LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠARŲ GAMYBOS IR PREKYBOS LEIDIMŲ IŠDAVIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS

 

2000 m. gruodžio 21 d. Nr. 365

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Pašarų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 34-952) 4 straipsniu bei vykdydamas Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinės Acquis priėmimo programos) Teisės derinimo priemonių 2000 metų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 409 (Žin., 2000, Nr. 31-869):

1. Tvirtinu Pašarų gamybos ir prekybos leidimų išdavimo sąlygas ir tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad leidimų išdavimo sąlygos ir tvarka įsigalioja nuo 2001 m. rugsėjo 30 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                  KĘSTUTIS KRISTINAITIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2000 12 21 įsakymu Nr. 365

 

 

PAŠARŲ GAMYBOS IR PREKYBOS LEIDIMŲ IŠDAVIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

Ši tvarka parengta remiantis 1995 m. spalio 25 d. Europos Tarybos direktyva 95/69 EB, nustatančia pašarų sektoriaus gamybos ir tarpininkių įmonių patvirtinimo bei įregistravimo sąlygas ir tvarką bei iš dalies pakeičiančia direktyvas 70/524/EEB, 74/63/EEB, 79/373/EEB ir 82/471/EEB, ir ją papildančiomis bei pataisančiomis Tarybos direktyvomis 1998 m. gruodžio 14 d. 98/92/EB ir 1999 m. kovo 22 d. 1999/20/EB.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja prekinių pašarų, išvardytų Lietuvos Respublikos pašarų įstatymo (Žin.,2000, Nr. 34-952) 4 straipsnio 1 dalyje, gamybos ir prekybos leidimų išdavimo sąlygas ir tvarką (toliau – tvarka).

2. Šios tvarkos nuostatomis privalo vadovautis ūkio subjektai, gaminantys ir tiekiantys į rinką tokias prekinių pašarų produkcijos rūšis:

2.1. pašarų priedus pagal šios tvarkos priedo 1 punktą;

2.2. premiksus pagal šios tvarkos priedo 3, 4 punktus;

2.3. baltymingas pašarines medžiagas ir nebaltymines azotines žaliavas pagal šios tvarkos priedo 2 punktą;

2.4. kombinuotuosius pašarus su premiksais ir/ar su pašarinėmis žaliavomis, turinčiomis kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų likučių bei su baltymingomis pašarinėmis medžiagomis ir nebaltyminėmis azotinėmis žaliavomis.

3. Leidimų išdavimo tikslas – užtikrinti, kad pašarų produkcija, išvardyta šios tvarkos 2 punkte, būtų gaminama laikantis šios tvarkos V skyriuje ūkio subjektams nustatytų minimalių reikalavimų ir pirkėjas įsigytų kokybišką prekinę produkciją, be pašarų priedų naudojimo rizikos bei saugią ūkinės paskirties gyvūnų ir žmonių sveikatai bei aplinkai.

4. Ši tvarka netaikoma ūkio subjektams, gaminantiems vaistinius premiksus ir vaistinius kombinuotuosius pašarus, ir ūkio subjektams, auginantiems ar gaminantiems pašarus savo reikmėms be tikslo parduoti, kai jie nenaudoja:

4.1. pašarų priedų ir premiksų;

4.2. pašarinių žaliavų su kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų likučiais.

5. Ūkio subjektai, gaminantys kombinuotuosius pašarus su premiksais ir/ar su pašarinėmis žaliavomis, turinčiomis kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų likučių bei su baltymingomis pašarinėmis medžiagomis ir nebaltyminėmis azotinėmis žaliavomis savo reikmėms be tikslo parduoti, privalo laikytis šios tvarkos V skyriuje nustatytų minimalių gamybos reikalavimų.

6. Mažmeninės prekybos įmonės, prekiaujančios šios tvarkos 2 punkte išvardyta pašarų produkcija, gauta iš gamintojo ar pakuotojo, turinčio pagal šią tvarką išduotus leidimus, sandariai uždarytose, nustatyta tvarka įpakuotose ir paženklintose pakuotėse, privalo laikytis šios tvarkos minimalių tiekėjams keliamų reikalavimų. Perpakuoti pašarų priedus, premiksus ir kombinuotuosius pašarus draudžiama. Turgavietėse prekiauti pašarų priedais ir iš jų pagamintais premiksais draudžiama, o prekiauti kombinuotaisiais pašarais leidžiama, jei jie patiekiami gamintojo ar pakuotojo, turinčio pagal šią tvarką išduotus leidimus, sandariai uždarytose, nustatyta tvarka įpakuotose ir paženklintose pakuotėse.

