LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINĖS AVIACIJOS SAUGUMO MOKYMO REGLAMENTO TVIRTINIMO IR ĮGYVENDINIMO

 

2001 m. spalio 3 d. Nr. 301

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos nacionalinės civilinės aviacijos saugumo programos 9 skyriaus B dalies nuostatas:

1. Tvirtinu Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumo mokymo reglamentą (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Tarptautinių oro uostų, oro vežėjų ir kitų įmonių bei organizacijų, kurių veikla susijusi su keleivių, jų bagažo, krovinių ir pašto gabenimu orlaiviais bei aptarnavimu, vadovams iki 2001 m. gruodžio 1 d. parengti įmonių aviacijos saugumo mokymo programas ir teikti jas tvirtinti Civilinės aviacijos administracijai bei paskirti aviacijos saugumo mokymo koordinatorius, atsakingus už mokymo planavimą ir derinimą.

2.2. Civilinės aviacijos administracijos direktoriui skirti koordinatorių, atsakingą už aviacijos saugumo mokymą Lietuvoje.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2001 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. 301

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINĖS AVIACIJOS SAUGUMO MOKYMO REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumo mokymo reglamentas (toliau – Mokymo reglamentas) nustato mokymo administravimo, mokymo apskaitos ir mokymo programų struktūros reikalavimus.

2. Mokymo reglamentas taikomas oro uostams, oro vežėjams, oro navigacijos paslaugų įmonei, kitoms įmonėms, institucijoms, mokymo įstaigoms ir organizacijoms (toliau – įmonės), kurios vykdo savo veiklą oro uostuose ar rengia aviacijos saugumo kursus.

3. Aviacijos saugumo mokymo tikslas yra tinkamai parengti oro uostų ir oro vežėjų aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų darbuotojus, kad jie galėtų taikyti standartines prevencines aviacijos saugumo priemones įprastomis darbo sąlygomis ir sugebėtų operatyviai sugriežtinti šias priemones padidėjus grėsmei, taip pat supažindinti oro uostuose savo veiklą vykdančių įmonių darbuotojus su aviacijos saugumo uždaviniais ir reikalavimais.

 

II. MOKYMO ADMINISTRAVIMAS

 

4. Mokymo reglamento reikalavimų vykdymo priežiūrą atlieka Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos administracija (toliau – CAA). CAA ir įmonės skiria aviacijos saugumo mokymo koordinatorius. CAA rengia įmonių mokymo koordinatorių pasitarimus, kuriuose įvertinamas mokymo efektyvumas, aptariamos mokymo programų tobulinimo kryptys, mokymo priemonės bei metodai.

5. Aviacijos saugumo kursai rengiami dviejų grupių darbuotojams:

5.1. I grupės darbuotojams rengiami pagrindiniai aviacijos saugumo kursai. Šiai grupei priklauso oro uostų ir oro vežėjų aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų darbuotojai:

5.1.1. vadovaujantys aviacijos saugumo darbuotojai;

5.1.2. keleivius ir jų bagažą tikrinantys darbuotojai;

5.1.3. patruliuojantis ir kontrolės postų personalas;

5.1.4. krovinius ir paštą tikrinantys darbuotojai.

5.2. II grupės darbuotojams rengiami pažintiniai aviacijos saugumo kursai. Šiai grupei priklauso oro uostų, oro vežėjų ir oro navigacijos paslaugų įmonės darbuotojai, tiesiogiai neįgyvendinantys aviacijos saugumo priemonių, bei oro uostuose savo veiklą vykdančių kitų įmonių darbuotojai:

5.2.1. oro uostų ir oro vežėjų vadovaujantys darbuotojai;

5.2.2. orlaivių įgulų nariai;

5.2.3. oro navigacijos paslaugų įmonės skrydžių valdymo tarnybos darbuotojai;

5.2.4. policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai;

5.2.5. muitinės pareigūnai ir karantino tarnybų darbuotojai;

5.2.6. valstybės pašto darbuotojai;

5.2.7. valstybinių ir diplomatinių protokolo tarnybų darbuotojai;

5.2.8. keleivius registruojantys darbuotojai;

5.2.9. maisto atsargas ir degalus tiekiančių tarnybų darbuotojai;

5.2.10. oro uosto kontroliuojamojoje zonoje dirbantis orlaivių techninės priežiūros, oro uostą, orlaivius ir teritoriją tvarkantis personalas;

5.2.11. oro vežėjų bilietų pardavimo agentūrų darbuotojai.

