LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL SENELIŲ GLOBOS NAMŲ BENDRŲJŲ NUOSTATŲ IR NEVALSTYBINIŲ VAIKŲ GLOBOS NAMŲ BENDRŲJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1995 m. kovo 14 d. Nr. 366

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamus:

1.1. Senelių globos namų bendruosius nuostatus;

1.2. Nevalstybinių vaikų globos namų bendruosius nuostatus.

2. Ministerijos, apskričių valdytojai, miestų ir rajonų savivaldybės, nevalstybinės organizacijos, steigiantys globos namus, turi vadovautis šiuo nutarimu patvirtintais Senelių globos namų bendraisiais nuostatais bei Nevalstybinių vaikų globos namų bendraisiais nuostatais.

3. Pripažinti netekusiais galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. rugsėjo 25 d. nutarimu Nr. 704 „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymo įgyvendinimo tvarkos“ (Žin., 1992, Nr. 29-908) patvirtintus Prieglaudų nuostatus.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. kovo 14 d. nutarimu

Nr. 366

 

SENELIŲ GLOBOS NAMŲ BENDRIEJI NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Senelių globos namai (toliau vadinama – globos namai) yra socialinės globos įstaiga, skirta gyventi pensinio amžiaus asmenims bei I ir II grupių invalidams, kuriems būtina priežiūra ir slauga.

2. Globos namuose negali būti apgyvendinami 1 punkte nurodyti asmenys – psichikos invalidai.

3. Globos namų veikla grindžiama Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais bei poįstatyminiais aktais ir šiais nuostatais.

4. Globos namai steigiami specialiai šiam tikslui pastatytame arba pritaikytame pastate. Globos namų patalpos turi atitikti techninius, sanitarinius, higieninius, saugos darbe ir priešgaisrinės apsaugos reikalavimus.

5. Globos namai gali būti valstybiniai ir nevalstybiniai.

6. Valstybinius globos namus steigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, apskričių valdytojai bei miestų (rajonų) savivaldybės.

7. Nevalstybinius globos namus gali steigti visuomeninės organizacijos, labdaros fondai, religinės bendruomenės. Nevalstybiniai globos namai turi būti įregistruojami nustatytąja tvarka miesto (rajono) savivaldybėje, pateikus šiuos dokumentus:

7.1. paraišką įregistruoti globos namus, kurioje nurodoma:

7.1.1. globos namų steigėjas bei duomenys apie jo juridinį statusą;

7.1.2. globos namų pavadinimas;

7.1.3. globos namų adresas, telefono numeris;

7.1.4. globos namų vadovas (jo vardas, pavardė, išsimokslinimas);

7.1.5. globos namuose numatytas vietų skaičius;

7.2. patalpų, kuriose veiks globos namai, nuosavybę patvirtinančių dokumentų arba nuomos sutarčių nuorašus;

7.3. dokumentus, patvirtinančius, kad patalpos atitinka techninius, sanitarinius higieninius bei saugos darbe reikalavimams;

7.4. duomenis apie globos namų finansavimo šaltinį bei ilgalaikio finansavimo galimybę;

7.5. globos namų nuostatus.

8. Miesto (rajono) savivaldybė gali sudaryti su nevalstybinių globos namų steigėju bendros globos namų veiklos bei finansavimo sutartį.

9. Valstybiniai globos namai išlaikomi iš globos namų gyventojų mokesčių, Lietuvos valstybės biudžeto, savivaldybių biudžetų lėšų, labdaros (aukų) ir kitų teisėtai gautų lėšų. Nevalstybiniai globos namai išlaikomi iš globos namų gyventojų mokesčių, steigėjo lėšų, labdaros (aukų) ir kitų teisėtai gautų lėšų. Jeigu steigėjas yra sudaręs su miesto (rajono) savivaldybe bendros globos namų veiklos ir finansavimo sutartį, trūkstamos lėšos gali būti skiriamos iš Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybės biudžeto.

 

GLOBOS NAMŲ UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

10. Svarbiausieji globos namų uždaviniai – tenkinti psichologines, socialines, kultūrines ir dvasines kiekvieno jų gyventojo reikmes, sudaryti jiems tinkamas gyvenimo sąlygas, užtikrinti medicininį, materialinį ir buitinį aptarnavimą.

