LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NEUROCHIRURGINĖS IR NEUROONKOLOGINĖS PAGALBOS VAIKAMS IR SUAUGUSIESIEMS KOKYBĖS GERINIMO LIETUVOJE 2006–2010 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2006 m. birželio 27 d. Nr. V-542

Vilnius

 

Atsižvelgdamas į Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos 2006 m. balandžio 20 d. nutarimą Nr. 1/6,

tvirtinu Neurochirurginės ir neuroonkologinės pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės gerinimo Lietuvoje 2006–2010 metų programą (pridedama).

 

 

L. E. SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO PAREIGAS                         ŽILVINAS PADAIGA

______________


PATVIRTINTA

L. e. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro pareigas

2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. V-542

 

NEUROCHIRURGINĖS IR NEUROONKOLOGINĖS PAGALBOS VAIKAMS IR SUAUGUSIESIEMS KOKYBĖS GERINIMO LIETUVOJE 2006–2010 METŲ PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Neurochirurgija, ypač onkologinė yra viena sudėtingiausių ir brangiausių, nuolat tobulėjančių sričių. Joms naudojamos naujausios ir pažangiausios diagnostikos technologijos bei moderniausi gydymo metodai. Neuroonkologijos raida ir pasiekimai glaudžiai susiję su kitų medicinos sričių – radiologijos, radioterapijos, informacinių technologijų.

2. Neuroonkologinei pagalbai gerinti būtina atnaujinti diagnostikos bazę, renovuoti patalpas ir jas pritaikyti visų amžiaus grupių neįgaliųjų gydymui, moderniausią gydymo įrangą sutelkti universitetiniuose centruose. Šios programos dėka iš esmės pagerėtų centrinės nervų sistemos (toliau – CNS) navikų diagnostika bei gydymas, sutrumpėtų gydymo stacionare trukmė, sumažėtų neįgaliųjų, pagerėtų pacientų gyvenimo kokybė bei trukmė.

 

II. SITUACIJOS ANALIZĖ

 

3. Lietuvoje 14 žmonių iš 100 000 serga galvos smegenų navikais. Kiekvienais metais jų padaugėja 1,8 %. CNS navikai vis dar diagnozojami per vėlai, kai galima taikyti tik ribotą gydymą.

 

Sergamumas CNS navikais Lietuvoje 1986–2004 m.)

 

Atvejų 100 000 gyv.

 

 

4. Apie 70–80 % visų suaugusiųjų pacientų bei 95 % vaikų, sergančių galvos smegenų navikais, yra tiriami, operuojami bei gydomi Kauno medicinos universiteto klinikų (toliau -KMUK) Neurochirurgijos klinikoje. Per metus sergantiems pirminiais gėrybiniais, piktybiniais bei metastatiniais navikais čia atliekama apie 700 operacijų. Apie 80 % visų CNS navikų yra verifikuojama histologiškai, šie rodikliai atitinka Europos Sąjungos bei JAV klinikų standartus. Mirtingumas po neurochirurginių operacijų sudaro 1,04 %.

Pacientų, sergančių CNS navikais, išgyvenamumui pailginti bei sergančiųjų gyvenimo kokybei ir socialinei adaptacijai pagerinti, reikia kompleksinės terapijos.

 

5. Kauno medicinos universiteto klinikose sukurta specializuotos, kompleksinės ir kvalifikuotos pagalbos CNS neuroonkologinėmis ligomis sergantiems pacientams infrastruktūra:

5.1. ankstyvosios diagnostikos bei stebėsenos – visų Lietuvos pacientų, sergančių CNS navikais. Neurochirurgijos klinikoje įdiegtas CNS navikų registras. Šiuo metu jau užregistruoti 2 584 pacientai, iš jų 823 – sergantys piktybiniais CNS navikais. Visi jie stebimi klinikos neuroonkologo. Kasmet apie 250 naujų pacientų, kuriems diagnozuojami piktybiniai navikai, yra įtraukiama į šį registrą. Sukurta kompiuterinė CNS navikais sergančių pacientų duomenų bazė;

5.2. chirurginio gydymo;

5.3. radiologinės diagnostikos;

5.4. patologinės medžiagos ištyrimo;

5.5. radioterapijos naudojant linijinį greitintuvą;

5.6. chemoterapijos.

6. Pasaulio neuroonkologijos praktikoje taikomi kompleksinės terapijos metodai grindžiami epicentrinės terapijos koncepcija – aktyviu neurochirurgo dalyvavimu kiekviename gydymo etape: taikant chemoterapiją brachiterapiją genų terapiją bei kitus šiuolaikiškus gydymo metodus. Tik šiais metais pradėta taikyti CNS navikų chemoterapija. Kiti perspektyvūs CNS navikų tyrimo ir gydymo metodai (brachiterapiją, biologinė terapija, imunoterapija ir kt.) iki šiol netaikomi Lietuvos gyventojams, nors jų kaštai žymiai mažesni.

