LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL ASMENŲ PALEIDIMO IŠ PATAISOS DARBŲ, SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGŲ, TARDYMO IZOLIATORIŲ IR SPECIALIŲJŲ KOMENDANTŪRŲ BEI SĄVEIKOS SU POLICIJOS KOMISARIATAIS IR RAJONŲ (MIESTŲ) SAVIVALDYBĖMIS LAIKINOSIOS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

1993 m. balandžio 14 d. Nr. 246

Vilnius

 

Siekiant nustatyti sąveikos tvarką paleidžiant asmenis, laikomus pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose, tardymo izoliatoriuose ir specialiosiose komendantūrose, –

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Asmenų paleidimo iš pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių ir specialiųjų komendantūrų bei sąveikos su policijos komisariatais ir rajonų (miestų) savivaldybėmis laikinąją instrukciją (pridedama).

2. Pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių, specialiųjų komendantūrų ir policijos komisariatų vadovams organizuoti darbuotojų pareiginių instrukcijų pakeitimus ir papildymus bei paskirti pareigūnus, atsakingus už šios Laikinosios instrukcijos konkrečių nuostatų realizavimą.

3. Laikinosios instrukcijos vykdymo kontrolę pavesti Pataisos reikalų prie LR VRM ir LR VRM Policijos departamentams.

4. Šį įsakymą paskelbti bausmės atlikimo įstaigose ir policijos komisariatuose.

 

 

MINISTRAS PULKININKAS                                                                               R. VAITEKŪNAS

______________


Patvirtinta

LR VRM 1993 m.

balandžio 14 d. įsakymu Nr. 246

 

ASMENŲ PALEIDIMO IŠ PATAISOS DARBŲ, SOCIALINĖS BEI PSICHOLOGINĖS REABILITACIJOS ĮSTAIGŲ, TARDYMO IZOLIATORIŲ IR SPECIALIŲJŲ KOMENDANTŪRŲ BEI SĄVEIKOS SU POLICIJOS KOMISARIATAIS IR RAJONŲ (MIESTŲ) SAVIVALDYBĖMIS LAIKINOJI INSTRUKCIJA

 

I. Bendrosios nuostatos

 

I. I. Asmenų paleidimo iš pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių ir specialiųjų komendantūrų bei sąveikos su policijos komisariatais ir rajonų (miestų) savivaldybėmis laikinoji instrukcija (toliau „Instrukcija“) konkretina Lietuvos Respublikos baudžiamajame, Pataisos darbų kodeksuose, Lietuvos Respublikos socialinės bei psichologinės reabilitacijos taikymo laikinajame įstatyme bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 221 patvirtintuose Socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų nuostatuose nustatytą asmenų paleidimo iš pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių ir specialiųjų komendantūrų (toliau „bausmės atlikimo įstaigų“) tvarką bei nustato šių įstaigų sąveiką su policijos komisariatais ir rajonų (miestų) savivaldybėmis (toliau „savivaldybė“) sprendžiant paleistų asmenų buities ir įdarbinimo klausimus.

1.2. Remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir Vyriausybės nutarimais asmenų, paleistų iš bausmės atlikimo įst aigų, buities ir įdarbinimo klausimus sprendžia savivaldybės.

Pastaba: Asmenų, paleistų iš bausmės atlikimo įstaigų, buities ir įdarbinimo klausimus reguliuoja šie teisiniai aktai:

1. Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymas (1990 m. gruodžio 13 d.).

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl našlaičių, baigusių atitinkamas mokymo įstaigas, asmenų, grįžusių iš įkalinimo vietų ir neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos, apgyvendinimo, įregistravimo ir įdarbinimo“ (1991 m. rugpjūčio 9 d. Nr. 326).

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl nakvynės namų steigimo grįžusiems iš įkalinimo vietų bei kai kuriems kitiems asmenims ir jų įdarbinimo“ (1992 m. balandžio 30 d. Nr. 318).

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl priemonių nepilnamečių teisių apsaugai ir jų teisės pažeidimų prevencijai gerinti“ (1992 m. gegužės 25 d. Nr. 387).

5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų aprūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymo įgyvendinimo tvarkos“ /1992 m. rugsėjo 25 d. Nr. 704/.

6. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl asmenų, neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos arba praradusių teisę į ją, apskaitos ir įregistravimo laikinosios tvarkos patvirtinimo“ (1992 m. gruodžio 24 d. Nr. 968).

2. Pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių ir specialiųjų komendantūrų administracinės (reabilitacinės) komisijos, svarstančios nuteistųjų (reabilituojamųjų) paleidimo pirma laiko klausimus

2.1. Bausmės atlikimo įstaigų administracinės (reabilitacinės) komisijos turi teisę svarstyti šiuos teismui teikiamus klausimus:

2.1.1. Lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų (BK 54(2) str.).

2.1.2. Lygtinio atleidimo nuo bausmės prieš terminą (BK 54 ir 55 str. str.).

2.1.3. Bausmės pakeitimo švelnesne bausme (BK 54 str.).

2.1.4. Paleidimo prieš terminą (LR SPRT laikinojo įstatymo 20, 23 str. str).

Pastaba: Bausmės atlikimo įstaigų administracinės (reabilitacinės) komisijos taip pat turi teisę svarstyti šiuos teismui ar Lietuvos Respublikos Prezidentui teikiamus klausimus:

1) nuteistųjų, aiškiai ėmusių taisytis, perkėlimo bausmei toliau atlikti iš kalėjimo į pataisos darbų koloniją, išskyrus asmenis, kuriems mirties bausmė pakeista laisvės atėmimu iki gyvos galvos; iš bendrojo, sustiprintojo ir griežtojo režimų pataisos darbų kolonijų į koloniją-gyvenvietę asmenims, aiškiai ėmusiems taisytis (PDK 67 str.);

2) nuteistųjų, piktybiškai pažeidžiančių režimo reikalavimus, perkėlimo bausmei atlikti iš kolonijos-gyvenvietės į tos rūšies pataisos darbų koloniją, kurią pirmiau jiems buvo nustatęs teismas; asmenų iš kolonijų-gyvenviečių – į bendrojo režimo koloniją; asmenų iš pataisos darbų kolonijos – į kalėjimą; asmenų iš bendrojo režimo auklėjimo darbų kolonijos – į sustiprintojo režimo auklėjimo darbų koloniją (PDK 69 str.);

3) malonės teikimo (LR Konstitucijos 84 str. 23 p.);

4) administracinės priežiūros nustatymo (PDK str.);

5) darbo laiko, atliekant bausmę, įskaitymo į bendrąjį darbo stažą (PDK 52(1) str.);

6) pratęsimo reabilituojamajam buvimo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laiko (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.),

7) neįskaitymo reabilituojamajam anksčiau išbūto socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laiko (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.);

8) pervedimo reabilituojamojo iš bendrojo tipo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos į specialaus tipo įstaigą arba atvirkščiai (LR SPRT laikinojo įstatymo 23 str.);

9) asmenų buvimo socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigoje laiko įskaitymo į bendrą darbo stažą (LR SPRT laikinojo įstatymo 14 str.). Šiuo klausimu reabilitacinės komisijos sprendimas yra galutinis.

2.2. Bausmės atlikimo įstaigos administracinės (reabilitacinės) komisijos sudėtis yra ši: įstaigos viršininkas (pirmininkas); įstaigos viršininko pavaduotojas režimui ir operatyviniam darbui; įstaigos viršininko pavaduotojas auklėjamajam darbui (reabilitacijai); operatyvinės ir įskaitos (sekretorius) tarnybų viršininkai. Tose bausmės atlikimo įstaigose, kuriose nėra tokių pareigūnų, į administracinės (reabilitacinės) komisijos sudėtį įeina giminingų tarnybų pareigūnai.

2.3. Administracinių (reabilitacinių) komisijų posėdžiai rengiami ne rečiau dviejų kartų per mėnesį. Komisijos posėdis gali vykti, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė jos narių.

2.4. Administracinių (reabilitacinių) komisijų posėdžiuose svarstomi klausimai sprendžiami balsuojant. Lemiamojo balso teisę, svarstomu klausimu, turi komisijos pirmininkas.

2.5. Administracinių (reabilitacinių) komisijų posėdžiai vyksta pataisos ir auklėjimo darbų kolonijų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų gyvenamosiose zonose, tardymo izoliatoriuose ir kalėjimuose – režiminėse zonose, specialiosiose komendantūrose – administracinėse patalpose. Svarstymo metu į posėdį kviečiamas nuteistasis (reabilituojamasis). Komisijos nariams balsuojant, nuteistasis (reabilituojamasis) posėdžio patalpoje nedalyvauja. Komisijų posėdžių rezultatai skelbtini nuteistiesiems (reabilituojamiesiems).

2.6. Administracinės (reabilitacinės) komisijos posėdis įforminamas protokolu, kurį pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Protokole nurodoma: nuteistojo (reabilituojamojo) vardas, pavardė, tėvavardis; Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal kuriuos asmuo nuteistas (išskyrus reabilituojamąjį); bausmės laikas, jos pradžia ir pabaiga; ankstesnieji teistumai; faktinis atliktos bausmės laikas; trumpa elgesio bausmės atlikimo įstaigose charakteristika.

2.7. Administracinės komisijos privalo svarstyti visų nuteistųjų, faktiškai atbuvusių įstatymo nustatytą paskirtosios bausmės laiką, kandidatūras dėl galimybės pristatyti teismui lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų (BK 542 str.).

