LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TABAKO IR JO GAMINIŲ VARTOJIMO ŽALOS ŽMONIŲ SVEIKATAI REKLAMOS NUOLATINĖS PROGRAMOS (VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONĖSE IR KITUR) TVIRTINIMO

 

1999 m. rugsėjo 30 d. Nr. 423

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1 straipsnio pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo 21 straipsniu įstatymo (Žin., 1996, Nr. 11-282; 1999, Nr. 50-1605) 1 straipsniu ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 29 d. nutarimą Nr. 1070 „Dėl įgaliojimų Sveikatos apsaugos ministerijai suteikimo“,

1. Tvirtinu pridedamą Tabako ir jo gaminių vartojimo žalos žmonių sveikatai reklamos nuolatinę programą (visuomenės informavimo priemonėse ir kitur).

2. Skiriu Visuomenės sveikatos ugdymo centro direktoriaus pavaduotoją D. Šulienę Tabako ir jo gaminių vartojimo žalos žmonių sveikatai reklamos nuolatinės programos (visuomenės informavimo priemonėse ir kitur) vadove.

3. Sudarau Tabako ir jo gaminių vartojimo žalos žmonių sveikatai reklamos nuolatinės programos (visuomenės informavimo priemonėse ir kitur) įgyvendinimo koordinavimo tarybą:

 

D. Šulienė

Visuomenės sveikatos ugdymo centro direktoriaus pavaduotoja (pirmininkė)

A. Goštautas

Kauno medicinos universiteto profesorius, Kardiologijos instituto Medicinos psichologijos ir sociologijos tyrimų laboratorijos vedėjas

V. Černiauskas

Lietuvos televizijos reklamos direktorius

Z. Javtokas

Visuomenės sveikatos ugdymo centro direktorius

G. Krivelienė

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė

A. Petrulis

Visuomenės sveikatos ugdymo centro direktoriaus pavaduotojas informacijai

R. Urbonavičiūtė

Studijos „Videogama“ videoprojektų vadovė.

4. Įsakymo vykdymo kontrolę pavedu viceministrui V. Kriauzai.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS Ministras                                                 Raimundas Alekna

______________


PATVIRTINTA

sveikatos apsaugos ministro

1999 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. 423

 

TABAKO IR JO GAMINIŲ VARTOJIMO ŽALOS ŽMONIŲ SVEIKATAI REKLAMOS NUOLATINĖ PROGRAMA (VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONĖSE IR KITUR)

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši programa pradedama įgyvendinti 1999 m. IV ketvirtį, baigiama – 2010 metų IV ketvirtį.

Už jos įgyvendinimą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Prie ministerijos sudaroma Programos vykdymo koordinavimo taryba (konsultacinis organas iš įvairių valstybinių tarnybų ir organizacijų, viešosios informacijos ir reklamos rengėjų bei platintojų). Sveikatos apsaugos ministerija organizuoja ir kontroliuoja programos įgyvendinimą, tvirtina Tarybos aprobuotus kasmetinius darbo planus. Programai įgyvendinti skirtas lėšas administruoja ir darbo sutartis su konkrečiais darbų vykdytojais sudaro Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliota institucija.

 

II. PROGRAMOS CHARAKTERISTIKA

 

2. Programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1 straipsnio pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo 21 straipsniu įstatymo (Žin., 1999, Nr. 50-1605) 1 straipsniu.

3. Tyrimų duomenimis, Lietuvoje rūko apie 53 procentai vyrų ir apie 16 procentų moterų. Aktyvi tabako gaminių reklama skatina rūkymą, ypač moterų ir jaunimo (tyrimų, atliktų Vilniuje ir Klaipėdoje duomenimis, yra bandę rūkyti apie 70-80 procentų devintų-vienuoliktų klasių moksleivių, o rūkančių jaunų moterų per ketverius metus padaugėjo net 5 kartus). Tabako vartojimas sukelia daugelį ligų, sąlygoja 20 procentų bendro mirtingumo. Per metus Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų (plaučių, burnos, ryklės, stemplės, gerklų ir kitos lokalizacijos vėžio, lėtinių apatinių kvėpavimo takų, širdies bei kraujagyslių ligų) miršta daugiau nei 7000 žmonių. Suformavus teisingą požiūrį į rūkymą, šių mirčių galima išvengti.