7. Lietuvoje tik KMUK pacientams kompleksinė neuroonkologijos pagalba teikiama vienoje vietoje. Neurochirurgijos klinika tiriant ir gydant pacientus, sergančius neuroonkologinėmis ligomis, bendradarbiauja su Patologinės anatomijos, Radiologijos, Onkologijos ir kitomis klinikomis. KMU BMTI Neuromokslų laboratorija vykdo CNS navikų etiopatogenezės, diagnostikos ir gydymo optimizavimo programą kurioje dalyvauja KMUK gydytojai neurochirurgai, onkologai, patalogoanatomai, radiologai ir kiti specialistai. Kompleksiškumas ir aukšta specialistų neurochirurgų, onkologų, radiologų kvalifikacija lemia, kad KMUK gydoma didžioji dalis Lietuvos gyventojų, sergančių CNS onkologinėmis ligomis.

8. 1998 m. gruodį Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje (toliau -VGPUL) įsteigtas Neurochirurgijos skyrius, kuriame šiuo metu sutelktos visos Vilniaus miesto ir Vilniaus krašto neuroonkologų pajėgos. Jis aptarnauja apie 1,2 mln. gyventojų. Iki Neurochirurgijos skyriaus įkūrimo VGPUL pagalba Vilniuje ir Vilniaus krašte buvo teikiama tik daliai pacientų. Buvusios Šv. Jokūbo ligoninės neurochirurgijos skyriuose per metus buvo atliekama apie 50 įvairių lokalizacijų navikų operacijų, o spindulinė ir cheminė terapija -KMUK. Sudėtingų lokalizacijų kaukolės pamato navikai Vilniuje nebuvo operuojami, nebuvo vedama ligonių apskaita, operacijų registras, nebuvo ambulatorinio pacientų stebėjimo (dispanserizacijos). Įsteigus neurochirurgijos skyrių VGPUL, neuroonkologinė pagalba Vilniuje ir Vilniaus krašte reorganizuota ir patobulinta.

9. Nuo 1999 metų pabaigos VGPUL veikia skaitmeninė operacijų registravimo sistema, nuolat stebima ir analizuojama skyriaus operacijų statistika ir darbo rezultatai. Operacijų skaičius kasmet didėja. Iš viso per pastaruosius penkerius metus atlikta beveik 1000 galvos smegenų auglių operacijų:

 

Metai

2000 m.

2001 m.

2002 m.

2003 m.

2004 m.

2005 m. iki 12 mėn.

Onkologinių operacijų sk.

77

177

136

155

209

236

 

10. VGPUL direktoriaus įsakymu reglamentuota ambulatorinė ligonių, sergančių galvos smegenų onkologinėmis ligomis, dispanserizacija, vedamas atskiras neuroonkologinių ligonių registras. Nuo 2004 metų teikiama planinė konsultacinė pagalba, sudarytos galimybės atlikti skubius ir planinius natyvinius ir kontrastuojamuosius vaizdo tyrimus (KT ir MRT). Vilniaus miesto ir Vilniaus krašto gyventojams teikiama visapusiška neuroonkologinė pagalba.

11. Parengus bei reglamentavus diagnostikos ir gydymo algoritmus, pasirašius tarpinstitucines sutartis, nuo 2003 metų visiems neuroonkologinėmis ligomis sergantiems asmenims spindulinės ir cheminės terapijos pagalbą teikiama Vilniaus universiteto Onkologijos institute (toliau – VUOI) ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (toliau – VULSK). Peržiūrėta ir reglamentuota Valstybinio patologijos centro, kuriame atliekami pathistologinai preparatų intraoperaciniai ir planiniai tyrimai, veikla. Nuolat rengiami pasitarimai bei bendri konsiliumai tinkamiausiai pooperacinei gydymo taktikai parinkti.

12. Bendradarbiaujama su JAV, Šveicarijos, Suomijos, Vokietijos, Švedijos, Čekijos, Latvijos ir Estijos neurochirurgais. Šiuo metu VGPUL atliekamos visų lokalizacijų galvos ir nugaros smegenų navikų operacijos. Pradėta operuoti išplitusius, sudėtingų lokalizacijų pusrutulinius, intraskilvelinius, smegenų kamieno ir kaukolės pamato navikus. Akių ir LOR skyriuose atliekamos simultaninės operacijos. Įdiegtos transnazalios, užpakalinės daubos, kaukolės pamato chirurginio priėjimo priemonės.

13. Klinikoje nuo 2000 metų vykdoma pedagoginė ir mokslinė veikla, diegiamos naujausios intraoperacinės navikų gydymo technologijos. Pirmą kartą Lietuvoje į naviko guolį buvo implantuoti vietiniai chemoterapijos implantai. 2005 m. įdiegta analogų Baltijos šalyse neturinti „Endavor“ neurologinės stebėsenos sistema, kurios dėka galima atlikti saugesnes funkciškai labai svarbių galvos smegenų sričių operacijas.

14. Tobulinamos neuroonkologinių ligų gydymo metodikos, gamadinaminė ir fotodinaminė technologijos. Valstybinio patologijos centro gydytojai įdiegė imunohistocheminius, elektroninės mikroskopijos metodus. Siekiant pradėti auglių genetinius tyrimus, aktyviai bendradarbiaujama su genetikos specialistais.

