LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS,
LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS PROKURORAS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL NEATPAŽINTO LAVONO, NEŽINOMO LIGONIO AR NEŽINOMO VAIKO ASMENS TAPATYBĖS NUSTATYMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO
1999 m. gruodžio 29 d. Nr. 714/153/562
Vilnius
Siekdami gerinti neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir nežinomų vaikų asmens tapatybės nustatymo darbą,
1. Patvirtinti Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko asmens tapatybės nustatymo instrukciją (pridedama).
2. Vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių, departamentų bei tarnybų prie Vidaus reikalų ministerijos ir jų struktūrinių padalinių bei policijos įstaigų, Generalinės prokuratūros struktūrinių padalinių bei teritorinių prokuratūrų, Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos struktūros vykdomųjų subjektų ir Valstybinės teismo medicinos tarnybos struktūrinių padalinių vadovams pagal savo kompetenciją užtikrinti šio įsakymo vykdymą.
3. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos kriminalinės policijos Kriminalinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, Generalinės prokuratūros Kvotos ir tardymo kontrolės skyriui ir Valstybinės teismo medicinos tarnybos Specialiųjų ekspertizių skyriui kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.
PATVIRTINTA
vidaus reikalų ministro, generalinio prokuroro,
sveikatos apsaugos ministro
1999 12 29 įsakymu Nr. 714/153/562
NEATPAŽINTO LAVONO, NEŽINOMO LIGONIO AR NEŽINOMO VAIKO ASMENS TAPATYBĖS NUSTATYMO INSTRUKCIJA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši instrukcija reglamentuoja rasto neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko asmens tapatybės nustatymo tvarką.
2. Pagrindinės šios instrukcijos sąvokos:
2.1. neatpažintas lavonas – rastas žmogaus lavonas ar skeletas (lavono ar skeleto dalys) arba sveikatos priežiūros įstaigoje miręs ligonis, kurio asmens tapatybė nenustatyta ir nepatvirtinta objektyviais faktiniais bei kitais duomenimis;
2.2. nežinomas ligonis – rastas ligonis, kuris dėl sveikatos būklės negali suteikti apie save duomenų ir kurio asmens tapatybė nenustatyta ir nepatvirtinta objektyviais faktiniais bei kitais duomenimis;
2.3. nežinomas vaikas – rastas vaikas, kuris dėl amžiaus arba sveikatos būklės negali suteikti apie save duomenų ir kurio asmens tapatybė nenustatyta ir nepatvirtinta objektyviais faktiniais bei kitais duomenimis;
2.4. objektyvūs faktiniai duomenys – asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai, individualūs identifikaciniai duomenys;
3. Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko (toliau – neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis ar vaikas) asmens tapatybė nustatoma atliekant operatyvinius, procesinius veiksmus, panaudojant mokslines-technines, kriminalistines, teismo medicinos ir operatyvinės paieškos priemones bei metodus.
Asmens tapatybės nustatymo procese dalyvauja prokurorai (jei rastas neatpažintas lavonas), policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai, psichiatrai, kiti specialistai.
4. Policijos įstaigos budėtojas gautą fizinio ar juridinio asmens pareiškimą arba pranešimą apie rastą neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką registruoja pranešimų ir pareiškimų apie nusikaltimus registracijos žurnale, nedelsdamas informuoja policijos įstaigos vadovą arba jį pavaduojantį pareigūną, prokurorą (jei rastas neatpažintas lavonas) ir imasi šių neatidėliotinų veiksmų:
4.1. gavęs pranešimą apie rastą neatpažintą lavoną, organizuoja tardymo operatyvinės grupės, kuriai vadovauja prokuroras, pareigūnų ir teismo medicinos srities specialisto ar kitokio gydytojo išvykimą;
4.2. gavęs pranešimą apie rastą bejėgį nežinomą ligonį, organizuoja kriminalinės ar viešosios policijos pareigūno bei sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo išvykimą;
4.3. gavęs pranešimą apie rastą bejėgį nežinomą vaiką, organizuoja kriminalinės ir viešosios policijos (nepilnamečių reikalų inspekcijos) pareigūnų bei sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo išvykimą.
Kai rastas nežinomas ligonis ar vaikas nėra silpnas ir bejėgis, išvyksta policijos pareigūnas (-ai) ir pristato jį į sveikatos priežiūros, globos ar kitą socialines paslaugas teikiančią įstaigą.
5. Policijos įstaigos budėtojas informaciją apie rastą neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką skubiai perduoda į Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) viešosios policijos Operatyvaus valdymo tarnybos Budėtojų skyrių ir nedelsdamas informuoja policijos įstaigos kriminalinės policijos vadovą bei atliekantį asmens tapatybės nustatymo funkcijas kriminalinės policijos pareigūną, kurie atitinkamai asmeniškai atsako už šio darbo organizavimą bei konkrečių veiksmų vykdymą.
Policijos departamento viešosios policijos Operatyvaus valdymo tarnybos Budėtojų skyriaus pareigūnas (budėtojas) aplinkraščiu informuoja šalies policijos komisariatus ir Pasienio policijos departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Pasienio policijos departamentas) bei paskelbia informaciją paros įvykių ir nusikaltimų suvestinėje.
6. Jeigu nustatoma, kad rastas neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis ar vaikas nukentėjo nuo nusikaltimo arba tapo nusikaltimo auka, sprendžiamas baudžiamosios bylos iškėlimo klausimas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka. Šiuo atveju operatyvinės paieškos priemonės asmens tapatybei nustatyti vykdomos vadovaujant prokurorui, tardytojui ar kvotą atliekančiam pareigūnui Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
Kai nėra nusikaltimo požymių, kvotos organas savarankiškai atlieka operatyvinės paieškos priemones ir pradeda asmens tapatybės nustatymo bylą.
7. Radus neatpažintą lavoną šalies miesto, kuriame yra vyriausiasis policijos komisariatas, teritorijoje, teritorinės policijos įstaigos pareigūnai surinktą tyrimo medžiagą per parą pristato į prokuratūrą, o šios medžiagos kopiją pateikia miesto vyriausiajam policijos komisariatui.
Radus nežinomą ligonį ar vaiką šalies miesto, kuriame yra vyriausiasis policijos komisariatas, teritorijoje, teritorinės policijos įstaigos pareigūnai surinktą tyrimo medžiagą per parą pateikia miesto vyriausiajam policijos komisariatui.
8. Radus neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką Policijos departamento Transporto policijos tarnybos aptarnaujamoje teritorijoje, minėta tarnyba bei jos padaliniai vykdo asmens tapatybės nustatymo veiksmus ir raštu informuoja apie tai teritorinį policijos komisariatą (vyriausiąjį policijos komisariatą) bei teritorinę prokuratūrą (jei rastas neatpažintas lavonas).
9. Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko, rasto Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos aptarnaujamuose ir saugomuose objektuose arba Pasienio policijos departamento aptarnaujamoje teritorijoje, asmens tapatybę nustato teritorinis policijos komisariatas.
10. Policijos įstaigų kriminalinės policijos struktūrinių padalinių pareigūnai, nustatantys neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų asmens tapatybę, reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį:
10.1. sutikrina turimą informaciją apie neatpažintus lavonus su morgo duomenimis apie užregistruotų neatpažintų lavonų palaidojimo faktus ir apie sutikrinimo rezultatus surašo pažymą arba tarnybinį pranešimą.
Jeigu duomenys nesutampa, išsiaiškina bei nustato palaidoto neatpažinto lavono identifikacinius duomenis, palaidojimo priežastis. Nustatęs, jog neatlikta neatpažinto lavono apžiūra, informuoja apie tai prokurorą ir su juo sprendžia neatpažinto lavono ekshumacijos klausimą vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, taip pat nedelsdamas pradeda neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylą šioje instrukcijoje numatyta tvarka;
10.2. išsiaiškina, ar sveikatos priežiūros, globos, slaugos ir kitose socialines paslaugas teikiančiose įstaigose yra ligonių ar vaikų, kurių asmens tapatybė nenustatyta, ir apie atliktą darbą surašo pažymą arba tarnybinį pranešimą.
Jeigu nustato, kad yra toks ligonis ar vaikas, nedelsdamas pradeda nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybės nustatymo bylą šioje instrukcijoje nustatyta tvarka.
II. NEATIDĖLIOTINI VEIKSMAI NUSTATANT NEATPAŽINTO LAVONO ASMENS TAPATYBĘ
12. Dėl kiekvieno neatpažinto lavono radimo fakto Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka atliekama lavono ir įvykio vietos apžiūra.
Vadovaujantis tardymo operatyvinei grupei prokuroras organizuoja neatpažinto lavono ir įvykio vietos fotografavimą (panoraminį, mastelinį, atpažįstamąjį (signaletinį)) ir filmavimą, taip pat neatpažinto lavono daktiloskopavimą. Šiuos veiksmus įvykio vietoje atlieka tardymo operatyvinės grupės narys – kriminalistas ekspertas. Jis užpildo keturis daktiloskopinės kortelės egzempliorius (vienas egzempliorius kartu su medžiaga perduodami prokuratūrai, trys egzemplioriai – Policijos departamento kriminalinės policijos Kriminalistinių ekspertizių tarnybai (toliau – Kriminalistinių ekspertizių tarnyba)) ir nedelsdamas organizuoja lavono nuotraukų padarymą.
13. Dalyvaujant teismo medicinos ekspertui apžiūrimas neatpažintas lavonas ir nustatoma bei lavono ir įvykio vietos apžiūros protokole įrašoma: lytis, amžius, kūno sudėjimas, odos, akių ir plaukų spalva, kūno ir pėdų ilgis, galvos forma bei apimtis, ypatingos žymės ir jų išsidėstymas (tatuiruotės, randai, apgamai, karpos, operacijų žymės, amputuoti organai, sužalojimai, fiziniai trūkumai ir kt.), profesiniai ypatumai, dantų būklė, nurodant vainikėlius, protezus ir kt.
