NAUDOTIS TARNYBOJE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS PASLAPTĮ SUDARANČIŲ ŽINIŲ APSAUGOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. liepos 22 d. Nr. 879

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo (žin., 1995, Nr. 96-2146) 5 straipsnio 6 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIA:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių apsaugos tvarką (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 23 d. nutarimą Nr. 36 „Dėl Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos laikinosios tvarkos“ (Žin., 1992, Nr. 12-323), išskyrus nuostatas, reglamentuojančias tarnybinę paslaptį sudarančias žinias, tokioms žinioms suteikiant žinių apribojimo žymą „Naudotis tarnyboje“ vietoj buvusios slaptumo žymos „slaptai“.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                           M. STANKEVIČIUS

 

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                                              V. BULOVAS

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m.

liepos 22 d. nutarimu Nr. 879

 

Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį sudarančių žinių apsaugos tvarka

Bendroji dalis

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybės paslaptį sudarančių žinių (toliau vadinama – valstybės paslaptis) naudojimą bei apsaugą ir nustato pagrindinius valstybės paslapčių įslaptinimo bei išslaptinimo reikalavimus. Šios tvarkos reikalavimų privalo laikytis visi valstybės paslapčių subjektai ir asmenys, kurių veikla susijusi su valstybės paslapčių naudojimu ar jų apsauga arba kuriems leista susipažinti su valstybės paslaptimis.

2. Valstybės paslapčių sąrašas tvirtinamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikti pasiūlymus dėl valstybės paslapčių sąrašo keitimo turi teisę Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas arba valstybės paslapčių subjektai, prieš tai šiuos pasiūlymus suderinę su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentu.

Valstybės paslaptį sudaro valstybės paslapčių subjektų disponuojami dokumentai, gaminiai arba atliekami darbai, kuriuose esanti informacija nurodyta valstybės paslapčių sąraše.

Sąvoka „dokumentas“ – fiksuota informacija nepriklausomai nuo jos fiksavimo būdo ir informacijos nešiklių (grafiniai darbai, kurie gali būti atlikti įvairiais būdais: parašyti ranka, išleisti spaustuvėje, išspausdinti rašomąja mašinėle, surinkti kompiuteriu, nupiešti ar nubraižyti, taip pat vaizdo ar garso įrašai, kompiuterių informacijos laikmenos, kino ir fotografiniai negatyvai, pozityvai ar kiti informacijos masyvai).

Sąvoka „gaminys“ – įvairūs kompleksai, įrenginiai, sistemos, ginkluotės, karinės ar specialios technikos įranga, tam tikri agregatai, prietaisai, medžiagos, cheminė produkcija ir panašiai.

Sąvoka „darbai“ – mokslo, tiriamieji, bandomieji, projektiniai, technologiniai ir kitokie darbai.

Į sąvoką „dokumentas“ šioje tvarkoje įeina sąvokos „dokumentas“, „gaminys“ ir „darbai“.

Šios tvarkos reikalavimų turi būti laikomasi kuriant, naudojant ar saugant įslaptintus gaminius ir atliekant slaptus darbus.

3. Valstybės paslapčių subjektų sąrašas tvirtinamas ir keičiamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

Į valstybės paslapčių subjektų sąrašą neįtraukiami valstybės paslapčių subjektų struktūriniai padaliniai (departamentai, skyriai ir pan.). Valstybės paslapčių subjektai sudaro savo struktūrinių padalinių, kuriuose naudojamos ar saugomos valstybės paslaptys, sąrašus ir užtikrina, kad tik į šiuos sąrašus įrašyti struktūriniai padaliniai disponuotų valstybės paslaptimis ir jas saugotų.

4. Valstybės paslapčių subjektai, atsižvelgdami į savo struktūrą, veiklos specifiką ir valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja, apimtį, turi teisę parengti žinybines paslapčių apsaugos instrukcijas, kuriose numatomi valstybės paslapčių apsaugos reikalavimai negali būti mažesni už nurodytuosius šioje tvarkoje. Žinybinės paslapčių apsaugos instrukcijos prieš jas patvirtinant turi būti suderintos su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentu.

5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, kitų sprendimų projektai ir kiti dokumentai, kuriuose yra valstybės paslapčių, svarstomi Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdžiuose, kuriuose gali dalyvauti tik asmenys, turintys leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, ir asmenys, kuriems Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu suteikta teisė susipažinti su valstybės paslaptimis pagal jų pareigas.

6. Už bendrą valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, apsaugą atsakingas valstybės paslapčių subjekto vadovas.

 

Žinių įslaptinimo bei valstybės paslapčių išslaptinimo pagrindiniai reikalavimai

 

7. Dokumentų slaptumo žymą, remdamasis valstybės paslapčių sąrašo pagrindu sudarytu valstybės paslapčių, susijusių su valstybės paslapčių subjekto veikla, detaliu sąrašu, nustato dokumentą rengęs valstybės paslapčių subjektas. Už reikiamos slaptumo žymos suteikimą dokumentui atsako asmenys, pasirašę ar patvirtinę tokį dokumentą.

Sprendimą dėl slaptumo žymos pakeitimo, iki pasibaigia įslaptinimo terminas, priima valstybės paslapčių subjektas, parengęs dokumentą, arba jo teisių perėmėjas (toliau vadinama – dokumento rengėjas).

