsakymu Nr. 205 patvirtintame Pašarų klasifikatoriuje (Žin., 2000, Nr. 69-2064).

 

III. REIKALAVIMAI PAŠARINĖMS ŽALIAVOMS

 

8. Gyvūnų mitybai naudojamos kokybiškos, autentiškos ir prekybai tinkamos pašarinės žaliavos, išvardytos Pašarų klasifikatoriuje (Žin., 2000, Nr. 69-2064).

9. Šio reglamento 2 priedo I dalies pašarinės žaliavos negali būti laikomos kokybiškomis ir tinkamomis prekybai, jei šiose žaliavose kenksmingų (nepageidaujamų) medžiagų ir produktų kiekis yra toks didelis, kad jas įdėjus į kombinuotuosius pašarus, šių medžiagų ir produktų kiekis viršytų 1 priedo kombinuotiesiems pašarams nustatytus maksimalius leistinus jų kiekius.

10. Pašarines žaliavas, išvardytas šio reglamento 2 priedo I dalyje, teikti į rinką galima, jei šio priedo pirmoje skiltyje nurodytų kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų kiekis jose neviršija trečioje skiltyje nurodyto maksimalaus leistino kiekio.

11. Kai šio reglamento 2 priedo I dalyje nurodytos kenksmingos (nepageidautinos) medžiagos ar produkto kiekis pašarinėse žaliavose didesnis už 1 priedo trečioje skiltyje nurodytą kiekį, nepažeidžiant 9 punkto nuostatų, 2 priedo I dalies antroje skiltyje išvardytos pašarinės žaliavos gali būti naudojamos tik esant visoms šioms sąlygoms:

11.1. pašarų gamybos įmonės turi atitikti žemės ūkio ministro 2000 12 21 įsakymu Nr. 365 patvirtintos Pašarų gamybos ir prekybos leidimų išdavimo sąlygų ir tvarkos (Žin., 2000, Nr. 110-3539) keliamus reikalavimus;

11.2. žaliavos dedamos į kombinuotuosius pašarus. Naudoti gyvūnų mitybai neperdirbtas žaliavas draudžiama;

11.3. nurodomas kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų kiekis.

12. Šio reglamento 11.1 – 11.3. punktų nuostatos taikomos 2 priedo II dalies pašarinėms žaliavoms bei kenksmingoms (nepageidautinoms) medžiagoms ir produktams, kurių maksimalus kiekis pagal 2 priedo I dalį neribojamas, jei tų kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų kiekis atitinkamose pašarinėse žaliavose yra didesnis už maksimalų kiekį, nurodytą 1 priedo trečioje skiltyje.

13. Šio reglamento 2 priedo 1 dalyje nurodytos pašarinės žaliavos, turinčios kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ar produktų didesnius kiekius nei leistini, gabenamos ir laikomos atskirai nuo kitų žaliavų ar kombinuotųjų pašarų siuntų.

 

IV. REIKALAVIMAI KOMBINUOTIESIEMS PAŠARAMS

 

14. Kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų kiekiai kombinuotuosiuose pašaruose neturi viršyti 1 priede nurodytų kiekių.

15. Šio reglamento 11.1-11.3 ir 12 punktų nuostatos taikomos visiems kombinuotųjų pašarų gamintojams, įdedantiems į šiuos pašarus 11 punkte nurodytų žaliavų.

16. Kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų, išvardytų šio reglamento 1-3 prieduose, kiekis pašarų papilduose, atsižvelgiant į jų naudojimo instrukciją, negali viršyti kiekio, nustatyto visaverčiams pašarams, jei nėra nurodyta kitaip.

 

V. RINKOS REIKALAVIMAI PAŠARAMS IR PAŠARINĖMS ŽALIAVOMS

 

17. Šio reglamento reikalavimus atitinkantiems kombinuotiesiems pašarams ir pašarinėms žaliavoms netaikomi jokie kiti rinkos apribojimai dėl kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ar produktų kiekio juose.