Aprašant drabužius fiksuojama: kokioje padėtyje jie yra ant lavono, rastų daiktų charakteristika, išoriniai drabužių pasikeitimai, audinys, spalva, piešinių pobūdis, modelis, dydis, fabriko ženklai bei žymos, drabužių užterštumas, kitos detalės. Taip pat aprašomi daiktai, rasti šalia lavono ir netoli nuo jo (raktai, mėnesiniai transporto priemonių bilietai, cigarečių pakeliai, maisto liekanos, gamybos ir kiti įrankiai, įvairūs popiergaliai ir kt.).
Jeigu lavonas supuvęs, suiręs arba likęs tik jo skeletas, būtina surasti, užfiksuoti ir paimti: drabužių bei avalynės liekanas (medžiaga, sagos, sagtys, dirželiai, užtrauktukai ir kt.), papuošalus (žiedai, apyrankės, auskarai ir kt.) ir asmeninius daiktus; plaukus, nagus, visus dantis, skeleto kaulus, iš jų ir smulkius kaulus (pirštų falangas, riešo, čiurnos), taip pat odos liekanas, kremzles ir kt.
14. Įvykio vietoje esantis kriminalinės policijos pareigūnas nedelsdamas nustato ir apklausia radusius neatpažintą lavoną asmenis, taip pat asmenis, kurie gali suteikti vertingos informacijos tyrimą atliekančioms teisėsaugos institucijoms, renka ir fiksuoja kitus duomenis, padedančius greitai nustatyti neatpažinto lavono asmens tapatybę.
15. Apžiūrėjus neatpažintą lavoną jo radimo vietoje, pagal įvykio vietos apžiūrai vadovaujančio teisėsaugos institucijos pareigūno nutarimą (1 priedas), kuriame pateikiami visi reikalingi nežinomam lavonui atpažinti klausimai, lavonas pristatomas į morgą teismo medicinos tyrimui.
Neatpažinto lavono pristatymą į morgą organizuoja tas policijos komisariatas, kurio aptarnaujamoje teritorijoje jis buvo rastas. Atsakingas už transportavimą pareigūnas užtikrina, kad nebūtų prarastos ar pamestos atskiros kūno dalys, padaryti papildomi sužalojimai bei užteršimai.
16. Kartu su neatpažintu lavonu į morgą pristatoma: prokuroro ar tardytojo nutarimas paskirti lavono teismo medicinos ekspertizę, įvykio vietos ir lavono apžiūros protokolo nuorašas, identifikacinių duomenų blankas (2 priedas) ir ligos istorija (kai lavonas siunčiamas iš sveikatos priežiūros įstaigos).
17. Jeigu neatpažinto lavono radimo vietoje nebuvo galimybių lavoną kokybiškai daktiloskopuoti, tai būtina padaryti morge. Lavonas morge daktiloskopuojamas ir antrą kartą fotografuojamas tik atitinkamai teismo medicinos ekspertui paruošus lavono veidą ir rankų pirštus.
Morge kriminalinės policijos pareigūnas, atliekantis neatpažintų lavonų asmens tapatybės nustatymą, kartu su teismo medicinos ekspertu atlieka drabužių audinių pavyzdžių poėmį, o kriminalistas ekspertas lavoną daktiloskopuoja (padaro keturis daktiloskopinės kortelės egzempliorius) ir antrą kartą jį fotografuoja pagal atpažįstamosios fotografijos taisykles.
Morge skrodžiant neatpažintą lavoną su smurto žymėmis dalyvauja prokuroras ar kitas bylą tiriantis pareigūnas.
18. Palaikų ištyrimo dieną teismo medicinos ekspertas užpildo ir išsiunčia šiuos dokumentus:
18.1. teritoriniam policijos komisariatui:
19. Tirdamas neatpažintą lavoną, teismo medicinos ekspertas privalo:
19.4. detaliai aprašyti ir nufotografuoti individualius ypatumus (tatuiruotes, įgimtas dėmes, amputuotus organus, randus ir kt.);
19.6. smulkiai aprašyti ir standartinėje identifikacinių duomenų blanko schemoje pažymėti dantų būklę;
19.7. paimti plaukų iš penkių galvos sričių; išdžiovinti paimtą kraują ant medvilninės 5x5 cm dydžio audinio atraižos (kraujo dėmė turi būti 2,5–3 cm skersmens), greta paliekant švaraus audinio plotą kontroliniams tyrimams; kai kraujo nėra, paimti vieną iš ilgųjų kaulų ir po 5 g mažiausiai supuvusių audinių iš 4–5 skirtingų vietų, supakuoti į atskirus polietileno maišelius, užšaldyti ir užšaldytus pristatyti į DNR laboratoriją genotipui nustatyti;
20. Teismo medicinos ekspertas, gavęs visus laboratorinių (osteologijos, DNR ir kt.) tyrimų duomenis, galutinai užpildo identifikacinių duomenų blanką (tris egzempliorius). Vienas identifikacinių duomenų blanko egzempliorius išsiunčiamas į teritorinę policijos įstaigą, antras perduodamas į Valstybinės teismo medicinos tarnybos skyriaus archyvą, trečias – į Valstybinės teismo medicinos tarnybos centrinę įstaigą.
21. Neatpažinto mirusiojo teismo medicinos ekspertizės aktas surašomas trimis egzemplioriais: pirmasis egzempliorius – teisėsaugos institucijai, siuntusiai mirusiojo lavoną ekspertizei atlikti; antrasis egzempliorius – teritorinei policijos įstaigai išsiunčiamas kartu su identifikacinių duomenų blanku (į neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylą); trečiasis egzempliorius – Valstybinės teismo medicinos tarnybos skyriaus archyvui kartu su identifikacinių duomenų blanku ir išsiųstų pranešimų kopijomis.
22. Duomenys apie palaidotus neatpažintus asmenis registruojami Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertinio skyriaus atskirame žurnale. Neatpažintų mirusiųjų sąrašas, kuriame nurodoma palaikų palaidojimo laikas ir vieta, ir identifikacinių duomenų blankų kopijos kiekvieno mėnesio 1 dieną perduodamos į Valstybinės teismo medicinos tarnybos centrinę įstaigą.
23. Jeigu į teismo medicinos arba sveikatos priežiūros įstaigos patologinės anatomijos morgą pristatytas lavonas su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu, tačiau išaiškėja, jog tai suklastotas dokumentas arba pagrobtas, pavogtas ar pamestas kito asmens dokumentas, teismo medicinos morgo vedėjas ar sveikatos priežiūros įstaigos patologinės anatomijos skyriaus vedėjas arba įstaigos vadovas, kurių dispozicijoje yra mirusiojo palaikai, skubiai raštu informuoja teritorinę policijos įstaigą apie neatpažintą lavoną, o policijos pareigūnai, prokuroras ir teismo medicinos ekspertas atlieka visus šioje instrukcijoje numatytus veiksmus nežinomo lavono asmens tapatybei nustatyti.
24. Iki baudžiamosios bylos iškėlimo arba nutarimo atsisakyti kelti baudžiamąją bylą priėmimo kriminalinės policijos pareigūnas, bendradarbiaudamas su prokuroru, tardytoju ar kvotą atliekančiu pareigūnu, atlieka visus neatidėliotinus veiksmus asmens tapatybei nustatyti, renka bei analizuoja medžiagą asmens tapatybės nustatymo bylai pradėti ir privalo:
24.1. informuoti savo ir kitų policijos įstaigų pareigūnus apie rastą neatpažintą lavoną ir supažindinti juos su lavono žodiniu atvaizdu bei fotografijomis;
24.2. patikrinti gautus pareiškimus ir pranešimus apie ieškomus nusikaltėlius ir dingusius be žinios asmenis (toliau – ieškomi asmenys) ir palyginti ieškomų asmenų žodinį atvaizdą su neatpažinto lavono žymėmis ir fotografijomis;
24.3. išsiųsti tris daktiloskopinės kortelės egzempliorius su lydraščiu (vienas egzempliorius pasilieka Kriminalistinių ekspertizių tarnyboje, antras ir trečias egzemplioriai grąžinami policijos įstaigai su žyma apie patikrinimo rezultatus ir saugomi neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo byloje) patikrinti pirštų atspaudus Kriminalistinių ekspertizių tarnybos duomenų bazėje;
24.4. išanalizuoti gautą neatpažinto lavono teismo medicinos ekspertizės aktą bei identifikacinius duomenis, patikslinti duomenis apie mirusiojo susirgimus ir darytas operacijas, jų laiką bei pobūdį, lūžimų ir kitų sužalojimų atsiradimo mechanizmą, dantų protezų, plombų pagaminimo laiką, būdą ir galimą vietą, spėjamą profesiją, taip pat kitą informaciją, padedančią nustatyti asmens tapatybę;
24.5. rinkti duomenis apie neatpažinto lavono išorės, drabužių ir daiktų požymius ir užpildyti lavono atpažinimo kortelę (3 priedas) vartojant kriminalistikos terminus;
25. Kai radus neatpažintą lavoną iškeliama baudžiamoji byla dėl neišaiškinto nusikaltimo, pradedama neišaiškinto nusikaltimo operatyvinės paieškos byla, kurioje kaupiama visa surinkta tyrimo medžiaga.
Jeigu jau buvo pradėta neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo byla, ji pridedama prie neišaiškinto nusikaltimo operatyvinės paieškos bylos ir apie tai per penkias dienas raštu informuojamas Informatikos ir ryšių departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Informatikos ir ryšių departamentas).
Policijos veiklos teisėtumo kontrolę vykdančio prokuroro reikalavimu kriminalinės policijos pareigūnas surašo pažymą apie atliktus viešo pobūdžio veiksmus nustatant neatpažinto lavono asmens tapatybę ir pateikia ją prokurorui.