6. Oro uostai rengia savo darbuotojų, taip pat oro uostuose savo veiklą vykdančių policijos, Valstybės sienos apsaugos, karantino tarnybų ir muitinės pareigūnų bei valstybės pašto, valstybinių ir diplomatinių protokolo tarnybų, maisto atsargas ir degalus tiekiančių įmonių darbuotojų mokymo programas ir teikia jas tvirtinti CAA.

7. Oro vežėjai ir oro navigacijos paslaugų įmonė rengia savo darbuotojų mokymo programas ir teikia jas tvirtinti CAA.

8. Oro uostai rengia oro uostuose savo veiklą vykdančių policijos, Valstybės sienos apsaugos, karantino tarnybų ir muitinės pareigūnams bei valstybės pašto, valstybinių ir diplomatinių protokolo tarnybų, maisto atsargas ir degalus tiekiančių įmonių darbuotojų pa˛intinius nemokamus kursus.

9. Oro uostai, oro vežėjai ir oro navigacijos paslaugų įmonė savo darbuotojus pagal CAA patvirtintą programą moko nepriklausomai nuo to, ar turi pažymėjimus (1 priedas), patvirtinančius, kad jų rengiami aviacijos saugumo kursai atitinka Mokymo reglamento reikalavimus. Šios įmonės savo darbuotojus gali mokyti pačios arba siųsti juos mokytis į kitas įmones.

10. Įmonės, turinčios pažymėjimus, patvirtinančius, kad jų rengiami aviacijos saugumo kursai atitinka Mokymo reglamento reikalavimus, pagrindinius kursus baigusiems darbuotojams išduoda kursų baigimo pažymėjimus (2 priedas). Tokių pažymėjimų neturinčios įmonės kursų baigimo pažymėjimų neišduoda.

11. I grupės darbuotojai, išskyrus vadovaujančius aviacijos saugumo darbuotojus, mokomi prieš jiems pradedant eiti pareigas. Vadovaujantys aviacijos saugumo darbuotojai ir II grupės darbuotojai gali būti mokomi juos priėmus į darbą arba paskyrus į kitas pareigas, bet ne vėliau kaip po trijų mėnesių nuo jų priėmimo ar paskyrimo dienos.

12. Ne rečiau kaip kas dvejus metus I grupės darbuotojai kartoja pagrindinį aviacijos saugumo kursą, taip pat jie supažindinami su darbo įrangos, darbo tvarkos pasikeitimų, dokumentų reikalavimų taikymo ir kitais dalykais, kurie turi įtakos darbui.

13. II grupės darbuotojai pažintinio aviacijos saugumo kurso nekartoja.

14. Pagrindinių kursų trukmę įmonės nustato rengdamos mokymo programas. Pažintinių kursų trukmė 5-8 val.

15. Teisę dėstyti aviacijos saugumo kursą turi asmenys, aviacijos saugumo srityje dirbantys ne mažiau kaip dvejus metus ir turintys aviacijos saugumo instruktorių pažymėjimus. Šiuos pažymėjimus išduoda Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) pripažintas aviacijos saugumo mokymo centras arba Lietuvos Respublikos įmonė, kuri turi CAA patvirtintą aviacijos saugumo instruktorių mokymo programą ir pažymėjimą, patvirtinantį, kad jos rengiami aviacijos saugumo kursai atitinka Mokymo reglamento reikalavimus. Rengdamos instruktorių mokymo programas, įmonės vadovaujasi ICAO mokymo medžiaga ASTP 123. Atskiroms temoms dėstyti įmonės gali pasitelkti atitinkamos srities specialistus.

