LIETUVOS RESPUBLIKOS

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSO 2571, 260, 272, 288, 292, 294, 299, 302, 3025, 3028, 306, 308, 309, 312, 313, 314 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO IR KODEKSO PAPILDYMO 2572 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

2013 m. lapkričio 19 d. Nr. XII-601

Vilnius

 

(Žin., 1985, Nr. 1-1; 1992, Nr. 21-610; 1994, Nr. 51-949, Nr. 58-1132; 1995, Nr. 36-886; 2000, Nr. 22-552; 2001, Nr. 52-1818; 2002, Nr. 29-1031; 2004, Nr. 25-763, Nr. 66-6060; 2007, Nr. 138-5641; 2008, Nr. 135-5227; 2009, Nr. 89-3805; 2010, Nr. 142-7257, Nr. 157-7968; 2011, Nr. 163-7758)

 

1 straipsnis. 2571 straipsnio papildymas 3 ir 4 dalimis

1. Papildyti 2571 straipsnį 3 dalimi:

„Institucijai, kurios pareigūnas atliko administracinio teisės pažeidimo tyrimą, kitiems viešojo administravimo subjektams, advokatams, advokatų padėjėjams, antstoliams, antstolių padėjėjams, notarams, Seimo kontrolieriams, lygių galimybių kontrolieriams, vaiko teisių apsaugos kontrolieriams, valstybės ir savivaldybių įmonėms, finansų įstaigoms, draudimo įmonėms teismas ar kita bylą tirianti ar nagrinėjanti institucija šaukimus, pranešimus, skundų kopijas ir kitus procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis. Elektroninių ryšių priemonėmis šaukimai, pranešimai, skundų kopijos ir kiti procesiniai dokumentai taip pat įteikiami asmenims, kuriems teisės aktai ar su teismų ar bylą tiriančios ar nagrinėjančios institucijos informacinės sistemos valdytoju sudaryta sutartis nustato pareigą priimti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis. Kitiems asmenims teismas ar kita bylą tirianti ar nagrinėjanti institucija šaukimus, pranešimus, skundų kopijas ir kitus procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jie pageidauja procesinius dokumentus gauti tokiu būdu ir yra nurodę gavėjo elektroninio pašto adresą arba kitą elektroninių ryšių priemonių adresą. Šaukimų, pranešimų, skundų kopijų ir kitų procesinių dokumentų pateikimo elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras.“

2. Papildyti 2571 straipsnį 4 dalimi:

„Šiame kodekse nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant administracinio teisės pažeidimo bylos procese dalyvaujančiam asmeniui procesinį dokumentą elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo administracinio teisės pažeidimo bylos procese dalyvaujančiam asmeniui diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.“

 

2 straipsnis. Kodekso papildymas 2572 straipsniu

Papildyti Kodeksą 2572 straipsniu:

 

2572 straipsnis. Su administraciniu teisės pažeidimu susijusių duomenų tvarkymas

Su administraciniu teisės pažeidimu susiję duomenys, informacija ir dokumentai tvarkomi Administracinių teisės pažeidimų registre vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų registro įstatyme nurodytais teisės aktais.“

 

3 straipsnis. 260 straipsnio 1 dalies pakeitimas

260 straipsnio 1 dalyje po žodžio „pareigūną“ įrašyti žodžius „administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pageidavimu – jo prašymas siųsti ir gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis“, dalį papildyti antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Administracinio teisės pažeidimo protokole nurodoma: jo surašymo data ir vieta, protokolą surašiusio asmens pareigos, vardas, pavardė; žinios apie administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį; administracinio teisės pažeidimo padarymo vieta, laikas ir esmė; šio kodekso straipsnis, straipsnio dalis ar kitas atsakomybę už šį pažeidimą nustatantis teisės aktas, kurio reikalavimus pažeidė asmuo; liudytojų ir nukentėjusiųjų, jeigu jų yra, vardai, pavardės, adresai; administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pasiaiškinimas; administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymas nerašyti administracinio nurodymo, jei asmuo dėl to kreipėsi į protokolą rašantį pareigūną; administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pageidavimu – jo prašymas siųsti ir gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis; kitokios žinios, būtinos bylai išspręsti. Administracinio teisės pažeidimo protokolo formą ir jos pildymo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

4 straipsnis. 272 straipsnio 1 dalies pakeitimas

272 straipsnio 1 dalį papildyti nauju antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos; apskųsti nutarimą byloje. Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti procesinius dokumentus ir su bylos nagrinėjimu susijusią informaciją, pareikšti prašymus elektronine forma elektroninių ryšių priemonėmis teisingumo ministro nustatyta tvarka. Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Tuo atveju, kai yra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, ji gali būti išnagrinėta nedalyvaujant asmeniui, jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas), pripažinęs neatvykimo į bylos nagrinėjimą priežastis nesvarbiomis, atmeta administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymą.“

