LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL ŠVIEŽIOS PAUKŠTIENOS PARUOŠIMO IR TIEKIMO Į RINKĄ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2003 m. spalio 6 d. Nr. B1-793
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir siekdamas įgyvendinti 1971 m. vasario 15 d. Tarybos direktyvą 71/118/EEB dėl sveikatos problemų, turinčių įtakos prekybai šviežia paukštiena:
2. Pripažįstu netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. spalio 2 d. įsakymą Nr. 416 „Dėl taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 85-3009).
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. spalio 6 d. įsakymu
Nr. B1-793
ŠVIEŽIOS PAUKŠTIENOS PARUOŠIMO IR TIEKIMO Į RINKĄ TAISYKLĖS
Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į rinką taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin.,1992, Nr. 2-15) ir atitinka 1971 m. vasario 15 d. Tarybos direktyvą 71/118/EEB dėl sveikatos problemų, turinčių įtakos prekybai šviežia paukštiena.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Taisyklių tikslas – užtikrinti, kad į rinką būtų tiekiama tik saugi ir kokybiška žmonių maistui tinkama šviežia paukštiena.
2. Šios taisyklės netaikomos šviežios paukštienos išpjaustymui ir laikymui mažmeninės prekybos įmonėse ar arti pardavimo vietų, kur išpjaustoma ir laikoma paukštiena patenka tiesiogiai vartotojui; šiuo atveju taikomos Mėsos ir žuvų produktų tvarkymo prekybos įmonėse taisyklės (Žin., 2002, Nr. 56-2290).
3. Vartojamos sąvokos:
Įmonė – patvirtinta skerdykla, išpjaustymo įmonė, šaltasis sandėlis, perpakavimo centras ar vieta, kuri apima kelias veiklas.
Įvyniojimas – paukštienos įvyniojimas į pirmąją apsauginę medžiagą ar įdėjimas į pirmąją apsauginę pakuotę, kuri tiesiogiai liečiasi su gaminiu.
Pagalbinis personalas – asmuo, oficialiai paskirtas VMVT padėti valstybiniam veterinarijos gydytojui.
Pakavimas – vieno ar kelių įvyniotų ar neįvyniotų paukštienos dėjimas į apsauginę pakuotę.
Paukštiena – visos naminių paukščių, kalakutų, perlinių vištų, ančių, žąsų kūno dalys, tinkamos žmonių maistui.
Perpakavimo centrai – įmonė ar sandėlis, kuriame rinkai skirtos paukštienos siuntos yra iš naujo surenkamos ir/arba paukštiena pervyniojama/perpakuojama.
Poskerdiminis patikrinimas – papjauto paukščio patikrinimas po papjovimo skerdykloje.
Prekyba – prekyba tarp Europos Sąjungos šalių.
Priešskerdiminė apžiūra – paukščių sveikatos patikrinimas prieš pjovimą.
Siunta – paukštienos kiekis, kurį lydi vienas ir tas pats prekybos dokumentas ar veterinarijos sertifikatas.
Skerdenėlė – visas paukščio kūnas, nuleistu krauju, nupeštas ir išdarinėtas. Širdies, kepenų, plaučių, skilvio, gūžio, inkstų, kojų žemiau kulnies sąnario ir galvos, stemplės, trachėjos iš skerdenėlės pašalinti nebūtina.
Skerdenėlės šalutiniai produktai (valgomieji subproduktai) – šviežia paukštiena, išskyrus skerdenėlę, net jei ji išlieka natūraliai susijungusi su skerdenėle, taip pat galva ir kojos, jei jos yra atskirtos nuo skerdenėlės.
Skerdenėlės dalys – supjaustyta skerdenėlė.
Šviežia paukštiena – paukštiena, taip pat įpakuota vakuuminiu būdu ar kontroliuojamoje dujų atmosferoje, kuri nebuvo apdorota jokiu kitu būdu, o tik atšaldyta ar sušaldyta.
Transporto priemonės – krovinius vežantis kelių, geležinkelio, oro transportas ir laivų triumai ar konteineriai transportuoti žeme, jūra, oru.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
Valstybinis veterinarijos gydytojas – VMVT paskirtas veterinarijos gydytojas.
Vidaus organai – organai iš krūtinės ląstos, pilvo ar dubens ertmių, įskaitant trachėją, stemplę ir gūžį.
II. PREKYBA PAUKŠTIENA ES ŠALYSE
4. Skerdenėlės ir skerdenėlės šalutiniai produktai, kuriais prekiaujama ES šalyse, turi atitikti šiuos reikalavimus:
4.1. gauti iš paukščių, patikrintų prieš pjovimą pagal IX skyriaus reikalavimus ir tinkamų pjauti ir tiekti į rinką;
4.2. gauti iš patvirtintos skerdyklos, kuri vykdo savikontrolės sistemą pagal 30–33 punktų reikalavimus ir tikrinama VMVT pagal 43–47 punktų reikalavimus;
4.4. atliktas poskerdiminis patikrinimas pagal XI skyriaus reikalavimus ir patvirtintas tinkamumas žmonių maistui pagal XII skyriaus reikalavimus;
4.5. paženklinti sveikumo ženklu pagal XV skyriaus reikalavimus; toje pačioje įmonėje išpjaustomos skerdenėlės gali būti neženklinamos;
4.6. po poskerdiminio patikrinimo tvarkomi pagal 113 punkto reikalavimus ir laikomi pagal XVI skyriaus reikalavimus tinkamomis higienos sąlygomis;
4.7. supakuoti pagal XVII skyriaus reikalavimus; jei naudojama apsauginė pakuotė, ji turi atitikti XVII skyriaus reikalavimus;
4.9. transportavimo metu lydimi:
4.9.1. prekybos dokumento, kuriame be reikalavimų, nurodytų 139 punkte, turi būti nurodytas kodas, kuriuo VMVT, atsakinga už kilmės įmonės priežiūrą, ir valstybinis veterinarijos gydytojas, atsakingas už patikrinimą tą dieną, kai paukštiena buvo gaminama, gali būti identifikuoti; prekybos dokumentą gavėjas saugo mažiausiai vienerius metus ir pateikia VMVT pareikalavus,
4.9.2. veterinarijos sertifikato, nurodyto 3 priede, kai šviežia paukštiena yra iš skerdyklos, įsikūrusios regione ar vietovėje, kuriuose taikomi apribojimai dėl paukščių ligų, ar kai šviežia paukštiena siunčiama į kitą valstybę-narę tranzitu per trečiąją šalį užplombuota transporto priemone; veterinarijos sertifikate šviežiai paukštienai, skirtai Suomijai ir Švedijai, turi būti pažymėtas vienas iš reikalavimų, nurodytų 3 priedo IV dalies 5 punkte.
5. Skerdenėlės dalys ar iškaulinėta paukštiena, kuriomis prekiaujama ES šalyse, turi atitikti šiuos reikalavimus:
5.1. pjaustoma ir/ar iškaulinėjama išpjaustymo įmonėje, patvirtintoje ir prižiūrimoje pagal 23–39 punktų reikalavimus;
5.2. išpjaustyta ir gauta pagal X skyriaus reikalavimus ir kilusi iš:
5.2.2. naminių paukščių skerdenėlių, importuojamų iš trečiųjų šalių pagal VI skyriaus reikalavimus ir patikrintų pagal reikalavimus, nurodytus Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje (Žin., 2003, Nr. 87-3971);
5.5. suvyniotos, supakuotos arba paženklintos pagal 4.5, 4.7 punktų reikalavimus vietoje ar perpakavimo centre, VMVT specialiai patvirtintame tam tikslui;
6. Kada išpjaustymo įmonės be paukštienos išpjausto ir šviežią mėsą, tokia mėsa turi atitikti svarbiausius reikalavimus, nurodytus Šviežios mėsos paruošimo ir patiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 1999, Nr. 16-438), Šviežios triušienos ir fermose auginamos laukinės faunos paruošimo ir patiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 2001, Nr. 16-517), Sumedžiotų laukinių paukščių ir žvėrių mėsos tiekimo į rinką veterinarijos reikalavimuose (Žin., 2003, Nr. 55-2483).
7. Šviežia paukštiena, kuri laikoma pagal šių taisyklių reikalavimus šaltuosiuose sandėliuose, patvirtintuose VMVT, ir kuri toliau nebus tvarkoma, išskyrus laikymą, turi atitikti reikalavimus, nurodytus 4.3, 4.5, 4.7, 4.8, 5 punktuose ar būti importuota iš trečiųjų šalių pagal III skyriaus reikalavimus ir patikrinta pagal reikalavimus, nurodytus Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje.
8. VMVT gali leisti nukrypti nuo reikalavimų, nurodytų 4 punkte, kai ūkininkai, auginantys ne daugiau kaip 10000 paukščių per metus, tiekia šviežią paukštieną mažais kiekiais:
10. 8–9 punkto išimtys netaikomos išnešiojamajai prekybai, prekybai užsakant paštu ir perpardavimui turguje.
11. 8–10 punktuose minimai veiklai taikomi visuomenės sveikatos patikrinimai, numatyti nacionalinėse taisyklėse.
12. Nepažeidžiant ES teisės aktuose nustatytų gyvūnų sveikatos reikalavimų, 4–7 punktų reikalavimai netaikomi:
12.2. šviežiai paukštienai, skirtai parodoms, specialioms studijoms ir analizei, jeigu užtikrinama, kad mėsa nebus naudojama maistui ir kad parodai pasibaigus arba atlikus specialius tyrimus ir analizę visa mėsa, išskyrus tą, kuri buvo panaudota tyrimams, bus sunaikinta;
13. VMVT turi užtikrinti, kad be reikalavimų, nurodytų 4 punkte, nepriklausomai nuo ES teisės aktų, reglamentuojančių paukščių ir šviežios paukštienos tyrimus dėl likučių nustatymo:
13.1. šviežia paukštiena ar paukštiena būtų tiriama dėl likučių, kai valstybinis veterinarijos gydytojas priešskerdiminės apžiūros metu ar gavęs kitos informacijos įtaria, kad jų gali būti;
13.2. būtų imami paukštienos mėginiai, nurodyti Zoonozių veterinarinės kontrolės reikalavimuose (Žin., 2003, Nr. 55-2481).
14. 13.1 punkte nurodyti tyrimai atliekami medžiagų, turinčių farmakologinį poveikį, likučiams ir jų junginiams, šių medžiagų išlaukai, taip pat kitoms medžiagoms, perduodamoms paukštienai, kurios daro šviežią paukštieną pavojingą ar kenksmingą žmonių sveikatai, nustatyti. Tyrimai turi būti atliekami pagal patvirtintus ir moksliškai pripažintus metodus.
15. Turi būti galimybė įvertinti tyrimų rezultatus naudojant kontrolinius metodus, nurodytus Medžiagų likučių gyvūnuose ir gyvūniniuose maisto produktuose kontrolės taisyklėse (Žin., 2000, Nr. 107-3413).
