LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

I Š A I Š K I N I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVENTOJŲ UŽIMTUMO ĮSTATYMO TAIKYMO TVARKOS

 

1991 m. kovo 13 d. Nr. 1(1)

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. gruodžio 13 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo įsigaliojimo“ 6 punktu Socialinės apsaugos ministerijai suteikta teisė aiškinti Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo taikymą.

Ryšium su gaunamais užklausimais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ministerija išaiškina:

 

1. Ar piliečiams, kurie kaip ieškantys darbo buvo užsiregistravę darbo biržoje iki Gyventojų užimtumo įstatymo 16 ir 19 straipsnių įsigaliojimo, reikalinga persiregistruoti jeigu jie nori gauti bedarbio pašalpą.

Ieškantys darbo piliečiai, norintys pasinaudoti darbo biržos paslaugomis, turi persiregistruoti. Jiems bus ieškomas darbas arba nustatyta tvarka skiriama bedarbio pašalpa.

 

2. Kaip skaičiuojama samdomo darbo pertrauka, nustatant bedarbio pašalpos dydį?

Ši pertrauka skaičiuojama nuo įsiregistravimo darbo biržoje dienos 3-jų paskutiniųjų metų laikotarpyje.

 

3. Kokio dydžio ir nuo kada gali būti skiriama bedarbio pašalpa piliečiui, kuris turi ilgesnę kaip 1 metų samdomo darbo pertrauką?

Tai priklauso nuo darbo sutarties nutraukimo priežasčių:

– jei pilietis atleistas iš darbo ne dėl nuo jų priklausančių aplinkybių (įmonės likvidavimas, bankrutavimas, darbuotojų skaičiaus mažinimas ir kt.), jam skiriama pradedant 8-ta diena po užsiregistravimo dienos Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijos dydžio pašalpa (40 rub.);

– jei pilietis atleistas iš darbo savo noru arba už kaltus veiksmus, bedarbio pašalpa jam skiriama praėjus 6 mėnesiams po užsiregistravimo dienos Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijos dydžio pašalpa (40 rub.).

– jei darbo pertrauka susidarė dėl svarbių priežasčių (dėl ligos, mažamečių vaikų priežiūros, ligonių, invalidų slaugymo (globos) ir pan.), skiriama pradedant 8-ta diena po užsiregistravimo Gyventojų pajamų garantijos įstatymo nustatyta tvarka numatyta valstybės remiamų pajamų dydžio pašalpa (90 rub.).

 

4. Kokiais dokumentais remiantis gali būti patvirtinta, kad ilgesnė kaip 1 metų samdomo darbo pertrauka, susidariusi dėl svarbių priežasčių?

Šios priežastys turi būti nurodytos piliečio darbo knygelėje nutraukiant darbo sutartį. Jei įrašas apie atleidimą savo laiku nepadarytas pilietis turi kreiptis į atleidusią jį darbovietę dėl įrašo padarymo arba patikslinimo. Galima remtis ir kitais dokumentais (gimimo liudijimu, medicininės išvados pažyma ar kitokiu reikiamai įformintu dokumentu). Jų nuorašai turi būti saugojami kartu su bedarbio kortele.

 

5. Kokio dydžio priklauso bedarbio pašalpa, jei pilietis turi mažesnį kaip 2 metų samdomo darbo stažą?

Piliečiams, turintiems mažesnį kaip 2 metų samdomo darbo stažą:

– atleistiems iš darbo ne dėl nuo jų priklausančių aplinkybių arba savo valia dėl svarbių priežasčių – 8-tą dieną skiriama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijos dydžio pašalpa (40 rublių);

– atleistiems iš darbo savo noru arba už kaltus veiksmus – po 6 mėnesių nuo užsiregistravimo darbo biržoje skiriama Gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta tvarka numatyta pajamų garantijų dydžio pašalpa (40 rublių).

 

6. Ar gali būti pripažinta kaip svarbi darbo sutarties nutraukimo priežastis terminuotos darbo sutarties pasibaigimas arba tam tikro darbo atlikimo laiko pasibaigimas?

Negali, kadangi pilietis savo valia pasirenka tokios darbo sutarties trukmę.

Piliečiams, kurie atleisti iš darbo pasibaigus šioms sutartims, bedarbio pašalpa skiriama po 6 mėnesių nuo užsiregistravimo dienos. Jos dydis priklausys nuo samdomo darbo trukmės ir jos pertraukos iki užsiregistravimo darbo biržoje.

 

 

MINISTRAS                                                                                                    A. DOBRAVOLSKAS

______________