 

VI. REIKALAVIMAI PAŠARINIŲ ŽALIAVŲ IR KOMBINUOTŲJŲ PAŠARŲ EKSPORTUI IR IMPORTUI

 

18. Lietuvos Respublika turi teisę nesilaikyti šio reglamento reikalavimų, kai kombinuotieji pašarai ar pašarinės žaliavos eksportuojamos į valstybes ne Europos Sąjungos nares, jeigu šių valstybių pašarų kokybę ir saugos reikalavimus kontroliuojančios valstybės institucijos leidžia įvežti kombinuotuosius pašarus bei pašarines žaliavas su žemesniais kokybės bei saugos reikalavimų rodikliais.

19. Lietuvos Respublikos ūkio subjektai, importuojantys pašarus, turi vadovautis žemės ūkio ministro 2000 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 209 patvirtintomis Pašarų teikimo į rinką taisyklėmis (Žin., 2000, Nr. 60 – 1787) ir grąžinti eksportuojančiai šaliai kombinuotųjų pašarų ar pašarinių žaliavų siuntas, neatitinkančias 1, 2 priedų I dalies, išskyrus 2 priedo II dalyje išvardytas žaliavas, ir 3 priedo reikalavimų pagal šiose taisyklėse nustatytą tvarką.

 

VII. REIKALAVIMŲ PAKEITIMO PRINCIPAI

 

20. Remiantis naujais mokslinių tiriamųjų darbų duomenimis, gali būti:

20.1. priimtos šio reglamento priedų pataisos;

20.2. nustatyti kriterijai pašarinėms žaliavoms, kurios buvo nukenksmintos, surašant aktą pagal nukenksmintos pašarinės žaliavos kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų ir produktų tyrimo rezultatus.

 

VIII. KOMBINUOTŲJŲ PAŠARŲ IR PAŠARINIŲ ŽALIAVŲ KONTROLĖ

 

21. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi užtikrinti šio reglamento reikalavimų laikymosi kontrolę. Kombinuotųjų pašarų ir pašarinių žaliavų tikrinimai atliekami vadovaujantis koordinuota pašarų kontrolės programa bei atsiradus rizikos faktoriui. Tarnybos įgaliotas pareigūnas ima pašarų mėginius ir juos pateikia akredituotai ar paskelbtai (notifikuotai) bandymų laboratorijai ištirti.

22. Pašarų mėginiai imami vadovaujantis žemės ūkio ministro 2000 06 30 įsakymu Nr. 208 patvirtintais Pašarų mėginių paėmimo ir paruošimo techninio reglamento reikalavimais (Žin., 2000, Nr. 60-1786).

23. Kombinuotųjų pašarų ar pašarinių žaliavų gamintojas, tiekėjas, laikytojas, gabentojas, pardavėjas arba naudotojas, žinantis, kad siuntos pašarai kelia pavojų gyvūnų ir visuomenės sveikatai dėl užteršimo kenksmingomis (nepageidautinomis) medžiagomis ir produktais, išvardytais 1, 2 ir 3 prieduose, nedelsiant praneša pašarų valstybinės kokybės kontrolės institucijai ar jos atstovui net tuo atveju, jei siuntos netinkamumas yra svarstytinas.

24. Pašarų kokybės kontrolės atstovas, įsitikinęs gautos informacijos tikrumu, imasi visų priemonių, garantuojančių, kad siuntos pašarai nebūtų sunaudojami gyvūnams, bei užtikrina, kad galutinėje užterštos siuntos paskirties vietoje pašarai, įskaitant ir galimą sunaikinimą, neturės žalingo poveikio visuomenės arba gyvūnų sveikatai bei aplinkai. Apie tai pranešama Žemės ūkio ministerijai ir paskelbiama spaudoje.

25. Nukenksmintus pašarus leidžiama pateikti į rinką tik po pakartotinio jų tyrimo.

26. Privalomųjų saugos reikalavimų valstybinę kontrolę vykdančios institucijos viešai paskelbia tyrimo metodus maksimalių leistinų kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų, augalinių priemaišų, patogeninių grybų bei bakterijų, erkių kiekiams pašaruose nustatyti.

 

SUDERINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktorius

Kazimieras Lukauskas

2001 m. birželio 7 d.