8. Dokumento slaptumo žymą pakeitus, įslaptintą dokumentą išslaptinus, iki sueina įstatymo nustatytas įslaptinimo terminas, arba dokumento įslaptinimo terminą, jam pasibaigus, papildomai pratęsus, apie tai valstybės paslapčių subjektas – dokumento rengėjas nedelsdamas raštu praneša tiems valstybės paslapčių subjektams, kuriems įslaptintas dokumentas išsiųstas. Remiantis gautu pranešimu apie dokumento slaptumo žymos pakeitimą (išslaptinimą ar įslaptinimo trmino pratęsimą), valstybės paslapčių subjekto, kuriame dokumentas saugomas, vadovo sprendimu keičiama dokumento slaptumo žyma.

9. Jeigu valstybės paslapčių subjektas mano, kad gautą dokumentą būtina įslaptinti ar pakeisti jo slaptumo žymą, apie tai nedelsdamas praneša valstybės paslapčių subjektui – dokumento rengėjui. Pranešime turi būti nurodyta, kodėl dokumente esančias žinias būtina įslaptinti ar pakeisti dokumento slaptumo žymą. Valstybės paslapčių subjektas – dokumento rengėjas, atsižvelgdamas į pranešime nurodytas priežastis, per 5 darbo dienas privalo priimti sprendimą dėl laikinojo žinių įslaptinimo arba slaptumo žymos pakeitimo. Apie priimtą sprendimą valstybės paslapčių subjektas informuoja valstybės paslapčių subjektą, pasiūliusį dokumentą įslaptinti arba pakeisti slaptumo žymą.

Jeigu dokumente esančios žinios buvo įtrauktos į valstybės paslapčių sąrašą ir detalių valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, sąrašą, tačiau dokumentas nebuvo įslaptintas dėl valstybės paslapčių subjekto – dokumento rengėjo aplaidumo, valstybės paslapčių subjekto vadovo nurodymu atliekamas tarnybinis tyrimas. Apie tokius faktus valstybės paslapčių subjekto vadovas informuoja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą.

10. Jeigu dokumente esančios žinios nenurodytos valstybės paslapčių sąraše, tačiau yra tokios svarbios, kad jas būtina įslaptinti, valstybės paslapčių subjektas turi teisę tokias žinias laikinai įslaptinti, suteikdamas slaptumo žymą „Slaptai“.

Valstybės paslapčių subjektas, laikinai įslaptinęs žinias, apie tai raštu praneša Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui, nurodydamas tokio sprendimo priežastis. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui pritarus, kad reikia laikinai įslaptinti žinias, valstybės paslapčių subjektas per 5 darbo dienas kreipiasi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę su motyvuotu prašymu papildyti valstybės paslapčių sąrašą. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui atsisakius pritarti valstybės paslapčių subjekto pasiūlymui dėl valstybės paslapčių sąrašo papildymo, valstybės paslapčių subjektas gali kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl valstybės paslapčių sąrašo papildymo. Prieš priimdama sprendimą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė supažindinama su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento išvadomis dėl valstybės paslapčių sąrašo papildymo tikslingumo.

Jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė artimiausiame savo posėdyje, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo kreipimosi, nepildo valstybės paslapčių sąrašo, valstybės paslapčių subjektas laikinai įslaptintas žinias privalo išslaptinti.

11. Pasibaigus nustatytajam žinių įslaptinimo terminui, žinios jas įslaptinusio valstybės paslapčių subjekto arba valstybės paslapčių subjekto, disponuojančio šiomis žiniomis, sprendimu išslaptinamos.

12. Valstybės paslapčių subjektas, prieš priimdamas sprendimą dėl valstybės paslapčių išslaptinimo, raštu kreipiasi į Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą, nurodydamas valstybės paslapčių išslaptinimo motyvus. Departamentui pritarus šiam sprendimui, surašomas išslaptinimo aktas, kurį pasirašo valstybės paslapčių subjekto atsakingas asmuo ir departamento pareigūnas.

13. Jeigu valstybės saugumo interesais pasibaigusį žinių įslaptinimo terminą reikia pratęsti, valstybės paslapčių subjektas savo iniciatyva arba, jam atsisakius, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas kreipiasi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl tokių žinių įslaptinimo termino pratęsimo. Įslaptinimo terminas pratęsiamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu. Iki priimamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimas, tokios žinios neišslaptinamos.

 

Valstybės paslapčių apsaugos organizavimas

 

14. Valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, apsaugą bei slaptąją raštvedybą organizuoja slaptasis skyrius (jo funkcijas atliekantis kitas struktūrinis padalinys), steigiamas valstybės paslapčių subjekto vadovo sprendimu, arba valstybės paslapčių subjekto vadovo sprendimu įgaliotas vienas asmuo (toliau vadinama – atsakingas asmuo). Slaptojo skyriaus darbą organizuoja slaptojo skyriaus viršininkas (toliau vadinama – atsakingas asmuo).