 

5 straipsnis. 288 straipsnio 2 dalies pakeitimas

288 straipsnio 2 dalyje po žodžio „tris“ įrašyti žodį „darbo“, dalį papildyti antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Nutarimo nuorašas per tris darbo dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas, organui, kurio pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, taip pat nukentėjusiajam. Šio kodekso 2571 straipsnio trečiojoje dalyje numatytais atvejais nutarimas siunčiamas elektroninių ryšių priemonėmis.“

 

6 straipsnis. 292 straipsnio 2 dalies pakeitimas

292 straipsnio 2 dalyje po žodžio „subjektams“ įrašyti žodžius „išskyrus atvejus, kai skundas paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis“, po žodžio „tris“ įrašyti žodį „darbo“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Skundas paduodamas per nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje priėmusį organą (pareigūną); skundo kopijų turi būti pateikta tiek, kad po vieną būtų galima įteikti visiems šio kodekso 291 straipsnyje nurodytiems subjektams, išskyrus atvejus, kai skundas paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis. Organas (pareigūnas) per tris darbo dienas, jeigu įstatymuose nenustatytas kitoks terminas, skundą kartu su byla pasiunčia atitinkamam apylinkės teismui.“

 

7 straipsnis. 294 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 294 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

294 straipsnis. Skundo dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje turinys ir forma

Skundas dėl organo (pareigūno) nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti rašytinis ir jį paduodančio asmens pasirašytas. Skundai gali būti paduodami elektronine forma elektroninių ryšių priemonėmis. Kai skundas paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis, asmens tapatybė patvirtinama Teismų įstatyme nustatytais būdais. Pateikiant skundą elektroninių ryšių priemonėmis ir patvirtinus asmens tapatybę Teismų įstatyme nustatytais būdais, laikoma, kad skundas yra pasirašytas. Skundo pateikimo elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras.

Skunde turi būti nurodyta: apylinkės teismo, kuriam skundas paduodamas, pavadinimas; administracinio teisės pažeidimo byla, dėl kurios paduodamas skundas; skundžiamo nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje (jo dalies) esmė; nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo pagrindai ir motyvai; skundą paduodančio asmens prašymai, taip pat asmens pageidavimu – prašymas siųsti ir gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis. Jeigu skundas paduodamas elektronine forma elektroninių ryšių priemonėmis, skunde turi būti nurodytas asmens, paduodančio skundą, ar jo atstovo elektroninio pašto adresas, telefono ir fakso numeriai, kitų elektroninių ryšių priemonių adresai.“

 

8 straipsnis. 299 straipsnio 1 dalies 1 punkto pakeitimas

299 straipsnio 1 dalies 1 punktą papildyti dviem sakiniais ir šį punktą išdėstyti taip:

1) išsiunčia šio kodekso 291 straipsnyje nurodytiems asmenims skundo, prireikus ir jo priedų kopijas, taip pat nustato terminą, per kurį nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje priėmęs organas (pareigūnas) raštu privalo pateikti teismui savo atsiliepimą į skundą ir pateikti tiek atsiliepimo kopijų, kiek byloje yra pareiškėjų. Šio kodekso 2571 straipsnio trečiojoje dalyje numatytais atvejais teismas skundo, prireikus ir jo priedų, skaitmenines kopijas siunčia elektroninių ryšių priemonėmis. Nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje priėmęs organas (pareigūnas) privalo pateikti atsiliepimą į skundą tokios formos, kokios pageidauja pareiškėjas, o jei pareiškėjas pageidavimo dėl procesinių dokumentų formos nepareiškė, – tokios formos, kokios buvo paduotas skundas;“.

 

9 straipsnis. 302 straipsnio 5 dalies pakeitimas

302 straipsnio 5 dalį papildyti ketvirtu sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Nutarimo (nutarties) nuorašas per tris dienas nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio šis nutarimas (nutartis) priimtas, institucijai, kurios pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, ir nukentėjusiajam. Nutarimo (nutarties) nuorašai įteikiami pasirašytinai. Jeigu nutarimo (nutarties) nuorašas išsiunčiamas, tai pažymima byloje. Šio kodekso 2571 straipsnio trečiojoje dalyje numatytais atvejais nutarimas (nutartis) siunčiamas elektroninių ryšių priemonėmis.“

 

10 straipsnis. 3025 straipsnio pakeitimas

3025 straipsnio 1 dalį papildyti antru ir trečiu sakiniais, 2 dalyje po žodžių „tektų visiems“ įrašyti žodžius „šio kodekso“, po žodžių „nurodytiems asmenims“ įrašyti žodžius „išskyrus atvejus, kai skundas paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

3025 straipsnis. Apeliacinio skundo dėl nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje turinys ir forma

Apeliacinis skundas dėl apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti rašytinis ir skundą padavusio asmens (ar jo atstovo) pasirašytas. Skundas teismui gali būti paduodamas elektronine forma elektroninių ryšių priemonėmis. Skundo (prašymo) pateikimo teismui elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras.