16. Jeigu tyrimų rezultatai yra teigiami, valstybinis veterinarijos gydytojas turi imtis priemonių:
16.1. suintensyvinti paukščių ar panašiomis technologinėmis sąlygomis gautos ir galinčios sukelti tą patį pavojų paukštienos tyrimus;
16.2. suintensyvinti kitų paukščių pulkų tyrimus kilmės vietoje ir, jei problema pasikartoja, imtis priemonių paukščių kilmės vietoje;
17. Kenksmingų medžiagų didžiausi kiekiai nurodyti teisės akte „Didžiausių leistinų veterinarinės medicinos preparatų likučių kiekiai gyvūniniuose maisto produktuose“ (Žin., 2001, Nr. 13), Lietuvos higienos normoje HN 54-1998 „Maisto medžiagos ir maisto produktai. Didžiausios leidžiamos cheminių teršalų koncentracijos ir didžiausi leidžiami užterštumo radioaktyviaisiais izotopais lygiai“.
18. Nepažeidžiant Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose (Žin., 2001, Nr. 92-3250), Kai kurių medžiagų, turinčių hormoninį ir tireostatinį poveikį, bei beta agonistų draudimo naudoti gyvulininkystėje nurodymuose (Žin., 2003, Nr. 76-3517) ir Zoonozių veterinarinės kontrolės reikalavimuose nustatytų apribojimų, žmonių maistui skirtos paukštienos negalima tiekti į rinką, jeigu:
18.1. ji gauta iš paukščių, sergančių ligomis, nurodytomis Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose;
18.2. joje kenksmingų medžiagų likučiai viršija teisės aktuose nustatytas normas arba ji buvo apdorota antibiotikais, minkštikliais ar konservantais (išskyrus atvejus, kai konservantai yra leidžiami naudoti remiantis ES teisės aktais, laikantis nuostatos, kad draudžiama naudoti medžiagas, sulaikančias produktuose vandenį), taip pat paukštieną, kuri pagaminta panašiomis technologinėmis sąlygomis ir dėl to gali sukelti panašų pavojų;
20. Suomijai ir Švedijai skirta paukštiena turi būti tiriama dėl salmonelių:
20.1. paukštienos siuntoms turi būti atliktas mikrobiologinis tyrimas; mėginiai tyrimui imami kilmės įmonėje pagal taisykles, kurias Europos Komisijos siūlymu turi nustatyti ES Taryba;
21. 20 punkte nurodytos garantijos taikomos tik po to, kai Europos Komisija patvirtina Suomijos ir Švedijos pateiktas veiksmų programas. Europos Komisijos sprendimai turi būti priimti iki stojimo sutarties įsigaliojimo, kad veiksmų programos ir 20 punkte nurodytos garantijos būtų taikomos nuo prisijungimo sutarties įsigaliojimo datos.
22. VMVT turi užtikrinti, kad mechaniškai atskirta paukštiena būtų prekiaujama tik tada, jei ji prieš tai buvo termiškai apdorota pagal Mėsos ir kitų gyvūninių produktų ruošimo ir tiekimo į rinką taisykles (Žin., 2000, Nr. 1-26) kilmės ar kitoje VMVT paskirtoje įmonėje.
23. VMVT turi sudaryti patvirtintų įmonių sąrašą, išskyrus tą, kuris nurodytas 40–42 punktuose; kiekviena įmonė turi turėti veterinarinio patvirtinimo numerį. VMVT siunčia šį sąrašą ES valstybėms ir Europos Komisijai.
24. Tas pats veterinarinio patvirtinimo numeris gali būti suteiktas įmonei, kuri gamina ar pervynioja produktus, gautus iš žaliavų ar su jomis, kurios nurodytos Mėsos ir kitų gyvūninių produktų ruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėse.
26. Kai nustatoma, kad higienos sąlygos neatitinka reikalavimų ir kai priemonių, nurodytų 121-123 punktuose, nepakanka situacijai ištaisyti, VMVT laikinai sustabdo įmonės veterinarinį patvirtinimą.
27. Jeigu įmonės savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo neištaiso trūkumų per VMVT nustatytą laikotarpį, VMVT panaikina veterinarinį patvirtinimą.
30. Įmonės savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo privalo reguliariai tikrinti bendras gamybos higienos sąlygas įmonėje, vykdyti mikrobiologinę kontrolę.
32. Įmonės savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo turi informuoti valstybinį veterinarijos gydytoją ar Europos Komisijos veterinarijos ekspertus apie atliekamų patikrinimų pobūdį, dažnumą ir rezultatus, o prireikus – nurodyti tyrimus atliekančios laboratorijos pavadinimą.
33. Tikrinimų pobūdis, jų dažnumas, mėginių atrinkimo metodai ir bakteriologinių tyrimų metodai nustatomi pagal Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.
34. Įmonės savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo turi parengti personalo mokymo programą, kuri padėtų darbuotojams laikytis higieniškos gamybos reikalavimų, pritaikytų gamybos struktūrai.
35. Valstybinis veterinarijos gydytojas, atsakingas už įmonę, privalo dalyvauti rengiant ir įgyvendinant tokią programą.
36. Išpjaustymo įmonės ar perpakavimo centro vadovas ar įgaliotas asmuo turi užtikrinti įvežamos į įmonę ir išvežamos iš jos šviežios paukštienos apskaitą, nurodyti gautos paukštienos rūšį.
37. Įmonės tikrinimas ir priežiūra turi būti vykdoma prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui, kuriam pagal 44–47 punkto nuostatas gali padėti pagalbinis personalas. Valstybinis veterinarijos gydytojas gali bet kuriuo metu laisvai patekti į visas įmonės patalpas, kad užtikrintų, jog laikomasi šių taisyklių reikalavimų.
38. Valstybinis veterinarijos gydytojas turi reguliariai analizuoti patikrinimų, nurodytų 30–33 punktuose, rezultatus. Jis gali, remdamasis šia analize, organizuoti tolesnius mikrobiologinius tyrimus visais gamybos etapais ar pačių produktų tyrimus.
39. Tyrimų rezultatai turi būti įrašyti į ataskaitą, apie išvadas ir rekomendacijas turi būti pranešta įmonės savininkui, vadovui ar įgaliotam asmeniui, kuris turi ištaisyti nurodytus trūkumus.
40. VMVT pagal XIX–XX skyrių reikalavimus gali leisti netaikyti struktūros ar infrastruktūros reikalavimų, nurodytų IV–XVIII skyriuose, įmonėms, kurių apyvarta per metus ne didesnė kaip 150 000 paukščių, jei vykdomi šie reikalavimai:
40.1. įmonės yra specialiai registruojamos ir joms suteikiamas specialus veterinarinio patvirtinimo numeris, kuriuo jos susiejamos su teritoriniu priežiūros padaliniu; tokių įmonių veterinarinio patvirtinimo sąlygos:
40.1.2. skerdyklos savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo registruoja ir VMVT pareikalavus pateikia informaciją apie:
- į įmonę įvežamus paukščius ir išvežamą paukštieną,
- atliekamus tikrinimus,
- tikrinimo rezultatus;
40.1.3. skerdykla turi pranešti VMVT apie pjovimo laiką, paukščių kilmę bei skaičių ir nusiųsti jai sveikatos patvirtinimo, nurodyto 1 priede, kopiją,
40.1.4. valstybinis veterinarijos gydytojas ar pagalbinis personalas turi dalyvauti išdarinėjimo metu, kad būtų užtikrintos higienos sąlygos, nurodytos X–XI skyriuose; kai valstybinis veterinarijos gydytojas ar pagalbinis personalas pjovimo metu dalyvauti negali, paukštienos negalima išvežti iš įmonės, kol nebus atliktas poskerdiminis patikrinimas pagal 44–47 punktų reikalavimus, išskyrus atvejus, kai paukštiena ruošiama pagal Niujorkietišką metodą, nurodytą 118 punkte,
40.1.5. VMVT turi kontroliuoti iš įmonės išvežamos paukštienos paskirstymo grandinę ir stebėti, kaip žymimi žmonių maistui netinkami produktai bei kur jie nukreipiami ir panaudojami,
40.1.6. VMVT turi sudaryti sąrašą įmonių, kurios naudojasi tokiomis išimtimis, ir pateikti šį sąrašą su bet kokiais vėlesniais papildymais Europos Komisijai,
40.2. VMVT taip pat gali suteikti išimtis pagal XIX-XX skyrių reikalavimus išpjaustymo įmonėms, kurios nėra įsikūrusios patvirtintoje įmonėje ir kurios yra patvirtintos pagal Šviežios mėsos paruošimo ir patiekimo į rinką taisykles, jeigu išpjaustymo įmonė apdoroja ne daugiau kaip 3 t paukštienos per savaitę ir laikosi temperatūros reikalavimų, nurodytų 118 punkte;
40.3. XI, XIII skyrių ir 137 punkto reikalavimai netaikomi 40.2 punkte paminėtų įmonių sandėliavimo ir išpjaustymo operacijoms;
40.4. šių taisyklių higienos ir sveikumo reikalavimus atitinkanti paukštiena turi būti ženklinama apvaliu sveikumo ženklu, kuriame nurodyta, kokiam teritoriniam priežiūros padaliniui priklauso kilmės įmonė;
41. Europos Komisijos veterinarijos ekspertai gali kartu su VMVT, kiek tai reikalinga vienodam 40 punkto taikymui, patikrinti reprezentatyvų įmonių, kurioms naudingos 40 punkte nurodytos sąlygos, kiekį.
42. VMVT gali leisti nukrypti nuo IV skyriaus reikalavimų mažo pajėgumo šaltiesiems sandėliams, kuriuose mėsa laikoma, jeigu ji yra supakuota.
43. VMVT turi užtikrinti, kad:
43.1. visi ūkiai, pristatantys į skerdyklą paukščius, būtų prižiūrimi valstybinio veterinarijos gydytojo;
43.2. pagal 23–39 punktų reikalavimus patvirtintose skerdyklose poskerdiminio patikrinimo metu dalyvautų bent vienas valstybinis veterinarijos gydytojas;
43.3. pagal 23–39 punktų reikalavimus patvirtintose išpjaustymo įmonėse bent vieną kartą per dieną tvarkant paukštieną dalyvautų 46 punkte minimos inspekcinės komandos narys, kuris tikrintų bendrą įmonės higieną ir įvežamos bei išvežamos paukštienos apskaitą;
44. Valstybiniam veterinarijos gydytojui gali padėti pagalbinis personalas, kuris, jam vadovaujant ir atsakant, vykdo šias užduotis:
44.1. jeigu jis atitinka 170.1 punkto reikalavimus, renka paukščių pulkų sveikatos įvertinimui reikalingą informaciją pagal IX skyriaus reikalavimus, kurią valstybinis veterinarijos gydytojas naudoja diagnozei nustatyti;
44.2. jeigu jis atitinka 170.2 punkte nurodytas sąlygas:
44.2.1. tikrina, ar laikomasi IV, VIII, X, XIII, XIX, XX nurodytų higienos sąlygų ir 114–116 punktuose nurodytų sąlygų,
44.2.2. poskerdiminio patikrinimo metu nustato, ar nėra paukštienos, kuriai būdingi 125 punkte nurodyti trūkumai,
44.2.3. atlieka 114.1–114.2 punktuose nurodytus darbus, ypač skerdenėlių ir paruošimo kokybės įvertinimo, jeigu valstybinis veterinarijos gydytojas gali vietoje prižiūrėti pagalbinio personalo darbą,
45. Pagalbiniu personalu gali būti tik tie asmenys, kurie po VMVT ar po VMVT paskirtos kompetentingos institucijos surengto įvertinimo atitinka XXI skyriuje nurodytus reikalavimus.