2.8. Administracinei komisijai priėmus sprendimą nepristatyti teismui nuteistąjį lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų (BK 542 str.) arba lygtinai atleisti nuo bausmės prieš terminą ar bausmę pakeisti švelnesne bausme (BK 54 ir 55 str. str.), pakartotinai šį klausimą galima svarstyti ne anksčiau kaip praėjus šešiems mėnesiams nuo ankstesnio svarstymo. Komisijos sprendimas dėl atsisakymo tarpininkauti teismui taikyti Baudžiamojo kodekso 54, 542 ir 55 straipsnius protokoluojamas, nurodant tokio sprendimo motyvus. Protokolo išrašas, supažindinus nuteistąjį ir jam pasirašius, įsiuvamas į jo asmens bylą.

2.9. Administracinės (reabilitacinės) komisijos posėdžiui būrio viršininkas (auklėtojas, instruktorius) pateikia:

2.9.1. Charakteristiką, kurioje aprašo nuteistojo (reabilituojamojo) elgesį, požiūrį į darbą, mokymąsi, padarytą nusikaltimą (išskyrus reabilituojamojo), socialinius ryšius, išvardina nuobaudas ir paskatinimus, išsako savo nuomonę dėl galimybės taikyti Baudžiamojo kodekso 542, 54 ir 55 straipsnius (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 ar 23 str. str.). Charakteristika suderinama su įstaigos viršininko pavaduotoju auklėjamajam darbui (reabilitacijai), o jam nesant – su kitu tolygiu pareigūnu.

2.9.2. Bausmės atlikimo įstaigos rašto projektą savivaldybės globos ir rūpybos skyriui ar nepilnamečių teisių apsaugos ir globos tarnybai bei policijos komisariatui (priedas Nr. 1).

2.9.3. Savivaldybės globos ir rūpybos skyriaus ar nepilnamečių teisių apsaugos ir globos tarnybos raštą dėl paleidžiamojo apgyvendinimo ar priėmimo į prieglaudą, o nepilnamečių – į globos namus (pristatant teismui nuteistąjį lygtinai atleisti nuo bausmės prieš terminą ar bausmę pakeisti švelnesne bausme – BK 54, 55 str. str., o reabilituojamąjį – paleisti prieš terminą – LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.).

2.10. Nesant galimybės asmeniui, lygtinai paleidžiamam iš laisvės atėmimo vietų (BK 54(2) str.), apsigyventi ar įsidarbinti – tai negali būti motyvu administracinei komisijai nepristatyti nuteistojo teismui taikyti Baudžiamojo kodekso 542 straipsnio. Apgyvendinimo sąlyga būtina pristatant teismui taikyti Baudžiamojo kodekso 54 ar 55 straipsnius (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.).

2.11. Bausmės atlikimo įstaigos administracija, tarpininkaujant dėl Baudžiamojo kodekso 542, 54 ar 55 straipsnių taikymo nuteistajam (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str. reabilituojamajam), teismui pateikia šiuos dokumentus:

2.11.1. Teikimą (PDK 106, LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str. str.). Teikime nurodoma: nuteistojo (reabilituojamojo) anketiniai ir teisminiai duomenys; duomenys apie atliktos bausmės laiką, elgesį, darbą bei mokymąsi per visą bausmės atlikimo laiką; siūloma išvada dėl Baudžiamojo kodekso 542, 54 ar 55 straipsnių (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.) taikymo. Jeigu nuteistajam be pagrindinės bausmės buvo taikytos papildomosios bausmės (BK 23 str.), tai teikime turi būti pareikšta administracijos nuomonė dėl atleidimo (neatleidimo) nuo papildomųjų bausmių. Teikimą ruošia bausmės atlikimo įstaigos įskaitos tarnyba, o jį pasirašo įstaigos viršininkas.

2.11.2. Nuteistojo rašytinį įsipareigojimą (PDK 106 str.). Šis įsipareigojimas būtinas tik nuteistajam, kuris pristatomas teismui dėl Baudžiamojo kodekso 542 straipsnio taikymo. Rašytiniame įsipareigojime nuteistasis pasižada po lygtinio paleidimo iš bausmės atlikimo įstaigos pavyzdingu elgesiu ir sąžiningu darbu įrodyti, kad pasitaisys.

2.11.3. Nuteistojo (reabilituojamojo) asmens bylą (PDK 106 str.).

2.12. Sutinkamai su Pataisos darbų kodekso 106 straipsniu, jeigu teismas atsisakė nuteistajam taikyti Baudžiamojo kodekso 542, 54 ar 55 straipsnius, tai pakartotinai pateikti teismui šiuos klausimus galima ne anksčiau kaip praėjus šešiems mėnesiams po nutarties priimti atsisakymą.

2.13. Sutinkamai su Pataisos darbų kodekso 106 straipsniu asmenys, lygtinai nuteisti laisvės atėmimu, privalomai įtraukiant į darbą (BK 251 str.), ir asmenys, lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų (BK 542 str.), nukreipti nuosprendį atlikti pagal paskirtą laisvės atėmimo bausmę, įstatymo numatytais atvejais gali būti pristatyti lygtiniam paleidimui iš laisvės atėmimo vietų (BK 542 str.) ne anksčiau kaip praėjus vieneriems metams po nutarties dėl pasiuntimo į laisvės atėmimo vietas priėmimo dienos.

