VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS
PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO 2005 M. BALANDŽIO 12 D. ĮSAKYMO NR. 2B-107 „DĖL TACHOGRAFŲ DIRBTUVIŲ VEIKLOS TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO
2009 m. gegužės 27 d. Nr. 2B-204
Vilnius
1. Pakeičiu Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2005 m. balandžio 12 d. įsakymą Nr. 2B-107 „Dėl Tachografų dirbtuvių veiklos taisyklių“ (Žin., 2005, Nr. 53-1821):
1.1 išdėstau 2.1 ir 2.2 punktus taip:
2. Pavedu:
2.1. Bendrajam skyriui su įsakymu supažindinti Inspekcijos viršininko pavaduotojus Eugenijų Ruškų ir Romaną Vilčinską, Saugaus eismo ir Technikos skyrius;
PATVIRTINTA
Valstybinės kelių transporto inspekcijos
prie Susisiekimo ministerijos viršininko
2005 m. balandžio 12 d.
įsakymu Nr. 2B-107
(Valstybinės kelių transporto inspekcijos
prie Susisiekimo ministerijos viršininko
2009 m. gegužės 27 d.
įsakymo Nr. 2B-204 redakcija)
TACHOGRAFŲ DIRBTUVIŲ VEIKLOS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tachografų dirbtuvių veiklos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus tachografų dirbtuvėms, tachografų dirbtuvių vadovams ir mechanikams, teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą suteikimo, šios teisės sustabdymo, atnaujinimo ir panaikinimo tvarką.
2. Šios Taisyklės taikomos visoms Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotoms įmonėms, kurioms suteikta teisė ar kurios siekia gauti teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą, taip pat tachografų dirbtuvių vadovams ir mechanikams.
3. Tachografų dirbtuves pagal savo kompetenciją kontroliuoja Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija).
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
5. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Aktyvavimas – procedūra, po kurios skaitmeninis tachografas pradeda veikti ir atlieka visas funkcijas, įskaitant ir apsaugos, skirtos skaitmeninio tachografo duomenis apsaugoti taip, kad jais būtų negalima neleistinai pasinaudoti, nustatyti bet kokius mėginimus tai padaryti, saugoti, kad perduodami duomenys būtų autentiški ir nepažeisti.
Atitikties įvertinimas – tachografų dirbtuvių atitikties šiose Taisyklėse nustatytiems reikalavimams įvertinimas.
Dirbtuvės kortelė – skaitmeninio tachografo kortelė, kuri identifikuoja patvirtintą dirbtuvę ir dirbtuvės kortelės turėtoją, leidžia aktyvuoti, kalibruoti skaitmeninį tachografą, tikrinti ir perkelti duomenis iš skaitmeninio tachografo į kitas skaitmenines rinkmenas.
Duomenų perkėlimas – transporto priemonės skaitmeninio tachografo arba skaitmeninio tachografo kortelės atmintyje saugomų visų duomenų arba jų dalies kopijavimas kartu su skaitmeniniu parašu.
Eksploatacijos nutraukimas – procedūra, kurios metu konstatuojama, kad skaitmeninio tachografo toliau eksploatuoti negalima, ir išduodama eksploatacijos nutraukimo pažyma.
Įmonės kortelė – skaitmeninio tachografo kortelė, kuri identifikuoja teisėtą transporto priemonės valdytoją, užrakina transporto priemonės valdytojo duomenis ir leidžia transporto priemonės valdytojo skaitmeniniame tachografe kaupiamus ir saugomus duomenis rodyti ekrane, juos perkelti į kitą skaitmeninę rinkmeną ir spausdinti.
Įrengimas – tachografo sumontavimas transporto priemonėje.
Kalibravimas – transporto priemonės parametrų, saugomų tachografo atmintyje, atnaujinimas arba patvirtinimas; transporto priemonės parametrus sudaro jos identifikavimas ir charakteristikos: w – transporto priemonės būdingasis koeficientas, k – tachografo konstanta, 1 – efektyvusis padangų apskritimo ilgis, greičio ribotuvo nustatymas (jei yra), esamas laikas (UTC), odometro (kilometražo skaitiklio) rodmuo.
Periodinė patikra (toliau – patikra) – operacijų, kurios atliekamos patikrinti, ar tachografas veikia tinkamai ir ar jo nustatymai atitinka transporto priemonės parametrus, visuma.
