LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DARBDAVIUI ATSTOVAUJANČIO ASMENS, DARBDAVIO ĮGALIOTO ASMENS PAKARTOTINIO DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITIES ŽINIŲ PATIKRINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 26 d. Nr. 1-327

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 26 straipsnio 2 ir 3 dalimis (Žin., 2003, Nr. 70-3170):

1. Tvirtinu Darbdaviui atstovaujančio asmens, darbdavio įgalioto asmens pakartotinio darbuotojų saugos ir sveikatos žinių patikrinimo tvarką (pridedama).

2. Įpareigoju skyrių (tarnybų) vedėjus su šiuo įsakymu supažindinti vadovaujamo skyriaus (tarnybos) darbuotojus.

3. Pavedu šį įsakymą paskelbti Valstybinės darbo inspekcijos interneto tinklalapyje ir „Valstybės žiniose“.

4. Laikau netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2004 m. rugpjūčio 6 d. įsakymą Nr. 1-220 „Dėl darbdaviui atstovaujančio asmens, darbdavio įgalioto asmens pakartotinio darbuotojų saugos ir sveikatos žinių patikrinimo tvarkos patvirtinimo“.

5. Pavedu šio įsakymo vykdymo kontrolę Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui Petrui Abaravičiui.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS

VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS                                            MINDAUGAS PLUKTAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo

valstybinio darbo inspektoriaus

2004 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. 1-327

 

DARBDAVIUI ATSTOVAUJANČIO ASMENS, DARBDAVIO ĮGALIOTO ASMENS PAKARTOTINIO DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS SRITIES ŽINIŲ PATIKRINIMO TVARKA

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Darbdaviui atstovaujančio asmens, darbdavio įgalioto asmens pakartotinio darbuotojų saugos ir sveikatos srities žinių patikrinimo tvarka (toliau – tvarka), parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 26 straipsnio 2 ir 3 dalimis (Žin., 2003, Nr. 70-3170), nustato aplinkybes (sąlygas), kurioms esant darbdavį atstovaujančiam asmeniui, įmonės atskiro struktūrinio padalinio, esančio kitoje negu įmonė teritorijoje ar vietovėje, vadovui (toliau tekste– darbdavys ar jo atstovas) gali būti nurodyta pakartotinai pasitikrinti darbuotojų saugos ir sveikatos srities žinias.

2. Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (toliau – vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius) gali pareikalauti, kad darbdavys ar jo atstovas pakartotinai pasitikrintų darbuotojų saugos ir sveikatos srities žinias tais atvejais, kai:

2.1. įstatymų nustatyta tvarka ištyrus sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, profesinę ligą nustatoma, kad darbdavys ar jo atstovas nesusipažinęs arba nepakankamai susipažinęs su darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimais;

2.2. nustačius, kad darbdavys ar jo atstovas žinojo apie darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, bet nesiėmė priemonių žinomiems pažeidimams pašalinti.

3. Tvarkoje vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos darbo kodekse (Žin., 2002, Nr. 64-2569), Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatyme (Žin., 2003, Nr. 102-4585).

 

II. APLINKYBĖS (SĄLYGOS), KURIOMS ESANT ORGANIZUOJAMAS (VYKDOMAS)

PAKARTOTINIS ŽINIŲ TIKRINIMAS

 

4. Įmonės, įstaigos, organizacijos (toliau – įmonė) darbdavio ar jo atstovo pakartotinis žinių patikrinimas gali būti vykdomas, kai ištyrus (tiriant) sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, profesinę ligą paaiškėja, kad:

4.1. nelaimingas atsitikimas darbe buvo nuslėptas;

4.2. nelaimingo atsitikimo darbe metu nukentėjo nelegaliai (neteisėtai) dirbęs darbuotojas;

4.3. nelaimingo atsitikimo darbe metu nukentėjusysis darbuotojas buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų;

4.4. pažeisti pranešimo apie nelaimingą atsitikimą darbe terminai ar nesilaikyta kitų nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo tvarkos, iki atvykstant valstybės pareigūnams (prokuratūros, policijos, Valstybinės darbo inspekcijos (toliau – VDI) ir kt.), nustatytų reikalavimų;

4.5. buvo nepateikti (nuslėpti) dokumentai ar įrodymai, susiję su nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos tyrimu;