______________


1 priedas

 

MAKSIMALŪS LEISTINI KENKSMINGŲ (NEPAGEIDAUTINŲ) MEDŽIAGŲ, PRODUKTŲ, AUGALINIŲ PRIEMAIŠŲ KIEKIAI PAŠARUOSE

 

Medžiagos, produktai

Pašarai

Maksimalus kiekis mg/kg

(ppm) 12 proc. drėgnio

pašaruose

1. Medžiagos (jonai ar elementai)

1. Arsenas

Pašarinės žaliavos, išskyrus

2

- žolės, liucernos ir dobilų miltus bei džiovintus cukrinių runkelių griežinius ir melasinius cukrinių runkelių griežinius;

4

 

 

- fosfatus ir pašarus, gautus perdirbus žuvis ar kitus jūrų gyvūnus

10

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus

2

visaverčius pašarus žuvims

4

 

 

Pašarų papildai, išskyrus:

4

mineralinius papildus

12

 

 

2. Švinas

Pašarinės žaliavos, išskyrus:

10

- žaliąjį pašarą;

40

- fosfatus;

30

- mieles

5

 

 

Visaverčiai pašarai

5

 

 

Pašarų papildai, išskyrus

10

mineralinius papildus

30

 

 

3. Fluoras

Pašarinės žaliavos, išskyrus:

150

 

- gyvūninius pašarus;

500

 

- fosfatus

20001

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus:

150

 

- visaverčius pašarus galvijams, avims ir ožkoms;

 

 

- pieną;

30

 

- kitus;

50

 

- visaverčius pašarus kiaulėms;

100

 

- visaverčius pašarus paukščiams;

350

 

- visaverčius pašarus viščiukams

250

 

 

 

 

Mineraliniai papildai galvijams, avims, ožkoms

2000

 

 

 

 

Kiti pašarų papildai

1252

 

 

 

4. Gyvsidabris

Pašarinės žaliavos, išskyrus

0,1

 

Pašarus, gautus perdirbus žuvį ar kitus jūros gyvius

0,5

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus

0,1

 

visaverčius pašarus šunims ir katėms

0,4

 

 

 

 

Pašarų papildai, išskyrus pašarų papildus šunims

0,2

 

ir katėms

 

 

 

 

5. Nitritai

Žuvų miltai

60 (išreikšta natrio nitritu)

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus pašarus, skirtus naminiams gyvūnėliams, išskyrus paukščius, ir akvariumo žuvis

15 (išreikšta natrio nitritu)

 

 

 

 

 

6. Kadmis

Augalinės pašarinės žaliavos

1

 

 

 

 

Gyvūninės pašarinės žaliavos, išskyrus pašarus naminiams gyvūnėliams

2

 

 

 

 

 

Fosfatai

103

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai galvijams, avims ir ožkoms,

išskyrus visaverčius pašarus veršeliams, ėriukams

ir ožkiukams

1

 

 

 

 

 

 

Kiti visaverčiai pašarai, išskyrus pašarus

0,5

 

naminiams gyvūnėliams

 

 

 

 

 

Mineraliniai papildai

54

 

 

 

 

Kiti pašarų papildai galvijams, avims ir ožkoms

0,5

 

 

 

2. Produktai

 

 

 

 

 

1. Aflatoksinas B1

Pašarai, išskyrus

0,05

 

žemės riešutus, koprą, palmių branduolius, medvilnės sėklas, babasu, kukurūzus ir produktus, gautus juos perdirbus

0,02

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai galvijams, avims ir ožkoms, išskyrus:

0,05

 

- pieninius galvijus;

0,005

 

- veršelius ir ėriukus

0,01

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai kiaulėms ir paukščiams, išskyrus jauniklius

0,02

 

 

 

 

 

Kiti visaverčiai pašarai

0,01

 

 

 

 

Pašarų papildai galvijams, avims ir ožkoms, išskyrus

pašarų papildus pieniniams galvijams, veršeliams

ir ėriukams

0,05

 

 

 

 

Pašarų papildai kiaulėms ir paukščiams, išskyrus jauniklius

0,03

 

 

 

Kiti pašarų papildai

0,005

 

 

 

2. Vandenilio cianido rūgštis

Pašarai, išskyrus:

50

 

- sėmenis;

250

 

- sėmenų išspaudas;

350

 

- maniokos produktus ir migdolų išspaudas

100

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus

50

 

visaverčius pašarus viščiukams

10

 