Apeliaciniame skunde turi būti nurodyta: apygardos teismo pavadinimas; byla, dėl kurios paduodamas apeliacinis skundas; skundžiamo apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje ar jo (jos) dalies esmė; nutarimo (nutarties) apskundimo pagrindai ir motyvai; apeliacinį skundą padavusio asmens prašymai. Apeliacinį skundą padavęs asmuo pateikia tiek skundo ir jo priedų kopijų, kad po vieną tektų visiems šio kodekso 291 straipsnyje nurodytiems asmenims, išskyrus atvejus, kai skundas paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis.“

 

11 straipsnis. 3028 straipsnio 1 dalies pakeitimas

3028 straipsnio 1 dalį papildyti trečiu sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Priėmęs apeliacinį skundą, apylinkės teismas per tris dienas išsiunčia jo kopijas šio kodekso 291 straipsnyje nurodytiems asmenims, išskyrus skundą padavusį asmenį. Šie asmenys turi teisę, o valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos privalo per keturiolika dienų nuo apeliacinio skundo kopijų išsiuntimo dienos raštu pateikti apygardos teismui atsiliepimus į apeliacinį skundą ir juose išdėstyti savo nuomonę dėl paduoto apeliacinio skundo. Šio kodekso 2571 straipsnio trečiojoje dalyje numatytais atvejais teismas apeliacinio skundo skaitmenines kopijas siunčia elektroninių ryšių priemonėmis.“

 

12 straipsnis. 306 straipsnio pakeitimas

306 straipsnyje išbraukti žodžius „ar baudą“, straipsnį papildyti antru ir trečiu sakiniais ir jį išdėstyti taip:

 

306 straipsnis. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo atidėjimas

Kai yra aplinkybių, dėl kurių nedelsiant įvykdyti nutarimą skirti administracinį areštą negalima, priėmęs nutarimą organas (pareigūnas) pagal asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, pareiškimą gali atidėti nutarimo vykdymą iki vieno mėnesio. Kai yra aplinkybių, dėl kurių įvykdyti nutarimą skirti baudą per šio kodekso 313 straipsnio pirmojoje dalyje nustatytą terminą negalima, organas (pareigūnas) pagal asmens, dėl kurio priimamas nutarimas, prašymą gali nutarimo priėmimo metu atidėti priimamo nutarimo vykdymą iki vieno mėnesio. Po nutarimo priėmimo nutarimo skirti baudą vykdymo atidėjimo klausimai sprendžiami Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.“

 

13 straipsnis. 308 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 308 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Negali būti vykdomas nutarimas skirti administracinę nuobaudą, jeigu jis nebuvo perduotas vykdyti per tris mėnesius nuo priėmimo dienos, išskyrus šio kodekso 314 straipsnyje numatytus atvejus. Jeigu nutarimo vykdymas sustabdytas vadovaujantis šio kodekso 295 straipsniu, senaties termino eiga sustabdoma iki skundo išnagrinėjimo. Vadovaujantis šio kodekso 306 straipsniu arba 313 straipsniu atidėjus nutarimo vykdymą arba išdėsčius nutarimu paskirtos baudos mokėjimą, senaties termino eiga sustabdoma iki atidėjimo arba išdėstymo termino pabaigos. Nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo šio kodekso 313 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos. “

 

14 straipsnis. 309 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. 309 straipsnio 1 dalyje po žodžio „nuobaudą“ įrašyti žodžius „(išskyrus nutarimo skirti baudą)“, dalį papildyti antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Klausimus, susijusius su nutarimo skirti administracinę nuobaudą (išskyrus nutarimo skirti baudą) vykdymu, sprendžia nutarimą priėmęs organas (pareigūnas), o jeigu nutarimą priima teismai ar administracinės komisijos prie savivaldybių tarybų, – protokolą surašęs organas (pareigūnas). Klausimus, susijusius su nutarimo skirti baudą vykdymu, išskyrus numatytuosius šio kodekso 307 straipsnyje ir 313 straipsnio ketvirtojoje ir penktojoje dalyse, sprendžia Valstybinė mokesčių inspekcija.“