26. Proceso, teismo medicinos ir kitų dokumentų originalai, neatpažinto lavono drabužių audinių pavyzdžių kortelė ir fotografijos, padarytos įvykio vietoje ir morge, pridedamos prie baudžiamosios bylos, o atsisakius kelti baudžiamąją bylą – prie šios medžiagos, kuri priėmus nutarimą atsisakyti kelti baudžiamąją bylą pridedama prie neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylos.
27. Neatpažinto lavono drabužiai saugomi morge dešimt dienų. Per tą laiką (iki dešimties dienų) prokuroras, tiriantis baudžiamąją bylą, ar policijos įstaigos kriminalinės policijos pareigūnas, tiriantis asmens tapatybės nustatymo bylą, privalo drabužius iš morgo atsiimti.
Atlikus būtinus tyrimus (kraujo, mikrodalelių ir kt.), reikalingi lavonui atpažinti drabužiai, daiktai, pinigai bei kitos vertybės dezinfekuojami ir atiduodami atitinkamai į prokuratūros ar policijos įstaigos daiktinių įrodymų saugyklą arba buhalteriją ir saugomi tol, kol priimamas procesinis sprendimas.
Atpažinti būtina pateikti švarius drabužius. Jeigu rasti ir paimti drabužiai labai purvini ir ši aplinkybė gali trukdyti atpažinti lavoną, juos galima atiduoti valyti ar skalbti į cheminio drabužių valymo punktą arba skalbyklą. Drabužių valymo ar skalbimo išlaidas apmoka tirianti bylą prokuratūra ar policijos įstaiga.
28. Morge neatpažintas lavonas laikomas 30 dienų. Po šio termino morgo vedėjas, privalomai suderinęs raštu su prokuroru, tardytoju ar policijos įstaigos vadovu, sprendžia klausimą dėl neatpažinto lavono palaidojimo.
29. Esant raštiškam ekspertizę skyrusios teisėsaugos institucijos nurodymui, prieš laidojant neatpažintą lavoną, teismo medicinos ekspertas paima kaukolę ir ją persiunčia į Valstybinės teismo medicinos tarnybos osteologijos laboratoriją.
30. Laidoti neatpažintą lavoną leidžia raštišku sutikimu prokuroras, tardytojas ar policijos įstaigos vadovas tik tada, kai būna užfiksuoti ir dokumentuoti visi reikalingi nežinomam lavonui atpažinti duomenys (padarytos kokybiškos daktiloskopinės kortelės ir fotografijos, galutinai užpildytas identifikacinių duomenų blankas, paimti visi teismo medicinos ekspertizei daryti būtini objektai ir pan.).
Neatpažintas lavonas laidojamas kapinėse, specialiai tam skirtoje vietoje, suderinus su savivaldybėmis ir dalyvaujant kriminalinės policijos pareigūnui, tiriančiam neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylą. Palaidojus neatpažintą lavoną, kapinių administracijos atstovas surašo aktą (du egzempliorius), kuriame nurodo lavono lytį, apytikslį amžių, radimo laiką, vietą, palaidojimo tikslų laiką, vietą, sklypo ir kapo numerius, medicininio mirties liudijimo registracijos numerį.
Aktą pasirašo dalyvavę laidojant neatpažintą lavoną asmenys. Pirmasis akto egzempliorius pridedamas prie baudžiamosios bylos arba neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylos, antrasis egzempliorius saugomas kapinių administracijos apskaitos dokumentuose.
Neatpažinto lavono palaidojimo vietoje (ant kapo) pritvirtinama lentelė, kurioje nurodomi sklypo, kapo bei lavono registracijos numeriai ir palaidojimo data.
III. NEATIDĖLIOTINI VEIKSMAI NUSTATANT NEŽINOMO LIGONIO AR VAIKO ASMENS TAPATYBĘ
31. Sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojai, radę nežinomą ligonį ar vaiką arba priėmę nežinomą ligonį ar vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą, privalo apie tai pranešti policijos komisariatui, kurio teritorijoje jis rastas arba yra sveikatos priežiūros įstaiga.
32. Atvykęs į vietą, kurioje yra rastas nežinomas ligonis ar vaikas, arba nežinomo ligonio ar vaiko pristatymo į policijos įstaigą atveju policijos pareigūnas (-ai) privalo:
32.1. apžiūrėti nežinomą ligonį ar vaiką ir ligonio ar vaiko drabužius bei daiktus. Jei rastas bejėgis nežinomas ligonis ar vaikas, kartu su sveikatos priežiūros įstaigos darbuotoju apžiūrėti nežinomą ligonį ar vaiką ir ligonio ar vaiko drabužius bei daiktus;
32.2. esant nusikaltimo požymiams, informuoti policijos komisariato budėtoją dėl tardymo operatyvinės grupės atvykimo į vietą, kurioje yra rastas nežinomas ligonis ar vaikas su smurto žymėmis, taip pat užtikrinti įvykio vietos apsaugą iki tardymo operatyvinės grupės atvykimo. Kai nežinomas ligonis ar vaikas rastas su smurto žymėmis, įvykio vietos bei ligonio ar vaiko apžiūrą ir kitus procesinius bei operatyvinius veiksmus atlieka tardymo operatyvinės grupės nariai;
32.4. nustatyti nežinomo ligonio ar vaiko atsiradimo, buvimo ir elgesio toje ar kitoje vietovėje aplinkybes;
32.6. pristatyti nežinomą ligonį ar vaiką iki 3 metų amžiaus į sveikatos priežiūros įstaigą kartu su aktu (5 priedas) dėl nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko priėmimo ir perdavimo ir identifikacinių duomenų blanku, kurį ligonio ar vaiko medicininės apžiūros metu užpildo gydytojas;
32.7. pristatyti vyresnį nei 3 metų amžiaus nežinomą vaiką į Policijos departamento Savivaldybių policijos tarnybos Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centrą (toliau – Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centras) kartu su nutarimu (6 priedas) dėl nežinomo vaiko pristatymo į minėtą policijos įstaigą, nežinomo vaiko priėmimo ir perdavimo aktu bei identifikacinių duomenų blanku, kurį vaiko medicininės apžiūros metu užpildo gydytojas.
33. Priėmęs vyresnį nei 3 metų amžiaus nežinomą vaiką, Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centro vadovas ar kitas atsakingas darbuotojas užtikrina nežinomo vaiko medicininės apžiūros organizavimą. Tik po medicininės apžiūros nežinomas vaikas paliekamas šioje įstaigoje arba sprendžiamas klausimas dėl jo perdavimo atitinkamai sveikatos priežiūros įstaigai ir atliekami tolesni veiksmai nustatant jo asmens tapatybę.
34. Priėmę nežinomą vaiką, Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centro darbuotojai imasi neatidėliotinų veiksmų jo asmens tapatybei nustatyti. Surinktą medžiagą jie perduoda teritorinei policijos įstaigai ir kartu su kriminalinės policijos pareigūnu numato tolesnius veiksmus nežinomo vaiko asmens tapatybei nustatyti.
35. Kriminalinės policijos pareigūnas atlieka šiuos neatidėliotinus nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybės nustatymo veiksmus:
35.1. nufotografuoja rastą nežinomą ligonį ar vaiką pagal atpažįstamosios (signaletinės) fotografijos taisykles įvykio vietoje, sveikatos priežiūros arba policijos įstaigoje, organizuoja nuotraukų padarymą, taip pat daktiloskopuoja rastą nežinomą ligonį;
35.2. informuoja savo ir kitų policijos įstaigų pareigūnus apie rastą nežinomą ligonį ar vaiką, supažindina juos su nežinomo ligonio ar vaiko žodiniu atvaizdu ir fotografijomis;
35.3. patikrina nežinomo ligonio ar vaiko duomenis policijos įstaigos įskaitose, pranešimų ir pareiškimų apie nusikaltimus registracijos žurnale, centralizuotoje ieškomų asmenų įskaitoje. Nustato, ar nėra išėjusių suaugusių asmenų ar vaikų iš sveikatos priežiūros, globos, slaugos ir kitų socialines paslaugas teikiančių įstaigų ir negrįžusių į jas;
IV. TOLESNI VEIKSMAI IR JŲ ATLIKIMO TAKTIKA NUSTATANT NEATPAŽINTO LAVONO, NEŽINOMO LIGONIO AR VAIKO ASMENS TAPATYBĘ
36. Jeigu atlikus neatidėliotinus operatyvinės paieškos veiksmus neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybė nenustatyta, kriminalinės policijos pareigūnas ne vėliau kaip per tris dienas nuo jo radimo priima nutarimą (7 priedas), pradeda asmens tapatybės nustatymo bylą (8 priedas) ir užregistruoja ją paieškos ir asmens tapatybės nustatymo bylų registracijos žurnale (9 priedas).