15. Atsakingas asmuo privalo:

15.1. užtikrinti, kad valstybės paslapčių nesužinotų asmenys, neturintys leidimo dirbti ar susipažinti su tokiomis žiniomis:

15.2. organizuoti leidimų dirbti su valstybės paslaptimis išdavimą, tvarkyti jų apskaitą;

15.3. paimti iš asmenų, kuriems išduodamas leidimas dirbti su valstybės paslaptimis, nustatytojo pavyzdžio raštiškus pasižadėjimus saugoti valstybės paslaptis, supažindinti šiuos asmenis su Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta atsakomybe už valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą;

15.4. supažindinti asmenis, kurių darbas susijęs su valstybės paslapčių naudojimu ar apsauga, su valstybės paslapčių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais, susijusiais su jų tarnybinių pareigų vykdymu;

15.5. užtikrinti, kad asmuo būtų supažindinamas tik su tokia valstybės paslapčių apimtimi, kuri būtina jo tarnybinėms pareigoms atlikti;

15.6. užtikrinti, kad valstybės paslapčių, su kuriomis asmuo dirba ar susipažįsta, kategorija nebūtų aukštesnė už nurodytąją šiam asmeniui išduotame leidime;

15.7. supažindinti kitų valstybės paslapčių subjektų atsiųstus asmenis su valstybės paslaptimis, kuriomis disponuoja subjektas, tik gavęs raštišką valstybės paslapčių subjekto vadovo sutikimą;

15.8. organizuoti slaptąją raštvedybą;

15.9. tvarkyti dokumentų saugyklų, asmeninių seifų, jų raktų bei asmeninių spaudų apskaitą;

15.10. kontroliuoti, kad šios tvarkos ir kitų teisės aktų reikalavimus vykdytų visi asmenys, dirbantys su valstybės paslaptimis;

15.11. pranešti valstybės paslapčių subjekto vadovui apie valstybės paslapčių atskleidimo ar praradimo faktus, šiurkščius Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo bei kitų teisės aktų reikalavimų pažeidimus, pastebėtus patalpų ar seifų, kuriuose saugomos valstybės paslaptys, pažeidimus. Vadovas apie tai informuoja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą.

16. Valstybės paslapčių subjektas turi sudaryti veiklos ekstremalių situacijų metu planus, numatyti juose atsakingų asmenų iškvietimo, saugyklų, seifų atidarymo, dokumentų gelbėjimo eiliškumo ir tolesnio jų saugojimo ar sunaikinimo tvarką.

 

Leidimo dirbti su valstybės paslaptimis išdavimas

 

17. Valstybės paslapčių subjekto vadovo įsakymu sudaromas sąrašas asmenų, kurių darbas susijęs su valstybės paslapčių naudojimu ar apsauga. Sąraše nurodoma valstybės paslapčių kategorija, su kuria asmenys gali dirbti ar susipažinti. Į sąrašą įtraukti asmenys privalo turėti leidimus dirbti su valstybės paslaptimis, kuriuos išduoda valstybės paslapčių subjektas, asmenų kandidatūras suderinęs su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentu.

18. Leidimai dirbti su valstybės paslaptimis yra dviejų kategorijų: leidimas dirbti su visiškai slaptomis žiniomis (pagal 1 priedą) ir leidimas dirbti su slaptomis žiniomis (pagal 2 priedą).

Leidimas išduodamas 5 metams. Šiam terminui pasibaigus, asmens kandidatūra papildomai tikrinama. Remiantis papildomo tikrinimo išvadomis, leidimas gali būti pratęstas arba panaikintas.

Asmenys, turintys leidimus dirbti su visiškai slaptomis žiniomis, turi teisę dirbti ar susipažinti ir su slaptomis žiniomis. Jeigu asmeniui, turinčiam leidimą dirbti su slaptomis žiniomis, reikia susipažinti su visiškai slaptomis žiniomis, asmuo turi būti papildomai patikrintas ir, remiantis tikrinimo išvadomis, jam gali būti išduotas aukštesnės kategorijos leidimas.

19. Asmuo, kuriam reikia išduoti leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, atsakingam asmeniui privalo pateikti nustatytojo pavyzdžio raštišką sutikimą, kad jo kandidatūra būtų tikrinama (pagal 3 priedą), išsamią autobiografiją, sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 046/1a) ir užpildyti nustatytojo pavyzdžio anketos (pagal 4 priedą) 2-6 skyrius.

20. Atsakingas asmuo užpildo 19 punkte nurodytos anketos 1 skyrių, anketoje įrašytus duomenis sutikrina su tuos duomenis patvirtinančiais asmens dokumentais.

21. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui pateikiama:

21.1. užpildyta anketa, nurodyta 19 punkte;

21.2. asmens autobiografija;

21.3. sveikatos pažymėjimo kopija;

21.4. asmens raštiškas sutikimas, kad būtų tikrinama jo kandidatūra.

22. Asmens kandidatūra tikrinama Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakymo nustatyta tvarka. Priklausomai nuo to, kurios kategorijos leidimas turi būti suteiktas, nustatomas skirtingo lygio asmens tikrinimas. Pagrindinis tikrinimo tikslas – nustatyti, ar asmeniui gali būti patikėtos valstybės paslaptys, nekeliant pavojaus jų išsaugojimui.

23. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas per 30 dienų turi patikrinti asmenį ir valstybės paslapčių subjektui pateikti departamento generalinio direktoriaus arba jį pavaduojančių asmenų pasirašytas išvadas, kuriose nurodoma, ar asmeniui gali būti suteiktas atitinkamos kategorijos leidimas. Ypatingais atvejais departamento generalinio direktoriaus sprendimu asmens tikrinimo terminas gali būti papildomai pratęstas iki 30 dienų. Apie sprendimą dėl tikrinimo termino pratęsimo informuojamas valstybės paslapčių subjekto vadovas, nurodomos šio pratęsimo priežastys.

24. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui sutikus, kad asmeniui būtų išduotas leidimas dirbti su valstybės paslaptimis, atsakingas asmuo:

24.1. paima raštišką asmens pasižadėjimą saugoti valstybės paslaptis (pagal 5 priedą);

24.2. perspėja asmenį apie Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą atsakomybę už valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą;

24.3. įformina nustatytojo pavyzdžio leidimą (pagal 1 ir 2 priedus), kurį teikia tvirtinti valstybės paslapčių subjekto vadovui;

24.4. praneša Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui asmeniui suteikto leidimo dirbti su valstybės paslaptimis numerį.