46. Norėdamas suteikti anksčiau nurodytą pagalbą, pagalbinis personalas turi sudaryti inspekcinės komandos, kurią prižiūri ir už kurią atsako valstybinis veterinarijos gydytojas, dalį. Inspekcinė komanda turi būti nepriklausoma nuo įmonės. VMVT nustato inspekcinės komandos, skiriamos kiekvienai įmonei tikrinti, sudėtį, kad valstybinis veterinarijos gydytojas galėtų prižiūrėti anksčiau nurodytas operacijas.
47. 43–46 punktuose nurodytos pagalbos detalesnes taisykles VMVT gali nustatyti remdamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktu.
48. VMVT renka ir panaudoja priešskerdiminės apžiūros ir poskerdiminio patikrinimo, kuriuos atlieka valstybinis veterinarijos gydytojas, rezultatus, susijusius su žmonėms perduodamų ligų diagnozavimu.
49. Nustačius tokią ligą, apie konkretaus susirgimo rezultatus kuo skubiau pranešama VMVT, atsakingai už pulko, iš kurio kilę šie paukščiai, veterinarinę priežiūrą.
50. VMVT pateikia Europos Komisijai informaciją apie ligas, ypač jei diagnozuojamos žmonėms pavojingos ligos.
51. Europos Komisijos veterinarijos ekspertai, esant reikalui, vienodam šių taisyklių taikymui, bendradarbiaudami su VMVT, gali atlikti patikrinimus vietoje. Tuo tikslu jie patikrina reprezentatyvų įmonių skaičių ir nustato, ar VMVT tikrino patvirtintų įmonių atitikimą šias taisykles. Europos Komisija apie patikrinimo rezultatus praneša ES valstybėms – narėms.
53. Bendrąsias 51–52 punktų įgyvendinimo taisykles VMVT gali priimti remdamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktu.
54. Kaip išimtį reikalavimams, nurodytiems 4.1 punkte, VMVT gali leisti kepenėlių paštetui skirtus paukščius svaiginti, nukraujinti ir nupešti auginimo fermoje, jeigu šios operacijos atliekamos atskiroje patalpoje, kuri atitinka 69.2 punkto reikalavimus, ir pagal XVIII skyriaus reikalavimus neišdarinėtos skerdenėlės vežamos iš karto į patvirtintą išpjaustymo įmonę, kurioje yra speciali patalpa, įrengta pagal 70.2.1 punkto reikalavimus, kur skerdenėlės turi būti išdarinėjamos per 24 val. prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui.
55. VMVT gali leisti atšaldyti šviežią paukštieną panardinant į vandenį, jeigu tai atliekama pagal 109–110 punktų reikalavimus. Šiuo būdu gauta atšaldyta paukštiena gali būti parduodama atšaldyta ar sušaldyta. Šį metodą taikančios šalys apie tai praneša Europos Komisijai.
56. VMVT negali uždrausti įvežti pagal 109–110 punktus atšaldytos paukštienos, jeigu apie šį atšaldymo būdą yra nurodoma 4.9 punkte nurodytame lydinčiajame dokumente ir jeigu:
57. Reikalavimai, nurodyti 1989 m. gruodžio 11 d. Tarybos direktyvos 89/662/EEB dėl Bendrijos vidaus prekybos veterinarinių patikrinimų, siekiant sukurti vidaus rinką, 12 straipsnyje, taikomi tikrinimams kilmės vietoje, organizuojant pakartotinius tikrinimus, kuriuos atlieka paskirties valstybė narė, ir įgyvendinant apsaugos priemones.
III. IMPORTO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ REIKALAVIMAI
58. VMVT, remdamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktu, nustato iš trečiųjų šalių importuojamai ir tiekiamai į rinką šviežiai paukštienai reikalavimus, kurie turi būti lygiaverčiai reikalavimams, nurodytiems 4–39 ir 43–57 punktuose.
59. Norint, kad būtų vienodai taikomi 58 punkto reikalavimai, importuojama į Lietuvos Respubliką šviežia paukštiena privalo:
59.1. būti gauta iš trečiųjų šalių ar jų dalių, nurodytų Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose;
59.2. būti gauta iš įmonių, kurioms trečiosios šalies kompetentinga institucija suteikė Europos Komisijai garantijas, kad įmonės atitinka šių taisyklių reikalavimus;
59.3. turėti sertifikatą, nurodytą Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose, kuris papildomas deklaracija, kad paukštiena atitinka 4–57 punktų reikalavimus ar papildomas sąlygas, arba suteikiamos garantijos, lygiavertės 60.2 punkte minimoms garantijoms. Jei reikia, deklaracijos turinys nustatomas pagal Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktą.
60. Remdamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktu, VMVT nustato:
61. Europos Komisijos ir Lietuvos Respublikos ekspertai gali atlikti patikrinimus trečiųjų šalių įmonėse, kurių metu tikrinama, ar:
62. Į 60 punkte nurodytą sąrašą gali būti įtraukiamos tik tos trečiosios šalys ar jų teritorijos dalys:
62.1. iš kurių importas nėra draudžiamas pagal Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimus;
62.2. kurios priklausomai nuo šalies įstatymų, veterinarijos bei inspekcijos tarnybų organizavimo, tokių tarnybų įgaliojimų pagal Galvijų, avių, ožkų ir kiaulių, šviežios mėsos bei mėsos produktų importo veterinarijos reikalavimus (Žin., 2003, Nr. 1-33) ir Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimus gali užtikrinti galiojančių įstatymų įgyvendinimą arba kurių veterinarijos tarnybos gali užtikrinti, kad laikomasi reikalavimų, lygiaverčių 4–57 punktuose nurodytiems.
63. VMVT užtikrina, kad šviežia paukštiena būtų importuojama į Lietuvos Respubliką tik:
63.2. patikrinta pagal Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką (Žin., 2003, Nr. 87-3972).
64. Kol bus nustatytos detalesnės 63 punkto įgyvendinimo taisyklės:
64.1. galios nacionalinės taisyklės importui iš trečiųjų šalių tokių produktų, kurie nereglamentuoti ES, jeigu jos nėra palankesnės negu nustatytos 60.2 punkte;
65. Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkoje nurodyti principai ir taisyklės taikomi atsižvelgiant į ES valstybių – narių vykdomus tikrinimus ir įgyvendinamas saugumo priemones.
66. Remdamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 11 punktu, VMVT gali patvirtinti produktų iš perpakavimo centrų žymėjimo taisykles ir priežiūros procedūras, kurios leidžia nustatyti žaliavų kilmę.
67. Didmeninėse prekyvietėse esančios įmonės tvirtinamos pagal Gamybos įmonių, esančių didmeninėse prekyvietėse, patvirtinimo taisykles (Žin., 2002, Nr. 52-2034).
IV. BENDRIEJI ĮMONIŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
68. Įmonėse, norinčiose gauti veterinarinį patvirtinimą, privalo būti:
68.1. patalpos šviežiai paukštienai ruošti ir laikyti bei patalpos ir koridoriai šviežiai paukštienai transportuoti, kurios turi turėti:
68.1.1. vandeniui ir puvimui atsparias, lengvai valomas bei dezinfekuojamas ir taip paklotas grindis, kad vanduo lengvai nutekėtų; vanduo turi būti nukreiptas į nuotekų surinkimo sistemą su grotelėmis ir įranga kanalizacijos kvapams sulaikyti, tačiau:
68.1.1.1. 69.5, 70.1, 71.1 punktuose nurodytose patalpose nereikalaujama nuleisti vandens į nuotekų surinkimo sistemą su grotelėmis ir įrengti įrangą kvapams sulaikyti; 71.1 punkte nurodytose patalpose pakanka įrenginio, kuriuo galima lengvai pašalinti vandenį,
68.1.2. lygias, tvirtas, atsparias vandeniui sienas, kurios turi būti ne mažiau kaip du metrus nuo grindų padengtos šviesiomis plaunamomis dangomis; atšaldymo ir šaldymo bei laikymo patalpų sienos turi būti padengtos tokiu paviršiumi bent iki produktų pakrovimo aukščio; sienų ir grindų sujungimai turi būti užapvalinti ar panašiu būdu užbaigti, išskyrus patalpose, nurodytose 72.1 punkte; jei 72 punkte nurodytose patalpose medinės sienos buvo įrengtos iki 1994 m. sausio 1 d., nėra pagrindo atšaukti įmonės veterinarinį patvirtinimą,
68.1.3. duris ir langų rėmus iš atsparių, antikorozinių medžiagų, o kai jos medinės – iš visų pusių padengtas lygia, neperšlampama danga,
68.2. kuo arčiau darbo vietų:
68.2.1. pakankamas skaičius įrangos rankoms plauti ar dezinfekuoti bei įrankiams plauti karštu vandeniu; čiaupai neturi būti tiesiogiai valdomi rankomis; rankoms plauti įrenginiai turi būti aprūpinti karštu ir šaltu tekančiu vandeniu ar sumaišytu tinkamos temperatūros tekančiu vandeniu; turi būti plovimo ir dezinfekavimo priemonių bei vienkartinių priemonių rankoms šluostyti,
68.4. instrumentai, darbo įrankiai, įrenginiai paukštienai tvarkyti, išpjaustymo stalai, stalai su nuimamais pjaustymo paviršiais, konteineriai, konvejerinės juostos ir pjūklai, pagaminti iš antikorozinės medžiagos, neteršiantys mėsos, lengvai valomi ir dezinfekuojami; medienos naudojimas draudžiamas, išskyrus patalpas, kur laikoma supakuota paukštiena;
68.5. korozijai atsparūs įrankiai ir įrenginiai, kurie atitinka higienos reikalavimus:
68.6. įranga higieniškam mėsos ruošimui ir apsaugai pakrovimo ir iškrovimo metu bei tinkamai įrengta priėmimo ir manevravimo teritorija;
68.7. specialūs vandeniui nelaidūs konteineriai su dangčiais ir sklendėmis, kad pašaliniai asmenys negalėtų iš jų nieko išimti, skirti paukštienai, netinkamai žmonių maistui, laikyti, ar rakinama patalpa minėtai paukštienai laikyti, jeigu jų kiekiai dideli ar jos nėra pašalinamos ir sunaikinamos kiekvienos darbo dienos pabaigoje; jei tokios atliekos šalinamos per angas, jos turi būti suprojektuotos ir įrengtos taip, kad neužterštų šviežios paukštienos;
68.8. patalpos higieniškam vyniojimo ir pakavimo medžiagų laikymui, jei vyniojimas ir pakavimas atliekamas įmonėje;
68.9. patalpos su šaldymo įrenginiais reikiamai šviežios paukštienos vidaus temperatūrai, nurodytai šiose taisyklėse, palaikyti; šaldymo įrenginiai turi turėti vandens surinkimo sistemą, kad neužterštų šviežios paukštienos;
