PAMINKLOTVARKOS DEPARTAMENTAS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS
Į S A K Y M A S
DĖL ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ, KITŲ KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ ĮTRAUKIMO Į PRIVATIZAVIMO PROGRAMĄ DERINIMO PAMINKLOTVARKOS DEPARTAMENTE
1991 m. spalio 9 d. Nr. 50
Vilnius
Remdamasis Lietuvos Respublikos istorijos ir kultūros paminklų apsaugos ir naudojimo įstatymo 4 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimo Nr. 130 „Privatizavimo programų sudarymo principų“ 10 punktu,
1. Nustatyti istorijos ir kultūros paminklų, kitų kultūros paveldo objektų įtraukimo į pirminio privatizavimo programą derinimo Paminklotvarkos departamente tvarką pagal priedą.
2. Pavesti miestų, rajonų valdybų paminklotvarkos tarnyboms iki 1991 m. gruodžio 31 d. sudaryti sąrašus istorijos ir kultūros paminklų, kuriuos išsaugojimo užtikrinimui tikslinga privatizuoti ir, apsvarsčius juos kultūros paveldo komisijose bei suderinus Paminklotvarkos departamente, pateikti miestų, rajonų valdyboms.
Paminklotvarkos departamento prie Lietuvos
Respublikos Vyriausybės 1991 m. spalio 9 d.
įsakymo Nr. 50
PRIEDAS
ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ, KITŲ KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ ĮTRAUKIMO Į PRIVATIZAVIMO PROGRAMĄ DERINIMO PAMINKLOTVARKOS DEPARTAMENTE TVARKA
1. Privatizavimo tarnybos turi supažindinti rajonų, miestų paminklotvarkos tarnybas (skyrius) su numatomų privatizuoti objektų sąrašais. Paminklotvarkos tarnybos (skyriai) atrenka iš sąrašų objektus – istorijos ir kultūros paminklus, kitus kultūros paveldo objektus (toliau – kultūros paveldo objektus), taip pat objektus, esančius paminklų apsauginių zonų teritorijose, ir informuoja apie tai rajonų, miestų privatizavimo tarnybas.
2. Atrinktiems aukščiau minėtiems objektams, prieš pateikiant derinti Paminklotvarkos departamentui, turi būti atlikta pirminė paminklosauginė ekspertizė:
2.1. Nevertingų, laikinų statinių, antstatų, priestatų ir kitų objektų, esančių istorijos ir kultūros paminkluose, jų teritorijose ir apsauginėse zonose, pirminę paminklosauginę ekspertizę vykdo rajonų, miestų kultūros paveldo komisijos (tarybos). (Paminklotvarkos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 07 08 įsakymo Nr. 34 2 punktas.)
2.2. Kultūros paveldo objektų, apibrėžtų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1990 12 11 nutarimu Nr. 375, pirminę paminklosauginę ekspertizę vykdo rajonų, miestų kultūros paveldo komisijos (tarybos), atsižvelgdamos į Lietuvos kultūros paveldo mokslinio centro išvadas (Paminklotvarkos departamento 1991 07 08 įsakymas Nr. 34, 5-8 p.).
2.3. Kultūros paveldo objektų, Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcijos paimtų į laikiną apskaitą, Lietuvos kultūros paveldo mokslinio centro paimtų į naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašus (Centro įsakymas 1991 08 13 Nr. 10) ir vietinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklų pirminę paminklosauginę eskpertizę vykdo rajonų, miestų kultūros paveldo komisijos (tarybos), dalyvaujant Lietuvos Respublikos paminklotvarkos ekspertams.
2.4. Respublikinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklų pirminę paminklosauginę ekspertizę rajonų, miestų paminklotvarkos tarnybų (skyrių) teikimu vykdo Paminklotvarkos departamento generalinio direktoriaus įsakymu sudarytos specialios ekspertų komisijos.
2.5. Nustatyti šiuos pirminės paminklosauginės ekspertizės vykdymo terminus:
pagal 2.1. punktą – per 15 dienų, nuo kultūros paveldo objekto pateikimo paminklotvarkos tarnybai;
pagal 2.2, 2.3 ir 2.4 punktus – per 1 mėnesį.
3. Paminklotvarkos departamento derinimo išvadoje gali būti nurodoma parengti paminklosauginių sąlygų dokumentaciją.
4. Paminklosauginių sąlygų dokumentacijos rengimo tvarka:
4.1. Paminklosauginių sąlygų dokumentacija rengiama, jeigu:
istorijos ir kultūros paminklams nenustatytos jų teritorijos ir apsaugos zonos;
objekte reikalinga atlikti kapitalinius restauravimo ir remonto darbus.
4.2. Paminklosauginių sąlygų dokumentaciją užsako rajonų, miestų valdybos. Esant biudžeto deficitui, miestų, rajonų valdybos gali kreiptis į Paminklotvarkos departamentą dėl šių darbų finansavimo.
4.3. Paminklosauginių sąlygų dokumentaciją rengia Paminklotvarkos departamento įgaliotos mokslo ir projektavimo įstaigos.
4.4. Paminklosauginių sąlygų dokumentacijoje privalo būti: istorinė pažyma;
saugomų ir restauruotinų objektų ir elementų sąrašas su jų fotofiksacija;
istorijos ir kultūros paminklui pažymėtos ir nustatyta tvarka patvirtintos apsauginės zonos;
šalinami elementai, priestatai, antstatai ir pastatai;
reikalavimai dėl kultūros paveldo objekto buvusių sudėtinių dalių atkūrimo;
reikalavimai dėl ūkinės ir gyvenamosios veiklos pobūdžio.
4.5. Paminklosauginių sąlygų dokumentacija turi būti suderinta su rajonų, miestų paminklotvarkos tarnybomis (skyriais) ir Paminklotvarkos departamentu nustatyta tvarka.
5. Rajonų, miestų privatizavimo komisijos, gavusios Paminklotvarkos departamento suderinimą ir paminklosauginių sąlygų dokumentaciją arba, jeigu tokia nereikalinga, Paminklotvarkos departamento suformuluotas paminklosaugines sąlygas, gali istorijos ir kultūros paminklus bei kitus kultūros paveldo objektus įtraukti į privatizavimo programas.
6. Privatizavimo tarnybos su paminklosauginėmis sąlygomis privalo supažindinti pirkėjus nustatyta tvarka. Paminklotvarkos tarnybos (skyriai), Paminklotvarkos departamentas pagal kompetenciją aiškina ir teikia konsultacijas pretendentams į kultūros paveldo objektų savininkus.
7. Asmeniui, asmenų grupei, nusipirkusiai kultūros paveldo objektą, įteikiama (jeigu tokia buvo parengta) paminklosauginių sąlygų dokumentacijos byla. Kiti du bylos egzemplioriai pasilieka privatizavimo komisijoje ir paminklotvarkos tarnyboje (skyriuje).