LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO
TARNYBOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL asmenų registravimo sertifikatams gauti ir konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2011 m. balandžio 19 d. Nr. 1V-406

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 61-1827) 14 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. sausio 17 d. nutarimo Nr. 32 „Dėl elektroninio parašo priežiūros institucijos“ (Žin., 2011, Nr. 8-316) 1 punktu:

1. Tvirtinu Asmenų registravimo sertifikatams gauti ir konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2011 m. gegužės 1 d.

3. Nurodau paskelbti šį įsakymą oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

 

 

 

Direktorius                                                                              Tomas Barakauskas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus

2011 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1V-406

 

ASMENŲ REGISTRAVIMO SERTIFIKATAMS GAUTI IR KONSULTAVIMO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmenų registravimo sertifikatams gauti ir konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus asmenų registravimo sertifikatams gauti bei konsultavimo paslaugoms (toliau – paslaugos) teikti.

2. Aprašas taikomas sertifikavimo paslaugų teikėjams (toliau – paslaugų teikėjai), kurie registruoja asmenis kvalifikuotiems sertifikatams gauti.

3. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 61-1827), Reikalavimuose kvalifikuotus sertifikatus sudarantiems sertifikavimo paslaugų teikėjams, Reikalavimuose elektroninio parašo įrangai ir Kvalifikuotus sertifikatus sudarančių sertifikavimo paslaugų teikėjų registravimo tvarkoje, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 2108 (Žin., 2003, Nr. 2-47).

 

II. ASMENŲ REGISTRAVIMAS SERTIFIKATAMS GAUTI

 

4. Prašymus sudaryti sertifikatus gali pateikti visi veiksnūs fiziniai asmenys, kurie veikia savo arba kito fizinio ar juridinio asmens vardu.

5. Asmuo visais atvejais paslaugų teikėjui turi pateikti duomenis apie savo gyvenamąją vietą ir kitus kontaktinius duomenis. Šiems duomenims pasikeitus asmuo privalo nedelsdamas apie tai informuoti paslaugų teikėją.

6. Asmuo turi teisę vietoj dokumentuose pateiktų duomenų sertifikate naudoti pseudonimą. Tokiu atveju sertifikate nurodoma, kad naudojamas pseudonimas.

7. Prašymus ir kartu pateikiamus dokumentus priima, juose pateiktus duomenis patikrina paslaugų teikėjai.

8. Asmens tapatybės patikrinimas atliekamas iki sertifikato sudarymo ir tvarkymo pradžios.

9. Paslaugų teikėjas pareikalauja iš asmens, prašančio sudaryti sertifikatą, jo tapatybę identifikuojančių galiojančių dokumentų, kuriuose privalo būti šie duomenys:

9.1. asmens, veikiančio savo arba kito fizinio asmens interesais:

9.1.1. vardas ir pavardė;

9.1.2. asmens kodas (taikoma Lietuvos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams, turintiems leidimus nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje);

9.1.3. gimimo data, leidimo laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje numeris ir jo galiojimo laikas (taikoma asmenims, turintiems leidimus laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje);

9.1.4. gimimo data, paso arba jį atitinkančio kelionės dokumento numeris, jo išdavimo vieta ir data (taikoma užsienio valstybės piliečiams);

9.1.5. gimimo data, leidimo nuolat gyventi užsienio valstybėje numeris ir galiojimo laikas, jo išdavimo vieta ir data (taikoma užsieniečiams, nuolat gyvenantiems užsienio valstybėje);

9.1.6. įgaliojimas būtinas tuo atveju, kai asmuo veikia kito fizinio asmens vardu;

9.2. asmens, veikiančio juridinio asmens ar kito subjekto vardu:

9.2.1. duomenys, numatyti Aprašo 9.1.1–9.1.5 punktuose;

9.2.2. atstovaujamojo pavadinimas;

9.2.3. atstovaujamojo teisinė forma;

9.2.4. atstovaujamojo buveinė;

9.2.5. atstovaujamojo kodas;

9.2.6. atstovaujamojo registravimo pažymėjimo numeris ir išdavimo data;

9.2.7. įgaliojimas gauti sertifikatą atstovaujamojo vardu.

10. Paslaugų teikėjas turi fiksuoti ir saugoti visus duomenis ir dokumentus, gautus tikrinant norinčio gauti sertifikatą asmens tapatybę.