25. Valstybės paslapčių subjekto vadovo patvirtintas leidimas ir asmens raštiškas pasižadėjimas saugoti valstybės paslaptis saugomi asmens byloje.

26. Sprendimą dėl teisės dirbti darbą, susijusį su kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslaptį sudarančių žinių naudojimu, suteikimo priima Nuolatinė sutarčių saugumo klausimais rengimo ir įgyvendinimo koordinavimo komisija prie Užsienio reikalų ministerijos (toliau vadinama – komisija).

Jeigu asmuo turi leidimą dirbti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptimis, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas pateikia komisijai medžiagą, kurios pagrindu asmeniui buvo suteiktas šis leidimas.

Jeigu asmuo neturi leidimo dirbti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptimis, valstybės paslapčių subjektas, vadovaudamasis 19-21 punktuose nurodyta tvarka, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui pateikia medžiagą apie tokį asmenį. Departamentas atlieka tokio asmens patikrinimą ir tikrinimo medžiagą pateikia komisijai.

Komisija, susipažinusi su tikrinimo medžiaga, priima galutinį sprendimą dėl teisės dirbti ar susipažinti su kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų paslaptimis suteikimo. Komisijos sprendimu tokiems asmenims įforminami tarptautinėse sutartyse numatyti asmens patikimumo pažymėjimai.

Asmens patikimumo pažymėjimai registruojami, saugomi ir prireikus siunčiami atitinkamoms užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų institucijoms komisijos nustatyta tvarka.

27. Leidimai kitų valstybių piliečiams dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos valstybės paslaptimi išduodami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinta tvarka.

28. Asmenų, užimančių pareigas, nurodytas Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo 10 straipsnio ketvirtojoje dalyje, kandidatūros netikrinamos ir jiems leidimai dirbti su valstybės paslaptimis neišduodami. Sąrašas pareigų, kurias užimantiems asmenims suteikiama teisė susipažinti su valstybės paslaptimis, neviršijant įstatymų nustatytų įgaliojimų, šių asmenų supažindinimo su valstybės paslaptimis bei perspėjimo apie atsakomybę už valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą tvarka tvirtinami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

 

Leidimo dirbti su valstybės paslaptimis panaikinimas

 

29. Leidimą dirbti su valstybės paslaptimis panaikina valstybės paslapčių subjektas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo 11 straipsnio pirmojoje dalyje numatytais atvejais, savo iniciatyva arba Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento teikimu ne ginčo tvarka.

Jeigu valstybės paslapčių subjektas leidimą panaikina savo iniciatyva, apie tai nedelsdamas raštu informuoja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą, nurodydamas leidimo panaikinimo priežastis.

30. Asmuo, kuriam panaikintas leidimas dirbti su valstybės paslaptimis (jeigu nėra galimybės jam palikti tų pačių pareigų, nesuteikiant teisės dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptimis) iš užimamų pareigų atleidžiamas Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo nustatyta tvarka.

 

Asmens, kuriam leista dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptimis, pareigos

 

31. Asmuo, kuriam leista dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptimis, privalo:

31.1. neatskleisti, neprarasti ir neperduoti pašaliniams asmenims bei asmenims, kurie turi leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, tačiau nėra įgalioti su jomis susipažinti, valstybės paslapčių, su kuriomis dirba, susipažįsta ar kurios jam tampa žinomos tarnybos metu;

31.2. žinoti Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo bei kitų tųeisės aktų, reglamentuojančių valstybės paslapčių apsaugą, reikalavimu ir juos vykdyti;

31.3. vadovautis pareiginių instrukcijų reikalavimais;

31.4. susipažinti tik su tomis valstybės paslaptimis, kurios tiesiogiai susijusios su tarnybinių pareigų vykdymu;

31.5. užkirsti kelią neteisėtiems kitų asmenų veiksmams, dėl kurių valstybės paslaptys gali būti atskleistos ar prarastos, apie šiuos faktus bei kitas valstybės paslapčių atskleidimo ar praradimo prielaidas nedelsiant pranešti už valstybės paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui arba valstybės paslapčių subjekto vadovui;

31.6. nedelsdamas pranešti valstybės paslapčių subjekto vadovui ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui apie pašalinių asmenų bandymus išgauti valstybės paslaptis, o darbo sutarčiai nutrūkus arba pasibaigus apie tai pranešti Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui;

31.7. rengti, įforminti, dauginti, saugoti, naikinti įslaptintus dokumentus ir tvarkyti jų apskaitą pagal Lietuvos archyvų departamento ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento patvirtintos slaptosios raštvedybos taisyklių reikalavimus;

31.8. į darbo patalpą užėjus pašaliniams asmenims, užtikrinti, kad tokie asmenys neturėtų galimybės sužinoti įslaptintų dokumentų turinio;

31.9. nedelsdamas pranešti už paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui apie valstybės paslapčių praradimą ar pastebėtą jų trūkumą, taip pat seifų, saugyklų, darbo patalpų raktų, asmeninių spaudų praradimą, pastebėtus spaudų žymų r kitus antspauduotų patalpų ir seifų pažeidimus;

31.10. išeidamas iš darbo patalpų, įslaptintus dokumentus užrakinti seife, darbo dienai pasibaigus, visus įslaptintus dokumentus užrakinti seife ir seifą bei patalpas, kurioje seifas saugomas, duris užantspauduoti asmeniniu spaudu;

