LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL HABILITACIJOS TVARKOS PATVIRTINIMO
2003 m. liepos 18 d. Nr. 962
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2002, Nr. 3-75) 28 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad:
2.1. Asmenys, įgiję habilituoto daktaro mokslo laipsnį, laikomi įvykdžiusiais habilitacijai keliamus reikalavimus.
2.2. Šiuo nutarimu patvirtinta Habilitacijos tvarka netaikoma pripažintiems menininkams, siekiantiems eiti meno dalykų profesoriaus pareigas. Šie asmenys laikomi įvykdžiusiais habilitacijai keliamus reikalavimus, jeigu atitinka minimalius kvalifikacinius reikalavimus menininkams, pageidaujantiems eiti meno studijų profesoriaus pareigas, nustatytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 21 d. nutarimu Nr. 958 „Dėl Minimalių kvalifikacinių valstybinių aukštųjų mokyklų meno studijų dėstytojų (pripažintų menininkų) pareigybių reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 64-2618).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. liepos 18 d. nutarimu
Nr. 962
HABILITACIJOS TVARKA
1. Habilitacijos tvarka (toliau vadinama – Tvarka) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 27-715; 2002, Nr. 3-75) 28 straipsnio 3 dalimi ir 29 straipsnio 2 dalimi ir reglamentuoja procedūrą, kurią atlikus nustatoma, ar mokslininkas atitinka habilitacijai keliamus reikalavimus ir gali dalyvauti konkurse profesoriaus ar vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigoms (toliau vadinama – habilitacijos procedūra). Ši Tvarka nereglamentuoja habilituoto daktaro mokslo laipsnio teikimo, kuris vykdomas kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
2. Šioje Tvarkoje habilitacija – pripažinimas, kad mokslininkas, įgijęs daktaro mokslo laipsnį, atliko mokslo ar studijų krypčiai reikšmingų darbų, sugeba metodiškai nepriekaištingai viešai išdėstyti savo darbų rezultatus ir tos mokslo šakos (šakų) problemas, turi motyvuotą tolesnių mokslinių tyrimų programą ir taip pasirengęs eiti profesoriaus ar vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas.
3. Habilitacijos siekiantis mokslininkas turi būti įvykdęs šiuos reikalavimus:
3.1. po to, kai jam suteikiamas daktaro laipsnis, yra paskelbęs ne mažiau kaip 15 mokslinių straipsnių recenzuojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose. Jeigu mokslininkas ne mažiau kaip prieš metus iki prašymo atlikti habilitacijos procedūrą padavimo yra išleidęs ne mažiau kaip 10 autorinių lankų recenzuotą mokslinę monografiją ar yra ne mažiau kaip prieš metus išleistos kolektyvinės recenzuotos mokslinės monografijos, kurioje jo asmeninis indėlis sudaro ne mažiau kaip 10 autorinių lankų, bendraautoriumi, šios Tvarkos 7 punkte nurodytos komisijos sprendimu paskelbtų mokslinių straipsnių gali būti mažiau, bet ne mažiau kaip 8. Monografija turi būti platinama per knygynus ir atitikti švietimo ir mokslo ministro nustatytus reikalavimus. Abiem atvejais būtina, kad ne mažiau kaip 2 moksliniai straipsniai būtų skelbti leidiniuose, įtrauktuose į Mokslinės informacijos instituto duomenų bazes. Iš mokslininko, atlikusio reikšmingų eksperimentinės plėtros darbų (parduotos licencijos, technologijos ir panašiai), atsižvelgiant į eksperimentinės plėtros darbų svarbą, šios Tvarkos 7 punkte nurodytos komisijos įvertintą universiteto senato ar mokslinių tyrimų įstaigos tarybos nustatyta tvarka, taip pat mokslininko, išleidusio vadovėlių aukštosioms mokykloms, šios Tvarkos 7 punkte nurodytos komisijos sprendimu gali būti reikalaujama mažiau mokslinių straipsnių, tačiau ne mažiau kaip 8, iš kurių bent vienas skelbtas leidinyje, įtrauktame į Mokslinės informacijos instituto duomenų bazes;
3.2. parengęs habilitacijos procedūrai teikiamų mokslo darbų apžvalgą (toliau vadinama – apžvalga), kurioje apibendrinamos pristatomos publikacijos ir apžvelgiami pagrindiniai darbų rodikliai. Apžvalgoje pateikiamas apibendrinamų mokslinių publikacijų sąrašas. Apžvalgos galima nerengti, jeigu šios Tvarkos 3.1 punkte nurodyta monografija atitinka šio punkto reikalavimus. Rekomenduojama apžvalgos apimtis – iki vieno autorinio lanko.