37. Asmens tapatybės nustatymo bylose renkama ir kaupiama ši medžiaga:
37.1. byloje dėl neatpažinto lavono:
37.1.6. lavono teismo medicinos ekspertizės akto (teismo medicinos eksperto tyrimo išvada) nuorašas;
37.2. byloje dėl nežinomo ligonio ar vaiko:
37.2.8. kitų buvusių pas nežinomą ligonį ar vaiką dokumentų ir daiktų aprašymas, pažyma apie daiktų saugojimo vietą;
37.2.10. nutarimo dėl nežinomo vaiko pristatymo į Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centrą nuorašas;
38. Pradėjęs neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybės nustatymo bylą, kriminalinės policijos pareigūnas:
38.1. patikrina policijos įstaigoje gautus pareiškimus ir pranešimus apie ieškomus asmenis ir sulygina jų žymių bei drabužių aprašymus su neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko žymėmis bei drabužiais ir surašo pažymą apie patikrinimo rezultatus;
38.2. išsiunčia neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko atpažinimo kortelę į Informatikos ir ryšių departamentą;
38.3. išsiaiškina, kokie fiziniai ar juridiniai asmenys galėtų padėti nustatyti neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybę;
38.5. išsiunčia numeruotų bei su ypatingai būdingais požymiais daiktų informacines paieškos korteles į Informatikos ir ryšių departamentą;
39. Atsižvelgdamas į surinktą medžiagą, kriminalinės policijos pareigūnas parengia 3 mėn. priemonių planą, kuriame numato:
39.1. patikrinti neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko turimus duomenis miesto (rajono) sveikatos priežiūros, globos, slaugos ir kitose socialines paslaugas teikiančiose įstaigose;
39.2. nuolat analizuoti informacinius pranešimus apie ieškomus asmenis, taip pat apie išėjusius ar pabėgusius iš namų, sveikatos priežiūros ar kitų įstaigų bei vietų ligonius ir vaikus, pagrobtus vaikus, kurių ieško šalies bei užsienio valstybių policijos įstaigos;
39.3. nustatyti asmenis, kurie gali suteikti informacijos ir padėti nustatyti neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybę;
39.4. esant reikalui, pateikti duomenis apie neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką Policijos departamento kriminalinės policijos Kriminalinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (toliau – Kriminalinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) dėl informacijos paskelbimo kriminalinės informacijos biuletenyje ir plakatų parengimo;
40. Jeigu rastas neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis ar vaikas išsiskiria savo rasiniais ar nacionaliniais ypatumais, šalia jo ar pas jį rasti ir paimti ypatingi daiktai bei drabužiai arba vietovė, kurioje jis rastas, yra šalia geležinkelio, autostrados, vandens, oro trasos su stotimis arba kitų transporto magistralių, galima daryti prielaidą, kad jis atvyko arba buvo atgabentas iš užsienio valstybės.
41. Planuojamų atlikti priemonių metu skelbiant informaciją apie neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką Interpolo kanalais, Interpolo Lietuvos nacionaliniam biurui pateikiami du neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko nuotraukos egzemplioriai, daktiloskopinė kortelė ir kokybiška jos kopija (skelbiant informaciją apie neatpažintą lavoną ar nežinomą ligonį), kitų susijusių objektų nuotraukos ir šie duomenys:
41.1. dėl neatpažinto lavono:
41.1.7. aprašymas (kaip galima išsamesnis):
41.2. dėl nežinomo ligonio ar vaiko:
41.2.6. aprašymas (kaip galima išsamesnis):
42. Įvykdžius suplanuotas 3 mėn. priemones ir atsižvelgiant į gautus duomenis bei rezultatus, numatomos atitinkamos papildomos priemonės ir surašomas 9 mėn. darbo planas, kuris atnaujinamas kas 12 mėn. numatant atlikti papildomas priemones.
43. Jeigu nustatant asmens tapatybę gauta duomenų, kad neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis ar vaikas gali būti konkretus ieškomas asmuo, nedelsiant organizuojamas jo atpažinimas.
44. Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko parodymas atpažinti organizuojamas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka.
Atpažinti pateikiami: lavonas (jeigu lavonas palaidotas – fotonuotraukos), ligonis ar vaikas arba jų fotonuotraukos, taip pat jų drabužiai ar drabužių audinių pavyzdžiai ir kiti daiktai.
45. Tais atvejais, kai asmens tapatybei nustatyti objektyvių duomenų nepakanka (lavonas apipuvęs, supuvęs, apdegęs, suiręs, mumifikavosi ir kt.), atliekamas asmens identifikavimas (lyginamasis tyrimas). Specialius lavono arba jo palaikų tyrimus atlieka teismo medicinos ekspertai, o pėdsakų ir kitų objektų – Kriminalistinių ekspertizių tarnyba.
46. Neatpažinto lavono identifikavimo medžiaga yra ši:
46.1. neatpažinto lavono fotonuotraukos, daktiloskopinės kortelės, kaukolė ir kiti skeleto kaulai, dantys, vainikėliai, protezai, drabužiai, plaukai, kraujo pavyzdžiai, mikrodalelės, lavono radimo vietoje paimti daiktai ir dokumentai;
46.2. ieškomo asmens įvairios fotonuotraukos, rentgenogramos, ligos istorijos, ambulatorinės ir stomatologinės kortelės, kiti duomenys, objektyviai fiksuojantys žmogaus individualius ypatumus: plaukai, drabužiai, rašysenos pavyzdžiai ir pirštų atspaudai, paimti jo gyvenamojoje, darbo ar kitose vietose;
47. Nustatydamas neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybę, kriminalinės policijos pareigūnas glaudžiai bendradarbiauja su kitais vidaus reikalų sistemos padaliniais, teismo medicinos ir sveikatos priežiūros įstaigomis bei teisėsaugos institucijomis ir panaudoja jų pajėgas, priemones ir metodus, taip pat panaudoja žiniasklaidos priemonių galimybes.
48. Nustatęs neatpažinto lavono asmens tapatybę, kriminalinės policijos pareigūnas nedelsdamas ieško artimojo (-ųjų) giminaičio (-ių) (tėvų, vaikų, tikrojo brolio, sesers, senolių, vaikaičio ar sutuoktinio) ir apie tai praneša jam (jiems), taip pat raštu informuoja morgą, kurio darbuotojai padaro atitinkamus įrašus teismo medicinos lavonų tyrimo aktų registracijos žurnale.
Pranešimo apie asmens tapatybės nustatymą kopija pridedama prie neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylos.
49. Nustačius neatpažinto lavono asmens tapatybę, kai nėra jo artimųjų giminaičių, kitų asmenų ar organizacijų, galinčių apmokėti laidojimo išlaidas, arba jiems atsisakius atsiimti lavoną iš morgo, lavonas laidojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
50. Nustatęs nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybę, kriminalinės policijos pareigūnas nedelsdamas suranda ką nors iš artimųjų giminaičių ir apie tai praneša jiems, taip pat informuoja atitinkamos (ten, kur yra ligonis ar vaikas) įstaigos darbuotojus.
51. Jeigu nežinomas ligonis ar vaikas jo asmens tapatybės nustatymo metu mirė, tolesni veiksmai vykdomi neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo numatyta šioje instrukcijoje tvarka, turima tyrimo medžiaga (byla) pridedama prie pradedamos neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo bylos ir per penkias dienas informuojamas Informatikos ir ryšių departamentas.
52. Neatpažinto lavono asmens tapatybės nustatymo byla nutraukiama:
53. Nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybės nustatymo byla nutraukiama:
54. Asmens tapatybės nustatymo byla nutraukiama motyvuotu nutarimu (10 priedas), kurį tvirtina policijos įstaigos vadovas. Nutarimas surašomas trimis egzemplioriais: pirmasis egzempliorius saugomas byloje, antrasis išsiunčiamas į Informatikos ir ryšių departamentą, trečiasis – į Kriminalistinių ekspertizių tarnybą. Jei informacija apie neatpažintą lavoną, nežinomą ligonį ar vaiką buvo skelbiama Interpolo kanalais, nutarimo kopija išsiunčiama į Interpolo Lietuvos nacionalinį biurą.
Apie asmens tapatybės nustatymo bylos nutraukimą pažymima paieškos ir asmens tapatybės nustatymo bylų registracijos žurnale.
55. Policijos veiklos teisėtumo kontrolę vykdančio prokuroro reikalavimu asmens tapatybės nustatymo byla arba pažyma (kai asmens tapatybės nustatymo byla pridedama prie neišaiškinto nusikaltimo operatyvinės paieškos bylos) apie atliktus viešo pobūdžio veiksmus nustatant neatpažinto lavono asmens tapatybę pateikiama jam susipažinti.
V. NEATPAŽINTŲ LAVONŲ, NEŽINOMŲ LIGONIŲ IR VAIKŲ ĮSKAITA
56. Neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko atpažinimo kortelę užpildo kriminalinės policijos pareigūnas, atliekantis neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų asmens tapatybės nustatymo funkcijas.
Atpažinimo kortelė pildoma vadovaujantis metodinių nurodymų (11 priedas) reikalavimais.
Kokybiškai užpildytą atpažinimo kortelę kriminalinės policijos pareigūnas ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko radimo dienos išsiunčia į Informatikos ir ryšių departamentą.
57. Informatikos ir ryšių departamentas:
57.1. tvarko neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų centralizuotą įskaitą (pagal atpažinimo korteles), kontroliuoja atpažinimo kortelių užpildymo kokybę. Klaidingai ir nekokybiškai užpildyta ar įforminta atpažinimo kortelė (pavyzdžiui, nėra išsiuntimo registracijos numerio, nekokybiškos fotonuotraukos ir kt.) grąžinama policijos įstaigai. Per penkias dienas nuo grąžinimo dienos policijos įstaigos kriminalinės policijos pareigūnas privalo pakartotinai kokybiškai užpildyti ar papildomai kokybiškai įforminti atpažinimo kortelę ir išsiųsti ją į Informatikos ir ryšių departamentą;
57.2. tikrina neatpažintus lavonus, nežinomus ligonius ir vaikus ieškomų asmenų centralizuotoje duomenų bazėje ir raštu informuoja policijos įstaigą apie patikrinimo rezultatus;
57.3. teikia analitinę ir informacinę pagalbą neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų asmens tapatybės nustatymo klausimais;
58. Informatikos ir ryšių departamentas, gavęs policijos įstaigos vadovo patvirtintą nutarimą nutraukti asmens tapatybės nustatymo bylą nustačius lavono, ligonio ar vaiko asmens tapatybę, padaro atitinkamą žymą centralizuotoje įskaitoje, išima iš kartotekos atpažinimo kortelę ir saugo ją penkerius metus. Po penkerių metų atpažinimo kortelė sunaikinama.
59. Kriminalistinių ekspertizių tarnyba, gavusi policijos įstaigos vadovo patvirtintą nutarimą nutraukti asmens tapatybės nustatymo bylą nustačius lavono ar ligonio asmens tapatybę, padaro atitinkamą žymą centralizuotoje daktiloskopinių kortelių įskaitoje, išima iš kartotekos daktiloskopinę kortelę ir saugo ją penkerius metus. Po penkerių metų daktiloskopinė kortelė sunaikinama.