 

III. PAŽYMĖJIMŲ, PATVIRTINANČIŲ, KAD KURSAI ATITINKA MOKYMO REGLAMENTO REIKALAVIMUS, IŠDAVIMAS IR GALIOJIMAS

 

16. Įmonės, norinčios gauti pažymėjimą, patvirtinantį, kad jų rengiami aviacijos saugumo kursai atitinka Mokymo reglamento reikalavimus, CAA turi pateikti:

16.1. prašymą, kuriame turi būti nurodyta:

16.1.1. įmonės pavadinimas, kodas ir mokymo patalpų adresas;

16.1.2. kursų, kuriuos įmonė nori rengti, pavadinimai;

16.1.3. mokymo koordinatoriaus vardas, pavardė, pareigos, telefono ir fakso numeriai;

16.1.4. aviacijos saugumo instruktorių ir atitinkamų temų dėstytojų vardai, pavardės, pareigos, darbo patirtis, dėstomų temų pavadinimai;

16.1.5. mokymo metu naudojama įranga, priemonės ir medžiaga;

16.2. įstatų, kuriuose numatytas aviacijos saugumo mokymas, kopiją;

16.3. aviacijos saugumo instruktorių pažymėjimų, atitinkamų temų dėstytojų kursų baigimo pažymėjimų ir, jeigu šie asmenys dirba kitose įmonėse, sutarčių su jais kopijas;

16.4. aviacijos saugumo mokymo programą.

17. CAA, gavusi visus nurodytus dokumentus, sudaro komisiją arba skiria darbuotoją dokumentams nagrinėti ir mokymo sąlygoms įvertinti. Pažymėjimas išduodamas, jeigu:

17.1. įmonė pateikė Mokymo reglamento 16 punkte nurodytus dokumentus;

17.2. įmonė turi mokymo patalpas, reikiamą įrangą, mokymo priemones ir medžiagą;

17.3. įmonės aviacijos saugumo mokymo programa atitinka Mokymo reglamento reikalavimus;

17.4. dėstytojų kvalifikacija ir skaičius yra pakankami.

18. Pažymėjimas išduodamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti ne vėliau kaip per 30 dienų, kai prašymą ir kitus dokumentus įregistruoja CAA. Pažymėjimas išduodamas 5 metams.

19. Iki pažymėjimo galiojimo pabaigos likus ne mažiau kaip 30 dienų, aviacijos saugumo kursus toliau ketinanti rengti įmonė CAA turi pateikti prašymą perregistruoti pažymėjimą. Prašyme įmonė informuoja CAA apie Mokymo reglamento 16 punkte nurodytos informacijos pasikeitimus ir kartu su prašymu pateikia dokumentus, kuriuose yra pakeitimų. CAA, išnagrinėjusi pateiktus dokumentus, sprendžia, ar perregistruoti pažymėjimą.

20. CAA turi teisę sustabdyti pažymėjimo galiojimą, jeigu:

20.1. kursas dėstomas ne pagal CAA patvirtintą įmonės aviacijos saugumo mokymo programą arba įmonė rengia kursus, kurie nėra nurodyti pažymėjime;

20.2. įmonės įstatuose nėra įtrauktas aviacijos saugumo mokymas;

20.3. įmonė neturi mokymo patalpų, reikiamos įrangos, mokymo priemonių ar medžiagos;

20.4. kursą dėsto asmenys, neturintys aviacijos saugumo instruktorių pažymėjimų, išskyrus atvejus, kai kursui dėstyti reikalingos atitinkamos žinios ir įmonė gali pasitelkti asmenis, turinčius šios srities darbo patirtį;

20.5. instruktoriai neturi pakankamos kvalifikacijos;

20.6. netinkamai tvarkoma mokymo, kursų klausytojų ir išduodamų kursų baigimo pažymėjimų apskaita.