Plombavimas – tachografo ir jo jungčių užraktų ženklinimas švino ar kitos plastiškos medžiagos spaudu tam skirtose vietose.
Remontas – bet koks tachografo remontas, dėl kurio reikia išjungti jo maitinimą arba atjungti kitus tachografo komponentus, arba jį atidaryti.
Skaitmeninio tachografo registruojami duomenys (toliau – registruojami duomenys) – tai skaitmeninio tachografo atmintyje registruojami ir saugomi duomenys apie jo įrangos identifikavimą, apsaugos elementus, vairuotojo kortelės įdėjimo ir išėmimo datą ir laiką, vairuotojo veiklą, vietas, kur prasideda ir (arba) baigiasi dienos darbo laikotarpiai, odometro rodmenis, greitį, gedimus, kalibravimą, laiko koregavimą, kontrolės veiklą, įmonės identifikavimą, duomenų perkėlimo veiklą, ypatingas būsenas, tachografo kortelės turėtojo vardą ir pavardę, tachografo kortelės numerį, išduodančios valstybės narės žymenį ir galiojimo pabaigos datą, angos, į kurią tachografo kortelė įdėta, žymenį, transporto priemonę, kuria anksčiau naudojosi vairuotojas, transporto priemonės registracijos numerį ir registruojančios valstybės narės žymenį.
Skaitmeninis parašas – prie duomenų paketo pridėti duomenys arba jų kriptografinė transformacija, duomenų paketo gavėjui leidžianti įsitikinti duomenų paketo autentiškumu ir nepažeistumu.
Tachografas – visa įranga, skirta transporto priemonėje įrengti, rodyti, saugoti (tik skaitmeninio tachografo atveju) bei automatiškai arba pusiau automatiškai registruoti išsamią informaciją apie šios transporto priemonės judėjimą ir tam tikrus jos vairuotojų darbo ir poilsio laikotarpius; tachografas gali būti skaitmeninis ir neskaitmeninis.
Tachografų dirbtuvė (toliau – dirbtuvė) – Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta tvarka įregistruota įmonė, kuriai Inspekcijos viršininko įsakymu suteikta teisė atlikti tachografų techninę priežiūrą.
Tachografų dirbtuvės mechanikas (toliau – dirbtuvės mechanikas) – fizinis asmuo, dirbantis tachografų dirbtuvėje ir turintis teisę atlikti tachografų techninę priežiūrą.
Tachografų dirbtuvės vadovas (toliau – dirbtuvės vadovas) – fizinis asmuo, dirbantis tachografų dirbtuvėje, ir įmonės, kuriai suteikta ar kuri siekia įgyti teisę atlikti tachografų techninę priežiūrą, vadovo įsakymu paskirtas į dirbtuvės vadovo pareigas bei atitinkantis šiose Taisyklėse jam nustatytus reikalavimus.
Techninė priežiūra – tachografo įrengimas, aktyvavimas, kalibravimas, plombavimas, periodinė patikra, remontas ar eksploatacijos nutraukimas.
III. DIRBTUVIŲ REIKALAVIMAI
7. Dirbtuvės patalpos, kuriose atliekami tachografų techninės priežiūros darbai, turi:
7.3. turėti atskirą rakinamą dirbtuvės mechanikų patalpą, kurioje butų laikoma kompiuterinė technika ir forminami tachografų techninės priežiūros atlikimo dokumentai; dirbtuvės patalpose, taip pat ir dirbtuvės mechanikų patalpose, kuriose atliekama tachografų techninė priežiūra, turi būti įrengta šildymo sistema;
7.4. turėti įrengtas efektyvias transporto priemonių išmetamųjų dujų ištraukimo ventiliacines sistemas;
8. Dokumentams, dirbtuvės kortelėms, įrengimo plokštelėms, plombavimo medžiagoms, patikros žymenims ir patikros sertifikatams saugoti dirbtuvės mechaniko patalpoje turi būti įrengta rakinama plieninė spintelė ar seifas, tvirtinami prie grindų arba sienos. Šioje patalpoje neturi būti kitų daiktų ar įrangos, kurie nenaudojami tachografų techninės priežiūros darbams.
