LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL GYDYTOJŲ IŠVADŲ, SIUNČIANT ASMENIS Į SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGAS

 

1994 m. rugpjūčio 15 d. Nr. 282

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Seimo 1994 m. birželio 2 d. nutarimą Nr. I-491 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl asmenų, kurie sistemingai daro administracinius teisės pažeidimus, būdami apsvaigę nuo alkoholio, narkotikų ar toksinių priemonių, socialinės bei psichologinės reabilitacijos“ įgyvendinimo“ 4 p.:

1. Tvirtinu asmenų, siunčiamų į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas, sveikatos tikrinimo tvarką (1 priedas).

2. Tvirtinu sąrašą ligų, kuriomis sergančių asmenų negalima siųsti į bendrojo ar specialaus tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas (2 priedas).

3. Tvirtinu sąrašą ligų, kuriomis sergančių asmenų negalima siųsti į bendrojo tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas (3 priedas).

4. Sveikatos apsaugos įstaigų vadovams – su šiuo įsakymu supažindinti jiems pavaldžių gydymo ir profilaktikos įstaigų gydytojus, užtikrinti jo vykdymą.

5. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu ministerijos sekretoriui A. Vinkui.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                          JURGIS BRĖDIKIS

______________

 


Sveikatos apsaugos ministerijos

1994 08 15 įsakymo Nr. 282

1 priedas

 

ASMENŲ, SIUNČIAMŲ Į SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGAS, SVEIKATOS TIKRINIMO TVARKA

 

1. Asmenys, kurie sistemingai daro administracinius teisės pažeidimus, būdami apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių priemonių, įstatymo nustatyta tvarka teismo nutarimu siunčiami į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas.

Pagal medicininius kriterijus skiriamos dvejopos socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos: bendrojo tipo ir specialaus tipo.

Specialaus tipo įstaigos skirtos I ir II grupės invalidams, pensinio amžiaus asmenims ir asmenims, sergantiems somatinėmis ligomis (žr. 3 priedą).

2. Išvadą apie siunčiamų reabilitacijai asmenų sveikatos būklę, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos pobūdį (bendrojo ar specialaus tipo), vadovaudamiesi šio įsakymo 2 ir 3 priede patvirtomis medicininėmis kontraindikacijomis, policijos nuovadai pateikia ambulatorijų, poliklinikų Gydytojų konsultacinės komisijos arba apylinkių (bendros praktikos) gydytojai pagal asmens gyvenamąją vietą.

Esant žinybiniams medicininiams padaliniams, tikrinimus atlieka ir išvadą pateikia šių žinybų sveikatos apsaugos įstaigų gydytojai.

Išvada gali būti padaryta iš esamų medicininėje kortelėje sveikatos tikrinimų, gydytojų apžiūrų, tyrimų duomenų, jeigu nuo paskutiniųjų tyrimų ir apžiūros praėjo ne daugiau kaip 6 mėnesiai.

3. Asmenims, siunčiamiems į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas, privalomas krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas (fluorografija) dėl TBC, kraujo tyrimas dėl sifilio ir ŽIV, EKG, ginekologo (moterims) apžiūra ir psichiatro (narkologo) išvada.

Prireikus tikrinantis sveikatą gydytojas gali pasiųsti tikrinamąjį konsultuoti kitiems specialistams, specialiems tyrimams, užklausti ir gauti atsakymus iš kitų gydymo įstaigų.

4. Tikrinimo duomenys įrašomi į pacientų ambulatorines korteles (apsk. f. 025/a), o išrašas (apsk. f. Nr. 027/a) su įrašyta išvada apie sveikatos būklę, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos pobūdį (bendrojo ar specialaus tipo) per 3 dienas išsiunčiamas policijos nuovadai kartu su psichiatro (narkologo) išvada.

5. Jeigu asmuo, kuriam taikoma socialinės bei psichologinės reabilitacijos priemonė, nustatytu laiku be pateisinamos priežasties neatvyksta mediciniškai pasitikrinti, tai atitinkamo įstatymo 6 straipsnio 4-oje dalyje nustatyta tvarka jis gali būti atvesdinamas.

 

 

MEDICINOS SKYRIAUS VIRŠININKAS                                                                    A. POŠKUS

______________

 


Sveikatos apsaugos ministerijos

1994 08 15 Nr. 282

2 priedas

 

LIGŲ, KURIOMIS SERGANČIŲ ASMENŲ NEGALIMA SIŲSTI ĮSOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGAS,

S Ą R A Š A S

 

(Medicininės kontraindikacijos į visų tipų socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas)

 

1. Piktybinės formos šizofrenija su nepertraukiama priepuoline progredientine eiga, ryškiais asmenybės defektais.

2. Epilepsija, pasireiškianti dažnais traukuliniais priepuoliais, psichikos sutrikimu, ryškiais asmenybės pakitimais, silpnaprotyste, epilepsinėmis psichozėmis.