11. Jeigu asmuo turi parašo formavimo duomenis, paslaugų teikėjas privalo įsitikinti, kad turimi parašo formavimo duomenys atitinka parašo tikrinimo duomenis.

12. Sertifikato specifiniai atributai nustatomi pagal pateiktus dokumentus.

13. Paslaugų teikėjas netenkina prašymo, jei asmens pateiktas prašymas ir dokumentai nepatvirtina asmens tapatybės ir kitų sertifikato taisyklėse nurodytų specifinių atributų.

 

III. SUTARTIES SUDARYMAS

 

14. Paslaugų teikėjas su asmeniu sudaro sutartį.

15. Prieš pasirašant sutartį sertifikatui gauti, asmuo turi būti supažindintas su teikiamos paslaugos sąlygomis ir sertifikato taisyklėmis, įskaitant informaciją apie:

15.1. bet kokius sertifikato naudojimo apribojimus;

15.2. skundų procedūras ir ginčų nagrinėjimo tvarką;

15.3. teikiančius paslaugas akredituotus sertifikavimo paslaugų teikėjus.

16. Aprašo 15 punkte nurodyta informacija gali būti perduodama elektroniniu būdu, tačiau turi būti išdėstyta tekstu, pasirašančiam asmeniui suprantamu būdu, suteikiant asmeniui protingą laikotarpį su ja susipažinti.

17. Sudarius sutartį, paslaugų teikėjas informaciją apie asmenį turi saugoti sutartyje nurodytą ir būtiną sertifikato išdavimui įrodyti laiką.

 

IV. ASMENŲ KONSULTAVIMAS

 

18. Informacija apie teikiamas paslaugas ir sertifikato taisykles turi būti bet kuriuo metu prieinama elektroninio parašo naudotojams.

19. Elektroninio parašo naudotojams turi būti pateikta sertifikato taisyklių ir sertifikavimo veiklos nuostatų informacija, kurios paskirtis yra išaiškinti patikimumo ir saugumo aspektus, bet nekeisti pačių sertifikato taisyklių ir sertifikavimo veiklos nuostatų:

19.1. sertifikavimo paslaugų teikėjo pavadinimas, adresas, vieno arba kelių kontaktinių asmenų nuoroda;

19.2. sertifikavimo paslaugų teikėjo sudaromų kiekvieno tipo sertifikatų aprašas, patikrinimo procedūros ir bet kokie sertifikato naudojimo apribojimai;

19.3. nurodymai, kad sertifikatas yra tinkamas naudoti tik patikimumo laikotarpiu, kurio metu yra fiksuojama ir, esant reikalui, pateikiama registravimo bei sertifikato statuso pokyčių informacija;

19.4. pasirašančiųjų asmenų įsipareigojimų aprašas, įskaitant saugios parašo formavimo įrangos naudojimo reikalavimus;

19.5. parašo naudotojų, kurie iš kitų asmenų gauna pasirašytus duomenis, sertifikato galiojimo statuso tikrinimo įsipareigojimai ir nuorodos į detalesnius išaiškinimus;

19.6. informacija apie sertifikavimo paslaugų teikėjo bei elektroninio parašo naudotojų atsakomybę;

19.7. informacija apie sertifikavimo paslaugų teikėjo atsakomybės apribojimus;

19.8. informacija apie sertifikavimo paslaugų teikėjo garantinius įsipareigojimus bei draudimo programas;

19.9. taikomų sutarčių, sertifikavimo veiklos nuostatų, sertifikatų taisyklių ir kitų susijusių dokumentų identifikacija ir nuorodos;

19.10. taikomų asmens duomenų apsaugos taisyklių aprašas ir nuorodos;

19.11. taikomų piniginių lėšų sugrąžinimo taisyklių aprašas ir nuorodos;

19.12. taikomos teisės nustatymas, skundų procedūra, ginčų sprendimo mechanizmai;

19.13. informacija apie sertifikavimo paslaugų teikėjo statusą – kvalifikuotas sertifikavimo paslaugų teikėjas ir (arba) akredituotas sertifikavimo paslaugų teikėjas;

19.14. jei buvo atliktas auditas, tai pateikiama audito ataskaita ir nurodomas audito atlikėjas.

 

_________________