LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL VAISIŲ IR DARŽOVIŲ GAMINTOJŲ ORGANIZACIJŲ PRIPAŽINIMO IR PARAMOS JOMS TEIKIMO TAISYKLIŲ
2002 m. rugsėjo 26 d. Nr. 380
Vilnius
Vykdydamas Teisės derinimo priemonių 2002 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910), 3.7.2.5–T1, 3.7.2.5–T2, 3.7.2.5–T3 priemones,
2. Paramos teikimo pripažintoms ir preliminariai pripažintoms vaisių ir daržovių gamintojų organizacijoms taisykles.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2002 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. 380
VAISIŲ IR DARŽOVIŲ GAMINTOJŲ ORGANIZACIJŲ PRIPAŽINIMO TAISYKLĖS
Vaisių ir daržovių gamintojų organizacijų pripažinimo taisyklės parengtos vadovaujantis Europos Sąjungos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu Nr. 2200/96 dėl bendro vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vaisių ir daržovių gamintojų organizacijų pripažinimo taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas – nustatyti vaisių ir daržovių gamintojų organizacijų bei preliminariai pripažintų gamintojų organizacijų pripažinimo, priežiūros ir pripažinimo panaikinimo tvarką.
2. Vaisių ir daržovių gamintojų organizacija (toliau – gamintojų organizacija) – tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotas juridinis asmuo, kuris:
2.1. įkurtas žemės ūkio subjektų (toliau – gamintojų organizacijos nariai), besiverčiančių vaisių ir daržovių auginimu bei apdorojimu, iniciatyva, gaminančių vieną ar daugiau Taisyklių priede nurodytų produktų;
2.2. vienija vienos iš šių produktų grupių augintojus:
2.4. siekia įstatuose, o jeigu įstatų nėra – steigimo sandoryje arba bendruosiuose nuostatuose (toliau – įstatai) numatytų tikslų: planuoti gamybą ir suderinti ją su paklausa, ypač pagal kiekį ir kokybę, skatinti savo gamintojų organizacijos narių pagamintų produktų pasiūlos ir pateikimo rinkai koncentraciją, mažinti gamybos sąnaudas ir stabilizuoti gamintojo kainas, skatinti aplinkos apsaugos atžvilgiu patikimus gamybos ir atliekų tvarkymo metodus.
3. Gamintojų organizacijos veiklos fondas – gamintojų organizacijos narių įnašų ir valstybės biudžeto finansinės paramos lėšos, naudojamos šių Taisyklių 2.4 punkte nustatytiems tikslams pasiekti, kaupiamos atskiroje gamintojų organizacijos banko sąskaitoje ir naudojamos finansuoti veiklos programą, administruoti veiklos fondą ir mokėti papildomas išmokas už nepateiktus rinkai produktus.
II. REIKALAVIMAI GAMINTOJŲ ORGANIZACIJOMS
5. Gamintojų organizacijos pajamos iš savo grupės, nurodytos 2.2 punkte, produktų, užaugintų gamintojų organizacijos narių ūkiuose, pardavimo privalo sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. metinių pajamų.
6. Gamintojų organizacijos pajamos už parduotus savo grupės produktus, įskaitant pajamas už gamintojų organizacijos narių tiesiogiai vartotojams parduotus produktus, turi būti ne mažesnės už 345 tūkst. Lt per metus. Siekiant pripažinimo, šis rodiklis skaičiuojamas pagal gamintojų organizacijos narių pajamas, gautas už savo išaugintus ir realizuotus produktus per vienerius kalendorinius metus iki pripažinimo.
7. Gamintojų organizacija privalo:
7.1. aprūpinti savo gamintojų organizacijos narius techninėmis produktų laikymo, pakavimo ir realizavimo priemonėmis;
7.4. nustatyti gamintojų organizacijos narių finansinių įnašų į veiklos fondą dydį, kuris negali būti mažesnis kaip 1 procentas nuo gautų pajamų už jų pagamintus ir per organizaciją parduotus produktus, ir jų mokėjimo tvarką;
7.6. suteikti gamintojų organizacijos nariams galimybę susipažinti su gamintojų organizacijos sprendimais;
8. Gamintojų organizacijos narys gali priklausyti tik vienai 2.2 punkte nurodytos produktų grupės gamintojų organizacijai.