68.10. geriamojo vandens tiekimo sistema – geriamasis vanduo turi atitikti HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ (Žin., 2003, Nr. 79-3606) reikalavimus; negeriamo vandens vamzdynas turi būti aiškiai atskirtas nuo geriamojo vandens vamzdyno;
68.11. reikiamo karšto geriamojo vandens tiekimas, kuris atitinka HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“;
68.14. įranga, leidžianti bet kuriuo metu tinkamai atlikti veterinarinį tikrinimą, nurodytą šiose taisyklėse;
68.15. pakankamas skaičių persirengimo patalpų su lygiomis, vandeniui atspariomis, plaunamomis sienomis ir grindimis, praustuvais, dušais, sroviniais tualetais, kad švariosios pastato dalys būtų apsaugotos nuo užteršimo; tualetų durys neturi atsidaryti tiesiai į darbo patalpas; dušai nebūtini šaltuosiuose sandėliuose, kur tik priimama ir išsiunčiama higieniškai įpakuota šviežia paukštiena; praustuvuose turi tekėti karštas ir šaltas vanduo arba sumaišytas reikiamos temperatūros vanduo, būti medžiagų rankoms plauti ir dezinfekuoti bei vienkartinių priemonių rankoms šluostyti; praustuvų čiaupai neturi būti tiesiogiai valdomi rankomis; turi būti pakankamas skaičius tokių praustuvų prie tualetų;
68.16. vieta ir atitinkamos patalpos paukštienos transportavimo priemonėms valyti ir dezinfekuoti, išskyrus šaltuosius sandėlius, kuriuose tik priimama ir išsiunčiama higieniškai įpakuota šviežia paukštiena; skerdyklose turi būti atskiros vietos ir patalpos transporto priemonių ar konteinerių, naudojamų paukščiams gabenti, valymui ir dezinfekavimui; tačiau šios vietos ir patalpos neprivalomos tuo atveju, kai pagal galiojančias nuostatas transporto priemonės ar konteineriai turi būti valomi ir dezinfekuojami oficialiai patvirtintose patalpose;
V. SPECIALIEJI PAUKŠČIŲ SKERDYKLŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
69. Be IV skyriuje nurodytų reikalavimų, skerdyklos privalo turėti:
69.1. patalpą ar dengtą vietą, kuri yra pakankamai didelė, lengvai valoma ir dezinfekuojama, priešskerdiminei paukščių apžiūrai, nurodytai 93–94 punktuose, atlikti;
69.2. pakankamai didelę pjovimo patalpą paukščių svaiginimui bei kraujo nuleidimui ir nuplikinimui bei nupešimui; šie veiksmai turi būti atliekami skirtingose patalpos vietose; tarp pjovimo patalpos ir patalpos ar vietos, nurodytos 69.1 punkte, privalo būti automatiškai užsidarančios durys, išskyrus siaurą angą, per kurią gali patekti tik pjaunami paukščiai;
69.3. pakankamai didelę vidaus organų pašalinimo ir ruošimo patalpą, kad vidaus organai būtų tvarkomi pakankamai toli nuo kitų darbo vietų ar perskirtą pertvara, siekiant užkirsti kelią užteršimui; tarp vidaus organų pašalinimo ir paruošimo patalpos ir skerdimo patalpos privalo būti automatiškai užsidarančios durys, išskyrus siaurą angą, per kurią gali patekti tik pjaunami paukščiai;
69.5. vieną ar daugiau pakankamai didelių atšaldymo ar šaldymo patalpų su užrakinama talpykla ar konteineriu ar vieta sulaikytai šviežiai paukštienai laikyti;
69.6. patalpą ar vietą plunksnų laikymui; ši patalpa nebūtina, jei plunksnos laikomos kaip šalutiniai produktai;
VI. SPECIALIEJI IŠPJAUSTYMO ĮMONIŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
70. Be IV skyriuje nurodytų reikalavimų, išpjaustymo įmonės privalo turėti:
70.2. patalpą išpjaustymui, iškaulinėjimui ir įvyniojimui, kada šios operacijos atliekamos išpjaustymo įmonėje:
70.2.1. patalpą vidaus organams pašalinti iš ančių ir žąsų, auginamų kepenėlių paštetui, kurios buvo apsvaigintos, nukraujintos ir nupeštos ūkyje,
VII. SPECIALIEJI PAUKŠTIENOS ŠALTŲJŲ SANDĖLIŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
71. Be IV skyriuje nurodytų reikalavimų, sandėliai, kuriuose šviežia paukštiena laikoma pagal 144 punkto reikalavimus, turi turėti:
71.1. pakankamai dideles, lengvai valomas atšaldymo ir šaldymo patalpas, kuriose šviežia paukštiena gali būti laikoma temperatūroje, nurodytoje 144 punkte;
72. Be IV skyriuje nurodytų reikalavimų, sandėliai, kuriuose šviežia paukštiena laikoma pagal 145 punkto reikalavimus, turi turėti:
72.1. pakankamai dideles, lengvai valomas atšaldymo ir šaldymo patalpas, kuriose šviežia paukštiena yra laikoma temperatūroje, nurodytoje 145 punkte;
VIII. ĮMONIŲ PERSONALO, PATALPŲ IR ĮRENGIMŲ HIGIENA
74. Personalas, dirbantis su neįvyniota ar įvyniota paukštiena ar dirbantis tokiose patalpose ar vietose, kuriose tokia paukštiena apdorojama, įpakuojama ar transportuojama, privalo dėvėti švarius ir lengvai valomus galvos apdangalus, vilkėti šviesius darbo drabužius ar kitus apsauginius drabužius, avėti avalynę. Personalas, tvarkantis šviežią paukštieną, turi vilkėti švarius darbo drabužius kiekvienos darbo dienos pradžioje ir privalo, jei reikia, keisti drabužius per dieną, plauti ir dezinfekuoti rankas kelis kartus per dieną ir kiekvieną kartą prieš darbą. Su sergančiais paukščiais ar infekuota paukštiena turėję sąlytį darbuotojai privalo nedelsdami nusiplauti rankas karštu vandeniu ir jas dezinfekuoti. Darbo, sandėliavimo patalpose ar kitose vietose bei koridoriuose, per kuriuos gabenama šviežia paukštiena, rūkyti draudžiama.
75. Jokie kiti gyvūnai, išskyrus skerdžiamus skerdyklose, negali patekti į įmones. Graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai turi būti sistemingai naikinami.
76. Įrenginiai ir instrumentai, naudojami gyviems paukščiams prižiūrėti ir dirbti su šviežia paukštiena, turi būti laikomi švarūs ir tvarkingi. Jie turi būti rūpestingai valomi ir dezinfekuojami keletą kartų per darbo dieną, darbo dienos pabaigoje ir prieš kiekvieną naudojimą, jeigu susitepė.
77. Konteineriai paukščiams pristatyti turi būti pagaminti iš atsparių rūdijimui medžiagų, lengvai valomi ir dezinfekuojami. Jie turi būti kiekvieną kartą po panaudojimo išvalomi ir išdezinfekuojami.
78. Patalpos, instrumentai ir darbo įrankiai negali būti naudojami kitiems tikslams, išskyrus darbą su šviežia paukštiena, šviežia mėsa ar fermose auginamos laukinės faunos mėsa, nurodyta Šviežios triušienos ir fermose auginamos laukinės faunos ruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėse, Sumedžiotų laukinių paukščių ir žvėrių mėsos tiekimo į rinką veterinarijos reikalavimuose, ar mėsos pusgaminiais ar produktais, jeigu jie yra išvalyti ir išdezinfekuoti prieš naudojimą. Šis apribojimas netaikomas transporto įrengimams, naudojamiems patalpose, nurodytose 72.1 punkte, kada mėsa supakuota.
80. Geriamasis vanduo gali būti naudojamas visiems tikslams; negeriamas vanduo gali būti naudojamas tik garų gamybai, priešgaisrinei apsaugai, šaldymo įrenginių aušinimui ir plunksnų atliekų pašalinimui skerdyklose su sąlyga, kad vamzdynai bus įrengti taip, kad nebūtų galimybės vandens panaudoti kitiems tikslams ir nekiltų paukštienos užteršimo pavojaus. Negeriamo vandens vamzdynas turi būti aiškiai atskirtas nuo geriamojo vandens vamzdyno.
81. Plunksnos ir visi kiti šalutiniai paukštienos produktai, netinkami žmonių maistui, turi būti nedelsiant šalinami.
82. Darbo patalpose ir šviežios paukštienos laikymo patalpose draudžiama grindis kloti pjuvenomis ar kitomis panašiomis medžiagomis.
83. Plovimo, dezinfekavimo ir kitos panašios medžiagos turi būti naudojamos taip, kad negadintų instrumentų, darbo įrenginių ir nekenktų šviežiai paukštienai. Jas panaudojus, instrumentus ir darbo įrankius reikia perplauti geriamuoju vandeniu.
84. Draudžiama dirbti ir tvarkyti paukštieną asmenims, kurie gali ją užkrėsti. Iš bet kurio asmens, dirbančio su šviežia paukštiena, reikalaujama pateikti medicinos pažymą, įrodančią, jog nėra priežasčių, dėl kurių jis negalėtų dirbti šio darbo. Dirbti su paukštiena gali tik asmenys, turintys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotas medicinos pažymas, leidžiančias dirbti su maisto produktais.
IX. PRIEŠSKERDIMINĖ APŽIŪRA
85. Skerdyklos valstybinis veterinarijos gydytojas, nepaisydamas reikalavimų, nurodytų veterinarijos sertifikate prekybai skirtais paukščiais (Žin., 2002, Nr. 52-2029), gali leisti pjauti paukščius iš laikymo vietos, jei:
85.2. per 72 val. iki paukščių atvežimo į skerdyklą gavo kompetentingos institucijos nustatytos formos dokumentą, kuriame nurodyta:
85.2.1. svarbi atnaujinta informacija apie paukščių kilmę, ypač 92.1 punkte nurodytus laikymo vietos registro duomenis apie pjaunamų paukščių rūšį,
86. Valstybinis veterinarijos gydytojas turi įvertinti šią informaciją ir nuspręsti, kaip pasielgti su atvežtais paukščiais, kokią apžiūrą jam reikia atlikti prieš pjaunant paukščius.
87. Jeigu yra nevykdomos 85 punkte nurodytos sąlygos, skerdyklos valstybinis veterinarijos gydytojas gali atidėti paukščių pjovimą arba, atsižvelgęs į gyvūnų gerovės reikalavimus, leisti paukščius pjauti, atlikęs 92.2 punkte nurodytą priešskerdiminę apžiūrą ir gavęs iš paukščių pulką prižiūrinčio valstybinio veterinarijos gydytojo būtiną informaciją. Išlaidas, susijusias su šio punkto vykdymu, padengia paukštynas (ūkininkas) pagal taisykles, nustatytas kompetentingos institucijos.
88. Jeigu paukštynas (ūkininkas) per metus užaugina ne daugiau kaip 20 000 vištų, 15 000 ančių, 10 000 kalakutų, 10 000 žąsų arba tokį pat skaičių kitų rūšių paukščių, 92.2 punkte nurodytą apžiūrą galima atlikti skerdykloje; tuo atveju paukštynas (ūkininkas) turi pateikti deklaraciją, kad jo metinė produkcija neviršija nurodytų skaičių.