9. Dirbtuvėje turi būti ši įranga ir prietaisai:
9.1. tachografų patikros prietaisas, reikalingas atitinkamo tipo tachografo techninei priežiūrai atlikti;
9.4. įranga, skirta perkelti duomenis iš skaitmeninio tachografo į dirbtuvės kompiuterines laikmenas;
10. Tachografų patikra turi būti atliekama naudojant transporto priemonių traukos (stabdžių bandymo) arba besisukančių ritinių kelio imitavimo stendą. Iki 2009 m. gruodžio 31 d. neskaitmeninių tachografų patikra gali būti atliekama atstumų matavimo metodu ne mažiau kaip 30 metrų ilgio uždaroje patalpoje.
11. Dirbtuvė privalo:
11.3. po vienerių metų nuo suteiktos teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą datos Nacionaliniam akreditacijos biurui parengti ir pateikti akreditacijos dokumentus;
11.4. ne vėliau kaip po dvejų metų nuo suteiktos teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą dienos būti akredituota pagal LST EN ISO/IEC17020:2005 „Bendrųjų įvairių tipų kontrolės įstaigų veikimo kriterijų“ arba LST EN ISO/IEC17025:2006 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliamų bendrųjų reikalavimų“ standarto reikalavimus.
IV. REIKALAVIMAI DIRBTUVĖS VADOVUI
12. Dirbtuvėje turi dirbti dirbtuvės vadovas, kuris yra tiesiogiai atsakingas už dirbtuvės vykdomą veiklą.
13. Dirbtuvės vadovas privalo užtikrinti, kad:
13.1. įranga, naudojama tachografų techninei priežiūrai atlikti, atitiktų matavimo sieties reikalavimus;
13.3. dirbtuvės mechanikų patalpoje nebūtų atliekami kiti darbai, nesusiję su tiesioginių funkcijų vykdymu;
13.4. periodiškai būtų rengiami dirbtuvės mechanikų atliekamo darbo kokybės patikrinimai; nustačius trūkumus, būtų imtasi priemonių šiuos trūkumus pašalinti;
13.9. dirbtuvei išduotos galiojančios dirbtuvės kortelės būtų pateikiamos Inspekcijos pareigūnams patikrinti, jiems to pareikalavus;
13.10. nenaudojamos dirbtuvės kortelės, plombavimo įranga ir apskaitos dokumentai būtų tinkamai laikomi saugioje vietoje;
13.11. apie pamestas, pavogtas ar blogai veikiančias dirbtuvės korteles būtų nedelsiant pranešta Inspekcijai;
13.12. prašymas ir kiti dokumentai dėl dirbtuvės kortelės pakeitimo ar atnaujinimo Inspekcijai būtų pristatyti laiku;
13.13. per tris darbo dienas Inspekcijai būtų grąžintos dirbtuvei išduotos dirbtuvės kortelės tais atvejais, kai teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą yra sustabdoma arba panaikinama, kai dirbtuvės kortelės turėtojas atleidžiamas iš darbo ar dėl kitų priežasčių neatitinka reikalavimų, kurių pagrindu išduota dirbtuvės kortelė;
13.14. informacija apie atliktą tachografų techninę priežiūrą Inspekcijai būtų teikiama, Inspekcijos pareigūnams to pareikalavus;
13.16. dirbtuvės mechanikas praneštų jam apie visus pažeidimus, kaip numatyta šių Taisyklių 18 ir 21 punktuose;
13.17. Inspekcija ne vėliau kaip kitą darbo dieną būtų informuojama pateikiant jai pranešimą apie pažeidimus, nurodytus šių Taisyklių 17.2–17.6 punktuose; pranešime turi būti nurodyta transporto priemonės markė, valstybinis numeris, VIN kodas, įmonės pavadinimas, įmonės kodas, adresas, asmens, atvykusio su transporto priemone, vardas, pavardė ir nustatytas (-i) pažeidimas (-ai);
13.18. būtų atliktas transporto priemonės patikrinimas, nustatant, ar joje nėra pažeidimų, kaip numatyta šių Taisyklių 20 punkte, kai tokią transporto priemonę į dirbtuves nukreipia Inspekcijos pareigūnai; šiuo atveju transporto priemonės teisėtas valdytojas turi pateikti dirbtuvės vadovui ar dirbtuvės mechanikui Inspekcijos išduotą pažymą (šių Taisyklių 1 priedas), kurioje pateikiama dirbtuvės išvada apie nustatytus pažeidimus;
14. Dirbtuvės vadovas tvarko:
14.1. transporto priemonių, kuriose įrengti tachografai ir atlikta šių tachografų techninė priežiūra, identifikavimo duomenis (transporto priemonės valstybiniai ir identifikavimo numeriai), kurie turi būti saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus;
14.2. pranešimų, nurodytų šių Taisyklių 13.17 punkte, apskaitą; dirbtuvėje pranešimai saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus;
14.4. išduotų patikros žymenų, patikros sertifikatų bei pažymų, kad duomenų perkelti negalima, apskaitą;
V. REIKALAVIMAI DIRBTUVĖS MECHANIKUI
15. Dirbtuvėje turi dirbti dirbtuvės mechanikas, turintis jo kompetenciją patvirtinantį dokumentą, išduotą tachografo gamintojo ar jo įgalioto atstovo, ir metrologo tikrintojo arba tachografų tikrintojo pažymėjimą, o dirbtuvėje, atliekančioje skaitmeninių tachografų techninę priežiūrą, dirbtuvės mechanikas papildomai turi turėti galiojančią asmeninę dirbtuvės kortelę. Dirbtuvės mechanikas atlieka tachografo įrengimą, aktyvavimą, kalibravimą, periodinę patikrą, plombavimą, duomenų perkėlimą, remontą ar eksploatacijos nutraukimą.