7. Ūkių subjektai, norintys užsiimti prekinių pašarų gamyba ir prekyba, turi būti nustatyta tvarka įregistruoti Lietuvos Respublikos įmonių rejestre pagal Lietuvos Respublikos įmonių rejestro įstatymą. Ūkio ministerija registruoja iš valstybės lėšų steigiamas įmones, taip pat įmones, į kurias investuotas užsienio kilmės kapitalas. Vietos savivaldos vykdomosios institucijos registruoja įmones, kaupia ir tvarko įmonių, įsteigtų jų teritorijose, registravimo duomenis, išskyrus įmones, registruojamas Ūkio ministerijos ir Lietuvos banke. Rejestre įregistruotai įmonei išduodamas Statistikos departamento nustatytos formos pažymėjimas ir suteikiamas rejestro numeris (kodas).

8. Mobiliosios pašarų automašinos, gaminančios kombinuotuosiuos pašarus, turi būti įregistruotos transporto priemonėms registruoti nustatyta tvarka. Mobiliosios pašarų automašinos priskiriamos prie įmonių (cechų) ir joms galioja visi šioje tvarkoje nustatyti minimalūs gamybos reikalavimai, išskyrus reikalavimus gamybiniams pastatams.

 

II. SĄVOKOS

 

9. Pagrindinės šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

pašarų gamintojai – bet kurie ūkio subjektai, gaminantys šios tvarkos 2 punkte nurodytus pašarus;

pašarų tiekėjai – ūkio subjektai, laikantys, pakuojantys ir parduodantys pašarus.

10. Kitos šioje tvarkoje vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip Lietuvos Respublikos pašarų įstatyme (Žin., 2000, Nr. 34-952) ir žemės ūkio ministro 2000 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 205 patvirtintame Pašarų klasifikatoriuje (Žin., 2000, Nr. 69-2064).

 

III. LEIDIMŲ IŠDAVIMO SĄLYGOS

 

11. Ūkio subjektas, įregistruotas pagal šios tvarkos 7, 8 punktus ir norintis gaminti Pašarų įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytas pašarų rūšis, turi gauti Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos (toliau – įgaliota institucija) išduotą leidimą.

12. Įgaliota institucija ūkio subjektams, gaminantiems ir tiekiantiems į rinką šios tvarkos 2 punkte išvardytą pašarų produkciją, leidimus išduoda:

12.1. vadovaudamasi Pašarų įstatymo nuostatomis bei žemės ūkio ministro įsakymais patvirtintais:

12.1.1. Pašarų klasifikatoriumi (Žin., 2000, Nr. 69-2064);

12.1.2. Pašarų teikimo į rinką taisyklėmis (Žin., 2000, Nr. 60-1787);

12.1.3. Prekinių pašarų laikymo sąlygų ir veterinarinių bei higieninių reikalavimų jų gamybos ir sandėliavimo patalpoms taisyklėmis (Žin., 2000, Nr. 103-3267);

12.2. pašarų saugos, atitikties įvertinimo privalomaisiais reikalavimais, pašarų priedų gamybos, naudojimo ir prekybos jais taisyklėmis bei kitų teisės aktų, liečiančių pašarus, nuostatomis;

12.3. įvertinusi, ar pašarų gamybos, laikymo ir pardavimo patalpos ir įrengimai, personalas, gamybos technologija, vidaus kokybės kontrolė, apskaita ir kiti reikalavimai atitinka šios tvarkos V skyriuje nustatytus minimalius reikalavimus.

13. Ūkio subjektai, norintys gaminti šios tvarkos 2 punkte nurodytą pašarų produkciją ar prekiauti ja, įgaliotai institucijai pateikia:

13.1. prašymą pagal įgaliotos institucijos parengtą formą;

13.2. ūkio subjekto registracijos pagal šios tvarkos 7, 8 punktus pažymos kopiją;

13.3. dokumentus ir duomenis apie minimalių reikalavimų numatytai veiklai įvykdymą:

13.3.1. gamybinių pastatų bei gamybinės įrangos suderintą projektą;

13.3.2. technologinio proceso vykdymo schemą ir organizavimo tvarką;

13.3.3. rizikos veiksnių analizę bei svarbiausių kontrolės taškų sistemą (arba geros gamybos praktikos vadovą);