15. Viso to pasiekta minimaliomis sąlygomis, aparatūra, neatitinkančia šiuolaikinių reikalavimų. Neurochirurgijos skyriaus aprūpinimas, palyginus su artimiausių kaimyninių šalių (Estijos, Latvijos, Lenkijos), yra labai prastas. Neurochirurgijai reikalingos aukštos technologijos. Daugelis būtinų aparatų visiškai neatitinka šiandienos reikalavimų, nuolat genda. Daugelio būtinų darbo priemonių, be kurių neįsivaizduojama normali neurochirurgijos skyriaus veikla, iš vis neturime (endoskopų, neuronavigacijos sistemų, operacinių echoskopų, floumetrų, intraoperacinių sonografmių sistemų).

16. Sergančiųjų galvos smegenų augliais daugėja, tačiau tobulėjant diagnostikos galimybėms, tobulėjant operacinei technikai, pasiekiama vis geresnių gydymo rezultatų.

17. Operacijų kokybei gerinti, maksimaliam pacientų saugumui užtikrinti, spartesnei reabilitacijai, darbingumui atstatyti, gydymosi stacionare trukmei sumažinti, gyvenimo trukmei ilginti būtina atnaujinti operacinę įrangą įsigyti papildomų priemonių.

 

III. PROBLEMOS AKTUALUMO PAGRINDIMAS

 

18. Neuroonkologinė pagalba Lietuvoje gali būti teikiama tik tose gydymo įstaigose, kuriose sudarytos visapusiškos diagnostikos sąlygos ir galimas tolesnis kompleksinis pacientų gydymas ir stebėjimas. Šiuo metu Lietuvoje tokios sąlygos yra KMUK ir VGPUL, glaudžiai bendradarbiaujačioje su VUOI ir VULSK. Neuroonkologinės pagalbos vaikams ir suaugusiesiems gerinimas būtinas ir norint užtikrinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės atitikimą ES standartams.

19. Kokybiška neuroonkologinė pagalba vaikams ir suaugusiesiems neįmanoma be išsamios diagnostikos ir šiuolaikiškų gydymo metodų.

20. Kokybiškai ir laiku atlikti tyrimai ir šiuolaikiškas gydymas gerina sveikatos priežiūros paslaugų veiksmingumą, mažina jų kaštus: neįgalumą, mažina lovadienių skaičių, gerina pacientų socialinę adaptaciją.

21. Naujausi molekuliniai neurogenetiniai CNS navikų tyrimai leidžia nustatyti navikų jautrumą chemoterapijai ir tinkamai naudoti ypač brangius medikamentus.

22. Nuo 2002 m., siekiant pagerinti CNS navikais sergančių vaikų ir suaugusiųjų pacientų diagnostiką ir gydymo kokybę ir priartinti ją prie Europos Sąjungos standartų, investicinė Kauno medicinos universiteto klinikų medicininės technikos ir technologijų atnaujinimo programa papildyta Neurochirurginės neuroonkologinės pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės gerinimo Kauno medicinos universiteto klinikose paprograme.

23. Vykdant šią paprogramę, 2002–2004 m. programos lėšomis buvo įsigyta:

23.1. operacinis doplerio aparatas;

23.2. galvinių nervų funkcijų registravimo įranga;

23.3. navikų duomenų kaupimo įranga;

23.4. sukurta kompiuterizuota klinikinė, radiologinė bei neuropatologinė CNS navikų duomenų bazė;

23.5. sukurtas CNS navikų bankas, kuriame sukaupta daugiau kaip 600 CNS navikų pavyzdžių;

23.6. įsigyta skysto azoto ir šalto oro šaldytuvų CNS navikų, kraujo bei smegenų skysčio pavyzdžiams saugoti;

23.7. įsigyta CNS navikų DNR išskyrimo iš navikų bei paciento kraujo pavyzdžių įranga.

 

24. 2005 m. pirmą kartą Lietuvoje sėkmingai išskirta DNR iš CNS navikų audinio, tačiau dėl nepakankamo finansavimo pagal paprogramėje numatytą sąmatą nepavyko įgyvendinti planuotų darbų.

25. Nerenovuota neurochirurgijos ir neuroonkologijos bazė: neįsigyta neuronavigacinė sistema su operaciniu mikroskopu, nenupirktas pneumoninis grąžtas, ultragarsinis aspiratorius, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas vaikams, nepakeista kita susidėvėjusi operacinės įranga. Prastos neuroonkologinėmis ligomis sergančių pacientų gydymo sąlygos, būtina tobulinti kompiuterizuotą klinikinę, radiologinę bei neuropatologinę CNS navikų duomenų bazę, nebuvo galimybės užšaldytus CNS navikų, kraujo bei smegenų skysčio pavyzdžius panaudoti išsamiems klinikiniams, histologiniams bei genetiniams tyrimams.