11. Globos namai, vykdydami jiems pavestus uždavinius:

11.1. priima gyventi pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą Apgyvendinimo socialinės globos įstaigose tvarką 1 punkte nurodytus asmenis ir organizuoja jų socialinę reabilitaciją;

11.2. organizuoja globos namų gyventojų materialinį bei buitinį aptarnavimą, suteikia jiems pagal nustatytąsias normas gyvenamąjį plotą ir reikiamą inventorių;

11.3. slaugo globos namų gyventojus, rūpinasi jų racionaliu, o prireikus – specialiu maitinimu, atsižvelgdami į gyventojų sveikatos būklę ir medikų rekomendacijas;

11.4. kartu su gydymo ir profilaktikos įstaigomis dispanserizuoja globos namų gyventojus, organizuoja jiems medikų konsultacijas, prireikus juos hospitalizuoja;

11.5. laikosi sanitarinio bei higieninio ir priešepideminio režimo, nustatytąja tvarka aprūpina globos namų gyventojus su negale kompensacine technika.

12. Globos namų gyventojų mitybos, medikamentų, drabužių, inventoriaus ir kitų jiems teikiamų paslaugų normas tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Sveikatos apsaugos ministerija.

 

GYVENIMO GLOBOS NAMUOSE TVARKA IR SĄLYGOS

 

13. Asmenys, nurodyti 1 punkte, į globos namus priimami gyventi nuolat arba laikinai.

14. Siuntimas į globos namus išduodamas pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą Apgyvendinimo socialinės globos įstaigose tvarką.

15. Globos namų administracija su kiekvienu globos namų gyventoju arba jam atstovaujančiu asmeniu pasirašo sutartį, kurioje abi šalys susitaria dėl pagrindinių įsipareigojimų viena kitos atžvilgiu bei šių įsipareigojimų vykdymo laiku.

16. Globos namuose gyvenantiems pensinio amžiaus asmenims pensijos mokamos remiantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais pensijų įstatymais, pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais.

17. Steigėjas nustato mokesčio už gyvenimą globos namuose vienam asmeniui dydį. Šis mokestis neturi būti didesnis už dvi bazines pensijas per mėnesį.

18. Mokestis už gyvenimą globos namuose neturi būti didesnis už 80 procentų asmens mėnesio pajamų tais atvejais, kai:

18.1. globos namų gyventojo pajamos yra mažesnės už mokestį, kurį nustato steigėjas už gyvenimą globos namuose,

18.2. globos namų gyventojas neturi artimųjų, kurie pagal įstatymą privalo ir gali jį išlaikyti,

18.3. globos namų gyventojas neturi turto, kuris galėtų garantuoti apmokėjimą už gyvenimą globos namuose.

19. Jeigu globos namų gyventojas neturi jokių pajamų ir jam negalima taikyti 18.2 ir 18.3 punktuose nurodytų sąlygų, visas jo gyvenimo globos namuose išlaidas dengia steigėjas.

20. Globos namų gyventojai gali laikinai išvykti iš globos namų pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą tvarką.

21. Globos namų gyventojų arba jų giminių prašymai perkelti į kitus globos namus sprendžiami abiejų globos namų administracijų tarpusavio susitarimu.

22. Globos namų gyventojo išvykimo iš globos namų nuolat gyventi savarankiškai klausimą sprendžia globos namų administracija, atsižvelgdama į tai, ar šis asmuo turės gyvenamąjį plotą, gyvenimo lėšų, ar pajėgs apsitarnauti, taip pat ar yra asmenų, įsipareigojančių jį prižiūrėti.

23. Globos namų gyventojui, išvykstančiam iš globos namų nuolat gyventi savarankiškai, išduodami dokumentai, sezonui pritaikyti drabužiai, avalynė, asmeniniai daiktai ir vertybės, saugotos globos namuose.

 

VADOVAVIMAS GLOBOS NAMAMS

 

24. Globos namų administracija yra globos namų vadovas, jo pavaduotojai ir struktūrinių padalinių vadovai.

25. Globos namų administracijos vadovą skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų globos namų steigėjas.

26. Globos namų etatus tvirtina globos namų steigėjas. Atlyginimai nustatomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais.

27. Globos namų administracija rūpinasi, kad:

27.1. racionaliai ir taupiai būtų naudojamos globos namams išlaikyti skirtos valstybės ir kitos lėšos, tinkamai saugomos materialinės vertybės;

27.2. globos namai būtų aprūpinti medžiagomis, inventoriumi, kuru, maisto produktais, drabužiais, avalyne ir visa tai būtų racionaliai naudojama;

27.3. būtų rekonstruojami, remontuojami (ir kapitališkai) pastatai, įrenginiai ir komunikacijos, prižiūrima teritorija;

27.4. būtų laikomasi priešgaisrinės apsaugos taisyklių ir saugos darbe normų.

