LIETUVOS POLICIJOS KRIMINALISTINIŲ TYRIMŲ CENTRO VIRŠININKO
IR LIETUVOS TEISMO EKSPERTIZĖS CENTRO DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS POLICIJOS KRIMINALISTINIŲ TYRIMŲ CENTRO IR LIETUVOS TEISMO EKSPERTIZĖS CENTRO NARKOTINIŲ IR PSICHOTROPINIŲ MEDŽIAGŲ IR JŲ PIRMTAKŲ (PREKURSORIŲ) PAVYZDŽIŲ PAĖMIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2010 m. spalio 19 d. Nr. 140-V-61/B-55
Vilnius
Siekdami pagerinti nusikalstamų veikų prevenciją, užkardymą ir tyrimą bei vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu Nr. 1219 „Dėl Neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 102-5278):
Tvirtiname Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ir Lietuvos teismo ekspertizės centro narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) pavyzdžių paėmimo taisykles (pridedama).
Skelbiame šį įsakymą Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ir Lietuvos teismo ekspertizės centro interneto svetainėse.
Lietuvos policijos kriminalistinių
tyrimų centro viršininkas Genrikas Nedveckis
Lietuvos teismo ekspertizės
centro direktorė Gabrielė Juodkaitė-Granskienė
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų
centro viršininko ir Lietuvos teismo
ekspertizės centro direktoriaus
2010 m. spalio 19 d.
įsakymu Nr. 140-V-61/B-55
NARKOTINIŲ AR PSICHOTROPINIŲ MEDŽIAGŲ BEI JŲ PIRMTAKŲ (PREKURSORIŲ) PAVYZDŽIŲ ĖMIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Narkotinių ar psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) pavyzdžių paėmimo taisyklės nustato skirtingų agregatinių būsenų (kietosios, skystosios) augalinės kilmės, taip pat sintetinių ar pusiau sintetinių narkotinių ar psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) (toliau – narkotinės medžiagos) pavyzdžių ėmimo ir narkotinių medžiagų kontrolinių pavyzdžių ėmimo reikalavimus ir saugojimo tvarką.
Šiomis taisyklėmis siekiama palengvinti pareigūnų, kontroliuojančių neteisėtą narkotinių medžiagų apyvartą ir atliekančių laboratorinius tyrimus, darbą, užtikrinti objektų perdavimo tyrimams saugumą, trumpinti tyrimų atlikimo terminus ir mažinti kaštus.
Šiomis taisyklėmis privalo vadovautis ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnai, imdami lauke augančių augalų pavyzdžius ir jų kontrolinius pavyzdžius, Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro (toliau – KTC), Lietuvos teismo ekspertizės centro (toliau – LTEC) ir apskričių vyriausiųjų komisariatų kriminalistinių tyrimų padalinių pareigūnai, imdami narkotinių medžiagų pavyzdžius ir jų kontrolinius pavyzdžius laboratorijoje.
2. Šios taisyklės parengtos vadovaujantis Europos Sąjungos Tarybos rekomendacija dėl gairių, paimant narkotinių medžiagų pavyzdžius (2004/C 86/04), Narkotinių ir psichotropinių medžiagų reprezentatyvių ėminių paėmimo gairėmis (Gudelines on representative drug sampling), publikuotomis Jungtinių Tautų 2009 m. Niujorke.
3. Šios taisyklės taikomos tik imant pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) pavyzdžius ar kontrolinius pavyzdžius.
4. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Narkotinių ar psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) pavyzdys – narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) reprezentatyvus ėminys, paimtas šių taisyklių nustatyta tvarka, skirtas laboratoriniams tyrimams atlikti.
Narkotinių ar psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) kontrolinis pavyzdys – šių taisyklių nustatyta tvarka paimtas narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ėminys, kuris skirtas saugoti ir, kilus neaiškumams, gali būti naudojamas kaip pavyzdys.
Objekto vienetas – viena tabletė, kapsulė, milteliai iš vieno paketo, ampulė ir pan.
Pirmos kategorijos narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) – cheminės medžiagos, šių medžiagų druskos ar jų mišiniai, dažnai naudojami neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai, įtrauktos į oficialų sąrašą, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 273/2004 2 straipsnio a punkte ir Reglamento (EB) Nr. 111/2005 2 straipsnio a punkte, bei atitinkamai kategorijai priskirtos į oficialų sąrašą įtrauktos medžiagos, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 273/2004 I priede bei Reglamento (EB) Nr. 111/2005 priede.