26. Neįsigyti labai reikalingi aparatai: intraoperacinis MRT, intraoperacinis ultragarsinis skeneris, mobilusis kompiuterinis tomografas bei kita aparatūra. Nuolat daugėjant CNS neuroonkologinėmis ligomis sergančių pacientų ir sparčiai tobulėjant jų diagnostikos ir gydymo metodams, ES šalių neurochirurgijos centruose vaikų ir suaugusiųjų neuroonkologijai skiriamas vis didesnis dėmesys. Siekiant neatsilikti nuo ES standartų ir pasiekimų, tikslinga Neurochirurginės ir neuroonkologinės pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės gerinimo Kauno medicinos universiteto klinikose paprogramę performuoti į atskirą investicinę programą visai Lietuvai.

27. Numatytos priemonės padėtų diagnozuoti ankstyvesnės stadijos CNS navikus, sumažinti šių ligų gydymo kaštus ir trukmę, pagerinti gydymo rezultatus, sumažinti neįgalumą, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir socialinę adaptaciją ir parengti šių ligų profilaktikos priemonių planą.

28. Šios programos dėka Lietuvos žmonės gautų Europos Sąjungos standartus atitinkančią neuroonkologinę pagalbą. Šiam projektui reikalingos priemonės ir prekės būtų perkamos vadovaujantis LR viešųjų pirkimų įstatymu.

29. KMUK būtina skubiai spręsti infrastruktūros problemas.

30. KMUK pastatai, kuriuose įsikūrę Galvos smegenų chirurgijos ir Vaikų neurochirurgijos skyriai, statyti prieš kelis dešimtmečius ir nuo to laiko praktiškai neremontuoti. Patalpos visiškai neatitinka higienos reikalavimų, nepritaikytos pacientams su negalia. Daugelyje palatų dėl mažo ploto negalima naudoti funkcinių lovų. Vaikų neurochirurgijos skyriuje trūksta patalpų besigydančių pacientų tėvams ir globėjams. Labai prasta sanitarinė tualetų būklė, jie visiškai nepritaikyti pacientams su negalia. Fiziškai ir morališkai pasenusi liftų sistema.

31. Neurochirurgijos klinikoje atliekamos ypač sudėtingos ir ilgai trunkančios neuroonkologinės operacijos vaikams ir suaugusiesiems, tačiau dalis operacinės įrangos nepritaikyta tokioms operacijoms saugiai atlikti.

32. Trūksta operacijų stalų su specialiais galvos laikikliais. Susidėvėję operaciniai mikroskopai, būtina įsigyti kelis komplektus jėgos instrumentų, ultragarsinį aspiratorių mikrochirurginėms operacijoms, neuronavigacinę sistemą, modernų lankstų neuroendoskopą, intraoperacinį MRI. Skubiai reikia susidėvėjusius operacinius rinkinius papildyti naujais mikrochirurginiais ir kitais instrumentais, skirtais CNS navikų operacijoms. Trūksta modernios anesteziologijos įrangos, ypač vaikams skirto DPV narkozės aparato, operacinių stebėjimo sistemų, šildomų antklodžių. Būtina įsigyti intraoperacinį ultragasinį sonografą, sukurti vaizdinės informacijos saugojimo ir perdavimo iš diagnostikos padalinių (KT, MRT, Angiografo) operacinei tinklą.

33. Tobulėjant molekulinei onkologijos diagnostikai, kiekybinė polimerazinė grandininė reakcija (PGR) tampa svarbia potencialia genetinės analizės priemone neuroonkopatologijoje. Šia reakcija grindžiamų tyrimų dėka galima nustatyti įvairių genų ekspresijos lygį, atlikti CNS navikų etiologinių veiksnių paiešką, nustatyti didesnės rizikos sirgti onkologinėmis CNS ligomis genetinius žymenis, atlikti gydymo stebėseną. Genų promotorių metilinimo tyrimai, kuriuos galima atlikti tik kiekybiniu PGR, tampa vis svarbesniu ir nepriklausomu prognostiniu ligos veiksniu. Vieno nukleotido pakaita (SNP) svarbi chemoterapijai – šie tyrimai svarbūs neuroonkologinių ligų gydymui. Europos Sąjungos šalyse taikant šią technologiją centrinės nervų sistemos (CNS) onkologinių ligų tyrimams, pasitelkiamos pažangiausios technologijos:

33.1. ankstyva neuoroonkologinių ligų diagnostika;

33.2. ligos eigos prognozavimas;

33.3. individualus neuroonkologinėmis ligomis sergančių asmenų gydymas;

33.4. optimalus tyrimo ir gydymo metodų parinkimas ir pritaikymas;

33.5. gydymo kokybės stebėsena;

33.6. netradicinė terapija.

 

IV. PROGRAMOS TIKSLAI, UŽDAVINIAI, VERTINIMO KRITERIJAI

 

34. Šios programos tikslai:

34.1. gerinti Lietuvoje teikiamos neuroonkologinės pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybę ir šių paslaugų prieinamumą;

34.2. sutrumpinti pacientų ištyrimo laiką, pagerinti CNS navikų diagnostiką;

34.3. optimizuoti CNS navikais sergančių pacientų gydymą ir sumažinti gydymo kaštus.