 

 

3. Laisvas gosipolis

Pašarai, išskyrus

20

 

medvilnės išspaudas

1200

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus:

20

 

-visaverčius pašarus galvijams, avims ir ožkoms;

500

 

- visaverčius pašarus paukščiams (išskyrus dedekles) ir veršeliams;

100

 

 

- visaverčius pašarus triušiams ir kiaulėms (išskyrus paršelius)

60

 

 

4. Teobrominas

Visaverčiai pašarai, išskyrus

300

 

visaverčius pašarus suaugusiems galvijams

700

 

 

 

5. Lakus garstyčių aliejus

Pašarinės žaliavos, išskyrus

100

 

rapsų išspaudas

4000

 

 

(išreikšta alilizotiocianatu)

 

 

 

 

Visaverčiai pašarai, išskyrus:

150

 

 

(išreikšta alilizotiocianatu)

 

-visaverčius pašarus galvijams, avims ir ožkoms,

1000

 

išskyrus jauniklius;

(išreikšta alilizotiocianatu)

 

-visaverčius pašarus kiaulėms, išskyrus paršelius ir paukščiams

500

(išreikšta alilizotiocianatu)

 

 

 

 

6. Viniltiooksazolidonas

Visaverčiai pašarai paukščiams, išskyrus

1000

(Viniloksazolidinotionas)

visaverčius pašarus dedeklėms vištoms

500

 

 

 

7. Rugių skalsė

Visi pašarai, turintys nemaltų javų

1000

(Claviceps purpurea)

 

 

 

 

 

8. Piktžolių sėklos ir nemalti ar netraiškyti (negrūsti) vaisiai, turintys alkaloidų, gliukozidų ar kitų toksinių medžiagų, pavienių ar su kitomis, taip pat:

Visi pašarai

3000

 

 

 

 

 

 

 

 

8.1. Nelaboji svidrė (Lolium temulentum L.);

 

1000

 

 

8.2. Dirvinė svidrė (Lolium remotum Schrank.);

 

1000

 

 

8.3. Paprastoji durnaropė (Datura stramonium L.).

 

1000

 

 

 

 

9. Ricinmedis (Ricinus communis L.)

Visi pašarai

10

 

(ricinmedžio žievelės -iženos)

 

 

 

10. Krotalarija (Crotolaria spp.)

Visi pašarai

100

 

 

 

 

11. Aldrinas

 

 

12. Dieldrinas pavieniui ar su aldrinu, išreikštas dieldrinu

Visi pašarai, išskyrus

0,01

riebalus

0,2

 

 

 

 

 

 

13. Kamfechloras (Toksafenas)

Visi pašarai

0,1

 

 

 

 

14. Chlordanas (cis- bei trans-isomerų ir oksichlordano suma, išreikšta chlordanu)

Visi pašarai, išskyrus

0,02

riebalus

0,05

 

 

 

 

15. DDT (DDT, TDE ir DDE izomerų suma, išreikšta DDT)

Visi pašarai, išskyrus

0,05

riebalus

0,5

 

 

16. Endosulfanas (alfa-, beta-izomerų ir endosulfansulfato suma, išreikšta endosulfanu)

Visi pašarai, išskyrus:

0,1

- kukurūzus;

0,2

- aliejingąsias sėklas;

0,5

- visaverčius pašarus žuvims

0,005

 

 

17. Endrinas (endrino ir delta-ketoiendrino suma, išreikšta endrinu)

Visi pašarai, išskyrus

0,01

riebalus

0,05

 

 

 

 

 

18. Heptachloras (heptachloro ir heptachlorepoksido suma, išreikšta heptachloru)

Visi pašarai, išskyrus

0,01

riebalus

0,2

 

 

 

 

19. Heksachlorobenzenas (HCB)

Visi pašarai, išskyrus

0,01

riebalus

0,2

 

 

 

20. Heksachlorocikloheksanas (HCH):

 

 

 

 

20.1. alfa-izomerai

Visi pašarai, išskyrus

0,02

 

riebalus

0,2

20.2. beta-izomerai

Kombinuotieji pašarai, išskyrus

0,01

 

pašarus penimiems galvijams

0,005

 