3. Pataisos darbų, socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigų, tardymo izoliatorių ir specialiųjų komendantūrų sąveika su policijos komisariatais bei rajonų (miestų) valdybomis sprendžiant asmenų, paleistų iš bausmės atlikimo įstaigų, buities ir įdarbinimo klausimus

3.1. Bausmės atlikimo įstaigose sąveiką su policijos komisariatais bei savivaldybėmis, sprendžiant asmenų, paleistų iš bausmės atlikimo įstaigų, buities ir įdarbinimo klausimus, atlieka buities ir įdarbinimo vyresnieji inspektoriai, būrių viršininkai bei auklėtojai. Policijos komisariatuose sąveiką su bausmės atlikimo įstaigomis ir savivaldybėmis atlieka pataisos darbų inspekcijų ir savivaldybių policijos pareigūnai.

3.2. Nuteistųjų (reabilituojamųjų) paleidimo paruošiamasis darbas pradedamas likus trims mėnesiams iki paskirtosios bausmės pabaigos, o ruošiant dokumentus lygtiniam atleidimui nuo bausmės prieš terminą (BK 54, 55 str. str.), paleidimui prieš terminą iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.) arba lygtiniam paleidimui iš laisvės atėmimo vietų (BK 542 str.) – ne mažiau kaip 1 mėnuo iki administracinės (reabilitacinės) komisijos posėdžio. Šis darbas apima:

3.2.1. Pokalbius su nuteistuoju (reabilituojamuoju), kurių metu aiškinamasi, kur po paleidimo nuteistasis (reabilituojamasis) gyvens ir dirbs.

3.2.2. Supažindinimą su įstatymais, nustatančiais asmenų, paleistų iš bausmės atlikimo įstaigų, apgyvendinimo, įdarbinimo, įregistravimo ir pasų išdavimo tvarką. Esant galimybei teigiamai spręsti paleidžiamųjų buities ir įdarbinimo klausimus pagal jų ankstesnę iki nuteisimo gyvenamąją vietą, nustatoma ar šie asmenys suinteresuoti grįžti į tą vietą.

3.2.3. Iš visų ruošiamų paleidimui asmenų bausmės atlikimo įstaigos viršininko vardu paimamas rašytinis pareiškimas dėl įstaigos administracijos talkinimo paleidžiamąjį apgyvendinant ir įdarbinant (priedas Nr. 2).

3.2.4. Paruošimą ir raštų išsiuntimą į savivaldybių globos ir rūpybos skyrius ar nepilnamečių teisių apsaugos ir globos tarnybos bei policijos komisariatus (priedas Nr. 1). Šie raštai išsiunčiami ne vėliau kaip likus 30 parų iki paskirtosios bausmės pabaigos, o ruošiant lygtiniam paleidimui (BK 542 str.), lygtiniam atleidimui nuo bausmės prieš terminą ar bausmės pakeitimui švelnesne bausme (BK 54, 55 str. str.) arba paleidimui prieš terminą iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos (LR SPRT laikinojo įstatymo 20 str.) – ne vėliau 1 paros po bausmės atlikimo įstaigos administracinės (reabilitacinės) komisijos sprendimo. Pritaikius amnestijos aktą, suteikus malonę, panaikinus nuosprendį (nutarimą reabilituojamajam) ar nutraukus bylą ir kitais įstatymų numatytais pagrindais (PDK 105 str.) apie asmens paleidimą iš bausmės atlikimo įstaigos, gavus atitinkamus dokumentus, pranešama nedelsiant. Apie paleidžiamus reabilituojamuosius, kurie į socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigas buvo pasiųsti iš socialinės globos įstaigų, taip pat pranešama ir šioms įstaigoms.

3.2.5. Raštų išsiuntimą nepilnamečių tėvams arba juos atstojantiems asmenims, kuriems pranešama apie nuteistojo paleidimo dieną ir iškviečiama jį sutikti bei lydėti kelionėje.

3.3. Jeigu nuteistasis (reabilituojamasis), ruošiamas paleidimui, iki nuteisimo neturėjo pastovios gyvenamosios vietos, jo buities ir įdarbinimo, o invalidų, senelių, jiems prašant, ir nepilnamečių nukreipimo į prieglaudą ar globos namus, klausimai sprendžiami su bausmės atlikimo įstaigos buvimo vietos savivaldybės globos ir rūpybos skyriumi ar nepilnamečių teisių apsaugos ir globos tarnyba (PDK 111 str.).

3.4. Visi susirašinėjimo nuteistųjų (reabilituojamųjų) buities ir įdarbinimo klausimais dokumentų nuorašai ir gauti atsakymų raštai įsiuvami į nuteistųjų (reabilituojamųjų) asmens bylas.