16. Dirbtuvės mechanikas privalo:
16.2. išduoti pažymą apie duomenų neperkeliamumą, kai duomenų perkelti iš skaitmeninio tachografo negalima;
16.3. nedelsiant pranešti Inspekcijai, jeigu kita Europos Sąjungos valstybė narė išduoda jam dirbtuvės kortelę;
16.4. niekam neatskleisti dirbtuvės kortelės PIN kodo ir neleisti kitiems asmenims naudotis savo dirbtuvės kortele;
16.5. užtikrinti, kad jo dirbtuvės kortelės duomenys būtų reguliariai perkeliami į kompiuterines laikmenas, garantuojant, kad dirbtuvės kortelėje esantys duomenys nebus prarasti arba perduoti tretiesiems asmenims;
16.6. apie dirbtuvės kortelės praradimą, vagystę arba gedimą nedelsiant pranešti dirbtuvės vadovui, o jei dirbtuvės kortele pasinaudojo neturintis tam teisės asmuo – ir Inspekcijai;
17. Kiekvieną kartą atlikdamas tachografo techninę priežiūrą dirbtuvės mechanikas turi patikrinti, ar:
18. Esant bent vienam šių Taisyklių 17.1–17.5 punktuose nurodytam pažeidimui, dirbtuvės mechanikas privalo parengti pranešimą, kuriame nurodytas pažeidimo pobūdis, ir apie tai pranešti dirbtuvės vadovui tą pačią dieną. Kai pažeidimas padarytas pagal šių Taisyklių 17.6 punktą, dirbtuvės mechanikas apie tai nedelsdamas privalo pranešti dirbtuvės vadovui.
19. Dirbtuvės mechanikui draudžiama atlikti tachografo techninę priežiūrą, kol nebus išmontuoti ar išimti prietaisai ar įrenginiai, atjungiantys nors vieną iš tachografo funkcijų arba galintys turėti įtakos tachografo veikimui.
20. Dirbtuvės mechanikas, įpareigotas dirbtuvės vadovo arba Inspekcijos pareigūnų, kuriems suteikta kontrolės teisė, turi atlikti transporto priemonės patikrinimą nustatydamas, ar:
20.3. transporto priemonėje nėra sumontuota prietaisų ar įrenginių, atjungiančių nors vieną iš tachografo funkcijų arba galinčių turėti įtakos tachografo veikimui;
20.4. tachografo įvykių ir gedimų bylose nėra užfiksuota nepaaiškinamų elektros energijos pertrūkių ar greičio sumažinimų ar padidinimų;
21. Esant bent vienam šių Taisyklių 20 punkte nurodytam pažeidimui, dirbtuvės mechanikas privalo apie tai pranešti dirbtuvės vadovui tą pačią dieną. Kai pažeidimas padarytas pagal šių Taisyklių 17.6 punktą, dirbtuvės mechanikas apie tai nedelsdamas privalo pranešti dirbtuvės vadovui.
