LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL ASMENŲ, DIRBANČIŲ KENKSMINGOMIS IR PAVOJINGOMIS SĄLYGOMIS, PRIVALOMO SVEIKATOS TIKRINIMO IR APMOKĖJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1996 m. kovo 5 d. Nr. 131

Vilnius

 

Papildydamas Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 m. spalio 19 d. įsakymą Nr. 561 „Dėl Sveikatos apsaugos ministerijos 1992 m. balandžio 21 d. įsakymo Nr. 144 „Dėl gyventojų sveikatos tikrinimo tvarkos“ 7 priedo pakeitimo“,

ĮSAKAU:

Patvirtinti „Asmenų, dirbančių kenksmingomis ir pavojingomis sąlygomis, privalomo sveikatos tikrinimo ir apmokėjimo tvarką“ (pridedama).

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                        ANTANAS VINKUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministerijos

1996 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 131

 

ASMENŲ, DIRBANČIŲ KENKSMINGOMIS IR PAVOJINGOMIS SĄLYGOMIS,

PRIVALOMO SVEIKATOS TIKRINIMO IR APMOKĖJIMO TVARKA

 

1. Asmenys, dirbantys kenksmingomis ir pavojingomis sąlygomis, privalo iš anksto (stodami į darbą) ir periodiškai tikrintis sveikatą. Sveikatos tikrinimai atliekami pagal Valstybinės sveikatos priežiūros tarnybos visuomenės sveikatos centrų patvirtintus privalomo tikrinimo kontingentus.

2. Privalomus sveikatos tikrinimus atlieka:

2.1. darbo medicinos centrai ir akredituotos šiai veiklai sveikatos priežiūros įstaigos;

2.2. darbo medicinos gydytojai, tarp jų ir dirbantys įmonių medicinos punktuose, pasitelkę Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 10 19 įsakymo Nr. 561 2 ir 3 prieduose išvardytų specialybių gydytojus.

3. Atliekantis privalomus sveikatos tikrinimus darbo medicinos gydytojas (iki 1998 m. – bendrosios praktikos gydytojas arba gydytojas terapeutas, išklausę ne mažiau kaip 60 val. darbo medicinos ir profesinės patologijos paskaitų ciklą), vadovaudamasis Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 10 19 įsakymo Nr. 561 2 ir 3 priedais, nustato reikalingus specialistus ir tyrimų apimtį. Tikrinantis darbuotojų sveikatą gydytojas turi būti susipažinęs su kenksmingais ir pavojingais veiksniais toje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, jų specifiniu poveikiu žmogaus sveikatai. Privalomuose sveikatos tikrinimuose dalyvauja darbo higienos gydytojas.

4. Tikrinantis sveikatą gydytojas prireikus gali nusiųsti tikrinamąjį kitų specialistų konsultacijoms, specialiems tyrimams (nenumatytiems Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 10 19 įsakymo Nr. 561 2 ir 3 prieduose), paklausti ir gauti atsakymus iš sveikatos priežiūros įstaigų bei privačia gydymo praktika užsiimančių sveikatos priežiūros specialistų. Privačios sveikatos priežiūros įstaigos ir sveikatos priežiūros specialistai, užsiimantys privačia gydymo praktika, privalo teikti informaciją sveikatą tikrinančiam gydytojui.

5. Išvada apie profesinį tinkamumą daroma pagal Sveikatos apsaugos ministerijos 1995 10 19 įsakymo Nr. 561 1, 2 ir 3 prieduose nurodytas bendras ir papildomas kontraindikacijas, įvertinus sveikatos tikrinimų duomenis. Darbuotojams, atsižvelgiant į patologinio proceso išreikštumą, bendrą organizmo būklę, amžių, profesinį pasirengimą, galima išimties tvarka leisti dirbti toliau pagal profesiją.

6. Tikrinimo duomenys įrašomi į „Asmens sveikatos istoriją Nr. (ambulatorinę kortelę)“ (F. Nr. 025/a), o išvada apie profesinį tinkamumą pradedančiajam dirbti – į „Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą“ (F. Nr. 047/a), dirbančiajam – „Asmens medicininę knygelę“ (F. Nr. 048/a).

7. Privalomų sveikatos patikrinimų metu nustačius profesinę ligą, užpildomas „Pranešimas apie nustatytą diagnozę“ (F. Nr. 058-089-151/a).

8. Po periodinio sveikatos patikrinimo surašomas aktas, kuriame apibendrinami rezultatai, pateikiamos rekomendacijos administracijai.

9. Už sveikatos nepasitikrinusių asmenų priėmimą į darbą atsako darbdavys. Darbuotojo atsisakymas pasitikrinti sveikatą laikomas darbo drausmės pažeidimu, už kurį taikoma Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta atsakomybė.

10. Visuomenės sveikatos centrų, kitų sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai gali darbuotojus nusiųsti neeiliniam sveikatos patikrinimui, nurodę tokio patikrinimo priežastį.

11. Darbdavys, siųsdamas darbuotojus pasitikrinti sveikatą, išduoda „Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą“ (F. Nr. 047/a), kur įrašoma darbuotojo pavardė, gimimo metai, profesija, darbo stažas pagal nurodytą specialybę, kenksmingi ir pavojingi veiksniai. Be to, į sveikatos priežiūros įstaigą besikreipiantis darbuotojas privalo turėti dokumentą su fotonuotrauka ir „Asmens medicininę knygelę“ (F. Nr. 048/a).

12. Už privalomą sveikatos patikrinimą, prieš stojant į darbą, užmoka įsidarbinantis asmuo pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus asmens sveikatos priežiūros paslaugų įkainius ir gauna užpildytą „Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą“ (F. Nr. 047/a). Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 8 d. nutarimo Nr. 1543 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų nustatymo darbingiems, bet be svarbių priežasčių nedirbantiems asmenims“ 2.4 punktą už sveikatos patikrinimą nemoka „darbingo amžiaus asmenys, kurie yra užsiregistravę gyvenamosios vietos darbo biržoje kaip norintys ir galintys dirbti tam tikrą darbą“.

13. Už privalomus periodinius sveikatos patikrinimus apmoka darbdavys.

14. Darbuotojams privalomo periodinio sveikatos tikrinimo metu paliekamas vidutinis darbo užmokestis už faktiškai sugaištą laiką.

______________