35. Uždaviniai programos tikslui pasiekti:

35.1. atnaujinti CNS neuroonkologinių ligų diagnostikos įrangą;

35.2. atnaujinti ir papildyti neurochirurginę įrangą;

35.3. atlikti patalpų kapitalinį remontą, sudaryti saugias sąlygas personalui ir pacientams.

36. Planuojami rezultatai:

36.1. iki 15 % CNS navikų atvejų bus diagnozuota ankstyvuoju ligos laikotarpiu;

36.2. iki 25 % sumažės darbingumo netekimo lygis po neuroonkologinių operacijų;

36.3. iki 25 % sumažės išlaidos chemoterapijai, nes pacientai bus atrenkami pagal objektyvius kriterijus;

36.4. 5 metais pailgės 2–5 % CNS navikais sergančių pacientų išgyvenamumas;

36.5. 2 dienomis sutrumpės stacionarinis pacientų, sergančių CNS navikais, gydymas.

 

V. LAUKIAMI REZULTATAI

 

37. Geresnė ir ankstyvesnė neuroonkologinių ligų diagnostika.

38. Geresni gydymo rezultatai.

39. Adjuvantinio gydymo (chemoterapijos) optimizavimas.

40. Mažesnis neįgaliųjų skaičius ir geresnė socialinė adaptacija.

41. Mažesni gydymo kaštai.

 

VI. LAUKIAMŲ REZULTATŲ SOCIALINIO IR EKONOMINIO POVEIKIO APIBŪDINIMAS

 

PROJEKTO DALYS

Ligų profilaktika

 

Ligų diagnostika

 

Ligų gydymas

 

Stebėjimas baigus gydymą

 

INVESTICIJOS ATSKIROMS PROJEKTO DALIMS

Duomenų registro ir stebėjimo sistemai bei rizikos veiksnių nustatymui

 

Naujai diagnostikos aparatūrai, konsultacinio tinklo kūrimui

 

Naujų gydymo technologijų diegimui

 

Kompiuterinės stebėsenos sistemos kūrimui

 

REZULTATAI

Anksti diagnozavus ligą, mažiau lėšų reikės jos gydymui, sumažės neįgaliųjų

 

Sumažės neįgaliųjų, pagerės pacientų socialinė adaptacija, bus sutaupyta lėšų reabilitacijai. Lėšų bus sutaupyta ir atsižvelgiant į individualų jautrumą taikant chemoterapiją

 

Nuolatinis stebėjimas ir kompiuterizuotas dokumentų valdymas leis įvertinti gydymo rezultatus, užkirsti kelią recidyvams ir optimizuoti gydymą

 

VII. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS IR KOORDINAVIMAS

 

42. Programos įgyvendinimą koordinuoja ir už jos įgyvendinimą atsako Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

43. Programoje dalyvauja KMUK ir VGPUL.

44. Šią Programą planuojama vykdyti Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis. Galimi ir kiti finansavimo šaltiniai.

45. Ši programa įgyvendinama jos prieduose numatytomis priemonėmis.

 

VIII. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ ATRANKOS KRITERIJAI

 

Metai

Įstaiga

Priemonės

Priemonės kaina (LT)

2006 m.

KMUK, VGPUL*

Genetinių tyrimų aparatūra

116 000

 

 

Pentera tipo operacinis mikroskopas su neuronavigacinė sistema

600 000*

 

 

Neuronavigacinė sistema

900 000

 

 

Neuronavigacinė sistema

900 000*

 

 

Neurochirurginiai instrumentai ir mikroinstrumentai

600 000

 

 

Pentera tipo operacinis mikroskopas su neuronavigacine sistema

600 000

2007 m.

KMUK, VGPUL*

Vaizdų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistema

1 000 000

 

 

Neurochirurginis bipolinis koaguliatorius su koaguliacijos pincetų rinkiniu

70 000*

 

 

Neurochirurginiai galvos smegenų retraktoriai

70 000*

 

 

Kapitalinis skyriaus patalpų remontas

800 000

 

 

Operacijų stalas su laikikliais

140 000*

 

 

DPV narkozės aparatas vaikams

300 000

 

 

Operacijų stalas su laikikliais

140 000

 

 

Funkcinės lovos

300 000

2008 m.

KMUK, VGPUL*

Intraoperacinis MRT

4 000 000

 

 

Mikroinstrumentai

100 000*

 

 

Ultragarso aparatas

140 000*

 

 

Intraoperacinė neurosonografinė sistema su dopleriniais davikliais

170 000*

 

 

Ultragarsinis aspiratorius

400 000

 

 

Intraoperacinė neurologinės stebėsenos sistema

300 000

 

 

Funkcinės lovos

300 000

 

 

Skyriaus patalpų kapitalinis remontas

800 000

2009 m.

KMUK, VGPUL*

Pneumoniniai grąžtai (2 vnt.)

140 000

(2 vnt.)

 

 

Kraniotomas

50 000*

 

 

DPV narkozės aparatas

400 000

 

 

Kapitalinis skyriaus patalpų remontas

800 000

 

 

Neuroendoskopas

170 000*

 

 

Operacijų stalas su laikikliais

140 000

 

 

Funkcinės lovos

200 000

 

 

Intraoperacinis rentgeno aparatas

450 000

 

 

Kraniotomas

50 000

2010 m.