89. Paukštynas (ūkininkas) privalo 2 metus saugoti 92.1 punkte nurodytus registracijos žurnalus, kuriuos turi pateikti VMVT pareikalavus.
90. Paukštyno savininkas (ūkininkas) ar įpareigotas paukščius tvarkyti asmuo turi užtikrinti tinkamas sąlygas valstybiniam veterinarijos gydytojui atlikti paukščių priešskerdiminę apžiūrą, o reikalui esant, jam padėti.
91. Valstybinis veterinarijos gydytojas priešskerdiminę apžiūrą turi atlikti esant geram apšvietimui pagal galiojančius reikalavimus.
92. Priešskerdiminę apžiūrą kilmės vietoje, nurodytoje 85–89 punktuose, sudaro:
92.1. registracijos žurnalų tikrinimas, kuriuose pagal paukščių rūšis turi būti nurodyta tokia informacija:
- paukščių atvežimo data,
- kilmė,
- paukščių skaičius,
- atskirų veislių rodikliai (pvz., priesvoris),
- gaištamumas,
- pašarų tiekėjai,
- pašarų priedų tipai, naudojimas ir išlauka,
- pašarų ir vandens naudojimas,
- aptarnaujančio veterinarijos gydytojo tikrinimai, diagnozės kartu su laboratorinių tyrimų rezultatais,
- paukščiams skirtų medikamentų pavadinimas, davimo data bei jų išlauka,
- naudota vakcina ir vakcinavimo data,
- priesvoris penėjimo metu,
- ankstesnių oficialių to paties paukščių pulko sveikatos tikrinimų rezultatai,
- pjovimui siunčiamų paukščių skaičius,
- numatoma pjovimo data;
92.2. papildoma apžiūra, norint nustatyti diagnozę, jeigu paukščiai:
92.2.1. serga tokia liga, kuri gali būti perduodama žmonėms ar gyvūnams, ar yra įtarimų, kad tokia liga sergama,
93. Skerdykloje valstybinis veterinarijos gydytojas turi užtikrinti paukščių identifikavimą: tikrina, ar paukščiai atitinka 1991 m. lapkričio 19 d. Tarybos direktyvos 91/628/EEB dėl gyvūnų apsaugos juos vežant, iš dalies pakeičiančios direktyvas 90/425/EEB ir 91/496/EEB, II skyriaus reikalavimus, ypač ar paukščiai nebuvo sužaloti transportavimo metu.
94. Esant abejonei dėl paukščių siuntos tapatumo ir kai paukščiams turi būti patikrinta sveikata prieš pjovimą pagal 88 punktą, valstybinis veterinarijos gydytojas turi patikrinti, ar kiekvieno paukščių konteinerio paukščiams nepasireiškė 92.2 punkte nurodyti požymiai.
95. Jeigu po priešskerdiminės apžiūros ir po išduoto sveikatos patvirtinimo, nurodyto 85.1 punkte, paukščiai nepapjaunami per 3 dienas:
95.1. ir per tą laiką neišvežti iš kilmės įmonės, turi būti išduotas naujas sveikatos patvirtinimas;
96. Nepriklausomai nuo Šviežios paukštienos prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimų paukščiai nepjaunami žmonių maistui, jeigu nustatomi šių ligų klinikiniai požymiai:
97. Savininko ar jo atstovo prašymu valstybinis veterinarijos gydytojas gali leisti normalaus skerdimo pabaigoje pjauti paukščius, kurių mėsa buvo pripažinta netinkama žmonių maistui, jeigu imamasi atsargumo priemonių iki minimumo sumažinti bakterijų plitimo pavojų, o po skerdimo išvalomi ir išdezinfekuojami įrenginiai.
98. Valstybinis veterinarijos gydytojas privalo:
98.3. užtikrinti, kad kliniškai sveiki pulko paukščiai, kuriuos pjauti būtina pagal užkrečiamųjų ligų kontrolės programą, būtų pjaunami dienos pabaigoje ar tokiomis sąlygomis, kad būtų išvengta kitų paukščių užkrėtimo. Lietuvos Respublika gali naudoti tokią paukštieną savo šalies viduje pagal nacionalinius teisės aktus.
X. PJOVIMO IR ŠVIEŽIOS PAUKŠTIENOS TVARKYMO HIGIENOS REIKALAVIMAI
100. Į pjovimo patalpas gali būti atgabenti tik gyvi paukščiai. Atgabentus į šias patalpas paukščius reikia iš karto po apsvaiginimo papjauti, išskyrus ritualinį pjovimą.
101. Nukraujinimas turi būti atliktas ir užbaigtas taip, kad kraujas netaptų užteršimo priežastimi už pjovimo vietos.
103. Vidaus organai šalinami nedelsiant, jeigu turi būti pašalinami visi vidaus organai, ar per 118 punkte nurodytą laiką, jeigu vidaus organai pašalinami iš dalies ar vidaus organų pašalinimas atidedamas. Papjauti paukščiai turi būti atveriami tokiu būdu, kad būtų galima apžiūrėti ertmes ir vidaus organus. Šiam tikslui vidaus organai gali būti arba atskirti, arba palikti natūraliai prisijungę (raiščiais) prie skerdenėlės. Jeigu jie atskiriami, turi būti identifikuojamas jų priklausymas tam tikrai skerdenėlei. Tačiau kepenėlių paštetui augintoms papjautoms antims ir žąsims gali būti pašalinti vidaus organai per 24 val., jeigu sumažinama skerdenėlių, kurioms nepašalinti vidaus organai, temperatūra ir jos toliau laikomos pagal 144 punkto reikalavimus bei transportuojamos pagal higienos reikalavimus.
104. Po apžiūrėjimo vidaus organai tuojau pat atskiriami nuo skerdenėlės, ir iš karto pašalinamos žmonių maistui netinkamos dalys. Skerdenėlėje liekantys vidaus organai ar jų dalys, išskyrus inkstus, turi būti, jei tik įmanoma, išimami laikantis higienos reikalavimų.
105. Draudžiama valyti paukštieną pašluoste ar pripildyti skerdenėlę kuo nors kitu, išskyrus valgomus skerdykloje papjauto paukščio skerdenėlės šalutinius produktus ar kaklą.
106. Draudžiama skerdenėlę pjaustyti, išvežti ar apdoroti paukštieną, kol nebaigtas poskerdiminis patikrinimas. Valstybinis veterinarijos gydytojas gali nurodyti kitokį tvarkymo būdą, reikalingą patikrinimui.
107. Sulaikyta, pagal 125 punktą pripažinta netinkama žmonių maistui ar neleidžiama naudoti pagal 127 punkto reikalavimus paukštiena bei plunksnos ir šalutiniai produktai, netinkami žmonių maistui, turi būti kuo greičiau perkeliami į patalpas, sudedami į talpyklas ar konteinerius, nurodytus 68.7, 69.5, 69.6 punktuose, ir tvarkomi, siekiant sumažinti užteršimą.
108. Po poskerdiminio patikrinimo ir vidaus organų pašalinimo, šviežia paukštiena turi būti nedelsiant išvalyta ir atšaldyta pagal higienos reikalavimus, kad kuo greičiau būtų pasiektos XVI skyriuje nurodytos temperatūros.
109. Paukštiena, kuri atšaldoma panardinant pagal 110 punkte numatytą procedūrą, iš karto po išdarinėjimo turi būti kruopščiai nuplaunama purškiamu vandeniu. Purškimui naudojama įranga, kuri gerai nuplauna vidinį ir išorinį skerdenėlės paviršių. Skerdenėlėms, kurių svoris yra:
109.1. ne didesnis kaip 2,5 kg, reikia sunaudoti ne mažiau kaip 1,5 litro vandens vienai skerdenėlei;
110. Atšaldymas panardinant turi atitikti tokius reikalavimus:
110.1. skerdenėlės turi būti transportuojamos pro vieną ar daugiau talpyklų su vandeniu arba su ledu ir vandeniu, kurių turinys nuolat atnaujinamas; skerdenėlės mechaniškai transportuojamos prieš vandens tėkmę;
110.2. vandens temperatūra talpykloje skerdenėlių įdėjimo vietoje turi būti ne aukštesnė kaip +16oC, o išėmimo vietoje – ne aukštesnė kaip +4oC;
110.3. atšaldymas turi būti vykdomas taip, kad 144 punkte nurodyta temperatūra būtų pasiekta kuo greičiau;
110.4. minimalus vandens srautas atšaldant pagal 110.1 punktą turi būti:
110.5. jeigu yra kelios talpyklos, šviežio vandens tiekimas ir sunaudoto vandens ištekėjimas turi būti nukreiptas prieš skerdenėlių judėjimo kryptį paskirstant šviežią vandenį tarp talpyklų taip, kad vandens srautas paskutinėje talpykloje būtų ne mažesnis kaip:
110.6. skerdenėlės neturi būti laikomos pirmoje įrenginio dalyje arba pirmoje talpykloje ilgiau negu pusę valandos, kitose įrenginio dalyse ar talpyklose – ilgiau negu to būtinai reikia;
110.7. turi būti imamasi visų atsargumo priemonių, kad nutrūkus gamybos procesui būtų laikomasi 110.6 punkte nurodyto laiko; kai įrengimai sustoja, prieš vėl juos paleidžiant valstybinis veterinarijos gydytojas turi įsitikinti, kad skerdenėlės dar atitinka šių taisyklių reikalavimus ir tinka žmonių maistui; jeigu neatitinka – užtikrinti, kad skerdenėlės kuo greičiau būtų nuvežtos į 68.7 punkte nurodytas patalpas;
110.8. visos įrengimų dalys turi būti ištuštintos, išvalytos ir išdezinfekuotos pasibaigus darbui ir bent vieną kartą per dieną;
110.9. kalibruoti kontrolės įrengimai turi sudaryti galimybę tinkamai ir nuolat prižiūrėti šių parametrų matavimus ir registravimą:
110.10. gamintojo atliktų tikrinimų rezultatai turi būti saugomi ir pateikti valstybiniam veterinarijos gydytojui paprašius;
110.11. kol bus priimti mikrobiologinio tyrimo metodai, teisingas aušinimo sistemos funkcionavimas ir jos poveikis higienai turi būti vertinami pagal ES valstybių – narių pripažintus mokslinius metodus, lyginant bendrąjį bakterinį skerdenėlių užterštumą bei užterštumą enterobakterijomis prieš ir po panardinimo. Tokie palyginimai turi būti atliekami pradėjus naudoti sistemą, po to – periodiškai bei kiekvieną kartą padarius sistemos pakeitimų.
111. Nepatikrintoms skerdenėlėms ir skerdenėlės šalutiniams produktams negalima liestis su patikrintomis skerdenėlėmis ir skerdenėlių šalutiniais produktais. Nepatikrintų skerdenėlių perkėlimas, pjaustymas ar tolesnis jų apdorojimas yra draudžiamas.
112. Neturi būti galimybių sulaikytai ar pripažintai netinkama žmonių maistui paukštienai bei nevalgomiems vidaus organams liestis su pripažinta tinkama maistui paukštiena; netinkami žmonių maistui produktai turi būti kuo greičiau nugabenti į specialias patalpas ar sudėti į talpyklas, kurios yra išdėstytos taip, kad būtų išvengta šviežios paukštienos užteršimo.