3.5. Specialių pranešimų policijos komisariatams apie asmenis, paleidžiamus iš bausmės atlikimo įstaigų, tvarka nustatyta šiais norminiais aktais:

3.5.1. Asmenų, paleistų iš laisvės atėmimo vietų, specialiųjų komendantūrų ir pasirinkusių gyvenamąja vieta Lietuvos Respubliką, o taip pat esančių Respublikos vidaus reikalų organų administracinėje priežiūroje, centralizuotos automatinės apskaitos (AIS „Priežiūra-2“) laikinoji instrukcija, patvirtinta LR VRM 1988 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 96 TN su pakeitimais, padarytais LR VRM 1989 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. 44TN.

3.5.2. Asmenų, lygtinai paleistų iš laisvės atėmimo vietų, policijos priežiūros vykdymo instrukcija, patvirtinta LR VRM 1992 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 674.

Pastaba: Sprendžiant asmenų, paleidžiamų iš bausmės atlikimo įstaigų, buities ir įdarbinimo klausimus būtina nepažeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio nuostatos: „Pilietis gali laisvai kilnotis ir pasirinkti gyvenamąją vietą Lietuvoje, gali laisvai išvykti iš Lietuvos.

Šios teisės negali būti varžomos kitaip kaip tik įstatymu ir jeigu tai būtina valstybės saugumui, žmonių sveikatai apsaugoti, taip pat vykdant teisingumą“.

4. Asmenų paleidimo iš bausmės atlikimo įstaigų įforminimo tvarka

4.1. Asmenys iš bausmės atlikimo įstaigų paleidžiami vadovaujantis paleidimo pagrindais ir tvarka, nustatyta Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 105 ir 108 ir Socialinės bei psichologinės reabilitacijos taikymo laikinojo įstatymo 20 ir 23 straipsniais.

4.2. Su visais dokumentais dėl paleidimo arba apie paskirtos bausmės laiko sumažinimą nuteistasis (reabilituojamasis) supažindinamas pasirašant.

4.3. Siekiant išvengti nesavalaikio nuteistųjų (reabilituojamųjų) paleidimo, du kartus per metus, sausio ir liepos mėnesiais, atliekamas duomenų apie bausmės terminus sutikrinimas, sutikrinant esančius dokumentus asmens bylose su personalinės įskaitos kortelėmis. Sutikrinimo rezultatai įforminami aktu. Nuteistieji (reabilituojamieji) paleidžiami tik po bausmės terminų sutikrinimo. Paleisti, remiantis vien personalinės įskaitos kortelės duomenimis, draudžiama.

4.4. Asmenys, altikę bausmę, iš bausmės atlikimo įstaigų paleidžiami bausmės laiko paskutinės dienos pirmojoje pusėje, o paleidžiant kitais pagrindais – tą dieną, kurią bausmės atlikimo įstaigoje gaunami atitinkami dokumentai. Jeigu dokumentai gaunami pasibaigus darbo dienai, paleidžiama sekančios dienos rytą. Jeigu bausmės laikas pasibaigia poilsio arba šventės dieną, asmuo paleidžiamas tą dieną, kuri eina prieš poilsio arba šventės dieną.

4.5. Skaičiuojant bausmės laiką mėnesiais, bausmės laikas pasibaigia atitinkamą paskutinio mėnesio dieną, o jeigu tas mėnuo atitinkamos dienos neturi – paskutinę to mėnesio dieną.

4.6. Paleidžiamiesiems paleidimo dieną išduodami jų daiktai, dokumentai, pinigai ir kitos vertybės, kurias saugojo administracija. Paleidžiamam asmeniui prašant, jam išduodama charakteristika.

4.7. Bausmės atlikimo įstaigos viršininkas arba jo pavaduotojas privalo patys išaiškinti paleidžiamajam jo teises ir pareigas.

4.8. Asmeniui, paleidžiamam iš pataisos darbų įstaigos ar tardymo izoliatoriaus, išduodama pažyma apie paleidimą (priedas Nr. 3).

4.9. Paleidžiant asmenį iš socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigos, išbūtas įstaigoje laikas ir įskaitytas bendras darbo stažas įrašomas į darbo knygelę arba, asmeniui raštiškai pageidaujant, išduodamas pažymėjimas.

4.10. Paleistieji asmenys, kuriuo reikia slaugyti, taip pat iki 16 metų amžiaus nepilnamečiai siunčiami į gyvenamąją vietą bausmės atlikimo įstaigos darbuotojo arba giminaičių lydimi, jeigu jie to prašo.

4.11. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Informatikos tarnybai apie asmenų paleidimą bausmės atlikimo įstaigos įskaitos tarnyba išsiunčia pranešimą (priedas Nr. 4).

4.12. Apie kiekvieną nesavalaikį paleidimą iš bausmės atlikimo įstaigos, jos viršininkas privalo pranešti Pataisos reikalų departamentui prie LR VRM. Pagal kiekvieną nesavalaikio paleidimo faktą Pataisos reikalų departamentas prie LR VRM privalo atlikti tarnybinį tyrimą.