4.6. darbdavys ar jo atstovas nebuvo susipažinęs su „Valstybės žiniose“ paskelbtu norminiu teisės aktu, išleisdamas atitinkamą vietinį teisės aktą ar kitą tvarkomąjį dokumentą apie jo įgyvendinimą įmonėje, jeigu to norminio teisės akto reikalavimų nevykdymas lėmė (turėjo įtakos) nelaimingo atsitikimo darbe ir profesinės ligos aplinkybes ir/ar priežastis;

4.7. darbdavys ar jo atstovas buvo susipažinęs su „Valstybės žiniose“ paskelbtu norminiu teisės aktu, išleisdamas atitinkamą vietinį teisės aktą ar kitą tvarkomąjį dokumentą dėl jo įgyvendinimo, tačiau nenumatė visų įgyvendinimui reikalingų priemonių įmonėje, neorganizavo jų kontrolės ar organizavo ją formaliai ir tai lėmė (turėjo įtakos) nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos aplinkybes ir/ar priežastis;

4.8. darbdavys ar jo atstovas žinojo apie darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimus iš tarnybinių ar kitų pranešimų (sprendimų), gautų iš įmonės administracijos pareigūnų, kitų įmonės darbuotojų, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komiteto ar atskirų jo narių, išrinkto darbuotojų atstovo saugai ir sveikatai, kitų darbuotojus atstovaujančių organų (profesinės sąjungos, darbo tarybos ir kt.), iš VDI, kitų kontrolės įstaigų pareigūnų įteiktų reikalavimų (nurodymų), kas lėmė (turėjo įtakos) nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos aplinkybes ir/ar priežastis;

4.9. kitos, darbo inspektoriaus, tyrusio nelaimingą atsitikimą darbe ar profesinę ligą, nuomone, svarbios aplinkybės (sąlygos), dariusios įtaką (sąlygojusios) nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos aplinkybėms ir/ar priežastims (neorganizuotas pavojų identifikavimas ir rizikos vertinimas, neįdiegtos kolektyvinės ir asmeninės apsauginės priemonės, formalus mokymas ir/ar instruktavimas ir pan.).

 

III. PAKARTOTINIO ŽINIŲ PATIKRINIMO ORGANIZAVIMAS (VYKDYMAS)

 

5. Darbo inspektorius, ištyręs sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, profesinę ligą, ir, esant šios Tvarkos 4 punkte įvardytai bent vienai iš aplinkybių (sąlygų), per 7 darbo dienas pateikia vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui tarnybinį pranešimą dėl darbdavio ar jo atstovo pakartotinio žinių patikrinimo, pridėdamas medžiagą, pagrindžiančią nurodytas aplinkybes (sąlygas): nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos akto išrašus ar jų kopijas, paaiškinimus, reikalavimų kopijas, neeilinio darbuotojų žinių patikrinimo (testavimo) protokolus ar apklausų išvadas, teisės aktų išrašus ir pan.

6. Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, gavęs šios Tvarkos 5 punkte nurodytą medžiagą, gali išleisti įsakymą, nurodant jame įvykdymo terminą, dėl darbdavio ar jo atstovo pakartotinio darbuotojų saugos ir sveikatos srities žinių patikrinimo, kuris įteikiamas pasirašytinai arba išsiunčiamas registruotu paštu.

7. Darbdavio ar jo atstovo žinios pakartotinai tikrinamos tokia pat tvarka, kaip nustatyta „Darbdavio ar jo įgalioto asmens žinių iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalomojo tikrinimo tvarkoje“ (Žin., 2003, Nr. 5-190). Atestacinės komisijos darbe dalyvauja darbo inspektorius, kurį skiria vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, gavęs darbdavio ar jo atstovo pranešimą apie pakartotinio žinių patikrinimo datą, laiką ir vietą.

8. Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymo vykdymą kontroliuoja darbo inspektorius, teikęs, vadovaudamasis Tvarkos 4, 5, 6 punktais, siūlymą darbdaviui ar jo atstovui pakartotinai pasitikrinti darbuotojų saugos ir sveikatos srities žinias.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Darbdavys ar jo atstovas gali apskųsti vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymą administraciniam teismui.

10. Darbdavys, nevykdantis vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus reikalavimo pakartotinai pasitikrinti žinias darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________