31.11. išeidamas atostogų ar išvykdamas į komandiruotę, už valstybės paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui perduoti visus patikėtus įslaptintus dokumentus;

31.12. nutraukdamas darbo sutartį ar pereidamas į kitas pareigas, nesusijusias su valstybės paslapčių naudojimu, už valstybės paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui perduoti pagal aktą visus patikėtus įslaptintus dokumentus, seifų, saugyklų, darbo patalpų raktus bei asmeninius spaudus jiems antspauduoti;

31.13. pateikti visą būtiną informaciją asmenims, įgaliotiems kontroliuoti, kaip laikomasi nustatytosios valstybės paslapčių apsaugos, jų įslaptinimo, naudojimo, saugojimo, tvarkymo, išslaptinimo bei apskaitos tvarkos, neatskleisdamas įslaptintų dokumentų turinio, šiems asmenims pareikalavus, pateikti raštiškus paaiškinimus, kai nesilaikoma darbo su valstybės paslaptimis reikalavimų arba atskleidžiamos ar prarandamos valstybės paslaptys;

31.14. pranešti atsakingam pareigūnui apie anketinių duomenų pasikeitimus.

32. Asmeniui, kuriam leista dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptimis, draudžiama:

32.1. išnešti iš darbo patalpų įslaptintus dokumentus, neturint atsakingo už valstybės paslapčių apsaugą asmens įgaliojimo, saugoti įslaptintus dokumentus ar dirbti su jais namuose;

32.2. daryti įslaptintų dokumentų kopijas, vaizdo įrašus, juos filmuoti ar fotografuoti, daryti jų išrašus be raštiško už valstybės paslapčių apsaugą atsakingo asmens leidimo (išimtis – įrašai į registruotus darbo sąsiuvinius);

32.3. palikti darbo dienai pasibaigus neužrakintas ir neantspauduotas darbo patalpas ir seifus, kuriuose saugomi įslaptinti dokumentai;

32.4. perduoti valstybės paslaptis, naudojantis neapsaugotomis nuo pasiklausymo ryšių linijomis, neužkoduotu radijo ryšiu, neužkoduotomis faksimilinio ryšio priemonėmis, elektroniniu paštu.

33. Nurodyti 31 ir 32 punktuose pagrindiniai reikalavimai išvardyti pasižadėjime, kurį kiekvienas asmuo privalo pasirašyti prieš pradėdamas eiti pareigas, susijusias su valstybės paslapčių naudojimu ar apsauga, arba prieš susipažindamas su valstybės paslaptimis.

 

Susipažinimas su valstybės paslaptimis, kuriomis disponuoja kitas valstybės paslapčių subjektas

 

34. Su valstybės paslaptimis, kuriomis disponuoja kitas valstybės paslapčių subjektas, asmuo supažindinamas šio subjekto vadovo raštišku sprendimu.

Asmuo privalo pateikti valstybės paslapčių subjekto, kuriame jis dirba, vadovo tikslinį siuntimą. Siuntime nurodomas asmens vardas, pavardė, pareigos, jam suteikto leidimo dirbti su valstybės paslaptimis numeris su kokiomis žiniomis asmeniui reikia susipažinti (ir kokia jų apimtis), taip pat susipažinimo su šiomis žiniomis motyvas. Siuntimas tvirtinamas valstybės paslapčių subjekto antspaudu.

Asmuo privalo pateikti jo tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Asmuo gali būti supažindinamas tik su tokia valstybės paslapčių apimtimi, kuri nurodyta siuntime. Asmuo privalo pasirašyti valstybės paslapčių, su kuriomis susipažino, apskaitos dokumentuose.

35. Jeigu valstybės paslapčių subjekto, disponuojančio valstybės paslaptimis, vadovas priima sprendimą neleisti asmeniui susipažinti su siuntime nurodytomis žiniomis, šį sprendimą privalo pagrįsti ir per 10 dienų su šiuo sprendimu supažindinti asmenį siuntusio valstybės paslapčių subjekto vadovą.

Šis sprendimas gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generaliniam direktoriui, kuris, susipažinęs su sprendimo motyvais, priima galutinį sprendimą.

 

Valstybės paslapčių saugojimo reikalavimai

 

36. Valstybės paslaptys, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, saugomos tam pritaikytoj saugykloje. Asmenims, turintiems leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, įslaptinti dokumentai išduodami tam skirtoje patalpoje arba, jeigu tokios patalpos nėra, specialia pertvara atskirtoje saugyklos dalyje. Darbo dienai pasibaigus, visi šiems asmenims išduoti įslaptinti dokumentai grąžinami į saugyklą.

Į saugyklą įleidžiami asmenys, įrašyti į specialų sąrašą, patvirtintą valstybės paslapčių subjekto vadovo. Sąraše nenurodyti asmenys į saugyklą įleidžiami tik raštišku valstybės paslapčių subjekto vadovo nurodymu. Technini ir aptarnaujantis personalas į saugyklą įleidžiamas tik dalyvaujant saugyklos darbuotojams.

Saugyklos įrengiamos viduriniuose pastatų aukštuose. Jeigu į šias patalpas įmanoma patekti iš išorės arba jos įrengiamos pirmuosiuose ar viršutiniuose pastatų aukštuose, jų langai turi būti apsaugoti metalinėmis grotomis arba apsauginėmis langinėmis.

