LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ KLIENTŲ IDENTIFIKAVIMO TAISYKLIŲ

 

1998 m. spalio 30 d. Nr. 32

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti naują Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių redakciją.

2. Nustatyti, kad Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklės įsigalioja nuo 1999 m. sausio 1 d.

 

 

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS PIRMININKAS                                         V. PODERYS

 

 

Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų

klientų identifikavimo taisyklės

 

1. Viešosios apyvartos tarpininkai skirsto savo klientus, kurie, sudarydami sutartis, atsidaro ar yra atsidarę asmenines vertybinių popierių ar (ir) pinigų sąskaitas, pagal investitorių grupes, suteikdami jiems šiuos kodus:

1.1. finansų maklerio įmonės – 1;

1.2. kredito įstaigos:

1.2.1. centriniai bankai – 2;

1.2.2. komerciniai bankai – 3;

1.2.3. taupomieji bankai – 4;

1.2.4. kitos kredito įstaigos – 5;

1.3. draudimo įstaigos (išskyrus privalomą soc. draudimą) – 6;

1.4. pensijų fondai (ir privalomas soc. draudimas) – 7;

1.5. investicinės bendrovės (fondai) – 8;

1.6. fiziniai asmenys – 9;

1.7. kiti finansiniai tarpininkai – 10;

1.8. valstybės ir savivaldybės įmonės – 11;

1.9. valstybės valdymo institucijos – 12;

1.10. bendrovės, kuriose valstybės (savivaldybės) dalis įstatiniame (akciniame) kapitale sudaro daugiau kaip 50 procentų, – 13;

1.11. bendrovės, kuriose privataus kapitalo dalis įstatiniame (akciniame) kapitale sudaro daugiau kaip 50 procentų, – 14;

1.12. įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių (ūkinės bendrijos, komanditinės bendrovės, personalinės įmonės ir kitos), – 15;

1.13. nepelno organizacijos (viešosios įstaigos, asociacijos, labdaros ir paramos fondai) – 16;

1.14. kiti – 17.

2. Viešosios apyvartos tarpininkai vertybinių popierių ir pinigų apskaitoje kiekvienam klientui suteikia identifikavimo kodą:

2.1. Lietuvos Respublikos fiziniams asmenims (gyventojams) – investitorių grupės kodą bei asmens kodą;

2.2. Lietuvos Respublikos įmonėms – investitorių grupės kodą bei įmonių rejestro suteiktą įmonės kodą;

2.3. Lietuvos Respublikos įstaigoms ir organizacijoms – investitorių grupės kodą bei registro, kuriame atlikta įstaigos ar organizacijos teisinė registracija, suteiktą kodą;

2.4. užsienio valstybių fiziniams asmenims (ne Lietuvos Respublikos gyventojams) – pasaulio šalių ir teritorijų registro dviraidį kodą, investitorių grupės kodą bei asmens kodą. Jeigu asmens kodo nėra, – kitą asmenį identifikuojantį kodą (pvz., mokesčių mokėtojo kodą, paso numerį);

2.5. užsienio valstybių įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms – pasaulio šalių ir teritorijų registro dviraidį kodą, investitorių grupės kodą bei įmonės identifikavimo kodą, suteiktą pagal šalies, kurioje įmonė registruota, įstatymus.

3. Viešosios apyvartos tarpininkai, pateikiantys pavedimus Biržai pirkti ar parduoti vertybinius popierius, kiekvienam savo klientui gali suteikti papildomą identifikavimo kodą pagal savo pasirinktą klientų kodavimo sistemą. Šis kodas turi būti unikalus ir negali kisti priklausomai nuo pavedimo pateikimo laiko, eilės numerio ar kitų parametrų. Jeigu viešosios apyvartos tarpininkas pateikia pavedimus Biržai savo sąskaita, sau jis taip pat suteikia identifikavimo kodą.