Pašarinės žaliavos, išskyrus

0,01

 

riebalus

0,1

20.3. gama-izomerai

Visi pašarai, išskyrus

0,2

 

riebalus

2,0

 

 

 

21. Dioksinas (PCDD ir PCDF suma, išreikšta tarptautiniais

toksiškumo ekvivalentais)

Citrusinių vaisių minkštimas

500 pg I-TEQ/kg (mažiausias kiekis, kuri galima nustatyti)5

 

 

3. Augalinės priemaišos

 

 

 

1. Abrikosai-Prunus armeniaca L.

 

 

2. Kartusis migdolas – Prunus

 

 

dulcis (Mill.) D. A. Webb var.

 

 

amara (DC.) Focke (Prunus

 

 

amygdalus Batsch. Var. amara

 

 

(DC.) Focke)

 

 

3. Neišaižytos buko gilės –

 

 

Fagus silvatica L.

 

 

4. Camelina – Camelina

 

 

sativa (L.) Crantz

 

 

5. Mowrah, Bassia, Madhuca,

 

 

Madhuca longifolia (L.) Macbr.

 

 

(=Bassia longifolia L. = Illipe

 

 

malabrorum Engl.) Madhuca

 

 

indica Gmelin (=Bassia

 

Pirmoje skiltyje išvardytų

latifolia Roxb.) = Illipe

 

augalų rūšių sėklų ir vaisių

latifolia Roscb.) F. Mueller)

 

bei jų perdirbimo produktų

6. Purghera -Jatropha curcas L.

Visi pašarai

gali būti tik nedideliais

7. Vaistinis krotonmedis –

 

kiekiais, kurie yra žemiau

Croton tiglium L.

 

kiekybinio nustatymo ribos

8. Indiška garstyčia-Brassica

 

 

juncea (L.) Czern. ir Coss. ssp.

 

 

integrifolia (West) Thell

 

 

9. Sareptinis bastutis –

 

 

Brassica juncea (L.) Czern.

 

 

ir Coss. ssp. Juncea

 

 

10. Kinų garstyčia- Brassica

 

 

juncea (L.) Czern. ir Coss. ssp.

 

 

juncea var. lutea Batalin

 

 

11. Juodoji garstyčia –

 

 

Brassica nigra (L.) Koch

 

 

12. Etiopijos garstyčia –

 

 

Brassica carinata (A.) Braun

 

 

1 Žemės ūkio ministerija gali nustatyti maksimalų 1,25 mg fluoro kiekį 1 proc. fosforo.

2 Fluoro kiekis 1 proc. fosforo.

3 Žemės ūkio ministerija gali nustatyti maksimalų 0,5 proc. kadmio kiekį 1 proc. fosforo.

4 Žemės ūkio ministerija gali nustatyti maksimalų 0,75 proc. kadmio kiekį 1 proc. fosforo.

5 Mažiausios (viršutinės ribos) koncentracijos apskaičiuojamos darant prielaidą, kad visos pavienių congeners (giminingų toksinių medžiagų) dydžių sumos, mažesnės už nustatymo ribą, yra lygios nustatymo ribai.

______________


2 priedas

 

MAKSIMALŪS LEISTINI KENKSMINGŲ (NEPAGEIDAUTINŲ) MEDŽIAGŲ IR PRODUKTŲ KIEKIAI PAŠARINĖSE ŽALIAVOSE

I dalis

 

Medžiagos, produktai

Pašarinės žaliavos

Maksimalus kiekis mg/kg (ppm)

 

 

12% drėgnio pašarinėse žaliavose

 

 

 

1. Aflatoksinas B1

Žemės riešutai, kopra, palmių branduoliai,

0,2

 

medvilnės sėklos, babasu, kukurūzai ir

 

 

produktai, gauti juos perdirbus

 

2. Kadmis

Fosfatai

101

3. Arsenas

Fosfatai

20

4. Dioksinas (PCDD ir PCDF suma),

Citrusinių vaisių minkštimas

500 pg I-TEQ/kg

išreikštas tarptautiniais toksiškumo ekvivalentais

 

(mažiausias kiekis, kurį galima nustatyti)2

 