VI. SKAITMENINIŲ TACHOGRAFŲ DUOMENŲ PERKĖLIMAS, SAUGOJIMAS IR APSAUGA
23. Siekiant išsaugoti skaitmeninio tachografo registruojamus duomenis, kai nutraukiama jo eksploatacija arba atliekamas remontas, dirbtuvė turi gebėti perkelti šiuos duomenis, juos saugoti bei užtikrinti jų nepažeidžiamumą. Dirbtuvė privalo pateikti šiuos duomenis kompiuterinėse laikmenose Inspekcijai arba įmonės kortelės turėtojui, turinčiam įmonės vadovo raštišką prašymą.
24. Perkėlusi registruojamus duomenis į kompiuterines laikmenas, dirbtuvė informuoja įmonę, naudojusią skaitmeninį tachografą, kad duomenys perkelti ir juos galima gauti. Šie duomenys dirbtuvėje saugomi dvejus metus.
25. Dirbtuvė turi užtikrinti, kad iki nurodytos duomenų sunaikinimo datos būtų galima gauti duomenų kopijas, jeigu jų raštu paprašytų įmonės, naudojusios skaitmeninį tachografą, vadovas ar Inspekcijos pareigūnai.
26. Dirbtuvėje saugomi registruojami duomenys gali būti teikiami trečiajai šaliai, turinčiai įmonės, naudojusios skaitmeninį tachografą, įgaliojimą gauti duomenis.
27. Siekdama užtikrinti registruojamų duomenų saugumą ir galimybę jais naudotis, dirbtuvė privalo:
27.2. perkelti iš keičiamo, remontuojamo arba nebeeksploatuojamo skaitmeninio tachografo visus registruojamus ir saugomus duomenis;
27.3. saugoti įmonės informaciją, įrašytą transporto priemonės skaitmeniniame tachografe (įmonės pavadinimą, adresą bei įmonės kortelės numerį, suteikiantį galimybę atpažinti įmonę);
28. Užtikrindama perkeliamų duomenų saugumą dirbtuvė turėtų taikyti tokias priemones:
28.1. perkeliamus duomenis kopijuoti ir šias kopijas ne trumpiau kaip dvejus metus saugoti kompiuterinėse laikmenose;
28.2. duomenys, saugomi kompiuteryje, privalo būti neprieinami iš kompiuterinio tinklo ir apsaugoti nuo neteisėto jų panaudojimo;
29. Dirbtuvė turi išduoti įmonei pažymą, kad duomenų perkelti negalima, jei dėl skaitmeninio tachografo gedimo jame įrašytų duomenų perkelti neįmanoma. Dirbtuvė turi saugoti kiekvienos išduotos pažymos kopiją ne trumpiau kaip dvejus metus.
30. Dirbtuvėje turi būti patvirtintos taisyklės dėl kompiuterinės įrangos, dokumentų saugojimo ir naudojimo.
VII. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS, DIRBTUVĖS ATITIKTIES ĮVERTINIMAS IR TEISĖS VYKDYTI TACHOGRAFŲ TECHNINĘ PRIEŽIŪRĄ SUTEIKIMAS
32. Įmonė, siekianti vykdyti tachografų techninę priežiūrą, turi pateikti Inspekcijai jos nustatytos formos prašymą atlikti tachografų dirbtuvės atitikties įvertinimą, kuriame nurodomas įmonės pavadinimas, kodas, įmonės, kur bus vykdoma tachografų techninė priežiūra, adresas, telefonas, faksas, elektroninis paštas, įmonės vadovo vardas, pavardė bei pateikti šiuos dokumentus:
32.1. sutarties su tachografo gamintoju ar jo įgaliotu atstovu kopiją dėl tachografų techninės priežiūros;
32.2. įmonės vadovo įsigaliojusį įsakymą dėl paskirto asmens – dirbtuvės vadovo, atsakingo už visų tai įmonei skirtų dirbtuvės kortelių apsaugą, kontrolę ir naudojimą;
32.4. dokumentus, patvirtinančius, kad matavimo įranga, skirta atlikti tachografų techninę priežiūrą, yra metrologiškai patikrinta ir kalibruota;
32.5. dirbtuvės mechaniko kvalifikacijos pažymėjimą (-us), išduotą (-us) tachografo gamintojo ar jo įgalioto atstovo;
32.6. metrologo tikrintojo arba tachografo tikrintojo kvalifikaciją patvirtinantį (-čius) pažymėjimą (-us);
32.8. įmonės vadovo patvirtintą kokybės valdymo sistemos vadovą pagal LST EN ISO/IEC17020:2005 „Bendrųjų įvairių tipų kontrolės įstaigų veikimo kriterijų“ arba LST EN ISO/IEC17025:2006 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliamų bendrųjų reikalavimų“ standarto reikalavimus (šis reikalavimas dirbtuvėms taikomas iki jų akreditacijos) ir patikros procedūros aprašymą;
32.9. įrodantį dokumentą, kad dirbtuvė parengė ir pateikė akreditacijos dokumentus Nacionaliniam akreditacijos biurui (šis reikalavimas taikomas dirbtuvėms po vienerių metų nuo suteiktos teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą);
32.10. akreditacijos pažymėjimą pagal LST EN ISO/IEC17020:2005 „Bendrųjų įvairių tipų kontrolės įstaigų veikimo kriterijų“ standarto reikalavimus arba akreditacijos pažymėjimą pagal LST EN ISO/IEC17025:2006 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliamų bendrųjų reikalavimų“ standarto reikalavimus, kaip bandymų laboratorijai (šis reikalavimas taikomas dirbtuvėms ne vėliau kaip po dvejų metų nuo suteiktos teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą, dienos);