113. Tolesnis paukštienos, taip pat skerdenėlės šalutinių produktų tvarkymas, formavimas, apdorojimas ir transportavimas turi būti atliekamas laikantis higienos reikalavimų. Pakuojant tokią paukštieną, taip pat skerdenėlės šalutinius produktus reikia laikytis 69.4 punkte ir XVII skyriuje nurodytų reikalavimų. Supakuota ar suvyniota paukštiena turi būti laikoma kitoje patalpoje nei nepakuota paukštiena.
XI. POSKERDIMINIS PATIKRINIMAS
114. Paukščiai turi būti patikrinti nedelsiant juos papjovus, esant tinkamam apšvietimui:
114.1. patikrinamos šios dalys:
114.1.1. apžiūrimas visas paukščio kūno paviršius, išskyrus galvą ir kojas (pėdas), jeigu jos nenaudojamos žmonių maistui,
115. Valstybinis veterinarijos gydytojas kiekvienu atveju privalo:
115.1. detaliai patikrinti atsitiktinės atrankos būdu poskerdiminio patikrinimo metu išbrokuotus paukščius, netinkamą pagal 125 punktą žmonių maistui paukštieną;
115.2. paimti mėginius iš 300 atsitiktinai parinktų siuntos paukščių, kuriems atliktas poskerdiminis patikrinimas, patikrinti jų vidaus organus bei ertmes;
116. Savininkas ar įgaliotas paukščius tvarkyti asmuo turi padėti atlikti poskerdiminį patikrinimą, pateikti paukščius ir paukštieną tokia forma, kad būtų galima atlikti patikrinimą. Jis turi valstybinio veterinarijos gydytojo prašymu suteikti papildomą pagalbą. Jeigu įgaliotas tvarkyti asmuo nevykdo bendradarbiavimo įsipareigojimų, patikrinimas sustabdomas, kol asmuo nebendradarbiaus tiek, kiek to reikia valstybiniam veterinarijos gydytojui.
117. Tikrinant iš dalies išdarinėtus (pusiau skrostus) paukščius, kurių žarnos buvo iš karto pašalintos, patikrinama ne mažiau kaip 5% kiekvienos siuntos paukščių po išdarinėjimo, apžiūrimi vidaus organai ir ertmės. Jeigu tikrinimo metu keliems paukščiams nustatomi pakitimai, visi tos siuntos paukščiai turi būti tikrinami pagal 114–116 punktų reikalavimus.
118. Ruošiant paukščius pagal Niujorkietišką procedūrą:
118.1. poskerdiminis patikrinimas pagal 114–116 punktus atliekamas ne vėliau kaip per 15 dienų po paukščių papjovimo; iki to laiko paukščiai laikomi ne aukštesnėje kaip +4oC temperatūroje;
118.2. iki šio laikotarpio pabaigos paukščiai turi būti išdarinėti toje skerdykloje, kurioje buvo papjauti, arba kitoje patvirtintoje išpjaustymo įmonėje, kuri atitinka 70.2.2 punkto reikalavimus; išdarinėjimui į kitą įmonę gabenamus papjautus paukščius turi lydėti sveikumo patvirtinimas, nurodytas 2 priede;
119. Imami mėginiai antibiotikų, sunkiųjų metalų ir kitų kenksmingų medžiagų likučiams nustatyti, esant pagrįstiems įtarimams arba pagal stebėsenos programą.
120. Šių taisyklių 14 punkte minimų medžiagų su farmakologiniu poveikiu likučių nustatyti nereikia paukščiams iš laikymo vietų, kurios yra kompetentingos institucijos kontroliuojamos, ar kai šių medžiagų likučių tyrimas vykdomas kilmės vietoje.
121. Įtaręs ligą paukščių priešskerdiminės apžiūros ar poskerdiminio patikrinimo metu, valstybinis veterinarijos gydytojas gali paprašyti atlikti reikiamus laboratorinius tyrimus, jeigu jis mano, kad jie reikalingi diagnozei pagrįsti arba medžiagoms su farmakologiniu poveikiu, dėl kurių atsirado pastebėta patologinė būklė, aptikti.
122. Kilus abejonių, valstybinis veterinarijos gydytojas gali imti mėginius toliau ir patikrinti atitinkamas paukščių dalis tiksliai diagnozei patvirtinti.
123. Jeigu valstybinis veterinarijos gydytojas nustato, kad šiose taisyklėse nustatytos higienos taisyklės yra pažeistos ar kad trukdoma atlikti poskerdiminį patikrinimą, jis turi teisę naudotis įranga ar patalpomis, imtis reikiamų priemonių, net sumažinti gamybos apimtis arba sustabdyti gamybos procesą.
124. Valstybinis veterinarijos gydytojas registruoja priešskerdiminės apžiūros ir poskerdiminio patikrinimo rezultatus ir, diagnozavęs žmonėms perduodamas ligas, perduoda juos už laikymo vietos, iš kurios kilę paukščiai, priežiūrą atsakingai VMVT, taip pat paukščių savininkui ar jo atstovui, kurie turi atsižvelgti į šią informaciją, ją saugoti bei pateikti valstybiniam veterinarijos gydytojui, kuris vėliau atliks priešskerdiminį patikrinimą.
XII. VALSTYBINIO VETERINARIJOS GYDYTOJO
SPRENDIMAI ATLIEKANT POSKERDIMINĮ PATIKRINIMĄ
125. Paukštiena pripažįstama visiškai netinkama žmonių maistui, jeigu poskerdiminio patikrinimo metu nustatoma:
125.1. generalizuota užkrečiamosios ligos forma ir lėtinė patogeniškų žmonėms perduodamų mikroorganizmų lokalizacija organuose;
125.2. mikozės ir pakitimai organuose, sukelti patogeninio grybo ar toksinų, kurie gali būti perduoti žmogui;
125.12. medžiagų likučiai, viršijantys kiekius, nustatytus galiojančiuose norminiuose dokumentuose, ar uždraustų medžiagų likučiai;
126. Papjautų paukščių dalys su vietiniais trauminiais pažeidimais, suterštos, neturinčios įtakos likusios mėsos saugai, pripažįstamos netinkamomis žmonių maistui.
XIII. PAUKŠTIENOS IŠPJAUSTYMO REIKALAVIMAI
129. Įmonės savininkas, vadovas ar įgaliotas asmuo turi padėti VMVT tikrinti įmonę ir sudaryti visas tam reikiamas sąlygas, tikrinančio valstybinio veterinarijos gydytojo prašymu informuoti apie į išpjaustymo įmonę atgabentos paukštienos šaltinius ir papjautų paukščių kilmę.
130. Nepriklausomai nuo 78 punkto reikalavimų paukštiena, kuri neatitinka 4.2 punkto reikalavimų, gali būti nugabenta į patvirtintas išpjaustymo įmones tik tada, jeigu buvo laikoma specialiose saugojimo patalpose; ji turi būti išpjaustoma kitoje vietoje arba kitu metu negu tuos reikalavimus atitinkanti paukštiena. Valstybinis veterinarijos gydytojas turi turėti galimybę bet kuriuo metu patekti į visas sandėliavimo ir darbo patalpas, kad įsitikintų, jog griežtai laikomasi šių taisyklių reikalavimų.
131. Išpjaustymui skirta šviežia paukštiena iš karto po atvežimo turi būti nedelsiant nugabenta į išpjaustymo patalpą ir iki išpjaustymo turi būti laikoma kaip nurodyta 70.1 punkte. Tačiau, nepaisant 108 punkto reikalavimų, paukštiena iš skerdimo patalpos gali būti gabenama tiesiai į išpjaustymo patalpą. Tokiais atvejais skerdimo ir išpjaustymo patalpos turi būti arti viena kitos, toje pačioje pastatų grupėje, kadangi išpjaustymui skirta paukštiena iš karto turi būti perkeliama į kitą patalpą, praplėtus mechaninę apdorojimo sistemą, iš skerdimo patalpos, ir išpjaustymas turi vykti tuojau pat. Po išpjaustymo ir supakavimo paukštiena turi būti perkeliama į atšaldymo patalpą, nurodytą 70.1 punkte.
132. Paukštiena išpjaustoma 70.2 punkte nurodytoje patalpoje. Kai tik išpjaustymas, o jei reikia – ir pakavimas baigiamas, paukštiena turi būti perkeliama į atšaldymo patalpas, nurodytas 70.1 punkte.
133. Pjaustyti galima tik tada, jei paukštienos vidaus temperatūra pasiekia ne daugiau kaip +40C, išskyrus atvejus, kai išpjaustoma šilta paukštiena.
XIV. IŠPJAUSTYTOS IR SANDĖLIUOJAMOS PAUKŠTIENOS STEBĖSENA
136. Patvirtintos išpjaustymo įmonės, patvirtinti perpakavimo centrai ir patvirtinti šaltieji sandėliai turi būti prižiūrimi inspekcinės komandos, nurodytos 46 punkte, nario.
137. 136 punkte nurodytą priežiūrą sudaro:
137.3. patalpų, įrengimų ir įrankių, nurodytų VIII skyriuje, švaros ir personalo higienos, įskaitant ir jų drabužius, priežiūra;
XV. ŽENKLINIMAS SVEIKUMO ŽENKLU
138. Ženklinimas sveikumo ženklu turi vykti prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui. Jis turi prižiūrėti:
139. Sveikumo ženklą sudaro:
139.1. jei paukštiena suvyniota į individualias ar mažas pakuotes:
139.1.2. centre – įmonės ar, kur reikia, išpjaustymo ar perpakavimo centro veterinarinio patvirtinimo numeris,
139.1.3. apatinėje dalyje – EEB; trumpinys EEB turi būti pateikiamas tik po Lietuvos Respublikos įstojimo į Europos Sąjungą;
139.2. jei paukštiena supakuota į dideles pakuotes:
139.2.1. ovalo formos ne mažesnis kaip 6,5 cm pločio, 4,5 cm aukščio spaudas su informacija, nurodyta 139.1 punkte,
139.2.2. raidės turi būti ne mažesnės kaip 0,8 cm aukščio, skaičiai – ne mažesni kaip 1 cm aukščio; sveikumo ženkle gali būti nurodytas tikrinimą atlikusio veterinarijos gydytojo numeris. Medžiagos, naudojamos sveikumo ženklui, turi atitikti visus higienos reikalavimus, 139.1 punkte nurodyta informacija turi būti aiškiai įskaitoma.
140. Sveikumo ženklas, aprašytas 139.1 punkte, turi būti:
140.1. dedamas ant įvyniojimo medžiagos ar po ja arba ant kitos individualiai supakuotos skerdenėlės pakuotės;
140.2. plombose arba etiketėse, kurios dedamos ant neindividualiai suvyniotų skerdenėlių pakuočių ir naudojamos tik vieną kartą;
141. Sveikumo ženklas, nurodytas 139.2 punkte, turi būti dedamas ant didelių pakuočių su skerdenėlėmis, jų dalimis ar skerdenėlių šalutiniais produktais pagal 140 punkto reikalavimus.