21. Rasti trūkumai turi būti ištaisyti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo CAA vadovo įsakymo dėl pažymėjimo galiojimo sustabdymo pasirašymo dienos. Jei priežastys objektyvios, trūkumų taisymo terminas CAA vadovo įsakymu gali būti pratęstas dar 30 dienų.

22. Ištaisius trūkumus, CAA, remdamasi tikrinimo rezultatais, panaikina pažymėjimo galiojimo sustabdymą.

23. Jei per nustatytą laiką trūkumai neištaisomi, CAA, remdamasi tikrinimo rezultatais, panaikina pažymėjimo galiojimą.

24. CAA taip pat panaikina pažymėjimo galiojimą, jeigu:

24.1. pažymėjimo turėtojas nutaria neberengti aviacijos saugumo kursų, pateikdamas CAA prašymą nutraukti pažymėjimo galiojimą;

24.2. gautas pranešimas apie įmonės likvidavimą ar reorganizavimą, kai ji baigia veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas;

24.3. įmonė neperregistruoja pažymėjimo nustatytu laiku.

 

IV. MOKYMO APSKAITA

 

25. Pasibaigus kalendoriniams metams aviacijos saugumo kursus rengiančios įmonės sudaro kitų metų kursų grafikus, kuriuos tvirtina įmonės vadovas. Oro uostai kursų grafikus derina su tomis įmonėmis, kurių darbuotojus ketinama mokyti.

26. Kursus rengiančios įmonės pildo kursų klausytojų lankomumo ir paskaitų žurnalus (3 priedas), būtinus klausytojų lankomumo ir instruktoriaus darbo apskaitai. Žurnalus pildo instruktoriai.

27. Įmonės, siunčiančios savo darbuotojus mokytis į kitas įmones, tvarko šių darbuotojų mokymo apskaitą.

28. Pagrindinį kursą baigę I grupės darbuotojai laiko testus. Juos leid˛iama laikyti, jeigu klausytojas lankė ne mažiau kaip 90% teorinių ir praktinių paskaitų. Testai gali būti teoriniai ir praktiniai. Testavimo komisijos sprendimas įforminamas protokolu.

29. Pažintinį kursą baigę II grupės darbuotojai testų nelaiko.

30. Pagrindinius kursus baigusiems darbuotojams kursų baigimo pažymėjimai išduodami, jeigu klausytojas gavo ne žemesnį kaip 7 balų testo įvertinimą pagal 10 balų vertinimo sistemą.

31. Klausytojus ir jiems išduotus pažymėjimus mokymo koordinatoriai registruoja kursų klausytojų ir kursų baigimo pažymėjimų apskaitos žurnale (4 priedas).

32. Darbuotojai, kuriems kursų baigimo pažymėjimai neišduodami, taip pat registruojami kursų klausytojų ir kursų baigimo pažymėjimų apskaitos žurnale.

 

V. AVIACIJOS SAUGUMO MOKYMO PROGRAMOS STRUKTŪRA

 

33. Aviacijos saugumo mokymo programoje (5 priedas) turi būti įmonės ir ją patvirtinusios CAA pavadinimai, programos patvirtinimo data, pavadinimas, mokymo tikslas, mokymo periodiškumas, darbuotojų mokymo planai, baigiamųjų testų klausimai (jeigu įmonė rengia pagrindinius aviacijos saugumo kursus).