33. Prašymas nepriimamas, kai pateikiami ne visi šių Taisyklių 32.1–32.11 punktuose nurodyti dokumentai.
34. Inspekcija per dešimt darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos sudaro įmonės vertinimo komisiją (toliau – komisija) iš Inspekcijos ir Valstybinės metrologijos tarnybos atstovų.
35. Komisija, įvertinusi įmonės pasirengimą atlikti tachografų techninę priežiūrą, savo išvadas parašo įvertinimo akte ir pateikia Inspekcijos viršininkui ir įmonei. Teigiamos komisijos išvados yra pagrindas Valstybinei metrologijos tarnybai paskirti įmonę atlikti tachografų patikrą.
36. Valstybinė metrologijos tarnyba jos nustatyta tvarka paskiria įmonę atlikti tachografų patikrą, suteikia individualius dirbtuvės žymenis, naudojamus patikros žymenyse ir plombose.
37. Jei komisijos išvados teigiamos ir Valstybinė metrologijos tarnyba paskiria įmonę atlikti tachografų patikrą, Inspekcijos viršininko įsakymu suteikiama teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą. Apie tai per dvi darbo dienas informuojama dirbtuvė.
38. Jei komisijos išvados neigiamos, įvertinimo akte nurodomi trūkumai bei terminas, iki kada būtina juos pašalinti. Kai įmonė per nurodytą laiką trūkumus pašalina, parengiamas įvertinimo aktas su teigiamomis komisijos išvadomis. Jei įmonė per nurodytą laiką trūkumų nepašalina, teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą, nesuteikiama. Apie tai raštu informuojama dokumentus pateikusi įmonė, nurodydama teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą nesuteikimo priežastis. Įmonė turi teisę šį sprendimą apskųsti teismui Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyta tvarka.
39. Informacija apie suteiktą teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą skelbiama Inspekcijos interneto svetainėje. Dirbtuvė gali atsispausdinti liudijimą (šių Taisyklių 2 priedas), patvirtinantį jai suteiktą teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą, Inspekcijos interneto svetainėje.
40. Dirbtuvei suteikta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą galioja 12 mėnesių, skaičiuojant nuo Inspekcijos viršininko įsakymo pasirašymo datos.
VIII. TEISĖS VYKDYTI TACHOGRAFŲ TECHNINĘ PRIEŽIŪRĄ SUSTABDYMAS, ŠIOS TEISĖS ATNAUJINIMAS IR PANAIKINIMAS
42. Teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą sustabdoma nustačius, kad:
42.1. dirbtuvės mechanikas netinkamai kalibruoja tachografą ir dėl šios priežasties tachografas klaidingai fiksuoja transporto priemonės judėjimo bei tam tikrus jos vairuotojų darbo ir poilsio laikotarpių duomenis;
42.4. dirbtuvė nevykdo šių Taisyklių ar kitų tachografų techninės priežiūros atlikimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų;
42.5. dirbtuvės mechanikas, atlikdamas periodinę patikrą, netikrina, ar nėra šių Taisyklių 17 punkte nurodytų pažeidimų;
42.6. nevykdomas Inspekcijos kontrolės teisę turinčių pareigūnų reikalavimas atlikti transporto priemonės patikrinimą, kaip numatyta šių Taisyklių 13.18 punkte;
42.7. atliktas kalibravimas, periodinė patikra neišmontavus ar neišėmus prietaisų ar įrenginių, atjungiančių nors vieną iš tachografo funkcijų arba galinčių turėti įtakos tachografo veikimui;
42.9. dirbtuvė netvarko tachografų techninės priežiūros apskaitos duomenų, nesaugo jų dvejus metus, teikia pavėluotai ar neteikia pranešimų, nurodytų šių Taisyklių 13.17 punkte, ir (ar) nesudaro Inspekcijai sąlygų naudotis duomenimis apie atliktus tachografų techninės priežiūros darbus;
43. Inspekcija apie teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą sustabdymą informuoja dirbtuvę, nurodydama jos veiklos trūkumus ir laikotarpį, per kurį dirbtuvė šiuos trūkumus privalo pašalinti.