KMUK, VGPUL*

Mobilusis KT

2 000 000

 

 

Binokularinės reguliuojamo židinio atstumo lupos, didinančios iki 6 kartų

12 000*

 

 

Šviesos šaltiniai su galvos laikikliu ir lempa

14 000*

 

 

Šildomosios paklodės (op)

16 000*

 

 

Čiužiniai, apsaugantys nuo pragulų (op)

1 000*

 

 

Neuroendoskopinė sistema

400 000

BENDRA SUMA:

17 589 000

______________


Neurochirurginės ir neuroonkologinės

pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės

gerinimo Lietuvoje 2006–2010 merą

programos

1 priedas

 

______________


Neurochirurginės ir neuroonkologinės

pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės

gerinimo Lietuvoje 2006–2010 metų

programos

2 priedas

 

KMUK Neurochirurgijos klinikos ir VGPUL Neurochirurgijos klinikos turimos įrangos sąrašas:

 

Pavadinimas

Įrengimo/įsigijimo metai

Kiekis

Techninė būklė

Nusidėvėjimas

KMUK Neurochirurgijos klinikos

Galvos smegenų chirurgijos skyrius (V aukštas)

1982

1

bloga

Galvos smegenų chirurgijos skyrius (IV aukštas)

1982

1

bloga

Vaikų neurochirurgijos skyrius

1982

1

bloga

Operacinis mikroskopas (labdara)

1997

1

bloga

100 %

Operacinis mikroskopas (onkologijai -nesuderinamas su navigacine sistema)

1999

1

susidėvėjęs

80%

Operacinis mikroskopas (kraujagyslių operacijoms)

1999

1

susidėvėjęs

80%

Operacinis mikroskopas (Lietuvos kariuomenės, naudojamas panauda stuburo chirurgijai)

2004

1

gera

12%

Ultragarsinis aspiratorius (labdara)

1998

1

susidėvėjęs

90%

Intraoperacinis rentgeno aparatas (Lietuvos kariuomenės, naudojamas panauda traumatologijai)

2002

2

gera

36%

Dirbtinės plaučių ventiliacijos – narkozės aparatai

1998, 1999

8

iš jų 2 visiškai sugedę

80%

Dirbtinės plaučių ventiliacijos – narkozės aparatai

2002

1

patenkinama

36%

Operacijų stalai su laikikliais

1999

4

susidėvėję

80%

Operacijų stalai su laikikliais

2002

3

patenkinama

36%

Pneumoniniai grąžtai (labdara)

2001

1

bloga

50%

Kraniotomas (bazinis rinkinys)

2004

1

gera

24%

mikroinstrumentai

1993

 

labai bloga

100 %

Funkcinės lovos (labdara)

10

labai bloga

100 %

Neurochirurginiai rinkiniai

3

labai bloga

100 %

Galvinių nervų stebėjimo sistema

2004

1

gera

12%

Neuroendoskopas (neatitinka neuroonkologijos poreikių)

2002

1

patenkinama

36%

Personaliniai kompiuteriai

2003

5

gera

24%

Genetika

 

 

 

 

Sauso oro šaldiklis

2003

1

gera

24%

Skysto azoto šaldiklis

2003

1

gera

24%

Saldoma centrifuga

2004

1

gera

12%

Biofotometras

2004

1

gera

12%

Termomikseris

2004

1

gera

12%

VGPUL Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos

Operacinis mikroskopas

1999 ir 1996

2

Vienas – visiškai sugedęs, pasenęs, nenaudojamas

labai bloga

100 %

Ultragarsinis aspiratorius

2000

1

– ne visas rinkinys

Bloga

72%

Operacijų stalai

1992

2

labai bloga

100 %

Universalus operacijų stalas su laikikliais, labiau pritaikomas stuburo operacijoms

2005

1

gera

12%

Pneumoninis grąžtas – skirtas kraujagyslių aneurizmų operacijoms – onkologijoje praktiškai nenaudojamas, kraniotomas nesukomplektuotas

2005

1

gera

12%

Mikroinstrumentai

1999

ne visas rinkinys

labai bloga

100%

Neurochirurginiai rinkiniai

1998

3

labai bloga

100 %

Funkcinės stebėsenos sistema stuburo operacijoms

2005

1

gera

12%

______________


Neurochirurginės ir neuroonkologinės

pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės

gerinimo Lietuvoje 2006–2010 metų

programos

3 priedas

 

Planuojama įsigyti įranga bei lėšos kapitalinio remonto KMUK ir VGPUL* darbams

 

Eil. Nr.

2006 m.

2007 m.

2008 m

2009 m.

2010 m.

Pavadinimas

Vnt. Kaina, Lt

Pavadinimas

Vnt. kaina, Lt

Pavadinimas

Vnt. Kaina, Lt

Pavadinimas

Vnt. kaina, Lt

Pavadinimas

Vnt. kaina, Lt

1.

Genetikos aparatūra

116 000

Renovacijos darbai Galvos smegenų skyriuje V a.

800 000

Intraoperacinis MRT

4 000 000

 

 

mobilusis KT

2 000 000

2.