4.13. Nuteistųjų (reabilituojamųjų), atlikusių bausmę, asmens bylos saugomos bausmės atlikimo įstaigų archyvuose 3 metus. Saugojimo terminas skaičiuojamas nuo nuosprendyje (nutarime) nustatyto bausmės laiko pabaigos, nepriklausomai nuo faktinio teisėto nuteistojo (reabilituojamojo) atleidimo nuo bausmės laiko.

4.14. Pasibaigus nuteistųjų (reabilituojamųjų) asmens bylų saugojimo terminui, bausmės atlikimo įstaigos archyvo darbuotojas surašo naikintinų asmens bylų aktą, kurį tvirtina įstaigos viršininkas ar jį pavaduojantis pareigūnas. Šiame akte nurodytos nuteistųjų (reabilituojamųjų) asmens bylos sunaikinamos.

4.15. Atlikusių bausmę nuteistųjų (reabilituojamųjų), kuriems bausmės atlikimo įstaigose buvo padarytos gamybinės traumos ir gavusiems invalidumą, o taip pat mirusių nuteistųjų (reabilituojamųjų) asmens bylos perduodamos nuolatiniam saugojimui į Vidaus reikalų ministerijos Informatikos tarnybos archyvą.

5. Asmenų, paleidžiamų iš bausmės atlikimo įstaigų, aprūpinimo kelionpinigiais, maistu, drabužiais, avalyne bei pašalpomis tvarka

5.1. Asmenų, paleidžiamų iš bausmės atlikimo įstaigų, aprūpinimas kelionpinigiais, maistu, drabužiais, avalyne bei pašalpomis atliekamas sutinkamai su Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 110 straipsnyje ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gegužės 31 d. nutarime Nr. 221 bei 1991 m. birželio 17 d. nutarime Nr. 234 nustatyta tvarka.

5.2. Paleidžiamiems iš bausmės atlikimo įstaigų asmenims šių įstaigų administracija kelionės kainą iki pasirinktosios gyvenamosios vietos Respublikos teritorijoje apmoka pinigais. Vykstantiems už Respublikos ribų ne Lietuvos piliečiams nuperkamas ir įteikiamas kelionės bilietas. Bilietai arba jų vertė pinigais išduodami į priemiestinių arba tarpmiestinių keleivinių traukinių bendruosius vagonus. Nesant į pasirinktą gyvenamąją vietą traukinių eismo, kelionės išlaidos apmokamos pagal pigiausius kursuojančių į tas vietoves autobusų maršrutų tarifus.

5.3. Asmenims, paleidžiamiems iš bausmės atlikimo įstaigų kelionės į pasirinktą gyvenamąją vietą laiku (jeigu kelionė trunka ilgiau kaip parą) išduodami maisto produktai – nustatytas sauso maisto davinys. Jiems pageidaujant, vietoje maisto produktų gali būti išmokami pinigai, kurių suma apskaičiuojama įkainojus maisto produktus esamomis mažmeninėmis kainomis. Paleidžiant iš laisvės atėmimo vietų moteris su vaikais iki 2 metų, sausas maisto davinys arba piniginė kompensacija skiriami ir vaikui.

5.4. Asmenims, paleidžiamiems iš bausmės atlikimo įstaigų ir neturintiems nuosavų drabužių bei avalynės, paliekama bausmės atlikimo įstaigos išduota apranga ir avalynė. Jeigu drabužiai ir avalynė susidėvėję, šios įstaigos viršininko sprendimu jiems gali būti išduota nauja, pagal metų sezoną dėvima bausmės atlikimo įstaigose apranga ir avalynė. Iki 2 metų vaikams, vykstantiems kartu su paleidžiamomis iš laisvės atėmimo vietų motinomis, priklausomai nuo metų sezono, išduodamas vienas baltinių, drabužių bei avalynės komplektas.

5.5. Asmenims, paleidžiamiems iš bausmės atlikimo įstaigų ir neturintiems pakankamai pinigų asmeninėje sąskaitoje, gali būti išduodama Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodekso 110 straipsnyje ir Vyriausybės 1991 m. gegužės 31 d. nutarimo Nr. 221 25 punkte numatyta vienkartinė piniginė pašalpa iš tam reikalui skirtų lėšų, kurios sukaupiamos atskaitant kas mėnesį po 1 procentą nuteistųjų (reabilituojamųjų) darbo užmokesčio. Prireikus Pataisos reikalų departamentas prie LR VRM gali centralizuoti ir perskirstyti tarp jam pavaldžių įstaigų iki 10 procentų šių sukauptų lėšų.

5.6. Asmenys, paleidžiami iš bausmės atlikimo įstaigų ir pageidaujantys gauti vienkartinę pašalpą, drabužius, avalynę bei pinigus arba maisto produktus kelionei, paduoda per būrio viršininką (auklėtoją) pareiškimą bausmės atlikimo įstaigos viršininkui ne vėliau kaip prieš 5 dienas iki jų paleidimo. Pinigus, maistą, drabužius ir avalynę paleidžiamas asmuo gauna paleidimo dieną.