13.3.4. informaciją apie įmonės pagrindinių gamybinių vienetų personalo bei kokybės kontrolės darbuotojų kvalifikaciją ir atsakomybės už produkcijos kokybę pasiskirstymą;

13.3.5. vidaus kontrolės laboratorinės įrangos (ar samdomos laboratorijos) aprašymą, vidaus kontrolės detalų planą (jei įmonė turi ISO standarto 90001 sertifikatą – jo kopiją);

13.3.6. informaciją apie pašarų produkcijos ir kokybės apskaitą;

13.3.7. informaciją apie žaliavų ir gatavos pašarų produkcijos laikymo sąlygų atitikimą žemės ūkio ministro 2000 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. 319 patvirtintų Prekinių pašarų laikymo sąlygų ir veterinarinių bei higieninių reikalavimų jų gamybos ir sandėliavimo patalpoms taisyklių reikalavimus;

13.3.8. ūkio subjekto nustatytą pretenzijų pareiškimo tvarką.

14. Visi šios tvarkos 13 punkte nurodyti dokumentai turi būti sunumeruoti ir įrišti (išskyrus prašymą).

15. Įgaliota institucija, gavusi nurodytus dokumentus, užregistruoja juos specialiame žurnale pagal pašto gavimo arba ūkio subjekto dokumentų pateikimo datą.

16. Įgaliota institucija sprendimą dėl leidimo išdavimo priima ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo dokumentų gavimo datos.

17. Prieš išduodama leidimą įgaliota institucija tikrina vietoje, ar ūkio subjektas atitinka šia tvarka V skyriuje nustatytus minimalius reikalavimus. Tikrinant gali būti kviečiami kompetentingi specialistai iš kitų institucijų.

18. Įgaliota institucija nurodytą ūkio subjekto prašymų formą ir leidimų išdavimo procedūros tvarką parengia iki 2001 m. spalio 1 d.

19. Jei įgaliota institucija nustato ūkio subjekto nurodytų minimalių veiklos reikalavimų neatitikimus, nurodo terminus trūkumams pašalinti. Ūkio subjektas, įvykdęs įgaliotos institucijos reikalavimus, pateikia jai pakartotinį prašymą, kartu pridėdamas pažymą apie padarytus pakeitimus. Įgaliota institucija įvertina pakeitimus ir priima sprendimą ne vėliau kaip per 6 mėn. nuo pakartotinio prašymo gavimo.

20. Leidimai išduodami kiekvienai pašarų produkcijos rūšiai, nurodytai šios tvarkos 2.1 – 2.4 punktuose.

21. Leidimai verstis pašarų gamyba ar prekyba gali būti:

21.1. panaikinti, jei leidime nurodytos pašarų produkcijos rūšies veikla nutraukiama arba įrodoma, kad ūkio subjektas nesilaiko pagrindinių jo veiklai keliamų minimalių reikalavimų;

21.2. papildomi, jeigu ūkio subjektas į savo veiklą įtraukia naują pašarų produkcijos rūšies grupę.

22. Ūkio subjektai, kurie iki 2001 m. sausio 1 d. gamino vieną ar kelias pašarų produkcijos rūšis, nurodytas šios tvarkos 2 punkte, ar prekiavo jais, tęsia veiklą iki 2003 m. gruodžio 1 d. Šie ūkio subjektai, norėdami tęsti veiklą ir po 2003 m. gruodžio 1 d., prašymą leidimui gauti ir nurodytus dokumentus privalo pateikti įgaliotai institucijai iki 2003 m. gegužės 1 d. Jei leidimas ne dėl ūkio subjekto kaltės nebuvo išduotas nustatytu terminu, įgaliota institucija ūkio subjekto veiklą gali pratęsti vieneriems metams.

23. Ūkio subjektų, norinčių pradėti pašarų gamybą ar prekybą, prašymus leidimui gauti įgaliota institucija priima nuo 2001 m. spalio 1 d.

 

IV. LEIDIMŲ REGISTRAVIMAS

 

24. Įgaliota institucija pašarų gamintojams ir tiekėjams išduodamus leidimus užregistruoja pagal šios institucijos nustatytą leidimų išdavimo procedūros tvarką. Leidimai tvarkomi pagal kiekvieną pašarų produkcijos rūšį.