Saugyklose turi būti šarvuotos arba patikimos medinės, apkaltos metalu durys, į kurias įmontuojami patikimi mechaniniai užraktai, papildomas kodinis užraktas ir reikiami įrengimai durims antspauduoti. Patalpose turi būti įrengta apsaugos ir priešgaisrinė signalizacijos.

37. Atsižvelgiant į valstybės paslapčių subjekto veiklos specifiką, valstybės paslapčių, kuriomis jis disponuoja, apimtį, valstybės paslapčių subjekto vadovo sprendimu valstybės paslaptys gali būti saugomos asmenų, turinčių leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, darbo vietose. Šie asmenys turi būti aprūpinti šarvuotais seifais, turinčiais sudėtingą rakinimo mechanizmą ar kodinį užraktą bei antspaudavimo įrengimą. Seifų konstrukcija turi būti atspari mechaniniam bei ugnies poveikiui.

Asmeniui, atsakingam už paslapčių apsaugą, leidus, patikėtus įslaptintus dokumentus saugoti viename seife gali keli asmenys. Įslaptinti dokumentai, patikėti skirtingiems asmenims, turi būti sudėti atskiruose segtuvuose, antspauduojamuose, jų asmeniniu spaudu. Seifuose slapti dokumentai turi būti saugomi atskirai nuo neslaptų dokumentų.

Darbo patalpų, kuriose saugomos valstybės paslaptys, duryse įtaisomas antspaudavimo įrenginys bei patikimi mechaniniai užraktai.

38. Darbo dienai pasibaigus, saugyklų, seifų ir darbo pat alpų durys antspauduojamos asmenų, turinčių leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, asmeniniais spaudais ir tokios patalpos perduodamos apsaugai. Perdavimas registruojamas specialioje apskaitos knygoje.

 

39. Asmenų, turinčių leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, asmeniniai spaudai gaminami iš žalvario lydinio. Juose nurodomas subjekto ar jo struktūrinio padalinio sutrumpintas pavadinimas bei spaudo numeris. Šių spaudų apskaitą tvarko ir juos pasirašytinai išduoda asmuo, atsakingas už valstybės paslapčių apsaugą.

40. Dokumentų saugyklos, seifai, kuriuose saugomos valstybės paslaptys, turi turėti su raktų komplektus. Saugyklų bei seifų kodinių užraktų kodai privalo būti keičiami kartą per 6 mėnesius arba pasikeitus asmenims, atsakingiems už šias saugyklas bei seifus ir turintiems leidimą dirbti su valstybės paslaptimis. Atsarginis saugyklos ar seifo raktų komplektas, kodinio užrakto kodas saugomas asmens, atsakingo už valstybės paslapčių apsaugą, seife, asmenų, turinčių leidimus dirbti su valstybės paslaptimis asmeniniais spaudais antspauduotose specialiose dėžutėse (antspauduotuose paketuose). Seifo, kuriame saugomi šie seifų ar saugyklų raktai, atsarginis raktų komplektas ir jo kodas saugomi valstybės paslapčių subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens seife.

41. Darbo dienai pasibaigus, saugyklų, darbo patalpų bei seifų, kuriuose saugomos valstybės paslaptys, raktai, įdėti į specialų asmens, turinčio leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, asmeniniu spaudu antspauduotą paketą, pasirašius specialioje apskaitos knygoje, perduodami saugoti pastato apsaugos postui arba už valstybės paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui. Saugoti perduoti raktai užrakinami tam skirtame seife.

Valstybės paslapčių subjekto vadovo sprendimu saugoti saugyklų, darbo patalpų bei seifų raktus gali būti pavesta asmenims, kurie turi leidimą dirbti su valstybės paslaptimis, atsakingiems už šias saugyklas ar seifus.

42. Pametus dokumentų saugyklų ar seifų raktus, nedelsiant informuojamas asmuo, atsakingas už valstybės paslapčių apsaugą arba valstybės paslapčių subjekto vadovas. Tokių saugyklų ar seifų užraktai bei užraktų kodai turi būti pakeisti. Griežtai draudžiama vietoj pamesto rakto gaminti naują ir naudoti seną užrakto kodą.

43. Dokumentų saugyklas, darbo patalpas ir asmeninius seifus atidaro tik tą daryti įgalioti asmenys. Kilus įtarimui, kad į antspauduotas patalpas ar seifus galėjo patekti pašaliniai asmenys, apie tai nedelsiant pranešama asmeniui, atsakingam už valstybės paslapčių apsaugą arba valstybės paslapčių subjekto vadovui. Kol atvyksta Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento pareigūnai, tokias patalpas ar seifus atidaryti draudžiama, turi būti užtikrintas įvykio vietos neliečiamumas.

44. Dokumentų saugyklas, asmeninius seifus prireikus gali atidaryti valstybės paslapčių subjekto vadovo įgaliota komisija. Komisijos sudėtyje turi būti asmuo, atsakingas už valstybės paslapčių apsaugą.

Toks patalpų ar seifų atidarymas įforminamas aktu, kurį pasirašo patalpas ar seifus atidarę asmenys. Įslaptintų dokumentų apskaitos knygose daromos žymos apie paimtus dokumentus.

 

Valstybės paslapčių apsaugos kontrolė

 

45. Už valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, apsaugą atsakingas asmuo privalo kontroliuoti, kaip asmenys, kurių darbas susijęs su valstybės paslapčių naudojimu ar apsauga, vykdo Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo ir kitų tųeisės aktų, reglamentuojančių valstybės paslapčių apsaugą, reikalavimus.