 

 

PATAISOS REIKALŲ DEPARTAMENTAS                    LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS                                                       REIKALŲ MINISTERIJOS

VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS                                        POLICIJOS DEPARTAMENTAS

______________


PRIEDAS Nr. 1

 

(Instrukcijos 2.9.2., 3.2.4. p. p.)

.................................................................

(administracinio vieneto pavadinimas)

rajono (miesto) savivaldybės

Globos ir rūpybos skyriui (Nepilnamečių

teisių apsaugos ir globos tarnybai)

                                         Nuorašas:                          ..................................................................

(administracinio vieneto pavadinimas)

rajono (miesto) policijos komisariatui

 

PRANEŠIMAS

 

Pranešu, jog iš.............................................................................................................................

                                                           (bausmės atlikimo įstaigos pavadinimas)

remiantis................................................................................................................ paleidžiamas

                                                        (įstatymo pagrindas)

(ruošiamas paleidimui pirma laiko).............................................................................................

....................................................................................................................................................

(vardas, pavardė, tėvavardis, gimimo data, asmens kodas)

......................................, teistas..................................................................................................

                                                                                (data, teismo pavadinimas)

pagal LR BK...............................................................................................................................

                                                       (straipsnių, dalių numeriai, bausmės laikas,

....................................................................................................................................................

bausmės pradžia, ankstesnieji teistumai)

kuris gyvenamąja vieta pasirinko................................................................................................

                                                                                             (gyvenamosios vietos pavadinimas, adresas)

....................................................................................................................................................

Iki nuteisimo gyveno..................................................................................................................

                                                                  (gyvenamosios vietos pavadinimas,

....................................................................................................................................................

adresas, be pastovios gyvenamosios vietos)

Šio asmens giminės gyvena.........................................................................................................

                                                                   (giminystės ryšys, vardas, pavardė, adresas)

....................................................................................................................................................

Paleidžiamasis dirbo...................................................................................................................

                                                                 (darbovietės pavadinimas, kuo dirbo)

Turi............................................................................................ išsilavinimą ir šias specialybes:

                                              (nurodyti)

....................................................................................................................................................

(nurodyti)

Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka prašau spręsti...........................

...................................................................................................................................... buities ir

                                                      (vardas, pavardė)

įdarbinimo klausimus ir apie rezultatus pranešti mums.

....................................................................................................................................................

(bausmės atlikimo įstaigos pavadinimas,

______________


PRIEDAS Nr. 2

 

(Instrukcijos 3.2.3. p.)

...........................................................................

(bausmės atlikimo įstaigos pavadinimas.

.........................................................  viršininkui

...........................................................................

(vardas, pavardė)

nuo nuteistojo (reabilituojamojo)

...........................................................................

(vardas, pavardė, tėvavardis, gimimo metai)

...........................................................................

nuteisto (data, teismo pavadinimas)

pagal LR BK......................................................

                        (straipsnių numeriai, dalys)

...........................................................................

...........................................................................

metų laisvės atėmimo.

Bausmės pradžia:...............................................

                                                (data)

Bausmės pabaiga:...............................................

                                                (data)

Iki nuteisimo gyvenau........................................

...........................................................................

(adresas, be pastovios gyvenamosios vietos)

...........................................................................

ir dirbau..............................................................

                    (darbovietės pavadinimas, pareigos)

...........................................................................

 

PAREIŠKIMAS

 

Prašau jūsų, mane paleidžiant, paruošti paleidimo dokumentus šiuo adresu:.............................

....................................................................................................................................................

(gyvenamosios vietos adresas, priežastys, dėl kurių negrįžta į gyvenamąją vietą iki nuteisimo)

....................................................................................................................................................

Taip pat prašau talkinti sprendžiant mano buities ir įdarbinimo klausimus:................................

....................................................................................................................................................

(nurodyti kur nori apsigyventi ir įsidarbinti, kokias specialybes turi)

....................................................................................................................................................

199 m............. mėn.... d......................

 

                                                                                               (nuteistojo parašas)

______________


PRIEDAS Nr. 3

 

                                                                         (Istrukcijos 4.8. p.)

 

 

Asmens byla Nr. ........................... ..

Asmens byla Nr. ......................

Lietuvos Respublikos

Pažymos šaknelė Nr........................ .

Pažymos nuorašas Nr................

Vidaus reikalų ministerija

Asmens kodas..................................

Asmens kodas...........................

 

Pavardė,vardas,t.v.

Išduota pil.................................

 

.........................................................

 

 

.........................................................

..................................................

Pažyma Nr. ....................

.........................................................

gimusiam (iai)

Asmens kodas.................

.........................................................

 

Išduota pil...................... .

Kur išvyko.......................................

..................................................