4. Habilitacijos procedūrą atlieka komisijos, kurias sudaro atitinkamos krypties mokslinius tyrimus vykdančių universitetų ar mokslinių tyrimų įstaigų (toliau vadinama – institucijos) senatai ar atitinkamai – tarybos (toliau vadinama – institucijų tarybos). Institucijų tarybos gali sudaryti komisijas, jeigu jose pagrindines profesoriaus ar vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas eina ne mažiau kaip 5 tos mokslo srities mokslininkai (iš jų ne mažiau kaip 3 tos mokslo krypties), atitinkantys šios Tvarkos 8 punkto reikalavimus, keliamus komisijos nariams. Universiteto senatas gali nustatyti, kad konkrečiose mokslo kryptyse institucijų tarybų funkcijas atlieka šio punkto reikalavimus atitinkančių to universiteto fakultetų tarybos. Institucijų tarybos pateikia Lietuvos mokslo tarybai duomenis apie institucijų gebėjimą vykdyti habilitacijos procedūrą.
5. Habilitacijos procedūrą siekiantis atlikti mokslininkas bet kuriai jo mokslo kryptyje veikiančios institucijos tarybai pateikia:
5.3. visų savo mokslo darbų sąrašą, kuriame papildomai nurodomi po to, kai apginta daktaro disertacija, publikuoti darbai;
5.5. įrištus habilitacijai teikiamus mokslo darbus ar jų kopijas ir (jeigu yra) monografijas (monografiją) ar vadovėlius (pateikiami jų naudojimą patvirtinantys dokumentai);
6. Institucijos taryba nustato jai pateikiamų šios Tvarkos 5 punkte nurodytų dokumentų egzempliorių skaičių.
7. Institucijos taryba ne vėliau kaip per 3 savaites nuo visų šios Tvarkos 5 punkte nurodytų dokumentų pateikimo jos nustatyta tvarka sudaro komisiją prašymui ir su juo pateiktiems dokumentams nagrinėti (toliau vadinama – komisija) ir paskiria jos pirmininką. Komisijoje turi būti ne mažiau kaip 7 mokslininkai, einantys profesoriaus ar vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas. Ne mažiau kaip pusė komisijos narių turi būti tos mokslo krypties, kurioje siekiama habilitacijos, mokslininkai ir ne mažiau kaip trečdalis – dirbantys ne komisiją sudarančioje institucijoje ar institucijoje, kurioje dirba habilitacijos siekiantis mokslininkas.
8. Komisijos narių, taip pat šios Tvarkos 4 punkte nurodytų institucijos darbuotojų veikla pastaruosius 5 metus turi atitikti vyriausiajam mokslo darbuotojui per 5 metų kadenciją keliamus reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintuose Minimaliuose kvalifikaciniuose valstybinių mokslo ir studijų institucijų dėstytojų ir mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimuose. Komisijos nariai negali turėti bendrų su habilitacijos siekiančiu mokslininku publikacijų, apibendrinamų apžvalgoje ar monografijoje.
9. Reikalavimai komisijos nariams, šios Tvarkos 4 punkte nurodytiems institucijų darbuotojams ir habilitacijos siekiantiems mokslininkams būti paskelbus mokslinių straipsnių leidiniuose, įtrauktuose į Mokslinės informacijos instituto duomenų bazes, gali būti netaikomi Lietuvos mokslo tarybos nustatytose mokslo kryptyse iki 2005 m. gruodžio 31 d., o po šios datos – tik Lietuvos mokslo tarybos nustatytose humanitarinių ir socialinių mokslų kryptyse. Visais atvejais habilitacijos siekiantis mokslininkas turi būti paskelbęs ne mažiau straipsnių, nei nurodyta šios Tvarkos 3.1 punkte.
10. Komisija ne vėliau kaip per 2 savaites nuo jos sudarymo institucijos tarybos nustatyta tvarka išnagrinėja prašymą ir su juo pateiktus dokumentus, nusprendžia, ar prašymas pagrįstas, ir apie savo sprendimą praneša prašymą pateikusiam mokslininkui. Priėmusi teigiamą sprendimą, komisija, suderinusi su institucijos taryba, paskiria ir pranešime nurodo prašymo viešo nagrinėjimo vietą ir datą, kuri negali būti skiriama anksčiau nei viena ir vėliau nei 3 savaitės nuo pranešimo.