2. 309 straipsnio 2 dalyje po žodžio „nuobaudą“ įrašyti žodžius „(išskyrus nutarimo skirti baudą)“, dalį papildyti antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Nutarimo skirti administracinę nuobaudą (išskyrus nutarimo skirti baudą) vykdymo kontrolė pavedama nutarimą priėmusiam organui (pareigūnui), o jeigu nutarimą priima teismai ar administracinės komisijos prie savivaldybių tarybų, – protokolą surašiusiam organui (pareigūnui). Nutarimo skirti baudą vykdymo, išskyrus kiek tai susiję su šio kodekso 307 straipsnyje ir 313 straipsnio ketvirtojoje ir penktojoje dalyse numatytais veiksmais, kontrolė pavedama Valstybinei mokesčių inspekcijai.“

 

15 straipsnis. 312 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 312 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

312 straipsnis. Nutarimo skirti baudą vykdymas

Nutarimą skirti baudą vykdo Valstybinė mokesčių inspekcija, antstolis šio kodekso, Civilinio proceso kodekso, Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.“

 

16 straipsnis. 313 straipsnio 3 dalies pakeitimas

313 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „arba ne vėliau kaip per keturiasdešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos“, dalį papildyti antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

„Atsižvelgdamas į traukiamo ar patraukto administracinėn atsakomybėn asmens turtinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes, asmens rašytiniu prašymu organas (pareigūnas), priimdamas nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje, gali paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki dvejų metų, atsižvelgdamas į paskirtos baudos dydį. Po nutarimo priėmimo paskirtos baudos mokėjimo išdėstymo klausimai sprendžiami Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.“

 

17 straipsnis. 314 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 314 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

314 straipsnis. Priverstinis nutarimo skirti baudą vykdymas

Jeigu pažeidėjas nesumoka baudos per šio kodekso 313 straipsnyje nustatytą terminą, nutarimas skirti baudą vykdomas priverstine tvarka. Šis nutarimas negali būti priverstinai vykdomas, jeigu Valstybinė mokesčių inspekcija sprendimu dėl priverstinio baudos išieškojimo neperdavė jo vykdyti antstoliui per šešis mėnesius nuo šio kodekso 313 straipsnyje nustatyto termino pabaigos arba atidėjus nutarimo skirti baudą vykdymą, arba išdėsčius nutarimu paskirtos baudos mokėjimą pagal šio kodekso 306 ir 313 straipsnius neperdavė jo vykdyti antstoliui sprendimu dėl priverstinio baudos išieškojimo per šešis mėnesius nuo nutarimo skirti baudą vykdymo atidėjimo ar paskirtos baudos mokėjimo išdėstymo termino pabaigos arba nuo baudos sumokėjimo atidėjimo ar išdėstymo nutraukimo, arba nuo sprendimo dėl mokestinio ginčo įsiteisėjimo Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

Jeigu nepilnametis neturi savo turto ar jo dalies bendrojoje nuosavybėje, bauda išieškoma iš jo tėvų arba globėjų (rūpintojų).

Baudą priverstinai išieško antstoliai Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

Jeigu nėra turto, į kurį gali būti nukreiptas baudos išieškojimas, rajono (miesto) apylinkės teismo (apylinkės teismo teisėjo) arba kito organo (pareigūno) nutarimu ir pažeidėjo sutikimu bauda gali būti pakeista nemokamais ne ilgesnės kaip 400 valandų trukmės viešaisiais darbais, skaičiuojant vieną nemokamų viešųjų darbų valandą už dvidešimt litų baudos. Nemokami viešieji darbai skiriami tik darbingiems asmenims. Jeigu byloje nebuvo sprendžiamas klausimas dėl baudos pakeitimo viešaisiais darbais arba jis buvo išspręstas neigiamai, tai nepaneigia pažeidėjo prievolės sumokėti jam paskirtą baudą.

Jeigu vykdant priverstinį išieškojimą per vienerius metus nuo nutarimo skirti baudą pateikimo antstoliui nerandama asmens turto ir (ar) lėšų, iš kurių gali būti priverstinai išieškota bauda, antstolis mokesčių administratoriaus sprendimą dėl priverstinio baudos išieškojimo su žyma, kad išieškojimas negalimas, grąžina mokesčių administratoriui.

Nesumokėta bauda ar jos dalis pakartotinai gali būti perduota antstoliui priverstinai išieškoti netaikant 6 mėnesių baudos perdavimo priverstinai išieškoti termino, kai pasikeičia baudos pripažinimo beviltiška sąlygos – atsiranda turto ar pajamų, iš kurių gali būti vykdomas išieškojimas.“

 

18 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir (ar) jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo paskirtų baudų už administracinius teisės pažeidimus išieškojimas vykdomas iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusia tvarka.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ                                                    DALIA GRYBAUSKAITĖ