3. Ryškių simptomų involiucinės psichozės, demencija.

4. Oligofrenija su ryškiais debilumo požymiais arba imbecilitas.

5. Maniakinės-depresinės psichozės priepuoliai.

 

 

MEDICINOS SKYRIAUS VIRŠININKAS                                                                    A. POŠKUS

______________

 


Sveikatos apsaugos ministerijos

1994 08 15 įsakymo Nr. 282

3 priedas

 

LIGŲ, KURIOMIS SERGANČIŲ ASMENŲ NEGALIMA SIŲSTI Į BENDROJO TIPO SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGAS,

S Ą R A Š A S

 

1. Galvos ir nugaros smegenų organiniai pakenkimai (kraujagyslinės, infekcinės, trauminės ar kitos etiologijos), pasireiškiantys demencijos, koordinacijos ir judėjimo sutrikimais.

2. Organiniai stabilūs ir progresuojantys nervų sistemos pakenkimai, esant funkcijos sutrikimams (šoninė amiotrofinė sklerozė, progresuojanti raumenų distrofija, atrofinė miopatija, siringomielija ir kiti).

3. Piktybinės eigos Parkinsono liga, pasireiškianti judėjimo sutrikimu ir išsekimu.

4. Bechterevo liga (ankilozuojantis spondilioartritas), esant stuburo, šonkaulių ir stambiųjų sąnarių judesių ribotumui.

5. Vėžys ir kiti piktybiniai augliai.

6. Lėtinis perikarditas, esant II-III laipsnio kraujotakos nepakankamumui (staziniai reiškiniai kepenyse, plaučiuose, edemos).

7. Įgimtos, įgytos širdies ydos, kai yra II-III laipsnio kraujotakos sutrikimai.

8. Aterosklerotinė kardiosklerozė, kai yra II-III laipsnio kraujotakos sutrikimais.

9. Lėtinis koronarų nepakankamumas, pasireiškiantis ramybės stenokardija.

10. II-III stadijos hipertoninė liga, besireiškianti dažnomis krizėmis.

11. Obliteruojantis endarterijitas ir abipusis trombangitas, esant negrįžtamiems trofiniams procesams (nekrozei) ir galūnių funkcijos sutrikimams.

12. Plaučių ligos, esant II-III laipsnio plaučių funkcijos nepakankamumui.

13. Lėtinis paūmėjęs hepatitas ir kepenų cirozė, esant ryškiam vartų venos kraujotakos sutrikimui.

14. Kraujo ligos: agranuliocitozė, leukozė, anemija, hemofilija.

15. Lėtinis nefritas (lėtinis difuzinis glomerulonefritas, kai ryškus inkstų funkcijos sutrikimas, stabili arotemija, anemija, akies dugno pakitimai, hipertonija ir kita.

16. Endokrininės ligos dekompensacijos stadijoje.

17. Progresuojanti destruktyvi stuburo, stambiųjų kaulų ir sąnarių tuberkuliozė, lydima vidaus organų amiloidozės, abipusė kavernozinė inkstų tuberkuliozė.

18. Atvira ir aktyvi plaučių tuberkuliozė.

19. Akių ligos: gliaukoma, progresuojanti regimojo nervo atrofija, didelio laipsnio miopija, vienos akies aklumas, esant ryškiai susilpnėjusiam kitos akies regėjimui.

20. I ir II grupės invalidai, nepriklausomai nuo susirgimo rūšies, pensininkai.

21. Laikinos kontraindikacijos asocialiems asmenims siųsti į bendro tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas:

– bet kokios genezės ūmios psichozės, taip pat ir dėl piktnaudžiavimo narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis, alkoholiu, dėl kurių reikia stacionariai gydyti psichiatrinėje ligoninėje;

– visos ligos, dėl kurių reikia skubiai gydyti specializuotame stacionare, tarp jų ir infekcinės.

 

PASTABOS:

1. 21 punkte numatytais atvejais po atitinkamo stacionarinio gydymo asmenys gali būti pasiųsti į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigą.

2. Asmenys, sergantys trečiame (3) priede nurodytomis ligomis, išskyrus antrame priede išvardintus atvejus, siunčiami į specialaus tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas.

 

MEDICINOS SKYRIAUS VIRŠININKAS                                                                    A. POŠKUS

______________