34. Vadovaujantiems aviacijos saugumo darbuotojams dėstomos šios temos:

34.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai, uždaviniai ir organizavimas;

34.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

34.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija, Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos priedai, kitos tarptautinės konvencijos, reglamentuojančios civilinės aviacijos saugumą;

34.4. Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumą reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

34.5. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

34.6. oro uosto ir oro vežėjo teisės norminiai aktai, reglamentuojantys jų saugumą;

34.7. oro uosto aviacijos saugumo komisija;

34.8. oro uosto planas, objektai, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

34.9. orlaivių, transporto priemonių ir pastatų tikrinimas;

34.10. keleivių, bagažo, krovinių ir pašto siuntų tikrinimas įranga bei rankomis;

34.11. darbo su tikrinimo įranga saugos reikalavimai;

34.12. siuntos, kurioms saugumo priemonės gali būti netaikomos;

34.13. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

34.14. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

34.15. ginklų vežimas;

34.16. pavojingų krovinių vežimas;

34.17. diplomatinių siuntų vežimas;

34.18. maisto atsargų ir degalų saugumas;

34.19. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

34.20. keleivių apklausa;

34.21. bagažo priklausomybės nustatymas;

34.22. patruliavimo reguliarumas ir maršrutas;

34.23. leidimų tikrinimas;

34.24. grėsmių valstybėje ir visuomenėje, turinčių įtakos civilinės aviacijos saugumui, įvertinimas;

34.25. nusikaltėlių naudojami metodai saugumo priemonėms ir procedūroms neutralizuoti;

34.26. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

34.27. veiksmai ypatingomis aplinkybėmis, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, aptikus asmens krepšyje sprogmenis, ginklus ir pan.;

34.28. gaisro ir sprogimo padarinių orlaivyje sumažinimas;

34.29. civilinės aviacijos saugumo personalo atranka ir mokymas;

34.30. žmogaus teisės ir laisvės;

34.31. orlaivio vado teisės;

34.32. naudojamos ryšio priemonės;

34.33. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

35. Keleivius ir jų bagažą tikrinantiems darbuotojams dėstomos šios temos:

35.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

35.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

35.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

35.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

35.5. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

35.6. oro uosto planas, keleivių terminalo zonos, leidimų sistema;

35.7. sterilios zonos tikrinimas;

35.8. keleivių ir bagažo tikrinimas įranga bei rankomis;

35.9. darbo su tikrinimo įranga saugos reikalavimai;

35.10. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

35.11. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

35.12. ginklų vežimas;

35.13. pavojingų krovinių vežimas;

35.14. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

35.15. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

35.16. keleivių apklausa;

35.17. bagažo priklausomybės nustatymas;

35.18. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

35.19. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti, aptikus keleivio bagaže sprogmenis, ginklus ir pan.;

35.20. žmogaus teisės ir laisvės;

35.21. naudojamos ryšio priemonės;

35.22. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

36. Patruliuojančiam ir kontrolės postų personalui dėstomos šios temos:

36.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

36.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

36.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

36.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

36.5. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

36.6. oro uosto planas, objektai, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

36.7. orlaivių, transporto priemonių ir pastatų tikrinimas;

36.8. asmenų ir jų krepšių tikrinimas įranga bei rankomis;

36.9. darbo su tikrinimo įranga saugos reikalavimai;

36.10. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

36.11. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

36.12. ginklų vežimas;

36.13. pavojingų krovinių vežimas;

36.14. diplomatinių siuntų vežimas;

36.15. maisto atsargų ir degalų saugumas;

36.16. leidimų tikrinimas;

36.17. asmenų apklausa;

36.18. patruliavimo reguliarumas ir maršrutas;

36.19. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

36.20. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti, aptikus asmens krepšyje sprogmenis, ginklus ir pan.;

36.21. žmogaus teisės ir laisvės;

36.22. naudojamos ryšio priemonės;

36.23. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

37. Krovinius ir paštą tikrinantiems darbuotojams dėstomos šios temos:

37.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

37.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

37.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

37.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

37.5. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

37.6. oro uosto planas, krovinių terminalo zonos, leidimų sistema;

37.7. krovinių ir pašto siuntų tikrinimas įranga bei rankomis;

37.8. krovinių ir pašto siuntų saugojimas ir gabenimas iki orlaivio;

37.9. darbo su tikrinimo įranga saugos reikalavimai;

37.10. siuntos, kurioms saugumo priemonės gali būti netaikomos;

37.11. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

37.12. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

37.13. ginklų vežimas;

37.14. pavojingų krovinių vežimas;

37.15. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

37.16. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

37.17. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti, aptikus krovinyje ar pašto siuntoje sprogmenis, ginklus ir pan.;

37.18. žmogaus teisės ir laisvės;

37.19. naudojamos ryšio priemonės.