Mikroinstrumentai

400 000

30 funkcinių lovų

300 000

Renovacijos darbai Galvos smegenų skyriuje IV a.

800 000

Renovacijos darbai Vaikų neurochirurgijos skyriuje

800 000

endoskopas

400 000

3.

 

 

Neurochirurginis bipoliarinis koaguliatorius su pincetų rinkiniu *

70 000

Mikroinstrumentai *

100 000

 

 

Binokulinės lupos su reguliuojamu židinio atstumu, didinančios iki 6 kartų *

12 000

4.

Neurochirurginiai rinkiniai

200 000

Vaizdų perdavimo ir saugojimo atm.

1 000 000

30 funkcinių lovų

300 000

20 funkcinių lovų

200 000

Kompiuteriai ir organizacinė technika

50 000

5.

Neuronavigacinė sistema

900 000

Operacinės patalpų paruošimas MRT

500 000

Ultragarsinis aspiratorius

400 000

Operacijų stalas su laikikliais

140 000

Šviesos šaltiniai su galvos laikikliu ir lempa *

14 000

6.

Neuronavigacinė sistema *

900 000

Neurochirurginiai galvos smegenų retraktoriai *

70 000

 

 

 

 

Funkcinės lovos *

100 000

7.

Kompiuteriai ir organizacinė technika

50 000

DPV vaikams

300 000

Pneumoninis grąžtas

60 000

Pneumoninis grąžtas

60 000

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

Pneumoninis grąžtas*

80 000

 

 

9.

Operacinis mikroskopas su navigacine sistema

600 000

Ultragarso aparatas

300 000

Kraniotomas

50 000

Kraniotomas

50 000

 

 

10.

 

 

 

 

 

 

Kraniotomas*

50 000

 

 

11.

Operacinis mikroskopas su navigacine sistema

600 000

Operacijų stalas su galvos laikikliais *

140 000

Intraoperacinė neurosonografinė sistema su dopleriniais davikliais *

170 000

Neuroendoskopas *

170 000

 

 

12.

 

 

Operacijų stalas su laikikliais

140 000

Intraoperacinė neurologinės stebėsenos sistema

300 000

Dirbtinis plaučių ventiliavimo aparatas

400 000

 

 

13.

 

 

Šildoma paklodė

8000

Ultragarso aparatas*

140 000

Intraoperacinis Ro

450 000

Šildomoji paklodė *

16 000

14.

 

 

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų

1000

Operacijų stalas su laikikliais

140 000

Šildomoji paklodė

8 000

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų*

1000

15.

 

 

 

 

Šildomoji paklodė

8 000

 

 

 

 

16.

 

 

Kompiuteriai ir organizacinė technika

100 000

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų

1000

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų

1000

 

 

17.

 

 

 

 

Kompiuteriai ir organizacinė technika

50 000

Kompiuteriai ir organizacinė technika

50 000

 

 

 

 

3 766 000

 

3 729 000

 

6 519 000

 

2 459 000

 

2 593 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IŠ VISO

19 066 000

______________


Neurochirurginės ir neuroonkologinės

pagalbos vaikams ir suaugusiesiems kokybės

gerinimo Lietuvoje 2006–2010 metų

programos

4 priedas

 

Lėšų poreikis

 

                                                                                                                    Lėšų poreikis* (Lt)

Paskirtis

2006 m.

2007 m.

2008 m.

2009 m.

2010 m.

IŠ VISO

Kapitalinis remontas

1 300

800

800

2 900

Diagnostikos aparatūros įsigijimas

 

300

4 470

450

2 000

7 220

Chirurginių instrumentų, ir aparatūros įsigijimas

3 600

720

890

950

426

6 586

Pacientų slaugos sąlygų gerinimas

309

309

209

117

944

Informacinių technologijų tobulinimas

50

1 100

50

50

50

1 300

Molekulinių neurogenetinių tyrimų atlikimas ir tobulinimas

116

 

 

 

 

116

Bendra suma:

3 766

3 729

6 519

2 459

2 593

19 066

 

Detalus lėšų poreikis (KMUK), (VGPU)**

 

Paskirtis

2006 m.

2007 m.

2008 m.

2009 m.

2010 m.

Kapitalinio remonto darbai

 

 

 

Galvos smegenų chirurgijos skyriuje (V a.)

 

800 000

 

 

 

Galvos smegenų chirurgijos skyriuje (IVa.)