11. Priėmusi neigiamą sprendimą, komisija pranešime nurodo jo priežastis. Šiuo atveju habilitacijos siekiantis mokslininkas gali per mėnesį nuo pranešimo gavimo pateikti apeliaciją komisiją sudariusiai institucijos tarybai, kuri per 2 savaites nuo apeliacijos gavimo jos nustatyta tvarka turi išnagrinėti apeliaciją, priimti sprendimą ir pranešti apie jį mokslininkui ir jo prašymą atmetusiai komisijai.
12. Institucijos tarybai nusprendus, kad habilitacijos procedūra turi būti vykdoma ir mokslininko prašymas nagrinėjamas viešai, komisija turi per savaitę nuo šios Tvarkos 11 punkte nurodyto institucijos tarybos pranešimo gavimo paskirti ir pranešti mokslininkui jo prašymo viešo nagrinėjimo vietą ir datą, atsižvelgdama į šios Tvarkos 10 punkto nuostatas.
13. Kai institucija skelbia konkursą profesoriaus ar vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigoms, institucijos taryba turi užtikrinti, kad mokslininkų prašymai atlikti habilitacijos procedūrą, paduoti per 3 darbo dienas nuo konkurso paskelbimo, būtų išnagrinėti ir habilitacijos procedūra baigta per konkurso dokumentams pateikti nustatytą terminą.
14. Informacija apie mokslininko prašymo nagrinėjimo vietą ir datą, nurodžius apžvalgos (monografijos) pavadinimą ir komisijos sudėtį, turi būti paskelbta institucijos interneto tinklalapyje, atsižvelgiant į šios Tvarkos 10 ar 12 punkto nuostatas.
15. Habilitacijos procedūrą siekiančio atlikti mokslininko prašymas nagrinėjamas atvirame institucijos tarybos posėdyje, dalyvaujant ne mažiau kaip trims ketvirtadaliams komisijos narių, institucijos tarybos nustatyta ir su Lietuvos mokslo taryba suderinta tvarka. Nagrinėjant prašymą, mokslininkas perskaito paskaitą apie jo mokslinių tyrimų rezultatus, tos mokslo šakos (šakų) problemas ir atsako į posėdžio dalyvių klausimus. Posėdžio dalyviai gali pareikšti savo nuomonę apie mokslininko tyrimus ir apie tai, ar jis atitinka habilitacijai keliamus reikalavimus.
16. Posėdžio pabaigoje komisija slaptu balsavimu paprasta visų jos narių balsų dauguma nusprendžia, ar mokslininkas atitinka habilitacijai keliamus reikalavimus.
17. Jeigu komisijos sprendimas teigiamas, mokslininkui išduodama institucijos vadovo ir komisijos pirmininko pasirašyta pažyma, kad jis atitinka habilitacijai keliamus reikalavimus. Mokslo ir studijų institucijos pripažįsta kitų institucijų per pastaruosius 5 metus mokslininkams išduotas pažymas, kad jie atitinka habilitacijai keliamus reikalavimus.
18. Jeigu komisijos sprendimas teigiamas, institucija per 2 savaites nuo pažymos išdavimo pateikia Lietuvos mokslo tarybai šios Tvarkos 4 punkte nurodytų dokumentų kopijas, komisijos sudėtį ir duomenis, įrodančius, kad komisija atitinka šios Tvarkos 7 ir 8 punktų reikalavimus.
19. Lietuvos mokslo taryba jos nustatyta tvarka kaupia šios Tvarkos 4 ir 18 punktuose nurodytus jai teikiamus duomenis ir reguliariai, kas 3 metai, juos apibendrina, išanalizuoja, kaip institucijos laikosi šios Tvarkos, apie tai informuoja Švietimo ir mokslo ministeriją, paskelbia spaudoje ir savo interneto tinklalapyje.
20. Jeigu priimami šio Tvarkos 11, 12 ir 16 punktuose nurodyti komisijos ar institucijos tarybos neigiami sprendimai, mokslininkas tos pačios institucijos tarybai gali pateikti prašymą atlikti habilitacijos procedūrą ne anksčiau kaip po vienerių metų.