46. Ne rečiau kaip kartą per metus valstybės paslapčių subjekto vadovo skiriama komisija tikrina bendrą valstybės paslapčių, kuriomis disponuoja šis subjektas, apsaugos būklę. Pažymą apie tikrinimo rezultatus ir išvadas komisija pateikia valstybės paslapčių subjekto vadovui.

Jeigu valstybės paslapčių subjektas priskirtas kito valstybės paslapčių subjekto reguliavimo sričiai, aukštesniosios institucijos komisija tikrina ir pavaldų valstybės paslapčių subjektą. Šio valstybės paslapčių subjekto vadovas atskiros komisijos neskiria.

47. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus raštišku sprendimu įgalioti pareigūnai ne rečiau kaip kartą per 3 metus tikrina, kaip valstybės paslapčių subjektai laikosi nustatytosios valstybės paslapčių įslaptinimo, naudojimo, saugojimo bei išslaptinimo tvarkos.

Tikrinimą atliekantys departamento pareigūnai gali pareikalauti, kad jiems būtų leista susipažinti su valstybės paslapčių subjekto komisijos tikrinimo pažyma.

Su atlikto tikrinimo rezultatais bei išvadomis supažindinamas valstybės paslapčių subjekto vadovas. Išvadose nurodomi tikrinimo metu nustatyti pažeidimai ir nustatomas konkretus terminas jiems pašalinti. Tikrinimo išvadas tvirtina Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinis direktorius.

Valstybės paslapčių subjektas privalo per nustatytąjį terminą pašalinti tikrinimo metu nustatytus pažeidimus ir apie tai informuoti Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą.

48. Lietuvos archyvų departamento direktoriaus raštišku sprendimu įgalioti pareigūnai kontroliuoja įslaptintų dokumentų, kuriais disponuoja valstybės paslapčių subjektai, apskaitos, tvarkymo bei raštvedybos organizavimą.

49. Visi asmenys, kontroliuojantys valstybės paslapčių apsaugą, privalo turėti leidimus dirbti su valstybės paslaptimis. Valstybės paslapčių apsaugą kontroliuojantys asmenys su įslaptintų dokumentų turiniu nesupažindinami. Šie asmenys su valstybės paslaptimis, kuriomis disponuoja valstybės paslapčių subjektas, supažindinami vadovaujantis 34 ir 35 punktais.

Asmens atsakomybė už valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą bei kitus darbo su valstybės paslaptimis pažeidimus

50. Asmuo už jam patikėtų arba tarnybos metu sužinotų valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

51. Už Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo, kitų teisės aktų, reglamentuojančių valstybės paslapčių apsaugą, reikalavimų pažeidimus valstybės paslapčių subjekto vadovas kaltiems asmenims skiria drausmines nuobaudas, taip pat šiem asmenims gali būti panaikintas leidimas dirbti su valstybės paslaptimis.

52. Paaiškėjus, kad atskleistos ar prarastos valstybės paslaptys, pastebėjus, kad pažeistos patalpos ar seifai, kuriuose saugomo valstybės paslaptys, valstybės paslapčių subjekto vadovas nedelsdamas apie tai informuoja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentą.

Atsakingi departamento pareigūnai daro patikrinimą. Valstybės paslapčių atskleidimo ar praradimo faktams pasitvirtinus, sprendžiamas klausimas dėl baudžiamosios bylos iškėlimo Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

 

BENDRASIS SKYRIUS

______________

 


Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį

sudarančių žinių apsaugos tvarkos

1 PRIEDAS

 

...................................... LEIDIMAS

...................... 199.................. Nr.....

................................................................................................................................................................

(valstybės paslapčių subjekto pavadinimas)

.....................................................................................................................................................................................................................

(išdavimo vieta.)

 

Dėl teisės dirbti su valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis

................................................................................................................................................................

(vardas, pavardė)

................................................................................................................................................................

(struktūrinio padalinio pavadinimas ir pareigos)

................................................................................................................................................................

suteikiama teisė dirbti su valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis, klasifikuojamomis žyma „Visiškai slaptai“.

Leidimas galioja iki.....................................................................................................................

 

           (Subjekto vadovo pareigų                                      (parašas)                   (Vardo raidė, pavardė)

                     pavadinimas)

 

                                                    A. V.

______________

 


Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį

sudarančių žinių apsaugos tvarkos

2 PRIEDAS

 

...................................... LEIDIMAS

...................... 199.................. Nr.....

 

....................................................................................................................................................

(valstybės paslapčių subjekto pavadinimas)

....................................................................................................................................................

(išdavimo vieta)

 

Dėl teisės dirbti su valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis

 

................................................................................................................................................................

(vardas, pavardė)

................................................................................................................................................................

(struktūrinio padalinio pavadinimas ir pareigos)

 

suteikiama teisė dirbti su valstybės paslaptį sudarančiomis žiniomis, klasifikuojamomis žyma „Slaptai“.

Leidimas galioja iki.....................................................................................................................

 

           (Subjekto vadovo pareigų                (Parašas)                                           (Vardo raidė, pavardė)

            pavadinimas)

 

A.  V.

______________

 


Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį

sudarančių žinių apsaugos tvarkos

3 PRIEDAS

 

Sutikimas, kad mano kandidatūra būtų tikrinama

 

Aš,...............................................................................................................................................

                                                                                                             (vardas, pavardė)

norėdamas eiti pareigas, susijusias su valstybės paslapčių naudojimu ar apsauga, sutinku, kad Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka tikrintų mano kandidatūrą.

Šis mano sutikimas galioja, kol baigsis man patikėtų ar tarnybos metu mano sužinotų valstybės paslapčių įslaptinimo terminas.