........................................

.........................................................

tautybė......................................

........................................

.........................................................

pilietybė ...................................

gimusiam(iai)

.........................................................

šeimyninė padėtis

........................................

.........................................................

..................................................

tautybė............................

Darbuotojo, užpildžiusio pažymą,

..................................................

pilietybė..........................

 

..................................................

šeimyninė padėtis ..........

pavardė,pareigos

..................................................

 

ir parašas

iki nuteisimo gyvenusiam (iai)

........................................

.........................................................

 

 

.........................................................

 

 

.........................................................

nuteistam (ai),

iki nuteisimo gyvenusiam (iai)

199 m. .............................................

areštuotam (ai)

 

 

..................................................

 

 

............................ nuteistam(ai),

 

 

..................................................

areštuotam (ai)

 

ansčiau teistam(ai)....................

 

 

..................................................

 

 

..................................................

 

 

atlikusiam(iai) bausmę pataisos

anksčiau teistam

 

darbų įstaigoje, areštuotam (ai)

(ai)

 

nuo 19 ......................................

........................................

 

iki 19 ........................................

atlikusiam bausmę

pataisos darbų įstaigoje, areštuotam (ai) nuo

 

išleistam(ai)

 

..................................................

 

vykstančiam(iai) gyventi

 

 

 

19 m. ..............................

 

..................................................

iki 19 m...........................

 

..................................................

Išleistam (ai)

 

..................................................

........................................

 

Įskaitos skyriaus viršininkas

........................................

 

 

(įstaigos viršininkas)

 

(nuotrauka)

 

 

................

(nuotrauka)

 

Pažymą gavau

(3x4)

 

19 m..........................................

19 m. ..............................

 

 

........................................

 

 

(įskaitos skyr.

 

 

viršininkas)

 

 

A.V.

 

 

(Priedo Nr. 3 antroji pusė)

 

Pasas Nr...................................................

serija.........................................................

išduotas....................................................

kraujo grupė.............................................

vyksta į gyvenamąją vietą........................

.................................................................

.................................................................

išduotas bilietas važiavimui iki

.................................................................

arba pinigai...............................................

.................................................................

išduoti maistpinigiai.................................

.................................................................

kiti išmokėjimai........................................

.................................................................

 

 

Žinios apie vykdomuosius raštus (nurodyti išdavusį vykdomąjį raštą teismą, išdavimo pagrindą, ieškovą, ieškinio dydį, neišieškotos dalies dydį)

Žinios apie vykdomuosius raštus (nurodyti išdavusį vykdomąjį raštą teismą, išdavimo pagrindą, ieškovą, ieškinio dydį, neišieškotos dalies dydį)

 

 

 

...............................................................

 

...............................................................

 

...............................................................

 

...............................................................

 

vykdomieji raštai išsiųsti .......................

vykdomieji raštai išsiųsti .................................................

...............................................................

 

...............................................................

 

Vyr.buhalteris .......................................

Vyr.buhalteris

Išleisto asmens parašas ..........................  

Išleisto asmens parašas.....................................................

______________


PRIEDAS Nr. 4

 

(Istrukcijos 4.11 p.)

 

Kartotekos atžyma:                                           Asmens byla Nr.........................................

.........................................................

                (pavardė, vardas)

 

PRANEŠIMAS

apie nuteistą (areštuotą) asmenį

 

1. Pavardė........................................ 2. Vardas...........................................................................

3. Tėvo v......................................... 4. Gimė 19 m...................... mėn.................................... d.

5. Gimimo vieta..........................................................................................................................

6. Gyvenamoji vieta....................................................................................................................

7. Suimtas (a) 19 m..................... mėn... d. 8. Nuteistas (-a) 19.. m........... mėn.... d..................

Teismo nuosprendžiu pagal...................................................................................... BK............

                                                                               (kokios šalies)

........................................................................................  str. str................. metų......... mėnesių

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

9. Nuosprendžio įsigaliojimo data 19........m..................................................... mėn............. d.

10. Nuosprendžio pakitimai:.......................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

(nutarimų, sutarčių turinys)

 

(priedo Nr. 4 antroji pusė)

 

11. Išvyko, išvyko 19.....m...... mėn... d.

....................................................................................................................................................

(nurodyti kur)

12. Paleistas 19.......m............................. d.................................................................................

....................................................................................................................................................

(nutarimo turinys)

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

ir išvyko į....................................................................................................................................

(nurodyti kur)

...........................................................

14. Sugrąžintas į įkalinimo vietą 19 m....... mėn.... d.

pagal...................................................................................................... teismo nutartį...............

....................................................................................................................................................

(nutarties turinys)

15. Mirė 19 m.......................... d. Pranešimas apie mirties registraciją išsiųstas 19 m.............d.

į...................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

Pranešimas sudarytas 19 m.................. d....................................................................................

 

Viršininkas.................................................................................

Vykdytojas.................................................................................

 

19...............m........................ mėn.... d.

______________