25. Įgaliota institucija kasmet iki gruodžio 31 d. sudarytus leidimų pagal pašarų produkcijos rūšis sąrašus teikia Žemės ūkio ministerijai, skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ bei siunčia Europos Sąjungos šalių – narių kompetentingoms institucijoms kaip patvirtinimą, kad leidimus gavę pašarų gamintojai bei tiekėjai atitinka Europos Sąjungos 1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyvos 95/69 EB reikalavimus, jų laikosi, gamina lygiavertę su Europos Sąjungos šalimis produkciją ir gali ją tiekti į šios Sąjungos rinką.

 

V. MINIMALŪS REIKALAVIMAI PAŠARŲ GAMINTOJAMS

IR PAŠARŲ TIEKĖJAMS

 

26. Ūkio subjektai, gaminantys ar norintys gaminti ir tiekti šios tvarkos priede išvardytus pašarų priedus, premiksus, baltymingas pašarines medžiagas ir nebaltymines azotines žaliavas, kombinuotuosius pašarus (toliau – pašarų produkcija) privalo laikytis šiame straipsnyje nustatytų minimalių reikalavimų gamybos bei laikymo pastatams, gamybinei įrangai, personalui, gamybos procesui, vidaus kokybės kontrolei, apskaitai, laikymo sąlygoms ir kt.

27. Gamybinių pastatų bei gamybinės įrangos reikalavimai: gamybiniai pastatai ir gamybinė įranga turi tikti atitinkamos pašarų produkcijos gamybai. Pastatai suprojektuoti ir juose gamybinė įranga išdėstyta bei sumontuota pagal projektą. Gamybinė įranga nuolat prižiūrima bei esant būtinumui taisoma. Gamybos paklaidų rizika turi būti minimali. Parengiama ir diegiama rizikos veiksnių analizė bei svarbių kontrolės taškų sistema (ar geros gamybos praktikos vadovas). Gamybos procedūros, turinčios tiesioginės įtakos kombinuotųjų pašarų kokybei, reguliariai pagal įmonės vadovo patvirtintus nurodymus tikrinamos, o technologinė įranga reguliuojama. Įmonės veterinarinė higieninė būklė turi atitikti žemės ūkio ministro 2000 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. 319 patvirtintus Prekinių pašarų laikymo sąlygų ir veterinarinių bei higieninių reikalavimų jų gamybos ir sandėliavimo patalpoms taisyklių reikalavimus.

28. Reikalavimai personalui: įmonėje turi dirbti pakankamai pašarų gamybos specialistų, turinčių atitinkamų įgūdžių ir kvalifikaciją. Vidaus kokybės kontrolę vykdančių darbuotojų kvalifikaciją įrodantys dokumentai ir duomenys apie darbo sritį, už kurią jie atsakingi, turi būti pateikiami pašarų kokybės valstybinės kontrolės institucijai, atsakingai už pašarų kokybės valstybinę kontrolę. Visi darbuotojai turi dirbti pagal pareigines instrukcijas, apibrėžiančias jų teises, pareigas, taip pat atsakomybę už produkcijos kokybę. Darbuotojai supažindinami su daromais gamybos proceso pakeitimais.

29. Reikalavimai gamybai: turi būti paskiriamas už gamybą atsakingas asmuo. Įmonėje turi būti parengta ir vadovo patvirtinta technologinė schema bei gamybos technologinio proceso organizavimo tvarka, kurioje chronologine tvarka būtų išdėstytas gamybos procesas ir šiam procesui vykdyti optimalūs parametrai, nustatyti rizikos veiksniai ir svarbiausieji kontrolės taškai, turintys įtakos gaminamos produkcijos kokybei. Turi būti parengtos receptūrų sudarymo taisyklės, nuolatinės pašarų kokybės priežiūros tvarka bei paskirti atsakingi darbuotojai už technologinio proceso priežiūrą. Produkcijos užkrėtimui bei kitoms galimoms gamybos klaidoms išvengti numatomos techninės bei organizacinės priemonės.