5. Pavyzdys turi būti:
5.1. Reprezentatyvus – visos jo būdingiausios savybės turi sutapti su medžiagos, iš kurios imami pavyzdžiai, savybėmis.
6. Pavyzdžio paėmimas remiasi dviem pagrindiniais principais:
II. LAUKUOSE AUGANČIŲ AUGALŲ PAVYZDŽIŲ PAĖMIMO TVARKA
8. Prieš pradedant imti pavyzdžius iš lauko, vizualiai nustatoma, ar lauke auga vidutiniškai to paties amžiaus augalai. Jeigu lauke auga skirtingo amžiaus augalai, laikoma, kad kiekviena amžiaus augalų grupė sudaro atskirą lauką.
9. Laboratorinis pavyzdys iš lauko imamas taip: laukas suskirstomas į 5 apytiksliai vienodo ploto dalis ir iš jų atsitiktinai išraunama po 5 vnt. augalų. Taigi laboratorinį pavyzdį sudaro 25 vnt. augalų su šaknimis. Kontrolinis pavyzdys imamas taip pat kaip laboratorinis pavyzdys.
11. Laboratorinis ir kontrolinis pavyzdys pirmiausia išdžiovinamas kambario temperatūroje ir tik tada pakuojamas į švarią porėtą pakuotę (pvz., popierių), kad pervežamas ir laikomas nesupūtų.
12. Lauke augančių augalų bendra masė nustatoma taip:
12.3. Iš šių išskirtų 5 plotų išraunami visi augalai ir išdžiovinami kambario temperatūroje. Jei lauke auga prinokusios aguonos, sėklos atskiriamos nuo viso išrauto augalo.
12.5. Apskaičiuojama 1 m2 plote augančių augalų su šaknimis vidutinė masė: sudedamos 5 lauko dalyse 1 m2 augančių augalų su šaknimis masės ir suma padalijama iš 5 pagal formulę:
= ,
čia:
– vidutinė masė, kg (g);
mn – augalų masė vienoje lauko dalyje, kg (g);
n – lauko dalių skaičius.
III. NARKOTINIŲ MEDŽIAGŲ PAVYZDŽIŲ PAĖMIMO TVARKA LABORATORIJOJE
13. Pirmiausia vizualiniu metodu įvertinama objekto sudėtis. Jei objektą sudaro daugiau nei vienas paketas, smulkesnis pakeltas ar kitoks objekto vienetas, objekto vienetai surūšiuojami į grupes pagal išorinius požymius, paketo ar smulkesnio paketo turinio vienarūšiškumą (būvį, spalvą, logotipą ir pan.) arba gamintojo partijos numerius.
14. Jei kyla abejonių, ar apžiūrimi paketai ar objekto vienetai yra vienarūšiai, jie turi būti traktuojami kaip skirtingi.
15. Kiekviena surūšiuota grupė paženklinama ir tai užfiksuojama KTC arba LTEC vadovų nustatyta tvarka.
17. Jei objekto vienetas yra augalai, grybai, milteliai, kristalinės, fragmentuotos ar presuotos medžiagos ir jos yra supakuotos į vienodus paketus, pavyzdys imamas taip:
18. Jei objekto vienetai yra nelegalios gamybos tabletės arba kapsulės, arba granulės, arba LSD prisodrintas popierius, supakuoti į vieną paketą, pavyzdys imamas taip:
18.2. Jei pakete yra nuo 11 iki 27 objekto vienetų, atsitiktinai pasirenkamų objekto vienetų kiekis yra ¾ visų objekto vienetų skaičiaus, suapvalinto iki didesnio sveikojo skaičiaus.
19. Jei objekto vienetai yra nelegalios gamybos tabletės, kapsulės, granulės, LSD prisodrintas popierius, supakuoti į smulkesnius paketus, laboratorinis ėminys imamas taip, kaip nurodyta šių taisyklių 21.1–21.4 punktuose.
20. Jei objekto vienetai yra pramoninės gamybos vaistiniai preparatai (tabletės, kapsulės, ampulės), supakuoti į vieną paketą, laboratorinis ėminys imamas taip:
20.1. Jei pakete yra nuo 1 iki 50 objekto vienetų, imama atsitiktinai pasirinktų ½ visų objekto vienetų, suapvalinus iki didesnio sveikojo skaičiaus, bet ne daugiau kaip 20.