4. Tabako gaminių reklamos draudimas, visuomenės švietimas apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą žmonių sveikatai yra viena iš svarbiausių prevencinių visuomenės sveikatos stiprinimo priemonių.

5. Kadangi tabako gaminiuose esantis nikotinas sukelia priklausomybės sindromą (tokį stiprų kaip heroinas ir kokainas), o rūkyti pradeda vis jaunesni moksleiviai, viena iš svarbiausių rūkymo prevencijos darbo krypčių – siekti, kad jauni žmonės nepradėtų rūkyti. Informaciją apie rūkymo žalą sveikatai reikia pateikti mokykloje, nuo pirmos klasės.

6. Visuomenės informavimo priemonės (televizija – 34 proc., spauda – 19 proc., sveikatos mokymo leidiniai – 12 proc., radijas – 9 proc.) yra pagrindiniai gyventojų informacijos apie sveikatą šaltiniai (Suaugusiųjų Lietuvos gyventojų sveikatos žinių ir elgsenos tyrimas, 1997). Programa siekiama skatinti žmones nepradėti rūkyti, visuomenės informavimo priemonėmis skleisti informaciją apie rūkymo žalą sveikatai.

 

III. PROGRAMOS TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

 

7. Programos tikslas -informuoti visuomenę apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą sveikatai, keisti žmonių požiūrį į rūkymą.

8. Uždaviniai:

8.1. teikti visoms gyventojų grupėms prieinamą informaciją apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą sveikatai, valstybės ekonomikai ir aplinkai;

8.2. skatinti rūkančiuosius mesti rūkyti, populiarinti sveiką gyvenseną;

8.3. įvertinti programos priemonių efektyvumą.

9. Šia programa siekiama psichologiškai pagrįstai, diferencijuotai įvairioms gyventojų grupėms, naudojant reklamos būdus, pateikti informaciją apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą sveikatai (programos įgyvendinimo priemonės pateikiamos 1 priede).

Informacija, veikdama žmonių įsitikinimus ir elgesį, padės sumažinti rūkymo paplitimą, sergamumą ir mirtingumą nuo rūkymo sukeltų ligų.

Didžiausias dėmesys bus skiriamas jaunimui ir moterims.

 

IV. POVEIKIS

 

10. Šios programos įgyvendinimas suteiks daugiau informacijos apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą asmens ir visuomenės sveikatai, padės keisti žmonių požiūrį į rūkymą.

11. Tikimasi, kad įgyvendinant šią programą mažės tabako reklamose formuojamas rūkymo, kaip socialiai priimtino elgesio, įvaizdis. Bus kuriama aplinka, kurioje visuomenės švietimas apie tabako vartojimo žalą sulauks daug geresnių rezultatų, padės sumažinti pradedančiųjų rūkyti skaičių. Įgyvendinant šią programą bus surinkti tikslesni duomenys apie reklamos įtaką rūkymo plitimui, naudojamų reklamos metodų efektyvumą.

 

V. FINANSAVIMAS

 

12. Ši programa bus finansuojama iš Valstybinio sveikatos fondo lėšų (2 priedas). Savivaldybių sveikatos fondai, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, kitų ministerijų ir žinybų biudžetiniai asignavimai, privataus sektoriaus lėšos galėtų būti papildomu programos finansavimo šaltiniu. Šių lėšų dydžiai bus derinami sudarant ir tvirtinant konkrečius programos priemonių įgyvendinimo (metinius) planus.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Ši programa atitinka Lietuvos Respublikos Seimo 1999 01 05 rezoliucijoje „Dėl Lietuvos sveikatos politikos principų“ (Žin., 1999, Nr. 5-98) nustatytas prioritetines visuomenės sveikatos priežiūros kryptis – ypatingą dėmesį skirti visuomenės sveikatos stiprinimui, gerinant gyventojų informuotumą sveikatos klausimais, alkoholio, tabako ir narkotikų žalos sveikatai prevencijai.