30. Vidaus kokybės kontrolė: turi būti paskiriamas asmuo, atsakingas už kokybės kontrolę. Įmonėje turi būti kokybės kontrolės laboratorija su reikalinga laboratorine įranga ir kvalifikaciją atitinkantys darbuotojai. Laboratorija atlieka tyrimus ir kontroliuoja, kad pagaminta pašarų produkcija atitiktų atitikties, saugos ir gamintojo deklaruojamus kokybės rodiklius, bei tikrina patalpų veterinarinių, higieninių reikalavimų laikymąsi. Leidžiama naudotis ir ne įmonėje esančia laboratorija. Privalu parengti vidaus kokybės kontrolės planą, į kurį būtų įtraukti silpniausių ir didžiausią riziką keliančių gamybos proceso vietų tikrinimas, mėginių ėmimas, analizių metodai bei jų atlikimo dažnumas vadovaujantis mėginių ėmimo metodika (pagal gamintojo nustatytą tvarką privaloma imti kiekvienos pašarų siuntos, teikiamos į rinką, o jei gamyba nepertraukiama – kiekvienos tiriamosios dalies (porcijos) mėginius). Mėginiai užantspauduojami ir prie jų pritvirtinamos etiketės, kad būtų galima identifikuoti. Laikymo sąlygos turi užtikrinti, kad mėginiai nepakistų arba nebūtų falsifikuoti. Laikymo metu, iki pasibaigs pašarų galiojimo terminas, jie turi būti prieinami pašarų kokybės valstybinei kontrolei.

31. Reikalavimai pašarų produkcijos laikymui: ši produkcija turi būti laikoma palaida ar supakuota veterinarijos ir higienos reikalavimus atitinkančiuose sandėliuose, talpyklose, konteineriuose. Laikymo sąlygos turi atitikti Prekinių pašarų laikymo sąlygų ir veterinarinių bei higieninių reikalavimų jų gamybos ir sandėliavimo patalpoms taisyklių reikalavimus. Į patalpas gali įeiti tik gamintojo ir pašarų kokybės valstybinės kontrolės įgalioti asmenys. Visa produkcija turi būti lengvai atpažįstama. Sandėliuojama taip, kad negalėtų užsikrėsti bei tarpusavyje susimaišyti. Pašarų produkcija pakuojama ir ženklinama pagal žemės ūkio ministro 2000 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 209 patvirtintus Pašarų teikimo į rinką taisyklių reikalavimus, o pašarų priedai – pagal žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintus Pašarų priedų gamybos, naudojimo ir prekybos jais taisyklių reikalavimus.

32. Apskaita: gamintojas privalo vykdyti pašarų produkcijos gamybos ir jų kokybės dokumentų apskaitą. Apskaitos sistema turi būti sudaryta taip, kad būtų galima atsekti kiekvienos produkcijos siuntos gamybos eigą, užfiksuoti silpniausius ir didžiausios rizikos gamybos proceso faktorius, nurodyti priemones šiems faktoriams valdyti ir nustatyti pastovų kokybės priežiūros kontrolės planą. Gamintojas privalo ne trumpiau kaip vienerius metus saugoti dokumentuose užfiksuotus kokybės rezultatus. Pildomuose dokumentuose privalu daryti įrašus apie pašarų produkcijos gamyboje naudotas žaliavas ir aktyviąsias medžiagas. Dokumentų bylos turi būti formuojamos taip, kad, gavus pretenziją, būtų galima atsekti pažeidėjus ir pareikalauti atsakomybės. Gamintojo pildomuose dokumentuose daromi tokie įrašai: pašarų produkcijos pavadinimas (jei reikia, paskirtis), pagamintas kiekis, gamybos (jei reikia, siuntos arba atskiros tiriamosios dalies (porcijos)) data. Jei gamybos procesas nenutrūkstamas, nurodomas numeris, taip pat tiekėjų arba kitų gamintojų pavadinimai ir jų adresai, parduotų priedų, premiksų pavadinimai ir kiekiai.

Papildomai dokumentuose nurodoma: baltymingų pašarinių medžiagų ir nebaltyminių azotinių žaliavų – kenksmingų medžiagų kiekis ir pobūdis, pašarų priedų – galiojimo data, premiksų – paskirtis, galiojimo data, kombinuotųjų pašarų – premikso gamintojo (ar tiekėjų) – pavardė, adresas (ar įmonės pavadinimas, įregistravimo vieta), įdėjimo į pašarus norma.

33. Reikalavimai tiekėjams: tiekėjui keliami tokie pat personalo, vidaus kontrolės, produkcijos laikymo, apskaitos, pretenzijų nagrinėjimo tvarkos reikalavimai kaip ir gamintojui.

34. Pretenzijos: gamintojas ar tiekėjas privalo nustatyti pretenzijų registravimo bei nagrinėjimo, taip pat iš tiekimo tinklo imamos produkcijos tvarką. Atsiimdamas pašarus iš vartotojo, gamintojas raštu išdėsto sprendimą, kurį jis priims dėl šių pašarų kokybės pagerinimo. Tiekiant pašarus pakartotinai, atliekama papildoma jų kokybės kontrolė.