44. Pašalinusi trūkumus, dirbtuvė raštu apie tai informuoja Inspekciją, kuri priima sprendimą dėl dirbtuvės teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą atnaujinimo.
45. Teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą panaikinama, kai:
45.1. dirbtuvė likviduojama arba bankrutuoja, arba prašo panaikinti teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą;
45.2. dirbtuvė atlieka tachografų techninę priežiūrą, kai jai yra sustabdyta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą;
45.3. dirbtuvės mechanikas naudojasi ne savo dirbtuvės kortele arba naudojasi dirbtuvės kortele, kai dirbtuvei yra sustabdyta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą;
45.4. pasibaigus šių Taisyklių 43 punkte nustatytam terminui, dirbtuvė nepašalina trūkumų, dėl kurių sustabdyta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą;
45.5. per 12 mėnesių nuo teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą atnaujinimo pakartotinai pažeidžiami teisės aktų reikalavimai, dėl kurių gali būti sustabdyta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą; pakartotinis pažeidimas nebūtinai turi būti toks pat, kaip tas, už kurį buvo sustabdyta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą;
45.6. įmonė, siekdama gauti teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą, pateikė klaidingus duomenis;
45.7. dirbtuvės mechanikas išdavė patikros sertifikatą bei patikros žymenį apie atliktą tachografo patikrą nekalibravęs tachografo;
45.8. dirbtuvė nepranešė Inspekcijai apie tai, kad buvo aptiktas transporto priemonėje sumontuotas prietaisas ar įrenginys, atjungiantis nors vieną iš tachografo funkcijų arba galintis turėti įtakos tachografo veikimui;
47. Sprendimas dėl teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą sustabdymo, atnaujinimo ar panaikinimo patvirtinamas Inspekcijos viršininko įsakymu ir įsigalioja nuo įsakymo pasirašymo datos. Ši informacija skelbiama Inspekcijos interneto svetainėje.
48. Dirbtuvė, kuriai buvo sustabdyta ar panaikinta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą, privalo Inspekcijai grąžinti dirbtuvės korteles, o Valstybinei metrologijos tarnybai patikros žymenis ir patikros sertifikatus per tris darbo dienas nuo įsakymo įsigaliojimo.
49. Dirbtuvė, kuriai buvo panaikinta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą pagal šių Taisyklių 45.2–45.9 punktus, pakartotinai gali kreiptis dėl šios teisės suteikimo bendra tvarka ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą panaikinimo datos. Jei paaiškėja, kad dirbtuvė tachografų techninės priežiūros darbus atliko pasibaigus laikotarpiui, kai jai buvo suteikta teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą, dirbtuvė gali kreiptis dėl šios teisės suteikimo bendra tvarka ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo paskutinio išaiškinto neteisėto dirbtuvės tachografų techninės priežiūros veiksmo.
IX. DIRBTUVIŲ STEBĖJIMAS IR KONTROLĖ
50. Užtikrindama dirbtuvių sistemos efektyvią veiklą, Inspekcija:
50.1. tvarko ir analizuoja įrašus apie atliktą tachografų techninę priežiūrą bei pačios dirbtuvės atliktus vidinius patikrinimus;
50.2. informuoja Europos Komisiją apie dirbtuvėms suteiktą teisę vykdyti tachografų techninę priežiūrą, šios teisės sustabdymą, atnaujinimą ar panaikinimą, dirbančius dirbtuvės mechanikus ir jiems išduotas dirbtuvės korteles;
50.3. Europos Komisijai ir kitų valstybių narių kompetentingoms institucijoms teikia dirbtuvių plombų žymenų sąrašą;
50.4. informuoja tachografų gamintojus ir Valstybinę metrologijos tarnybą apie suteiktos teisės vykdyti tachografų techninę priežiūrą sustabdymą, atnaujinimą ar panaikinimą;
50.5. derina su mokymo įstaigomis dirbtuvės mechanikų kvalifikacijos kėlimo (išskyrus metrologinio parengimo) programas;
X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
51. Atliekant tachografų techninę priežiūrą ar duomenų perkėlimą naudojamos matavimo priemonės turi atitikti jų tipams nustatytus reikalavimus bei turėti sertifikatus ir žymenis, liudijančius atitiktį nustatytiems reikalavimams, bei atliktą metrologinį įvertinimą teisės aktų nustatyta tvarka.