 

(Parašas)

 

199 m......... mėn... d.

______________

 


Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį

sudarančių žinių apsaugos tvarkos

4 PRIEDAS

 

ANKETINIAI DUOMENYS

 

Asmens fotografija

 

I. Duomenys, kurių reikia leidimui išduoti

................................................................................................................................................................

Valstybės paslapčių subjekto pavadinimas

................................................................................................................................................................

Struktūrinio padalinio pavadinimas

................................................................................................................................................................

Pareigos

................................................................................................................................................................

Vardas

................................................................................................................................................................

Pavardė

................................................................................................................................................................

Kurios kategorijos leidimas turi būti išduotas (nurodyti

„Visiškai slaptai“ arba „slaptai“

................................................................................................................................................................

Pastaba. Šią anketos dalį pildo už valstybės paslapčių apsaugą atsakingas asmuo.

 

II. Asmens duomenys

................................................................................................................................................................

Klausimai Atsakymai

................................................................................................................................................................

Vardas, pavardė, tėvo vardas (spausdintinėmis raidėmis)

................................................................................................................................................................

Jeigu keitėte pavardę ar vardą, nurodykite keitimo priežastį ir datą

................................................................................................................................................................

Tiksli gimimo data ir vieta

................................................................................................................................................................

Tautybė

................................................................................................................................................................

Pilietybė

................................................................................................................................................................

Asmens kodas

................................................................................................................................................................

Paso numeris, kada ir kas išdavė

................................................................................................................................................................

Registracijos vieta

................................................................................................................................................................

Dabartinė gyvenamoji vieta

................................................................................................................................................................

Gyvenamosios vietos per paskutiniuosius 10 metų (nurodyti datas ir adresus)

................................................................................................................................................................

Šeimyninė padėtis

................................................................................................................................................................

Išsimokslinimas

................................................................................................................................................................

Specialybė

................................................................................................................................................................

Karinis laipsnis

................................................................................................................................................................

Jeigu buvote teistas, patrauktas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn, nurodykite kada, kur ir pagal kokį straipsnį

................................................................................................................................................................

 

III. Jūsų artimiausi giminės (tėvai, broliai, seserys; sutuoktinis, vaikai; sutuoktinio tėvai)

 

Giminystės ryšys

Vardas, pavardė, tėvo vardas (mergautinė pavardė)

Tiksli gimimo data ir vieta

Darbovietė, pareigos

Gyvenamoji vieta adresas,

.................................................................... ............................................................................................

.................................................................... ............................................................................................

.................................................................... ............................................................................................

................................................................................................................................................................ ................................................................................................................................... .............................

 

IV. Baigtos mokslo įstaigos                                              

 

Įstojimo metai

Baigimo metai

Mokslo įstaigos pavadinimas

.................................................................................................... ............................................................

.......................................................................................................... ......................................................

 

V. Darbinė veikla ir karinė tarnyba (nurodyti tikslias datas)

Darbo pradžia

Darbo pabaiga

Darbovietės pavadinimas, adresas, pareigos

.................................................................................................... ............................................................

.................................................................................................... ............................................................

.................................................................................................... ............................................................

................................................................................................................................................................

 

VI. Kiti duomenys, kuriuos, jūsų nuomone, būtina nurodyti anketoje

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

 

Anketą užpildęs asmuo                                               (Parašas)                     (Vardo raidė, pavardė)

199 m............. mėn.... d.

 

Anketos duomenis patikrinau:

Už valstybės paslapčių                                                (Parašas)               (Vardo raidė, pavardė)

apsaugą atsakingas asmuo

 

199 m........... mėn.... d.

 

Pastaba: Nuslėpus arba pateikus melagingus biografijos duomenis, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo 9 straipsnio ketvirtosios dalies 5 punktu, leidimas dirbti su valstybės paslaptimis neišduodamas.

______________

 


Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį

sudarančių žinių apsaugos tvarkos

5 PRIEDAS

 

PASIŽADĖJIMAS

Aš,...............................................................................................................................................

                                                                                                         (vardas, pavardė)

................................................................................................................................................ ................

(valstybės paslapčių subjekto, struktūrinio padalinio pavadinimas, užimamos pareigos)

 

pasižadu:

1. Saugoti valstybės paslaptis, kurios man bus patikėtos ar taps žinomos tarnybos (darbo) metu, jų neatskleisti, neprarasti ir neperduoti asmenims, neįgaliotiems jų sužinoti.

2. Vykdyti Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių valstybės paslapčių apsaugą, reikalavimus.

3. Užkirsti kelią neteisėtiems kitų asmenų veiksmams, dėl kurių valstybės paslaptys gali būti atskleistos ar prarastos. Apie tokius faktus bei valstybės paslapčių atskleidimo ar praradimo prielaidas nedelsdamas pranešti už paslapčių apsaugą atsakingam asmeniui.

4. Nedelsdamas pranešti valstybės paslapčių subjekto vadovui ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui apie pašalinių asmenų bandymus išgauti man patikėtas valstybės paslaptis, o darbo sutarčiai nutrūkus arba pasibaigus apie tai pranešti Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui.

Esu perspėtas apie Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą atsakomybę už valstybės paslapčių atskleidimą ar praradimą.

Nutrūkus ar pasibaigus darbo sutarčiai, pasižadu ir toliau laikytis šio pasižadėjimo 1, 2, 4 punktų reikalavimų.

 

                                                                                                                               (parašas)

199 m............... mėn.... d.

______________