 

VI. KITOS NUOSTATOS

 

35. Tais atvejais, kai gamintojui, norinčiam gaminti pašarų priedus, jau suteiktas leidimas gaminti aktyviąją medžiagą kaip veterinarinį gydomąjį preparatą (produktą), vaistinį premiksą ar vaistinį kombinuotąjį pašarą, įgaliota institucija netikrina šios tvarkos V skyriaus 27 punkto minimalių reikalavimų.

36. Įgaliota institucija bei pašarų kokybės valstybinės kontrolės institucija, atlikdama pašarų kokybės valstybinę kontrolę, tikrina, kaip gamintojai ir tiekėjai laikosi šios tvarkos nuostatų ir minimalių veiklos sąlygų.

37. Už leidimų verstis atitinkamos rūšies pašarų veikla išdavimą įgaliota institucija, suderinusi su LR konkurencijos taryba, nustato atitinkamas rinkliavas.

38. Ūkio subjektai, gaminantys ir tiekiantys pašarus, nurodytus šios tvarkos 2 punkte, pažeidę šios tvarkos reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

SUDERINTA

PARENGTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius

Lietuvos gyvulininkystės instituto direktorius

K. Lukauskas

J. Jatkauskas

2000 m. gruodžio 20 d.

2000 m. gruodžio 20 d.

______________


 

Priedas

 

PAŠARŲ PRODUKCIJOS RŪŠYS

 

1. Leidžiami naudoti pašarų priedai*:

Antibiotikai

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Kokcidiostatikai ir kitos panašios medžiagos

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Vitaminai, provitaminai ir chemiškai aiškiai apibrėžtos

 

panašaus poveikio medžiagos

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Mikroelementai

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Fermentai

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Mikroorganizmai

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Karotinoidai ir ksantofilai

ir visi šios grupės pašarų priedai;

Medžiagos su antioksidaciniu poveikiu

ir tik medžiagos su nustatytu maksimaliu kiekiu.

 

2. Baltymingos pašarinės medžiagos ir nebaltyminės azotinės žaliavos:

 

Baltyminės medžiagos, gautos iš mikroorganizmų

 

rūšių bakterijų, mielių, jūros dumblių, žemesniųjų grupių grybų

ir visos šios grupės medžiagos;

Fermentuojant antibiotikus gauti antriniai produktai

ir visos šios grupės medžiagos;

Aminorūgštys ir jų druskos

ir visos šios grupės medžiagos;

Aminorūgščių analogai ir aminorūgščių antriniai produktai

ir visos šios grupės medžiagos;

Nebaltyminės azotinės žaliavos – karbamidas ir amonio druska

ir visos šios grupės žaliavos.

 

3. Premiksai, pagaminti iš tokių pašarų priedų:

 

Antibiotikų

ir visų šios grupės pašarų priedų;

Kokcidiostatikų ir kitų panašių medžiagų

ir visų šios grupės pašarų priedų;

Vitaminų, provitaminų ir chemiškai aiškiai apibrėžtų panašaus poveikio medžiagų

ir vitaminų A ir D;

Mikroelementų

ir Cu ir Se.

 

4. Premiksai, pagaminti iš tokių pašarų priedų:

 

Vitaminų, provitaminų ir chemiškai aiškiai apibrėžtų medžiagų

 

su panašiu poveikiu

ir visų šios grupės pašarų priedų;

Mikroelementų

Enzimų;

ir visų šios grupės pašarų priedų, išskyrus Cu ir Se;

Mikroorganizmų;

 

Karotenoidų ir ksantofilų;

 

Medžiagų su antioksidiniu poveikiu

ir tik medžiagų su nustatytu maksimaliu jų kiekiu.

 

5. Kombinuotieji pašarai, pagaminti su premiksais ir/ar su pašarinėmis medžiagomis, turinčiomis kenksmingų (nepageidautinų) medžiagų, produktų ir augalinių priemaišų likučių, bei su baltymingomis pašarinėmis medžiagomis ir nebaltyminėmis azotinėmis žaliavomis.

______________

 



* Leidžiami naudoti pašarų priedai ir jų grupės pateiktos Pašarų priedų gamybos, naudojimo ir prekybos jais taisyklių priede.