38. Oro uostų ir oro vežėjų vadovaujantiems darbuotojams dėstomos šios temos:

38.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai, uždaviniai ir organizavimas;

38.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

38.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija, Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos priedai, kitos tarptautinės konvencijos, reglamentuojančios civilinės aviacijos saugumą;

38.4. Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumą reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

38.5. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

38.6. oro uosto ir oro vežėjo teisės norminiai aktai, reglamentuojantys jų saugumą;

38.7. oro uosto aviacijos saugumo komisija;

38.8. oro uosto planas, objektai, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

38.9. keleivių, bagažo, krovinių, pašto, orlaivių, transporto priemonių ir pastatų tikrinimas;

38.10. darbo su tikrinimo įranga saugos reikalavimai;

38.11. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

38.12. ginklų vežimas;

38.13. pavojingų krovinių vežimas;

38.14. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

38.15. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

38.16. bagažo priklausomybės nustatymas;

38.17. grėsmių valstybėje ir visuomenėje, turinčių įtakos civilinės aviacijos saugumui, įvertinimas;

38.18. nusikaltėlių naudojami metodai saugumo priemonėms ir procedūroms neutralizuoti;

38.19. veiksmai ypatingomis aplinkybėmis;

38.20. civilinės aviacijos saugumo personalo atranka ir mokymas;

38.21. žmogaus teisės ir laisvės;

38.22. orlaivio vado teisės ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

38.23. naudojamos ryšio priemonės;

38.24. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

39. Orlaivių įgulų nariams dėstomos šios temos:

39.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

39.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

39.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija, Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos priedai;

39.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

39.5. oro uosto ir oro vežėjo teisės norminiai aktai, reglamentuojantys jų saugumą;

39.6. orlaivio apieškojimas prieš skrydį ir skrydžio metu;

39.7. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

39.8. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

39.9. ginklų vežimas;

39.10. pavojingų krovinių vežimas;

39.11. diplomatinių siuntų vežimas;

39.12. maisto atsargų saugumas;

39.13. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

39.14. keleivių apklausa;

39.15. bagažo priklausomybės nustatymas;

39.16. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

39.17. veiksmai ypatingomis aplinkybėmis, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus;

39.18. gaisro ir sprogimo padarinių orlaivyje sumažinimas;

39.19. žmogaus teisės ir laisvės;

39.20. orlaivio vado teisės ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

39.21. naudojamos ryšio priemonės;

39.22. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

40. Oro navigacijos paslaugų įmonės skrydžių valdymo tarnybos darbuotojams dėstomos šios temos:

40.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

40.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

40.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

40.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

40.5. oro uosto ir oro vežėjo teisės norminiai aktai, reglamentuojantys jų saugumą;

40.6. oro uosto planas, objektai, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

40.7. veiksmai ypatingomis aplinkybėmis, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti;

40.8. orlaivio vado teisės ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

40.9. naudojamos ryšio priemonės;

40.10. pranešimų ir ataskaitų rašymas.

41. Policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams dėstomos šios temos:

41.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

41.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

41.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

41.4. Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumą reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

41.5. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

41.6. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

41.7. oro uosto planas, objektai, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

41.8. keleivių, bagažo, krovinių, pašto, orlaivių, transporto priemonių ir pastatų tikrinimas;

41.9. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

41.10. ginklų vežimas;

41.11. pavojingų krovinių vežimas;

41.12. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

41.13. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

41.14. keleivių apklausa;

41.15. bagažo priklausomybės nustatymas;

41.16. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

41.17. veiksmai ypatingomis aplinkybėmis;

41.18. orlaivio vado teisės;

41.19. naudojamos ryšio priemonės.