142. Kai sveikumo ženklas dedamas ant įvyniojimo medžiagos arba pakuotės:
143. Skerdenėlės, jos dalių ar skerdenėlių šalutinių produktų ženklinimas sveikumo ženklu, kaip nurodyta 140 punkte, nėra privalomas:
143.1. skerdenėlių siuntoms, įskaitant tas, kurių dalys pašalintos pagal 125 punktą, siunčiamoms iš patvirtintų skerdyklų į patvirtintas išpjaustymo įmones išpjaustymui, jei:
143.1.1. ant didelių pakuočių su šviežia paukštiena išorinio paviršiaus pagal 140.3 ir 142 punktų reikalavimus uždėtas sveikumo ženklas,
143.1.2. išsiuntimo įmonė registruoja pagal šias taisykles išsiųstos siuntos kiekį, rūšį ir paskirties vietą,
143.1.3. priėmusi siuntą išpjaustymo įmonė registruoja pagal šias taisykles gaunamos siuntos kiekį, rūšį ir kilmę,
143.1.4. ant didelių pakuočių uždėtas sveikumo ženklas sunaikinamas atidarant pakuotę išpjaustymo įmonėje, prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui,
143.2. skerdenėlių siuntoms, įskaitant ir tas, kurių dalys pašalintos pagal 126 punktą, skerdenėlių dalims ir skerdenėlių šalutiniams produktams: širdims, kepenims, skilveliams – siunčiamiems iš patvirtintų skerdyklų, išpjaustymo įmonių ar perpakavimo centrų į mėsos ir mėsos produktų įmones apdorojimui, jei:
143.2.1. ant didelių pakuočių su šviežia paukštiena išorinio paviršiaus pagal 140.3 ir 142 punktų reikalavimus uždėtas sveikumo ženklas,
143.2.2. išsiuntimo įmonė pagal šias taisykles saugo duomenis apie išsiųstos siuntos kiekį, rūšį (tipą) ir paskirties vietą,
143.2.3. priimanti paukštieną ir paukštienos produktus įmonė saugo pagal šias taisykles gautos siuntos kiekio, rūšies ir kilmės duomenis,
143.2.4. kai šviežia paukštiena yra skirta paukštienos produktams, kuriais bus prekiaujama ES rinkoje, gaminti, sveikumo ženklas, uždėtas ant didelių pakuočių, sunaikinamas jas atidarant įmonėje, prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui,
143.3. skerdenėlių siuntoms, įskaitant tas, kurių dalys pašalintos pagal 126 punktą, siunčiamoms iš patvirtintos skerdyklos, perpakavimo centro ar išpjaustymo įmonės į restoranus, valgyklas ir institucijas, tiekiančias maistą tiesiogiai galutiniam vartotojui po šiluminio apdorojimo, jei:
143.3.1. ant išorinio šviežios paukštienos pakuotės paviršiaus uždėtas sveikumo ženklas pagal 140.3, 142 punktų reikalavimus,
143.3.2. išsiuntimo įmonė saugo išsiųstų pagal šias taisykles siuntų kiekio, rūšies ir kilmės duomenis,
143.3.3. gaunančioji realizacijos įmonė saugo priimtų pagal šias taisykles siuntų kiekio, rūšies ir kilmės duomenis,
143.3.4. tiekimo įmones kontroliuoja kompetentinga institucija, kuriai turi būti prieinami visi duomenys,
XVI. LAIKYMAS
144. Po atšaldymo, nurodyto 108 punkte, šviežia paukštiena turi būti laikoma ne aukštesnėje kaip +4oC temperatūroje.
XVII. VYNIOJIMAS IR PAKAVIMAS
147. Pakuotė (pvz.: pakavimo dėžės, popierinės dėžės) turi atitikti Lietuvos higienos normos HN16:1998 „Medžiagos ir gaminiai, kontaktuojantys su maisto produktais“ (Žin., 1999, Nr. 3-75) reikalavimus, ypač:
148. Kur pjaustyta šviežia paukštiena ar skerdenėlės šalutiniai produktai yra vyniojami, ši operacija turi būti vykdoma iš karto po išpjaustymo ir laikantis higienos reikalavimų.
149. Vyniojimo medžiaga turi būti permatoma ir bespalvė arba spalvota ir permatoma, kad šviežia paukštiena ar skerdenėlės šalutiniai produktai būtų iš dalies matomi. Ji taip pat turi atitikti sąlygas, nurodytas 147.1 ir 147.2 punktuose; ji negali būti antrą kartą naudojama paukštienos vyniojimui.
150. Skerdenėlės dalys ir skerdenėlės šalutiniai produktai, atskirti nuo skerdenėlės, turi būti visą laiką suvynioti į tvirtą sandarų apsauginį apvalkalą, atitinkantį aukščiau nurodytus kriterijus.
152. Kada įvyniojimo medžiaga atlieka visas apsaugines įpakavimo medžiagos funkcijas, nereikia, kad ji būtų permatoma ir bespalvė ir įdėta į kitą pakuotę, jeigu kitos sąlygos, nurodytos 147 punkte, yra įvykdytos.
153. Išpjaustymo, iškaulinėjimo, įvyniojimo ir pakavimo operacijos gali būti vykdomos toje pačioje patalpoje, jeigu įpakavimo medžiagos tinkamai naudojamos, kaip nurodyta 147.4 punkte, ar laikomasi šių sąlygų:
153.2. įpakavimo ir įvyniojimo medžiagos iš karto po pagaminimo dedamos į sandarų apsauginį apvalkalą; šis apvalkalas vežant į įmonę turi būti apsaugotas nuo pažeidimo ir įmonėje laikomas higieniškai atskirtoje patalpoje;
153.3. patalpose, kur laikomos įpakavimo medžiagos, neturi būti dulkių ir parazitų, jos neturi tiesiogiai susisiekti su patalpomis, kuriose laikomos medžiagos, galinčios užteršti šviežią paukštieną; pakuočių negalima laikyti ant grindų;
153.4. pakavimo medžiagos turi būti komplektuojamos laikantis higienos reikalavimų prieš jas pristatant į patalpą;
153.5. į pakavimo patalpą pakuotės turi būti gabenamos laikantis higienos reikalavimų ir nedelsiant naudojamos; pakuočių negali tvarkyti personalas, dirbantis su šviežia paukštiena;
XVIII. GABENIMAS
155. Šviežia paukštiena turi būti gabenama hermetiškai uždarytomis transporto priemonėmis, o kai paukštiena importuojama pagal Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką ar šviežia paukštiena gabenama per trečiosios šalies teritoriją – plombuotomis transporto priemonėmis, suprojektuotomis ir įrengtomis taip, kad per visą transportavimo laiką būtų palaikoma XVI skyriuje nurodyta temperatūra.
156. Tokiai paukštienai gabenti skirtos transporto priemonės turi atitikti šiuos reikalavimus:
157. Transporto priemonės, skirtos šviežiai paukštienai gabenti, negali būti naudojamos gyviems paukščiams ar kitiems produktams, kurie gali paveikti paukštieną ar ją užkrėsti, gabenti.
158. Produktai, galintys paveikti paukštienos higieną ar ją užteršti, negali būti gabenami kartu su paukštiena tuo pačiu metu ir ta pačia transporto priemone.
159. Įpakuota paukštiena ir neįpakuota paukštiena turi būti gabenamos atskiromis transporto priemonėmis, nebent toje pačioje transporto priemonėje būtų pertvara, galinti apsaugoti įpakuotą paukštieną nuo neįpakuotos paukštienos.
160. Šviežia paukštiena negali būti gabenama transporto priemonėmis ar konteineriais, kurie yra nešvarūs ir neišdezinfekuoti.
XIX. BENDRIEJI MAŽO PAJĖGUMO ĮMONIŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
162. Mažo pajėgumo įmonės, norinčios gauti veterinarinį patvirtinimą, turi turėti:
162.1. patalpas šviežios paukštienos ruošimui ir apdorojimui, kuriose yra:
162.1.1. vandeniui atsparios, lengvai valomos ir dezinfekuojamos, nepūvančios grindys, paklotos taip, kad vanduo lengvai nutekėtų; vanduo turi būti nukreiptas į nuotekų surinkimo sistemą su grotelėmis ir įrangą kanalizacijos kvapams sulaikyti,
162.1.2. lygios, tvirtos, vandeniui nepralaidžios sienos, ne mažiau kaip iki 2 m padengtos šviesia plaunama danga; jei 77 punkte nurodytose patalpose medinės grindys buvo įrengtos iki 1994 m. sausio 1 d., nėra pagrindo atšaukti įmonės veterinarinį patvirtinimą,
162.1.3. durys iš lengvai valomos, nepūvančios ir bekvapės medžiagos; jei paukštiena laikoma įmonėje, turi būti laikymo patalpos, kurios atitinka 162.1–162.2 punktuose nurodytus reikalavimus,
162.2. kuo arčiau darbo vietų pakankamai įrangos rankoms plauti ir dezinfekuoti ir įrankiams plauti karštu vandeniu; rankos plaunamos karštu ir šaltu tekančiu vandeniu ar iki reikiamos temperatūros sumaišytu vandeniu; turi būti valymo ir dezinfekavimo priemonių ir vienkartinių priemonių rankoms šluostyti;
162.3. įrangą darbo vietoje arba gretimoje patalpoje įrankiams dezinfekuoti karštu ne žemesnės kaip +82oC vandeniu;
162.5. instrumentus ir darbo įrengimus, tokius kaip: pjaustymo stalai, stalai su nuimamais pjaustymo paviršiais, konteineriai, konvejerių juostos ir pjūklai, – pagamintus iš korozijai atsparių medžiagų, neteršiančių paukštienos, lengvai valomus ir dezinfekuojamus; medieną naudoti draudžiama;
162.6. korozijai atsparią įrangą ir instrumentus, kurie atitinka higienos reikalavimus:
162.7. specialius vandeniui nepralaidžius nerūdijančius konteinerius su dangčiais ir sklendėmis, kad pašaliniai asmenys negalėtų jų atidaryti, paukštienai, netinkamai žmonių maistui, laikyti; tokia paukštiena turi būti pašalinta ir išvežta kiekvienos darbo dienos pabaigoje;
162.8. šaldymo įrengimus, kurie palaikytų reikiamą paukštienos vidaus temperatūrą, nurodytą šiose taisyklėse; šiuose įrengimuose turi būti drenažo sistema, sujungta su nuotekų vamzdynu, kuri apsaugotų paukštieną nuo užteršimo;
162.9. geriamojo vandens tiekimo sistemą – geriamasis vanduo turi atitikti HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimus; negeriamo vandens tiekimas yra leidžiamas tik vandens garų gamybai, priešgaisrinei apsaugai ir šaldymo įrenginių aušinimui, jeigu šiems tikslams skirtas vamzdynas įrengtas taip, kad šio vandens nebūtų galima panaudoti kitiems tikslams ir nekiltų šviežios paukštienos užteršimo pavojus; negeriamo vandens vamzdynas turi būti aiškiai atskirtas nuo geriamojo vandens vamzdyno ir negali būti įrengtas gamybinėse, sandėliavimo patalpose;
162.10. karšto geriamojo vandens tiekimo sistemą, kuri atitinka HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimus;
162.12. mažiausiai vieną praustuvą ir nutekamuosius tualetus, kurie negali tiesiogiai atsidaryti į darbo patalpas; praustuvuose turi tekėti karštas ir šaltas vanduo ar sumaišytas reikiamos temperatūros vanduo, būti medžiagų rankoms valyti ir dezinfekuoti ir vienkartinių priemonių rankoms šluostyti; praustuvai turi būti prie tualetų.