20.2. Jei pakete yra nuo 51 iki 100 objekto vienetų, imama 20 atsitiktinai pasirinktų objekto vienetų.
20.3. Jei pakete yra nuo 101 iki 1000 objekto vienetų, imama 30 atsitiktinai pasirinktų objekto vienetų.
21. Jei objekto vienetai yra pramoninės gamybos vaistiniai preparatai (tabletės, kapsulės, ampulės), supakuoti į nepažeistas pakuotes, laboratorinis ėminys imamas taip:
22. Jei objekto vienetai yra pramoninės gamybos vaistiniai preparatai (tabletės, kapsulės, ampulės), supakuoti į pažeistas pakuotes (praplėšti lapeliai, yra perklijavimo, perlydymo požymių ir pan.) arba į pakuotes sudėti akivaizdžiai skirtingi vaistiniai preparatai, laboratorinis ėminys imamas taip:
22.2. Jei pakete yra nuo 10 iki 100 smulkesnių paketų, imami 10 atsitiktinai pasirinktų smulkesnių paketų.
22.3. Jei pakete yra daugiau kaip 100 smulkesnių paketų, atsitiktinai pasirenkamų smulkesnių paketų kiekis nustatomas taip: ištraukiama kvadratinė šaknis iš visų smulkesnių paketų skaičiaus ir suapvalinama iki didesnio sveikojo skaičiaus.
22.4. Iš kiekvieno atrinkto smulkesnio paketo atsitiktinai pasirenkamų objekto vienetų kiekis nustatomas taip: ištraukiama kvadratinė šaknis iš visų objekto vienetų skaičiaus ir padalijama iš visų smulkesnių paketų skaičiaus kvadratinės šaknies ir gautas skaičius suapvalinamas iki didesnio sveikojo skaičiaus.
IV. PAVYZDŽIŲ PARUOŠIMAS LABORATORINIam TYRIMUI atlikti
23. Objekto vienetai, paimti iš surūšiuotų paketų ir smulkesnių paketų, gali būti tiriami narkotinių medžiagų pirminio nustatymo testais tam, kad būtų įsitikinta dėl jų vienodumo. Jei spalvinių reakcijų rezultatai yra vienodi, objekto vienetai traktuojami kaip vienarūšiai. Jei rezultatai skirtingi, objekto vienetai traktuojami kaip nevienarūšiai ir sugrupuojami dar kartą.
24. Pagal šių taisyklių II ir III skyriuose nurodytas taisykles atrinkti objekto vienetai sumaišomi, homogenizuojami naudojant grūstuves ar pramoninės gamybos medžiagų smulkintuvus. Gauti milteliai turi būti tokie smulkūs, kad paimtame tirti kiekyje nebūtų pastebima atskirų didesnių dalelių, t. y. gauti milteliai turi būti vienalyčiai.
25. Jei atrinktų objekto vienetų kiekis yra per didelis, kad būtų galima homogenizuoti, taikomas pavyzdžio „ketvirčiavimo“ metodas. Visi atrinkti objekto vienetai yra sumaišomi ir ant lygaus paviršiaus supilamas kūgis. Kūgis vėliau suplojamas ir susidaręs apskritimas statmenais kampais padalijamas į keturias dalis. Paimami du priešais esantys ketvirčiai ir sumaišomi. Jei ir tada mišinio kiekis per didelis, procedūra kartojama.
26. Jei objekto vienetas yra homogeniškas skystis ne didesniame nei 1 l tūrio inde, tiriamas skystis iš kiekvieno indo atskirai.
27. Skysčio, esančio didesniame nei 1 l tūrio inde, pavyzdys imamas taip:
27.3. specialia priemone iš skirtingo gylio indo vietų (viršaus, vidurio ir dugno) imami trys taškiniai skysčio pavyzdžiai, kurių tūris turi būti po 50 cm3;
27.4. paimti taškiniai pavyzdžiai supilami į numatytą indą ir sumaišomi (bendras taškinių pavyzdžių tūris turi būti apie 150 cm3);
28. Paimti skysčio, esančio didesniame nei 1 l tūrio inde, taškiniai pavyzdžiai ir supilti į numatytą indą yra skystų narkotinių medžiagų pavyzdys.
V. Narkotinių medžiagų kontrolinių pavyzdžių PAĖMIMO TVARKA LABORATORIJOJE
31. Narkotinių medžiagų kontrolinis pavyzdys imamas tuo pat metu kaip ir narkotinių medžiagų pavyzdys laboratoriniams tyrimams atlikti.
33. Kontrolinio pavyzdžio ėmimo procedūra detaliai užfiksuojama KTC arba LTEC vadovų nustatyta tvarka ir apie tai pažymima specialisto išvadoje (ekspertizės akte).
34. Kontrolinis pavyzdys sandariai supakuojamas, užantspauduojamas, atsakingas (-i) asmuo pasirašo, nurodo pavardę (-es) ir atiduoda saugoti.
36. Jeigu reikia, kontrolinis pavyzdys gali būti naudojamas papildomam/pakartotiniam tyrimui atlikti. Atlikus tyrimą likusi kontrolinio pavyzdžio narkotinė medžiaga vėl supakuojama, užantspauduojama ir atiduodama saugoti.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS