LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL SRITINIO NORMINIO DOKUMENTO „DUJŲ SISTEMA. MAGISTRALINIAI DUJOTIEKIAI. TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS. TAISYKLĖS“ PATVIRTINIMO

 

1999 m. gruodžio 28 d. Nr. 436

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 23 d. nutarimu Nr. 921 patvirtintais Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos nuostatų (Žin., 1998, Nr. 67-1957) 6.2.14, 11.5 punktais, tvirtinu sritinį norminį dokumentą „Dujų sistema. Magistraliniai dujotiekiai. Techninė priežiūra ir remontas. Taisyklės“ (pridedama).

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                VALENTINAS MILAKNIS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

1999 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 436

 

DUJŲ SISTEMA.

MAGISTRALINIAI DUJOTIEKIAI. TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS

 

TAISYKLĖS

 

1. TAIKYMO SRITIS

 

1.1. Šios taisyklės taikomos techniškai prižiūrint ir remontuojant magistralinius dujotiekius bei jų technologinius įrenginius. Taisyklės apima gamtinių dujų plieninius darbinio slėgio nuo 16 bar iki 55 bar magistralinius dujotiekius.

1.2. Šiose taisyklėse nereglamentuojami reikalavimai radijo ryšio relinėms linijoms, saugos nuo elektrocheminės korozijos įrenginiams, jų techninei priežiūrai ir remontui bei aplinkos korozinio poveikio požeminiams dujotiekiams tyrimui.

1.3. Taisyklės netaikomos naudojant (eksploatuojant) bei techniškai prižiūrint moksliškai tiriamus ir bandomus dujų įrenginius, chemijos ir naftos perdirbimo pramonės technologinius dujų vamzdynus bei jų įrenginius, dujų ir oro mišinio sprogimo energiją vartojančius įrenginius.

 

2. TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI

 

2.1. Šiose taisyklėse pavartoti terminai:

2.1.1. Apėjimas – veiksmų kompleksas magistralinio dujotiekio išoriniams defektams, dujų nuotėkio vietoms, apsaugos zonos pažeidimams nustatyti, kvalifikuotiems darbuotojams apeinant magistralinio dujotiekio trasą ir įrenginius.

2.1.2. Apvažiavimas – veiksmų kompleksas magistralinio dujotiekio išoriniams defektams, dujų nuotėkio vietoms, apsaugos zonos pažeidimams nustatyti, kvalifikuotiems darbuotojams specialiomis transporto priemonėmis, kuriose įrengti jautrūs dujų ieškikliai, apvažiuojant magistralinio dujotiekio trasą.

2.1.3. Avarija – sprogimas, gaisras, dujų užsiliepsnojimas kompresorinėse, dujų skirstymo stotyse, katilinėse, trasose.

2.1.4. Avariniai darbai – darbai, atliekami lokalizuojant ir likviduojant magistralinio dujotiekio ar jo sudedamųjų dalių sutrikimus bei avarijas.

2.1.5. Avarijų lokalizavimas – darbai, atliekami esant magistralinio dujotiekio ar jo sudedamųjų dalių sutrikimams ir avarijoms, kad būtų apsaugoti žmonės ir aplinka, maksimaliai išsaugotas magistralinis dujotiekis ir (ar) jo sudedamosios dalys bei materialinės vertybės.

2.1.6. Darbdavys – visų rūšių įmonių, įstaigų, organizacijų (toliau – įmonės) savininkas arba jų vadovas, paskirtas, išrinktas ar kitokia tvarka įgijęs įgalinimus pagal atitinkamų įmonių, tarp jų ūkinių bendrijų ir personalinių įmonių, įstatymus (įstatus, nuostatus, steigimo dokumentus) įmonės vardu atlikti veiksmus, vykdant įstatymų nuostatas.

2.1.7. Darbų vadovas – asmuo, turintis reikiamą kvalifikaciją ir įgalinimus vadovauti pavojingiems darbams su dujomis.

2.1.8. Dujas tiekianti įmonė – įmonė, atliekanti fizinius, juridinius veiksmus, susijusius su dujų tiekimu.

2.1.9. Impulsinė linija – vamzdelių sistema, skirta čiaupams ir kitiems uždarymo įtaisams valdyti panaudojant dujų slėgio kitimą.

2.1.10. Kvalifikuotas darbuotojas – asmuo, atestuotas darbų saugos klausimais, išlaikęs kvalifikacijos egzaminus, įgijęs reikiamų žinių ir įgūdžių dujų sistemos kvalifikuotos tarnybos atitinkamiems įsipareigojimams vykdyti.

2.1.11. Kvalifikuota tarnyba – įmonė ar jos padalinys, įsipareigojęs atsakyti už kokybišką dujų sistemos sudedamųjų dalių montavimą, technologinį valdymą, techninę priežiūrą, paleidimą ir derinimą, remontą ir (ar) dujų tiekimą (transportavimą) ir turintis šiai veiklai Vyriausybės įgaliotos institucijos leidimą ar licenciją.

2.1.12. Magistralinis dujotiekis – slėginiai vamzdynai ir jų atjungimo įtaisai, slėgio reguliavimo ir palaikymo technologiniai ir automatikos įrenginiai bei apskaitos prietaisai, priešgaisrinės ir saugos nuo korozijos įrenginiai, tinklai bei komunikacijos, inžineriniai statiniai, kurių visuma užtikrina saugų ir patikimą dujų transportavimą bei apskaitą nuo dujų verslovių iki dujų skirstymo stočių imtinai.

2.1.13. Eksploatavimas – magistralinio dujotiekio ar jo sudėtinių dalių technologinis valdymas, techninė priežiūra, remontas, matavimai, bandymai, paleidimo ir derinimo darbai.

2.1.14. Techninė priežiūra – magistralinio dujotiekio būklės įvertinimo, techninio patikrinimo, reguliavimo, taisymo veiksmai, atliekami tam, kad magistralinis dujotiekis ar jo sudėtinės dalys būtų tvarkingos ir patikimai bei saugiai veiktų.

2.1.15. Remontas – veikla, iš dalies arba visiškai atnaujinanti magistralinio dujotiekio būklę pagal galiojančių norminių aktų reikalavimus arba gerinanti eksploatacines savybes.

2.1.16. Savininkas – juridinis ar fizinis asmuo, valdantis, naudojantis ir disponuojantis magistraliniu dujotiekiu ar jo sudėtine dalimi.

2.1.17. Saugus magistralinio dujotiekio eksploatavimas – magistralinio dujotiekio funkcionavimas, nesukeliantis pavojaus žmonėms, materialinėms vertybėms, aplinkai.

2.1.18. Techninis patikrinimas – priežiūros norminių aktų ir magistralinio dujotiekio įrenginių techninių dokumentų nustatyta tvarka bei periodais atliekami tikrinimai, apžiūros, bandymai, tyrimai tam, kad būtų palaikomi ir atkuriami magistralinio dujotiekio techniniai parametrai, darbo režimai ir eksploatavimas būtų patikimas bei saugus.

2.1.19. Taisymas – magistralinio dujotiekio gedimų bei smulkių defektų šalinimas.

2.1.20. Uždarymo įtaisai – dujų srauto uždarymo ir valdymo priemonės (sklendės, čiaupai ir kt.).

 

3. ŽYMENYS IR SUTRUMPINIMAI

 

3.1. MD – magistralinis dujotiekis.

3.2. DSS – dujų skirstymo stotis.

3.3. KS – kompresorių stotis.

 

4. BENDROJI DALIS

 

4.1. Magistralinį dujotiekį techniškai prižiūrėti ir remontuoti gali savininko ar kito juridinio asmens kvalifikuotos tarnybos, turinčios Vyriausybės nustatyta tvarka išduotą leidimą arba licenciją.

4.2. MD techninei priežiūrai ir remontui kvalifikuotos tarnybos privalo turėti parengtas darbų saugos ir technologijos instrukcijas, kuriose turi būti nurodoma: įrenginių, statinių saugos reikalavimai bei darbo parametrai, įrenginių paruošimo paleisti, leidimo, stabdymo ir priežiūros tvarka, esant normaliam ir avariniam režimui, apžiūros, techninio patikrinimo, remonto, taisymo, bandymo tvarka, privalomi darbo ir priešgaisrinės saugos reikalavimai, darbų kokybės tikrinimo būdai bei priemonės.

4.3. Darbai, priskiriami pavojingų darbų su dujomis kategorijai, atliekami vadovaujantis galiojančiais norminiais aktais, reglamentuojančiais šių darbų reikalavimus.

4.4. MD naudojamos medžiagos, vamzdžiai, įrenginiai, uždarymo įtaisai, prietaisai turi būti įteisinti naudoti Lietuvos Respublikoje, turėti pasus ar sertifikatus, kurie atitiktų MD keliamus reikalavimus pagal galiojančius Lietuvos Respublikoje standartus ir kitus norminius dokumentus.

4.5. Už MD patikimą ir saugų eksploatavimą atsako savininkas, darbo santykius reguliuojant darbo sutartimi – darbdavys arba jo įgaliotas asmuo.

4.6. Atlikti techninės priežiūros ir remonto darbai turi būti įforminti techniniuose dokumentuose.

4.7. MD valstybinę priežiūrą vykdo Vyriausybės įgaliotos priežiūros institucijos.

4.8. MD ir jo įrenginiai privalo turėti techninius pasus, įregistruotus valstybinę priežiūrą vykdančioje institucijoje.

 

5. DARBUOTOJŲ KVALIFIKACIJA

 

5.1. Naudoti, techniškai prižiūrėti ir remontuoti MD, dirbti kitus darbus, susijusius su MD, bei šiems darbams vadovauti gali tik nustatyta tvarka atestuoti iš šių taisyklių, kitų dujų ūkio priežiūros norminių aktų, atitinkamos kvalifikacijos darbuotojai.

5.2. MD savininkas (darbdavys ar jo įgaliotas asmuo) atsako už darbų saugą.

Jis turi būti atestuotas darbų saugos klausimais.

5.3. Kvalifikuotų darbuotojų žinios periodiškai tikrinamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisės aktų nustatyta tvarka.

 

6. EKSPLOATAVIMAS

 

6.1. MD eksploatuojamas pagal savininko sudarytas ir patvirtintas instrukcijas.

6.1.1. Instrukcijos turi atitikti nustatyta tvarka priimtų, patvirtintų ir paskelbtų norminių aktų bei MD įrenginių techninius reikalavimus ir užtikrinti patikimą bei saugų MD eksploatavimą.

 

7. TECHNINĖ PRIEŽIŪRA

 

7.1. Magistralinio dujotiekio trasa (linijinė dalis)

MD trasos (linijinės dalies) techninės priežiūros darbai turi būti atliekami pagal šių taisyklių reikalavimus, atitinkamose instrukcijose nustatyta tvarka, pagal savininko (darbdavio ar jo įgalioto asmens) patvirtintą grafiką.

 

7.1.1. Klasifikavimas

MD trasos (linijinės dalies) techninę priežiūrą sudaro:

a) apėjimas ar apvažiavimas;

b) techninis patikrinimas;

c) taisymas.

 

7.1.2. Linijinės dalies apėjimas ar apvažiavimas

7.1.2.1. Bendrosios nuostatos

7.1.2.1.1. MD linijinės dalies apėjimo ar apvažiavimo periodiškumą ir darbų apimtį nustato savininkas. Apėjimo ar apvažiavimo periodiškumas turi būti ne retesnis, kaip nurodyta A priedo A.1 lentelėje.

7.1.2.1.2. MD linijinės dalies apėjimo ar apvažiavimo metu nustatytus trūkumus kvalifikuota tarnyba turi analizuoti ir įvertinti nustatydama MD būklę, atlikdama techninę priežiūrą bei rengdama remonto darbų planus.

7.1.2.1.3. MD apsaugos zona nustatoma pagal Specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas, prižiūrima pagal Magistralinių dujotiekių apsaugos taisyklių reikalavimus.

7.1.2.2. Požeminio dujotiekio apėjimas ar apvažiavimas

7.1.2.2.1. Apeinant ar apvažiuojant požeminį dujotiekį turi būti patikrinama:

a) dujotiekio įtaisų tvarkingumas;

b) uždarymo įtaisų tvarkingumas;

c) uždarymo įtaisų aikštelių aptvarų, įspėjamųjų ženklų būklė;

d) saugos nuo elektrocheminės korozijos matavimo kolonėlių būklė;

e) kontrolės matavimo prietaisų būklė;

f) išoriniai dujų nuotėkio požymiai;

g) ar MD trasa apsaugos zonoje (po 20 m į abi puses nuo dujotiekio) neapaugusi medžiais ir krūmais;

h) ar tvarkingi MD trasos žymėjimo ženklai;

i) ar nėra pasikeitimų grunto struktūroje (geologiniai judesiai – grunto paviršiaus įtrūkimai, nuošliaužos, erozija ir pan.) virš MD trasos ir MD perėjų per kelius, geležinkelius, vandens telkinius vietose;

j) ar MD trasos apsaugos zonoje neatliekami statybos, remonto, žemės darbai be MD savininko žinios, nesandėliuojamos degios medžiagos, nenaudojama ugnis;

k) ar laiku nušienaujamos uždarymo įtaisų aikštelės (vasaros metu).

7.1.2.2.2. Stebint išorinius dujų nuotėkio požymius nustatoma, ar virš (šalia) požeminio dujotiekio:

a) vasaros metu – nepageltę, neišdžiūvę želdiniai;

b) žiemos metu – neparudavęs sniegas.

7.1.2.2.3. Prižiūrint MD, kurio apsaugos zonoje atliekami pagal MD savininko išduotus leidimus statybos, remonto, žemės darbai, tikrinama:

a) ar statinys statomas (montuojamas) leistinais norminiais atstumais nuo MD vamzdynų ir įrenginių;

b) ar atliekant žemės darbus, nepažeidžiami vamzdžiai, uždarymo įtaisai bei izoliacija;

c) ar MD neužkraunamas statybinėmis medžiagomis ir įrenginiais.

7.1.2.2.4. Požeminio dujotiekio povandeninių perėjų dalys, esančios nesutvirtintuose krantuose ir skardžiuose, apžiūrimos (stebimos) pagal savininko sudarytą grafiką, bet ne rečiau kaip nurodyta A priede.

7.1.2.3. Antžeminio dujotiekio apėjimas ar apvažiavimas

Apeinant ar apvažiuojant antžeminį dujotiekį turi būti tikrinama:

a) vamzdyno antikorozinės dangos, atramų ir tvirtinimų būklė;

b) vamzdžių korozinė būklė ir izoliacijos būklė dujotiekio susikirtimo su žemės paviršiumi vietose;

c) ar dujotiekis nenaudojamas kitoms komunikacijoms tvirtinti, įžeminti;

d) ar nėra dujų nuotėkio;

e) ar dujotiekio trasa 3,5 m atstumu nuo ašies neapaugusi medžiais ir krūmais.

 

7.1.3. Techninis patikrinimas

7.1.3.1. Bendrosios nuostatos

7.1.3.1.1. Techninis patikrinimas – tai visuma periodiškai atliekamų darbų, skirtų MD parametrams, darbo režimams palaikyti ir atkurti, kad MD eksploatavimas būtų patikimas ir saugus.

7.1.3.1.2. Požeminio dujotiekio būklė turi būti tikrinama specialiais prietaisais, kuriais galima nustatyti dujotiekio sandarumą, izoliacijos vientisumą, atskirų vamzdyno ruožų projektinio įgilinimo atitiktį.

7.1.3.1.3. MD darbo parametrai, sutrikimai, patikrinimo metu nustatyti trūkumai turi būti analizuojami, numatomos priemonės bei darbai, kurie užtikrintų patikimą ir saugų MD darbą.

7.1.3.1.4. Techninio patikrinimo darbų periodiškumas nurodytas A priedo A.2 lentelėje.

7.1.3.2. Izoliacijos ir vamzdžio metalo paviršiaus būklės patikrinimas

7.1.3.2.1. Plieninio dujotiekio izoliacijos būklė tikrinama specialiais prietaisais, kuriais nustatoma, ar nėra izoliacijos defektų.

7.1.3.2.2. Nustačius izoliacijos defektų požymius, turi būti atkastas ne mažiau kaip 2 m ilgio dujotiekio ruožas (atkarpa) ir izoliacijos būklė patikrinama vizualiai bei specialiais prietaisais.

7.1.3.2.3. Visose izoliacijos pažeidimų, naujų dujotiekių prijungimo, nupjovimo ir remonto vietose turi būti patikrinama izoliacijos ir vamzdžio metalo paviršiaus būklė.

7.1.3.2.4. Atnaujinus MD izoliaciją, prieš užkasant, dalinai užpylus gruntu dujotiekį, izoliacijos kokybė tikrinama prietaisais.

7.1.3.3. Povandeninės dujotiekio perėjos techninis patikrinimas

7.1.3.3.1. MD povandeninę perėją patikrinti gali tik specializuota įmonė, turinti leidimą šiai veiklai.

7.1.3.3.2. Tikrinant povandeninę MD perėją patikrinama:

a) perėjos dujotiekio vamzdžių sandarumas (apžiūrint);

b) perėjos nukrypimas nuo vedlinės projektinės ašies;

c) izoliacijos ir balastinių svorių būklė;

d) ar įgilinimas atitinka projektines altitudes;

e) vamzdžių apsaugos nuo mechaninių pažeidimų būklė.

7.1.3.3.3. Patikrinimo metu atnaujinami ar įrengiami signaliniai perėjos ženklai.

7.1.3.3.4. Krantuose esančios perėjos dalys tikrinamos požeminio dujotiekio apėjimo ar apvažiavimo metu.

 

7.1.4. Taisymas

7.1.4.1. Trūkumai ir gedimai, nustatyti naudojant ir techniškai prižiūrint MD, turi būti analizuojami ir šalinami atliekant techninę priežiūrą, jei tai numatyta priežiūros darbų saugos ir technologijos instrukcijose ar pagal gedimų šalinimo grafiką, arba įrašomi į remonto darbų planus.

 

7.2. Dujų kompresorių stotys

 

7.2.1. Bendrosios nuostatos

7.2.1.1. Dujų kompresorių stočių techninė priežiūra atliekama pagal šių taisyklių, įrenginių gamintojų techninių dokumentų, atitinkamų instrukcijų reikalavimus ir pagal savininko (darbdavio ar jo įgalioto asmens) patvirtintą grafiką.

KS techninę priežiūrą sudaro:

a) nuolatinė technologinių įrenginių priežiūra jų darbo metu;

b) techninis patikrinimas;

c) taisymas.

KS esantys mažo ir vidutinio slėgio dujotiekiai prižiūrimi pagal sritinio norminio dokumento Dujų sistema. Skirstomieji ir vidaus dujotiekiai. Naudojimas, techninis aptarnavimas ir remontas. Taisyklės reikalavimus.

KS esantys didesnio kaip 16 bar slėgio dujotiekiai prižiūrimi pagal šių taisyklių 7.1 poskyrio reikalavimus.

KS esantys slėginiai indai (dujų valymo, kondensato surinkimo ir laikymo įrenginiai, tepimo sistemos talpyklos, suslėgto oro rinktuvai) prižiūrimi pagal Slėginių indų įrengimo ir saugaus eksploatavimo taisyklių reikalavimus.

KS elektros tiekimo sistema prižiūrima pagal Saugos taisyklių eksploatuojant elektros įrenginius reikalavimus.

KS esantys kėlimo mechanizmai prižiūrimi pagal Kėlimo kranų įrengimo ir saugaus eksploatavimo taisyklių reikalavimus.

 

7.2.2. Nuolatinė įrenginių priežiūra

7.2.2.1. Nuolatinę įrenginių priežiūrą jų darbo metu atlieka KS prižiūrintis personalas kiekvienos pamainos metu, vadovaudamasis įrenginių techninės priežiūros, darbų saugos instrukcijomis ir pareiginiais nuostatais.

7.2.2.2. KS pamainos darbo metu kas dvi valandos tikrinama (tikrinimo rezultatus užrašant pamainos darbo žurnale):

a) dujų kompresorių darbo parametrai (dujų slėgis įeinant ir išeinant, išeinančių iš KS dujų temperatūra);

b) tepalo karteryje lygis, slėgis ir temperatūra, išmetamų degimo produktų temperatūra, alkūninio veleno apsisukimai;

c) oro tiekimo kompresorių darbo parametrai (slėgis ir temperatūra);

d) aušinimo vandens šalto ir karšto ciklų įėjimo ir išėjimo temperatūra;

e) kuro dujų slėgis įeinant į kompresorius;

f) katilų darbo parametrai.

7.2.2.3. Kartą per pamainą tikrinama:

a) dujų valymo įrenginiuose, oro rinktuvuose kondensato kiekis, atidarant kondensato išleidimo čiaupą;

b) slėginių indų slėgio matavimo prietaisai: ar jų rodyklės grįžta į nulinę padėtį;

c) avarinio vėdinimo, priešgaisrinio vandens siurblių, darbo zonos užterštumo dujomis kompresorių ceche signalizacijos įrenginių funkcionavimas.

 

7.2.3. Techninis patikrinimas

7.2.3.1. Bendrosios nuostatos

7.2.3.1.1. Techninis patikrinimas – tai visuma periodiškai atliekamų darbų, skirtų kompresorinės stoties parametrams, darbo režimams palaikyti ir atnaujinti bei patikimam ir saugiam stoties eksploatavimui užtikrinti.

7.2.3.1.2. KS darbo parametrai, sutrikimai, techninio patikrinimo metu nustatyti trūkumai turi būti analizuojami, numatomos priemonės bei darbai, kurie užtikrintų patikimą ir saugų stoties darbą.

7.2.3.1.3. Techninio patikrinimo darbų apimtis ir periodiškumas nurodyti B priede.

7.2.3.2. Dujų kompresoriai

7.2.3.2.1. Dujų kompresoriai tikrinami vadovaujantis gamintojo kompresoriaus naudojimo instrukcijos reikalavimais, bet ne rečiau kaip kas 500 darbo valandų.

7.2.3.2.2. Sustabdžius dujų kompresorių atidaromi karterio dangčiai ir patikrinama:

a) alkūninio veleno, kryžgalvės ir kitų detalių įkaitimo laipsnis;

b) visų alkūninio veleno švaistiklinio mechanizmo detalių tvirtinimas;

c) alkūninio veleno kakliukų geometriniai matmenys;

d) rėmo tvirtinimas prie pamato, varžtai, veržlės;

e) tarpai tarp įleidimo vožtuvo antgalio ir plaktuko;

f) uždegimo sistema ir jos detalės;

g) tepimo sistema: filtrai, vožtuvai (prapūtimo sistemos);

h) oro filtras, iki reikiamo lygio papildoma tepalo;

i) slėginio tepimo sistema (lubrikatoriai), ar patenka tepalas iki tepamų paviršių;

j) tepalo lygis variklio karteryje;

k) saugos įtaisai.

Taip pat:

1) likviduojamas tepalo, vandens, dujų, oro nuotėkis dujų kompresorinėje ir technologiniuose vamzdynuose;

2) atliekama tepalo, esančio karteryje, analizė;

3) pašalinami defektai, kurie buvo nustatyti dujų kompresoriaus darbo metu.

7.2.3.2.3. Jeigu kompresoriai nedirba, jiems atliekama tik periodinė išorinė apžiūra.

7.2.3.3. Kuro dujų sistema

7.2.3.3.1. Techninio patikrinimo metu tikrinama:

a) uždarymo įtaisų tvarkingumas, slėgio reguliatorių veikimas, koreguojamas dujų slėgis. Kuro dujų slėgis turi būti 3,5 – 4 bar;

b) saugos vožtuvų veikimas.

7.2.3.4. Impulso dujų sistema

7.2.3.4.1. Techninio patikrinimo metu tikrinama:

a) impulso dujų vamzdyno antikorozinės dangos būklė;

b) uždarymo įtaisai;

c) filtrai.

7.2.3.5. Tepimo sistema

7.2.3.5.1. Techninio patikrinimo metu tikrinama:

a) uždarymo įtaisai;

b) šildymo sistema;

c) tepalo lygio signalizacija;

d) siurblinės siurbliai;

e) valymo įrenginiai, elektros įžeminimas, vakuuminis siurblys, įtaisai, automatika.

7.2.3.6. Vandens tiekimo sistema

7.2.3.6.1. Techninio patikrinimo metu tikrinama:

a) geriamojo vandens bakteriologinis užterštumas, cheminė sudėtis pagal higienos normų reikalavimus;

b) technologinio vandens valymo kokybė pagal dujų kompresorių gamintojų rekomendacijas;

c) priešgaisrinio vandens kaupimo rezervuaras (tikrinamas rezervuaro sandarumas, jis valomas, vanduo chloruojamas).

7.2.3.7. Oro tiekimo sistema

7.2.3.7.1. Oro kompresoriai tikrinami, kai išdirba gamintojo nurodytą valandų skaičių. Tikrinimo metu atliekami gamintojo pateiktoje kompresorių naudojimo ir techninės priežiūros techninėje dokumentacijoje nurodyti darbai.

7.2.3.7.2. Techninio patikrinimo metu taip pat tikrinami saugos ir reguliavimo bei uždarymo įtaisai.

7.2.3.8. Kondensato surinkimo ir laikymo įrenginiai

7.2.3.8.1. Techninio patikrinimo metu vizualiai ir prietaisais patikrinama rinktuvų antikorozinė danga, pašalinamas kondensatas.

7.2.3.9. Vėdinimo sistema

7.2.3.9.1. Techninio patikrinimo metu tikrinama vėdinimo sistemų būklė ir jų aerodinaminiai rodikliai. Aerodinaminius rodiklius patikrina specializuota įmonė, turinti nustatyta tvarka išduotą leidimą atlikti šiuos darbus.

7.2.3.10. Automatikos, signalizacijos bei matavimo priemonių techninis patikrinimas

7.2.3.10.1. Automatikos, signalizacijos bei matavimo priemonės tikrinamos atsižvelgiant į KS įrenginių techninio patikrinimo terminus, nurodytus dokumento Dujų sistema. Skirstomieji ir vidaus dujotiekiai. Naudojimas, techninis aptarnavimas ir remontas. Taisyklės E priede.

7.2.3.10.2. Atlikti techninį patikrinimą reikia pagal automatikos, signalizacijos ir matavimo priemonių gamintojų rekomendacijas arba kitų priežiūros norminių aktų reikalavimus.

7.2.3.10.3. Saugos, blokavimo, reguliavimo automatikos ir signalizacijos sistemų veikimas turi būti tikrinamas pagal jų gamintojų instrukcijas.

7.2.3.10.4. Saugos, blokavimo, reguliavimo automatikos ir signalizacijos sistemų veikimo ribos turi atitikti parametrus, nurodytus automatikos derinimo ataskaitoje, garantuojančioje saugų ir patikimą įrenginių veikimą.

7.2.3.10.5. Matavimo prietaisai prižiūrimi, remontuojami ir tikrinami pagal teisinės metrologijos aktų reikalavimus.

 

7.2.4. Taisymas

7.2.4.1. Trūkumai ir gedimai, nustatyti naudojant (eksploatuojant) ir techniškai prižiūrint KS, turi būti analizuojami ir šalinami atliekant techninę priežiūrą, jei tai numatyta priežiūros darbų saugos ir technologijos instrukcijose ar pagal gedimų šalinimo grafiką, arba įrašomi į remonto darbų planus.

7.2.4.2. Dujų kompresoriai taisomi atsižvelgiant į 7.2.4.1 p. reikalavimus, bet ne rečiau kaip kas 4000 kompresoriaus darbo valandų.

7.2.4.3. Jeigu KS dirba be pertraukos visus metus, ji vieną kartą per metus (vasaros laikotarpiu) turi būti stabdoma ne mažiau kaip 48 valandoms eksploatavimo metu nustatytiems gedimams pašalinti ir stoties technologiniams įrenginiams paruošti darbui rudens-žiemos periodu.

 

7.3. Dujų skirstymo stotys

 

7.3.1. Bendrosios nuostatos

7.3.1.1. Dujų skirstymo stočių techninė priežiūra atliekama šių taisyklių, įrenginių gamintojų techninių dokumentų bei atitinkamų darbų saugos ir technologijos instrukcijų nustatyta tvarka, pagal savininko (darbdavio ar jo įgalioto asmens) patvirtintą grafiką.

7.3.1.2. DSS techninę priežiūrą sudaro:

a) įrenginių priežiūra;

b) techninis patikrinimas;

c) taisymas.

7.3.1.3. Įrenginių priežiūrą atlieka DSS prižiūrintis personalas – operatoriai arba DSS tarnyba.

7.3.1.4. Dujų skirstymo stočių technologinės schemos peržiūrimos ir koreguojamos ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus, o pakeitus technologinius įrenginius ar aprišimo schemą – nedelsiant.

7.3.1.5. DSS esantys slėginiai indai (dujų valymo mazgo talpyklos) prižiūrimi pagal Slėginių indų įrengimo ir saugaus eksploatavimo taisyklių reikalavimus.

 

7.3.2. Įrenginių priežiūra

7.3.2.1. Įrenginių priežiūra gali būti organizuota:

a) centralizuotai;

b) periodiškai;

c) budint namuose;

d) nuolat stebint prižiūrinčiam personalui.

7.3.2.2. Centralizuota priežiūra – jeigu DSS nėra prižiūrinčio personalo, techninę priežiūrą vieną kartą per savaitę atlieka DSS tarnybos personalas.

Prižiūrint centralizuotu būdu rekomenduojama eksploatuoti DSS, kuriose:

a) įrengta telemechanikos, avarinės ir saugos signalizacijos sistema, perduodanti signalą į operatoriaus butą ir dispečerinį punktą;

b) įrengta sistema, neleidžianti susiformuoti hidratų dariniams komunikacijose ir įrenginiuose (dujų arba įrenginių kaitinimo ir metanolio tiekimo sistemos);

c) registruojamas dujų suvartojimas per daugelį parų;

d) yra reguliavimo, saugos, valdymo sistemų impulso dujų paruošimo įrenginiai;

e) nuotolis nuo DSS tarnybos nuolatinės dislokacijos vietos – ne didesnis kaip 2 valandos važiavimo.

7.3.2.3. Periodiška priežiūra – vienos pamainos metu DSS prižiūri vienas operatorius, periodiškai lankydamasis DSS.

Prižiūrint periodiškai rekomenduojama eksploatuoti DSS, kuriose:

a) faktiškas našumas ne didesnis kaip 50 tūkst. m3/h;

b) įrengta telemechanikos, avarinės ir saugos signalizacijos sistema, kuri perduoda signalą į operatoriaus butą ir dispečerinį punktą;

c) įrengta sistema, neleidžianti susiformuoti hidratų dariniams komunikacijose ir įrenginiuose (dujų arba įrenginių kaitinimo ir metanolio tiekimo sistemos);

d) yra reguliavimo, saugos, valdymo sistemų impulso dujų paruošimo įrenginiai;

e) registruojami stoties pagrindiniai darbo parametrai.

7.3.2.4. Budėjimas namuose – DSS prižiūri du operatoriai, dirbantys patvirtintu grafiku.

Budėjimo namuose priežiūros forma rekomenduojama eksploatuoti DSS, kuriose:

a) faktinis našumas ne didesnis kaip 150 tūkst. m3/h, esant ne daugiau kaip dviem išėjimo į vartotojus kolektoriams;

b) įrengta telemechanikos, avarinės ir saugos signalizacijos sistema, kuri perduoda signalą į operatoriaus butą ir dispečerinį punktą;

c) įrengta sistema, neleidžianti susiformuoti hidratų dariniams komunikacijose ir įrenginiuose (dujų arba įrenginių kaitinimo ir metanolio tiekimo sistemos);

d) yra reguliavimo, saugos, valdymo sistemų impulso dujų paruošimo įrenginiai;

e) registruojami stoties pagrindiniai darbo parametrai.

7.3.2.5. Pamaininė priežiūra – prižiūrintis personalas ištisą parą budi DSS pamainomis, patvirtintu grafiku.

Pamaininė priežiūros forma rekomenduojama eksploatuoti DSS, kuriose:

a) faktinis našumas didesnis kaip 150 tūkst. m3/h, esant ne daugiau kaip dviem išėjimo į vartotojus kolektoriams;

b) įrengta telemechanikos, avarinės ir saugos signalizacijos sistema, kuri perduoda signalą į operatoriaus butą ir dispečerinį punktą;

c) įrengta sistema, neleidžianti susiformuoti hidratų dariniams komunikacijose ir įrenginiuose (dujų arba įrenginių kaitinimo ir metanolio tiekimo sistemos);

d) yra reguliavimo, saugos, valdymo sistemų impulso dujų paruošimo įrenginiai;

e) registruojami stoties pagrindiniai darbo parametrai.

7.3.2.6. Operatoriai, prižiūrintys DSS, tikrina:

a) dujų slėgį įeinant ir išeinant;

b) dujų temperatūrą įeinant ir išeinant;

c) dujų apskaitos prietaisų rodmenis;

d) dujų odoravimo laipsnį, suvartoto odoranto kiekį ir jo likutį;

e) saugos nuo korozijos įrenginių darbo režimą (srovę, įtampą, elektros skaitiklio rodmenis);

f) signalizacijos būklę.

Operatoriai patikrinimo rezultatus kiekvieną dieną perduoda į MD savininko dispečerinę tarnybą DSS darbo režimo perdavimo tvarka nustatytomis valandomis.

7.3.2.7. Prižiūrint DSS centralizuotai, dujų skirstymo stočių tarnyba tikrina:

a) privažiavimo kelių, aptvaro, teritorijos, įspėjamųjų ženklų būklę;

b) technologinių įrenginių sandarumą ir dujų kiekį patalpos ore;

c) technologinių įrenginių (reguliatoriai, saugos vožtuvai, dujų valymo, pašildymo ir odoravimo įrenginiai, uždarymo įtaisai) būklę;

d) matavimo prietaisų ir automatikos būklę;

e) ar tvarkinga ir veikia signalizacijos sistema;

f) telefono ryšio su dispečerine tarnyba būklę;

g) ar stoties darbo parametrai atitinka nustatytus režimus;

h) apšvietimo, šildymo ir vėdinimo sistemų būklę;

i) gaisro gesinimo priemonių būklę ir komplektavimą;

j) ar sandarios sienos, skiriančios technologines patalpas nuo katilinės patalpų;

k) ar yra ir ar tvarkinga techninė bei operatyvinė stoties dokumentacija.

 

7.3.3. Techninis patikrinimas

7.3.3.1. Bendrosios nuostatos

7.3.3.1.1. Techninis patikrinimas – tai visuma periodiškai atliekamų darbų, skirtų dujų skirstymo stoties parametrams, darbo režimams palaikyti ir atkurti, kad skirstymo stoties eksploatavimas būtų patikimas ir saugus.

7.3.3.1.2. DSS darbo parametrai, sutrikimai, techninio patikrinimo metu nustatyti trūkumai turi būti analizuojami ir numatomos priemonės bei darbai, kurie užtikrintų patikimą ir saugų skirstymo stoties darbą.

7.3.3.1.3. Techninio patikrinimo darbų apimtis ir periodiškumas nurodyti C priede.

7.3.3.2. Automatikos, signalizacijos bei matavimo priemonių techninis patikrinimas

7.3.3.2.1. Automatikos, signalizacijos bei matavimo priemonės tikrinamos atsižvelgiant į DSS įrenginių techninio patikrinimo terminus, nurodytus dokumento Dujų sistema. Skirstomieji ir vidaus dujotiekiai. Naudojimas, techninis aptarnavimas ir remontas. Taisyklės E priede.

7.3.3.2.2. Atlikti techninį patikrinimą reikia pagal automatikos, signalizacijos ir matavimo priemonių gamintojų rekomendacijas arba kitų priežiūros norminių aktų reikalavimus.

7.3.3.2.3. Saugos, blokavimo, reguliavimo automatikos ir signalizacijos sistemų veikimas turi būti tikrinamas pagal jų gamintojų instrukcijas.

7.3.3.2.4. Saugos, blokavimo, reguliavimo automatikos ir signalizacijos sistemų veikimo ribos turi atitikti parametrus, nurodytus automatikos derinimo ataskaitoje, garantuojančioje saugų ir patikimą įrenginių veikimą.

7.3.3.2.5. Matavimo prietaisai prižiūrimi, remontuojami ir tikrinami pagal teisinės metrologijos aktų reikalavimus.

 

7.3.4. Taisymas

7.3.4.1. Trūkumai ir gedimai, nustatyti naudojant (eksploatuojant) bei techniškai prižiūrint dujų skirstymo stotis, turi būti analizuojami ir šalinami atliekant techninę priežiūrą, jei tai numatyta priežiūros darbų saugos ir technologijos instrukcijose ar pagal gedimų šalinimo grafiką, arba įrašomi į remonto darbų planus.

 

8. REMONTAS

 

8.1. Bendrosios nuostatos

 

8.1.1. Magistralinio dujotiekio remonto darbai planuojami įvertinant jų techninės priežiūros, taisymo, avarijų lokalizavimo rezultatus bei MD techninę būklę.

8.1.2. Analizės rezultatų pagrindu turi būti sudaromos MD sudedamųjų dalių remonto programos, remonto darbų planai.

8.1.3. Remonto darbai atliekami vadovaujantis defektiniais aktais pagal patikslintus arba naujus darbo projektus ir parengtas preliminarias darbų sąmatas.

8.1.4. Remonto darbų sritys yra:

magistralinio dujotiekio sistemos, atskirų jos sudedamųjų dalių keitimas;

paleidimo ir derinimo darbai;

avariniai darbai ir dujų tiekimo atnaujinimas.

8.1.5. Remontuojant magistralinio dujotiekio sistemą, kai keičiamos jo sudedamosios dalys ar elementai, keičiama dalies dujotiekio izoliacija, turi būti iškviečiamas Vyriausybės įgaliotos priežiūros institucijos ekspertas darbams patikrinti.

 

8.2. Magistralinio dujotiekio trasa (linijinė dalis)

 

8.2.1. MD linijinės dalies remonto darbų sričiai priskiriama:

a) dujotiekio išardymas (išmontavimas), perklojimas, atskirų dujotiekio ruožų keitimas, dujotiekio įgilinimo darbai;

b) dujotiekio izoliacijos atnaujinimas;

c) papildomų dujotiekio įvadų, atšakų paklojimas ten, kur dujų slėgis per mažas;

d) izoliuojančių jungčių įrengimas veikiančiuose dujotiekiuose;

e) požeminio dujotiekio altitudžių koregavimas užpilant (nukasant) gruntą;

f) želdinių, medžių, augančių per arti nuo magistralinio dujotiekio, pašalinimas;

g) saugos nuo elektrocheminės korozijos įrenginių esamoje MD sistemoje įrengimas;

h) saugos nuo elektrocheminės korozijos įrenginių, anodinių įžemiklių taisymas ar papildomų įžemiklių įrengimas;

i) dujotiekio įrenginių, uždarymo įtaisų, prietaisų remontas arba pakeitimas jiems susidėvėjus, moraliai pasenus ar pasibaigus jų naudojimo laikui;

j) perėjų per vandens kliūtis sutvarkymas, išvalant, užpilant gruntą;

k) perėjų per vandens kliūtis vamzdžių izoliacijos bei apsaugos nuo mechaninių pažeidimų, balastinių svorių remontas ar pakeitimas naujais;

l) metanolio įpylimo taškų remontas ar naujų įrengimas;

m) uždarymo įtaisų aikštelių aptvaro remontas, keičiant visus atraminius stulpelius ir tvorą, aikštelių žvyravimas ir mechanizuotas išlyginimas;

n) privažiavimo kelių prie uždarymo įtaisų aikštelių, katodinės saugos nuo korozijos stočių ir kitų linijinės dalies įrenginių remontas ir atnaujinimas;

o) dujotiekio perėjų per geležinkelius, automobilių kelius ir jų dėklų remontas;

p) kabelinių ir oro ryšio linijų atskirų tarpų pakeitimas ar naujų (trūkstamų) įrengimas.

 

8.3. Dujų kompresorių stotys

 

8.3.1. Dujų kompresorių stočių remonto darbų sričiai priskiriama:

a) stoties technologinių įrenginių dalinis ir visiškas išardymas, remontuojant ar pakeičiant susidėvėjusias sudėtines jų dalis;

b) įrenginių ir technologinių vamzdynų bei jų įrenginių remontas, pakeitimas;

c) įrenginių ir technologinių vamzdynų išorinės, vidinės apžiūrų metu nustatytų trūkumų šalinimas;

d) antikorozinės dangos, uždarymo įtaisų remontas;

e) technologinių įrenginių pamatų aikštelių remontas ar pakeitimas;

f) elektros, apšvietimo, šildymo, vandens ir oro tiekimo sistemų, automatikos, signalizacijos, ryšio ir kitų sistemų remontas bei papildomų sistemų įrengimas;

g) matavimo priemonių remontas ir keitimas;

h) apsaugos nuo žaibo ir įžeminimo sistemų įrenginių remontas ir keitimas;

i) slėginių indų vidaus apžiūra, tyrimai ir bandymai;

j) talpyklų ir jų įrenginių remontas;

k) kompresorių, siurblių, talpyklų, uždarymo įtaisų ir kitų technologinių įrenginių keitimas;

l) pastatų statybinių konstrukcijų remontas;

m) aikštelės aptvaro remontas, keičiant daugiau kaip pusę atraminių stulpelių ir tvoros, aikštelės žvyravimas ir asfaltavimas panaudojant mechanizmus;

n) kiti būtini darbai.

8.3.2. Dujų kompresoriai, dalinai išardant, remontuojami kas 8 tūkst. kompresoriaus darbo valandų, o visiškai išardant – kas 40-50 tūkst. darbo valandų.

8.3.3. Atlikus dujų kompresoriaus remonto darbus, agregatas turi būti išbandomas 0,5 valandos laisva eiga ir 3 valandas – apkrautas.

 

8.4. Dujų skirstymo stotys

 

8.4.1. Dujų skirstymo stočių remonto darbų sričiai priskiriama:

a) papildomų redukavimo linijų įrengimas esamose stotyse;

b) dujų vamzdynų ir technologinių įrenginių bei uždarymo įtaisų remontas, jų pakeitimas;

c) telemechanikos, elektros, apšvietimo, šildymo, vėdinimo, automatikos, signalizacijos, ryšio ir kitų sistemų remontas bei papildomų sistemų įrengimas;

d) matavimo priemonių remontas ir keitimas;

e) apsaugos nuo žaibo ir įžeminimo sistemų įrenginių remontas, keitimas, naujų įrengimas eksploatuojamose DSS;

f) pastato statybinių konstrukcijų remontas;

g) aikštelių aptvaro remontas, keičiant daugiau kaip pusę atraminių stulpelių ir tvoros, aikštelių žvyravimas, asfaltavimas panaudojant mechanizmus;

h) kiti būtini darbai.

 

8.5. Paleidimo ir derinimo darbai

 

8.5.1. Paleidimo ir derinimo darbai atliekami po dujų kompresorių remonto iš dalies ar visiškai išardant, po sudėtingo MD sistemos remonto ar rekonstravimo, ją priėmus naudoti.

8.5.2. Dujų kompresorių, kompresorinės bei dujų skirstymo stočių technologinių įrenginių paleidimo ir derinimo darbai atliekami pagal šių įrenginių techninių dokumentų ir priežiūros norminių aktų reikalavimus.

8.5.3. Paleidimo ir derinimo darbai turi būti atliekami pagal pavojingų darbų su dujomis reikalavimus. Juos atlieka kvalifikuotos tarnybos, turinčios leidimą šiai veiklai.

 

8.6. Avariniai darbai

 

8.6.1. MD savininkas privalo turėti kvalifikuotas avarijų lokalizavimo tarnybas.

8.6.2. Avarijos lokalizuojamos pagal parengtus avarijų lokalizavimo ir likvidavimo MD planus bei bendruosius organizacijų veiksmus lokalizuojant ir likviduojant avarijas.

8.6.3. Lokalizavus avariją, likviduoti avarijos pasekmes ir atnaujinti dujų tiekimą gali MD savininko kvalifikuotos tarnybos, gavusios avariją tiriančios komisijos leidimą.

8.6.4. Avariniai atstatymo darbai turi būti atlikti apimtimi, numatyta avarijos tyrimo komisijos akte.

 

9. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9.1. Įsigaliojus šioms taisyklėms nustoja galios:

9.1.1. „Magistralinių dujotiekių dujų skirstymo stočių aptarnavimo tipiniai nuostatai“, patvirtinti 1976 m. sausio 6 d. SSSR dujų pramonės ministerijos;

9.1.2. „Gamybinio susivienijimo „Zapadtransgaz“ magistralinių dujotiekių linijinės dalies techninio aptarnavimo ir remonto nuostatai“, patvirtinti 1990 m. spalio 5 d. gamybinio susivienijimo „Zapadtransgaz“;

9.1.3. „10GK tipo kompresorių su dujų varikliais planinio perspėjamojo remonto nuostatai“, patvirtinti 1973 m. gruodžio 29 d. SSSR dujų pramonės ministerijos;

9.1.4. „Magistralinių dujotiekių techninės eksploatacijos taisyklių“, patvirtintų 1988 m. kovo 22 d. SSSR dujų pramonės ministerijos, 2 skyrius, 5.8; 6.19; 7.7; 7.8; 7.9; 7.12; 7.33; 11.11; 11.15; 11.17; 11.27; 17.7; 18.11; 19.7; 29.5; 39.20 punktai.

______________

 


A priedas (normatyvinis)

 

A.1 Magistralinio dujotiekio apėjimas ar apvažiavimas

 

A.1 lentelė

 

Atliekami darbai

Periodiškumas

Pastabos

Linijinės dalies

Du kartus per metus

 

 

 

 

1.1. Požeminių perėjų per gamtines kliūtis (upes, skardžius, upelius) krantų patikrinimas

Du kartus per metus

Pavasarį ir rudenį

 

 

 

1.2. Vamzdyno antžeminių dalių (sankirtos, čiaupų kolonos, dujų ėmimo stovai, aptvaras) patikrinimas

Tris kartus per metus

Pavasarį, vasarą, žiemą

 

 

 

1.3. Perėjų per geležinkelius, automobilių kelius, upes, griovius būklės patikrinimas

 

 

 

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

1.4. Dėklų (jų traukos vamzdžių („žvakių“) perėjose per geležinkelius ir automobilių kelius užterštumo dujomis patikrinimas prietaisais

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

1.5. Požeminio dujotiekio įgilinimo matavimas galimose vietovės reljefo pasikeitimo vietos

Jei reikia, pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

 

1.6. Uždarymo įtaisų aikštelių aptvarų, užraktų, įspėjamųjų ženklų būklės patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

1.7. Uždarymo įtaisų išorinė apžiūra, dujų nuotėkio nustatymas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

1.8. Uždarymo įtaisų valdymo mazgų, impulso linijų, ventilių apžiūra

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

1.9. Uždarymo įtaisų veikimo patikrinimas, uždarant iki 15% ir atidarant juos rankiniu arba automatiniu būdu

Vieną kartą per ketvirtį

 

 

A.2 Magistralinio dujotiekio linijinės dalies techninis patikrinimas

 

A.2 lentelė

 

Atliekami darbai

Periodiškumas

Pastabos

1.1. Izoliacijos būklės tikrinimas

Vieną kartą per 5 metus

 

 

 

 

1.2. Krūmų ir medžių pašalinimas mechaniniu būdu

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.3. Izoliacijos sutvarkymas dujotiekio ir antžeminių dujotiekio įtaisų įėjimo ir išėjimo vamzdžių susikirtimo su žeme vietose

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.4. Krantų tvirtinimo darbai, išplautų krantų užpylimas

Jeigu reikia

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.5. Povandeninės perėjos būklės tikrinimas

Po metų nuo eksploatavimo pradžios;

vieną kartą per 3 metus

 

 

 

 

1.6. Antžeminių perėjų dažymas

Jeigu reikia

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.7. Antžeminių uždarymo įtaisų dujų įtekėjimo ir ištekėjimo vamzdžių alkūnių sienelių storio matavimas prietaisais

Vieną kartą per 2 metus

 

 

 

 

1.8. Augmenijos pašalinimas iš uždarymo įtaisų aikštelių ir aplink jas

Du kartus per vasarą

Jeigu reikia, augmenija turi būti šalinama dažniau

 

 

 

1.9. Uždarymo įtaisų pripildymas tepalu, jeigu reikia – tepalo pakeitimas

Du kartus per metus

Papildomai – esant dujų nuotėkiui arba po remonto darbų

 

 

 

1.10. Nesandarumų pašalinimas dujų ir tepalo nuotėkio vietose uždarymo įtaisų aikštelėse

Du kartus per metus

Arba pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.11. Uždarymo įtaisų, aikštelių aptvarų, prapūtimo vamzdžių („žvakių“) dažymas, numeracijos atnaujinimas

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.12. Uždarymo įtaisų aptvaro stulpelių ir kitų dalių keitimas, atliekant žemės kasimo ar suvirinimo darbus

Jeigu reikia

Pagal apėjimo arba apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.13. Uždarymo įtaisų hidraulinės sistemos tvarkingumo patikrinimas

Du kartus per metus

 

 

 

 

1.14. Uždarymo įtaisų reduktorių tepimas, siurblių revizija, tepiklio pripildymas

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

1.15. Trasos žymėjimo stulpelių, įspėjamųjų ženklų ir užrašų atnaujinimas

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus

Pagal apėjimo ar apvažiavimo rezultatus

 

 

 

1.16. Uždarymo įtaisų tarpiklių būklės patikrinimas ir, jeigu reikia, pakeitimas

Vieną kartą per metus

 

______________

 


B priedas (normatyvinis)

 

B.1 Dujų kompresorių stočių techninio patikrinimo periodiškumas

 

B.1 lentelė

 

Objektas

Darbų periodiškumas

1. Dujų kompresoriai

Išdirbus gamintojo nustatytą valandų skaičių arba vieną kartą per ketvirtį, jei dujų kompresorius nedirbo

 

 

2. Antžeminių technologinių dujotiekio vamzdžių alkūnių sienelių storio matavimas prietaisais

Ne rečiau kaip vieną kartą per 2 metus

 

 

3. Kondensato surinkimo įrenginiai

Vieną kartą per metus

 

 

4. Kuro dujų sistema

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

5. Impulso dujų sistema

Vieną kartą per metus

 

 

6. Tepimo sistema

Vieną kartą per metus

 

 

7. Vandens tiekimo sistemos:

 

– geriamojo vandens

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

– technologinio vandens

Vieną kartą per savaitę ir po kiekvieno papildymo

– priešgaisrinio vandens

Vieną kartą per metus

 

 

8. Oro tiekimo sistema:

 

– kompresoriai

Išdirbus gamintojo nurodytą valandų skaičių

– vožtuvų, saugos ir reguliavimo įtaisai

Vieną kartą per 6 mėnesius

– uždarymo įtaisai

Vieną kartą per metus

 

 

9. Vėdinimo sistema

Vieną kartą per metus

 

 

10. Automatikos ir signalizacijos sistema:

 

– kompresoriaus avarinio stabdymo automatika

Dujų kompresoriaus patikrinimo metu

– kompresoriaus avarinio stabdymo automatika, saugos vožtuvai

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

– slėgio padidėjimo virš normos saugos įtaisai (davikliai)

Vieną kartą per mėnesį

– kuro dujų slėgio avarinio sumažėjimo saugos įtaisai Vieną kartą per mėnesį (signalizacija)

 

 

 

– darbo zonos kompresorių ceche užterštumo dujomis kontrolės sistema

Vieną kartą per mėnesį

 

 

– rezervinio elektros maitinimo šaltinis (jį įjungiant ir išjungiant)

Vieną kartą per mėnesį

 

______________

 


C priedas (normatyvinis)

 

C.1 Dujų skirstymo stočių techninė priežiūra

 

C.1 lentelė

 

Atliekami darbai

Periodiškumas

Pastabos

 

1. Perjungimo mazgas

1.1. Uždarymo įtaisų sandarumo ir veikimo patikrinimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

1.2. Nuotolinio valdymo uždarymo įtaisų veikimo patikrinimas iš valdymo skydo arba mazgo

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

1.3. Uždarymo įtaisų revizija ir eigos tolygumo patikrinimas

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

1.4. Saugos vožtuvų revizija, veikimo derinimas ir plombavimas

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

1.5. Komunikacijų ir įrenginių dažymas, atnaujinant užrašus ir dujų krypties rodykles

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

2. Dujų valymo mazgas

2.1. Uždarymo įtaisų įėjimo ir išėjimo bei drenažo linijos revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

2.2. Įrenginių ir vamzdynų išorinių paviršių dažymas, užrašų bei rodyklių atnaujinimas

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip vieną kartą per 3 metus

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

3. Dujų pašildymo mazgas

3.1. Degimo reguliavimo ir saugumo automatikos veikimo patikrinimas, reguliavimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

3.2. Uždarymo įtaisų sandarumo patikrinimas

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

 

 

3.3. Šilumokaičio revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

3.4. Dujų kaitintuvo revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

3.5. Uždarymo įtaisų dujų ir vandens linijose revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

3.6. Degimo reguliavimo ir saugumo automatikos blokų revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

3.7. Šildytuvų ir vamzdynų šiluminės izoliacijos pažeidimų pašalinimas

Jeigu reikia

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

 

 

3.8. Dūmtraukių patikrinimas ir valymas

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

 

4. Dujų slėgio redukavimo mazgas

4.1. Darbinių ir rezervinių linijų veikimo patikrinimas ir reguliavimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

4.2. Impulso dujų paruošimo mazgo veikimo patikrinimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

4.3. Uždarymo įtaisų funkcinis patikrinimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

4.4. Reguliavimo ir uždarymo įtaisų revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

4.5. Sugėriklio (absorbento) regeneravimas impulso dujų paruošimo mazge

Jeigu reikia

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

 

 

4.6. Įrenginių ir vamzdynų dažymas, užrašų ir dujų srauto krypties rodyklių

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip kas 3 metai atnaujinimas

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

5. Dujų apskaitos mazgas

5.1. Planimetrų rodmenų patikrinimas kontroline liniuote

Vieną kartą per 10 dienų

 

 

 

 

5.2. Apskaitos prietaisų rodmenų tikslumo patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

5.3. Tepalo lygio patikrinimas ir, jeigu reikia, papildymas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

5.4. Jungčių sandarumo patikrinimas, nesandarumų pašalinimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

5.5. Apskaitos prietaisų periodinė patikra

Standartizacijos departamento nustatytais terminais

 

 

 

6. Dujų odoravimo mazgas

 

6.1. Odoranto suvartojimo patikrinimas ir reguliavimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

6.2. Dozuojančio siurblio veiklos patikrinimas

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

 

 

6.3. Sandarinimo tarpiklių ir riebokšlių pakeitimas

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

6.4. Odoravimo įrenginių revizija

Vieną kartą per metus

 

 

7. Kiti įrenginiai

7.1. Saugos, gaisrinės saugos ir nuotolinės signalizacijos sistemų funkcinis ir veikimo tikslumo patikrinimas

 

 

 

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

7.2. Redukavimo linijų uždarymo įtaisų nuotolinio valdymo patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

7.3. Matavimo prietaisų ir automatikos jungčių sandarumo patikrinimas ir nuotėkio šalinimas

Vieną kartą per mėnesį

 

 

 

 

7.4. Matavimo prietaisų ir automatikos veiklos ir tikslumo patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

7.5. Telemechanikos sistemos daviklių nuostatų patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

7.6. Telemechanikos sistemos veikimo nustatytais režimais patikrinimas

Vieną kartą per 3 mėnesius

 

 

 

 

7.7. Telemechanikos ir ryšio priemonių revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

7.8. Elektros įrenginių įžeminimo patikrinimas

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

 

 

7.9. Žaibolaidžių jungčių su įžeminiu patikrinimas

Vieną kartą per 6 mėnesius

 

 

 

 

7.10. Elektros įrenginių revizija

Vieną kartą per metus

 

 

 

 

7.11. Elektros įrenginių ir žaibolaidžių dažymas

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip kas 3 metai

Pagal priežiūros darbų rezultatus

 

 

 

7.12. Šildymo ir vėdinimo sistemų patikrinimas

Vieną kartą per metus prieš šildymo sezoną

 

 

 

 

7.13. Šildymo ir vėdinimo sistemų dažymas

Jeigu reikia, bet ne rečiau kaip kas 5 metai

 

 

 

 

7.14. Apšvietimo sistemų būklės patikrinimas

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus

 

 

 

 

7.15. Vamzdžių metalo būklės tikrinimas

Vieną kartą per 5 metus

 

 

______________

 


D priedas (informacinis)

 

Norminių dokumentų sąrašas

 

1. Slėginių indų įrengimo ir saugaus eksploatavimo taisyklės, patvirtintos 1987 m. lapkričio 27 d. SSSR valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugos priežiūros komiteto (vertimas iš rusų kalbos).

2. Saugos taisyklės eksploatuojant elektros įrenginius (Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos 1995 m. gruodžio 27 d. įsakymas Nr. 264).

3. Magistralinių dujotiekių techninio eksploatavimo taisyklės, patvirtintos 1988 m. kovo 22 d. SSSR dujų pramonės ministerijos (vertimas iš rusų kalbos).

4. Saugumo taisyklės eksploatuojant magistralinius dujotiekius, patvirtintos 1984 m. kovo 16 d. SSSR dujų pramonės ministerijos (vertimas iš rusų kalbos).

5. Magistralinių dujotiekių apsaugos taisyklės (Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos 1993 m. lapkričio 5 d. įsakymas Nr. 152).

6. Kėlimo kranų įrengimo ir saugaus eksploatavimo taisyklės, patvirtintos 1969 m. gruodžio 30 d. SSSR valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugos priežiūros komiteto (vertimas iš rusų kalbos).

7. Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimas Nr. 343).

8. Dujų sistema. Skirstomieji ir vidaus dujotiekiai. Naudojimas, techninis aptarnavimas ir remontas. Taisyklės (Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. sausio 19 d. įsakymas Nr. 20).

______________