9. Gamintojų organizacijos nariai privalo:
9.2. likti gamintojų organizacijos nariais mažiausiai trejus kalendorinius metus ir pranešti apie savo išstojimą ne vėliau kaip prieš vienerius kalendorinius metus;
9.3. pateikti gamintojų organizacijos reikalaujamą informaciją įgyvendinant Taisyklių 2.4 punkte numatytus tikslus;
9.5. savo grupės produktus pristatyti realizuoti tik tai gamintojų organizacijai, kuriai priklauso, išskyrus 9.6 punkte nurodytas išimtis;
9.6. jei gamintojų organizacija leidžia, gamintojų organizacijos narys gali parduoti savo pagamintus produktus ne per gamintojų organizaciją šiais atvejais:
9.6.1. tiesiogiai vartotojams ne daugiau kaip 25 proc. visų produktų, jeigu jis yra 2.2.1 punkte nurodytos produktų grupės gamintojų organizacijos narys;
9.6.2. tiesiogiai vartotojams ne daugiau kaip 20 proc. visų produktų, jeigu jis yra 2.2.2–2.2.6 punktuose nurodytos produktų grupės gamintojų organizacijos narys;
III. PRIPAŽINIMO PROCEDŪRA
10. Siekdamas pripažinimo tapti gamintojų organizacija, juridinis asmuo Žemės ūkio ministerijai pateikia prašymą, kuriame nurodoma:
10.3. informacija apie gamintojų organizacijos narių pagamintų ir parduotų produktų kiekį bei pajamas už juos praėjusiais metais;
10.4. informacija apie galimybę suteikti savo gamintojų organizacijos nariams techninę pagalbą naudojant aplinkos apsaugos atžvilgiu patikimus auginimo būdus;
11. Prie prašymo pridedama:
13. Sprendimą dėl gamintojų organizacijos pripažinimo, atsižvelgus į tai, ar ji gali efektyviai vykdyti 2.4 punkte nustatytus tikslus, Žemės ūkio ministerija priima per 3 mėnesius nuo prašymo bei kitų dokumentų gavimo. Priėmus sprendimą gamintojų organizacijos nepripažinti, apie tai jai pranešama raštu, nurodant nepripažinimo motyvus.
14. Žemės ūkio ministerijai atsisakius pripažinti gamintojų organizaciją, pakartotinai dėl jos pripažinimo galima kreiptis praėjus ne mažiau kaip 6 mėnesiams nuo priimto sprendimo dienos Taisyklių nustatyta tvarka.
15. Neatitinkantis 6 punkto reikalavimų, juridinis asmuo gali būti pripažintas kaip preliminariai pripažinta gamintojų organizacija, jeigu:
15.1. pajamos už parduotus savo grupės produktus, pagamintų gamintojų organizacijos narių ūkiuose, yra ne mažesnės už 173 tūkst. Lt per metus;
16. Pripažinimo plane nurodoma:
16.3. duomenys apie gamintojų organizacijos narius, gamybos, pardavimų ir apsirūpinimo gamybos priemonėmis būklę;
17. Preliminariai pripažinta gamintojų organizacija gali prašyti leisti daryti pripažinimo plano pataisas dėl pirmalaikio plano įvykdymo. Prie pataisų pridedami visi reikalingi patvirtinamieji dokumentai.
IV. GAMINTOJŲ ORGANIZACIJŲ VEIKLOS PRIEŽIŪRA
19. Gamintojų organizacijos ir preliminariai pripažintos gamintojų organizacijos privalo kasmet ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos pateikti Žemės ūkio ministerijai ar jos įgaliotai institucijai:
20. Žemės ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija, vykdydama gamintojų organizacijų ir preliminariai pripažintų gamintojų organizacijų veiklos priežiūrą, turi teisę:
20.3. nurodyti rastus veiklos trūkumus ir pareikalauti juos pašalinti, nurodant trūkumų pašalinimo terminus;
21. Pripažinimas panaikinamas, jei gamintojų organizacija ar preliminariai pripažinta gamintojų organizacija nesilaiko Taisyklių nustatytų reikalavimų arba pripažinimas gautas pateikus melagingus duomenis, o jei ji neteisėtai pasinaudojo gautu pripažinimu – pripažinimas panaikinamas nuo jo suteikimo datos.