42. Muitinės pareigūnams ir karantino tarnybų darbuotojams dėstomos šios temos:

42.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

42.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

42.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

42.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

42.5. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

42.6. oro uosto planas, keleivių ir krovinių terminalų zonos, leidimų sistema;

42.7. keleivių, bagažo, krovinių, pašto tikrinimas, siekiant užtikrinti civilinės aviacijos saugumą;

42.8. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

42.9. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

42.10. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

42.11. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti;

42.12. orlaivio vado teisės ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

42.13. naudojamos ryšio priemonės.

43. Valstybės pašto darbuotojams dėstomos šios temos:

43.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

43.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

43.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

43.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

43.5. oro uosto teisės norminiai aktai, reglamentuojantys oro uosto saugumą;

43.6. oro uosto planas, krovinių terminalo zonos, leidimų sistema;

43.7. krovinių, pašto tikrinimas, siekiant užtikrinti civilinės aviacijos saugumą;

43.8. 1961 m. Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, užsienio diplomatinių atstovybių vadovų ir darbuotojų, automobilių su diplomatiniais valstybinio numerio ženklais bei diplomatinio pašto imunitetai;

43.9. neteisėtai veikai vykdyti naudojami daiktai, jų slėpimo būdai;

43.10. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti.

44. Valstybinių ir diplomatinių protokolo tarnybų darbuotojams dėstomos šios temos:

44.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

44.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

44.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

44.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

44.5. oro uosto planas, keleivių terminalo zonos, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

44.6. keleivių registravimo tvarka, pasų tikrinimas, keleivių apklausa;

44.7. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

44.8. ginklų vežimas;

44.9. diplomatinių siuntų vežimas;

44.10. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

44.11. orlaivio vado teisės ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai.

45. Keleivius registruojantiems darbuotojams dėstomos šios temos:

45.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

45.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

45.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

45.4. oro uosto aviacijos saugumą užtikrinančių tarnybų ir kitų oro uoste savo veiklą vykdančių įmonių ir institucijų funkcijos ir jas reglamentuojantys teisės norminiai aktai;

45.5. oro uosto planas, keleivių terminalo zonos, leidimų sistema;

45.6. registravimo tvarka;

45.7. pasų tikrinimas;

45.8. keleivių apklausa;

45.9. labai svarbių asmenų aptarnavimas;

45.10. bagažo priklausomybės nustatymas;

45.11. daiktai, kuriems gabenti reikia specialaus leidimo;

45.12. ginklų vežimas;

45.13. diplomatinių siuntų vežimas;

45.14. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

45.15. veiksmai, kilus incidentams, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti;

45.16. naudojamos ryšio priemonės;

45.17. žmogaus teisės ir laisvės.

46. Maisto atsargas ir degalus tiekiančių tarnybų darbuotojams dėstomos šios temos:

46.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

46.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

46.3. maisto atsargų ir degalų saugumas.

47. Oro uosto kontroliuojamojoje zonoje dirbantiems orlaivių techninės priežiūros, oro uostą, orlaivius ir teritoriją tvarkantiems darbuotojams dėstomos šios temos:

47.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

47.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

47.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

47.4. oro uosto planas, riboto patekimo zonos, patekimo į oro uosto kontroliuojamąją zoną punktai, leidimų sistema;

47.5. orlaivių apsauga;

47.6. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

47.7. veiksmai, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti.

48. Oro vežėjų bilietų pardavimo agentūrų darbuotojams dėstomos šios temos:

48.1. civilinės aviacijos saugumo tikslai ir uždaviniai;

48.2. civilinės aviacijos saugumo apžvalga;

48.3. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija;

48.4. potencialiems nusikaltėliams būdingų elgesio bruožų atpažinimas;

48.5. veiksmai, pastebėjus įtartinus asmenis ar paliktus daiktus, gavus grasinimą susprogdinti.