 

 

800 000

 

 

Vaikų neurochirurgijos skyriuje

 

 

 

800 000

 

Operacinės patalpų paruošimas MRT

 

500 000

 

 

 

IS VISO:

 

1 300 000

800 000

800 000

 

Diagnostikos aparatūros įsigijimas

 

 

 

 

 

Intraoperacinis echoskopas

 

300 000

 

 

 

Intraoperacinis MRT

 

 

4 000 000

 

 

Intraoperacinė neurologinės stebėsenos sistema

 

 

300 000

 

 

Mobilusis intraoperacinis KT

 

 

 

 

2 000 000

Intraoperacinė neurosonografinė sistema su dopleriniais davikliais **

 

 

170 000

 

 

Intraoperacinis rentgeno aparatas

 

 

 

450 000

 

IS VISO:

 

300 000

4 470 000

450 000

2 000 000

Chirurginių instrumentų ir aparatūros įsigijimas

 

 

 

 

-

Mikroinstrumentai

400 000

 

 

 

 

Mikroinstrumentai **

 

 

100 000

 

 

Neurochirurginiai rinkiniai

200 000

 

 

 

 

Neuronavigacinė sistema

900 000

 

 

 

 

Operacinis mikroskopas

600 000

 

 

 

 

Ultragarso aparatas**

 

 

140 000

 

 

Neuronavigacinė sistema **

900 000

 

 

 

 

Operacinis mikroskopas **

600 000

 

 

 

 

DPV narkozės aparatas vaikams

 

300 000

 

 

 

DPV narkozės aparatas

 

 

 

400 000

 

Operacijų stalas su galvos laikikliais

 

140 000

140 000

140 000

 

Operacijų stalas su galvos laikikliais **

 

140 000

 

 

 

Endoskopas

 

 

 

 

400 000

Neuroendoskopas **

 

 

 

170 000

 

Ultragarsinis aspiratorius

 

 

400 000

 

 

Pneumoninis grąžtas **

 

 

 

80 000

 

Pneumoninis grąžtas

 

 

60 000

60 000

 

Kraniotomas **

 

 

 

50 000

 

Kraniotomas

 

 

50 000

50 000

 

Neurochirurginis bipoliarinis koaguliatorius su pincetų rinkiniu **

 

70 000

 

 

 

Neurochirurginiai galvos smegenų retraktoriai **

 

70 000

 

 

 

Binokulinės su reguliuojamo židinio atstumo lupos, didinančios iki 6 kartų **

 

 

 

 

12 000

Šviesos šaltiniai su galvos laikikliu ir lempa **

 

 

 

 

14 000

IŠ VISO:

3 600 000

720 000

890 000

950 000

426 000

 

 

 

 

 

 

Pacientų slaugos sąlygų gerinimas

 

 

 

 

Funkcinės lovos

 

300 000

300 000

200 000

 

Funkcinės lovos **

 

 

 

 

100 000

Šildomoji paklodė operacinėje

 

8 000

8 000

8 000

 

Šildomoji paklodė operacinėje **

 

 

 

 

16 000

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų

 

1000

1000

1000

 

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų **

 

 

 

 

1000

IŠ VISO:

 

309 000

309 000

209 000

117 000

Informacinių technologijų tobulinimas

 

 

 

 

 

Personalinių KT įsigijimas ir informacinių technologijų išlaikymas

50 000

100 000

50 000

50 000

50 000

Vaizdų perdavimo ir saugojimo sistema

 

1 000000

 

 

 

IŠ VISO:

50 000

1 100 000

50 000

50 000

50 000

Molekulinių neurogenetinių tyrimų atlikimas ir tobulinimas

 

 

 

 

 

Neurogenetinių tyrimų aparatūros įsigijimas

116 000

 

 

 

 

IŠ VISO:

116 000

 

 

 

 

 

3 766 000

3 729 000

6 519 000

2 459 000

2 593 000

IŠ VISO:

 

 

 

 

19 066 000

 

Iš jų KMUK vaikų neurochirurginei ir neuroonkologinei pagalbai:

 

Paskirtis

2006 m.

2007 m.

2008 m.

2009 m.

2010 m.

Kapitalinio remonto darbai

 

 

 

Vaikų neurochirurgijos skyriuje

 

 

 

800 000

 

Diagnostikos aparatūros įsigijimas

 

 

 

 

 

Intraoperacinis echoskopas

 

300 000

 

 

 

Chirurginių instrumentų ir aparatūros įsigijimas

 

 

 

 

Mikroinstrumentai

100 000

 

 

 

 

Neurochirurginiai rinkiniai

70 000

 

 

 

 

DPV narkozės aparatas vaikams

 

300 000

 

 

 

Operacinis stalas su galvos laikikliais

 

140 000

 

 

 

Endoskopas

 

 

 

 

400 000

Pneumoninis grąžtas

 

 

 

60 000

 

Kraniotomas

 

 

50 000

 

 

Pacientų slaugos sąlygų gerinimas

 

 

 

 

Funkcinės lovos

 

 

 

200 000

 

Šildoma paklodė operacinėje

 

8 000

 

 

 

Čiužinys, apsaugantis nuo pragulų

 

 

1000

 

 

Informacinių technologijų tobulinimas

 

 

 

 

 

Personalinių KT įsigijimas ir informacinių technologijų išlaikymas

 

 

50 000

 

 

 

170 000

748 000

101 000

1 060 000

400 000

IŠ VISO:

 

 

 

 

2 479 000

 

Pastaba. Dalis planuojamos įsigyti aparatūros, t. y. intraoperacinis magnetinio rezonanso tomografas, ultragarsinis aspiratorius, neuronavigacinė sistema ir kt., bus naudojama tiek suaugusiųjų, tiek vaikų diagnostikai ir gydymui.

______________