28. Globos namų administracija tvarko globos namų gyventojų apskaitą ir medicininę dokumentaciją.

29. Globos namų administracija įstatymų nustatyta tvarka:

29.1. priima į darbą ir atleidžia iš darbo darbuotojus;

29.2. rūpinasi darbuotojų kvalifikacija ir profesionalumu;

29.3. tobulina globos namų darbo metodiką;

29.4. saugo ir gina globos namų gyventojų teises ir interesus.

 

GLOBOS NAMŲ REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

30. Globos namai reorganizuojami ir likviduojami steigėjo sprendimu.

31. Globos namų reorganizavimo ar likvidavimo atveju steigėjas prisiima atsakomybę už globos tęstinumą.

32. Nevalstybiniai globos namai likviduojami steigėjo iniciatyva, prieš 3 mėnesius raštu pranešus likvidavimo datą ir motyvus miesto (rajono) savivaldybei, įregistravusiai globos namus.

33. Jeigu nevalstybinių globos namų veikla grindžiama steigėjo ir miesto (rajono) savivaldybės sudaryta bendros globos namų veiklos ir finansavimo sutartimi, šių globos namų likvidavimo atveju likęs bendrai sukurtas globos namų turtas padalijamas sutartyje numatytomis sąlygomis.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. kovo 14 d. nutarimu

Nr. 366

 

NEVALSTYBINIŲ VAIKŲ GLOBOS NAMŲ BENDRIEJI NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Nevalstybiniai vaikų globos namai (toliau vadinama – globos namai) yra sudėtinė socialinės globos sistemos grandis.

2. Globos namuose įkurdinami našlaičiai ir likę be tėvų globos vaikai.

Našlaičiai yra vaikai, kurių abu tėvai mirę arba mirusi vieniša motina.

Likusiais be tėvų globos laikomi vaikai, likę be abiejų tėvų ar be vienišos motinos globos, kai iš jų atimamos tėvystės teisės, teismo sprendimu paimami vaikai neatėmus tėvystės teisių, kai tėvai pripažįstami nežinia kur esančiais arba neveiksniais, kai abu tėvai arba vienintelis iš turimų tėvų ilgai serga ir negali atlikti tėvų pareigų, yra įkalinimo vietoje arba suimti tardymo laikotarpiui.

Likusiu be tėvų globos vaikas laikomas ir tuo atveju, kai yra dokumentai, liudijantys, kad jis yra netekęs tik kurio nors vieno iš tėvų globos, o kitas iš tėvų (arba vienintelis iš turimų tėvų) ilgą laiką neišlaiko ir neauklėja savo vaiko, todėl vaikas savivaldybės sprendimu (potvarkiu) įkurdintas vaikų globos namuose arba jam nustatyta globa (rūpyba).

3. Globos namuose gali būti įkurdinami ir vaikai, laikinai likę be tėvų globos (abiem tėvams ar vieninteliam iš turimų tėvų susirgus), taip pat vaikai iš socialiai remtinų šeimų, kuriose neužtikrinamos tinkamos vaikų gyvenimo ir ugdymo sąlygos.

4. Globos namų veikla grindžiama Lietuvos Respublikos Konstitucija, Vaiko teisių deklaracija, konvencija dėl vaiko teisių, įstatymais bei poįstatyminiais aktais ir šiais nuostatais.

5. Kad globos namuose būtų laikomasi įstatymų, reglamentuojančių vaikų teisių apsaugą, užtikrina miestų (rajonų) savivaldybių vaikų teisių apsaugos tarnybos. Pedagogine bei metodine parama globos namų darbuotojams rūpinasi miestų (rajonų) švietimo skyriai.

 

GLOBOS NAMŲ STEIGIMAS

 

6. Globos namus Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali steigti Lietuvos Respublikoje įregistruotos nevalstybinės (visuomeninės, labdaros) vaikus globojančios organizacijos bei religinės bendruomenės.

7. Nevalstybinės organizacijos ir religinės bendruomenės, steigiančios globos namus, turi gauti miesto (rajono) savivaldybės, kurios teritorijoje steigiami globos namai, leidimą.

Globos namai turi būti įregistruoti miesto (rajono) savivaldybėje, pateikus šiuos dokumentus:

7.1. paraišką įregistruoti globos namus, kurioje nurodoma:

7.1.1. globos namų steigėjas bei duomenys apie jo juridinį statusą;

7.1.2. globos namų pavadinimas;

7.1.3. globos namų adresas, telefono numeris;

7.1.4. globos namų vadovas (jo vardas, pavardė, išsimokslinimas);

7.1.5. globos namuose numatytas vietų skaičius;

7.2. patalpų, kuriose veiks globos namai, nuosavybę patvirtinančių dokumentų arba nuomos sutarčių nuorašus;

7.3. dokumentus, patvirtinančius, kad patalpos atitinka techninius, sanitarinius higieninius bei saugos darbe reikalavimams;

7.4. duomenis apie globos namų finansavimo šaltinį bei ilgalaikio finansavimo galimybę;

7.5. globos namų nuostatus.