KENKSMINGOS (NEPAGEIDAUTINOS) MEDŽIAGOS, PRODUKTAI, AUGALINĖS PRIEMAIŠOS PAŠARINĖSE ŽALIAVOSE

II dalis

 

Medžiagos, produktai

Pašarinės žaliavos

1

2

1. Medžiagos (jonai arba elementai)

 

 

 

1. Arsenas

Visos pašarinės žaliavos, išskyrus fosfatus

2. Švinas

Visos pašarinės žaliavos

3. Fluoras

Visos pašarinės žaliavos

4. Gyvsidabris

Visos pašarinės žaliavos

5. Nitritai

Žuvies miltai

6. Kadmis

Augalinės pašarinės žaliavos

 

Gyvūninės pašarinės žaliavos, išskyrus

 

pašarines žaliavas naminiams gyvūnėliams

 

 

2. Produktai

 

 

 

1. Aflatoksinas B1

Visos pašarinės žaliavos, išskyrus žemės riešutus, koprą, palmių branduolius, medvilnės sėklas, babasu, kukurūzus ir produktus, gautus juos perdirbus

2. Vandenilio cianido rūgštis

Visos pašarinės žaliavos

3. Laisvas gosipolis

Visos pašarinės žaliavos

4. Lakus garstyčių aliejus

Visos pašarinės žaliavos

5. Rugių skalsė (Claviceps purpurea)

Nemalti grūdai

6. Piktžolių sėklos ir nemalti ar netraiškyti (negrūsti) vaisiai, turintys

Visos pašarinės žaliavos alkaloidų, gliukozidų ar kitų toksinių medžiagų, pavieniui ar su kitomis, taip pat:

6.1. Nelaboji svidrė (Lolium temulentum L.);

 

6.2. Dirvinė svidrė (Lolium remotum Schrank);

 

6.3. Paprastoji durnaropė (Datura stramonium L.).

 

7. Ricinmedis (Ricinus communis L.)

Visos pašarinės žaliavos

8. Krotalarija (Crotalaria ssp.)

Visos pašarinės žaliavos

9. Aldrinas, pavieniui ar su dieldrinu,

Visos pašarinės žaliavos

išreikštas dieldrinu

 

10. Dieldrinas

Visos pašarinės žaliavos

11. Kamfechloras (toksafenas)

Visos pašarinės žaliavos

12. Chlordanas (cis-, trans-izomerų ir oksichlordano suma, išreikšta

Visos pašarinės žaliavos

chlordanu)

 

13. DDT (DDT-, TDE- ir DDE- izomerų suma, išreikšta DDT)

Visos pašarinės žaliavos

14. Endosulfanas (alfa-, beta- izomerų ir endosulfansulfato suma,

Visos pašarinės žaliavos

išreikšta endosulfanu)

 

15. Endrinas (endrino ir delta-ketoendrino suma, išreikšta endrinu)

Visos pašarinės žaliavos

16. Heptachloras (heptachloro ir hepta-chlorepoksido suma, išreikšta

Visos pašarinės žaliavos

heptachloru)

 

17. Heksachlorbenzenas (HCB)

Visos pašarinės žaliavos

18. Heksachlorociklo-heksanas (HCH):

 

18.1. alfa-izomeras

Visos pašarinės žaliavos

18.2. beta-izomeras

Visos pašarinės žaliavos

18.3. gama-izomeras

Visos pašarinės žaliavos

 

 

3. Augalinės priemaišos

 

 

 

1. Abrikosai – Prunus armeniaka L.

Visos pašarinės žaliavos

2. Kartusis migdolas – Prunus dulcis (Mill.) D. A. Webb var. amara (DC.)

 

Focke (=Prunus amygdalus Batsch var. amara (DC.) Focke)

Visos pašarinės žaliavos

3. Neišaižytos buko gilės – Fagus silvatica (L.)

Visos pašarinės žaliavos

4. Camelina – Camelina sativa (L.) Crantz

Visos pašarinės žaliavos

5. Mowrah, Bassia – Madhuca, Madhuca longifolia (L.) Macbr.

Visos pašarinės žaliavos

(=Bassia longifolia L. = Illipe malahrorum Engl.) Madhuca indica

 

Gmelin (=Bassia latifolia (Roxb.) =Illipe latifolia (Roscb,) F. Mueller)

 