60. Nenustačius lavono, ligonio ar vaiko asmens tapatybės, neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko asmens tapatybės nustatymo byla nutraukiama suėjus penkeriems metams nuo bylos pradėjimo, o atpažinimo ir daktiloskopinė kortelės atitinkamai saugomos Informatikos ir ryšių departamente bei Kriminalistinių ekspertizių tarnyboje penkiolika metų. Po penkiolikos metų atpažinimo ir daktiloskopinė kortelės sunaikinamos.
61. Nutrauktos asmens tapatybės nustatymo bylos nustačius lavono, ligonio ir vaiko asmens tapatybę saugomos policijos įstaigose penkerius metus, o nutrauktos neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų asmens tapatybės nustatymo bylos saugomos policijos įstaigose penkiolika metų. Po šių terminų asmens tapatybės nustatymo bylos sunaikinamos.
1 priedas
_______________________ N U T A R I M A S
(prokuratūros, policijos įstaiga) 20 ..... m. .................. d.
(vieta)
Paskirti lavono teismo medicinos ekspertizę
______________________________ prokuroras (tardytojas) ________________________ ,
apžiūrėjęs įvykio vietą ir pil. ___________________________________________________
(nurodyti vardą, paavardę, gimimo datą, registracijos, gyvenamąją vietą)
_____________________________________________________________ lavoną, nustatė:
(jei asmens tapatybė nenustatyta, nurodyti lytį, apytikrį amžių)
Lavonas aptiktas (įvykio vietoje gautais duomenimis) 20__ m. _________mėn. __ d. ___ val. ______ min.
Lavono radimo vieta _________________________________________________________
Lavono radimo aplinkybės ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Lavonas ___________________________________________________________________
(tai, kas reikalinga, įrašyti: guli, kabo ir kt.; ant lovos, žemės ir kt.; poza – aukštielninkas, kniūpsčias, ant kairiojo, dešiniojo šono ir kt.)
Lavono apranga: a) nuogas, b) su apatiniais drabužiais, c) su viršutiniais drabužiais, d) pridengtas
(tai, kas reikalinga, pabraukti, įrašyti)
Meteorologinės sąlygos apžiūrint įvykio vietą _____________________________________
__________________________________________________________________________
Lavonas apžiūrėtas 20__ m. __________mėn. __ d. nuo __val. __ min. iki __ val. _____ min.
Apžiūrint įvykio vietą ir lavoną dalyvavo teismo medicinos ekspertas __________________
(vardo raidė, pavardė)
Lavono kūne nustatyti reiškiniai (tai, kas reikalinga, pabraukti, įrašyti):
1. Lavondėmės: a) nėra, b) besiformuojančios, išplitusios, paspaudus išnyksta ir atsiranda per sek., c) paspaudus pablykšta ir atsistato per _______________________ min., d) spalvos nekeičia.
Lokalizacija: nugaros, priekio, kairiojo šono, dešiniojo šono paviršiuose.
2. Lavono sustingimas (nesustingęs, silpnas, stiprus, nykstantis, išnykęs): kramtomuosiuose raumenyse ____________ sprando raumenyse ______________; rankų raumenyse ______________________ ;
kojų raumenyse __________________; kt. įrašyti _______________________________________ .
3. Temperatūra: a) tiesiojoje žarnoje ______ C, b) pažastyje _____ C, c) aplinkos _______ C,
4. Supravitalinės reakcijos: a) raumenų elektrinis dirglumas ___________________________
5. Vėlyvieji lavono pakitimai: __________________________________________________
__________________________________________________________________________
Kadangi šioje baudžiamojoje byloje nustatyti mirties priežasčiai ir kūno sužalojimų mechanizmui reikalingos specialios teismo medicinos žinios, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 85 str., 86 str. 1 p., 207, 210 straipsniais,
NUTARIAU:
I. Paskirti šioje baudžiamojoje byloje teismo medicinos (lavono) ekspertizę ir pavesti ją atlikti Valstybinės teismo medicinos tarnybos __________________________________________________________
apygardos (rajoninio) skyriaus ekspertams.
II. Ekspertams pavesta atsakyti į šiuos klausimus (nereikalingi klausimai išbraukiami):
3. Ar asmuo (nukentėjusysis) prieš mirtį vartojo alkoholį? Jeigu taip, tai kokiam girtumo laipsniui tai atitinka?
4. Ar lavono kraujyje, vidaus organuose yra nuodingų, narkotinių ar stipriai veikiančių medžiagų pėdsakų?
5. Ar lavono kūne yra sužalojimų? Jeigu taip, kokia jų lokalizacija, atsiradimo mechanizmas, laikas ir sunkumo laipsnis?
10. Ar galėjo nukentėjusysis po kūno sužalojimų padarymo atlikti kokius nors savarankiškus veiksmus (pvz.: judėti, gintis, šaukti)?
12. Kokioje pozoje buvo nukentėjusysis sužalojimų padarymo jam metu? Koks tuo metu buvo tikimiausias užpuoliko ir nukentėjusiojo tarpusavio išsidėstymas?
15. Ar sužalojimų vietose yra pėdsakų, pagal kuriuos galima būtų spręsti apie įrankio (-ių) formą, dydžius?
18. Ar nukentėjusiojo drabužių pažeidimai atitinka lavone rastus kūno sužalojimus (pagal matmenis, skaičių, išsidėstymą)? Jeigu neatitinka, tai dėl kokios priežasties?
25. Ar nukentėjusiajam buvo darytos chirurginės operacijos? Ar yra ant jo kūno kokių nors ypatumų bei traumų pėdsakų? Jeigu taip, tai kada jam buvo daromos operacijos ir kada buvo padarytos traumos?
26 (jei nukentėjusioji yra moteris). Ar nukentėjusioji yra gimdžiusi? Jei taip, kiek laiko prieš mirtį?
III. Ekspertams pateikti šią medžiagą:
- šio nutarimo nuorašą;
- _________________________________________________________________________
- _________________________________________________________________________
PASTABOS:
2. Prieš skrodimą reikia nedelsiant paimti: a) pašalinius plaukus bei mikrodaleles nuo lavono, b) nuoplovas nuo plaštakų šūvio produktų paieškai, c) nuoplovas nuo kaklo (jei yra smaugimo požymių), d) lavono rankų nagų su panagių turiniu, e) plaukų pavyzdžius, f) tepinėlius iš išeinamosios angos ir burnos (jeigu nužudyta moteris – taip pat tepinėlius iš makšties), g) atspaudus nuo varpos, h) kraujo pavyzdį (kaulų fragmentus) DNR tyrimui.
3. Paruošti lavoną fotografuoti ir daktiloskopuoti.
Palaikų ištyrimo dieną užpildyti ir išsiųsti ______________ identifikacinių duomenų blanką.
(policijos įstaiga)
Alikus ekspertizę, lavono, jo drabužių ir asmeninių daiktų artimiesiems giminaičiams atiduoti neleidžiama, leidžiama (tai, kas nereikalinga, išbraukti).
__________
(prokuratūros, policijos įstaigos pareigūnas) (parašas) (vardo raidė, pavardė, telefono numeris)
________
2 priedas
_________________________________ |
|
IDENTIFIKACINIAI DUOMENYS |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(policijos įstaiga) |
|
_____________Nr. ______________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(registracijos data) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
___________________ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
(vieta) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(med. ekspertizės ar gydymo įstaigai) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Įskaitos kategorija (kas reikalinga, pabraukti): neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis, nežinomas vaikas |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lytis |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Amžius (iš pažiūros, osteologinio tyrimo duomenimis) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rasė |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Radimo data |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Radimo vieta |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prieš kiek laiko mirė _____ val. _________ parų _________ savaičių _________mėnesių ____ metų. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mirties priežastis (diagnozė) ____________________________________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lavono būklė ________________________________________________________________________________ Lavono skrodimo, ligonio, vaiko medicininės apžiūros data ___________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ūgis, lavono ilgis (cm) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galvos apimtis (cm) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pėdos ilgis (cm) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės: yra, nėra, nenustatyta. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės rūšis |
Pavadinimas |
Žmogaus kūno sritys (reikalingą skaičių apvesti) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A. Spalvotos, nespalvotos tatuiruotės
|
antpečiai, antrankiai, augmenija, aviacinė tema, bokštas, butelis, durtuvas, fakelas, figūra, frazė, geometrinė figūra, gėlės, gitara, gyvuliai, gyvūnai, grandinė, grotos, herbas, jūros tema, karūna, knyga, kortos, kūjis, muzikinis instrumentas, paminklas, pasaga, pilis, ranka, religinė tema, saulė, skaičiai, snieguolė, spyna, stikliukas, širdis, vabzdys, vardas, ženklas, žiedas, žodis, žmogus, žvaigždė, kt. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B. Operacijų, traumų žymės |
randai, siūlės, deformacijos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
C. Amputaci-jos |
ausies, kojos, krūties, nosies, pėdos, piršto, plaštakos, rankos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
D. Fiziniai trūkumai, vystymosi anomalijos ir kiti defektai |
kupra, šleivas, trumpesnė koja, trumpesnė ranka, plonesnė koja, plonesnė ranka, trūkis, kurtumas, nebylys ir kt.; apgamas, karpa, kiškio lūpa, suaugę pirštai, šeši pirštai, riebalinis navikas ir kt.; defektai: ausies, nosies, lūpos ir kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
E. Protezai |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kraujo grupė I (O), II (A), III (B), IV (AB), nenustatyta |
Rezus faktorius (Rh): teigiamas (Rh+), neigiamas (Rh-) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės (įrašyti) |
|
Ypatybės (aprašyti, užrašyti, nupiešti, nufotografuoti) |
Dantys: pieniniai, nuolatiniai |
dydis: dideli, vidutiniai, maži; tankumas: tankūs, vidutinio tankumo, reti; spalva: balti, gelsvi, geltoni, parudę; kita: atsikišę, nuskilę, tarpdantis. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dantų būklė: dantys natūralūs ir sveiki, ne visi dantys sveiki (pabraukti) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
Sutartiniai dantų žymėjimo ženklai schemoje |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
N – nulūžęs O – nėra R – šaknis P – plombuotas C – kariesas (išgedęs) B – balto metalo vainikėlis |
G – geltono metalo vainikėlis MK – metalo keramikos vainikėlis PO – porcelianinis, plastmasinis T – tiltinis protezas PR – nuimamas tiltinis protezas PL – nuimama plokštelė |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
Dantų būklės schema |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
Dešinė pusė viršutiniai Kairė pusė |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
18 |
17 |
16 |
15 |
14 |
13 |
12 |
11 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
48 |
47 |
46 |
45 |
44 |
43 |
42 |
41 |
31 |
32 |
33 |
34 |
35 |
36 |
37 |
38 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
apatiniai |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės: yra, nėra, nenustatyta |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kūnas |