4.       Viešosios apyvartos tarpininkai kiekvieną pirmadienį Vertybinių popierių komisijai privalo pateikti klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašus pagal 5 punkte nustatytus reikalavimus. Jeigu per ataskaitinę savaitę pakitimų sąrašuose neatsirado, vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas turi apie tai raštu, faksu ar elektroniniu paštu informuoti Komisiją. Tuo atveju, kai pirmadienis yra ne darbo diena, sąrašas turi būti pateiktas pirmąją po šios dienos darbo dieną.

5. Viešosios apyvartos tarpininkų klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašai turi būti pateikiami elektroninės duomenų bazės (dbf) pavidalu (jos struktūra pateikiama pirmame priede). Ši duomenų bazė turi būti formuojama kaupiamuoju būdu, t. y. klientai, uždarę savo vertybinių popierių ir (ar) pinigų sąskaitas ir nesinaudojantys viešosios apyvartos tarpininko paslaugomis, iš sąrašų gali būti išbraukiami ne anksčiau kaip po trejų metų, skaičiuojant nuo pinigų ir (ar) vertybinių popierių sąskaitų uždarymo momento. Jeigu viešosios apyvartos tarpininkas pagal 3 punkto reikalavimus yra suteikęs sau identifikavimo kodą, jis privalo pildyti visus duomenų bazės laukus.

6. Jeigu vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas sujungia kelių klientų pavedimų vykdymą, tai šiai klientų grupei jis turi suteikti grupės identifikavimo kodą. Šis kodas rašomas į duomenų bazės dešimtąjį lauką (GRUP). Taip pat vienuoliktame lauke (DALIS) turi būti nurodoma klientui tenkanti jungtinio pavedimo dalis, išreikšta procentais. Jeigu klientų pavedimai vykdomi skirtingose grupėse, tai klientų duomenų bazėje šis klientas paminimas tiek kartų, kiek yra grupių, kuriose jis dalyvauja.

7. Kiekvienai klientų grupei yra suteikiamas unikalus grupės identifikavimo kodas. Jeigu pasikeičia klientų grupės sudėtis ir (ar) jungtinio pavedimo dalis, tenkanti klientui, tai ši grupė laikoma nauja ir jai turi būti suteiktas naujas grupės identifikavimo kodas.

8.       Viešosios apyvartos tarpininkas, pristatęs visą klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašą pagal 5 punkto reikalavimus, toliau gali teikti tik šio sąrašo papildymus ir pakeitimus, tačiau Vertybinių popierių komisija bet kada gali pareikalauti pristatyti visą sąrašą.

_____________

 

1 priedas

 

Duomenų bazės struktūra

 

Eil.

Nr.

Lauko

pavadinimas

Lauko

tipas

Lauko

ilgis

Dešimtainės

ilgis

Lauko aprašymas

1.

DLCDK

N

4

0

Tarpininko CD dalyvio kodas

2

IGRUP

N

2

0

Investitoriaus grupės kodas

3

SALKOD

C

2

0

Šalies dviraidis kodas

4

SAPPVD

C

30

0

Kliento pavardė (įm. pavadinimas)

5

SAVVRD

C

30

0

Kliento vardas

6

ASN

C

11

0

Kliento kodas įmonės apskaitoje, išskyrus

 

 

 

 

 

investitoriaus grupės kodą

7

VPB_CD

N

12

0

Kliento kodas pavedime Biržai

8a

SAVADR1

C

32

0

Kliento adresas

8b

SAVADR2

C

32

0

Kliento adresas

9

SAVMST

C

32

0

Miestas ar rajonas, kuriame gyvena ar yra

 

 

 

 

 

registruotas klientas

10

GRUP

N

12

0

Klientų grupės kodas, jeigu Biržai

 

 

 

 

 

pateikiamas jungtinis pavedimas

11

DALIS

N

5

2

Jungtinio pavedimo dalis (procentais),

 

 

 

 

 

kuri priklauso klientui

______________