6. Purghera -Jatropha curcas L.

Visos pašarinės žaliavos

7. Vaistinis krotonmedis – Croton tiglium L.

Visos pašarinės žaliavos

8. Indiška garstyčia – Brassica juncea (L.) Czern. ir Coss. ssp. integrifolia

Visos pašarinės žaliavos

(West.) Thell

 

9. Sareptinis bastutis – Brassica juncea (L.) Czern. ir Coss. ssp. Juncea

Visos pašarinės žaliavos

10. Kinų garstyčia – Brassica juncea (L.) Czern. ir Coss. ssp. juncea var.

Visos pašarinės žaliavos

lutea Batalin

 

11. Juodoji garstyčia – Brassica nigra (L.) Koch

Visos pašarinės žaliavos

12. Etiopijos garstyčia – Brassica carinata A. Braun

Visos pašarinės žaliavos

 

 

______________

 

3 priedas

 

VETERINARIJOS HIGIENOS REIKALAVIMAI PAŠARAMS, GALIOJANTYS IKI 2003 12 20

 

Medžiagos, produktai

Pašarai

Maksimalus kiekis mg/kg (ppm) 12% drėgnio pašaruose

 

 

 

1. Mikroskopiniai grybai

Kombinuotieji pašarai paukščių prieaugliui

10 tūkst.sp./g pašaro

 

 

 

2. Bendras rūgštingumas

Kombinuotieji pašarai,

5°N

 

išskyrus paukščiams

3,5°N

 

 

 

3. Peroksidinis skaičius

Kombinuotieji pašarai

0,3%J1

 

Gyvūninės pašarinės žaliavos

0,1%J2

 

 

 

4. Rūgščių skaičius

Kombinuotieji pašarai paukščiams

>10 mg KOH/g

 

 

nerekomenduojame

 

Gyvūninės žaliavos

>20 mg KOH/g

 

 

nerekomenduojame

 

 

 

5. Erkės

Kombinuotieji pašarai

5 vnt./1 kg pašaro

 

 

 

6. Zearalenonas

Kombinuotieji pašarai:

 

 

paršeliams, kiaulių veisliniam prieaugliui,

0,1

 

paršavedėms, veisliniams kuiliams;

 

 

penimoms kiaulėms

0,3

 

 

 

7. Desoksinivalenolas

Kombinuotieji pašarai:

 

(DON, vomitoksinas)

paršeliams;

0,2

 

kiaulių prieaugliui;

0,6

 

suaugusioms kiaulėms

1,0

 

 

 

 

 

 

8. Ochratoksinas

Kombinuotieji pašarai:

 

 

suaugusioms kiaulėms ir paukščiams;

0,05

 

kiaulių ir paukščių prieaugliui

0,02

 

 

 

9. Patogeninės bakterijos

Kombinuotieji pašarai

Neturi būti

(salmonelės, E. coli/25 g pašaro)

 

 

 

 

 

10. Clostridium

 

 

perfringens 1 g pašaro

Kombinuotieji pašarai

Neturi būti

 

 

 

11. Cezis 137/134

Kombinuotieji pašarai, jų papildai, žaliavos

370 Bg/kg (1x10-8)

 

 

 

12. Stroncis

Kombinuotieji pašarai, jų papildai, žaliavos

37 Bg/kg (1x10-9)

 

 

 

13. PCB suma ( IUPAC)

Žuvų taukai

250 – 500 µg/kg

(28,52,101,118,138,153,180)

Gyvūniniai riebalai ir aliejai

100 – 200 µg/kg

 

Augaliniai aliejai

50 – 100 µg/kg

 

Kombinuotieji pašarai, kurių sudėtyje yra riebalų,

50 – 100 µg/kg

 

aliejaus ir/ar žuvų miltų

 

 

Žuvų miltai

250 – 500 µg/kg

______________

 



1 Žemės ūkio ministerija gali nustatyti maksimalų 0,5 mg kadmio kiekį 1 proc. fosforo.

2 Mažiausios (viršutinės ribos) koncentracijos apskaičiuojamos darant prielaidą, kad visos pavienių congeners (giminingų toksinių medžiagų) dydžių sumos, mažesnės už nustatymo ribą, yra lygios nustatymo ribai.