______________
Vaisių ir daržovių gamintojų
organizacijų pripažinimo taisyklių
priedas
PRODUKTŲ, KURIUOS APIMA VAISIŲ IR DARŽOVIŲ RINKOS ORGANIZAVIMAS, SĄRAŠAS
KN kodas |
Pavadinimai |
0702 00 |
Pomidorai, švieži arba atšaldyti |
0703 |
Svogūnai, česnakai, porai ir kitos svogūninės daržovės, šviežios ir atšaldytos |
0704 |
Gūžiniai, žiediniai, garbanotieji kopūstai, kaliaropės, ir kitos maistinės kopūstinės daržovės, šviežios ir atšaldytos |
|
|
0705 |
Salotos (Lactuca sativa) ir cikorijos (Cichorium spp.), šviežios arba atšaldytos |
0706 |
Morkos, ropės, salotiniai burokėliai, pūteliai, salierai, ridikai ir kiti panašūs |
|
maistiniai šakniavaisiai, švieži ir šaldyti |
0707 00 |
Agurkai ir kornišonai, švieži ir šaldyti |
0708 |
Ankštinės daržovės, įskaitant gliaudytas, šviežios ir šaldytos |
ex 0709 |
Daržovės, šviežios arba atšaldytos, išskyrus subpozicijų 0709 60 91, 0709 60 95, |
|
0709 60 99, 0709 90 39 ir 0709 90 60 daržoves |
0808 |
Obuoliai, kriaušės ir svarainiai, švieži |
0809 |
Abrikosai, vyšnios, persikai (įskaitant nektarinus), slyvos ir dygiosios slyvos |
|
vaisiai, švieži |
0810 |
Kiti vaisiai, švieži |
______________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2002 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. 380
PARAMOS TEIKIMO PRIPAŽINTOMS IR PRELIMINARIAI PRIPAŽINTOMS VAISIŲ IR DARŽOVIŲ GAMINTOJŲ ORGANIZACIJOMS TAISYKLĖS
Paramos teikimo pripažintoms ir preliminariai pripažintoms vaisių ir daržovių gamintojų organizacijoms taisyklės parengtos vadovaujantis Europos Sąjungos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu Nr. 2200/96 dėl bendro vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Finansinė parama teikiama Žemės ūkio ministro nustatyta tvarka pripažintoms gamintojų organizacijoms, Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Agentūra) patvirtinus jų veiklos programas veiklos fondams papildyti ir preliminariai pripažintoms gamintojų organizacijoms – pateikus pripažinimo planą.
II. PARAMOS TEIKIMAS PRIPAŽINTOMS GAMINTOJŲ ORGANIZACIJOMS
3. Gamintojų organizacijos paraiška dėl veiklos programos patvirtinimo pateikiama Agentūrai iki lapkričio 15 d.
4. Veiklos programoje turi būti numatytas bent vienas iš šių tikslų:
5. Į veiklos programą negali būti įtraukiamos investicijos žemei pirkti, šviežiems produktams perdirbti (produktų valymas, plovimas, rūšiavimas ir pakavimas nėra laikoma perdirbimu), padėvėtiems įrengimams, transporto priemonėms įsigyti (išskyrus transporto priemones, kuriose įrengti šaldytuvai ar reguliuojamo oro sistemos), bendrosios veiklos sąnaudos, administravimo, draudimo sąnaudos, anksčiau paimtų paskolų grąžinimas.
6. Veiklos programoje nurodoma:
7. Agentūra nustato, ar veiklos programos tikslai atitinka šių taisyklių 4 punkto reikalavimus ir patikrina jos ekonominį nuoseklumą, techninę kokybę ir finansinį pagrįstumą.
10. Sprendimai dėl veiklos programos patvirtinimo priimami ne vėliau kaip iki gruodžio 15 d. prieš programos realizavimo pirmųjų kalendorinių metų pradžią. Iki gruodžio 15 d. patvirtintos veiklos programos yra įgyvendinamos nuo kitų metų sausio 1 d. Po gruodžio 15 d. patvirtintų programų įgyvendinimas atidedamas vieneriems metams.
11. Gamintojų organizacijos kasmet iki rugsėjo 15 d. gali prašyti padaryti vėlesnių metų veiklos programų pakeitimus. Prie pakeitimų prašymų yra pridedami pateisinamieji dokumentai, kuriuose nurodoma pakeitimų priežastis, pobūdis ir pasekmės.
12. Patvirtinus veiklos programą, gamintojų organizacija turi teisę gauti avansą šios veiklos programos užduotims realizuoti.
13. Avansas skiriamas pagal gamintojų organizacijos paraiškas, Agentūrai pateikiamas sausio, balandžio, liepos ir spalio mėnesiais. Jose yra nurodomos numatomos trijų mėnesių, pradedant skaičiuoti nuo paraiškos pateikimo mėnesio, veiklos programos realizavimo išlaidos. Prie paraiškos pridedama deklaracija apie gamintojų organizacijos narių ūkiuose pagamintų produktų planuojamą metinę pardavimų apimtį. Bendra avanso suma negali būti didesnė nei 90 proc. planuojamos veiklos programai realizuoti finansinės paramos sumos.