52. Draudžiama naudoti:
Tachografų dirbtuvių veiklos taisyklių
1 priedas
(Pažymos tachografų dirbtuvėms formos pavyzdys)
(1 lapo pusė)
VALSTYBINĖ KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJA
PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS
PAŽYMA DĖL TRANSPORTO PRIEMONĖJE ĮRENGTO TACHOGRAFO PATIKRINIMO
20___-___-___Nr. ___________
Vilnius
Transporto priemonės_____________________________ vairuotojas _______________
(markė, valst. Nr.)
_____________________________________________ įtariamas pažeidęs reglamento (EEB)
(vardas ir pavardė.)
Nr. 3821/85 su vėlesniais pakeitimas 15 str. 8 dalies nuostatas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso 14 straipsnio 2 dalimi laikinai paimami transporto priemonės registracijos dokumentai.
(markė, valst. Nr.)
Tachografų dirbtuvėse būtina patikrinti, ar:
8. transporto priemonėje nėra įmontuota prietaisų ar įrenginių, atjungiančių nors vieną iš tachografo funkcijų arba galinčių turėti įtakos tachografo veikimui.
Jeigu yra nustatytas nors vienas iš minėtų pažeidimų, būtina iš naujo sukalibruoti tachografą ir atlikti periodinę patikrą.
(tikrinusio asmens pareigų pavadinimas) |
|
(vardas ir pavardė) |
|
(parašas) |
Pažymą gavau
(pareigų pavadinimas) |
|
(vardas ir pavardė) |
|
(parašas) |
(2 lapo pusė)
TACHOGRAFŲ DIRBTUVĖS IŠVADA
___________________________________________
(tachografų dirbtuvės pavadinimas)
__________________________
(įmonės kodas)
__________________________________________________________
(adresas)
Atlikus patikrinimą nustatyta:
1. tachografas veikia tinkamai______________________________________________ ;
(taip, ne, netikrinta)
2. tachografas duomenis registruoja teisingai__________________________________ ;
(taip, ne, netikrinta)
4. tachografo kalibravimo duomenys teisingi__________________________________ ;
(taip, ne, netikrinta)
7. netinkamų judesio jutiklio ir tachografo sujungimų nėra________________________
(taip, ne, netikrinta)
8. tachografo apsaugos užtikrinimo sistema nebuvo pažeista______________________ ;
(taip, ne, netikrinta)
9. judesio jutiklio ar tachografo korpusas buvo atidarytas ne tachografų dirbtuvėse____ ;
(taip, ne, netikrinta)
10. judesio jutiklis keistas ar remontuotas buvo ne tachografų dirbtuvėse____________ ;
(taip, ne, netikrinta)
11. transporto priemonėje buvo įmontuota prietaisų ar įrenginių, atjungiančių nors vieną iš tachografo funkcijų arba galinčių turėti įtakos tachografo veikimui___________ .
(taip, ne, netikrinta)
Tachografas sukalibruotas ir atlikta periodinė patikra____________________________ .
(taip, ne)
Tachografų dirbtuvės mechanikas |
|
|
|
|
|
(parašas) |
|
(vardas ir pavardė) |
Tachografų dirbtuvių veiklos taisyklių
2 priedas
(Liudijimo formos pavyzdys)
VALSTYBINĖ KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJA
PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS
LIUDIJIMAS
___________________________________________
(tachografų dirbtuvės pavadinimas)
__________________________
(įmonės kodas)
__________________________________________________________
(adresas)
Veiklos pobūdis:
Teisė suteikta
Galioja iki
Teisė vykdyti tachografų techninę priežiūrą suteikta Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko _____ m. __________ ___ d. įsakymu Nr. ____________.