sudėjimas: atletiškas, kresnas, vidutinis, silpnas; pagal riebalinį audinį: liesas, normalus, nutukęs, labai nutukęs |
Nosis |
dydis: vidutinė, maža, didelė; nugarėlės kontūras: tiesus, su kuprele, įlinkusi, nugarėlė iškrypusi į kairę, į dešinę, vingiuota; ilgis: ilga, trumpa, vidutinė; šnervės: mažos, vidutinės, didelės; plotis: siaura, plati, vidutinė; pamatas: pakilęs, horizontalus, nulinkęs; kita: dvišaka. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galva |
didelė, vidutinė, maža, suplota, pailga, labai didelė |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Plaukai |
nuplikimas: kaktos, viršugalvio, pakaušio, visiškas, nenustatyta; forma: tiesūs, banguoti, garbanoti; spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; dažytų plaukų spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; tankumas: tankūs, vidutiniškai tankūs, reti; ilgis: trumpi, ilgi (vyrų per 10 cm, moterų per 30 cm); šukuosena: modelinė, kasa (-os), ežiukas, į viršų, į šonus, sklastymas kairėje, per vidurį, dešinėje, be sklastymo; kita: perukas, dažyti. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ūsai |
yra, nėra, nenustatyta; forma: riesti, tiesūs; spalva: šviesūs, tamsūs, žili, rudi, juodi, dažyti. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Burna |
dydis: didelė, vidutinė, maža; kampų padėtis: nuleisti, horizontalūs, pakilę; kita: kreiva, labai didelė. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lūpos |
plonos, vidutinės, storos, atsikišusi viršutinė, atsikišusi apatinė, abi atsikišusios. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Smakras |
forma: apvalus, stačiakampis, trikampis; dydis: didelis, vidutinis, mažas; nuolinkis: atsikišęs, nusklembtas, status; kita: dvišakis, su duobute. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veidas |
forma: ovalus, apvalus, stačiakampis, trikampis, asimetriškas, kvadratinis, piramidinis, rombinis; pilnumas: liesas, vidutinis, nutukęs; plotis: platus, vidutinis, siauras; kontūras iš profilio: išgaubtas, tiesus, įgaubtas; gymis: tamsus, šviesus; kita: pigmentuotas, raukšlėtas, spuoguotas, šlakuotas, raupuotas, raudonas, išsišovusiais žandikauliais, išsišovusiais skruostikauliais. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ausys |
dydis: didelės, vidutinės, mažos; kaušelio forma: apvali, pailga, ovali, trikampė, stačiakampė; prigludimas: prigludusios, atlėpusios ištisai, jų viršutinės, apatinės dalys; lezgelių forma: apvalūs, trikampiai, stačiakampiai; lezgelių tvirtinimas: priaugę, nepriaugę prie skruosto; kita: lezgelis su skylute auskarams. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kakta |
aukštis: aukšta, vidutinė, žema; plotis: plati, vidutinė, siaura; nuolinkis: nuolaidi, stati, atsikišusi |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Antakiai |
yra, nėra, nenustatyta; forma: tiesūs, išlenkti, vingiuoti, kampuoti; spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; plotis: platūs, vidutinio platumo, siauri; tankumas: tankūs, vidutinio tankumo, reti; kita: suaugę, kuokštuoti, pasišiaušę. |
Barzda |
yra, nėra, nenustatyta; šviesi, tamsi, žila, ruda, juoda, dažyta. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Susirgimas |
širdies, skrandžio, plaučių, endokrininės sistemos, lūžiai, neurologinis, psichinis, alkoholizmas, narkomanija, kt._____ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Balsas ir kalba |
užkimęs, skardus, duslus, grebluoja, švepluoja, mikčioja, neaiški, su akcentu |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akys |
nėra akies: kairės, dešinės, abiejų; aklumas: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; spalva: pilkšvos, pilkos, melsvos, mėlynos, žalsvos, žalios, rusvos, rudos, tamsiai rudos, juodos; žvairumas: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; giedravalkis: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; dėmės: abiejose akyse, kairėje akyje, dešinėje akyje; dydis: mažos, vidutinės, didelės; akių plyšio forma: apvali, ovali, siaura, plyšinė; akių plyšio padėtis: horizontali, išoriniai kampai pakelti į viršų, nuleisti žemyn; kita: išverstos, įdubusios, nešiojami akiniai (dėl regos sutrikimų), nevienoda akių spalva (jei akys skirtingų spalvų, kairės akies spalva pabraukiama vienu brūkšniu, dešinės akies spalva – dviem brūkšniais). |
Gimdymai |
buvo (įrašyti kiek) ______________ , nebuvo, nežinoma. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nėštumas |
yra (įrašyti laiką)_____________ , nėra, nežinoma. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gestai ir mimika |
mosikuoja ranka (-omis), prisimerkia, šnairuoja, spragsi pirštais, dažnai spjaudo, trūkčioja akis, skruostas, kreta galva, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Eisena |
šlubčioja, vaikšto su lazdele, šleivoja, kreivos kojos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apranga: yra, nėra, nenustatyta |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rūšis |
Pavadinimas |
Spalva |
Medžiaga |
Modelis, ženklai ir kt. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galvos apdangalas |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Viršutiniai drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apatiniai drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kiti drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avalynė |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kiti daiktai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Duomenis surašė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(data) |
(pareigos) (parašas) (vardo raidė, pavardė) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Blanką grąžinti |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(policijos įstaiga) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 priedas
_________________________________ |
|
ATPAŽINIMO KORTELĖ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(policijos įstaiga) |
|
________________ Nr. ___________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(registracijos data) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
_____________________ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(vieta) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kortelės užpildymo data _________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Įskaitos kategorija (kas reikalinga, pabraukti): ieškomas nusikaltėlis (IN), dingęs be žinios (DŽ), neatpažintas lavonas (NL), nežinomas ligonis (NLg), nežinomas vaikas (NV). Pareiškimo (DŽ) gavimo data _________________________________________________________________ Paieškos ar asmenybės nustatymo byla pradėta____________ Nr. ____________________________________ Baudžiamosios bylos numeris _________________________________________________________________ Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnis ______________________________________________ Kardomoji priemonė (IN): rašytinis pasižadėjimas neišvykti, užstatas, kardomasis kalinimas (suėmimas), nepaskirta. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Daktiloskopinė formulė
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Informatikos ir ryšių departamento registracijos numeris (pagal kontrolinį žurnalą) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fotografijos |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dešinysis profilis 5x6 cm dydžio
|
Atvaizdas iš priekio 5x6 cm dydžio |
Kairysis profilis 5x6 cm dydžio |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fotografuota _____________ m. |
Fotografuota ______________ m. |
Fotografuota ____________ m. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Asmens duomenys |
Fiktyvūs ar buvę duomenys |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Asmens kodas |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Asmens dokumentas |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vardas (-ai) |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavardė (-ės) |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pravardė (-ės) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lytis: vyriška, moteriška, nenustatyta. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gimimo data (IN, DŽ) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Amžius iš pažiūros (NL, NLg, NV) nuo _______________ iki |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Išvaizda (NL, NLg, NV) panašus į europietį, azijietį, čigoną, žydą, kaukazietį, kiną, afrikietį. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tautybė |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gimimo vieta |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gyvenamoji vieta |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Profesija ir (ar) užsiėmimas |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Duomenys apie teistumą: teistas, neteistas, nenustatyta. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dingimo (DŽ, IN), radimo (NL, NLg, NV) data |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dingimo (DŽ, IN), radimo (NL, NLg, NV) vieta |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dingimo aplinkybės (kur išėjo, išvyko, kt.) |
(šalis, miestas, rajonas, vietovė) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spėjama buvimo vieta |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prieš kiek laiko mirė_________ val._________ parų_________ savaičių_________mėnesių ______ metų. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mirties priežastys: staigi, pasikorė, sušalo, nuskendo, transporto trauma, nusinuodijo, nenustatyta, kita (įrašyti) __ _________________________________________________________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lavono būklė: nepasikeitęs, suiręs, skeletas, apdegęs, kita (įrašyti) ______________________________________ Lavono skrodimo data ______________________________________________________________________ Palaidojimo laikas, vieta, kapo numeris _________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ūgis (IN, DŽ, NLg, NV), lavono ilgis (cm) _________________ Spėjamas ūgis nuo ___ iki ___ cm arba žemas (iki 164 cm), vidutinis (165–180 cm), aukštas (per 180 cm). |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galvos apdangalo dydis (IN, DŽ), galvos apimtis (NL, NLg, NV), cm |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avalynės dydis (IN, DŽ), pėdos ilgis (NL, NLg, NV), cm |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės: yra, nėra, nenustatyta. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės rūšis |
Pavadinimas |
Žmogaus kūno sritys (reikalingą skaičių apvesti) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A. Spalvotos, nespalvotos tatuiruotės
|
antpečiai, antrankiai, augmenija, aviacinė tema, bokštas, butelis, durtuvas, fakelas, figūra, frazė, geometrinė figūra, gėlės, gitara, gyvuliai, gyvūnai, grandinė, grotos, herbas, jūros tema, karūna, knyga, kortos, kūjis, muzikinis instrumentas, paminklas, pasaga, pilis, ranka, religinė tema, saulė, skaičiai, snieguolė, spyna, stikliukas, širdis, vabzdys, vardas, ženklas, žiedas, žodis, žmogus, žvaigždė, kt. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B. Operacijų, traumų žymės |