 

SUDERINTA

Vidaus reikalų viceministras

Jonas Liaudanskas

Valstybės saugumo departamento

 

generalinio direktoriaus pavaduotojas

Arvydas Pocius

Muitinės departamento prie

 

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktorius

Valerijonas Valickas

Užsienio reikalų viceministras

Oskaras Jusys

______________


Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos

saugumo mokymo reglamento

1 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

CIVILINĖS AVIACIJOS ADMINISTRACIJA

 

 

PAŽYMĖJIMAS

 

Nr. _______

 

 

Įmonės kodas: _________________

 

Adresas: ______________________________________________

 

 

Pažymima, kad____________________________________________________________

(įmonės pavadinimas)

rengiami žemiau išvardyti aviacijos saugumo kursai atitinka Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos saugumo mokymo reglamento reikalavimus:

 

 

_________ tikrinimo komisijos protokolo Nr. _________

(data)

 

Pažymėjimas galioja iki __________

 

 

 

Civilinės aviacijos administracijos direktorius            (parašas)                        (vardo raidė ir pavardė)

 

A. V.

______________


Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos

saugumo mokymo reglamento

2 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

CIVILINĖS AVIACIJOS ADMINISTRACIJA

 

 

PAŽYMĖJIMAS

 

Nr. _______

 

 

_______________________________________________________________________________

(pareigos, vardas, pavardė ir asmens kodas)

 

nuo _________ m. __________________ d. iki _________ m. ___________________ d. mokėsi

 

_______________________________________________________________________________

(kursų pavadinimas)

 

 

Kursus rengė

 

 

 

 

(kursus rengiančios įmonės vadovo pareigos)                (parašas)        (vardo raidė, pavardė)

 

A. V.

______________


Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos

saugumo mokymo reglamento

3 priedas

 

(Žurnalo pavyzdys)

 

KURSŲ KLAUSYTOJŲ LANKOMUMO IR PASKAITŲ ŽURNALAS

 

 

Kursų pavadinimas:

 

Instruktoriaus vardo raidė ir pavardė:

 

Klausytojų darbo vieta:

 

Data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klausytojo

vardas ir

pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data

Val.

Tema

Instruktoriaus vardo raidė, pavardė ir parašas

1

2

3

4

 

 

 

 

(Lentelė pateikiama kitoje lapo pusėje)

______________


Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos

saugumo mokymo reglamento

4 priedas

 

(Žurnalo pavyzdys)

 

KURSŲ KLAUSYTOJŲ IR KURSŲ BAIGIMO PAŽYMĖJIMŲ APSKAITOS ŽURNALAS

 

 

Eil. Nr.

Klausytojo vardas ir pavardė

Klausytojo pareigų pavadinimas

Klausytojo darbovietės pavadinimas

Klausytojo asmens kodas

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

Kursų pavadinimas

Trukmė val.

Baigimo data

Testavimo komisijos protokolo*

Pažymėjimo*

 

Pažymėjimo gavėjo parašas*

 

 

 

Nr.

Data

Nr.

Išdav. data

 

6

7

8

9

10

11

12

13

 

 

 

 

 

 

 

 

______________


Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos

saugumo mokymo reglamento

5 priedas

 

TVIRTINU

 

Lietuvos Respublikos

civilinės aviacijos administracija

(parašas)                   (pareigos,

vardo raidė ir pavardė)

______ m. ________________ d.

 

 

(mokymo programos pavadinimas)

 

 

1. Mokymo tikslas

 

2. Mokymo periodiškumas

 

3. Darbuotojų mokymo planai

 

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

1

2

3

 

 

 

Iš viso

 

 

4. Baigiamųjų testų klausimai*

______________

 

 



* Stulpelius pildo įmonės/mokymo įstaigos, rengiančios baigiamuosius testus ar išduodančios kursų baigimo pažymėjimus.

* Šią dalį į mokymo programas įtraukia tos įmonės/mokymo įstaigos, kurios rengia pagrindinius aviacijos saugumo kursus.