15. Nerealizavus veiklos programoje numatytų užduočių, gamintojų organizacija privalo Agentūrai pateikti motyvuotą paaiškinimą. Jei paaiškinime nurodytas numatytų užduočių neįvykdymo priežastis Agentūra pripažįsta nepagrįstomis, avansas turi būti grąžinamas su Lietuvos banko skelbiamomis trumpalaikių paskolų vidutinėmis palūkanomis už laikotarpį nuo jo gavimo dienos.
16. Agentūros skirtos finansinės paramos lėšų suma negali viršyti:
17. Nustatant gamintojų organizacijų narių pajamas už jų išaugintus ir parduotus produktus įskaičiuojami neperdirbti produktai tos produktų grupės, dėl kurios yra pripažinta gamintojų organizacija, taip pat produktai parduoti tiesiogiai vartotojams pagal gamintojų organizacijų pripažinimo taisykles be PVM.
18. Paraiškoje dėl finansinės paramos skyrimo turi būti nurodyta:
18.3. informacija apie gamintojų organizacijos narių išaugintų ir per organizaciją parduotų produktų gautas pajamas praėjusiais metais;
19. Paraiška dėl finansinės paramos už kalendorinius metus skyrimo pateikiama iki kitų metų sausio 31 dienos. Jeigu paraiškos gauti finansinę paramą arba jos likutį yra pateikiamos vėliau, už kiekvieną pavėluotą dieną parama sumažinama 1 proc.
20. Prie paraiškos pridedama:
21. Paraiškose gauti finansinę paramą ar jos likutį gali būti nurodytos planuojamos, bet dar nepadarytos išlaidos, jeigu pateikiami įrodymai, kad veiklos programos kalendorinių metų priemonės neįvykdytos iki gruodžio 31 d. dėl priežasčių, nepriklausančių nuo gamintojų organizacijos valios, bet jos gali būti įvykdytos iki kitų metų balandžio 30 d.
22. Agentūra visomis tinkamomis priemonėmis, įskaitant patikrinimus vietose, patikrina pateiktos informacijos tikslumą ir nustato, ar išlaidos atitinka paramos kriterijus. Agentūros direktorius sprendimą dėl finansinės paramos skyrimo priima, patvirtinęs, kad veiklos programoje numatyti veiksmai buvo realizuoti.
III. PARAMOS TEIKIMAS PRELIMINARIAI PRIPAŽINTOMS GAMINTOJŲ ORGANIZACIJOMS
24. Preliminariai pripažintoms gamintojų organizacijoms finansinę paramą steigimo ir administravimo bei apsirūpinimo gamybos priemonėmis išlaidoms kompensuoti skiria ir išmoka Nacionalinė mokėjimo agentūra pagal jų paraiškas.
25. Finansinė parama sudaro: pirmaisiais metais – 5 proc., antraisiais metais – 5 proc., trečiaisiais metais – 4 proc., ketvirtaisiais metais – 3 proc., penktaisiais metais – 2 proc. dokumentais patvirtintų metinių pajamų už savo grupės vaisių ir daržovių, pagamintų organizacijos narių ūkiuose, pardavimą, tačiau ši parama negali viršyti steigimo ir administravimo bei apsirūpinimo gamybos priemonėmis išlaidų.
26. Paraiškoje dėl finansinės paramos skyrimo nurodoma:
27. Paraiška dėl finansinės paramos už kalendorinius metus skyrimo pateikiama iki kitų metų sausio 31 d.
IV. PARAMOS PANAUDOJIMO KONTROLĖ
29. Gamintojų organizacijos ir preliminariai pripažintos gamintojų organizacijos privalo pateikti Agentūrai metinę veiklos ataskaitą ne vėliau kaip per 4 mėn. nuo finansinių metų pabaigos.
30. Agentūra kontroliuoja gamintojų organizacijų ir preliminariai pripažintų gamintojų organizacijų:
31. Vykdantys kontrolę asmenys turi teisę:
31.1. įeiti į pastatus, objektus, patalpas ar jų dalis, priklausančias gamintojų organizacijoms ir preliminariai pripažintos gamintojų organizacijoms arba jų nariams ir naudojamas organizacijų arba jų narių veiklai;
32. Kiekvienos gamintojų organizacijos ir preliminariai pripažintos gamintojų organizacijos veikla turi būti kontroliuojama bent kartą per trejus metus.
34. Nustačius, kad paramos lėšos buvo panaudotos ne pagal paskirtį, organizacija privalo jas grąžinti su Lietuvos banko skelbiamomis trumpalaikių paskolų vidutinėmis palūkanomis už laikotarpį nuo jų gavimo dienos.