Miesto (rajono) savivaldybė gali sudaryti su globos namų steigėju bendros globos namų veiklos ir finansavimo sutartį.

8. Globos namai steigiami šiam tikslui pastatytame, įrengtame arba pritaikytame pastate su visais komunaliniais patogumais. Globos namų patalpos turi atitikti techninius, sanitarinius higieninius ir priešgaisrinės apsaugos reikalavimus.

 

GLOBOS NAMŲ FINANSAVIMAS

 

9. Globos namai išlaikomi iš steigėjo lėšų, juridinių ir fizinių asmenų aukų, labdaros.

10. Jeigu steigėjas yra sudaręs su miesto (rajono) savivaldybe bendros globos namų veiklos ir finansavimo sutartį, trūkstamos lėšos gali būti skiriamos iš savivaldybės biudžeto. Globos namų steigėjas iki ateinančiųjų metų biudžeto sudarymo pradžios pateikia miesto (rajono) savivaldybei paraišką dėl paramos ateinančiais kalendoriniais metais.

11. Miesto (rajono) savivaldybė numato lėšas globos namams remti ateinančiais finansiniais metais pagal valstybiniams atitinkamo tipo ir profilio vaikų globos namams taikomus finansavimo normatyvus bei šiuose nuostatuose nustatytą paramos dydį. Miesto (rajono) savivaldybė turi teisę tikrinti, ar teisingai naudojama finansinė parama.

12. Globos namuose gyvenančiam vienam vaikui remti skiriamų lėšų suma, įskaitant vaiko globos (rūpybos) pašalpą, turi būti lygi paprastųjų išlaidų (be kapitalinio remonto ir patalpų išlaikymo išlaidų) sumai, faktiškai skirtai vienam vaikui per praėjusius kalendorinius metus atitinkamo tipo ir profilio valstybiniuose vaikų globos namuose.

13. Finansinė parama iš biudžeto pervedama į globos namų biudžetinę sąskaitą ir naudojama įstatymo nustatyta tvarka.

 

VAIKŲ SIUNTIMAS Į GLOBOS NAMUS

 

14. Į globos namus pirmiausia siunčiami miesto (rajono) našlaičiai ir likę be tėvų globos vaikai miesto (rajono) savivaldybės sprendimu (potvarkiu), remiantis miesto (rajono) savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybos parengta medžiaga.

15. Broliai ir seserys į globos namus siunčiami kartu, išskyrus tuos atvejus, kai vaikai dėl medicininių arba kitų priežasčių turi būti skirtingose vietose.

16. Miesto (rajono) savivaldybė, siųsdama vaikus į globos namus, perduoda globos namų administracijai šiuos dokumentus:

16.1. vaiko gimimo liudijimą;

16.2. vaiko sveikatos pažymėjimą;

16.3. vaiko mokslo pažymėjimą (mokyklinio amžiaus vaikams);

16.4. dokumentus apie tėvus;

16.5. dokumentus apie brolius, seseris (jų buvimo vietą);

16.6. tėvų ir kitų asmenų palikto vaikams turto apyrašą ir duomenis apie asmenis, atsakingus už jo išsaugojimą;

16.7. vaiko pensijos knygelę (vaikams, kurie gauna našlaičio pašalpą);

16.8. vaiko taupomąją knygelę (jeigu vaikas ją turi);

16.9. teismo sprendimo dėl alimentų išieškojimo kopiją (jeigu šis sprendimas yra).

 

SVARBIAUSIEJI GLOBOS NAMŲ UŽDAVINIAI

 

17. Svarbiausieji globos namų uždaviniai yra šie:

17.1. sudaryti tinkamas gyvenimo ir ugdymo sąlygas našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams;

17.2. puoselėti globotinių dvasines ir fizines savybes, atsižvelgiant į jų sugebėjimus, sveikatos būklę;

17.3. rengti globotinius savarankiškai gyventi;

17.4. užtikrinti, kad globotiniai iki 16 metų mokytųsi bendrojo lavinimo mokykloje arba kitoje švietimo įstaigoje.

 

GLOBOS NAMŲ LIKVIDAVIMAS

 

18. Globos namai likviduojami steigėjo iniciatyva, prieš 3 mėnesius pranešus jų likvidavimo datą ir motyvus miesto (rajono) savivaldybei, įregistravusiai globos namus.

______________