randai, siūlės, deformacijos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
C. Amputaci-jos |
ausies, kojos, krūties, nosies, pėdos, piršto, plaštakos, rankos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
D. Fiziniai trūkumai, vystymosi anomalijos ir kiti defektai |
kupra, šleivas, trumpesnė koja, trumpesnė ranka, plonesnė koja, plonesnė ranka, trūkis, kurtumas, nebylys ir kt.; apgamas, karpa, kiškio lūpa, suaugę pirštai, šeši pirštai, riebalinis navikas ir kt.; defektai: ausies, nosies, lūpos ir kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
E. Protezai |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kraujo grupė I (O), II (A), III (B), IV (AB), nenustatyta |
Rezus faktorius (Rh): teigiamas (Rh+), neigiamas (Rh-) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ypatingos žymės (įrašyti) |
|
Ypatybės (aprašyti, užrašyti, nupiešti, nufotografuoti (NL, NLg)) |
Dantys: pieniniai, nuolatiniai |
dydis: dideli, vidutiniai, maži; tankumas: tankūs, vidutinio tankumo, reti; spalva: balti, gelsvi, geltoni, parudę; kita: atsikišę, nuskilę, tarpdantis. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dantų būklė: dantys natūralūs ir sveiki, ne visi dantys sveiki (pabraukti) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
Sutartiniai dantų žymėjimo ženklai schemoje |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
N – nulūžęs O – nėra R – šaknis P – plombuotas C – kariesas (išgedęs) B – balto metalo vainikėlis |
G – geltono metalo vainikėlis MK – metalo keramikos vainikėlis PO – porcelianinis, plastmasinis T – tiltinis protezas PR – nuimamas tiltinis protezas PL – nuimama plokštelė |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
Dantų būklės schema |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
Dešinė pusė viršutiniai Kairė pusė |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės rūšis |
|
|
18 |
17 |
16 |
15 |
14 |
13 |
12 |
11 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pavadinimas |
|
|
48 |
47 |
46 |
45 |
44 |
43 |
42 |
41 |
31 |
32 |
33 |
34 |
35 |
36 |
37 |
38 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. schemoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Apatiniai |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Žymės: yra, nėra, nenustatyta |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kūnas |
sudėjimas: atletiškas, kresnas, vidutinis, silpnas; pagal riebalinį audinį: liesas, normalus, nutukęs, labai nutukęs |
Nosis |
dydis: vidutinė, maža, didelė; nugarėlės kontūras: tiesus, su kuprele, įlinkusi, nugarėlė iškrypusi į kairę, į dešinę, vingiuota; ilgis: ilga, trumpa, vidutinė; šnervės: mažos, vidutinės, didelės; plotis: siaura, plati, vidutinė; pamatas: pakilęs, horizontalus, nulinkęs; kita: dvišaka. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galva |
didelė, vidutinė, maža, suplota, pailga, labai didelė |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Plaukai |
nuplikimas: kaktos, viršugalvio, pakaušio, visiškas, nenustatyta; forma: tiesūs, banguoti, garbanoti; spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; dažytų plaukų spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; tankumas: tankūs, vidutiniškai tankūs, reti; ilgis: trumpi, ilgi (vyrų per 10 cm, moterų per 30 cm); šukuosena: modelinė, kasa (-os), ežiukas, į viršų, į šonus, sklastymas kairėje, per vidurį, dešinėje, be sklastymo; kita: perukas, dažyti. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ūsai |
yra, nėra, nenustatyta; forma: riesti, tiesūs; spalva: šviesūs, tamsūs, žili, rudi, juodi, dažyti. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Burna |
dydis: didelė, vidutinė, maža; kampų padėtis: nuleisti, horizontalūs, pakilę; kita: kreiva, labai didelė. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lūpos |
plonos, vidutinės, storos, atsikišusi viršutinė, atsikišusi apatinė, abi atsikišusios. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Smakras |
forma: apvalus, stačiakampis, trikampis; dydis: didelis, vidutinis, mažas; nuolinkis: atsikišęs, nusklembtas, status; kita: dvišakis, su duobute. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veidas |
forma: ovalus, apvalus, stačiakampis, trikampis, asimetriškas, kvadratinis, piramidinis, rombinis; pilnumas: liesas, vidutinis, nutukęs; plotis: platus, vidutinis, siauras; kontūras iš profilio: išgaubtas, tiesus, įgaubtas; gymis: tamsus, šviesus; kita: pigmentuotas, raukšlėtas, spuoguotas, šlakuotas, raupuotas, raudonas, išsišovusiais žandikauliais, išsišovusiais skruostikauliais. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ausys |
dydis: didelės, vidutinės, mažos; kaušelio forma: apvali, pailga, ovali, trikampė, stačiakampė; prigludimas: prigludusios, atlėpusios ištisai, jų viršutinės, apatinės dalys; lezgelių forma: apvalūs, trikampiai, stačiakampiai; lezgelių tvirtinimas: priaugę, nepriaugę prie skruosto; kita: lezgelis su skylute auskarams. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kakta |
aukštis: aukšta, vidutinė, žema; plotis: plati, vidutinė, siaura; nuolinkis: nuolaidi, stati, atsikišusi |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Antakiai |
yra, nėra, nenustatyta; forma: tiesūs, išlenkti, vingiuoti, kampuoti; spalva: šviesūs, šviesiai rusvi, rusvi, tamsiai rusvi, rudi, juodi, žili; plotis: platūs, vidutinio platumo, siauri; tankumas: tankūs, vidutinio tankumo, reti; kita: suaugę, kuokštuoti, pasišiaušę. |
Barzda |
yra, nėra, nenustatyta; šviesi, tamsi, žila, ruda, juoda, dažyta. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Susirgi-mas |
širdies, skrandžio, plaučių, endokrininės sistemos, lūžiai, neurologinis, psichinis, alkoholizmas, narkomanija, kt. _____________________________ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Balsas ir kalba |
užkimęs, skardus, duslus, grebluoja, švepluoja, mikčioja, neaiški, su akcentu |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Akys |
nėra akies: kairės, dešinės, abiejų; aklumas: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; spalva: pilkšvos, pilkos, melsvos, mėlynos, žalsvos, žalios, rusvos, rudos, tamsiai rudos, juodos; žvairumas: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; giedravalkis: abiejų akių, kairės akies, dešinės akies; dėmės: abiejose akyse, kairėje akyje, dešinėje akyje; dydis: mažos, vidutinės, didelės; akių plyšio forma: apvali, ovali, siaura, plyšinė; akių plyšio padėtis: horizontali, išoriniai kampai pakelti į viršų, nuleisti žemyn; kita: išverstos, įdubusios, nešiojami akiniai (dėl regos sutrikimų), nevienoda akių spalva (jei akys skirtingų spalvų, kairės akies spalva pabraukiama vienu brūkšniu, dešinės akies spalva – dviem brūkšniais). |
Gimdy-mai |
buvo (įrašyti kiek) __________ , nebuvo, nežinoma. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nėštu-mas |
yra (įrašyti laiką) ___________ , nėra, nežinoma. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gestai ir mimika |
mosikuoja ranka (-omis), prisimerkia, šnairuoja, spragsi pirštais, dažnai spjaudo, trūkčioja akis, skruostas, kreta galva, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Eisena |
šlubčioja, vaikšto su lazdele, šleivoja, kreivos kojos, kt. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apranga: yra, nėra, nenustatyta |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rūšis |
Pavadinimas |
Spalva |
Medžiaga |
Modelis, ženklai ir kt. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galvos apdangalas |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Viršutiniai drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Apatiniai drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kiti drabužiai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avalynė |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kiti daiktai |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dokumentai, vartojimo reikmenys ir kiti daiktai, turintys reikšmę ieškant asmens arba atpažįstant lavoną, ligonį, vaiką: rankinis bagažas, papuošalai, vertybės, buities daiktai, gamybos įrankiai, ginklai ir kt. (nurodyti numerius, žymas, ypatumus) _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kortelę užpildė |
________________________________________ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(pareigos) (parašas) (vardo raidė, pavardė) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Policijos įstaigos vadovas |
_____________________________________________ ________________ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(pareigos) (parašas) (vardo raidė, pavardė) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Patikrinta Informatikos ir ryšių departamento įskaitoje _______________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Įrašyta į Informatikos ir ryšių departamento įskaitą _________________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Išbraukta iš Informatikos ir ryšių departamento įskaitos ______________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Informatikos ir ryšių departamento darbuotojas _________________________________ ______________ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(pareigos) (parašas) (vardo raidė, pavardė) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
______________
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 priedas
|
|
|
KORTELĖ |
|
|||||
(policijos įstaiga) |
|
|
__________________ |
|
|||||
|
|
|
|
|
(užpildymo data) |
|
|||
|
|
|
|
|
(vieta) |
|
|||
Neatpažinto lavono drabužių audinių pavyzdžiai |
|||||||||
|
|||||||||
(vyro, moters, vaiko radimo data ir vieta) |
|||||||||
|
|||||||||
|
|||||||||
|
|
|
|||||||
Pavyzdys Nr. 1 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta
|
Pavyzdys Nr. 2 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta |
Pavyzdys Nr. 3 Pavyzdžio pritvirtinimo Vieta |
|||||||
|
|
|
|||||||
Pavyzdys Nr. 4 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta
|
Pavyzdys Nr. 5 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta |
Pavyzdys Nr. 6 Pavyzdžio pritvirtinimo Vieta |
|||||||
|
|
|
|||||||
Pavyzdys Nr. 7 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta
|
Pavyzdys Nr. 8 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta |
Pavyzdys Nr. 9 Pavyzdžio pritvirtinimo vieta |
|||||||
|
|
|
|||||||
PASTABA: kiekvienas pavyzdys pritvirtinamas kortelės kvadrate. Virš pavyzdžio užrašomas neatpažinto lavono drabužio pavadinimas. |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Drabužių pavyzdžius paėmė ir kortelę užpildė: |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(policijos pareigūno pareigos) (parašas) |
|
|
|
|
|||||
______________
5 priedas
__________________________________ (policijos įstaiga)
Dėl nežinomo ligonio ar nežinomo vaiko priėmimo ir perdavimo |
AKTAS
20 ___________ m. ____ d.