XX. SPECIALIEJI MAŽO PAJĖGUMO SKERDYKLŲ PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI
163. Be XIX skyriuje nurodytų reikalavimų, mažo pajėgumo skerdyklos turi turėti:
163.1. pakankamai didelę skerdimo patalpą paukščių svaiginimui bei kraujo nuleidimui ir nuplikinimui bei nupešimui; šie veiksmai turi būti atliekami skirtingose vietose;
163.3. pakankamai didelę išdarinėjimo ir paruošimo patalpą, kad išdarinėjimas būtų vykdomas vietoje, kuri yra pakankamai toli nuo kitų darbo vietų ar atskirta pertvaromis, kad būtų išvengta užteršimo;
164. Išimtys 163 punkto reikalavimams gali būti suteiktos VMVT, kada paukštiena yra iš karto išvežama iš tokios skerdyklos į išpjaustymo įmonę ar į mėsos parduotuvę, kurios yra arti prie skerdyklos, kai transportavimas vyksta ne ilgiau kaip 1 valandą.
166. Silpni ir įtariami, kad serga, paukščiai negali būti pjaunami tokioje įmonėje, išskyrus tuos atvejus, kai leidžia VMVT.
XXI. PROFESINĖ PAGALBINIO PERSONALO KVALIFIKACIJA
168. Pagalbiniu personalu gali tapti asmenys, kurie:
168.1. išklausė 170 punkte nurodytą teorijos kursą, įskaitant mokymąsi laboratorijose, kurį patvirtino VMVT;
169. Asmenys, atitinkantys Šviežios mėsos paruošimo ir patiekimo į rinką taisyklėse išdėstytus reikalavimus, gali išklausyti mokymo programą, kurios teorinė dalis sumažinama iki keturių savaičių.
170. 45 punkte nurodytas įvertinimas susideda iš teorinių bei praktinių žinių patikrinimo ir apima šias temas:
170.1. veikla laikymo vietoje:
170.1.1. teorinė dalis:
- susipažinimas su paukščių pramone,
- organizacija, ekonominė svarba, gamybos metodai, tarptautinė prekyba ir t. t.,
- paukščių anatomija ir patologija,
- ligų stebėsena ir medicinos produktų/vakcinų naudojimas ir likučių nustatymas,
- pagrindinės žinios apie ligas (virusai, bakterijos parazitai ir kt.),
- higienos ir sveikatos kontrolė,
- paukščių gerovė fermoje, transportavimo metu ir skerdykloje,
- aplinkos kontrolė,
- nacionalinės ir tarptautinės taisyklės,
- vartotojų požiūris ir kokybės kontrolė;
170.2. veikla skerdykloje:
170.2.1. teorinė dalis:
- pjaunamų paukščių anatomijos ir fiziologijos pagrindai,
- pjaunamų paukščių patologinės anatomijos pagrindai,
- pjaunamų paukščių patologijos pagrindai,
- higienos, ypač pramonės, pagrindai, pjovimo, išpjaustymo ir sandėliavimo bei darbo higiena,
- žinios apie pjovimo, šviežios paukštienos tikrinimo, paruošimo, fasavimo, pakavimo ir gabenimo būdus bei tvarką,
- žinios apie su darbu susijusius įstatymus, įstatymų lydimuosius aktus ir administracines nuostatas,
- mėginių ėmimas;
Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į
rinką taisyklių
1 priedas
SVEIKATOS PATVIRTINIMAS (1)
PAUKŠČIAMS, VEŽAMIEMS IŠ ŪKIO Į SKERDYKLĄ
Nr. (2): ..................................
Kompetentinga tarnyba: ........................................................................................................................
I. Paukščių tapatumo nustatymas
Paukščių rūšys: ......................................................................................................................................
Paukščių skaičius: ..................................................................................................................................
Ženklinimas ...........................................................................................................................................
II. Paukščių kilmė
Ūkio adresas: .........................................................................................................................................
III. Paukščių paskirtis
Paukščiai bus gabenami į: ..................................................................................................................... .
(skerdyklos adresas)
šia transporto priemone: ......................................................................................................................... ....
IV. Patvirtinimas
Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad paukščiams II dalyje nurodytame ūkyje ............................................ (data) ......................... (laikas) buvo atlikta priešskerdiminė apžiūra ir jie
yra sveiki.
................................................................................................................................................................
(vieta) (data)
................................................................................................................................................................
(valstybinio veterinarijos gydytojo vardas, pavardė ir parašas)
__________
(1) sveikatos patvirtinimas galioja 72 valandas
(2) neprivaloma
______________
Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į
rinką taisyklių
2 priedas
SVEIKUMO PATVIRTINIMAS
PAUKŠČIŲ, KURIEMS UŽDELSTAS IŠDARINĖJIMAS, SKERDENĖLĖMS AR ANČIŲ IR ŽĄSŲ, AUGINAMŲ KEPENĖLIŲ PAŠTETUI, SKERDENĖLĖMS, NUKRAUJINTOMS IR NUPEŠTOMS LAIKYMO VIETOJE IR VEŽAMOMS Į IŠPJAUSTYMO ĮMONĘ, KURIOJE ĮRENGTA ATSKIRA PATALPA IŠDARINĖJIMUI
Nr. (1): .......................................................
Kompetentinga tarnyba: ........................................................................................................................ ....
I. Neišdarinėtų skerdenėlių tapatumo nustatymas
Rūšis: ..................................................................................................................... ................................
Neišdarinėtų skerdenėlių skaičius: .........................................................................................................
II. Neišdarinėtų skerdenėlių kilmė
Laikymo įmonės adresas: ..................................................................................................................... ..
................................................................................................................................................................ .................................................................................................................... ............................................
III. Neišdarinėtų skerdenėlių paskirtis
Neišdarinėtos skerdenėlės bus gabenamos į šią išpjaustymo įmonę: .....................................................
................................................................................................................................................................ .................................................................................................................... ............................................
IV. Patvirtinimas
Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad, neišdarinėtos skerdenėlės yra iš paukščių, kurie prieš pjovimą, t. y .............................................................................. (data)................... (laikas),
buvo patikrinti laikymo vietoje ir yra sveiki.
................................................................................................................................................................
(vieta) (data)
................................................................................................................................................................
(valstybinio veterinarijos gydytojo vardas, pavardė ir parašas)
_________
(1) neprivaloma
______________
Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į
rinką taisyklių
3 priedas
VETERINARIJOS SERTIFIKATAS
ŠVIEŽIAI PAUKŠTIENAI (1)
Nr. (2): .......................................................
Pakrovimo vieta: ..................................................................................................................... ...............
Ministerija: ..................................................................................................................... ........................
Skyrius: ..................................................................................................................... .............................
Nuoroda (2): ........................................................................................................................................... ......................................................................................................................................... .......................
I. Paukštienos tapatumo nustatymas
Paukščių rūšys: .................................................................................................................... ..................
Gabalai ir dalys: .................................................................................................................... .................
Pakuotė: .................................................................................................................... .............................
Gabalų ar pakuočių skaičius: .................................................................................................................
Užšaldymo mėnuo ir metai: ...................................................................................................................
Svoris neto: ............................................................................................................................................ ......................................................................................................................................... .......................
II. Paukštienos kilmė
Patvirtintos skerdyklos adresas ir veterinarinio patvirtinimo numeris: ..................................................
................................................................................................................................................................
Patvirtintos išpjaustymo įmonės adresas ir veterinarinio patvirtinimo numeris: ....................................
................................................................................................................................................................
Patvirtinto šaltojo sandėlio adresas ir veterinarinio patvirtinimo numeris: ............................................
………......……......................................................................................................................................
III. Paukštienos paskirtis
Paukštiena siunčiama iš: ........................................................................................................................ ....
(pakrovimo vieta)
į: .............................................................................................................................................................
(paskirties šalis ir vieta)
šia transporto priemone (3): ....................................................................................................................
Siuntėjo pavadinimas ir adresas: ............................................................................................................
.................................................................................................................... ............................................
Gavėjo pavadinimas ir adresas: .............................................................................................................
.................................................................................................................... ............................................
IV. Sveikumo patvirtinimas
Aš, žemiau pasirašęs valstybinis veterinarijos gydytojas, patvirtinu, kad:
1. Paukštiena atitinka 1991 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvą 91/494/EEB dėl paukščių sveikatos reikalavimų Bendrijos viduje ir importuojamai iš trečiųjų šalių šviežiai paukštienai ir šios direktyvos 3 straipsnio (A) (1) reikalavimus, jeigu tokia paukštiena skirta ES valstybėms-narėms ar regionams, neapimtiems Niukastlio ligos.
2. Šviežia paukštiena, paukštienos pakuotės paženklintos sveikumo ženklu, patvirtinančiu, kad paukštiena gauta iš paukščių, papjautų patvirtintose skerdyklose, arba paukštiena buvo pjaustoma patvirtintoje išpjaustymo įmonėje.
3. Paukštiena pripažinta tinkama žmonių maistui atlikus veterinarinį tikrinimą pagal 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyvą 71/118/EEB dėl sveikatos problemų, turinčių įtakos prekybai šviežia paukštiena ar 1990 m. lapkričio 27 d. Tarybos direktyvą 91/495/EEB dėl žmonių ir gyvūnų sveikatos problemų, turinčių įtakos triušienos ir ūkiuose augintų laukinių gyvūnų mėsos gamybai ir tiekimui į rinką.
4. Transporto priemonės ar konteineriai, pakrovimo procedūros atitinka 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyvoje 71/118/EEB nurodytus higienos reikalavimus.
5. Jeigu paukštiena skirta Suomijai ar Švedijai(2):
5.1. tyrimai, nurodyti 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyvos 71/118/EEB 5(3)(a) straipsnyje, buvo įvykdyti(4);
5.2. paukštiena gauta iš įmonių, kurioms taikoma 1977 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyvos 71/118/EEB 5(3)(b) straipsnyje nurodyta programa (4).
................................................................................................................................................................
(vieta) (data)
................................................................................................................................................................
(valstybinio veterinarijos gydytojo vardas, pavardė ir parašas)
_________
(1) šviežia paukštiena yra visos vištų, kalakutų, perlinių vištų, ančių, žąsų, putpelių, balandinių, fazanų ir kurapkų dalys, tinkamos žmonių maistui, kurios nebuvo apdorotos; atšaldyta ir šaldyta paukštiena yra laikoma šviežia paukštiena
(2) nebūtina
(3) gabenant geležinkeliu ar sunkvežimiais, nurodyti registracijos numerį, gabenant oro transportu – reiso numerį, gabenant laivais – pavadinimą ir, jei reikia, konteinerio numerį
(4) išbraukti žodžius, kurie netinka
______________
Šviežios paukštienos paruošimo ir tiekimo į
rinką taisyklių
4 priedas
DUOMENYS, KURIE TURI BŪTI PATEIKTI ANT DIDELIŲ PAKUOČIŲ
Paskirtis: išpjaustymas/apdorojimas karščiu (1)
Paskirties adresas:........................................................................................
(1) išbraukti žodžius, kurie netinka
______________