LIETUVOS RESPUBLIKOS
AUGALŲ APSAUGOS
ĮSTATYMAS
1995 m. spalio 19 d. Nr. I-1069
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
Įstatymas nustato Lietuvos Respublikos visų juridinių ir fizinių asmenų veiklą, susijusią su augalų apsauga nuo ligų, kenkėjų ir piktžolių, taip pat cheminių ir biologinių augalų apsaugos priemonių bei augalų augimą reguliuojančių medžiagų registracijos, gamybos, įvežimo, prekybos, saugojimo, naudojimo ir valstybinės priežiūros tvarką.
2 straipsnis. Pagrindinės sąvokos
augalų apsauga – tai veikla, kai yra naudojamos biologinės, cheminės, karantino ir kitos priemonės, apsaugančios augalus nuo ligų sukėlėjų, ligų, kenkėjų ir piktžolių arba mažinančios jų žalą, ir kartu išsaugoma ekologinė pusiausvyra gamtoje;
biologinės priemonės – entomofagai ir mikrobiologiniai preparatai, naudojami augalų apsaugai nuo ligų sukėlėjų, ligų, kenkėjų ir piktžolių;
cheminės priemonės – cheminiai preparatai, naudojami augalų apsaugai nuo ligų sukėlėjų, ligų, kenkėjų ir piktžolių, bei augimo reguliatoriai;
karantino priemonės – valstybinių priemonių sistema, skirta apsaugoti Lietuvos Respublikos teritoriją nuo įvežimo į ją iš kitų šalių žemės ir miškų ūkio augalams ypač žalingų kenkėjų, ligų sukėlėjų ir piktžolių, taip pat karantininių organizmų židiniams šalies viduje išaiškinti, lokalizuoti ir likviduoti;
3 straipsnis. Augalų apsaugos valstybinis valdymas ir valstybinė priežiūra
Lietuvos Respublikoje augalų apsaugos valstybinį valdymą, atsižvelgdamos į šio darbo specifinį pobūdį, vykdo Žemės ūkio ir Miškų ūkio ministerijos per valstybines augalų ir miškų apsaugos tarnybas, Aplinkos apsaugos ministerija per regionines aplinkos apsaugos agentūras, Sveikatos apsaugos ministerija per visuomenės sveikatos priežiūros tarnybas ir apskričių valdytojų administracijos per žemės ūkio departamentus bei apskričių žemės ūkio departamentų rajonų žemės ūkio valdybas. Minėtos tarnybos, neatsižvelgdamos į naudotojų pavaldumą, kontroliuoja cheminių ir biologinių augalų apsaugos priemonių įvežimą, saugojimą, prekybą ir naudojimą.
Augalų apsaugos valstybinę priežiūrą atlieka Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis augalų apsaugos inspektorius, valstybiniai augalų apsaugos inspektoriai ir miškų apsaugos tarnybos darbuotojai.
Augalų karantino valstybinę priežiūrą atlieka Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis augalų karantino inspektorius ir valstybiniai augalų karantino inspektoriai.
Šie inspektoriai ir miškų apsaugos tarnybos darbuotojai turi teisę:
2) gauti informaciją apie augalų ligų, kenkėjų, piktžolių, karantino objektų paplitimą, naikinimą, cheminių ir biologinių augalų apsaugos priemonių naudojimą;
4 straipsnis. Valstybinės augalų apsaugos tarnybos finansavimas
5 straipsnis. Valstybinis augalų karantinas
6 straipsnis. Augalų apsaugos priemonių registracija
Chemines ir biologines augalų apsaugos priemones nustatyta tvarka registruoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta Valstybinė augalų apsaugos priemonių registracijos komisija.
7 straipsnis. Augalų apsaugos priemonių bei medžiagų gamyba, įvežimas ir prekyba
Lietuvos Respublikoje gaminti, įvežti, prekiauti ir naudoti leidžiama tik registruotas augalų apsaugos priemones.
Įvežti, gaminti ir prekiauti cheminėmis ir biologinėmis augalų apsaugos priemonėmis gali juridiniai ir fiziniai asmenys, turintys leidimus ir preparatų sertifikatus.
Prekiauti cheminėmis ir biologinėmis augalų apsaugos priemonėmis leidžiama tik sufasuotomis originalioje gamintojo taroje. Kiekviena pakuotė turi būti su nustatytos formos etikete lietuvių kalba. Etiketėje turi būti nurodyti svarbiausi augalų apsaugos priemonių ir medžiagų saugaus transportavimo, saugojimo, naudojimo, pirmosios pagalbos teikimo apsinuodijimo atveju ir taros nukenksminimo būdai bei priemonės.
8 straipsnis. Augalų apsaugos priemonių ir medžiagų naudojimas
Augalų apsauga nuo ligų, kenkėjų ir piktžolių yra valstybinės svarbos priemonė, privaloma visiems žemės ir miškų naudotojams.
9 straipsnis. Augalų apsaugos priemonių bei medžiagų naudotojai ir jų pareigos
Augalų apsaugos priemonių naudotojais gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys šiai veiklai nustatyta tvarka Žemės ūkio ministerijos Valstybinės augalų apsaugos tarnybos išduotus leidimus.
Be Žemės ūkio ministerijos Valstybinės augalų apsaugos tarnybos leidimų gali būti naudojami tik mažo nuodingumo preparatai.
Fiziniai ir juridiniai asmenys, naudojantys augalų apsaugos priemones, privalo:
2) tvarkyti įsigytų cheminių ir biologinių augalų apsaugos priemonių apskaitą ir tinkamai jas saugoti;
10 straipsnis. Ginčų, kylančių dėl augalų apsaugos, sprendimas
11 straipsnis. Teisinė atsakomybė už Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pažeidimą
12 straipsnis. Tarptautinis bendradarbiavimas augalų apsaugos srityje
Žemės ūkio ir Miškų ūkio ministerijų valstybinės augalų ir miškų apsaugos tarnybos pagal savo kompetenciją atstovauja Lietuvos Respublikai tarptautinėse organizacijose, bendradarbiauja su augalų apsaugos priemones tiriančiomis, gaminančiomis ir prekiaujančiomis organizacijomis, keičiasi naujausia informacija augalų apsaugos klausimais.