________________ (vieta)
|
Aš, ______________________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
priėmiau iš _______________________________________________________________________
(nurodyti asmens (-ų), pristačiusio (-ių) ligonį ar vaiką, vardą, pavardę, gyvenamąją vietą, asmens kodą)
_______________________________________________________________________________ ,
suradusio (-ių) ____________________________________________________________________
(nurodyti tikslų laiką ir vietą bei aplinkybes)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ,
nežinomą ligonį ar vaiką ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti ligonio ar vaiko žymes,
________________________________________________________________________________
t. y. spėjamą ūgį, amžių, žymes, ypatingas žymes, drabužius ir kt.)
Nežinomą ligonį ar vaiką pristatė į policijos įstaigą ____________ ____________________
(parašas) (vardo raidė, pavardė)
Priėmė ______________ _______
(pareigos) (parašas) (vardo raidė, pavardė)
Nežinomas ligonis ar vaikas perduotas _________________________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti darbuotojo (pareigūno), kuriam perduotas nežinomas ligonis ar vaikas, duomenis, įstaigos pavadinimą)
Kartu su nežinomu ligoniu ar vaiku perduodami dokumentai, daiktai, pinigai ir kitos vertybės
________________________________________________________________________________
(išvardyti)
________________________________________________________________________________
6 priedas
___________________________ (policijos įstaiga)
Dėl nežinomo vaiko pristatymo į Nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centrą
|
NUTARIMAS
20 .... m............................. d. ________________ (vieta)
TVIRTINU
(policijos įstaigos vadovas)
(parašas) (vardo raidė, pavardė) 20__m. _____________d.
|
Aš, ______________________________________________________________________ ,
(pareigos, vardas, pavardė)
išnagrinėjęs medžiagą ______________________________________________________________
(nurodyti kas, kada, kur, kokiomis aplinkybėmis rado vaiką, jo žymes ir kt.)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
NUSTAČIAU:
________________________________________________________________________________
(nurodyti aplinkybes, paskatinusias pristatyti vaiką į Centrą)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7 priedas
____________________________________ (policijos įstaiga)
Dėl _________________________________ (neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko) |
NUTARIMAS PRADĖTI ASMENS TAPATYBĖS NUSTATYMO BYLĄ 20 .......... m. .............................. d. _____________ (vieta)
TVIRTINU
(policijos įstaigos vadovas)
(parašas) (vardo raidė, pavardė) 20 ___ m. ___________ d.
|
Aš, _______________________________________________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)
_______________________________________________________________________________ ,
išnagrinėjęs medžiagą ______________________________________________________________
(nurodyti dėl ko, kada, iš kur gauta medžiaga, kas, kada, kur,
________________________________________________________________________________
kokiomis aplinkybėmis buvo rastas)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ,
8 priedas
(policijos įstaiga)
9 priedas
(policijos įstaiga)
Pradėtas 20…. m. .................................. d.
Baigtas 20…. m. ..................................... d.
Lapų ............................
Saugoti ........................
Tęsinys
Eil. Nr. |
Paieškos arba asmens tapatybės nustatymo bylos registracijos numeris ir data |
Ieškomo asmens vardas, pavardė arba kada ir kur rastas neatpažintas lavonas, nežinomas ligonis ar vaikas (nurodyti lytį) |
|||
1 |
2 |
3 |
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
Kuo remiantis pradėta paieškos arba asmens tapatybės nustatymo byla |
Kas pradėjo bylą (parašas, vardo raidė, pavardė) |
Paieškos arba asmens tapatybės nustatymo nutraukimo priežastis ir data |
|||
4 |
5 |
6 |
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
______________
10 priedas
__________________________________ (policijos įstaiga)
Dėl ______________________________ (neatpažinto lavono, nežinomo ligonio ar vaiko) |
NUTARIMAS NUTRAUKTI ASMENS TAPATYBĖS NUSTATYMO BYLĄ 20 ....... m. ..................................... d. ____________________ (vieta)
TVIRTINU _____________________ (policijos įstaigos vadovas) _____________________ (parašas) (vardo raidė, pavardė) 20 __m. _____________ d.
|
Aš, _______________________________________________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)
_______________________________________________________________________________ ,
išnagrinėjęs asmens tapatybės nustatymo bylą Nr. _________________________________ , pradėtą
________________________________________________________________________________
(data, dėl ko, kada, iš kur gauta medžiaga, kas, kada, kur,
________________________________________________________________________________
kokiomis aplinkybėmis buvo rastas)
_______________________________________________________________________________ ,
NUSTAČIAU:
________________________________________________________________________________
(nurodyti bylos nutraukimo motyvus, kada ir kur
________________________________________________________________________________
atpažintas, kam apie tai pranešta)
________________________________________________________________________________
11 priedas
ATPAŽINIMO KORTELIŲ PILDYMO METODINIAI NURODYMAI
1. Šie metodiniai nurodymai nustato atpažinimo kortelės užpildymo tvarką. Jie skirti kriminalinės policijos pareigūnams, tiriantiems neatpažintų lavonų, nežinomų ligonių ir vaikų asmens tapatybės nustatymo bei paieškos bylas, taip pat Informatikos ir ryšių departamento darbuotojams.
2. Atpažinimo kortelės pildomos remiantis medžiaga ir dokumentais, esančiais asmens tapatybės ir paieškos nustatymo bylose.
3. Atpažinimo kortelė turi būti užpildyta aiškiai, be pataisymų ir perbraukimų, tamsiu rašalu arba tušinuku.
4. Pildant kortelę, duomenys įrašomi specialiai tam skirtose informacinėse paraštėse arba, kas reikalinga, pabraukiama.
5. Jei nėra, nenustatytos arba netikslios ypatingos žymės, žymės ir kt., atitinkamoje skiltyje įrašoma „NĖRA“ arba „NENUSTATYTA“.
7. Skliausteliuose įrašyti sutrumpinimai IN, DŽ, NL, NLg, NV nurodo, kokiai įskaitos kategorijai būtina užpildyti skiltį. Sutrumpinimų paaiškinimas nurodytas atpažinimo kortelės pradžioje, skiltyje „Įskaitos kategorija“.
8. Daktiloskopinę formulę išveda Kriminalinistinių ekspertizių tarnybos darbuotojas, o įrašo Informatikos ir ryšių departamento darbuotojas.
9. Informatikos ir ryšių departamento registracijos numerį (pagal kontrolinį žurnalą) įrašo Informatikos ir ryšių departamento darbuotojas.
11. Pildant asmens duomenis skiltyse „Fiktyvūs ar buvę duomenys“ įrašomi buvę asmens duomenys (mergautinė pavardė, buvę vardai, pavardės, asmens kodas prieš jų pakeitimą) arba fiktyvūs duomenys, kuriais gali naudotis asmuo. Įrašant duomenis, būtina pabraukti žodį „fiktyvūs“ arba „buvę“.
12. Prieš kiek laiko mirė, mirties priežastis, lavono būklė, lavono skrodimo data, amžius (jei nežinoma gimimo data), rasė įrašoma tik pagal teismo medicinos eksperto išvadą.
13. Lavono ilgis, jo pėdos ilgis ir galvos apimtis įrašoma tik pagal teismo medicinos eksperto išvadą, jei neatpažintas lavonas rastas apipuvęs, suiręs, mumifikavęsis, apdegęs arba rastas tik skeletas.
15. Lentelės „Ypatingos žymės“ skiltyje „Pavadinimas“ pabraukiamas žymės pavadinimas. Jei žymės rūšies ir jos pavadinimo rekvizite nėra tokio termino, vienareikšmiškai traktuojančio pasitaikiusios sąvokos prasmę, leidžiama įrašyti žymę laisva forma.
16. Nurodant žmogaus kūno sritis, kuriose yra ypatinga žymė, žmogaus schemoje reikia apvesti skaitmeninę kūno vietos reikšmę. Ypatingai žymei iš dalies esant gretimoje kūno srityje, schemoje reikia pažymėti kūno sritį, kurioje dominuoja ypatinga žymė.
17. Jei ypatingų žymių ypatybių nuotraukos ar aprašymai netelpa į kortelėje esančią skiltį arba žymių yra daugiau nei keturios, jos turi būti aprašomos atskirame lape, kuris prisegamas prie atpažinimo kortelės. Žymių aprašymo pavyzdžiai:
Ypatingos žymės (įrašyti) |
Ypatybės (aprašyti, užrašyti, nupiešti, nufotografuoti (NL, NLg)) |
|
|
Žymės rūšis – amputacija |
Nėra dviejų dešinės rankos pirštų: viduriniojo ir smiliaus |
Pavadinimas – pirštų |
|
Nr. schemoje – 24 |
|
Žymės rūšis – tatuiruotė |
Dešinėje krūtinės pusėje – tatuiruotė, vaizduojanti tekančią saulę |
Pavadinimas – saulė |
|
Nr. schemoje – 7 |
|
Žymės rūšis – defektas |
Ant kairiojo skruosto – rudas 3x4 cm dydžio apgamas |
Pavadinimas – apgamas |
|
Nr. schemoje – 33 |
|
18. Nurodant drabužių spalvą, rekomenduojama vartoti šias pagrindines spalvas: balta, juoda, pilka, violetinė, mėlyna, žydra, ruda, raudona, oranžinė, geltona, žalia. Neleidžiama naudotis tokiais spalvų terminais kaip „tamsus“ ar „šviesus“. Esant dviejų ir daugiau spalvų deriniui, įrašoma „įvairiaspalvis“.
______________