______________


1 priedas

 

TABAKO IR JO GAMINIŲ VARTOJIMO ŽALOS ŽMONIŲ SVEIKATAI REKLAMOS NUOLATINĖS PROGRAMOS (VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONĖSE IR KITUR) ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

Priemonės pavadinimas

Įvykdymo terminas

Vykdytojai(pirmuoju nurodytas atsakingas vykdytojas)

1. Siekti, kad visoms gyventojų grupėms būtų pateikiama

informacija apie tabako ir jo gaminių vartojimo žalą sveikatai,

neigiamas pasekmes valstybės ekonomikai ir aplinkai:

 

1.1. rengti nerūkymo reklamos visuomenės informavimo priemonėmis įgyvendinimo strategijas

1999 ir 2001 metų IV ketvirčiai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Reklamos agentūros

Kauno medicinos universitetas

 

1.2. gaminti ir demonstruoti vaizdo produkciją

1999 metų IV ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Reklamos agentūros

Televizijos stotys

1.3. gaminti ir transliuoti garso produkciją

1999 metų IV ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Reklamos agentūros

Nacionalinio ir komercinio radijo stotys

 

1.4. rengti ir publikuoti straipsnius laikraščiuose ir žurnaluose

1999 metų IV ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Apskričių ir savivaldybių administracijos

Informacijos rengėjai ir platintojai

1.5. leisti leidinius visuomenei

1999 metų IV ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Kauno medicinos universitetas

1.6. rengti ir eksponuoti išorinės reklamos stendus

1999 metų IV ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Apskričių ir savivaldybių administracijos

Išorinės reklamos agentūros

1.7. organizuoti reklamines kampanijas, aiškinančias apie tabako gaminių vartojimo žalą sveikatai, skatinančias mesti rūkyti Lietuvos miestuose ir kaimuose

2000 metų II ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Apskričių ir savivaldybių administracijos

Reklamos agentūros

1.8. remti nerūkymo reklamą, organizuojant loterijas, viktorinas, kultūros ir sporto renginius konkursus,

2000 metų III ketvirtis

2010 metai

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

1.9. įgyvendinti moksleivių rūkymo žalos propagavimo programą (paprogramę moksleiviams apie rūkymo žalą)

1999 metų 1999 metų

Kauno medicinos universitetas

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Švietimo ir mokslo ministerija

1.10. populiarinti sveikatą stiprinančios aplinkos programų („Sveikas miestas“, „Sveikatą stiprinanti mokykla“, „Sveikatą stiprinanti ligoninė“, „Sveika darbo vieta“) rūkymo profilaktikos modulius

 

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

Švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigos

Kauno medicinos universitetas

Kauno ir Vilniaus sveiko miesto biurai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

 

2. Įvertinti programos priemonių efektyvumą

2001 ir 2010 metai

Kauno medicinos universitetas

Visuomenės sveikatos ugdymo centras

 

3. Riboti tabako gaminių pardavimo rėmimą ir reklamą

1999 metų IV ketvirtis

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie LRV

 

______________

 

 

 

 

2 priedas

 

TABAKO IR JO GAMINIŲ VARTOJIMO ŽALOS ŽMONIŲ SVEIKATAI REKLAMOS NUOLATINĖS PROGRAMOS (VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONĖSE IR KITUR) SĄMATA

 

Išlaidos

Bendras išlaidų poreikis pagal metus (tūkst. litų 1999 metų pradžios kainomis)

Iš viso

1999metai

2000 metai

2001 metai

2002 metai

2003 metai

2004 metai

2005 metai

2006 metai

2007 metai

2008 metai

2009 metai

2010 metai

Iš viso išlaidų

172,47

435,0

325,27

405,0

320

380

423

386

351

386,0

326

486,0

4395,74

Iš jų:

 

 

darbo užmokesčiui

26,05

59,0

48,05

51,0

44

49,0

71

50,0

47

50,0

45

78,0

618,1

socialiniam draudimui

7,82

17,7

14,42

15,3

12,2

14,7

21,3

15,0

14,1

15,0

13,5

23,4

185,44

kitoms išlaidoms

138,6

358,3

262,8

338,7

262,8

316,3

330,7

321,0

289,9

321,0

267,5

384,6

3592,2

 

______________